Stad mOmgemtiQ taaiste éecichtm AMSTERDAMSCHE BEURS Het Alkmaarsche kleeding en dekkingcomité. a ff ff ff ff a ff ff ff ff 0 ff m ff Er waren twee konings kinderen. y Kijdenop een voor- X f rangtweg beteekent, dal\^ u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van rechts naderend verkeer. HET BETEEKENT NIET. dat u zich nu als een wegdlctator Ny moogt misdragen en niet meer zoudt behoeven uit te kijkenl f f 0.65 per slof. We kunnen ons de matige prijzen indenken, want de vrucht is on- oogelijk en zwaar van het zand. Voor de tuinder is te hopen dat we ander weer krijgen. Voor het Alkmaarsche Kleeding- en Dek kingcomité, dat 10 Febr. 1936 werd opge richt, was het Zaterdag een belangrijke dag. dag. De Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning voor Jeugdige Werkloozen had n.1., met het oog op de sociale taak, welke het comité vervult, de betere inrichting van de magazijnen, die gevestigd zijn in de voor malige Keetkolkschool, de verbetering van de lokalen op zich genomen. Zaterdag waren de jeugdige werkloozen daarmede gereed gekomen en werden de belangstellenden in de gelegenheid gesteld, het tot stand gebrachte in oogenschouw te nemen. Het comité heeft een vijftal lokalen in gebruik en wel een voor mannenkleeding, schoeisel en ondergoederen, een dito voor vrouwen, één voor baby-benoodigdheden en één voor nieuwe goederen en één voor groote huishoudelijke goederen. De jeugdige werkloozen hebben, met ge bruikmaking van triplex en ander goedkoop materiaal, in prettige kleuren een aardige wachtkamer tot stand gebracht, vanwaar men in de afdeeling heerengoederen komt. Deze afdeeling is door een breede toon bank gescheiden van het magazijn, waar de goederen in practische kasten zijn opge borgen. Deze goederen, bestaande uit jassen, pak ken, schoenen en onderkleeding, ontvangt het comité van de burgerij gratis en zij worden, na door het Witte Kruis te zijn ontsmet, dat daarvoor alleen de noodzakelijke kosten in rekening brengt, tegen zeer geringe prijzen aan de daarvoor in aanmerking komenden verstrekt. Door het werk van de jeugdige werk loozen is het thans mogelijk geworden, de vele artikelen op de juiste wijze te rang schikken. In de heeren-afdeeling heeft men nogal gebrek aan schoenen en bovenkleeding. In 'n aparte afdeeling heeft het comité die onder kleeding en dekking gereserveerd, die het noodig heeft voor uitzending van patiënten naar rust- en ziekenhuizen. De dames-afdeeling, grenzende aan die voor de heeren, is vooral goed voorzien van van Maandag 21 Juni 1937 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 101 101 Vi« 4 Ned.-lndië 1934 100% 100% 5)4 Duitscbl. '30 m. verkL 337/s 33% BAN K-INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1481/g 148V, Handel Mij. Cert. V. 250 190 190V, Koloniale Bank 1601/j 161V, Ned. lnd. Handelsbank 1675/, 164* INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 64V, 623/4-7/, Catvé Delft Cert. 825/, 82'/, 2521/4 Philips Gloeil. Gem. Bezit 316V» 313V,-4 Unilever 158V, 1573/4-j INDUSTR. OND. BUITENL. 60V, Anaconda 377, 367ie-i Bethleh. Steel 585/8-3/4 Cities Service t 23/16 2% Kennecott Copper 40V, 40Vis Republic Steel a 24'% 24*-»/» Standard Brands 91/4 Steel comm. 705/, 68'/,-9 U. S. Leather 6i/f 6 CULTUUR MAATSCH. H. V A a 5071/, 508 Java Cultuur a 232 230 Ned. lnd Suiker Unie. 167'/. 1641/,-5 Vorstenlanden 365/8 Dito actions 22.60 22.60 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. t a 139 138 Redjang Lebong 175 185 PETROLEUM. Dordtsche Petr. a 4003/, 3993/4 Kon. Petr. i a 417 4I6.1/4 97 Phillips Oil a 381/4 385/, Shell Union a 20i/, 197.6 4 12»/»-» RUBBERS. Amsterd. Rubber 1 a 2785/, 277 Deli Bat. Rubber a 214V, 214 Hessa Rubber 225 228 Oostkust a 1093/4 106 Serbadjadi a a 165V» Interc. Rubber a 411/w 4V, SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot. 1221/, 118 Scheepvaart Unie 1 a 1251/, 122 TABAKKEN. Deli Batavia 4 a 232 223 Oude Deli 313 317 Senembah 318V, 316 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 583/4 59 Southern Pacific a 341/, 33'/, Southern Railw. Cert. 231/, Union Pacific 951/4 94 Canadian Pac. 9% 9V, §Noteering per 50. X) ex -coupon schoenwerk,' waaruit wel blijkt, dat het damesschoenwerk meer aan mode onder hevig is dan dat voor heeren. Ook van mantels en jurken is deze afdeeling goed voorzien. Voor de linnenkast, alsmede voor de kraamkamer, is hier nog wel het een en ander noodig; zoo ook voor de slaapkamer. Wij werden door den heer A. Bergsma, voorzitter van het comité, rondgeleid en konden constateeren, dat de jeugdige werk loozen hier een mooi stuk werk tot stand hebben gebracht. Voor de jongens moet het een voldoening zijn, dat ze door hun arbeid mede hulp verleenen aan de nooddruftige gezinnen in onze stad. Door schier alle bij den Armenraad aan gesloten vereenigingen en instellingen wordt het Alkmaarsche Kleeding- en Dekking- Comité als het centrale punt der liefdadig heidsinstellingen beschouwd. Deze instellingen bepalen, welke gezinnen in aanmerking komen om bij het Alkmaar sche Kleeding- en Dekking-Comité te mogen koopen. De prijzen zijn gering en de in aanmer king komende personen kiezen persoonlijk wat zij wenschen. Voor 0,50 wordt al een goed pak of een goede mantel beschikbaar gesteld, terwijl deze prijzen, waar dit noo dig wordt geoordeeld, zelfs nog lager wor den gestefd. De kosten van het comité, bestaande uit ontsmetting der goederen en het ophalen ervan, worden uit de ontvangsten bestre den en deze ontvangsten dienen ook voor den verkoop van nieuwe goederen, die met verlies worden verkocht. Het comité ondervindt hierbij de mede werking van de winkeliers, omdat deze weten, dat concurrentie, onder koopers die wel kunnen betalen, is uitgesloten. In 1936 werden 1361 aanvragen behan deld en verkocht de volgende nieuwe goe deren: 98 costuums, 573 paar schoenen, 88 manchester broeken, 101 lakens, 97 sloopen, 136 paar kousen en sokken, 86 wollen de kens, 28 molton dekens, 726 stuks onder kleeding. Voorts werden verkocht 5009 stuks gedragen bovenkleeding, 400 paar schoenen, 60 gebruikte dekens, 300 kachels, ledikanten, tafels, stoelen en matrassen en een 200 stuks huishoudelijke artikelen. In de week vóór Pinkster hielp 't comité een 86 gezinnen en per week worden onge veer een 40 gezinnen geholpen. In 1936 werd voor 2562.22 aan goederen verkocht, terwijl de onkosten 366.22 bedroegen. Het comité ontving 270 aan subsidies van vereenigingen en 294.48 van dona teurs. Voor minimum 1 is men donateur. Toetreding van meerdere donateurs is wel wenschelijk. Het comité zal daardoor in zijn werk ten zeerste worden gesteund. In 1936 brachten 2 collecten voor het comité 963 op, terwijl als saldo van het Crisis-comité 350 werd ontvangen. De heer Bergsma verstrekte ons nog in lichtingen over den verkoop van de nieuwe goederen, bestaande uit costuums, schoe nen, dekens en onderkleeding, waaruit ons bleek, dat deze goederen voor de helft van den inkoopprijs werden verkocht. Uit alles werd het ons duidelijk, dat het Alkmaarsche Kleeding- en Dekkingcomité mooi maatschappelijk werk verricht, waar door in vele gezinnen, die het zoo bitter noodig hebben, minder gebrek heerschtdan anders het geval zou zijn. Ongetwijfeld zijn nog vele burgers in het bezit van kleeding en andere stukken, die niet meer gebruikt worden en bij elke schoonmaak maar weer moeten worden be handeld en opgeborgen. Voor dergelijke bezitters beteekent het zich ontdoen daar van een bevrijding van lasten, terwijl ze in het bezit van het comité nuttig werk kunnen doen. (Ongecorrigeerd.) S.S. „BENNEKOM IN MOEILIJKHEDEN. Lloyds meldt uit Buenaventura, dat motorsloepen zijn teruggekeerd van de plaats, waar het stoomschip „Bennekom" van de K.N.S.M. op de rotsen is geloo- pen. De passagiers zijn aan land ge bracht ,doch de gezagvoerder, de heer J. Fooy, en de bemanning, welke 35 man sterk is, zijn aan boord gebleven. Het Nederlandsche stoomschip „Ceres", van dezelfde maatschappij, zal van avond by de „Bennekom" aankomen. Er staat water in het ruim van de „Bennekom". NIEUWE STRANDREDDINGBOOT VOOR DE N.Z.H.R.M. Vorstelijke gift van een onbekende. Naar wij vernemen, is aan den penning- meester van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij te Amsterdam door een onbekenden schenker een bedrag van 15.000 gezonden voor de aanschaffing van een motorstrandreddingboot. Onmiddellijk heeft het bestuur van de N.Z.H.R.M. opdracht gegeven aan de fa. Gebrs. Taat te Katwijk aan Zee tot den bouw van een motorstrandreddingboot voor de noordkust van Terschelling. HET ZWARE ONWEER. Kerktoren door het hemelvuur getroffen. Boven Goor ontlastte zich gistermiddag omstreeks half drie een onweer, dat lang durig aanhield. Precies zeven minuten voor vier werd de toren der Ned. Herv. kerk door het hemelvuur getroffen. Hierdoor werden een stuk van een der wijzerplaten geslagen en de wijzers verbogen. Een der zware steenen gewichten van het uurwerk was naar beneden gevallen en had schade aangericht. In het dak van den grafkelder 'der Ripperda's, welke aan den toren ge bouwd is, sloeg een gat. Hier werd een oogenblik na den inslag ook een begin van brand ontdekt, welke gelukkig met eenige emmers water gebluscht kon worden. Ook een groot aantal leien van kerk en toren werden vernield. Waarschijnlijk door den luchtdruk waren in de kerk zelf stukken uit het plafond ge vallen. De antenne van de Goorsche radio centrale, welke aan den toren was beves tigd, werd vernield. Bij den radiocentrale- houder raakte een drietal toestellen defect, zoodat de aangeslotenen enkele uren zon der radio zaten. De schade is nogal aan zienlijk. DE AUSTRALISCHE PREMIER LYONS IN ONS LAND. De premier van het Australische gemeene- best, de heer J. Lyons, is hedenmorgen van Southampton op Schellingwoude aange komen om terstond daarop naar Den Haag te vertrekken, waar hij met dr. H. Colijn een onderhoud zal hebben. Te 12.20 streek de reusachtige G-ADVD de „Challenger", een viermotorige vliegboot van de Imperial Airways, voor den trans- atlantischen dienst gebouwd, langs den Dur- gerdammerdijk in de marinevlieghaven Schellingwoude neer. Een motorboot, waar in ter verwelkoming de commandant van de marinevlieghaven van Schellingwoude, eenige vertegenwoordigers van de Bataaf- sche petroleummaatschappü en de heer Guilonard, onder-directeur van de K. L. M, aanwezig waren, bracht den heer Lyons naar den steiger van de B. P. M. voor het Centraal Station, waar de ondercommandant van de marine te Amsterdam de kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft hem namens mi nister Colijn welkom heette. Per auto is het gezelschap daarna onmiddellijk naar Den Haag doorgereisd. Tijdens zijn tocht van Schellingwoude naar het Centraal station hadden wij, terwijl de motorboot in de Oranjesluizen lag om te schutten, nog even gelegenheid den premier over het water heen eenige vragen te stel len. De heer Lyons stond de pers, die in een slingerend bootje langszij was gekomen, vriendelijk te woord en sprak van de goede verstandhouding, welke zijn land steeds met het onze, speciaal met Nederlandsch-Indië, als buurland, heeft onderhouden. Hij hoop te, dat dit vriendschappelijk beleefsheidsbe- zoek dat reeds eenige jaren op zijn program ma had gestaan, tot een versterking der wederzijdsche vriendschap zou bijdragen. Op de vraag of hij ook vraagstukken van practische politiek bij zijn bezoek aan dr. Colijn zou aanroeren, zeide de heer Lyons, dat het mogelijk was, dat hij, op geheel in formeele wijze de zaak behoort in wezen tot het terrein van de Britsche regeering te Londen de kwestie van een non-agressie pact voor de Zuidzee-Staten ter sprake zou brengen. Ongetwijfeld maakt ook de luchtverbin- ding van Nederlandsch-Indië met Australië onderwerp van bespreking uit. De heer Lyons, die zeide een prachtige reis te hebben gehad, zal morgen ons land verlaten en zich naar Brussel begeven. "j-Exclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De 70-jarige veehouder K. uit Zevenho ven werd gisteren tijdens het melken in de wei door een koe aangevallen en zoodanig gewond, dat hy kort daarna is overleden. Vorige koers: Heden: Niet officieel New-York 1.81'/, 1.81'/, Londen 8.98»/, 8.98% Berlijn 72.81 72.90 Parijs 8.09'/, 8.101/, Brussel (Belga) 30.70 30.71 Zürich 41.69 41.69 Kopenhagen 40.1o 40.12% Stockholm 46.30 46.32% Oslo 45.15 45.15 Praag 6.35 Titalië 9.60 JONGEMAN VERDRONKEN. Ter hoogte van het radio-station Nora te Noordwyk aan Zee is de 20-jarige jonge man Meyer uit Amsterdam, die in de jeugdherberg „De Duinark" kampeerde, Zondagochtend bij het zwemmen in een mui geraakt en verdronken. Ondanks dreggen en afzoeken der zee was het lijk Zondagavond laat nog niet ge borgen. Vermoedelijk is het slachtoffer door de zware grondstroom, bij den heerschenden noordelijken wind steeds meer zee ingedre ven, waardoor alle bergingspogingen tot nu toe vruchteloos bleven. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Een volksfrontcombinatie onder leiding der radicalen? Volgens Paris Midi zou Chautemps er naar streven een combinatie van het volks front te vormen onder leiding der radicalen, Het blad zet uiteen, dat alle groepen deze buitengewone crisis zoo spoedig mogelijk willen oplossen. De president der republiek, aldus verze kert men in goedingelichte kringen, zou gaarne zien, dat Chautemps reeds vandaag zijn ministerie gereed zou hebben, dat on verwijld zijn taak moet aanvatten. Men verklaart, dat Chautemps de aangewezen man was om Blum op te volgen, wien hij een jaar lang als minister van staat met loyaliteit en toewijding, welke overal wor den geprezen, heeft ter zijde gestaan. DE VLUCHT VAN AMELIA EARHART. Geen weddenschap. De commandant van de Ibis, de heer Stork, deelde mede, dat Amelia Earhart, na van het vliegveld te Singapore te zijn opge stegen, daarheen weer is teruggekeerd, naar aanleiding van motorpech. Zij was daar nog aanwezig toen de Ibis vertrok. Ten aanzien van de berichten omtrent een zoogenaamden vriendschappelijken wedstrijd tusschen Amelia Earhart en de Ibis van de K.L.M., deelde hij mede dat met K.L.M.- toestellen nimmer wedstrijden worden ge houden .terwijl bovendien het traject Ran- goonSingapore voor de Ibis geheel anders was dan voor de Amerikaansche aviatrice. De Ibis toch maakte tusschenlandingen te Bangkok, Penang en Medan, op welke plaat sen men oponthoud heeft voor het nemen van post, het laden van benzine, etc., terwijl Amelia Earhart behoudens een tusschen- landing te Bangkok rechtstreeks naar Sin gapore vloog. Tevens valt op te merken, dat de Ibis een snelheid heeft van 270 K.M. en Amelia Earhart met haar Wasp junior motoren van 237 K.M. Het geheele weddenschap-verhaal moet daarom ook beschouwd worden als geheel onjust. Wie het groote voorrecht heeft een klassieke opvoeding, heeft zeer zeker^u zijn gymnasium-tijd de herinnering o gehouden aan een kleine bewondering, m - schien wel aan een kleine dweepery, me kranigen Leander, van wien hij las, dat den Hel- STANIOL (zilverpapier) bedrukken wq óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 eiken nacht zijn liefde hem over lespont droeg naar de lichtende fak e den anderen oever, waar Hero, de e o lijke priesteres van Aphrodite, hem me on geduld wachtte. Van dergelijke helden der liefde zongen de dichters der oudheid. Hun sage boeide ons en het droevige slot, de falende poging om nog eens, nog eens, by hoog opgezweepte baren de geliefde te e reiken, plaatste zich in de glorie der onster felijkheid, toen het aan land geworpen lyk omklemd werd door het jonge, levende li chaam der schoone aangebedene, die zich m den vloed wierp om ten onder te gaan met hem, dien zij zoo onstuimig had be ls de poëzie van deze liefde tot in den dood nog niet even glanzend voor wie thans jong zijn? De wereld verandert met veel, waar het de diepst gaande roerselen van het menschelijk hart betreft en zoo is er misschien voor de jongeren en ook voor de ouderen van nu nog wel belangstel ling voor de twee koningskinderen, die in de sagen der verschillende volken door de eeuwen wandelen, in afwisselende gedaan ten, doch steeds als dragers van de gedach te, dat er een liefde bestaat, die stand houdt tot den doodhistorische figuren dus van de groote macht, die de wereld be- stuurt. Zy'n zij van den Hellespont in de midden eeuwen door Provengaalsche kruisridders naar West-Europa overgebracht? Het is mo gelijk. In Zuid-Frankrijk en naar het Noorden heen werden zij dichterlijk bezon gen; van daar drongen zy door naar de kus ten van de Noordzee, waar de Nederland sche stammen hen tot helden hunner balla den maakten. De volksliederen veranderen hun namen, hun oorsprong, hun plaatselijke verbindingen. De stof wordt meer alge- meen-menschelijk verwerkt: een Zwem merssage en een sprookje van de Konings kinderen worden geboren. Er ontstaat een ware oogst van liederen, waarin Hero en Leander tusschen de regels te voorschijn komen, met allerlei eigenaardige teksten. En op haar beurt gaan al deze wijzigingen weer aan het zwerven. Wat Max Müller, de groote kenner, in zijn Essais „de verhuizing der fabels" noemt, voltrok zich aan haar. In de drie verschillende ontwikkelingsgan gen van het Nederlandsch tot het Hoog- duitsch is de Nederlandsche tekst: „Et wa ren twei Kunnigeskinner" de volledigste; de Middelduitsche „Zwischen zwei Burgen da ist ein tieffster See" die in 1563 te Neu renberg gepubliceerd wetd de rijkste en zelfstandigste. Wij, Nederlanders, kennen het ook, het oude sprookje, en de Denen kennen het en de Zweden en de Hongaren en wie al niet. Sprookjes, die de groote overwinnende macht ter wereld vertellen, zijn aan geen grenzen gebonden en worden internatio naal. Doch voor ons minder bekend zijn de Hero en Leander-omzettingen van dr.' Wen- der in Opper- en Neder-Lausitz; zy onder scheiden zich van vele andere door een zóó zelfstandige bewerking, dat daarop in de laatste jaren weer eens de aandacht is ge vestigd in eene studie van Bernhard Schnei- der Krawe. Het karakter en de aard van het Spreewald en zijn grensgebied, de streken van Kamenz, Königswartha en Guttau, de oevergebleden van de zwarte Elster, van het Schwarzwasser, het Klosterwasser en de Spree boden alle gelegenheid om de plaats der handeling van de balladen daar heen te verleggen. Een duidelijk voorbeeld geeft het volgende, waarin van Hero en Leander geen spoor, wel hun liefde terug te vinden is: Het is wel zeer eenvoudig, wel zeer spaarzaam aan woorden en laat aan de fan tasie van den toehoorder een ruim veld. Er ligt over het geheel een zekere huivering, eene melancholie, terwijl toch de weemoed, het verlangen, de hartstocht, ternauwernood worden geteekend. De onherbergzaamheid van de natuur wordt wel geschetst, doch aan het eind ontbreekt zelfs de allerge ringste vermelding van de wanhoop der geliefde. Sprekender en geheel in den toon van de ballade, hoewel toch zeer zelfstandig van bewerking, is het volgende: Ich habe mein Liebchen dort uber dem See und kann doch, und kann doch zu ihr nicht, o weh! Ja wenn mein ein mutiges Röszlein nur war, das schwimmend mich tragen könnt über das Meert Ein Röszlein zu finden, das war wohl nicht schwer, Doch aber die Zügel, wo nehm ich die her? Es fehlt mir ein Zaum, ach wo nehm ich den her? Ein Zaum, ja ein Stangenzaum fehlt mir gar sehrt Ja, wenn nur da drüben mein Liebchen dai wüszt, mein herziges Madchen, das heisz mich ge. küsztl Den Zaum würd sie kaufen und senden schnel hert Die Dresdener Post bracht ihn über das Meert Und wie er gedacht hat, so hat sie getaiw Bald kam mit der Post auch der Zaum bei ihm an. Sie legte viel Stege wohl über die Flut, fest unten gemauert, bemalt oben gut. An jedem Steg steckte sie Lichtlein schön grün, die sollten ihm leuchten und leiten dahin. Zu Rosse der Jüngling die Fluten geteilt, sein Magdlein ihm liebend entgegen schon eilt Woher kam so schnell das nachtliche Welb mit haszlichem, altem, gespenstigem Leib? Die Stege, die hat sie ganz heimlich versenkt, den Burschen im wogenden Wasser ertrankt. Hier staat de knaap met zynt liefde op den voorgrond. Het slot zwijgt over het lot van het meisje. De vrouw, die hier verderf in plaats van redding brengt, is een der gelijke figuur als het „wunderböse Weib" in de Sage van den Zwemmer, die van 1562 dateert; zy is een soort booze heks, misschien ook wel een Nixe, zich meester makend van hem, die haar lief heeft. Doch men ziet: de grondgedachte is de zelfde als die van Hero en Leander: de zee scheidt de geliefden en in hun pogen om tot elkaar te komen, komt de jongeling om: „het water was veel te diep." Zoo zingt de wereld van eeuw tot eeuw, en in de meest verschillende landen van den trek des harten, waardoor geliefden elkaar zullen vinden, zy het ook om er door ten onder te gaan. De Oudheid hecht zich aan de Middeneeuwen en deze aan den Modernen Tijd, omdat die trek des harten het groot, het kostbaar bezit is van alle geslachten en van alle tijden. Is de sage der „twee koningskinderen" gedeeltelijk bezig zich te voltrekken in ons kleine, beproefde en gezegende land? Er zijn sprookjes, die blijde eindigen. Hier, waar de twee tot elkaar zy'n gekomen, omdat er geen water, veel te diep, was, dat hen scheidde, hier zien we alleen het vreugdevolle heden, dat een lichtende toe komst belooft: Er waren twee koningskinderen. Die hadden elkander zoo lief A. J. BOTHENIUS BROUWER Hinter Kamenz auf den Höhen liegt der Schnee in hohen Wehen, weichen will er lange nicht, weils der Sonn an Kraft gebricht. Wehten doch bald warme Winde, nahmen weg den Schnee geschwinde! Schau, schon ist er aufgetaut, wilde Wasser wogen laut. Wer sein Liebchen hat da drüben, musz sich sorgen und betrüben. An dem Ufer steht die Maid, und ihr Lichtlein strahlet weit. Durch die Fluten schwimmt der Knabe, Magdlein leuchtet ihm zu Grabe; ihn verschlang die wilde Flut. Kamenz voorbij, op de heuvels, ligt hoog opgewaaid de sneeuw. Langen tijd wil zy niet weggaan, want het ontbreekt de zon aan kracht. Ach, mochten toch spoedig lauwe winden waaien en weldra de sneeuw doen verdwijnen! Maar zie, reeds is zij verdampt in de lucht en wilde waterstroomen rollen met geweld nader. Wie daarboven zijn geliefde heeft, moet in zorg over haar zijn en zich beangstigen. Aan den oever staat het jonge meisje en ver straalt het kleine licht, dat zij ont stoken heeft. De knaap zwemt door de golven van den vloed. Het meisje licht hem voor, maar het lokt hem ten grave. Het vriendelijke licht ging uit en hem ver zwolg de wilde vloed. (2) Ik heb mijn liefje daar ginds over het meer. En kan toch, helaas, tot haar niet gaan. Ja, zoo ik slechts een moedig ros bezat, dat my zwemmend dragen kon naar den an deren oever! Een ros te vinden zou wellicht niet moei lijk zijn, Maar waar vind ik de teugels? My ont breek de toom; waar dien te vinden? Een toom, een teugelstang mis ik maar al te zeer. O, zoo daarginds mijn liefje dat wist, mijn dapper lief liefje, dat mij haar warme kus sen gaf, dan zou zij den toom koopen en snel mij toezenden; met de Dresdensche post zou hij over het meer worden gebracht! Zooals hij gedacht had, zoo heeft zij ge daan. Spoedig kwam met de post ook de toom in zyn bezit. Zy sloeg veel vonders over den vloed, op sterke steenen pijlers rustend, en met duidelijk geschilderde leu ningen, By alle vonders ontstak zy een vriende lijk groen lichtje; die zouden hem voorlich ten en naar den overkant geleiden. Te paard klieft de jongeling de golven; zijn geliefde ylt hem vol liefde tegemoet. Van waar kwam zoo snel de booze vrouw van den nacht, met haar leelyke, oude, spookachtige lichaam? Heel heimelijk heeft zij de vonders doen zinken en den knaap heeft zy in het zwalpende water verdron ken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12