IBIS SHAG Help! Sobbelmann lekker... man! AMSTERDAMSCHE BEURS Jjimeieum Jkovinclaai 1lieaws tBucgedii&e Siattd Jiacktfocichten Pluimveeteelt. Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. De feesten in de Beemster. HEILOO Glimlachje VOOR DE PIJP PROCES TEGEN DE KON. HOLL. LLOYD. Eisch van personeel afgewezen. De Amsterdamsche kantonrechter mr. L. S. G. de Hartog heeft hedenmiddag schriftelijk vonnis gewezen in het civiel geding tusschen een van de bij de sur séance van betaling der Kon. Holl. Lloyd ontslagen leden van het personeel en de Kon. Holl. Lloyd. Het ontslagen lid eischte uitbetaling van het pensioen waarop hij meende inge volge de pensioenregeling recht te hebben. De Lloyd beriep zich op de schriftelijke bootje ten zeerste gedupeerd geweest, want dit drietal maakte zijn geheele bemanning uit. Hij moest bovendien Zaterdagmiddag weer uitvaren naar Engeland, maar aange zien hy er niet in is geslaagd om op Zater dagmiddag nieuwe bemanning aan te wer ven, is hij niet kunnen vertrekken. Bij het voortgezette verhoor, verklaarde de kok K. L., dat toen het schip plusminus drie weken geleden bij de lijm- en gelatine- fabriek te Delft gemeerd had gelegen, hij aan een woonwagenbewoner, waarvan hij nog slechts een vaag signalement kon op geven, een blok had verkocht voor 5. Hij had tevens aan dien woonwagenbewoner meegedeeld, dat hij nog meer blokken kon leveren. Dit zou geschieden, maar op het moment, dat het roeibootje, waarmee de resteerende blokken naar den wal zouden worden gebracht, op de landingsplaats aan kwam, passeerde er juist een surveilleeren- de agent van politie. Zij durfden toen hun opzet niet te volvoeren, waarom zij onver- richterzake zijn teruggekeerd. Met hulp van de Delltsche politie is de woonwagenbewoner opgespoord. Dit bleek te zijn de 40-jar. T. S., scharenslijper van beroep. Deze S. verklaarde, dat hij behal ve het blok „tin" waarvan hy heelemaal niet wist, dat het van diefstal afkomstig was, ook nog een dekleed had gekocht en Meest matige tot zwakke westelijke tot noordwestelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Zelfde weerstoestand. Het warme gebied van hoogen luchtdruk in het oosten trekt zich geleidelijk naar Finland en Rusland terug, dat op den oceaan breidde zich verder naar het noor den uit en bedekt thans ook IJsland. Tus- schen beide gebieden van hoogen luchtdruk daar was het hem eigenlijk om te doen I ligt het langgerekte strookvormige depres- COtirorvcf Viï-ï r\ am am Uaam tnn ciarfoKin/^ met TVliniTTifl 1 n *7 Tiro/-} on nrt in geweest had hij er maar op den koop toe bijgenomen, omdat men hem dit bij het dekkleed wilde verkoopen. Het onderzoek wees uit, dat K. L. dat dekkleed ook gestolen had van de inven taris van het schip. Het motorbootje had juist voor het in Delft lag, een ligplaats gehad bij de werf van P. Smit alhier en daar had de stuurman gen kok van het motorschip Cornelia, ze keren A. de K. uit Oude Tonge. Ook de Cornelia kwam toevallig Zaterdag weer in Rotterdam en toen heeft de rivierpolitie di rect ingegrepen en ook den kok A. de K. gearresteerd. Deze bleek het blok verkocht te hebben te Dublin (Engeland). De eerste drie personen zullen terzake van diefstal, de laatste twee terzake van opzettelijke schuldheling terechtstaan. regeling, het personeelslid op het feit, dat A. O. een blok weggegeven aan den 28-jari- hiervan in de practijk herhaaldelijk werd afgeweken. De kantonrechter verklaarde den eisch niet ontvankelijk. Hij overwoog o.m., dat, al mocht de Lloyd ook vroeger afgeweken zijn van de schriftelijke regeling, dit nog niet inhoudt, dat zij deze regeling niet tegenover anderen zou mogen toepassen wanneer zij dit noodig oordeelde. Immers de billijkheid kan niet mee brengen, dat een debiteur tot meer is ge bonden dan waartoe hij zich uitdrukkelijk heeft verbonden. Dat de Lloyd indertijd tegenover een personeelslid heeft erkend dat deze recht had op pensioen volgens de „nieuwe' regeling, heeft slechts tegenover dit per soneelslid rechtskracht en niet tegenover iemand anders. Er bestaat n.1. tusschen de Lloyd en ieder lid van het personeel een "afzonderlijke overeenkomst waarop de houding van de Lloyd tegenover anderen geen invloed heeft. De kantonrechter acht de teleur stelling van eischer, dat de Lloyd niet zoo royaal tegenover hem is geweest begrijpe lijk, doch meent de houding van de Lloyd te kunnen verklaren uit de moeilijke financieele omstandigheden. Voor partijen trad op mr. Th. Eskens (voor het personeelslid) en mr. A. baron van Haersolte (voor de Lloyd). Naar wij vernemen zal het personeels lid van deze beslissing van den kanton rechter in appèl gaan bij de rechtbank. De windvorst om de rouw Hollants maeght te paeien, Vermits door storm op storm, Zij schade en inbreuk lee, Schoot molenwieken aan En maelde na lang draeien De Beemster tot een biemt En loosde het meir in zee. MAATSCHAPPIJ DER NEDER- LANDSCHE LETTERKUNDE. De C. W. van der Hoogtprijs voor het jaar 1937 is toegekend aan mevrouw Henriëtte van Eyk, voor haar roman „Gabriël". DIEFSTAL EN HELING. De Rotterdamsche Rivierpolitie heeft de hand gelegd op vijf personen, die in totaal 50 kilogram zink hadden ge stolen of clandestien wilden verhan delen. Dezer dagen heeft de Rotterdamsche ri vierpolitie een uitgebreiden zinkdiefstal tot klaarheid gebracht, die reeds eenigen tijd geleden in Engeland, aan boord van een te Rotterdam thuishoorend motorscheepje, zich had afgespeeld. In verband met den dief' stal Zijn drie, in verband met de heling, twee mannen aangehouden. Zij zijn vandaag ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Ongeveer drie weken geleden werd het bij de rivierpolitie bekend, dat te Delft door leden van de bemanning van een te Rotter dam thuishoorend motorscheepje tin te koop werd aangeboden. Het motorscheepje is klein, ongeveer 250 ton groot, kustbootje, dat ook regelmatig op Engeland vaart. Toen het voorgaande ter kennis van de rivier politie kwam, kon men evenwel geen onder zoek instellen, omdat het scheepje inmiddels weer op zee zat, op weg naar Engeland. Zaterdag j.1. nu keerde het scheepje in de Rotterdamsche haven terug en by een on middellijk aan boord ingesteld onderzoek trof de politie onder de ijzeren vloerplaten in de machinekamer aan acht en twintig blokken zink a 25 kilogram elk. De bemanning verkeerde steeds in de ver onderstelling, dat het blokken tin waren Een deskundige te Rotterdam heeft even wel vastgesteld, dat het zink zou zijn. Mo menteel wordt nog onderzocht of men te doen heeft met een of andere alliagge, maar tot op heden neemt men aan, dat het blokken zink zijn geweest. Op grond van deze vondst heeft men de bemanning van het scheepje, te weten den 26-jarigen stuurman-machinist A. O., een Duitscher, gedomicilieerd te Brunsbuttel- koog, den 24-jarigen S. R. uit Scheveningen en den 26-jarigen kok K. L. uit Groningen, aangehouden. Het drietal bekende, dat zij, toen het schip ongeveer vier vijf weken geleden een la ding blokken „tin" van Londen vervoerde naar Newcastle On Tyne, zij op den Zon dagavond, nadat het schip in Newcastle On Tyne was aangekomen, dertig blokken hadden ontvreemd en voorloopig hadden opgeslagen in het logies. Zij werden in be waring gesteld. Hierdoor is de kapitein van het motor- Vondel op de Beemster. Wij hebben ons, in verband met de groote feestplannen, welke in de Beemster bestaan, tot burgemeester Kikkert gewend mét het verzoek als burgemeester van de gemeente Beemster onzen lezers daarover het een en ander te willen mededeelen Burgemeester Kikkert, eere-voorzitter van het herdenkingscomité 1937, schrijft ons thans het volgende: Het is inderdaad de bedoeling in deze gemeente feesten te houden en wel op 9, 10 en 11 September a.s. De plannen nemen zoo langzamerhand vasteren vorm aan. Tijdens de feestdagen zullen in het hoofd dorp Midden-Beemster twee algemeene ver gaderingen worden gehouden n.1. van het Historisch Genootschap oud-West-Friesland en van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen district Noordholland. Oud-Minister Posthuma zal in de middag vergadering van genoemden bond een rede houden. Voor de te houden tentoonstelling van Vee, Land- en Tuinbouwproducten, Zuivel, Bloemen, Bijen, Middenstand, Hand werken en Huisvlijt zijn de voorbereidin gen in vollen gang. Het oudheidkundig mu seum zal ook gaarne zijn beste beentje voor zetten. Voor amusement zal ook gezorgd worden, groote verwachtingen gekoesterd worden van de opvoering van een Beemster- Revue. Men stelt zich voor deze revue drie maal en bij groote belangstelling zelfs vier maal op te voeren. Ook is men bezig voor te bereiden een historische allegorisch op tocht, terwijl een groot Lunapark van Gebrs. Hommerson ongetwijfeld vele feestgangers tot zich zal trekken Voorts staat een groot kinderfeest op het programma en een pret tige dag voor de ouden van dagen. Een zeer aantrekkelijke verloting, liefst met een hoofdprijs van acht vette koeien, prys per lot 50 cent, zal moeten medewer ken om de onkosten te bestrijden. Bovendien .bestaan groote plannen voor de versiering en verlichting van den polder ter gelegenheid van het 325 jarig b e- siegebied met minima in Zweden en in Centraal-Europa. De inval van polaire luchtmassa's uit het noordwesten, die gis termorgen tot onze kusten was genaderd drong verder naar het zuiden door en is thans genaderd tot de Alpen en de Riviera De hooge Alpentoppen melden temperatu ren onder het vriespunt en zwaren sneeuw val. (Santis minus 2 graden met in den nacht 42 m.m. neerslag, Jungfraujoch met minus 8 graden, neerslaghoeveelheid niet opgegeven). In Finland en de Baltiscb Staten is het nog zeer warm en binnen den Poolcirkel komen ochtendtemperaturen van twintig graden Celsius voor. De voortschrij dende koude-inval ging hier en daar ge paard met zware regens. Weenen meldt 21 m.m. Het is te verwachten, dat in ons land het weer aanvankelijk nog koel zal blijven, echter met afnemende kans op regen buien. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtul gen en andere voertuigen van 21.54 uur tot 4.07 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In zomertijd). JunL Hoog water. Laag water. Dat. v.m. nm. v.m. n.m. 17 1103 11.33 7.07 7.41 18 0.07 8.11 8.51 19 0.41 1.16 9.17 9.55 20 1.45 2.18 10.14 10.52 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. vjiu n.m. 17 11.00 11.30 6.55 7.29 18 0.04 7.59 8.39 19 0.38 1.13 9.05 9.43 20 1.42 2.15 10.02 10.40 staan. Het gemeentebestuur zal het Raadhuis, de gemeente-secretarie, de mu ziektent en den toren der N.H. kerk verlich ten. Voorts zullen de vereieringscommis- sies er voor zorgdragen, dat de geheele pol der schitterend voor den dag zal komen. Onder de ingezetenen worden honderden planten uitgereikt, die ze zullen verzorgen en verder opkweeken tot ze voor de ver siering met de a.s. feesten noodig zullen zijn. Summa summarum, alles, jong en oud werkt mede om de 325-jarige herdenkings feesten te doen slagen Madrid. Onlangs gaven we eenige bijzonder heden van de film „Last train from Ma drid", een zeer actueele, in het woelige Spanje spelende rolprent. We noemden toen Gail Patrick en John Patterson als hoofdrolspelers. Regisseur James Hogan heeft tenslotte de cast toch nog gewijzigd en de definitieve rolbezetting ziet er als volgt uit: Gilbert Roland, Dorothy La- mour, Karen Morley, Lew Ayres, Robert Cummings, Lionel Atwill, Helen Mack, Olympe Bradna, Anthony Quinn en Lee Bowman. Het verhaal voor deze film is door Paul Hervey Fo, het scenario door Louis Stevens geschreven. Lombard. Zooals wy reeds schreven, heeft Carole Lombard's volgende film voor Paramount „True Confesslons". Albert Lewin, die oorspronkelijk als regisseur zou optreden, zal de productieleiding krijgen, terwijl de regie in handen komt van Wesley Ruggles. Claude Binyon schrijft op het oogenblik het scenario naar de Fransche roman „Mon Crime". ...den man, die 'n witten wandelstok draagt alt hij da straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door mensehen, die slecht kunnen zien) ziekte is cocidiosis, waartegen U een volle dig advies van de Rijksserum-inrichting krijgt en waaraan iemand die verstand heeft van pluimvee direct had moeten denken en op onderzoek aandringen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. UITSLAG VERKOOPING. Door notaris de Lange te Alkmaar werd gistermiddag in het café Centrum, op verzoek van de hypotheekhoudster verkocht een woon- en winkelhuis met 2 schuren en tuingrond aan den Vischweg te Limmen, groot 37 Aren, 80 centiaren. Eigendom van den heer P. van der Steen. Het strijkgeld werd gehaald door den heer S. Wokke Wzn. op 1600. Afgemijnd door den aanne mer, Joh. Bos te Limmen, op 5. Koopsom 1605. ALKMAAR. GEBOREN: Simon Frans Maria, z. van Comelis Venneker en Elisabeth Hendrika Maria Verbeek. Jan Henrick Julius, z. van Jacobus Cornelis Burger en Geertruida Wolzak. GETROUWD: Johan Wilhelmus Petrus Zonderhuis en Johanna Catharina Boots. OVERLEDEN: Johanna Geertruida Wassink, wed» van Jan Derk Meyerink. Vragen, deze rubiek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De sterfte onder de aankomende kuikens. Coccidiosis. Verzoek tot den raad. De afdeeling Heiloo van den Ned. Bond van Forensen heeft zich tot den raad gewend met het verzoek om de straatverlichting tot drie uur 's nachts te laten branden (is nu 1 uur), het huisvuil meermalen per week te laten ophalen en den Holleweg in goeden toestand te brengen. Wegverbetering. De Zevenhuizerlaan, welke, vooral door de riooleeringswerken druk wordt bereden, verkeert in desolaten toestand. De laan, voorheen een weg, waar weinig verkeer was, is thans, nu alles is volge bouwd, een drukke weg. De gemeenteraad heeft besloten om den weg onderhanden te nemen. Een begin daartoe is reeds gemaakt. Zoontje, nieuwsgierig van nieuw radio-toestel«Pappie wat krijg Ik als lis hier aan draai Vader „Een flink pak slaag". (Passing Show) In mijn voorgaand artikel over de werk zaamheden in Juni waarschuwde ik reeds tegen een der ergste kuikenziekten van het oogenblik de coccidiosis en daar wil ik nu op terugkomen want de zorg om deze ziekte te voorkomen moet thans al onze aandacht vragen. Van de twee geesels der kuikens, de pul lorum en de coccidiosis is de laatste naar mijn meening de ergste, daar zij ten eerste een minstens even hoog sterftepercentage veroorzaakt als de pullorum, ten tweede ech ter oudere kuikens overvalt die dus meer geld gekost hebben en ten derde door een kwaadaardige smetstof veroorzaakt wordt, die zich lang zoo gemakkelijk niet laat be strijden dan de meer gevoelige pullorum- baciL De pullorum-bacil is betrekkelijk ge makkelijk op te sporen en te dooden, de coc- cidiosis-smetstof zit vrijwel overal waar kip pen zijn en wordt juist door de z.g. ont smettingsmiddelen in haar ontwikkeling nog een handje geholpen. De eenige remedie te een deze ziekte en dat zeg ik-nu al vast. aan het begin der bespreking, is absolute droogte, absoluut geen ontsmettingsmidde len gebruiken. Waarom dit zoo is, zal ik later wel uitleggen. Geneesmiddelen tegen de coccidiosis bestaan er niet, kwakzalversmid- melen die de zaak veel erger maken des te meer. Wie mijn raadgevingen begrijpt en op volgt, kan uit de ziekte komen en blijven, wie zyn toevlucht tot andere middelen neemt, zal veel schade lijden. Ik vermeld dit omdat ik als het ware, wonderbaarlijk genoeg, gedwongen wordt op te treden tegen eenige personen, die zelf het grootste belang er bij hebben, dat het pluimvee gezond is, Het betreft n.1. voederhandelaren, wier voer mogelyk niet voldoende concureeren kan tegen dat van anderen en nu hitgevonden hebben hun klanten met kwakzalverij van den wal in den sloot te helpen. Een is er zelfs die beweert zyn middel van een dierenarts gekregen te hebben. Het is niet onmogelijk dat een dierenarts hier en daar een advies en recept verstrekt, maar zoodra dergelijke recepten zonder behoorlijk on derzoek maar lukraak gebruikt worden, wordt dat kwakzalverij. Daar aan de Ryks- seruminrichting de gelegenheid bestaat ge heimmiddelen te laten onderzoeken, werden in de afgeloopen maand op die manier een middel tegen pullorem en een paar tegen coccidiosis verwerkt en wat bleek? Het pullorum-middel was een verdunde oplos sing van creosoot in alcohol, één der cocci- diosis-middelen was een oplossing van kopersulfaat in verdunde zwavelzuur en het andere was een oplossing van 80 vette olie in een oplossing van een carbolachtige stof, absoluut waardelooze middelen, waar mede men geen enkel kuiken kan genezen. Het is jammer genoeg dat in deze tyden dergelijke brutale speculaties op de dom heid der pluimveehouders nog plaats vin den, of beter gezegd plaats kunnen vinden. Trouwens juist vandaag kreeg ik bij een paar aan coccidiosis lijdende kuikens weer een brief die iedereen, die de gevaren der cocciodiosis kent eigenlijk de haren te bergen doet rijzen en een akelig licht werpt op de ondeskundigheid van sommige vertegen woordigers van werkelijk gunstig bekend staande voederfabrikanten. „Mijn kuikens zijn opgefokt met opfok- voer vanIk speur alles nauwkeurig na en zet direct elk kuiken dat niet tierig is apart en controleer het een paar dagen (dat is werkelyk uitstekend). Nu komen er eeni ge gevallen voor van bloederige ontlasting en enkels met witte diarrhee. Die bloederige ontlasting, stelde de voerfabrikant me ge rust, is de ontwikkeling der geslachtsorga nen! Is dat juist? Zaterdag raadde hij my aan, want nu zei hij weer dat het wormen waren, om één maal per dag door het hard- voer een paar lepels slaolie te doen, daarna eens per week en dan per maand. Wat denkt U van dit middel?" Lezer, ik raad U aan dezen voederfabri kant nooit meer op uw bedrijf toe te laten. Dit is een gevaarlyke ondeskundige. De DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 16 Juni 1937. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 298 Vette kalveren le kw. 54—60 cent enkele hooger, 2e kw. 4452 cent en 3e kw. 3242 ct. per K.G. levend gewicht; 113 Nuchtere kalveren 610; 102 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5657 cent enkele hooger, zware varkens 5556 cent en vette varkens 5455 cent per K.G. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juni 1937, Aanvoer en prijzen waren heden als volgtt 131000 K.G. Aardappelen 6.30-^/ 7.10, Drielingen 3.105.40, Kriel 1.1 A— 2.40; 200 krop Sla 1.80; 480 st. Bloem kool le s. 7—8.60, 2e s. 3.10—5.90, 3e s. 3.603.90; 50 st. Groene kool 1.4Ó en 1800 bos Wortelen 5.408. NOORDSCHARWOUDE, 16 Juni 1937. (Noordermarktbond). 3500 K.G. Aard appelen: Sch. muizen 66.80, Drielingen 3—4.40, Kleine 1—1.40. van Woensdag 16 Juni 1937 OPGAVE VAN NOORDHOLLAND8CH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koert STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 ÏOD/,, 4 Ned.-lndië 1934 101 5)4 Duittchl. '30 m. verkL 336A» B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 147 Handel Mij. Cert. v. 250 191V» Koloniale Bank162y, Ned. Ind. Handelsbank 167 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 64ll/lfl Calvé Deüt Cert. 83 Nederl. Ford 257 Philips Gloeil. Gem. Bezit 319V4 Unilever 1587/« INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting59y, Anaconda 365/i6 Betbleh. Steel 57"/i« Cities Service 2»/,, Kennecott Copper 397/lg Republic Steel 23ls/j, Standard Brands 97, Steel comm. 683/le U. S. Leather ...aai 6</g CULTUUR MAATSCH. H V. A510»/, Java Cultuur236»/4 Ned. Ind. Suiker Unie. a 16g'/< Vorstenlanden 36»/4 Dito actions 23.10 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij., i 1377, Redjang Lebong 165 PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr, 402V, 419'/, 99 378/8 19% 12% Perlak Phillips Oil Sbell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi ..«ai Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah ...ia AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. t 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Niet officieel 2791/» 216 329V» 1UV4 1637, 1 4% 122 1247, 238»/4 3157, 328 57 327. 26»/4 99>/4 97, laatste k 2.30-2.45 1017e 1007. 33% 1897, 162 1677, 64»/4-5 837, 252 319J-20 158»/, 607, 36-77» 587,-% 28/,6 401-7,8 23%-4 69-% 6% 508J-10 235 167-'/, 377, 23.20 1377, 1667, 401V, 418-7- 097, 20 12H/ii 2791-80 213-4 226 109 122»/, 125»* 236 3161/. 328 347, 24»/, 9% 1 pCt. Hedeix New-York 1.817. 1.81'/, Londen 8.987, 8.97»/, Berlijn 72.90 72.90 Parijs 8.10 8.10 Brussel (Belga) 30.71 30.70 Zürich 41.68 41.67 Kopenhagen 40.12)4 40.10 Stockholm 46.32)4 46.30 Oslo 45.15 45.12# Italië 9.60 Praag 6.33X

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3