DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prinses Juliana doet een verheugende mededeeling. Deze Courant wordt EX KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 139 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 16 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Ds, Niemöller door Gestapo verhoord. Vrachtauto met Arabische arbeiders verongelukt. I Prinselijk Paar voor de radio Prins Bernhard dankt Amsterdam voor de huldiging EEN BERICHT VAN GROOTE BETEEKENIS. De prinses sprak als volgtt Prins Bernhard sprak het volgende: ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 16 Juni De Fransche regeering heeft vannacht een belangrijke overwinning behaald met haar financieele voorstellen, die door de Kamer met een zeer flinke meerderheid •werden aangenomen. In het kort komt het besluit hierop neer: De regeering wordt ge machtigd tot 31 Juli 1937 bij -decreet de noodzakelijke maatregelen te nemen tot herstel van de openbare financiën en tot bescherming van de spaargelden en het openbaar crediet. Het wetsontwerp werd door minister Auriöl ingediend en daarbij was een zeer uitvoerige verklaring gevoegd, waarvan men elders een relaas kan lezen. Na onder linge besprekingen in de fracties werd het wetsontwerp tehslotte aangenomen, zoodat de regeering thans aan het werk kan gaan, om het land van een financieelen ondergang te redden. Intusschen had het ontwerp dat voor iedereen geheim was gehouden bij de indiening by de Kamer een zekere verras sing teweeg gebracht, een verrassing, die zelfs pijnlijk genoemd mocht worden bij ve le Kamerleden, want toen vroegere gema tigde regeeringen, als die van Doumerque en Laval, met dergelijke voorstellen kwa men, werden zij afgestemd en beschouwd „als de grootst mogelijke ketterij, waarin 'n democratie, die zich zelf respecteerde, nim mer kon toestemmen." De tijden zijn veranderd en (voor Frank rijk) niet verbeterd, en de Kamerleden die tien jaar geleden hun stem weigerden aan zoo'n voostel en dat toen zeer duidelijk demonstreerden en uiteenzetten, diezelfde leden waren au gedwongen om voor het wetsontwerp te stemmen. Want hun eigen geestverwanten, die vandaag de regeering vormen, zijn gedwongen geworden om te doen, wat hun politieke tegenstanders van vroeger toen reeds gewild hadden. Van belang is tenslotte nog de houding der communisten. Ofschoon die van plan waren, om blanco te stemmen, hebben zij in hun fractievergadering toch besloten, om voor het ontwerp te stemmen, waardoor zij de huidige regeering een regeeringscrisis bespaarden Meer zullen we van deze Fransche wets ontwerpen niet schrijven. We verwijzen naar het nieuws in de rubriek Buitenland. De Duitsche kerkstrijd Domine Martin Niemöller, een van de krachtigste tegenstanders van het na- tionaal-socialisme, is in de laatste dagen eenige malen door de Gestapo verhoord. Ook andere leden van de confessio- neele kerk zijn in verhoor genomen. Drie van hen, waaronder dominie Fritz Müller van Dalhem, zijn niet naar hun woning teruggekeerd, hun familie weet niet waar zij zich bevinde- Bovendien heeft men de passen de leden van de confessioneele kerk, die naar het Evangelisch congres te Oxford in Juli a.s. wilden gaan, ingetrokken. Ds. Niemöller is bij zijn verhoor onder vraagd over een resolutie, die naar men in kerkelijke kringen gelooft onderteekend zou zijn door de oppositie van den broederraad der kerk met het doel openlijk de namen bekend te maken van allen, die formeel uit de kerk zijn getreden. Omtrent het v< oo ren van andere leden der kerkoppositie meldt Reuter nog, dat hun daarbij vragen gesteld zijn over hun houding jegens het gezag van den staat. Negentien dooden. Bij Bagdad is een vrachtauto, waar op zich een groot aantal Arabische ar beiders bevond, tegen een sneltrein opgereden. Negentien personen wer den gedood. DE ENGELSCHE RIJKSCONFERENTIE GEËINDIGD. De resultaten der beraadslagingen. De Engelsche rijksconferentie publiceert Gisteren is officieel aangekondigd, dat von Neurath, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken den 23sten Juni, dus van daag over een week, te Londen zal aanko men als gast van de Engelsche regeering. Reuter weet aan deze mededeeling toe te voegen, dat 'men hoopt, dat het bezoek ge legenheid zal geven tot een gedachtenwis- sing over aangelegenheden, welke van bei de landen van belang zijn, met name de Spaansche kwestie. Men zal zien, hoe het controlesysteem misschien verbeterd kan worden en hoe de terugtrekking der bui- tenlandsche strijders uit Spanje verwezen lijkt kan worden. Men onderstreept, dat er ten aanzien van deze laatste onderwerpen slechts sprake zal kunnen zijn van gedach ten wisselingen, omdat werkelijke onderhan delingen slechts gevoerd kunnen worden door de non-interventie-commissie. Het ver luidt, dat Engeland de Fransche regeering in kennis gesteld heeft met het bezoek van von Neurath en tevens van de hoofdlijnen, die vermoedelijk bij de besprekingen in acht zullen worden genomen Nopens een nieuw Locarno verwacht men geen enkele belangrijke ontwikkeling, be halve een wederzijdsche opheldering om trent het Britsche en het Duitsche stand punt De houding van de Engelsche regee ring op dit stuk is, naar men meent te we ten, niet geweizigd; zü beschouwt nog steeds de totstandkoming van een nieuw Westelijic pact als een van de eerste stappen op den weg tot een algemeene regeling voor Europa. De Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz. wijst in een commentaar eerst op de beteekenis van von Neurath's reis naar Zuid-Oost-Europa om er vervolgens den natdruk te leggen, dat natuurlijk de politieke bedoelingen van Duitschland niet in het Zuid-Oosten haar einde vinden. Duitschland wil geen gelegenheid laten vorbijgaan om ook elders aan de ontspan ning der zoo verwikkelde Europeesche be trekkingen mede te werken. De ware betee kenis van de as BerlijnRome ligt hierin, dat zij niet met frontvorming te doen heeft, doch juist omgekeerd als een nuttig en noodzakelijk element tot het scheppen van gezonde toestanden in Europa moet worden beschouwd en gewaardeerd. Wanneer dan ook binnenkort von Neurath zich naar Lon den begeeft, dan blijkt daaruit het eerlijke streven om geen gelegenheid te laten voor bijgaan door gedachten wisseling misverstan den uit den weg te ruimen en wederzijdsch begrip te doen ontstaan. Een succesrijke be de resultaten van haar beraadslagingen over de buitenlandsche zaken. Volgens het com muniqué hebben de vertegenwoordigers van de deelen van het Britsche gemeenebest van gedachten gewisseld over de buitenlandsche politiek en de internationale situatie voor zoover deze verband houden met hun onder scheidene belangen en verantwoordelijk heden. De vertegenwoordigers der verschillende regeeringen kwamen overeen, dat voor ieder lid van het gemeenebest het eerste doel moet zijn de handhaving van den vrede. Zij zijn van meening, dat de regeling der interna tionale geschillen gezocht moet worden in een methode van samenwerking, onderzoek en verzoening. Aangezien zij hun politiek wenschen te baseeren op de bedoelingen en de idealen van den Volkenbond verklaren zij unaniem, dat hun respectieve bewapenin gen nimmer voor aanvalsbedoelinger. noch voor een doel, dat onvereenigbaar is met het Volkenbondspact of het Pact van Parijs, zui len worden gebruikt. Onder den indruk van de wenschelijkheid den invloed van den Volkenbond te verster ken door de uitbreiding van zijn ledental geven de vertegenwoordigers van de deelen van het Britsche gemeenebest éénparig als hun meening te kennen, dat dit doel zou worden vergemakkelijkt door een schei ding tusschen het Volkenbondspact en de vredesverdragen. Zij juichen de totstandbrenging van regio nale vriendschapsverdragen toe voor zoover deze kunnen bijdragen tot de zaak van den vrede en niet in strijd zijn met het handvest Zij namen kennis van een verklaring der Australische delegatie, volgens welke Australië bereid is samen te werken met de volken van het gebied van den Stillen Oceaan ter zake van een niet-aanvalspact. De vertegenwoordigers waren het er over eens, dat een dergelijke overeenkomst een gewenschte bijdrage zou vormen voor de zaak van den vrede en voor de voortzetting en handhaving der vriendschappelijke be trekkingen in het gebied van den Stillen Oceaan en onderwerp zou moeten zijn voor andere besprekingen tusschen de regeerin gen- De kwestie der ontwapening. Alle vertegenwoordigers wenschen oprecht in een zoo groot mogelijke mate ontwapend te zien, doch zijn het er over eens, dat hun onderscheidene regeeringen gehouden zijn essentieele maatregelen te nemen voor de verdediging van hun veiligheid en om zich van hun internationale verplichtingen te kunnen kwijten. Zij zullen voortgaan met elkander overleg te plegen en samen te wer ken in alle vitale kwesties van gemeen schappelijk belang. handeling van de hangende problemen wordt geenszins bevorderd door de sfeer van groote conferenties met het meesten tijds uit het venster gehouden redevoerin gen en de onvermijdelijke pogingen tot verstoring. Economische en financieele kwesties. De vertegenwoordigers bestudeerden de mogelijkheid het vertrouwen terug te bren gen en de stabiliteit der economische en financieele voorwaarden te vergrooten, wel ke zaken zij essentieel achten voor de wel vaart der afzonderlijke landen en van den internationalen vrede. Te dien einde verklaren de vertegenwoor digers zich bereid met andere naties samen te werken om de bestaande moeilijkheden met inbegrip van de douanegrenzen en an dere hinderpalen voor den internationalen handel en de verbetering van den algemee nen levensstandaard, te bestudeeren. Tenslotte hebben de vertegenwoordigers besloten, hoewel zij ten zeerste gehecht zijn aan de principes der democratie en de parle mentaire vormen, dat de verschillen van politieke opvatting geen hinderpaal zouden moeten vormen voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de regeeringen en de volken en dat niets schadelijker zou zijn voor de internationale ruts dan een werkelijke of schijnbare verdeeling der wereld in tegen overgestelde groepen. HET BEZOEK VAN HODZA AAN BOEKAREST. Rede van Tataresco. Tijdens een diner, dat gisteravond te Boekarest in de militaire club, ter eere van Hodza was aangericht, heeft Tatares co een redevoering uitgesproken, waarin hij wees' op de oude solidariteit tusschen Tsjechoslowakije en Roemenie en het bondgenootschap van beide landen in het zelfde vredesideaal van vooruitgang en be schaving. Voorts bracht spr. den opbou- wenden geest der kleine entente in her innering waraan hij toevoegde: „De waar borgen van onze kracht blijven onze le gers, onze bondgenootschappen en onze eensgezindheid, die wij nog steeds willen versterken en corrsolideeren en waaraan wij ongewijzigd en trouw gehecht blijven, evenals wij trouw blijven aan het volken bondshandvest." In zijn antwoord herinnerde Hodza aan het gemeenschappelijk verleden der beide landen. „Vereenigd in de kleine Entente, zullen wij altijd trouw blijven aan deze gemeenschappelijke traditie van strijd en betrekkingen met onze buren van het Do- naubekken, evenals met de groote mogend heden, die bij den moreelen economischer) vooruitgang van de staten in midden-Eu ropa belang hebben. Er is geen twijfel aan dat de vervolmaking van de economische en politieke organisatie van het Donau- bekken volkomen in overeenstemming is met alle overeenkomsten die wij gesloten hebben met onze verbondenen en onze vrienden en waarvan het eerste doel is een zoo breed mogelijke basis te geven aan de veiligheid en den vrede in Europa en voorts ook in den geest van het volken bondshandvest. Hodza besloot zijn rede met de verzekering te geven van de alge- heele solidariteit der kleine Entente en van de macht van haar optreden. Weinigen zullen verwacht hebben, dat onze kroonprinses, toen Zij gisteravond door de radio een dankwoord voor de ontvangst in onze hoofdstad zou spreken, een mede deeling wilde doen, die op hoe delicate wijze ook geuit aan duidelijkheid niets te wenschen zou laten. Het is de eerste maal en dat is een gelukkig gevolg van den vooruitgang der techniek in dezen tijd dat een prinses, een toekomstige vorstin, zich rechtstreeks tot het volk wendt en een mededeeling overwinning. doet, die als een persoonlijke kennisgeving Hodza voegde hieraan toe: Het ver- heugt mij van deze gelegenheid gebruik te gewaardeerd is geworden, maken om tot uiting te brengen, dat Tsje- Want Hare Koninklijke Hoogheid heeft choslowakije alle initiatieven goedkeurt, zjch niet alleen tot het geheele Nederlandsche die strekken tot het organiseeren van een vo]jc gewen(j> neen, het is of Zy van huis tot systeem van economische en politieKe - - huis aan elk gezm afzonderlyk de blyde mare heeft verkondigd in de verwachting, dat men alom zou begrijpen en mede gevoelen, hoezeer deze omstandigheid door het jonge Vorstenpaar als een bijzonder heugelijk feit beschouwd wordt. Wij weten het nu, dat het geslacht der Oranjes ons in de toekomst door rechtstreek- j sche afstamming weer een prinsje kan brengen, die eens als koning Willem IV over ons rijk en zijr. koloniën zal regeeren. De band tusschen Nederland en Oranje zal ook in de toekomst niet worden ver broken en dat is in dezen zoo uiterst on- zekeren en wisselvalligen tijd een factor van groote beteekenis, omdat hij waarborgen biedt, dat in den regeeringsvorm van ons land geen ongewenschte verandering zal komen. Uit het feit, dat Hare Koninklijke Hoog heid gemeend heeft een definitieve mede deeling te kunnen doen, mogen wij conclu- deeren, dat met reden mag worden ver wacht, dat binnen afzienbaren tijd de stille wensch van honderdduizenden in den lande in vervulling zal gaan. Nog in dit najaar zal Nederland feest vieren, zal ons volk kunnen toonen, hoezeer het deelt in de vreugde en het geluk van het jonge paar, dat zijn innigsten wensch in vervulling ziet gaan. Wij kunnen Hare Koninklijke Hoogheid slechts dankbaar zijn, dat Zij den onge- wonen weg heeft gekozen, zich rechtsstreeks tot het volk te richten. Het is een bewijs, hoezeer Zy zich daar mee in lief en leed nauw verbonden weet, hoezeer Zij geweten heeft, dat Haar hoog ste geluk ook door het Nederlandsche volk zou worden gevoeld als de vervulling van het mooiste, dat wij ons kunnen wenschen. Oranje en Nederland één, voor nu en voor alle tijden. Moge deze gedachte ons saamhoorig- heidsgevoel versterken en ons, sterker dan ooit, doen beseffen, dat de liefde voor ons vorstenhuis de beste waarborg voor een gelukkige toekomst kan zijn. PE GEBEURTENISSEN IN RUSLAND. Rosemberg en Yoerenef niet gearresteerd. In het buitenland heeft het gerucht de ronde gedaan, dat verscheiden personen, waaronder Rosemberg en Yoerenef gear resteerd 'zouden zijn, Gister zijn beiden evenwel nog in de straten van Moskou ge zien. Het pers-departement deelt mede, dat bet niets wist van andere arrestaties. Ver der wordt ontkend, dat te Wladiwostok ongeregeldheden den dood van vijftien personen zou heben veroorzaakt. Alles is hier rustig. EEN RUSSISCHE DEFENSIELEENING. In werkplaatsen, fabrieken, kolchozen en sowchozen in Moskou worden meetings ge houden, waar gesproken wordt over het voorstel der spoorwegarbeiders tot het uitgeven van een defensieleening. Resolu ties worden daarbij aangenomen waarin gezegd wordt, dat iedere duim gronds met ijzer en staal verdedigd zal worden. De leening zou 170 millioen groot zijn. HET LIJK VAN WICHMAN GEVONDEN? Uit Danzig wordt vernomen, dat in een bosch by Warschau een lijk is gevonden. Men vermoedt, dat dit het stoffelijk over schot is van den socialistischen afgevaar digde Wichman, die sedert 25 Mei, den dag dat hij door de politie werd gearresteerd, vermist wordt. Het lijk is evenwel nog niet herkend. Gisteravond om half negen heeft het Prinselijk Paar vanuit het vorstelijk paleis te Soestdijk woorden van dank gesproken tot het Nederlandsche volk en in het bij zonder tot de Amsterdamsche burgerij in verband met de grootsche ontvangst, welke hen bereid is geworden in de hoofdstad. „Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die wij dezer dagen te Amster dam ontmoet hebben. „Wij beleefden zoo juist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn. En hiervoor wil ik u thans mijn dank komen bren gen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toekwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bij een te zien. „Hartelijk dank aan den burge meester en het overige gemeentebe stuur, zoomede als aan het algemeen feestcomité mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij. Voor het tot uitvoering bren gen van zulk een programma, als wat ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aangeboden werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. „Nooit had iets mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. „Grootsch en diep is de indruk, di» wij van deze dagen medenemen en het is mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen." Ook ik wilde gaarne mijn persoon lijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo geluk kig mogelijk geworden, wijze tot uit drukking brengen. Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevol king, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij onze aankomst sprak de burge meester, dr. de Vlug't, over den tradi- tioneelen band, welke bestaat tusschen het huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was, door het vreugdevol medeleven der geheele bevolking cn steeds zal ik alles doen wat in myn macht is, om te bewijzen hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daar in zie, op prijs stel. Mag ik ten slotte nog den burge meester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie, mijn buitengewoon hartelyken dank be tuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner bemoeiingen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1