DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bilbao's val zeer aanstaande. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 142 Zaterdag 19 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139* Jaargang De algemeerie toestand. De Spaansche revolutie Nog eens de „Deutschland"-affaire. Bilbao ondermijnd. het bombardement van de „Deutschland". Admiraal Rader verklaart, dat vóór de bommen op het pantserachip vielen, bevel was gegeven de vlieg tuigen onder vuur te nemen. De Duitsche kerkstrijd. ALKMA ARS GHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 19 Juni. Wie gedacht had, dat de beschieting van de „Deutschland" thans geheel achter den rug was, heeft zich vergist. Want toen gis teren de manschappen van de „Deutsch land", die by het bombardement gedood zijn, begraven werden, heeft de Duitsche admiraal Rader een rede gehouden, waarin hij o.a. mededeeling deed, die niemand ver wacht had: voor het eerst erkende een hoogstaand Duitsch officier, dat op de „Deutschland" bevel was gegeven om op de Spaansche regeeringsvliegtuigen te schieten, vóórdat deze hun bommen hadden laten vallen! Wie de grafrede van admiraal Rader leest, zal zien, dat de oorspronkelijke lezing van Duitsche zijde naar de letter juist is: de vliegtuigen hebben de „Deutschland" be schoten, voordat dit schip iets gedaan had. Maar het blijkt heel duidelijk, dat dit slechts een toevalligheid was, want had de uitkijk van de „Deutschland" tijdig genoeg ont dekt, dat de naderende vliegtuigen van de regeering waren, dan hadden de kanonnen van het schip gesproken, voordat er één bom gevallen was. Nu zwegen ze, omdat de bommen zooveel rook veroorzaakten, dat de vliegtuigen aan het scherpe oog onttrokken werden! Wij willen op het gebeurde niet meer uit voerig ingaan, maar hier nog slechts op merken, dat de situatie in de Spaansche wateren lang niet zuiver geweest is. Wel licht is de houding van de Spaansche regee ring te scherp veroordeeld, wellicht is de repressaille-maatregel (de beschieting van Ahneria) iets te vlug „nog juist als geoor loofd" geschetst. Duitschland was boos over den ongeoor- loofden aanval der vliegtuigen op haar oor logsschip; de boosheid en dat blykt nu was lang niet gegrond. En weer hebben wij iets geleerd: we moeten nog altijd voorzichtiger worden met het beoordeelen van berichten uit Spanje en Duitschland. De financieele commissie van den Fran- schen Senaat heeft gistermiddag van drie uur tot twintig minuten over vier verga derd. Op voorstel van Abel Gardey, rap porteur van de commissie, heeft zij een nieuwen tekst aangenomen, bestaande uit een lang artikel, waarin wordt aangegeven onder welke omstandigheden de regeering zou kunnen strijden tegen speculatie en fraude. Het ontwerp van Gardey draagt den titel: Wetsontwerp, strekkende tot het geven van de noodige volmachten aan de regeering om het hoofd te bieden aan spe culaties, welke de spaargelden en het open baar crediet in gevaar brengen. De regee ring is gemachtigd, aldus dit ontwerp, om voor den duur van de gewone zitting en tot op zijn laatst 31 Juli 1937 maatregelen te nemen, welke in den ministerraad bespro ken zijn, en welke uitsluitend direct tot doel hebben speculatieve manoeuvres te voorkomen en te onderdrukken, die het openbaar crediet en de spaargelden in gevaar kunnen brengen. Hierna volgden de geval len, die niet binnen deze machtiging vallen, te weten, alle maatregelen die er op gericht zijn een controle op de wisselkoersen in te stellen met name het vestigen van tarieven of invoerverboden van toepassing op goud, bankpapier of effecten. Verder mogen geen beperkingen opge legd worden aan het kapitaal en effecten verkeer, behoudens de functionneering van de bestaande compensatiefondsen. Ook is het volgens dit ontwerp verboden den vryen handel, of de vry'e noteering op Fransch grondgebied van buitenlandsche deviezen te beperken, evenmin als de vrije beschikking door personen of lichamen over buitenlandsche of Fransche effecten, die al of niet gegarandeerd zijn door een deviezenoptie. Verder vallen buiten de vol machten, alle maatregelen tot wijziging van de pariteit van den franc, zooals deze is vastgesteld bij de wet van 1 October 1936; alle maatregels strekkende tot een gedwongen leening, een gedwongen liqui datie of een gedwongen conversie van openbare of particuliere schuld en verder alle maatregelen, strekkende tot wijziging van de betrekkingen tusschen den staat en de Bank van Frankrijk. De commissie aanvaardde het ontwerp van Gardey, naar in de wandelgangen van den Senaat verluidde met 10 tegen 6 stem men. Zij is dus op haar stuk blijven staan. Zij is bereid de regeering wapens te ver schaffen voor den strijd tegen de speculan ten en de vluchtelingen voor -den fiscus doch zij wenscht het gebruik van deze wapens te beperken. Gardey begaf zich na afloop van de ver gadering naar minister-president Blum om hem in kennis te stellen van het ontwerp van de commissie. Nog is Bilbao niet in handen der op standelingen gevallen, maar het is nog slechts een kwestie van misschien en kele uren. De toestand wordt van de Basken wel zeer kritiek en dat blijkt wel heel erg duidelijk uit de maatrege len, die de Baskische regeering thans genomen heeft: alle belangrijke pun ten der Baskische hoofdstad zijn onder mijnd en gereed om tot ontploffing te worden gebracht, en in verscheidene straten barricades zyn opgericht, o.a. in de Gran Via. ;Btl8A0 UumLCUOCH t MnoHAitsmr Hoorowe&cu - SPOORwe srv i Z.5K-M 6A5MIPI HET LAATSTE STADIUM OM OEU STR'JD V.BlLBAO. De Baskische troepen zouden Orduna hebben prijsgegeven. Rechtsche patrouilles zyn de plaats binnengedrongen. De zesde brigade van Navarra heeft giste ren de hoogten van San Bernabe, de laat ste, die door de Basken bezet werden voor Bilbao, aangevallen. Deze hoogten liggen tusschen den berg van Archanda en het dorp Luchana aan den Rio Nervion. Voor afgegaan door gemotoriseerde troepen ver trokken de troepen van Navarra uit Ar chanda langs den weg van den bergtop naar San' Bernabe. Zij ontmoeten een wei nig krachtigen weerstand. Na korten strijd waren de rechtschen meester van de stel ling. De rechtschen hebben na vrij hevige ge vechten de voorstad San Esteban genomen, ten noorden van Dos Caminos. Vier tanks der regeering hebben zwaren tegenstand geboden aan de infanterie van Navarra, maar ten slotte dwong de artillerie hen in Begona terug te trekken. Vandaag constateerde men voor de eerste maal de afwezigheid van artillerie bij de Basken Ten Oosten van Bilbao hebben de recht schen hun stellingen uitgebreid tot de hoogten van Archando en vanmorgen heb ben zij het radiostation van Bilbao bestormd Een tegenaanval der Basken werd afgesla gen. De versterkingen waren door de re- geeringstroepen ondermijnd. Na de bestor ming werden de mijnen tot ontploffing ge bracht. Daardoor hadden de rechtschen betrek kelijk hooge verliezen, in het geheel onge veer 100 man. Zij wisten de stelling echter te behouden. Waarschijnlijk is de weste lijke helling van den berg tot aan den rand van de stad op verscheidene plaatsen on dermijnd. De troepen hebben dus de zwaar ste stukken terrein nog voor zich, aangezien ook volgens verklaringen van overloopers de huizen van den geheelen stadrand tot machinegeweernesten zijn ingericht Van Archanda kan men in de straten van Bilbao barricades zien. Van het ver overde Casino hebben rechtsche tanks de vijandelijke stellingen van Bagona een voorstandswijk ten oosten van Bilbao be schoten. Spionnage net ontdekt? De prefectuur van politie te Barcelona heeft de pers medegedeeld, dat zij een uitgebrei- den spionnagedienst, die zijn zetel te Bar celona heeft op het spoor gekomen is. Een vrij aanzienlijk aantal arrestaties is ver richt: onder meer zijn verscheidene vreem delingen en leden van een bepaalde poli tieke partij in hechtenis genomen. In officieele kringen der rechtschen te San Sebastian wordt tegengesproken dat de leider der Spaansche Phalangisten, Hedilla, en 14 zijner voornaamste aanhangers door Franco ter dood zouden zijn veroordeeld. De beschieting van de „Madda", De commandant van de „Madda", het Ita- liaansche stoomschip, dat op weg van Port Soedan naar de Clyde ter hoogte van Oran door Spaansche linksche vliegtuigen is be schoten heeft de Britsche maritieme autori teiten te Gibraltar van het gebeurde in ken nis gesteld. Daarna had hij een onderhoud met den Italiaanschen consuL Experts zijn naar de haven vertrokken om de schade op te nemen. De Italiaansche pers maakt melding van verklaringen, door een lid der bemanning te Gibraltar afgelegd. Voor Oran verschenen plotseling twee linksche vliegtuigen bovgn het schip, op 400 meter hoogte. Zy kwamen van Kaap Palos. Een regen van bommen begon te vallen rondom het schip. Verschei dene ontploften in z^e, hooge waterzuilen opwerpend. Het schip „danste" schrikkelijk. Er werden in het getieel 30 bommen geteld. De „Madda" werd doèreengeschud door de ontploffing van een bom, welke het achter dek had getrokken. Gelukkig had iedereen een schuilplaats onder de brug gezocht, zoo dat er niemand werd getroffen .Na den laat- sten bom te hebben geworpen, daalden de beide vliegtuigen zoo laag, dat zij het schip byna raakten en losten vele machinegeweer schoten. De bruggen werden doorzeefd met kogels. Toen de vhegtuigen verdwenen waren, kon de bemanning kennis nemen van de vrije ernstige schade op het schip/dat zich aanstonds naar Gibraltar begaf. By de begrafenis van de manschappen der „Deutschland", die bij het incident van Ibiza werden gedood, heeft admi raal Rader, zooals gemeld, een rede ge houden, waarin hij nog eens een be schrijving gaf van de omstandigheden, waaronder de „Deutschland" werd ge bombardeerd, en waarbij hij voor het eerst erkende, dat op de „Deutschland" bevel was gegeven de Spaansche vlieg tuigen te beschieten vóór deze hun bom men hadden laten vallen. Volgens het verslag in de „Frankfurter Zeitung" zeide admiraal Rader, dat de Spaansche vliegtuigen uit westelijke rich ting over de bergen van het eiland Ibiza en over de gelijknamige stad kwamen vliegen, zoodat zij, uit de richting van de zon ko mend en zonder dat zij zich tegen den berg- achtigen achtergrond afteekenden, het schip in glijvlucht dicht konden naderen voor zy werden opgemerkt. „Op de „Deutschland" was een groot deel der bemanning na het avondeten nog in de voor haar bestemde verblijven bijeen en op het bovendek werd de wacht gehouden tegen luchtaanvallen, zooals dat sedert lan gen tijd gewoonte is op de schepen, die aan de Spaansche kust dienst doen, hetgeen be- teekent, dat een deel van het luchtdoelge schut met de bijbehoorende toestellen en uitkijkposten bezet was. In overeenstemming met de waarschuwing, welke de Duitsche admiraal in verband met het incident van Palma tot de „roode" militaire autoriteiten te Valentie had gericht, was bevel gegeven het vuur te openen op ieder op verdachte wijze naderend „rood" vliegtuig. „Ondanks de ongunstige omstandigheden werden de vliegtuigen vóór de bommen vielen door den uitkijk opgemerkt en ook dadelijk gemeld, hoewel er nog twijfel be stond, of het niet om witte vliegtuigen ging, daar aan den voorkant geen rood ken- teeken was te onderscheiden. De comman dant, die zich op zijn post bevond, beval na deze mededeeling onmiddellijk „luchtalarm" en „het vuur openen". „Onmiddellijk daarop vielen de bommen, één in het onbeschermde verblijf der be manning in het voorschip, een ander op het pantser van een 15 cm-kanon op het boven dek, zonder dat te voren kon worden ge vuurd. Twee andere bommen vielen naast het schip. Maar ook toen de vliegtuigen weg vlogen, konden zij niet meer onder vuur worden genomen, daar ongelukkigerwijs de rook van de branden, die op het dek waren ontstaan, de vlietuigen aan het gezicht der manschappen van het luchtdoelgeschut ont trok. Aldus konden door een schaamteloozen aanval met twee treffers 31 brave zeelieden in vollen vredestijd worden gedood en tal rijke andere meer of minder ernstig worden verwond. Het is opmerkelijk, dat deze passage van admiraal Rader's rede niet voorkomt in Ber- lynsche bladen, als de „Völkischer Beobach- ter" en het „Berliner Tageblatt", doch wel in de bovengenoemde „Frankfurter Zeitung" en in de Keulsche „Westdeutsche Beobach- ter". DE ACTIE TEGEN DE EVANGELISCHE KERK. Volgens in Berlijn ontvangen berichten schijnt de Gestapo thans haar optreden te gen de Evangelische kerk tot de provincie te hebben uitgebreid. Overal worden de in oppositie zijnde pre dikanten verhoord, terwijl reeds nog weer twee predikanten zouden zijn gearresteerd, n.1. ds. Middendorf uit Oldenburg en ds. Heim uit Schneidemuehl. Sinds het aan de macht komen van de nationaal-socialisten zijn ongeveer 500 predikanten en kerkelijke functionnarissen in de gevangenis en het concentratiekamp gezet en weer vrij gela ten. Een nauwkeurig overzicht leidt tot de conclusie, dat op zijn minst vier en twintig predikanten niet langer vrij zijn in hun be wegingen. DE STRIJD TEGEN DE INTERNATIONALE SPECULATIES. De mogelijkheid van een versterking der monetaire overeenkomst tusschen de drie landen (de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk), om de internationale specu latie te bestrijden, maakt op het oogenblik een onderwerp van bespreking uit tusschen het ministerie van Financiën en den Federal Reserve Board. Uit officieele bron wordt vernomen, dat deze studie ten doel heeft na té gaan, door welke middelen het ministerie van Financiën vollediger en sneller inlich tingen zou kunnen ontvangen, dan die waarover zij thans beschikt aangaande den kapitaalsuitvoer uit de Vereenigde Staten. Deze inlichtingen worden het ministerie thans welwillend verstrekt door particuliere banken als de daarbij betrokken geldsom men belangrijk zijn of operaties met de Federal Reserve Bank noodzakelijk maken, of indien zij voortvloeien uit opgaven om trent belastingen. In het eerste geval zyn zy onvolledig. In het tweede geval komen zij te laat om de schatkist nog de gelegenheid te geven tus- schenbeide te komen. Verbetering van dezen financieelen controle-dienst stuit op groote moeilijkheden. De overwogen maatregelen moeten constitutioneel zijn en bovendien niet van dien aard, dat zij regelmatige transacties belemmeren of oppositie uitlok ken van het kapitaal, welks steun nood zakelijk blijft voor Roosevelt om het eco nomisch herstel van de Vereenigde Staten mogelijk te maken. Officieele kringen verklaren, dat deze studie geschiedt in samenwerking met de andere onderteekenaars van de drievoudige overeenkomst, teneinde zoo mogelijk te ge raken tot de toepassing van overeenkom stige controlemaatregelen in de drie landen, hetgeen de uitwisseling van inlichtingen zou vergemakkelijken. In de omgeving van het ministerie van financiën is men echter van meening, dat het succes van deze studie problematisch blijft. BEWEERDE MISHANDELING VAN BRUNO WEIGEL. Tegenspraak van ministerie justitie. van Naar aanleiding van de beweerde mishan- deilng in een Praagsche gevangenis van den Duitscher Bruno Weigel, waarover wy in ons nummer van gisteren reeds een en an der hebben gemeld, seint Havas uit Praag, dat welke ook de bedoelingen zijn, in de Duitsche perscampagne tegen Tsjechoslowa- kije, er vóór alles op moet worden gewezen dat de genoemde feiten onjuist zijn. In een communiqué van het ministerie van justitie worden de volgende bijzonder heden medegedeeld. Bruno Weigel is een Duitsch chemicus, die'als employé in een fabriek van gas maskers, van militaire en industrieele spion- nage werd verdacht. Bij een op 9 November gehouden huiszoe king bleek, dat hij pogingen deed om in Tsjechoslowakije een afdeeling van de N.S.D.A.P. op te richten, om welke reden hy werd gearresteerd. Dat hy zou zijn geslagen of gemarteld is onjuist. Tot aan zijn vrijlating op 20 Mei 1.1. uitte hy nimmer een klacht. Het proces eindigde met zijn uitwijzing krachtens de wet ter bescherming van den staat. Naar aanleiding van bovengenoemde te genspraak uit Praag, wordt er intusschen nog van Duitsche zijde op gewezen, dat de ze zoo snel op het bericht van het Duitsche Nieuwsbureau is gevolgd, dat een werkelijk ernstig onderzoek naar de geuite klachten reeds uit zuiver technisch oogpunt niet mo gelijk kan zijn geweest. Tevens wordt betoogd, dat, wanneer men van Duitsche zijde er toe is overgegaan, zulke ernstige klachten tegen de Tsjechische politie in het openbaar te uiten, die is ge schied in de overtuiging, dat deze klachten, op grond van een zeer nauwkeurig onder zoek, in overeenstemming zijn met de waar heid. Incident gesloten. Havas meldt nader uit Praag, dat de Duitsche gezant en de Tsjechoslowaaksche regeering overeengekomen zijn, de polemiek inzake de beweerde mishandeling van Bru no Weigel niet voort te zetten, onder voor waarde, dat de perscampagne in Duitsch land over deze zaak wordt gestaakt Eventueele incidenten zullen verder langs diplomatieken weg worden geregeld. PRINS SIMEON'S DOOP. De oude strijdvraag. Door de geboorte van een kroonprins is de kwestie van den godsdienst van een troonopvolger weder urgent geworden, zoo doet de „Daily Telegraph" opmerken. Daar Koningin Joanna katholiek is, verwacht men, dat de Paus zal protesteeren, indien Prins Simeon orthodox wordt gedoopt De Bulgaren daartegenover wenschen niet, dat een der kinderen der konings katholiek wordt Het Vaticaan betoogt dat Koning Boris vóór zyn huwelijk plechtig heeft be loofd al zijn kinderen katholiek te zullen laten doopen. Toen in 1933 het eerste kind, een dochter, werd geboren, wilde de koningin, dat zy Roomsch zou worden gedoopt, aangezien in Bulgarye geen vrouw mag regeeren en de godsdienst van de prinses er dus niets toe zou doen. Er rees in het land evenwel een zoodanig verzet, dat de koningin toe gaf het kind orthodox werd. De Paus pro testeerde en zeide, dat de koning zyn belofte had geschonden, doch voegde er by, dat de koningin geen schuld trof, daar hij wist, dat het incident haar en de Italiaansche konin klijke familie veel verdriet had veroorzaakt. DE ITALIAANSCHE PERS OVER SPANJE EN OOSTENRIJK. De „Giornale d'Italia" schrijft ten aanzien van de pogingen om de buitenlandsche strij ders uit Spanje te doen vertrekken, dat Ita lië dit reeds in Augustus 1936 heeft voorge steld. Italië zoowel als Duitschland zijn be reid de vrijwilligers van hun nationaliteit terug te roepen, doch het blad wijst tevens op de noodzakelijkheid dat ook de politie agenten teruggeroepen worden en dat een einde wordt gemaakt aan de financieele hulp. Ten aanzien van het artikel in de „Popoio d'Italia" dat aan Mussolini persoonlijk wordt toegeschreven en waarin de zinsnede „de dooden van Guadalajara zullen gewroken worden" voorkomt, wordt in sommige kringen beweerd, dat het innemen van Bil bao als voldoende wraak zal worden be schouwd. Nopens de benoeming van Pembaur en Seiss Inquart in Oostenrijk schrijft de „Giornale d'Italia" dat beide mannen lid zyn van de nationaal-socialistische paity. Deze beslissing van Schuschnigg beant woordt dus aan de overeenkomst tuss^en Duitschland en Oostenrijk van 11 Juli, het Protocol van Rome, en de as Rome-Ber lijn. Men zal zich herinneren, dat Virgiiio Gayda 23 April j.1. in hetzelfde blad na het onderhoud van Mussolini met Schuschnigg te Venetië heeft aangekondigd, dat binnen kort nationaal-socialisten geroepen worden om mede de verantwoordelijkheid te dragen in het vaderlandsche front. EEN „BLAUWE" GARDE VOOR BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG. Een corps van 8000 man. De Daily Herald meldt, dat bondskanse lier dr. Schuschnigg een particuliere politie macht vormt uit 8,000 leden van het vader landsche front. Het uniform van dit corps, de S.K., zal blauw van kleur zijn. De organisatie komt overeen met de „zwarthemden" van rijks kanselier Hitier. Het corps zal gewapend zijn en zyn voor naamste taak zal zijn, aldus> het blad, de Oostenrijksche nationaal-socialisten te be strijden. Deze beslissing zou volgens de Daily Herald verband houden met de on langs ontdekte samenzwering tegen den bondskanselier, welke o.m. beoogde hem en zijn zoon te ontvoeren. De „blauwe garde" van het vaderlandsche front zou niet officieel worden en derhalve in staat zijn snel en krachtig op te treden. Schuschnigg zal er zelf de leider van zyn, niet in zijn hoedanigheid van bondskanse lier, maar als hoofd van het vaderlandsche front. Veel leden der blauwe garde zullen gerecruteerd worden uitvoerige leden der Heimwehr.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1