HET BETOVERDE BOS. ft&ditstzakm Personentreinen te Geldermalsen ontspoord. Locomotief, bagagewagen en drie rijtuigen uit de rails ge- loopen. HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Verkeersongelukken. Vrachtauto verongelukt. Geen persoonlijke ongelukken. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is gisteravond omstreeks kwart voor elf, trein nummer 648, een stoomtrein van Eindhoven naar Utrecht, waarvan een gedeelte naar Rotterdam gaat, te Geldermalsen bij het binnenkomen van het station ge deeltelijk uit de rails geloopen. De locomotief, een bagagewagen en drie personenwagens derailleerden, doch bleven gelukkig staan nadat zij ontspoord waren. Daaraan is het te danken, dat dit ongeluk slechts materieele schade ten gevolge had. Geen paniekstemming. Het ongeluk was zoo snel in zijn werk gegaan, dat onder de passagiers vrijwel geen verwarring ontstond. De schrik was wel groot geweest, maar aangezien de trein na het déraillement onmiddellijk tot staan was gekomen en de passagiers on verlet de coupé's konden verlaten, was van een paniekstemming in het geheel geen sprake. Onmiddellijk na het gebeurde werden maatregelen genomen voor het verdere vervoer der reizigers, te wier behoeve een speciale trein met het op het station be schikbare materiaal samengesteld werd. De gestranden konden betrekkelijk spoe dig in dezen trein overstappen om hun reis te vervolgen. Uit Utrecht werd dadelijk, nadat van het ongeval bericht was ontvangen, een werktrein met ploegen arbeiders naar Geldermalsen gedirigeerd, teneinde het opruimingswerk met de noodige spoed ter hand te kunnen nemen. Het bleek, dat het spoorwegverkeer ter plaatse slechts ge ringe belemmeringen had gekregen. Twee sporen waren door de gederailleerde wa gens versperd .terwijl aan de rails eenige schade was toegebracht. Er ligt hier even wel een groot aantal sporen, zoodat het rijverkeer spoedig zoodanig georganiseerd was, dat de treinen vrijwel normaal kon den passeeren. Slechts het goederenver- belang. Tot hoe weinig de vertraging van voer ondervond vertragingen van meer het reizigersverkeer beperkt kon worden gehouden, blijkt wel uit het feit, dat de trein, welke te Utrecht aansluiting geeft naar Amsterdam, en die wachten moest op de passagiers uit Eindhoven, 21 minu ten over tijd in de hoofdstad arriveerde. Gelijk reeds gemeld kon tot laat op den avond nog niets vastgesteld worden ten aanzien van de oorzaken van het gebeurde. Uiteraard is het onderzoek terstond aan gevangen. In de ochtenduren is men met de op ruimingswerkzaamheden begonnen. Nadere bijzonderheden. Omtrent de treinontsporing bij het station Geldermalsen vernemen wij nader, dat deze geschied is tien meter voorbij een wissel. By het eerste onderzoek kon geen enkele onregelmatigheid op de spoorlijn worden ontdekt. Het mag een geluk heeten, dat de trein zoo snel na het déraillement tot staan is gekomen, want hij bevond zich juist boven het nieuwe viaduct, dat ruim drie meter boven den beganen grond is gelegen. Slechts weinig meters scheidden de ont spoorde wagens van een val in de diepte, waarvan de gevolgen nauwelijks te over zien zouden zijn geweest. Houtsplinters en stukken ijzer zijn op den straatweg ge vlogen, doch voorbijgangers werden ge lukkig niet getroffen. Het opruimingswerk zal meer tijd in beslag nemen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Het opvijzelen van de wagons alleen reeds is een zwaar en moeilijk kar wei, waarmede vele uren gemoeid zullen zijn, waarbij nog komt, dat de rails zoo danig verwrongen en de dwarsliggers zoo zeer versplinterd zijn, dat het spoor vrijweL geheel onbruikbaar is geworden. De trein was toen het ongeuk gebeurde, nog slechts 150 meter van het perron ver wijderd, zoodat de snelheid reeds aan zienlijk was verminderd. De leiding der werkzaamheden berust bij den opzichter van den dienst van weg en werken, den heer Faber, terwijl eenige spoorwegautoriteiten uit Utrecht zijn overgekomen om hun medewerking daar bij te verleenen. EEN NIEUW PLAN-DETERDING. Bijzondere aandacht aan den export van groenten. De heer dr. M. D. Dijt deelde aan het „Hbld." mede, dat de mogelijkheid bestaat van de uitvoering van een nieuw plan Deterding voor export van landbouwproducten en vee naar Duitschland. Aan het eind van deze week zal de beslissing worden geno men. Hoe groot het ditmaal beschik baar te stellen bedrag zal zijn, is nog niet vastgesteld. Dit zal o.a. afhangen van de resultaten der besprekingen over de verruiming van de clearing, Wordt de export ruimer, dan zal uiteraard het plan-Deterding, dat zich opnieuw tot de zgn. overschotten wil beperken, van geringen omvang zijn. Wel staat vast, dat ditmaal meer aandacht zal worden geschonken aan den export van groenten. PRINS BERNHARD TE UTRECHT. Bezoek aan twee industrieën Gisteren heeft prins Bernhard in gezel schap van zijn tijdelyken adjudant jhr. ir, W. G. Röell, een bezoek gebracht aan twee LJ^rechtsche industrieën. Om 11 uur des morgens is Z.K.H. per auto uit Soestdijk aangekomen bij de fa brieksgebouwen van de N.V. Werkspoor, waar het gezelschap werd ontvangen door mr. D. Crena de Iongh, commissaris, ir. M. H. Damme Sr., ir. J. P. Minderhoud, hoofdingenieur, en ir. M. H. Damme Jr., bedryfsingenieur. De prins heeft het gansche bedrijf be zichtigd, in het bijzonder de fabricage van cle tweewagentreinstellèn, die thans in opdracht van de Nederlandsche Spoorwe gen voor electrische en voor dieseltractie worden vervaardigd. Het eerste daarvan stond juist voor aflevering gereed, terwijl andere in verschillende stadia van bewer king waren. Zoodoende heeft prins Bern hard een goed inzicht kunnen krijgen in den bouw van dit voor onze spoorwegen zoo belangrijke materiaal. Na afloop van den rondgang door de fabriek heeft de prins aangezeten aan een Inch in het kantoorgebow der N.V. Werk spoor, waarbij mede aanwezig waren be halve de hierboven genoemde heeren, ir, G. A. Kessler, directer van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en commissaris van de N.V. Staalfabrieken voorheen J. M. de Muinck Keizer en de heeren M. en A. S. de Muinck Keizer, directeui'en van deze industrie. Om twee uur des middags is prins Bernhard naar de fabrieken van de firma De Muinck Weizer vertrokken, om daar 't bedrijf te bezichtigen. Bij het gezelschap sloot zich ook aan ir. M. H. Damme Sr., die tevens president-commisaris is van deze naamlooze vennootschap. In het bijzonder bestond groote belangstelling voor de af- deeling gieterij. Het bezoek duurde tot ruim vier uur. Daarna is de prins weer naar Soestdijk vertrokken. JHR. L. J. QUARLES VAN UFFOPn 85 JAAR. De eerevoorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren, jhr. L. J. Quarles van Ufford, viert den llden Juni a.s. zijn 85-sten verjaardag. Tevens herdenkt hij dan het feit, dat hij een halve eeuw deel uitmaakt van dat college. In het jaar 1887'88 werd de jubilaris lid van het hoofdbestuur, waarin hij ver schillende functies bekleedde, achtereen volgens penningmeester, ondervoorzitter en in 1916 voorzitter. In die functie bracht hij de lang begeerde reorganisatie tot stand, o.a. stelde hij de speciale commis sies in het hoofdbestuur in en maakte hij de afdeeling 's-Gravenhage, welke destijds nog onder het hoofdbestuur werkte, zelf standig. Hij ijverde voor de invoerir g van het schietmasker en toen men te 's-Gra venhage hiertoe overging, heeft hij het gebruik ervan persoonlijk gecontroleerd, totdat de wettelijke invoering volgde. Verder ging zyn bijzondere belangstel ling uit naar het asylwerk, verbetering van het veevervoer, en het trekhonden- vraagstuk. In de laatste oorlogsjaren, toen door de distributie het voer voor dieren moeilijk te krijgen was, richtte hij een broodbureau voor trekhonden op, om dat hij niet wilde, dat afgebeulde trek honden ook nog honger zouden lijden dat later uitgebreid werd voor de paarden, waardoor de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren optrad als bemiddelares tusschen het Rijk, omstreeks 700 gemeenten en de fabrieken van hon denbrood e. d. Alom werden door hem lezingen gehou den, waardoor 25 van de thans bestaande 63 afdeelingen werden opgericht. Aan de verschillende commissies exploitatie van vee en pluimgedierte, vervoerbelan- gen, enz. enz. nam hij een levendig aan deel. Mede door zijn invloed kwam het wetenschappelijk nummer van het maandblad „Dierenbescherming (Decem ber 1927) uit. In 1928 werd hij benoemd tot eere-voor- zitter, bij welke gelegenheid hij de gouden medaille der vereeniging ontving. Ook ter voorkoming van brand in stallen en voor wintervogelvoedering heeft hij zijn vele gaven besteed. De regeering erkende zijn verdiensten door hem eerst tot ridder, later tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau te benoemen. Met onverflauwde belangstelling is hij nog steeds werkzaam, om ten gunste van het in nood verkeerende, hulpbehoevende dier op te treden. Het zal dan ook den jubilaris, thans te 's-Gravenhage woon achtig (Alexanderstraat 1), op dezen dub belen herdenkingsdag zeker niet aan ^e. langstelling ontbreken. HET 25-JARIG BESTAAN VAN DEN OCTROOIRAAD. De herdenking in de Ridderzaal te Den Haag. Ter herdenking van het feit, dat het 1 Juni j.1. 25 jaar geleden was, dat de Octrooi- raad werd geïnstalleerd, is gistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plech tige bijeenkomst gehouden. De ministers van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij, zoomede de deken van het corps diplomatique, verte genwoordigers van de Octrooi raden in Bel gië, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Hongarije, eenige oud-mi nisters, deputaties van tal van officieele colleges, van industrieele en commercieele instellingen en vereenigingen, hoogleeraren, buitengewone leden van den Octrooiraad, oud-voorzitters en oud-leden van dien raad, octrooi-gemachtigden uit alle deelen van het land, verscheidene hoofdambtenaren enz. in totaal ongeveer 300 personen woonden deze herdenkingsbijeenkomst bij. De voorzitter van den Octrooiraad, mr. J. Alingh Prins, hield een rede, sprak een welkomstwoord en deelde een en ander mede over „het georganiseerde uitvinden", daarbij aan de hand van een paar voorbeel den het bijzonder economische belang van enkele uitvindingen illustreerende. DE A.S. JAMBOREE. De heer R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer heeft ontslag genomen als lid van het bestuur van de Wereld-Jamboree en van den Raad van de Nederlandsche Padvinders. HET GEBEURDE AAN HET BLAUWE ZAND. Naar wij vernemen zijn twee van de vier personen, die in verband met het gebeurde aan het Blauwe Zand te Am sterdam werden gearresteerd, gistermid dag op vrije voeten gesteld. Hun raads lieden waren mr. A. Rodrigues de Miranda en mr. F. Heemskerk. KINDJE VERDRONKEN. Onbeheerde kinderwagen in sloot terechtgekomen. Te Schouwerzijl, gemeente Leens, had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Een kind van den arbeider W. D., was achter de woning in een kinderwagen neergezet. Toen men na eenigen tijd naar de kleine omzag, bleek de wagen aan het rijden te zijn ge raakt en in de sloot terecht gekomen. Hoe wel men het kind van 5 maanden spoedig op het droge had, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. DOOR DE HITTE BEVANGEN. Tengevolge van de drukkende hitte gis termiddag werd het elfjarige zoontje van de familie C te Geleen bij Sittard, die met eenige kameraadjes in de Steegstraat al daar fietste, plotseling onwel. De jongen viel van zijn fiets en kwam daarbij zoo on gelukkig terecht, dat hij bewusteloos en hevig bloedend bleef liggen. Onmiddellijk werd door voorbijgangers geneeskundige hulp ingeroepen, die een hersenschudding en eenige verwondingen constateerde. STEEKPARTIJ TE ZAANDAM. Dader meldt zich aan. Omtrent de steekpartij van Zaterdag avond te Zaandam vernemen wij nader, dat de vermoedelijke dader zich zelf bij de .po litie heeft aangemeld en een volledige be kentenis heeft afgelegd. Hij zal ter be schikking van de justitie te Haarlem wor den gesteld. Naar is gebleken, heeft men te doen met een zenuwpatiënt. De toestand van den getroffene is, dank zij operatief ingrijpen in het gemeenteziekenhuis, be vredigend. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Te Waalwijk is vanmorgen in het Dron- gelensche afwateringskanaal het lijk ge vonden van den 65-jarigen de Bie. De heer De Bie is gisteravond door de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. KIND IN STUKJE SLA GESTIKT. Gistermiddag kreeg het anderhalfjarig dochtertje van de fam. Wisman te Oranje wod bij Heerenveen een stukje rauwe sla in de keel. Hoewel de kleine onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heerenvec-n werd vervoerd mocht doktershulp niet meer baten. De kleine is kort na aankomst over leden. DE OXFORD BEWEGING. Men schrijft ons uit de Oxford-groep: Naar aanleiding van de groote Oxford- bijeenkomsten, die tot 17 Mei j.1*. te Utrecht werden gehouden, hebben vele duizenden uit het geheele land hun namen en adressen aan de groep opgegeven, met de vraag hoe zy kunnen medewerken aan de doeleinden, die de Oxfordbeweging na streeft. Als gevolg daarvan werden deze per sonen vereenigd in speciale meetings, die gedurende deze laatste weken in allerlei plaatsen zijn gehouden, zooals te 's-Gra venhage, Rotterdam, Roozenburg, Vlaar- dingen, Arnhem, Vorden, enz., enz. Vele van deze bijeenkomsten werden gespecialiseerd voor besprekingen voor huismoeders, doktoren, zakenlieden, jeugd, enz. en als resultaat hiervan hebben velen op zich genomen een actief aandeel te nemen in de hervormingen, die de Oxford- groep zich voorstelt. Ook te Utrecht zelf zijn de bijeenkom sten voortgezet. In het afgeloopen week end kwamen aldaar vijftienhonderd uit- genoodigden uit alle klassen der maat schappij tezamen in het Tivoli-gebouw, en de eenmaal te Utrecht gewekte activi teit blijkt in alle kringen van de samen leving te worden overgenomen. Het ligt in de bedoeling van de groep voort te gaan met het organiseeren van bijeenkomsten in diverse plaatsen van ons lanc' 23. Anneke voelde zich steeds maar kleiner en kleiner worden. Een beetje angstig keek ze naar Appelwang, die nu even groot was en naar Hansje, die nu wel een groote tijger leek. Maar Appelwang lachte en zei: „Morgen mag je weer een pepermuntje en dan ben je weer het oude Anneke." 24. En omdat Anneke het zoo vreeselijk graag wou, kreeg Hansje ook een pepermuntje. Maar het katje schrok en wist niet wat er gebeurde. Hij begon als dol in het rond te springen en maakte de gekste buitelingen, zoodat de Koning zijn buikje vast moest houden van het lachen. „VRIJHEIDSFEEST" DER S.D.A.P. De heer Ed. Polak over de arres taties inzake het incident op het Blauwe Zand. De hoofdstedelijke federatie van de S.D.A.P. vierde Zondag in Amsterdam een „vrijheidsfeest". De duizenden bezoekers van deze open luchtbijeenkomst hebben ondubbelzinnig hun instemming te kennen gegeven met de woorden, die de heer Ed. Polak wijdde aan de nederlaag der „bedenkelijke elementen, die hier slechts geringen aanhang blijken te hebben." Wij Amsterdammers, zeide hij, zijn een vrijmoedig slag van men- schen, die een sterken afkeer hebben van terreur en intimidatie. Wij die een groot aandeel hebben gehad in het terugdrin gen van het fascisme, verheugen ons over den uitslag van de verkiezingen, aldus spr., maar wij zullen moeten doorgaan het fascisme te bestrijden. Er gebeuren nog altijd vreemde dingen. Vier arbeiders van het Blauwe Zand zijn gearresteerd, omdat zij er van verdacht worden steenen te hebben geworpen naar een wel-geblindeerde auto. Een man ech ter die toegegeven heeft een anderen man, van wien hij aannam, dat hij hem wel eens zou kunnen aanvallen, met een zweepje in het gezicht te hebben geslagen, loopt echter nog op vrije voeten; en een andere man, die toegegeven heeft met een Mauser-pistool te hebben geschoten op een groepje vrouwen en kinderen, is ook nog niet aangehouden. De verdachten zijn ge arresteerd; twee enderen, die een beken tenis hebben £f»ele<?d, niet. Wij willen, •ddus de heer Polak, zonder vooruit te loopen op het gerechtelijk onderzoek, onze bevreemding uitspreken over dezen gang van zaken in dit land, waar sedert 2 Mei j.1. de vrijheid en de democratie zoo Sterk gegrondvest zijn. PROF. MR. P. J. M. AALBERSE TEN PALEIZE. L de koningin heeft hedenmorgen ten paleize te Amsterdam ontvangen de minister van staat, Z.E. prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. NOODWEER BOVEN HEVEADORP. Tijdens een hevig noodweer dat zich bo ven Heveadorp ontlastte, zijn gisteren en kele boomen, welke aan den hoogen heuvel rand, waarop een der fabrieken der N.V. Vef. Rubbèrfabrieken nabij Arnhem staat, omgewaaid, waardoor de heuvelrand over een breedte van plm. 10 meter is afgebrok keld. Tengevolge hiervan raakten de rioleering en de waterleiding der fabriek defect, zoo dat het werk moest worden stil gelegd. Men heeft den afgeloopen nacht met man en macht doorgewerkt om den afvoer en de waterleiding te herstellen. De fabriek zal morgen weer normaal in bedrijf worden ge steld. De gebouwen hebben geen schade on dervonden. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Tijdens een hevig onweer dat gistema- middag boven de gemeente Ambt Harden- berg woedde, is in de buurtschap Collen- doorn de 19-jarige H.B.S.-er A. Harsevoord door de bliksem getroffen en vrijwel op slag gedood. Medische hulp mocht niet meer baten. HEVIG ONWEER BOVEN NOORDOOST FRIESLAND. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat gisteravond boven het Noordoosten van Friesland woedde, werd te Kuikhorne onder Twijzelerheide een groote boerderij, be woond door den heer B. Hoekstra en eigen dom van den heer J. Veerland te Bergum, door den bliksem getroffen. Leek het in den beginne, dat het vuur, op de nok ontstaan, wel met een emmer water gebluscht zou kunnen worden, weldra sloegen de vlam men naar alle kanten uit en was aan het be houden van de boerderij niet meer te den ken. De brandweer van Bergum stelde nog alle pogingen daartoe in het werk, evenwel zonder resultaat. Het gebouw brandde geheel uit en ook de inboedel en een groot gedeelte van den hooioogst gingen verloren. Bij den veehouder O. Wagenaar te Wit veen onder Oostermeer werd van eenige op stal staande koeien een vijftal door het he melvuur getroffen en gedood. D~ grillige bliksem trof de dieren om de andere. De chauffeur zoek. Gisteravond omstreeks half elf is op den Rijksstraatweg NijmegenGrave een autongeluk gebeurd. Dicht bij de stuw- brug over de Maas op den Gelderschen oever is een gedeelte van den rijweg op gebroken en tot een diepte van anderhal- ven meter uitgegraven. Dit in reparatie zijnde weggedeelte is van een afrastering voorzien, terwijl met roode lantaarns het verkeer wordt gewaarschuwd. De be stuurder van een vrachtauto van de Na- tionaal-express te Utrecht heeft blijkbaar de obstakels niet gezien, met het gevolg dat hij met zijn wagen met vrij groote snelheid in het gat stortte, waarbij het voertuig zeer ernstig werd beschadigd. Toen voorbijgangers, die van verschillen de kanten kwamen, toesnellen, bij de ver ongelukte auto kwamen, vonden zy in de omgeving eenige kleeren en papieren, doch van den chauffeur, of overige inzit tenden, was geen spoor te ontdekken. Bij informatie aan het kantoor te Utrecht deelde men ons mede, dat de wagen, welke uit de richting Nijmegen kwam, waarschijnlijk bestuurd werd door den chauffeur P. O. uit Utrecht, die te Grave familie heeft, zoodat men aannam, dat hij zich na het ongeluk daarheen heeft, begeven. KNAAPJE DOOR AUTO AAN GEREDEN. Aan het Oosterdiep te Wildervank waren gistermiddag eenige kinderen aan het spelen. Plotseling stak een van hen, het 4-jarige jongetje J. Goosen, den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Het knaapje werd door een personen auto, bestuurd door den chauffeur G. J. Brummer, aangereden en met een hersen bloeding bij omwonenden binnengedragen. AUTO RIJDT TERRAS OP. Groote verwoesting aangericht. Een door mevr. W. H. uit Heerlen be stuurde luxe auto, die op de Spoorlaan te Tilburg reed, wilde naar links de Stations straat inrijden. Op hetzelfde moment echter kwam uit laatstgenoemde straat een andere auto en mevr. H. was genoodzaakt haar stuur met een ruk naar rechts te gooien. De ruk was klaarblijkelijk evenwel te sterk geweest met het gevolg, dat de auto het terras voor het hotel van P. Mulder op reed. Bloembakken, tafels, stoelen mitsgaders een tochtscherm werden vernield. Een voorbij ganger, die zich op dat moment toevallig juist vóór het terras bevond, werd door de auto opgeschept en kwam tusschen en onder de tafels en stoelen terecht. Wonder boven wonder echter bleek de man niet ernstig gewond te zijn. Hij had slechts een schaaf wonde aan één zijner enkels die door den G.G. en G.D. moest worden verbonden. Tegen de autobestvurster heeft de politie proces-verbaai opgemaakt. BEWAKER DOOR GEVANGENE AANGEVALLEN. Op 8 Febr. j.1. is door een der gedetineer den in de strafgevangenis te Arnhem een overval gepleegd op den bewaarder R. K. die tijdens zijn ronde langs de cellen werd aangevallen en met een stuk ijzer ernstig aan het hoofd verwond werd. Het gebeurde heeft zich afgespeeld op de tweede etage der gevangenis, waarin de 32-jarige P. v. H. uit Steenwijk, ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf we gens diefstal met braak opgesloten zat. Toen de bewaarder de deur van de cel ontsloot, werd hij onverhoeds door v. H. aangevallen en met een ijzeren gewicht van een naaimachine die de gevangenen op hun cel hebben staan voor het verrich ten van nutiggen arbeid, op het hoofd ge slagen. Tengevolge van een ernstige wond n het achterhoofd, zakte de bewaarder ineen. Het dienstdoende personeel dat in de nabijheid was, snelde op het hulpgeroep toe en kon den woesteling overmeesteren. Terzake van dezen overval had verdach- zich onlangs voor de Arnhemsche recht bank te verantwoorden. In verband met de openbare orde werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De rechtbank heeft in deze zaak vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stéllen van de regeering.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7