Rechtszaken Spoet £attds en Jmttêotm De roofoverval op pastoor Litjens. Negen jaar tegen de vier verdachten geëischt Engeland en zijn Dominions De verhouding tusschen moeder land en overzeesche gewesten. FRAUDE IN DE RESIDENTIE. Ambtenaar staat terecht, doch wordt onmiddellijk vrijgesproken. In Januari van dit jaar werd op de ge meente-secretarie afdeeling algemeene za- kfen en archief te Den Haag een kas-tekort pntdekt van ongeveer 1000. Onmiddellijk viel de verdenking op den ambtenaar, die het beheer over deze gelden had, den 31 jarigen H. F. D., die eenigszins in finan oiëele moeilijkheden verkeerde. B. en W. diende bij den officier van justitie een klacht wegens fraude tegen D in, welke klacht later werd ingetrokken. De officier zette de zaak evenwel door en zoo moest D. gister wegens verduistering voor de Haagsche rechtbank terecht staan, Als eerste getuige werd gehoord de chef van de afdeeling algemeene zaken en archief,, de heer H. Robin, die de situatie op zijn afdeeling uiteenzette. Deze situatie was vrij ingewikkeld en men kreeg den indruk dat de controle allerminst streng was, waar door er van de eene kas wel eens wat in de andere overgeheveld werd, zoodat het vrij wel ondoenlijk was na te gaan, waar het te kort ontstaan was. Het bleek, dat er drie verschillende kassen waren. Een geregeld kasboek werd door D. niet gehouden. Alles werd op briefjes, mandaten en kwitanties geschreven, waarvan er wel eens enkele zoek raakten. De heer Robin verklaarde ten slotte, dat hij een onbeperkt vertrouwen in D. stelde, die 17 jaar in dienst van de gemeente is ge' weest. Als getuige-deskundige werd gehoord de gemeente-accountant Laforet, die een uit voerig expose gaf van zijn bevindingen bij de kas- en bescheidencontrole, waaruit groote slordigheid van de boekhouding bleek. Als deskundige, door de verdediging op geroepen, werd gehoord de accountant I. J Struys. Er waren nog 9 getuigen door den ver dediger gedagvaard, die eventueel de hou ding en het gedrag van verdachte in zijn functie zouden kunnen weergeven. Daar het geding evenwel ten gunste van verdachte verliep, werd, ook gezien het late upr van de behandeling, van het verhoor van deze getuigen afgezien. Officier van justitie vraagt vrijspraak Het was dan ook geen groote verrassing hoewel voor verdachte natuurlijk een op luchting dat de officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, vrijspraak vorderde. Aan dezen eisch had de verdediger, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, uiteraard weinig toe te voegen, doch pleiter releveerde in het kort de feiten bij de behandeling van de zaak aan het licht gekomen. Er was te ge ringe controle. Dit mag een bewijs van ver trouwen zijn, maar controle is niet alleen wantrouwen, doch sterkt ook den beheerder van de kas in zijn verantwoordelijke functie. Had verdachte willen fraudeeren, dan had h.ij een en ander nog veel listiger kunnen doen. Ten slotte wees pleiter erop, dat verdachte niet in financieele moeilijkheden verkeerde. Hij had wel een belangrijke schuld, doch loste deze regelmatig af. Pleiter drong op een spoedige beslissing van de rechtbank aan. Ook verdachte hield vol geen fraude te hebben gepleegd. Nadat de rechtbank vervolgens in raad kamer was gegaan, wees zij onmiddellijk vonnis en sprak zij verdachte vrij. NOTARISFRAUDE TE GEMERT. De Roermondsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van den 65- jarigen oud-notaris te Gemert A. F. J. V. te gen wien de officier van justitie op 1 Juni j.1. zes maanden gevangenistraf met aftrek van voorarrest had geeischt wegens ver duistering van een bedrag van 5000 ten nadeele van een tweetal clienten. De recht bank veroordeelde dén verdachte tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van preventieve hechtenis. ROOFOVERVAL TE HAARLEM. Verdachte staat voor het hof terecht. Het Amsterdamsche gerechtshof zette gister de strafzaak voort tegen den jeug digen handelsreiziger H. de L. uit Am sterdam, die er van wordt verdacht te Haarlem een straatroof te hebben ge pleegd. Voor een dergelijk misdrijf is hij reeds onherroepelijk veroordeeld door de rechtbank te den Haag. Voor de roof te Haarlem was hij veroordeeld tot anderhalf jaar. Hij hield echter vol onschuldig te zijn, hoewel zijn medeverdachte bekende en in zijn vonnis berustte. Het tweetal was in de Bilt aangehouden na een benzinediefstal te hebben gepleegd. Ze bleken valsche nummerborden te voe ren, waaronder na een zeer uitvoerig en gedetailleerd onderzoek van inspecteur Waltman te den Haag, nummers werden gevonden, resp. gebruikt bij de overvallen te den Haag en Haarlem. Verdachte is reeds herhaaldelijk veroordeeld wegens verduisteringen, diefstallen e. a. strafbare feiten. Te Haarlem zou hij buiten de Incasso Bank gewacht hebben met zijn medeplich tige V. W. tot een slachtoffer de Bank ver liet, terwijl zij ieder op hun beurt onder een of ander voorwendsel in de Bank gin gen kijken of iemand geld ontving. Een juffrouw, die juist 160 had geïnd en die u geld in har tasch had opgeborgen, werd even buiten het Bankgebouw door een van de beide mannen aangevallen. Hij ontrukte haar de tasch en sprong in de auto, die hem langzaam gevolgd was en bestuurd werd door V. L. Even buiten Haarlem werden de nummerborden verwisseld. Ongeveer drie kwartier later werd de huurauto door het tweetal aan de garage afgeleverd. Verdachte, die door mr. H. Schönfeld werd verdedigd, ontkende ook voor het hof hardnekkig. Hij zeide dien dag in Hoorn te zijn geweest, waar hij den vori- gen dag zijn auto had laten staan en waar hij nog eenige klanten moest bezoeken. Tegen zijn baas echter had hij beweerd in Sqeek te zijn geweest. Als bewijs had hij twee valsche orders overgelegd, waarvoor hij provisie kreeg uitbetaald. Het psychiatrisch rapport, bij een andere zaak in den Haag uitgebracht, noemt verd. een gevaarlijken leugenaar en concludeert dat hij na een lange straf onder streng toe zicht zal moeten blijven. Het hof schorste de behandeling tot Vrijdag 3 September om alsnog een zuster van den reeds veroordeelden verdachte te hooren. ONEERLIJK HAVENMEESTER. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft gistermiddag terecht gestaan de 65-jarige W. M. onder havenmeester der gemeente Doesbrg, wiens verduistering van ge meentegelden ten laste was gelegd. M. was onlangs gepensionneerd en toen ontdekte men, dat hij gedurende de laatste jaren, dat hij zijn functie van havenmeester be kleedde, herhaaldelijk havengelden te eigen bate had aangewend tot een bedrag van ruim achthonderd gulden. Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twalf maanden, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 29 Juni a.s. IS HET WOORD „EZEL" BELEEDIGEND? Ook het Hof spreekt een veroor deeling uit. De Haagsche politierechter had den por' tier M. A. A. van den B., die een agent in burger het woord „ezel" had toegevoegd, veroordeeld tot een geldboete van f 10. Van den B. was uit principiëele redenen in hooger beroep gekomen, doch de procu reur-generaal had bevestiging van het politie-rechters vonnis gevorderd. Het gerechtshof wees heden arrest en veroordeelde van den B. tot een geldboete van 5. Zooals gemeld heeft de rechtbank te Roermond gisteren de zaak behandeld tegen de vier verdachten van den roofoverval op den Zeereerw. heer G. J. J. Litjens, pastoor te Geysteren (L.), gepleegd in den nacht van 19 op 20 Januari 1936. Het zijn W. J. G. J., chauffeur te Belfeld, A. L. D., opperman te Venlo, M. H. H., koopman te Venlo en P. J. H. J., zonder beroep te Venlo. De zaak werd gistermiddag voortgezet. Volgens de verklaringen van D. zouden zij eerst den doek voor den mond van den pastoor hebben losgemaakt. De president betwijfelt dit echter en is van meening, dat dit een der laatste dingen is geweest, die men gedaan heeft. Met z'n vieren zijn zij toen naar boven gegaan. Toen men hoorde bellen, heeft men aan den achterkant het huis verlaten. Dan wordt H. verhoord. Hij was naar Bel feld naar het huis van de Witte gekomen om de rekening te vereffenen van een schrijfmachine-diefstal. Er werd door de J. voorgesteld een kraakje te ondernemen bij een zekeren Litjens te Geijsteren. H. ver klaart niet geweten te hebben, dat het een priester betrof. Hij had D. gehaald, maar niet gezegd, dat het den pastoor betrof. Wanneer het verhoor begint over het dra ma, dat zich zou afspelen, verklaart H. dat hij van schrik naar buiten was geloopen en aan het hek was blijven kijken. Hij houdt vol, dat hij niet aan den pastoor heeft ge raakt; wel heeft hij even zijn hand op den mond van den pastoor gehouden om dezen te helpen, toen D. hem sloeg. Desgevraagd verklaart D. nog eens, dat H. wel heeft geholpen den doek om den mond van den pastoor te doen. Volgens H. is de doek van den mond van den pastoor afgerukt, toen de jongens het huis verlie ten. Deze verklaring klopt niet met die van die vol blijft houden, dat de doek werd losgemaakt vóórdat men naar boven ging. Op een vraag aan verdachte D. antwoordt deze, dat W. J. eigenlijk de man is geweest, die den pastoor het meest heeft gebonden, maar dat het gemeen is van H. zich heelc- maal schoon te willen wasschen. Ook hij heeft zijn deel bij het werk gehad. De volgende verdachte is J. J. Hij zegt, dat er op den bewusten avond over geld ge sproken is; er zou in Helden-Beringen wel iets te vinden zijn. Verdachte weet zich niet te herinneren, dat hij in den loop van het gesprek gezegd heeft: „Bij den professor in Geysteren is wel iets te halen". Toen D. den pastoor op den grond had liggen, kwamen ^k en mijn broer, aldus J. J., er bij en met zijn- vieren droegen wij den pastoor binnen, die bewusteloos was. Hij werd in de gang neergelegd. W. had de sleu tels uit de zakken van den pastoor genomen en heeft de brandkast opengemaakt. D. vroeg H. om een doek. In dien tijd probeer de J. hét hondje te pakken te krijgen, om dat het kefte. Het beest beet hem in zijn hand en daarop sloeg hij het met een ban denafnemer dood. Nauwelijks was men bovengekomen, of er werd gebeld en men nam de vlucht. J. heeft niet meer naar den pastoor omgekeken. Daarna wordt de laatste verdachte W. J., gehoord. Volgens dezen zou J. J., met het plan voor den dag zijn gekomen naar den pas toor te gaan. H. zou toen hebben gezegd: Daar hebben we nog iemand voor noodig", Dat bleek later D. te zijn. W. J., zou hebben voorgesteld den pastoor van huis weg te lokken, zoodat hij en J. den tijd hadden in de pastorie in te breken. Later is dit plan veranderd. Op een vraag .van de anderen naar een doek heeft W. er twee uit de keu ken gehaald, maar hij heeft niet gezien, dat er mede geknoopt is. Desgevraagd verklaart D., dat zij alle vier met den pastoor bezig zijn geweest, nadat W. den pastoor mond en neus heeft dicht gehouden. Toen zij vertrokken, is W. nog even gaan kijken hoe het met den pastoor was en vloekte toen hij zag, dat de doek er zoo „lomp" voorzat, waardoor behalve de mond ook de neus was afgesloten. Het gezicht van den pastoor was blauw, maar hij meende, dat hij nog leefde. Hiermede is het verhoor van de vier ver dachten geëindigd. In de middagzitting werden negen getui gen gehoord. Dr. J. P. J. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lijk heeft verricht, con cludeerde, dat de pastoor door verstikking om het leven moet zijn gekomen. De opper wachtmeester Janssen van Galen kreeg dank van den president voor de groote nauwge zetheid, waarmede hij de zaak heeft behan deld. Requisitoir. In zijn requisitoir schilderde het O. M nog eens de situatie ter plaatse. De pastoor aldus het O. M. is gestorven op het veld van eer, op weg om menschen, die bij een auto-ongeluk zouden zijn gewond, hulp te bieden. Bij het eerste bericht, waren de vermoedens van den officier uitgegaan naar den zoon van den „Witte van Wansum" en toen hij de abnormaal groote voetafdrukken had gezien, dacht hij aan D. Zijn vermoe dens bleken later juist te zijn geweest Het hoofdmotief van het drama van Geysteren was geld. Volgens het O. M. moet er geen onderscheid gemaakt worden tusschen een groep, die het geweld wilde, en een groep, die het niet wilde. Vanaf het moment, dat D. den pastoor greep, stemden allen in met het geweld. Want niemand hield, oj). Wat de dagvaarding betreft, wees spr. er op, dat ten laste moest worden gelegd art. 312, waarvoor de maximumstraf 15 jaar is. De officier, mr. Rieter, eischte vervolgens tegen alle vier verdachten een gevangenis straf van negen jaar. De verdediger, mr. E. Daub, pleitte voor de beide J.'s en D. clementie, terwijl mr. P. Tripels voor verd. H. clementie vroeg. Uitspraak over veertien dagen. Turnen. DE GROOTE TURNLUST-FEESTEN. Het programma verschenen. Zaterdag en Zondag 26 en 27 Juli e.k. zijn de twee groote dagen voor de Noordholland- sche turnwereld want op die dagen houdt onze plaatselijke turnvereeniging Turnlust haar groote openbare nationale wedstrijden. Van welk een omvang deze wedstrijden zijn, blijkt wel uit het zoo juist verschenen programma, dat melding maakt van onge veer 50 deelnemende vereenigingen. En als men dan zou optellen, hoeveel leden van die vereenigingen naar Alkmaar komen, dan komt men tot vele honderden, dan komt men tot heel dicht bij de duizend! Zij komen we doen slechts een greep uit Den Haag, Leiden, Zandvoort, Amsterdam, Sneek, Haarlem, Vlaardingen, Groningen, Renkum, Amstelveen, en uit tal van plaatsen uit Noordholland. Dat wordt dus een ware inval van turners en turnsters in onze stad gedurende het na derende week-end en vooral des Zondags zal Alkmaar een ware belegering van turn-be- oefenaars moeten doorstaan! Het programma begint met een kort voor woord van burgemeester van Kinschot, ter wijl men dan het geheele programma, dat vele bladzijden bevat, kan lezen. Men ziet, waar en hoe laat de verschillende wedstrij den worden gehouden (de wedstrijden wor den gehouden op de Paardemarkt, het Hof plein, Doelenveld en Waagplein) en men ziet, hoe op elk van deze terreinen steeds en voortdurend gewerkt wordt. Zonder een pro gramma zal het echter niet mogelijk zijn, de wedstrijden goed te volgen en daarom is het verheugend, dat de prijs zeer laag een dubbeltje is. Deze programma's zijn reeds nu verkrijg baar in den hoekhandel van v. d. Meulen en Marie Oudejans en tevens bij het Turnlust- bestuurslid S. Budding in de Snaarmans- laan. Men zal in het programma ook vinden de lijst van personen en vereenigingen, die prijzen hebben aangeboden. Wij noemen er slechts deze van: H.M. de koningin, het prov. bestuur van Noordholland, het gem.bestuur van A'kmaar, den burgemeester van Alk maar, het G.N.G.V., den turnkring Alkmaar en Omstreken, de V.V.V., de Alkm. Kegel bond, de wielerclub Alcmaria, de Ned. Spoorwegen, de 8 Oct.-vereeniging, Alkm. Courant en N.H. Dagblad, de middenstand, den Bond van Hotelhouders, enz., enz. En tenslotte zal men in het programma ook vinden, wat er op het doelenveld te doen is op beide avonden: een kermesse d'été met de noodige attracties. Boksen TOMMY FARR SLAAT WALTER NEUSEL IN DE DERDE RONDE K.O. Engeland schijnt thans in den Britschen kampioen in het zwaargewicht Tommy Farr weer een bokser van wereldformaat te heb ben. In zijn met spanning verbeide gevecht tegen den Duitscher Walter Neusel behoef de Farr lang niet de volle twaalf ronden uit te boksen. In de derde ronde reeds be leefden de 12.000 toeschouwers, welke in het Harringay stadion aanwezig waren, de knock out van Neusel. Na zijn overwinningen op den vorigen Britschen titelhouder Ben Foord en den vroegeren wereldkampioen Max Baer heeft Farr zich door deze prestatie in korten tijd in de voorste gelederen van de zwaarge wichtklasse weten te plaatsen. Neusel, die reeds overwinningen tegen de vorige Brit- sche kampioen Jack Petersen en Ben Foord bevocht, heeft hiermede zijn eerste neder laag tegen een Engelschman geleden. Verloop van het gevecht. In de eerste ronde bleek weldra, dat Tommy Farr vastbesloten was. Neusel wilde den eerst 23-jarigen Brit schen kampioen steeds meer dwingen tot lijf aan lijf werk, maar Farr verhinderde dit op rustige wijze door utistekende link- sche stooten, welke zeer zuiver geplaatst waren. De Engelschman bokste uiterst rus tig en beheerscht, zoodat Neusel het aller minst gemakkelijk had. Farr plaatste voort durend prachtige zuivere stopstooten en bij na iedere stoot was raak. In de tweede ronde kwam de Duitscher er iets beter in, maar hy wilde voortdurend in de clinch waarbij hy evenwel verschil lende waarschuwingen voor vasthouden op liep. Ook nu was de harde linksche Farr zeer gevaarlijk en Neusel moest verscheidene incasseeren. Na bijna twee mi nuten boksen kwam tenslotte in de derde ronde het onverwachte en sensationeele einde. Neusel sloeg Farr, sloeg echter in de lucht en onmiddellijk was de tactische kam pioen er by om een rechtsche directe op de kin van zijn tegenstander te plaatsen, dade lijk gevolgd door een harde linksche rechtsche op het hoofd. Farr besloot deze serie met een prachtig harden rechtschen hoek op de kin, waarop Neusel tegen de planken ging. Hij probeerde zich nog op te richten, maar hij was te „groggy" en onder luide toejuichingen verliet de Britsche kampioen als K.O. overwinnaar den ring, Hoewel Farr mooie aanbiedingen had ge kregen om in de Vereenigde Staten te ko men boksen, verklaarde hij na het gevecht, dat hij nog niet naar Californie zal gaan, aangezien hij eerst in Engeland nog belang rijke gevechten zal leveren, S ch ie t s p o r t. MOOIE PRESTATIES VAN ALKMAARSCHE B. V. L.-ERS. De afdeeling Alkmaar van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm heeft in de laatste weken deelgenomen aan verschil lende schietwedstrijden en daarop zeer fraaie resultaten bereikt. Het eerste bezoek gold de schietvereeni ging „Groot IJmuiden". In den korpswed strijd K. S. O. behaalde het eerste vijftal den eersten prijs (Eere-prijs) met 247 pun ten (maximum 250 punten). De schietclub ,,'t Kegeltje" bestaande uit Alkmaarsche B. V. L.-ers mocht den tweeden prijs ver werven. met 244 punten. Op den Landdag van den B. V. L. te Medemblik behaalde de afdeeling in den korpswedstrijd met twee drietallen den 2en en den 3en prijs, beide met 143 punten (de eerste prijswinnaar behaalde 144 punten.) J.1. Vrijdag volgde het bezoek aan het groot Nationaal concours van den Neder- landschen Politie-Sportbond te Beverwy'k. Door het eerste vijftal werd op dezen zwa- ren wedstrijd in de afdeeling K. S. O. den 3en prijs gewonnen met 287 punten (maximum 300 punten). Behalve deze korpsprijzen werden door de deelnemers in diverse afdeelingen nog le, 2e en 3e prijzen behaald. (Van onzen Londenschen correspondent) De Britsche rijksconferentie, die thans in Londen plaats vindt tusschen de premiers en staatslieden van de Domi nions, die het „blanke", zelfbesturende deel van het Britsche Imperium vor men, is enkele weken geleden met groot ceremonieel geopend, daar het tot op zekere hoogte een jubileums-bijeenkomst is, vijftig jaar geleden vond de eerste „Koloniale Conferentie" plaats. Na een overvloed van vriendelijke- toespraken en verzekeringen van onderlingen hulp over en weer, die uitvoerig in de En- gelsche pers werden vermeld, viel er echter een groot zwijgen. De confe rentie vindt weliswaar ongestoord voortgang, maar wat er binnenskamers besproken worde, moet men voor het grootste gedeelte maar raden. In tusschen is het niet zoo heel moeilijk om uit te vinden, waar men het over heeft: natuurlijk over bewapening en dan nog eens over bewapening. Engeland wenscht dat de Dominions financieel en materieel meedoen aan de herbewapening, en de Dominions, die het gevaar voelen aankomen dat zij in een komenden Europeeschen oor log zullen worden betrokken, nemen de gelegenheid waar om harde noten te kraken aangaande Engelands buitenlandsche poli tiek en den onvoldoenden steun van Enge land aan den Volkenbond. Dank zij deze politiek is er wel is waar van den Volken bond niet veel meer overgebleven, maar de Dominions trachten te redden wat er te redden valt, in tegenstelling tot het Engel- sche gouvernement, dat voornamelijk rekent met de mogelijkheid tot het sluiten van regionale verdragen, en sterkte zoekt in een status quo voor West-Europa. De Domions-premiers hebben dus hun oordeel eens uitgesproken, er zal wel niet veel besloten worden, maar men kent el kanders standpunt beter. Engeland, tot dus ver genoegelijk het middelpunt van het Ottawa-pact, dat de handel in het Imperium stimuleerde, maar buitenlandsche compe titie, vooral van den kant van Amerika, tegenging, heeft verschillende vrijhandels- betoogingen moeten aanhooren van de Aus tralische en Canadeesche afgevaardigden. Vooral Canada, dat van twee welvoorziene tafels tegelijk wil eten, is blijkbaar bereidt om het in Ottawa gesloten pact over boord te gooien, en met de Vereenigde Staten in zee te gaan, iets, dat geheel niet naar den zin is van de Engelsche regeering, die echter zelf Amerika ook broodnoodig heeft. Van alle kanten hoort men weer praten over de „nauwe vriendschapsbanden en cultureele betrekkingen van de beide groote Angel- Saksische naties'", wat altijd hier een teeken is dat men tot nauwere economische, zoo niet politieke samenwerking wenscht te geraken. Canada heeft het maar voor het zeggen .in de politiek tegenwoordig, 2ijn grondge bied is veilig door de Amerikaansche Mon- roedoctrine, en het Dominion wordt meer en meer „Isolationist" in doen en laten wil niets te maken hebben met mogelijke Europeesche verwikkelingen. In oorlogstijd kunnen zijn handelswegen naar het Euro peesche contingent en de Britsche eilanden worden afgesneden, maar het land zelf kan het onbeperkten tijd uithouden. Pesaimfeten vragen zich zelfs wel eens af of het wereld. deel Noord-Amerika er nog veel van zou merken als Europa zichzelf ten gronde richtte. Toen het Engelsche wereldrijk met „ot. tawa" zijn deur endicht deed, heeft het wel len voortgang gemaakt naar de opleving Naar buiten echter heeft het verdrag mee geholpen aan de desorganisatie van het wereld-handelsverkeer, waaraan men zich wel is waar niet zoo veel heeft doen laten gelegen liggen, maar vandaag heeft men groote broer Amerika weer noodig... £en totaal verschillende opinie heerscht in Zuid- Afrika, waar men woedend is dat Enge land niet krachtiger is opgetreden tegen de Italiaansche agressie in Abessinië. De Zuid- Afrikaners hebben het spook voor oogen van een triomfantelijk in Midden-Afrika opruk kend zwart leger onder Italiaansche leiding. Niet dat men uitgesproken bang is voor Italië, hiermee kan men altijd nog in geval van nood tot een verdrag komen. Maar al dat roeren in de Afrikaansche politiek heeft een diepen invloed op het politiek en eco nomisch ontwaken van de zwarte bevolking, het zwaard van Damocles flat boven de hoofden van de Blanke Afrikaners hangt. Bovendien: nu Mussolini zich zoo sterk in de Middellandsche Zee heeft verschanst, zal ingeval van een conflict met Italië de En gelsche vitale handel op Indië en het Verre Oosten weer langs Kaap de Goede Hoop moeten gaan. Vandaag aan den dag heeft reeds een deel van de Engelsche vrachtvaart die route gekozen, en worden in Zuid- Afrika munitie-fabrieken opgericht en havens versterkt. Freetown wordt tot convooi-haven inge richt, Simonstown, de marinebasis van de Unie, wordt versterkt en uitgebreidt. Geen wonder dus dat men in Zuid-Afrika het een en ander heeft te zeggen over de manier, mede door Engeland's schuld, waarop de Volkenbonds-politiek werd gevoerd, tegen Japan, tegen Italië, en, minder duidelijk, tegen Duitschland. Generaal Hertzog en da Zuid-Afrikaansche minister van Defensie Oswald Pirow, hebben duidelijk doen blijken dat Zuid-Afrika zich ingeval van een Europeesch conflict geheel onzijdig zal houden, tenzij het belang van de Unie direct erbij betrokken is, een opinie, die ook in Australië en Nieuw-Zeeland weerklank vindt. Hieruit valt te voorzien dat Engeland voortaan nog extra voorzichtig zal worden in continentale aangelegenheden, het Britsche Imperium wordt met den dag sterker, maar Engeland's rol in Europa neemt in verhouding daarmee aan belang rijkheid af. Of men echter in de Dominions overgaat tot het voeren van een construc tieven Volkenbondspolitiek, is zeer de vraag. Voorloopig heeft men het te druk met be wapenen, dan dat men zich veel aan Genève gelegen kan laten liggen. LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Voor de tomatenkweekers was de af ge loopen week geen gunstige. De prijzen van de tomaten zijn n.L aanmerkelijk gedaald. Nadat ze tot het einde van de voorgaande week steeds nog prijzen hadden kunnen be dingen van boven 30 per 100 K.G., deze week was het heel wat minder. De A-sor teering noteerde in het begin nog wel van 30 tot 32, doch al spoedig werd het f 25 tot 28 en tenslotte 23 a 25 per 100 K.G. De B's liepen terug van 29 tot 26 en de Cs van 29 tot 24, terwijl de CC de groot ste veer moest laten en daalde van 27 tot 18.70 per 100 K.G. Deze week was weer een week met ver scheidene primeurs. De eerste boswortelen werden ter veiling gebracht en verkocht voor prijzen van 4.80 tot 5.60 per 100 bos, hetgeen niet zoo erg hoog is voor de eerstelingen. Verder waren er vroege aardbeien, waar voor 7 cent per doosje werd betaald. Groene kool, waarvan de eerste partijtjes werden geveild nooteerden lage prijzen, n.L J 1.30 a 1.50. Met de aardappelen is het nogal geloo pen, deze week. Liet het zich Zaterdag 5 Juni donker aanzien en daalden de prijzen aanmerkelijk, Maandag trad eenigszins her stel in, al werd niet de geheele teruggang ingehaald. De prijzen van de groote aard appelen zijn deze week vrijwel voortdurend tusschen 7 en 8 per 100 K.G. geweest. Een enkele maal werd iets meer besteed. De dnelingenprijzen gingen eveneens iets omhoog, 7_f 9 werd hiervoor be taald. Een enkel partijtje bracht het nog een paar dubbeltjes verder. De kriel, welke zich goed handhaafde, ging tegen het einde van de week ook iets naar beneden. Werd in het begin 7—8.40 per 100 K.G. be- ook er waren de noteeringen 5.80— 6.60. Naar wij vernemen zijn deze week al een paar wagons naar het buitenland geëxpor teerd. Duitschland was reeds aan de markt. Voor de bloemkool werd de laatste dagen van de week niet veel betaald. De prijzen zijn plotseling snel naar beneden gegaan. Aanvankelijk noteerden wy nog 10 en hooger voor de eerste, soort, doch dit werd al spoedig heel wat minder, tot tenslotte f ,^er.Trd bGtaald dan f 2.704.50 tot f f De twcede soort lieP ^rug soort t? f PCr 10°' terwij1 de derde f 2 n i VCrder konden brengen dan tuners 8 Welem tegenvaller voor de we1?*!?6 rabarber is het daarentegen nog S hoiv' PriJzen hierv°or waren hebben g dan lager' De meeste partijen maken" nT"/3 P6r 100 Kbunnen noteeringen waren tot j d.zo3.50 per 100 K.g. Zaterdag noteerden wij de laagste prij zen, n.1. van 2.60—2.90. hee emNa0aTd8C arW°Ude wordt 200 «oed als eelemaal niet meer geveild. Kool is er witten TCr gGVeild' De Deensche schiint De" uitverkocht naar het uien en k f"lgC aanvoeren bestonden uit non bieten, waarvoor resp. l 40 0.60 per 100 K.g. besteed werd. en

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8