Alkmaar moet groeien. Bouwgrond mag hoogstens f 5 per M2. kosten. Gas en electrische energie zijn te duur. Huis bij Sittard ingestort. Twee arbeiders gedood. Verkeersongelukken. Menschenkennis. v. Het feit, dat onze stad niet noemenswaard vooruit gaat, wordt niet alleen aan de hooge belastingen geweten, maar ook aan het feit, dat over het algemeen het bouw terrein hier te duur is en men dus bij den bouw van een eigen huis voor een zoo groot bedrag komt te staan, dat men er maar liever van afziet. Of en dat is voor de gemeente het na- deeligste dat men zich elders gaat ves tigen. Grond is een kostbaar bezit en grond, die onverkocht blyft en waarvan de prijs jaren lang met een rentebedrag wordt verhoogd, wordt op den duur onverkoopbaar. Wanneer groote oppervlakten bouwgrond opgehoogd wordén, wanneer men daar riolen, straten en trottoirs aanlegt en de bouwers laten op zich wachten, dan ligt daar een belangrijk kapitaal renteloos, een kapitaal, dat als een zware last op het Grond bedrijf blyft drukken en er toe meewerkt den prijs van Alkmaarschen grond noode- loos hoog te maken. Het is om op de noodzakelijkheid te wijzen een andere richting in te slaan, dat wij een deskundige op dit gebied naar zijn meening over de grondpolitiek der gemeente hebben gevraagd. Hij heeft zich daartoe gaarne bereid verklaard op voorwaarde, dat wy zijn naam in dit geval slechts als „Spes" zullen vermelden. Natuurlijk voldoen wy daaraan en wij laten zijn beschouwing hier thans volgen. Onze stad, centrum van Noordhollands Noorden aldus de heer Spes moet alles doen om op elk gebied als middelpunt te worden aangemerkt. De trek naar dat cen trale punt, hetzij als woonplaats, voor winkel en zakenbezoek, markten en ontspanning moet worden bevorderd; want het kan niet worden ontkend, dat onze stad meer achter- dan vooruit gaat. Met alle middelen moet dan ook door allen, als één gemeenschap, moeite worden gedaan, verbetering in dien toestand te brengen, ieder, die daartoe ook maar eenigszins gelegenheid heeft, moet zijn of haar rug daaronder zetten, afgescheiden van het persoonlijk „ik" of bijbedoelingen. Wy zijn allen inwoners der gemeente Alk maar en hebben er dus allen belang bij, dat onze stad wederom vooruit gaat, ryk en arm, werkgevers en werknemers hebben daar profijt van en voordeelen. Het is volstrekt niet noodig, daarbij te kijken naar andere plaatsen, hetby binnen- of zelfs buitenslands, zooals dat door men- schen met te groote fantasieën wel eens gebeurt; laten wij bij ons streven naar ver beteringen eenvoudig blijven. Het naar andere steden kijken geeft niets; want iedere gemeente heeft zijn eigenaar digheden, terwijl het landelijke volks karakter en ook dat onzer inwoners met hun localen gedachtengang en gebruiken een zeer belangrijke rol spelen. Vóór alles moet rekening gehouden worden met het feit, dat onze stad geen wereld- of groote stad is; maar een platte landsgemeente met 30.000 inwoners, geheel omgeven door een landelijke eenvoudige bevolking. Thans komt de heer Spes in zijn artikel tot (jen woningbouw. De woningbouw zoo zegt hij moet op dat feit gebaseerd zijn, geen dure wo ningen; maar huizen, die zoowel in huur- als koopprijzen overeenkomen met de prijzen der omringende dorpen en woon buurten. Voor alles moet by het inrichten van bouwterreinen met dit alles rekening worden gehouden. Geen luxe opzet van breede wegen en straten in woonbuurten, niets zeggende pleinen voor toekomstplan nen als groote monumentale gebouwen of anderszins, maar eenvoudig blijven, zoodat de grondprijzen bereikbaar zijn en even eens de huishuren, voor ook kleine beurzen. Het maken van kleine plantsoentjes of perkjes, die in de meermalen fantastisch opgezette uitbreidingsplannen nog al eens voorkomen en gewoonlijk mislukken voorbeeld Amsterdam moet vermeden worden. Het aanleggen door grondophoo- ging en onderhoud is te duur en verhoogt den grondverkoopprijs. Een nieuw stads kwartier kan evengoed aardig worden en goedkoop, wanneer een groot grondstuk niet wordt opgehoogd eri als open terrein gebruikt voor stadsversiering voorbeeld Nassauplein en speelveld Rochdale. Het aanleggen van bouwterreinen moet zoo danig zyn, dat de bouwgrond ten hoogste 5 per M1. kost en dat kan, als men bedenkt, dat groote grondoppervlakten bij aankoop ongeveer 25 cent per Ma. kosten. Een en ander moet uitsluitend uit een zakelijk oogpunt bekeken en behandeld worden. Het te vroeg afwerken met te veel oog op de toekomst, moet vermeden worden; omdat daardoor te veel renteverlies ontstaat, waardoor de grondprijzen verhoogen of de gemeentekas, by niet of te laat verkoopen, moet bijpassen. Vestiging in onze stad is in 't belang van de middenstandszaken. Een gedachtenwis- seling over de inrichting van bouwterrein met architecten, bouwers, zakenmenschen enz is aan te bevelen en kan leiden tot een goede samenwerkende oplossing. Ook aan het marktvraagstuk heeft de heer Spe§ aandacht geschonken. De markten vormen al een zeer belangrijk vraagstuk. Heeft, zegt hij, wijlen de heer v. d. Bosch, die zooveel voor onze stad voelde, toen de z.g. doorbraak of Markt straat werd gemaakt, al niet reeds aange drongen, om daar ter plaatse een overdekt marktgedeelte te maken? Soepele behandeling is voor alle markt- aanvoerders noodig; want de Westfriesche bevolking moet niet met allerlei verordenin gen en bepalingen worden lastig gévallen. Vrijheid in dezen is noodig; want waarom zouden de markten in onze stad niet kunnen opleven, waar in steden die in armer grond gebied liggen, dit in de laatste jaren wel 't geval is en de markten steeds grooter worden. Het is aan te bevelen, dat onze burge meester eens een gezelligen praatavond organiseert en dgarby uitnoodigt de gr<Jole en kleine aanvoerders, idem handelaren en andere marktrezoekers en landbouworgani saties. Alsdan kunnen door hoor en weder hoor de marktaangelegenheden worden be sproken en onderzocht hoe de zaak kan ver beteren. Het kostenvraagstuk is hierbij een factor; maar het is noodig, dat de gemeente wat doet voor de zakendrijvende midden standers, dit is een plicht van onze stads bestuurders en komt op andere wijze de gemeentekas wederom ten goede. Het verkeer in de binnenstad blyft niet onbesproken. Het winkel- en zakenbezoek, zegt de heer Spes, is zeer belangrijk en kan worden bevorderd door de binnenstad gemakkelijk berijdbaar te maken. Het stadscentrum moet zoodanig worden ingericht, dat iedere verkeersbelemmering is opgeheven en ver bodsbepalingen zoo goed als niet noodig zijn. Laat de bezoekers vrij, maak het hen prettig en aangenaam. Het werk aan Mient, Steenenbrug e.v. had anders opgelost moe ten worden en niet later of uitstellen. Het verkeer in onze stad is belangrijk; buitenom voor doorgaand verkeer komt het in de tweede plaats, alhoewel, gezien het singeldempen voor wegenverbreeding, door velen dat anders wordt bekeken. Geen enkele zakenman heeft iets aan doorgaand verkeer. Het mooie van een gracht is van weinig waarde voor de inwoners onzer stad en be zoekers van buiten hebben veelal wel iets beters gezien. Het is voor een gewoon mensch onbegrijpelijk, dat de vischmarkt voor een soort monument wordt aangezien, men zou het belachelijk kunnen noemen. Neen, het mooie eener stad is de aankleeding te de en met beplantingen, bloemperken, enz, Deze dingen doezelen veel leelyks weg. Voor beeld: Mient met en zonder boomen. Ik las aldus de heer Spes eens gens „Wie den polsslag van zijn tijd niet voelt, is dood voor hij gestorven is". Het naar de stad trekken voor ontspan ning moet en kan bevorderd worden. I zoo precies letten op sluitingsuren, laat menschen wat vrij. In het Zuiden en België zyn de menschen toch niet slechter dan hier? Vreemdelingen vooral moeten in ons land vinden, wat men buitenslands op dit gebied meemaakt. Hier zou nog veel over te zeggen zijn, maar later is er misschien nog eens gelegenheid, op dit terrein terug komen. Dit onderwerp kan het best door zaken menschen, die een zakelijken kijk op dingen hebben, worden bekeken. Politieke opvattingen, geloof, standen wat niet al moeten niet steeds op den voorgrond komen. Eendrachtig en eerlijk tegenover elkaar het gemeenscnapsleven- en belangen bevorderen met alle middelen, dat is het, wat onze stad ten goede kan komen Met verdeeldheid wordt niets opgebouwd, evenmin met het op den voorgrond stellen van het eigen „ik". Het verkondigen van mooie, goed overdachte leuzen kan en moet achterwege blijven. Daadzaken zyn noodig waarbij het willen moet voorzitten, want wanneer dit niet het geval is en men zegt, oqh dat gaat niet of dat mag niet, enz., dan komt van welke onderneming ook, niets terecht. Wij als Hollanders en vooral Noordhol landers, hebben wel zooveel wilskracht, dat een goed ondernomen zaak slaagt. Wij zijn wel eens te goedig en te gemoedelijk, maar in ons geval „opleving onzer stad" moet iedere slapheid achterwege blijven en doorzetten en spijkers met koppen slaan noodig en wel ten spoedigste, voor het laat is. Ik hoop, dat allen deze noodzakelijk heid zullen gevoelen. Wij waardeeren het, dat de heer Spes aan onze enquête zooveel aandacht heeft geschonken en dat hij tal van vraagstukken I heeft besproken, die met de welvaart van onze gemeente in het nauwste verband staan. Wij zullen, om het artikel niet te groot te maken, voor ditmaal nog slechts het schrij ven laten volgen van den heer Th. A. Ringers, directeur van de bekende choco ladefabriek aan het Noordhollandsch Kanaal, een man, die met kennis van zaken over het daar vestigen van nieuwe industrieën kan spreken. Als woonstad zoo schrijft ons de heer Ringers is Alkmaar gedurende de laatste 30 jaren belangrijk verbeterd. De uitbreiding van den Alkmaarschen Hout, de parkenaanleg, de mooie singels en de nabijheid van bosch, zee en duinen, maken Alkmaar tot een aantrekkelijke woonstad. Voor de vestiging, \^|u industrie is Alk' maar gunstig gelegen, door de zeer goede land- en waterwegen naar de haven- en handelsstad Amsterdam. De aanvoer van grondstoffen kan door het Noordhollandsch Kanaal direct van de te Amsterdam binnenkomende zeeschepen goedkoop geschieden en. de distributie van de industrie-producten kan naar alle deelen des lands zeer gunstig tot stand worden gebracht, vooral pok naar Friesland en Groningen Sedert de ingebruikneming van den Afsluitdijk. Om echter de vestiging van nieuwe in dustrieën en de uitbreiding van de tegen woordige te bevorderen is een wijziging van de regeeringspolitiek - te Alkmaar nood zakelijk. Het gemeentebestuur zal gas en electrische energie tegen lagere prijzen dan thans het geval is, ter beschikking van de industrie moeten stellen. De vermindering van inkom sten, welke daardoor ontstaat, moet vooral niet worden teruggehaald door verhooging van de bestaande of instelling van nieuwe belastingen, maar door inrichting van een meer zakelijke gemeen te-huishouding. Ik betreur het in dit verband nog steeds, dat enkele jaren geleden het bezuinigings college, in den gemeenteraad, gesteund door het z.g. elftal, naar huis is gezonden. Ter bevordering van de uitbreiding der bestaande en vestiging van nieuwe indus trieën, behoort de gemeente te worden be stuurd op dezelfde wijze als een bedryf, welks leiding de overtuiging heeft, dat het bedrijf op den duur ten gronde zal gaan als verzuimd wordt „de tering naar de nering" te stellen. c In ons nummer van Dinsdag a.s. hopen wy deze artikelenserie te vervolgen. ONDERSCHEIDING VOOR DE ROOS „PRINS BERNHARD." De firma van Rossem N.V. te Naarden ontving van den prefect van de Seine te Parijs bericht, dat aan de zaailing-roos „Prins Bernhard", welke in de kweeke- rijen dezer firma te Naarden werd ge wonnen, de hoogste onderscheiding n.1. de gouden medaille is verleend bij het con cours te Bagatelle, dat 16 dezer plaats had. Voor dit concours worden alle belang rijke nieuwe rozen van de geheele wereld gedurende twee jaren beoordeeld door een internationale jury, waarin bekende ro- zenkweekers uit alle werelddeelen zitting hebben. De gouden medaille de bagatelle is dan ook de hoogste internationale onderschei- hing, welke aan een nieuwe roos kan ver leend worden en is het zeer verheugend, dat deze eer te beurt is gevallen aan een Nederlandsch product, dat de naam prins Bernhard draagt. WIJZIGING VAN DE WARENWET. Communiqué van den Midden standsbond. Ingevolge een besluit van de jaarlij ksche Algemeene Bondsvergadering van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bod, welke op 19 Mei j.L te Amsterdam ge houden is en waar besloten is in het weik- program op te nemen het streven naar een zoodanige wijziging van art. 15 van de Warenwet, dat gewichts- en hoeveelheids- aanduiding van verpakte waren ook ter be vordering van de eerlijkheid in den handel verplicht gesteld kan worden, heeft het hoofdbestuur van den Koninklijken Neder landschen Middenstandsbond zich te dezer zake tot den middenstandsraad gewend. Het hoofdbestuur wijst er op, dat deze mogelijk heid van verplichtstelling alleen bestaat met het oog op de volksgezondheid, terwijl ech ter de structuur van art. 15 volkomen duide lijk maakt, dat deze maatregel strekt tot be vordering van de eerlijkheid in den handel. Deze eigenaardige constructie is geen toe valligheid, doch eèn gevolg van een eigen- aardigen samenloop van omstandigheden by de behandeling van de laatste herziening dor Warenwet in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het Tweede Kamerlid, mevrouw de Vries Bruins, dat a.v. deze materie een amende ment had ingediend, ondervond bestrijding van den minister, die bezwaren had tegen maatregelen als hier bedoeld, aangezien deze zoo al niet uitbreiding van het aantal amb tenaren zou veroorzaken, dan toch afvloeiing zou tegenhouden, terwijl in het wetsontwerp 1931 tot wijziging van de Warenwet het voorschrift omtrent de hoevaelheidsaandui- ding uitsluitend ten behoeve van het belang van de volksgezondheid werd voorgesteld. (De tweede grond, waarop de minister het amendement heeft afgewezen, is niet juist. In het wij zigingsontwerp-1931 is voorgesteld bij a.m.v.b. het voorschrift tot het aanduiden van de hoeveelheid ook in het belang van de eerlijkheid in den handel te kunnen geven.) De minister gaf dan ook in over weging om het amendement in te trekken, hetgeen geschiedde, tengëvolge waarvan dus als uitgangspunt het belang der volksge zondheid is gehandhaafd. Vermoedelijk heeft mevrouw de Vries— Bruins de consequenties hiervan niet ter stond ingezien en zoo werd art. 15, eerste lid sub d in zijn tegenwoordige redactie vastgesteld. De practyk heeft intusschen geleerd, dat deze verandering van uitgangspunt by de toepassing groote bezwaren oplevert, aange zien vrijwel nimmer is aan te toonen, dat gewichts- of hoeveelheidsaanduiding van waren in het strikte belang der volksgezond heid is. Een poging van de commissie ex artikel 17 der Warenwet om bij de herzie ning van .het Jam- en Limonadebesluit op grond van evengenoemd wetsartikel ook ge wichts- en hoeveelheidsaanduiding op de verpakking te doen voorschrijven, heeft ge faald, omdat het departement van sociale zaken zich heeft beroepen op den letterlij ken tekst van het artikel. Aangezien niet alleen veel organisaties van den handel in voedings- en genotmid delen, doch ook de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen, eenstemmig van oor deel zyn, dat toepassing van wettelijk voor geschreven gewichts- en hoeveelheidsaan duiding van waren zoowel in l.et algemeen belang, als in het belang van het bonafide bedrijf urgent is, verzoekt het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond mede in verband met een desbetreffende uitspraak van de algemeene bondsvergadering den Middenstandsraad zij den minister van sociale zaken stappen te willen doen, teneinde art. 15, le lid sub der Warenwet zoodanig te wijzigen, dat de vorenbesproken aanduiding op grond van de bevordering van de eerlijkheid in den handel kan worden voorgeschreven. Vanochtend zijn door het instorten van een huis te Nieuwstadt (bij Sittard) twee arbeiders om hetk„leven gekomen. Om negen uur was een viertal arbeiders bezig met de rioleringswerken en wegver harding aan de Millnerstraat te Nieuwstadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novo- mac te Heerlen. Zij waren voor het huis van de familie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas een meter diep,toen plotseling de voorgevel van de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tijdig in veilig heid stellen, doch de overigen, de 34-jarige L. Stevens en de 48-jarige K. Stefens, beiden uit Nieuwstadt, werden onder het puin be dolven. Het dak van het huis bleef hangen aan een tweetal balken. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, de getroffen arbeiders te bevrijden. Geneeskundige- en geestelijke hulp was spoedig aanwezig. Na een half uur had men de slachtoffers uitgegraven. Een dokter kon slechts den dood by beiden constateeren. Het feit, dat het dak van het huis aan een tweetal balken is blijven hangen, is het behoud geweest van drie kinderen van de familie Ubach, die nog in bed lagen. Het stoffelijk overschot, van de beide slachtoffers is naar hun woningen overge bracht. DE KAAG BEDREIGD. Plannen tot bebouwing van een fraai waterlandschap. Men schrijft aan het Handelsblad: De Kagerplassen, bekend bij alle lief hebbers van watersport en natuurschoon, dreigen ontsierd te worden door de plannen van een combinatie van bouwers, die op een der mooiste plekjes van de Kaag een watet- sport en vermaakcentrum wenschen in te richten, dat aan de rust en het natuurschoon van de plassen zeer veel afbreuk dreigt te doen. Reeds thans is de Zuid-Westzijde van de Kagerpolder ontsierd door een reeks zomer huisjes, d,ie in het geheel niet in het land schap passen. Genoemde combinatie heeft thans het plan aan de zuid, zuid-oostzijde en oostzijde van de Kager-Polder nog een aantal van deze huisjes te bouwen, n.1. 8 aan de Eimerspoel en Spijkerboor en 11 aan de zijde van het dorp de Kaag, met gezicht op de Kever, zoodat dan de randen van de bovengenoemde plassen voor goed bedorven zyn. Voorts ligt het in de bedoeling aan dezij- de van de Spijkerboor een Jachthaven te graven van 20 x 70 m. met groote loods voor winterberging. Het middelste gedeelte van dit unieke stuk natuurschoon zal voorts ontsierd worden door de bouw van een wa tersporthotel, slaapgelegenheid biedend aan dames en heeren. Dit hotel, dat in twee af zonderlijke gedeelten wordt opgetrokken, krijgt een terras met vijver. Voorts komt er een groot landhuis, dat als hotel-pension geëxploiteerd kan worden, terwijl het ook nog in de bedoeling ligt aan de zijde van de Spijkerboor een warenhuis te bouwen, waar alles verkocht zal worden voor watertoeristen. In totaal zullen er naar wij vernemen 34 zomerhuisjes komen. Door deze bebouwing zal het natuur- choon der plassen voor goed bedorven wor den, terwijl het landelijke, dat dit centrum van watersport kenmerkt, er tevens mede verdwynt. Door het bestuur der Vereeniging tot Be vordering van Vreemdelingenverkeer te De Kaag, wordt thans een actie georganiseerd tegen deze verdere ontluistering van het na tuurschoon, dat genoemd bestuur, bewoners van De Kaag en alle natuurliefhebbers ten zeerste verontrust. Verschillende instanties als de A.N.W.B., de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten enz. zijn inmiddels van deze feiten in kennis gesteld. Watersportliefhebbers, die hun adhaesie wenschen te betuigen met de actie tegen de plannen om de Kagerplassen te ontluiste ren, kunnen, naar wij vernemen, smpathie- betuigingen inzenden bij den secretaris der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Dorp de Kaag, D. G. J. van Nieuwkoop, Het Kompas, De Kaag, (Post Abbenes). VERWARRENDE WEG-AANDUIDINGEN. Paaltjes met roode koppen. De A. N. W. B. schrijft ons: Den 4den Juli a.s. zal de aanwijzing van voorrangswegen voor een groot gedeelte van ons rijkswegennet tot werkelijkheid zyn geworden. Automobilisten welke op deze wegen rijden zullen dan bij kruispunten voorrang hebben, zoowel boven het voor hen van links als boven 't van rechts komende ver keer. Dat zij dezen voorrang genieten blykt hun uit het feit dat de hectometer- paaltjes e. d. welke langs den weg staan, van oranje koppen voorzien zijn. Het is de A. N. W. B. nu gebleken dat in verschillende gevallen langs wogen, welke in het geheel geen voorrangswegen zijn of zullen worden, paaltjes voorkomen die wel niet van een oranje, maar dan toch van een rooden kop voorzien zijn. Nu is het verschil tusschen deze twee kleuren niet zoo heel groot en des avonds wordt dit bij VIJF-EN-VIJFTIG JAAR GETROUWD. Heden herdenkt het echtpaar E. Pilkes en A. Pilkesde Haan te West-Graftdijk zijn 55-jarige echtvereeniging. De bruid is 80 jaar en de bruidegom 78 jaar. Het echtpaar Pilkes woont reeds langen tijd in West-Graftdijk waar man en vrouw tot de meest bekende ingezete nen behooren. het licht van de koplampen, waarbij kleu- rennuanceeringen nog minder sterk uit komen, nog geringer zóó, dat de mo gelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, dat men de roode koppen voor oranej aanziet. Zooals van zelf spreekt zou dit, juist waar aan de aanwezigheid van oranje koppen de speciale voorrangsrege ling verbonden is, tot ernstige gevaren kunnen leiden. De A. N. W. B. zal zich zooveel moge lijk direct tot de betreffende wegbeheer- ders zelve wenden, doch hoopt dat ook deze mededeeling op zichzelf reeds een verwijdering van de gevaarlijke roode koppen tengevolge zal hebben. GEEN OPENLUCHTOPVOERINGEN VAN „GIJSBREGHT VAN AEMSTEL" IN DEN HAAG. Als gevolg van het besluit van den ge meenteraad van 's-Gravenhage inzake het deelnemen in een garantie ten behoeve van de opvoering van den Gijsbreght van Aem- stel zou de beslissing dienaangaande worden uitgesteld, waardoor in het gunstigste geval slechts de eerste helft van Juli beschikbaar zal zijn voor al het werk, dat na de voor bereidende maatregelen moet worden ver richt. De commissie acht dezen tijd te kort voor een doeltreffende organisatie en vindt het ongeraden de opvoeringen naar Augustus te verschuiven omdat in deze maand de vacan- ties" vallen en de kans op stoornis door re gens grooter is. De commissie heeft daarom besloten van haar plan af te zien. DE NEDERLANDSCHE MARINESCHEPEN IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. In verband met de zich geleidelijk gewijzigde hebbende omstandigheden in de Straat van Gibraltar heeft de commandant van H. Ms., Johan Maurits van Nassau", na door den minister van defensie daartoe gemachtig te zyn, aan de hem toegevoegde onderzeeboot O. 15 opdracht gegeven naar Nederland te rug te keeren. H. Ms. „Hertog Hendrik" blijft gedurende haar oefeningsreis in de buurt der Atlanti sche eilanden als reserve voor den convooi- dienst in de Straat van Gibraltar. MOTORFIETS IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Eeryder en duo-passagier gewond. Gistermiddag omstreeks half één is op den weg Wessem-Thorne (L.) ter hoogte van café „Biedlot" een motorfiets in bot sing gekomen met een vrachtauto van de firma van der Boel te Thorn. De bestuur der van het motorrijwiel liep een ernstige hersenschudding op, te -wijl de duo-passa- giere een hoofdwonde verkreeg. De mo torrijder is het café binnengedragen. Een ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis niet verantwoord. De toestand van het slachtoffer is levensge vaarlijk. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is in de Piusstraat te Til burg het tienjarig knaapje J. van der B. uit Goirle, dat daar op zyn fiets reed, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtauto, die den jongen achterop reed, moest uitwijken voor een tegenligger. Het ventje werd, doordat de wagen hem dicht naderde, zenuwachtig en kwam te val len. Een der wielen verbrijzelde hem het hoofd. Zijn zusje, dat op den bagagedrager zat, viel naar de andere zijde en bleef onge deerd. Het lijkje werd naar de begraafplaats ver voerd. In „Het Volk" lezen we: Het geschiedde voor de Rotterdamsche rëchtbank. Er stond een oplichter terecht, een jonge man die de heele wereld had bereisd, overal de geloofwaardigste verhalen had opge- discht, die hij intusschen alle uit zyn duim zoog, en met behulp daarvan honderden slachtoffers geld afhandig had weten te ma ken. Een gevaarlijk heer. Eén van zijn slachtoffers was een hotel directeur uit Rotterdam. Met een mooi praatje wist de jeugdige fantast 35 gulden van hem los te krijgen. Bovendien vertrok hy zonder zijn rekening te betalen. „Maar hoefde hy dan niet vooruit te be talen?" vroeg de president. „Och nee", zei de getuige, „je kijkt je menschen eens aan, en dan kijk je wel eens mis". Waarop de officier van justitie overeind sprong en verontwaardigd uitriep: „En ik moest bij u altijd een maand voor uit betalen!" De rechters schaterden het uit en en zelfs de verdachte, die overigens alleen maar verlegen deed, grinnikte even. Zou hy aan dit intermezzo hebben terug gedacht toen de officier even later een zeer fel requisitoir tocon hem hield?

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7