DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aigemeene toestand. De kansen van Otto van habsburg. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 134 Donderdag 10 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang Restauratie voorloopig uitgesloten. Een interview met generaal Franco. Franco betreurt de moreele breuk tusschen Italië en Engeland. Spanje zal den Volkenbond trouw blijven. De strijd tusschen Stalin en de oppositie. Maarschalk Toechatsjefski afgezet. Hij zou zijn gearresteerd. Zuivering van het leger? De dood van Stalin's moeder. I ALKMAARSCHE Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. AlVmaar 10 .Tuni I Alkmaar, 10 Juni. Het stof, dat de amnestiewet in België heeft opgeworpen, is nog lang niet opge trokken. Zooals we elders in dit blad ver melden, hadden er gisteren onregelmatig heden plaats in verband met een betooging van oud-strijders te Brussel. De betoogers trachtten het parlementsgebouw binnen te dringen, wat hun evenwel, dank zij een sterke politiemacht, niet gelukte. Verwacht mag worden, dat de amnestiewet heden door den senaat in behandeling genomen zal wor den en het is dus waarschijnlijk, dat het parlement vóór de aanneming hiervan nog heel wat harde noten te kraken zal krijgen. Op een bijeenkomst van vooraanstaande leden der Fransche communistische partij sprak de secretaris-generaal der Party Thorez over het resultaat van één jaar Volksfrontregeering. Na het belang der resultaten van de sociale hervormingen te hebben onderstreept, zeide Thorez met be trekking tot de pensionneering van oude arbeiders en de belastinghervorming, dat, indien de in het programma van het volks front voorziene maatregelen onvoldoende zouden blijken, er nog het communistisch voorstel tot een buitengewone heffing op groote vermogens ter onderzoek overbleef. Thorez merkte op, dat de steun der com munisten de stabiliteit der regeering ver zekerde en, dat het volksfront de democra tie hernieuwde en het parlement eenigszins rehabiliteerde Met betrekking tot de internationale poli tiek verklaarde Thorez, dat de Fransche buitenlandsche politiek open oog heeft gehad voor de tragische gebeurtenissen in Spanje „Wy hebben tegen de hongerblokkade ge protesteerd", zoo verklaarde hij. Thorez wees er op, dat de comunistische Hoewel het vraagstuk der restauratie na de Venetiaansche reis van den Oos- tenrijkschen bondskanselier wat op den achtergrond is geraakt, blyft dit pro bleem met het oog op de huidige, zeer zelfstandige politiek van het kabinet- Schuschnigg nog steeds belangrijk ge noeg, om er iets meer over te vertellen, In de eerste plaats dient er op te worden gewezen, dat dit probleem Europa mee: bezig houdt dan Oostenrijk zelf. Dat is ove rigens begrijpelijk, want het is van aan zienlijke beteekenis voor de groote Euro- peesche politiek. Eenerzyds verzet het Derde Rijk zich met hand en tand tegen de restau ratie en het heeft ook Italië weten te be wegen, zijn steun aan de legitimistische be weging te onttrekken; anderzijds zien de Donau-staten in een herstel der Habsburg' sche monarchie, waarbij Hongarije zich op den duur waarschijnlijk zou aansluiten, een bedreiging hunner zelfstandigheid. De monarchistische beweging in Oosten rijk zelf is niet gelijkmatig over het geheele land verdeeld. Terwijl zij b.v. in Salzburg en in Weenen sterk vertegenwoordigd is, stuit zij vooral in Tirol, op krachtigen tegen stand. Hier gelooft men niet, dat Otto van Habsburg beter zal regeeren dan zyn voor vaderen. Deze twijfel vindt zy.i oorzaak in de houding van de monarchisten zelf. Want er bestaat geen eensgezinde beweging voor een bepaalden vorm der monarchie, maar partij op 31 Mei 322.000 aanhangers telde en I op dit gebied treft men verschillende stTOO betreurde het, dat de tweede internationale mingen aan. het voorstel tot eenheid van internationale actie niet gunstig beantwoord heeft. Verder verklaarde Thorez, dat het niet juist is te zeggen, dat de val van de volksfront-regee^ ring een mislukkig van het volksfront zou beteekenen en geen andere mogelijkheid dan revolutie over zou laten. Ten slotte wees Thorez nog op den ge- stadigen groei van de humanite. De zuiveringsactie in Rusland schijnt ook nog steeds niet tot een einde gekomen te zyn en het blijft trouwens een open vraag of daaraan ooit een einde zal komen. Naar het te Tiflis verschijnende blad „Sarja Wostoka" meldt, is de moeder van Stalin, Katharina Sjoegasjwili, aldaar op 4 Juni op 77-jarigen leeftijd aan longontste king overleden. De Moskousche bladen hebben tot nu toe dit overlijden nog niets gepubliceerd, doch dit is niet alles; aanvankelijk zou haar een staatsbegrafenis deelachtig zijn geworden, doch in verband met haar afvalligheid van het „geloof" wordt later gemeld, dat zij „slechts" een burgerlijke begrafenis had ge had. En dit geldt dan de moeder van den hoogsten machthebber in den Sovjet-staatï Het zal dan ook geen verwondering wekken dat zooals wij heden vermelden weer nieuwe arrestaties van hooge bewindvoer ders, uit burgerlijke zoowel als ","1 kringen, hebben plaats gehad. De Spaansche kwestie toont ons voor heden weinig vooruitgang. De berichten aan de fronten geven niet het minste houvast en zijn meestal in lijnrechte contradictie. Franco heeft aan de correspondent, Edouard Helsey, van het Fransche dagblad „Le Jour- Men onderscheidt twee groote groe pen: legitimisten en monarchisten. De legitismisten wenschen onder alle om standigheden de monarchie te herstel len. Over den vorm spreken zij niet en zy zijn dus ook bereid oude toestanden te laten weerkeeren. In het kamp der legitimisten ver zamelt zich het grootste deel van den ouden adel en deze menschen hopen, dat de monarchie hun oude aanspraken op de heerschappij zal vervullen. Het centrum van deze beweging ligt dan ook in Salzburg, waar bijzonder veel adellijke lieden wonen. Door geheel andere ideeën laten zich echter de monarchisten leiden. Zij stre ven naar een constitutioneele mo chie volgens Belgisch voorbeeld. Zij wenschen een monarchie, waarin sociale rechtvaardigheid heerscht en die niet op den feodalen adel, maar op het volk zelf steunt. De vraag vraag is nu: wie zou er in geval van een restauratie regeeren legitimisten of monarchisten? De monarchisten zijn er vast van overtuigd, dat Otto van Habsburg den socialen koers zou volgen. De tegen standers van de restauratie gelooven hier niet aan. Volgens hun overtuiging zou Otto van Habsburg, zelfs indien hij persoonlijk sociaal gezind zou zijn, noodzakelijk in de feodalistische strooming moeten geraken. Dit alles is intusschen van betrekkelijk weinig belang tegenover het feit, dat de restauratie in binnenlandsch-politiek op zicht Oostenrijk niet zou vereenigen en in buitenlandsch-politiek opzicht op zijn minst het wantrouwen van de buren zou opwek ken. De verdeeldheid in het land zou waar schijnlijk zelfs nog grooter worden, dan zij reeds is. Schuschnigg, die persoonlijk aan hanger is van de restauratie-beweging, ziet dit zeer goed in. In dit verband is de ontwikkeling van de buitenlandsche politiek van Oostenrijk m den laatsten tyd opmerkelijk. Door het vraagstuk der restauratie op den achter grond te schuiven, komt de stichting van een Donau-confederatie steeds meer in het bereik der mogelijkheden te liggen en het is in het geheel niet uitgesloten, dat deze bond zijn onafhankelijkheid zou weten te be waren. Gelukt het Schuschnigg door deze aaneensluiting der Donaustaten de politieke crisis te overwinnen, dan heeft hij voor zijn land meer gedaan, dan dat hij door middel van de restauratie weliswaar den modus der zelfstandigheid verhoogt, maar daarbij het risico loopt, de oneen igheid in eigen land nog te verhoogen en zich Duitschland tot doodsvijand te maken. zijn vrienden bijeen te roepen om hen de inzichten van den ex-koning uiteen te zet ten. Evacuatie van Segovia. I In officieele kringen gelooft men, dat een begin is gemaakt met de evacuatie van de burgerbevolking van Segovia. Sedert en kele dagen bemerkte men een aanzienlijk verkeer op den weg van Segovia naar Val- ladolid. De artillerie van de regeering heeft de stellingen van de rechtschen bij la Granja j en Balsain onder vuur genomen. Ook an dere deelen van het front werden bescho- te, zooals de brug der Franschen en den weg naar la Coruna. Ten zuiden van de Taag en in de provincies Guadalajara en Avila wer den concentraties van de rechtschen uiteen gedreven. VAN ZEELAND EET WEINIG. In de omgeving van minister-president Van Zeeland wordt er rekening mee gehou den, dat de premier niet zeer lang meer zijn ambt Zal waarnemen. Niet alleen politieke complicaties zijn hierbij gemoeid, doch ook De Spaansche burgeroorlog militaire Het dagblad „Le Journal" publiceert een interview, dat zijn bijzondere cor respondent, Edouard Helsey, gehad heeft met generaal Franco. De generaal gaf uiting aan zijn vriendschap voor Frank rijk, dat hij had leeren kennen in de persoon van maarschalk Lyautey. Wat de Engelsch-Italiaansche betrekkin' gen betreft, zeide hij: „Wij betreuren ten die zich diepste de soort moreele breuk, nal" een interview toegestaan. Den Volken- I tusschen Engeland en Italië heeft voorge- bond wilde Franco, na verovering van ge- daan. Wij hebben een goede verstandhcu- heel Spanje, geen enkele verplichting, welke ding tot Engeland steeds geschouwd als het vroeger was aangegaan, opzeggen, zelfs ging eerste punt van onze politiekWanneer vroeger was aangegaan, de Spaansche bevelhebber zoover, dat hy beweerde toe te stemmen in een niet-aan- valsverdrag met Frankrijk, wanneer hy eenmaal in geheel Spanje de macht zou hebben veroverd, doch het is nog niet zoo- ver VERKLARNG VAN SMUTS OVER DE POSITIE VAN HET GOUD. De Zuid-Afrikaansche minister heeft gister in antwoord op een vraag ver klaard dat volgens inlichtingen uit de br'n. df. hoogs, geacht kunnen worden, de po.it» van het goud niet het minste gevaar loopt en prijs van het goud gehandhaafd z den Smute zeide, dat fajj niet als deskun dige sprak, doch dat hy op g gr gegevens uit bevoegde bron, die beschikking stonden, geen vrees koesterde^ De geruchten der laatste maanden waren naar hy zeide niet op feiten g®gf0n hadden slechts ten doel, aandeelhouders e toe te bewegen te verkoopen en te verlie zen, opdat anderen konden koopen winsten behalen. Voor zoover wy ons van konden overtuigen, aldus besloot minister, is de positie van het goud krachtig en veilig als ooit. en er de zoo wij gereed zullen zijn met de bevrijding van Spanje dat rechtstreeks met in geen enkel geschilpunt verwikkeld is zullen wij in het buitenland een taak hebben, die uitge breid genoeg is om heel onze bedrijvigheid op te eischen. Wy wenschen trouwens in de wereld, dank zij onze peripherische ligging n rol van voortdurende bemiddeling te spe len. Daaruit bestaat ons geheele impera- lisme". Ten aanzien van den Volkenbond ver klaarde Franco: „Wanneer wij meester zul len zijn van het land, zullen wij alle tevo ren door Spanje onderteekende verplichtin gen aanvaarden. Spanje heeft te Geneve meer dan eens de gelegenheid gevonden den vrede te dienen. Het zal heel eenvoudig z n post in den Volkenbond weer innemen in denzelfden geest van Europeesche een dracht. Wat de vriendschap van het rechtsche Spanje voor Italië en Duitschland betreft, zeide generaal Franco: „Frankrijk vindt in zijn verleden het recht een weinig achter dochtig te zijn, wanneer het om zyn veilig heid gaat. Onze vriendschap met de „am in werkende landen Italië en Duitschland is aan den dag getreden sedert het begin van dezen oorlog. Ik zal u antwoorden met myn soldatenloyautiteit. Wat mij persoonlijk be treft, geloof ik, dat uw argwaan ongerecht vaardigd is. Naar mijn meening zal het lot Duitschland niet naar het westen meeslee pen. Waneer ik mij echter mocht vergissen houdt u dan dit goed voor oogen: Nooit zou Spanje zich leenen voor een complot tegen Frankrijk. De Duitschers en de Italianen, evenals de Portugeezen willen van Spanje geen Sovjetkolonie zien worden. Voor de hulp aan onzen weerstand heeft men geener lei belofte, welke ook, gevraagd. Wij wil len ons met geen enkele belofte belasten Wij zyn Spaansche nationalisten, vastbeslo ten onder alle omstandigheden de toekomst der natie vrij te houden van hypotheken" Op de vraag van den journalist, of, wan neer de regeering van Franco eens door ge heel Europa zou zijn erkend, Franco bereid zou zijn met Frankrijk een onvoorwaardelijk niet-aanvalsverdrag te sluiten, antwoordde Franco: Volgaarne, mits Frankrijk dit wenscht en, daar ben ik zeker van, zonder een van onze vrienden te choqueeren. Het optreden van de rechtsche lucht macht. De luchtmacht van Franco heeft de laatsté dagen de vliegvelden van de regeering ge bombardeerd, de velden van Orzales en la Albericia werden onbruikbaar gemaakt, zoodat nog slechts de vliegvelden Los Arija- Jes en Nestares voor de regeering overblij ven. Dit zijn beide hulpvelden, waar geen zware bommenwerpers kunnen opstijgen. De regeeringstroepen aan het front van Guadarrama zijn tot den aanval overgegaan. De rechtschen hebben verscheidene man schappen van de internationale brigade krijgsgevangen gemaakt. Dezen deelden mede, dat de brigade aanzienlijke verliezen heeft geleden. Ook deelden zij mede, dat de troepen hadden geleden door bommen, welke hun eigen vliegtuigen bij vergissing hadden afgeworpen. Gisteravond poogden de Baskische troepen in dichten mist een aanval te doen op de stellingen van de rechtschen op den Lemo- nrberg. Zij wisten de rechtsche linies tot op korten afstand te naderen, doch zij werden ontdekt en de troepen van Franco openden een krachtig vuur. De Basken moesten te rugtrekken met achterlating van vele doo- den. Besprekingen met ex-koning Alfons. Oud-minister Antonio Goicoecha, leider van de Spaansche monarchistische partij, is naar San Sebastian teruggekeerd, na te Rome een onderhoud te hebben gehad met ex-koning Alfons. Goicoecha is voornemens v. Zeeland het feit dat de maag van den minister niet goed in orde is. Reeds sedert jaren heeft hij weinig eetlust. In ieder geval is hij de laat ste maanden vermagerd. Maarschalk Toechatsjefski, de voor malige chef van den generalen staf van het leger, die kortelings in ongenade was gevallen en als chef van het mili tair bestuur naar het Wolgagebied was gezonden, is gisteren uit zijn functies gezet en vervangen door generaal Estre- mof. Deze afzetting schijnt het gerucht te be vestigen, volgens hetwelk de maarschalk ge> arresteerd zou zijn. Tevens schijnt het in ongenade vallen van Toechatsjefski de op vatting te versterken, welke in zekere klin gen uitgesproken wordt en volgens hetwelk het Sovjetregime van een politiedictatuur zou worden tot een militaire dictatuur, en aan te duiden, dat Stalin niet meer aarzelt een zuivering van het leger ten uitvoer te leggen, gelyk hij dit reeds heeft gedaan met de politie en alle andere bestuursdiensten. Alles wat van nabij of verre in contact staat met het Trotzkiisme wordt onverbid.iellijk uit den weg geruimd. Onder de legercom mandanten zijn er velen, die Trotzki gekend hebben of die de gelegenheid hebben gehad samen te werken met den vroegeren com missaris van oorlog en stichter van het roo de leger. Het gerucht, dat de ronde deed over de arrestatie van maarschalk Blucher heeft tot dusver geen enkele bevestiging gekregen en lijkt weinig waarschijnlijk aangezien Blucher eerst kortgeleden benoemd is tot lid van het executief comité van de partij in het Verre Oosten. De afzetting van generaal Gaffir, die ont heven werd uit zijn functie op denzelfden dag als Toechatsjefski, heeft verrassing ge wekt, aangezien hij eerst kortgeleden be noemd was tot commandant van het mili taire district Leningrad. Ook hecht men eenige waarde aan de geruchten over de ar restatie van generaal Eideman, chef van de Ossoaviachim, generaal Kork, garnizoens commandant van Moskou en Vil, militiechef van Moskou. Tenslotte wordt vernomen, dat dr. Pletnei, een bekend medicus en leider van een me dische instelling te Moskou gearresteerd is onder beschuldiging betrokken te zijn ge weest bij een zedenzaak. De felle strijd tus schen den groep-Stalin en de oppositie wordt op alle gebieden voortgezet, in de politieke, zoowel als wetenschappelijke en letterkun dige wereld, aangezien de oneenigheden in Stalin den boezem van de partij noodzakelijkerwij ze hun weerslag hebben op alle terreinen van werkzaamheid in de Sovjetunie en zelfs in den boezem van de Gpeo, waarvan zekere belangrijke leden ook in arrest zouden zijn genomen. ONVOLDOENDE GARENPRODUCTÏK. Verscheidene leiders in staat van beschuldiging. In de eerste maanden van dit jaar was de hoeveelheid garen, welke op de Russische markt werd aangeboden, te gering, doordat het plan voor de spinnerijen niet werd door gevoerd. De raad van volkscommissarissen heeft thans den directeur van de katoen industrie in de districten Moskou en Lenin grad bij het commissariaat voor de lichte in dustrie, Korotkof, den directeur van de ea- rentrust van Leningrad, Sosnin en Grogorief, directeur van de meubelindustrie van het commissariaat van de houtindustrie, in staat .van beschuldiging gesteld, de laatste onvlat nij geen zorg heeft gedragen voor voldoen de spoelen. Bovendien zijn verscheidene lagere amb tenaren in staat van beschuldiging gesteld. Da raad van volkscommissarissen heeft verder den procureur van de Unie gelast den volkscommissaris voor de lichte industrie, Lioebimof, verwijten te doen inzake deze kwestie. In buitenlandsche kringen is men nog ten zeerste verbaasd over de zuiverings actie, die in Augustus van het vorige jaar begon met het proces tegen Zinofjef en Kamenef en culmineert in de over plaatsing van militaire chefs en de arresta tie in industriëele kringen in het oostelijk deel van Rusland. Deze menschen worden er van beschuldigd, als Trotzkistische agen ten en in opdracht vah de Duitsche en Ja- pansche spionnagediensten de nijverheid te saboteeren. Wellicht zal de toestand over enkele dagen duidelijker zijn, want men verwacht belangrijke onthullingen. De ge ruchten over de mogelijkheid van een mili tairen opstand worden echter als onge grond beschouwd. Gister is de moeder van Stalin over leden. Haar zou een staatsbegrafenis- gëgeven worden. Het blad „Zariavos- toka" dat het bericht van haar dood meldt, deelt mede, dat zij gisteren een .burgerlijke begrafenis heeft gekregen, niettegenstaande zij haar geloof trouw was gebleven. DE PAUS ONTVANGT DUITSCHE PELGRIMS. Over den toestand in Duitschland. Z H. de paus heeft gisteren een groep Duitsche pelgrims ontvangen. De heilige vader zeide tot hen: „De tijd is op het oogenblik voor Duitsch land niet alleen ernstig doch ook treurig, zoo droevig en dreigend, dat wy er om moeten weenen. Wij hebben evenwel de troost, dat wij met U kunnen weenen en U kunnen troosten als een vader zyn kin deren. Wij hebben steeds ons best gedaan het droeve lijden te verzachten en we zul len hiermede voortgaan, wat men er ook van zal zeggen. Het eenige wat ons nog overblijft, is met U, Uw priesters en Uw bisschoppen te bidden. De goede god kent zijn wegen, doch ook wij moeten onzen weg kennen om'hem te kunnen bewande len. Dezen weg wijzen Uwe herders U bijna iederen dag. Het is de weg van den Heer en het oude geloof, dat alleen het geluk kan schenken". GRAAF BALDWIN IN HET IIOOGERHUIS GEÏNSTALLEERD. Met het gebruikelijke schilderachtige ceremoniëel is graaf Baldwin gistermiddag in het Hoogerhuis geïnstalleerd. Baldwin legde voor de voltallige vergadering der peers en peeresses den eed af, terwijl de gaanderijen overvuld waren met parle mentsleden. I

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1