Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTS! 0 N GEHEIMEN DIENST ^Binnenland @®©0!5€3»©o fiadiopcogcafwm o®«so®®oj SèuitietCH HET KONINKLIJK BEZOEK EN DE POLITIE. Dankbrief van den burgemeester. De burgemeester dr. W. de Vlugt, heeft den volgenden brief gezonden aan den hoofdcommissaris van politie van A'dam: Diep onder den indruk van de meer dan hartelijke ontvangst, welke de burgerij onzer stad de koninklijke familie in de laatste dagen bereidde, acht ik het mij een voorrecht mij tot u, den corpschef onzer politie te wenden, ten einde u mijn dank te betuigen voor hetgeen door u werd verricht om ook dit vorstelijk bezoek, wat het politiecorps betreft, te doen slagen. Als gevolg van de uitgebreide, met groote zorg voorbereide maatregelen, die op voortreffelijke wijze werden uitge voerd, is de openbare orde, zoowel over dag als des avonds volkomen gehandhaafd en de feestelijke stemming der burgerij geen oogenblik verstoord. Het is mij daarom bijzonder aangenaam u hiervoor dank te zeggen en u mijn groote tevredenheid hierover te kennen te geven. Intusschen wensch ik dien dank ook uit te spreken tegenover geheel het corps. Stellig werd er ook ditmaal van de Am- sterdamsche politie veel gevraagd, doch met waardeering erken ik, dat zij veel heeft gegeven. Waar ik de gelegenheid had het optreden onzer politie in deze dagen meer van nabij gade te slaan, werd met den dag de overtuiging bij mij sterker, dat elk politieman, vhn hoog tot laag, deed wat in zijn vermogen lag, om de eer van het corps door lofwaardig optreden hoog te houden en aan de burgerij, met inachtneming der door u gegeven voor schriften, de onbekrompen gelegenheid te geven haar liefde en trouw aan de ko ningin en het vorstelijk echtpaar te toonen. Ik moge u daarom uitnoodigen, mijn dank aan het politiecorps over te brengen en aan commissarissen, hoofdinspecteurs, inspecteurs, brigadiers, rechercheurs, agenten en administratief personeel mede te deelen, hoezeer ik de prestaties van de Amsterdamsche politie gedurende de laat ste dagen waardeer. Extra verlof van twee dagen. De waarnemende hoofdcommissaris van pojitie heeft dit schrijven van den burge meester ter kennis van het politiecorps gebracht en heeft daarbij medegedeeld, dat als waardeering voor een en ander aan alle politieambtenaren een extra verlof van 2 dagen wordt toegekend. Dit extra verlof kan echter, in verband met de zomervacanties, niet worden genoten tus schen 15 Juli en 1 September a.s. Bussumsche politie vond bij haar onderzoe kingstocht langs de kooplieden in ijzer e.d. bij den opkooper C. te Hilversum een ver zameling platgeslagen radiotoren, die hij voor 50 had gekocht van iemand, die hij niet kende. Langs anderen weg kreeg de politie verdenking tegen den 49-j. recidivist P. te Bussum; zij arresteerde hem en con fronteerde hem met C. Beiden stonden als vreemden tegenover elkaar; allengs kwamen er meer aanwijzin gen en gisteren werden P. en twee perso nen uit zijn kring, de 26-jarige en 30-jarige W. uit Bussum en Laren, aangehouden. Al le drie hebben bekend in den avond van den 13en Mei de inbraak gepleegd te hebben en de installatie nadat ze uit elkaar was ge nomen, met paard en wagen naar de hei te hebben gebracht, waar ze alles in elkaar hebben geslagen en vervolgens naar Hilver sum hebben vervoerd P.. bekende dat hij de verkooper was geweest Naar aanleiding van deze bekentenis is gistermiddag de op kooper aangehouden te Utrecht, waar hij voor zaken vertoefde. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de politie in haar onderzoek heeft bemoeilijkt door een onjuiste verkla ring af te leggen De vier mannen zijn in het bureau te Bussum opgesloten en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE PETRARKIS NOMIKOS. Zooals bekend heeft de justitie direct na de ramp op het Grieksche stoomschip Pe- trarkis Nomikos op welk schip in Octo- ber van het vorig jaar, toen het in repara tie lag bij Wilton-Fijenoord te Schiedam eenige ontploffingen plaats hadden, welke een aantal slachtoffers vergden een on derzoek ingesteld. Dit onderzoek, waarbij tal van getuigen zijn gehoord en waarvoor deskundigen uit voerige rapporten hebben opgemaakt, is eenigen tijd geleden beëindigd. De officier van justitie heeft dezer dagen besloten, dat deze zaak niet voor de recht bank zal worden vervolgd hoofd voorover in, een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zijn gestikt. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Men vermoedt dat de conducteur uit den wagen is gevallen. Nadere bijzonderheden In verband met het ongeval, waarbij de 18-jarige opstapjongen, (niet conducteur) van Batum om het leven kwam, heeft de politie onder leiding van den burgemeester van Broek in Waterland een uitvoerig onderzoek ingesteld. Aan een der ijzeren palen langs de baan,, waaraan de electri- sche geleidingen bevestigd zijn, werden hoofdharen van den jongen gevonden en tevens bloedsporen. De jongen heeft ver moedelijk het hoofd buiten, het balcon ge stoken, waarbij hij in aanraking is geko men met een paal en bewusteloos is gesla gen. Veertien meter verder werd het slachtoffer van de tram in een sloot ge slingerd waar men hem vond, toen de levensgeesten reeds geweken waren. VOORTVLUCHTIG KANTOORHOUDER DER POSTERIJEN AANGEHOUDEN. De sedert gistermorgen voortvluchtige kantoorhouder der posterijen, D. L. te Bedum, is gisteravond door de marechaussee in Emmercompascuum aangehouden. Toen L. de politiemannen zag naderen, sprong hij in het water, doch werd er spoedig uitge haald. De aangehoudene, die in zeer overspan nen toestand verkeerde, is naar het Acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd. PRINS BERNHARD IN DE BIOSCOOP. Z.K.H. prins Bernhard heeft gistermiddag, vergezeld van zijn secretaris, jhr. Dedel, een bezoek gebracht aan het bioscoop theater Metropole Palace te Den Haag. Het gold hier een speciale voorstelling, waarin aan Z.K.H. de in natuurlijke kleuren op genomen Engelsche .kroningsfilm werd ver toond. De Prins vond deze film zoo mooi, dat hij aan den directeur-eigenaar van het theater, den heer A. G. van Tol, verzocht, de film persoonlijk te willen vertoonen voor de prinses in het paleis te Soestdijk. Bovendien werden voor den prins nog vertoond een film van de plechtigheden bij het huwelijk van het prinselijk paar en een van het jongste bezoek aan Amsterdam. DE MINISTERS COLUN EN DE GRAEFF BIJ DE KONINGIN. De Koningin heeft gisteravond in audiëntie ontvangen de ministers dr. H. Colijn en Jhr mr. A. C. D. "de Graeff. CENTRALE VERWARMING GESTOLEN. In het huis van de familie Hogeveen, aan den Amersfoortsche Straatweg te Bussum, dat sinds eenige jaren leeg staat, is onlangs ingebroken, zooals een der niet meer te Bussum wonende familieleden kon vaststel len, toen zij eens een kijkje in het oude huis ging nemen. De radiatoren van de cen trale verwarming waren n.L verdwenen. De DE INBRAKEN IN DE OMGEVING VAN DE BILT. Heler te Amsterdam aangehouden Het grootste deel der goederen teruggevonden. Nadat Zondag te De Bilt door de politie aldaar twee Amsterdammers inbrekers, die regelmatig opereerden in de villawijken van De Bilt en omgeving, op heeterdaad waren betrapt en gearresteerd, is het de centrale recherche hedennacht gelukt de hand te leg gen op een 49-jarigen koopman, die als heler optrad. Het grootste gedeelte van de gestolen goederen, waaronder zich veel tafel zilver bevond, is teruggevonden. „EENHEID DOOR DEMOCRATIE." Het hoofdbestuur van E. D. D. deelt mede: In verband met moeilijkheden, die in Indië zijn gerezen, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche beweging voor Eenheid Door Democratie besloten, dat diegenen uitsluitend als lid zullen worden beschouwd, die in de registers dier bewe ging te Utrecht als zoodanig staan inge schreven. Alle z.g. afdeelingen, die niet op regelmatige wijze tot stand gekomen zijn, zullen niet worden erkend, terwijl de be weging geen aansprakelijkheid aanvaardt voor handelingen, verricht en geschriften uitgegeven door deze z.g. afdeelingen. CONDUCTEUR UIT TRAM GEVALLEN. In sloot geraakt en gestikt. Een controleur van de Noord- en Zuidhollandsche Tram kwam gister middag toen hij in Broek in Waterland op de tram stapte, tot de ontdekking, dat de conducteur, C. E. van Batum, zich niet op zijn post bevond. Onmid dellijk werd aan een ongeluk gedacht. De controleur reed met de tram tot Amsterdam, waarna hij met een an deren wagen de route Amsterdam Volendam afging. Ter hoogte van Monnikendam ontdekte de man plot seling den conducteur, die met het BURGEMEESTER VAN DORDRECHT GEÏNSTALLEERD. Gistermiddag is de heer J. Bleeker als burgemeester van Dordrecht geïnstalleerd. Na zijn aankomst aan het station begaf de burgemeester zich naar het raadhuis, waar de gemeenteraad en tal van ambtenaren aanwezig waren om hem te begroeten. De loco-burgemeester, wethouder J. Sanders, sprak den neuwen functionnaris toe. Spr. zei- de, dat in een stad als Dordrecht, met haar sterk uiteenloopende godsdienstige en poli tieke richtingen, de eene groep meer met de benoeming zal instemmen dan de andere, doch niettemin aanvaarden- allen den burge meester met de grootste instemming. Ver volgens hing spr. den burgemeester den ambtsketen om. In zijn antwoord dankte de burgemeester H.M. de Koningin voor zijn benoeming en bracht verder den minister van binnenland- sche zaken dank. Het was niet louter vreugde, dat in spr, omging, toen hij van zijn benoeming kennis kreeg en Opsterland moést verlaten. Spr. zeide alles te zullen doen om voor Dordrecht een goed burgemeester te worden. Hij hoop te daarbij op de medewerking en voorlich ting van de zijde der wethouders. WERELDJAMBOREE 1937. Ministrieele belangstelling. De minister van onderlijs, kunsten en wetenschapen, prof. dr. J. R. Slbtemaker de Bruine bracht gistermiddag een bezoek aan het terrein, waar de wereldjamboree zal worden gehouden van 29 Juli tot 8 Aug. De minister werd vergezeld door den re- geeringsgedelegeerde, Ir. J. F. van Hoytema. De voorzitter van het bestuur der stichting Wereldjamboree 1937, generaal H. Behrens, was bij aankomst op het huis Teylinger- bosch ter ontvangst aanwezig en geleidde den minister door de prachtige lanen, bos- schen en velden, waar straks de padvinders uit alle deelen der wereld hun tenten zul len opslaan. De gebouwen van het marktterrein, het postkantoor, de bank, het persgebouw, enz. naderen voor een deel reeds hun voltooing. De minister toonde zich zeer voldaan over de keuze van het terrein en over den voort gang der uitvoeringswerkzaamheden. ALGEMEEN BESTUUR A.N.W.B. Zomervergadering. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft in het Ame- rican-hotel, onder voorzitterschap van den heer Edo J. Bergsma zijn zomervergadering gehouden. Donderdag 17 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroep orkest. 11.Opening 17de Intern. Landbouwcongres. 12.Omroep orkest en solist. 1.Gr.pl. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.Frank rijk in de 17de eeuw, causerie. 2.30 Orgelspel, ensemble J. Kroon en gr.pl. 4.Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 Ensemble J. Kroon. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sport- praatje. 7.— Orgelconcert en zang. 7.40 Literaire causerie. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Omroep orkest en solisten. 9.Rep. 9.15 Verv. concert. 10.Avro-dans- orkest. 11.— ANP-ber. Hierna tot 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11 ,en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 KRO-orkest en Gr.pl. 2.Handwerkles. 2.55 Gr.pl. 3.Voor de vrouw. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.15 Orgel spel. 6.15 Gr.pl. 6.45 Enkrateia- kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Journa listiek weekoverzicht. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Kamerorkest Ars Nova et Antiqua en soliste. 9.Voorkomen is beter dan genezen, causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.ANP-ber., 10.05 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11. 12.— Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Dansmuziek (gr.pl.) 12.10 BBC- Welsch-orkest en solist. 1.05 So praan en bariton, x.352.20 Het Sylvan-Trio. 3.10—3.30 It occurs to me, causerie. 3.35 Sted. orkest Margate en solist. 5.05 Variété- progr. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 This and that, causerie. 7.BBC-Harmonie-orkest en solist. 7.50 BBC-orkest. 8.20 Al Col- lins' Band. 9.Taalkundige cau serie. 9.20 Ber. 9.40 BBC-Theater- orkest. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Pianovoordr. 11.10 Deel. 11.30 Jack Payne's Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARRIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gr.pl. 12.50 Orkestconcert en zang. 2.20 Gr.pi. 2.50 Concert. 4.05 Zang. 5.05 Radiotooneel. 7.23 Gr.pL 8.05 Zang. 8.50 Nat. Orkest. 10.50 Gb.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 Donath- orkest. 7.30 Orkestconcert. 8.50 E. Börschel-orkest. 9.50 Gr.pl. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Politie- muziekkorps. 1.35 Theaterorkest. 2.35 Gev. concert. 4.35 Bergisch Landesorkest. 5.50 Koorconcert. 6.20 Omroepkleinorkest en solist 8.30 Omroeporkest en solisten. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden, boerenkapel en harmonica orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en gr.pl. 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein orkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 en 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Salonorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Keulsch Omroeporkest en so listen. 10.20 Ber. 10.50 Viool en piano. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Gramofoonplaten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.50, Parijs R. 10.50—12.35, Brussel VI. 12.35— 14.20, Parijs R. 14.20—15.20, Straats burg 15.2015.35, Lond. Reg. 15.35 16.20, D.sender 16.2017.20, Brussel Fr. 17.2017.50, Keulen 17.50—19.50, Lond. Reg. 19.50— 20.20, Keulen 20.2022.20, Brussel VI. 22.2022.30, Boedapest 22.30— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 15.35, Droitwich 15.3518.20, München 18.20—18.40, Brussel Fr. 18.40-;19.Droitwich 19.23.10, Lond. Reg. 23.10—23.30, Droitwich 23.30—24.—. Lijn 5: Diversen. V. In zjjn openingswoord heeft de voorzitter hulde gebracht aan de nagedachtenis van den nestor van het algemeen bestuur den heer B W. Kraakte te Arnhem, wiens over lijden voor den A.N.W.B. een smartelijk verlies beteekent en wiens trouwen steun en medewerking het bestuur in dankbaar' heid blijft gedenken. Vervolgens heette spr. den heer H, P. J- Eloemers, burgemeester van Arnhem, wel kom in deze vergadering, welke hij 'voor de eerste maal bijwoonde, nadat hij reeds weer bet lidmaatschap had aanvaard van het dagelijksch bestuur, waarin hij werkzaam is met al den ijver, de toewijding en kennis, die steeds zijn werk voor de gemeenschap kenmerkt. Met een kort woord gedacht spr. verder, dat twee leden dezer vergadering met een belangrijke maatschappelijke functie wer den bekleed, den heer G. Ritmeester, die geroepen werd op den post van burgemees ter van Den Helder en Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, die benoemd werd tot bur gemeester van Limburg's hoofdstad. De heer Kolfschoten, burgemeester van Edam heeft daarna, onder instemming der vergadering, een hartelijken gelukwensch gericht tot den voorzitter van den heer Edo J. Bergsma, ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag. De balans over 1936 werd goedgekeurd en aan het dagelijksch bestuur werd de charge verleend Besloten werd de voorziening in de va catures in het algemeen bestuur voorloopig aan te houden. Bij de besprekingen ter vergadering werd o.m. geconstateerd, dat de bondsorganen „Toeristenkampioen", „Autokampioen" en „Waterkampioen" zich een blijvende plaats in het bondsleven hebben veroverd en xich verheugen in een toegewyden, zich steeds uitbreidender lezerskring. NA DE STAKING BIJ DE SCHEEPSWERVEN. De vacantiereaeüng. Na de beëindiging der stakingen op de drie scheepswerven aan de overzijde van bet IJ, is ten aanzien van de vacantieregelinf een tweede eisch naast den loonejach nog steeds geen overeenstemming bereikt. De afdeelingen Amsterdam van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewerkers bonden, de R.K. en de Christelijke organi saties waren van oordeel, dat dit punt <loor de hoofdbesturen van de metaalbewerkers- bonden en den metaalbond, de organisatie der werkgevers, geregeld diende te worden, ten einde een regeling voor het geheele land te verkrijgen. De besprekingen in deze richting haddon echter geen resultaat, waarom men besloot te trachten plaatselijke regelingen te tref fen. De besturen der drie samenwerkende af deelingen van den Metaalbewerkersbond te Amsterdam voerden over dit punt een be spreking met de afdeeling Amsterdam van den Metaalbond. Wederkeerig lichtte de partijen hun stand punt toe. De afdeeling Amsterdam van den Werkgeversbond deelde ten slotte mede overleg te zullen plegen met het hoofdbe stuur en binnen veertien dagen het ant woord bekend te zullen maken. Weest voorzichtig met vuur ln bosch en heide. HISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 39) „Een edele stamvader", meende Edzke. „Ja", zei schele Willem, die flink in den roemer had gekeken. „Ik heb een man ge kend, die van adel werd, omdat zijn vrouw „Ga door Longuenez", beval Saxon. Longuenez dronk eens en zei: „Het verhaal is uit. Ze waren op weg naar Tilly. Ze meenden, dat die dame een spion was. Ze zou aan een streng verhoor onderworpen worden. De gevangenisvogel zou als Zweedsch soldaat den koning van Zweden vermoorden". „Ik dank je voor je rapport", besloot Saxon. „Ik zal verslag uitbrengen aan Zijne Majesteit. Misschien hebben jullie werkelijk mijn leven gered. Misschien ook, dat deze papieren verdere bewijzen bevatten". „Het is een mooi verhaal, Excellentie", opperde de markies, „maar in hoofdzaak is het waar. Ik zelf heb de biecht gehoord". „Mijnheer de markies", antwoordde Saxon. „U en mijn luitenant zullen samen een ver slag van uw avonturen opmaken, dan zal ik het Zijne Majesteit geven, die het zeker met veel belangstelling zal lezen, al zal hij na tuurlijk het merkwaardige rapport van wachtmeester Longuenez moeten missen". „Maar ik geloof dat het nu hoog tijd wordt op te breken. Daar het leger van Tilly naar het Zuiden trekt of misschien reeds is getrokken, zullen wij naar het Oosten rijden, dus over Maagdenburg. Edzke roep de beide anderen heeren, die op wacht staan. Ik stel mij den stoet als volgt voor. Ik rijd vooruit, dan volgt de jonge dame in de karos met professor Ben el Gora, ook wel de man van Werben genaamd, en rit meester Van Finkeborg op den bok, achter den wagen, of naast de portieren de beide edellieden, terwijl de cavalcade gesloten wordt door de kurassiers". De luitenant volgde het bevel op en kwam na korten tijd terug met zijn beide vrien den. Ze droegen de donkere mantels en de zwarte groote hoeden van de koetsiers van den Spanjool. „Prachtig", sprak Saxon goedkeurend. Hij- liet den waard komen, gaf hem eenige goudstukken en zei: „Vriend. Wat hier vanavond gebeurd is, moet vergeten zijn. Geen woord wordt gekikt. Maak dat je personeel ook duidelijk. Als ik verneem, dat er iets uitgelekt is, en dat hoor ik ze ker, gaat je herberg, ondanks haar driehon derdjarig bestaan, in vlammen op. Ik zeg het nu vriendelijk, maar mijn meester, veldmaarschalk graaf Tilly, heeft geen zwakke plekken in zijn hart. Dat zal je mis schien niet onbekend zijn, daar je hier niet zoo heel ver van Maagdenburg verwijderd bent. Herinner je je, wat daar eenige maan den geleden is gebeurd?" „Mijnheer", antwoordde de man bevend. „Ik zweer u, nooit zal een woord over onze lippen komen „Goed", klonk het bescheid. „Dah kun nen we vertrekken". HOOFDSTUK XXV. De stoet zette zich in beweging in den zachten, helderen, bijna windstillen nacht. „Willem", zei Longuenez. „Wacht even. Ik heb nog iets vergeten. Hou mijn paard vast". „Daar zouden we waarachtig onze paar den in den steek laten", zei hij tegen den waard. Hij ging naar binnen en kwam da delijk met de paarden, die bereden waren door de bedienden van den Spanjool, sprong op zijn merrie en in een ommezien hadden ze de anderen weer ingehaald. „Een mooi winstje voor ons", meende schele Willem. „Ben je gek? Noch voor mij, noch voor jou. Voor den markies. Vergoeding voor de onkosten. Als je bij ons in dienst wilt blij ven, is de eerste verelschte: werken voor je meester. Hij geeft je een goed loon, je krijgt alles wat je noodig hebt en meer dan dat. Hij is een edelman en een eerlijk mensch, maar zijn knechten moeten zooveel hersens hebben te begrijpen, dat men van den wind alleen niet kan leven. Stelen is streng ver boden, maar als het toeval iets op je pad legt, mag je het meenemen. Van wien zijn die beide paarden? Van den Spanjool? Maar hij is dood. Van zijn bedienden? Die zijn verdwenen. Wie had ze gekregen?" „De waard had ze gestolen", zei schele Willem. „Juist om dat te voorkomen hebben wij ze meegenomen. Begrepen? Vergeet nooit, Willem, eerst altijd aan je meester denken en dan aan je zelf. Als je dat niet aan staat, keer dan terug naar Halberstadt". „Ik begrijp het", zei schele Willem. „Ik heb altijd voor mezelf moeten gappen, de soldij wordt by ons zeer ongeregeld uitbe taald". Het geoefende oor van generaal Saxon had dadelijk gehoord, dat de optocht met het tweetal was vermeerderd. Hy bleef achter en keek naar Longuenez. „De reservepaarden van den markies", legde Longuenez uit. „Dom van mij", zei Saxon, „dat ik ook maar een oogenblik heb kunnen meenen, dat een Fransch edelman zonder reserve- paarden zou reizen". „Maar Excellentie", antwoordde Lon guenez. „Als de paarden voor de karos moe worden, staan ze natuurlijk volkomen te uwen dienste". „Longuenez", oordeele Saxon. „Je bent een goede bediende en een edel mensch". „Die generaal heeft je dwars door", brul de schele Willem. De roode dragonder nam zijn plaats weer in aan het hoofd van de cavalcade. Edzke reed naast het portier. Greta lag in de karos te slapen, gewikkeld in een dikke deken en den kostbaren zwarten met bont omzoomden tabbaard van den Spanjool. Longuenez had dat kleedingstuk reeds geschat op vijf honderd daalders. Het was een erfstuk dat zeker al door twee geslachten gedragen was. Edzke keek naar het lieve gezicht, zucht te even en ging naast den rooden dragonder ryden. Ze trokken door een mooi landschap. Hier en daar liep de weg tusschen rotsachtige berghellingen door, daarna werd het terrein heuvelachtig en leidde het pad door dennen- en eikenbosschen. De maan scheen vrij helder, maar op sommige plaatsen drong het licht ternau wernood door het gewelf der bladeren en waren de voeten der eiken in diepe scha duw gehuld. Dan wierpen alleen de lan tarens van de karos hun schijnsel vooruit en wees het licht, dat Saxon voor de borst van zyn paard had gehangen, de richting aan. „Halt"', klonk eensklaps het bevel, en op een open plek in het bosch versperde een twntigtal keizerlijke huzaren onder aan voering van een ritmeester den weg. Edzke liet de teugels los, stak zijn hen- den in de zakken aan den kolf van rijn pistolen. „Finkie", zei de man van Werben. „Het gaat er spannen. Hou je gereed. Als ik schreeuw, leg ik de zweep er over en JU opent het vuur. Hier zijn mijn pistolen ook, dan heb je acht schoten. Denk er aan, alleen treffers. Geen kogel verspillen". De markies trok zijn zwaard en wenkte Longuenez. „Ben je klaar? Als ik attaqueer, volg Je me op den voet. Met ons drieën vallen we ze op het lijf". „In orde, kapitein. Willem heb je het ge hoord „Ja. Een zware kurassier is drie van die windhonden waard", bromde deze. „Ik wacht al". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6