t HET BETOVERDE BOS. Het internationale landbouwcongres. Land- en Tuinbouw Plechtige sluitingsvergadering in de Ridderzaal. Acht resoluties aangenomen. Glimlachje «©©©eoo© ftadiapccgcmuM Koninklijk Nederlandsch Landbouw-comité. ÜBiunmland Het internationale landbouwcongres is in een plechtige vergadering, die gistermid dag is gehouden in de Ridderzaal, waar het Donderdag j.1. in tegenwoordigheid van prins Bemhard en verscheidene ministers en gezanten is geopend, officiéél gesloten. Uiteraard was de belangstelling zeer veel geringer dan Donderdagochtend j.1. Markies de Vogüé opende de bijeenkomst en deed mededeeling van de besluiten der gister te Scheveningen gehouden algemeene vergadering van het Internationaal Land bouw Comité (C.I.A.) De voorzitter, markies de Vogüé, herin nerde eraan, dat door de jongste statuten wijziging het karakter van de C.I.A, gewij zigd is. Was ze aanvankelijk een commissie belast met de voorbereiding van elk volgend internationaal landbouwcongres, in de laat ste jaren is ze een soort federatie van be langrijke landbouworganisaties geworden Daarom heeft het bureau gistermorgen voorgesteld den naam Commission Interna tionale d'Agriculture te wijzigen in Confede- ration Internationale d'Agriculture. Indiening der resoluties. Vervolgens noodigde de voorzitter de voor zitters der verschillende secties uit, de door deze secties aangenomen resoluties in te dienen met een korte toelichting over de wijze, waarop in de secties de eindresoluties tot stand zijn gekomen. De internationale botermarkt. Mr. H. van Haastert deelde in zijn kwali teit van voorzitter der eerste sectie, die het meest algemeene karakter droeg en dan ook als de belangrijkste sectie beschouwd kan worden, mede, dat de resolutie over de in ternationale botermarkt met veel moeite en na langdurige discussies tot stand is ge komen. In deze resolutie zijn o.a. verschil lende door den Nederlandschen afgevaar digde J. A. Geluk, secretaris van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbond, voor gestelde wijzigingen opgenomen. De resolutie, zooals zij thans wordt inge diend, constateert, dat boter een der voor naamste landbouwproducten is en dat het catastrofale prijspeil sedert 1932 op de in ternationale botermarkt een der voornaam ste oorzaken is van de internationale agra rische crisis, terwijl de prijsdaling op de botermarkt veroorzaakt wordt door de wereldcrisis doch vooral door de toeneming van de botersurrogaten, die de ontwikkeling van het boterverbruik remmen, dat noodig is om de boterproductie op te nemen, als mede door de ongeordende voorziening van de voornaamste markten door de export landen. Ten einde de botermarkt te rationaliseeren beveelt het congres den regeeringen de vol gende maatregelen tot vergrooting van het boterverbruik aan: Verbetering van de kwaliteit en standaar diseering van de productie van boter; Voorlichting van de verbruikers (omtrent de grootere voedingswaarde van boter in vergelijking tot andere vetten); Het verzoek aan staatsinstellingen of door den staat gesubsidieerde instellingen om voornamelijk boter te gebruiken; Bemoeilijking van het gebruik van plant aardige vetten en margarine door bakkers, confiseurs, restaurants, enz. te verplichten, duidelijk het gebruik daarvan kenbaar te maken, belemmering van den import en hef fing van een fiscaal recht op deze voedings middelen of de grondstoffen ervoor; even tueel een verbod voor bepaalde levensmid delen-industrieën om margarine te gebrui ken; Wettelijke bescherming van het woord „boter" door verbod van het gebruik van dit woord voor alle stoffen, die niet geheel uit melk zijn bereid; Verbod van het kleuren van margarine om deze het aanzien van boter te geven; Verbod om in de reclame voor margarine uitdrukkingen, afbeeldingen of andere mid delen te gebruiken, die den indruk wekken dat men met een zuivelproduct te doen heeft; Verbod van het verkoopen van melanges van boter en margarine; Bevordering van den afzet van versche of gekoelde boter, in het bijzonder ook aan werkloozen Toekenning van ruime subsidies voor de rationaliseering van de boterproductie; Hoe vader met hulp van een paai doosjes punaises ziel» wapent tegen de opdringerigheid van zijn jongste zoon, om op zijn gemak de courant te kunnen lezen. Alle verdere middelen om den kostprijs van boter te verlagen. Het congres verzoekt de regeeringen en de landbouwcorporaties in de verschillende landen voorts mede te werken aan het tot standkomen van overeenkomsten tusschen de boterproduceerende landen ten einde groote prijsschommelingen te vermijden en j schadelijke concurrentie uit te schakelen waartoe o.a. wordt aanbevolen de publicatie van een periodieke statistiek over produc tie, voorraden en verbruik, aanpassing van de productie in de groote overzeesche pro ductiegebieden aan de behoeften in de groote afzetcentra, terwijl tenslotte de In ternationale Landbouw Commissie (C.I.A.) wordt uitgenoodigd, in samenwerking met de Internationale Zuivelfederatie een spe ciale boterconferentie voor te bereiden ter bespreking van de aan de orde gestelde problemen. Landbouwonderwijs en -propaganda. De tweede sectie, voor onderwijs en pro paganda, constateert in een uitvoerige reso lutie de groote beteekenis van goed land bouwonderwijs, dat op moderne leest ge schoeid dient te zijn, terwijl samenwerking gewenscht is met het economisch en rechten- onderwijs voor alles, wat landbouwproble men raakt. Het congres noodigt voorts alle landbouworganisaties uit alle aandacht te wijden aan de landbouw-uitzendingen van de Nationale Radio-Organisaties in hun land en eventueel in elk land te komen tot op richting van een bureau, dat deze landbouw- uitzendingen verzorgt. Onder leiding van de C.I.A. wil men tot een internationale orga nisatie van deze nationale bureaux komen. Landbouw-coöperaties en landbouw crediet. De resolutie van de derde sectie, over landbouw-coöperaties, constateert dat onder de huidige omstandigheden een zekere door den staat geleide economie een maatregel van noodzakelijke voorzorg is, op voorwaar de dat alle economische groepeeringen on aangetast worden gelaten en dat rekening wordt gehouden met het beginsel van het privaat-bezit, terwijl de producent niet be roofd mag worden van de mogelijkheid, zelf eenig initiatief te nemen in zijn eigen be drijf. Opdat de landbouwcoöperaties in deze ge leide economie hun taak kunnen vervullen vragen zij dat in dit opzicht hun werkter rein bij de wet zal worden vastgesteld, zon der dat hun autonomie wordt aangetast. Zij zijn tegen instelling van verplichte land bouwcoöperaties. Hun werkterrein zou voornamelijk op het gebied van verkoop en distributie, en eventueel ook op dat van de productie moeten liggen. De landbouw coöperaties wenschen gehoord te worden bij beslissende maatregelen op het gebied van de geleide economie. Deze maatregelen mo gen nooit offers van den landbouw vragen, indien deze niet ten volle gerechtvaardigd worden door het hoogste landsbelang. De resolutie bevat verschillende maatrege len ter propageering van de coöperatieve gedachte en ter bevordering van de inter nationale samenwerking door uitwisseling van kranten, tijdschriften, films, statistie ken, door tentoonstellingen, cursussen, rei zen enz. Het derde gedeelte van de resolutie houdt zich bezig met het landbouwcredietwezen, dat in handen moet zijn van gespecialiseer de instellingen, die aan verschillende eischen moeten voldoen, waardoor de grootst moge lijke soliditeit wordt gewaarborgd. De emis- siebanken in elk land moeten rekening hou den met den toestand van de agrarische producten en speciale discontovoorwaarden toestaan aan landbpuwers. In elk land moet een centrale instelling op het gebied van het landbouwcrediet bestaan onder controle van den staat, terwijl er internationaal contact tusschen deze instellingen tot stand behoort te komen. Vee- en paardenfokkerij. De door de vierde sectie voorgestelde resolutie inzake de fokkerij sluit zich aan bij de in 1934 door het internationale land bouwcongres te Boedapest aangenomen resolutie. De wensch wordt uitgesproken, dat het Internationale Landbouw-Instituut te Rome zoo spoedig mogelijk een conferen tie van deskundigen bijeenroept ter voor bereiding van een internationale conventie. Inmiddels worden de staten uitgenoodigd, met naburige staten op voet van wederkee- righeid overeenkomsten te sluiten ter be scherming van de door de fokkers verkre gen resultaten, voor zoover het variëteiten betreft, die deze bescherming waard zijn. In dit verband wordt aanbevolen, dat de be trokken landen alles doen om het aantal hunner variëteiten te beperken. Veeteelt. De resolutie van de zesde sectie, inzake de veeteelt, wijst op de groote beteekenis van vitamine- en mineralen-houdend voer voor den veestapel en acht een systematisch on derzoek van deze materie noodzakelijk. Het tweede deel van de resolutie sluit zich I aan bij de resoluties van het internationaal landbouwcongres te Boedapest in 1934 er, neemt acte van het voorgenomen besluit toe oprichting van een internationaal com ié voor het weer in waarde herstellen van het paard. Zoo volledig mogelijke gegevens zul len worden verzameld t.a.v. de vraag in hoeverre paardentractie economischer is dan mechanische tractie, terwijl alles zal wor den gedaan om het gebruik van paarden als hulp bij menschelijken arbeid te bevorde ren. Met klem dringt de resolutie op spoe- j dige oprichting van een internationaal comi té als hierboven genoemd aan. In de resolutie van de zevende sectie over de landbouw-industrieën wordt met voldoe ning geconstateerd, dat belangrijke techni sche resoluties zijn verkregen met de nieuwe toepassing van landbouwproducten voor de vervaardiging van textielstoffen, welke reso lutie vooral belangrijk zijn voor die landen die niet in voldoende mate over de gebrui kelijke textielgrondstoffen beschikken. De wensch wordt uitgesproken, dat het onder zoek naar de technische mogelijkheden wordt voortgezet, rekening houdend met de belangen der landbouwbevolking en der nationale economie. Het tweede deel van deze resolutie heeft betrekking op de vervanging van minerale brandstoffen, als petroleum, benzine, enz., door brandstoffen van plantaardigen oor sprong. Het congres constateert, dat ver schillende plantaardige producten door de landbouwindustrie verwerkt kunnen worden tot brandstoffen, die al of niet vermengd met benzine of andere derivaten van petro leum, gebruikt kunnen worden voor het aandrijven van motoren van landbouw, han del, industrie en toerisme. De grootere af zetmogelijkheid ^/oor landbouwproducten, die daardoor ontstaat, vermeerdert de wel vaart van elk land, terwijl het gebruik van de minerale brandstoffen verarming van de natuurlijke rijkdommen van een land be- teekent. Ook deze resolutie bepleit internationale samenwerking in het belang van de inter nationale landbouwproductie. De vrouw ten plattelande. In de resolutie van de achtste sectie, die voornamelijk was samengesteld uit vrou welijke deelnemers en gewijd was aan het onderwerp „De vrouw ten plattelande", wordt overwogen dat het physieke welzijn van de plattelandsbevolking van het groot ste belang is voor de geheele natie en aan de hand van een ingesteld onderzoek naar de woningtoestanden, de drinkwatervoor ziening, moederschapszorg en kinderver zorging ten plattelande in verschillende landen wordt geconstateerd, dat op dit ge bied nog veel ontbreekt en wordt den vrou wenorganisaties verzocht, deze kwesties grond te bestudeeren, opdat zij de voor de volksgezondheid verantwoordelijke lichamen van voorlichting kunnen dienen. In het tweede gedeelte van deze resolutie wordt geconstateerd, dat er in sterke mate verband bestaat tusschen de hygiënische toe standen op het platteland en de economische positie waarin de plattelandsgezinnen ver- keeren. Daarom wordt allen landbouworganisa ties verzocht, in hun land alles in het werk te stellen om de economische positie van de plattelandsbevolking te verbeteren. Alle resoluties werden na een korte toe lichting van de sectie-voorzitters onder ap plaus door de plenaire vergadering aange nomen. Verschillende afgevaardigden, die het woord hebben gevraagd om voor de sluiting van het congres nog een dank- of afscheids woord te mogen spreken,, kregen daartoe gelegenheid. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh uit De Wijk werd de maandelijk- sche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw-Comité te 's-Gra- venhage gehouden. Steun consumptie-aardappelteelt. Ingevolge het besluit eener vorige verga dering werd een ontwerp-adres inzake het vroeger openstellen, n.1. per 1 October, van de mogelijkheid tot denaturatie van con sumptie-aardappelen tegen een vergoeding van 1,50 per 100 K.G. vastgesteld. Besloten werd de andere centrale landbouw-organi- saties uit te noodigen zich te dezer zake ge zamenlijk tot den met de zaken van den landbouw belasten minister in het nieuwe ministerie te wenden. Steun varkenshouderij. Mededeeling werd gedaan van het ant woord-van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij op de door de drie centrale landbouw-organisaties ge stelde vraag omtrent de overdracht van mestvergunningen. Het bleek, dat genoemde, regeeringscom missaris tegen het scheppen van deze moge lijk bezwaar had, aangezien een zoodanige maatregel een verhooging van de varkens toewijzing zou beteekenen, hetgeen onge- wenscht moet worden geacht. Tuinbouwteeltvergunning. Medegedeeld werd, dat naar aanleiding van het schrijven der drie centrale land bouworganisaties aan den regeeringscom missaris voor de groenten- en fruitteelt, aan gaande de overdracht van teeltvergunnin gen, de minister van landbouw en vlsscherij heeft verzocht hem te dien opzichte klach ten te noemen. In verband hiermede heeft Woensdag 23 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Kettkenpr. 10.— VPRO-margenwijding. 10.20 Les Ménétriers, deel. en causerie over reisindrukken van Amerika. 12. Gr.pl. 12.15 Les Ménétriers. 12.45— 1.45 VARA-orkest. 2.— Cello, piano en gr.pl. 2.30 Gr.pl. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.Orgel spel. 6.30 Viool en piano. 7.—Zang. 7.30 VPRO: Vrijz. Protestanten in Nederland, causerie. 8.05 Herh. SOS-ber. 8.07 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Fantasia. 9— Concert mmv. solisten, vrouwenkoor Vox Jubilans en het VARA-Theater- orkest. 9.30 Johnie en Johnes. 9.40 Vasthouden en doorzetten, cause rie. 9.50 Johnie en Johnes. 10. ANP-ber. 10.05 VARA-Grootorkest en solist. 11.12.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.— Ensemble van der Horst. 12.— Ber., gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.30 Gr.pl. 2.— Sopraan en piano. 3.Christ. Lec tuur. 3.30 Orgelspel. 4.45 Felicita ties. 5.Kinderuur. 6.Gr.pl. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart: Causerie over het Binnen- aanvaringsregl. en stoommachines. 7.Ber. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Rep. 8.— Ber. ANP., herh. SOS-ber. 8.15 De Arnh. Orkest- vereeniging en solist. 9.Angst en vrees in het kinderleven, causerie. 9.30 Verv. concert. (10.ANP- ber.) 10.25 Gr.pl. 10.45 Gymnas tiekles. 11.—12.— Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Midland-orkest en solist. 1.05 Co- ven try Hippodrome-orkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 3.10 Het Schotsche CWS-orkest. 4.20 Vespr. 5.10 Gr.pl. 5 35 BBC-dansorkest. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Het Friary Brewery orkest. 7.30 Muz. causerie. 7.50 Cabaret-progr. 8.10 Radiotoo- neel. 8.20 BBC-orkest en solist. 9.20 Ber. 9.40 I protest, causerie. 9.50 Tweede acte van de opera Prince Igor. 11.Het Leslie Brid- gewater kwintet. 11.35 BBC-dans orkest. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 en 12.50 Het Adison-orkest. 1.35 Zang. 2.05 Ver volg orkestconcert. 2.20 Gr.pl. 3.50 Pianovoordr. 4.05 Zang. 5.20 Der- veaux-orkest. 7.50 Zang. 8.05 Viool voordracht. 8.50 Orkestconcert m. m. v. solisten. 9.20 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 10.20 ft Myosotis, operette. 10.5011.05 Gr.- platen. - KEULEN, 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 SS-orkest. 9.50 Gr.pl. 12.20 Orkest van de Ge meentetram. 1.35 't Omroepklein- orkest. 2.35 Gev. concert. 4.50 Het Bielefelder concert-orkest. 6.35 Het Markische kamerkoor. 7.20 Gr.pl. 8.30 Het Omroeporkest, Boeren- kapel, SA-orkest en solisten. 10.50 Sopraan en cembalo. 11.2012.20 W. Martini's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 IV». 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Gr.pl 9.35 Omroepsymph.-orkest en so listen. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.25 Eloward en zijn orkest. 6.35 Omroeporkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Om roepsymph.-orkest en solisten. 9.20 Salonorkest. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 O. Kermbach en C. Woit- schach met hun orkesten. 10.20 Ber. 10.50 Solistenconcert. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—12.20, Keulen 12.20—13.20 Brussel VI. 13.20—13.35, Keulen 13.85—14.20, Parijs R. 14.20—15.35, Lond. Reg. 15.3516.50, Keulen 16.50—18.20, Lond. Reg. 18.20 19.20, Keulen 19.2020.05, Parijs R. 20.0520.20, Brussel Fr. 20.20 21.20, Lond. Reg. 21.2022.20, Brus sel VI. 22.20—22.40, Weenen 22.40 —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Di versen 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.35, Lond. Reg. 11.3513.05, Droitwich 13.0514.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.20 Brussel (VI.) 18.20—18.40, Brussel Fr. 18.40—19.20, Brussel VI. 19.20 19.50, Lond. Reg. 19.5020.20, Droitwich 20.2023.Lond. Reg. 23.-23.35, Droitwich 23.35—24.—. Lijn 5: Diversen. de secretaris van de vergadering der dag. besturen der organisaties aan de provinciale landbouworganisaties verzocht hem mede deeling te doen van deze feiten. Opgemerkt werd, dat genoemde organisa ties niet aan dit verzoek kunnen voldoen, omdat haar door den minister van landbouw en visscherij geheimhouding is opgelegd. Om inlichtingen te kunnen verschaffen zal dus deze geheimhouding moeten worden opgeheven. Besloten werd voor te stellen den minister in dien zin te antwoorden. Departement van landbouw. Medegedeeld werd, dat de drie centrale landbouw-organisaties een schrijven hebben gericht aan den minister van staat, dr. H. Colijn, waarbij dezen beleefd in overweging is gegeven bij de nieuwe kabinetsformatie het afzonderlijk departement van landbouw te handhaven. Invoer Deensch vleesch. Naar aanleiding van de geruchten als zou ons land op grond van de Oslo-overeenkomst een grooter invoercontingent Deensch vleesch hebben toegestaan, werd besloten de andere centrale landbouworganisaties voor te stellen deze aangelegenheid te bespreken met het college van regeeringscommissaris- sen en eventueel verdere stappen te doen. DE „LAMME CONSUL" IN HANDEN DER JUSTITIJ. Verdachte „lamheid" van post- wisselvervalscher. Kort geleden is een zekere de Vries, die den bijnaam draagt van „lamme consul", dooi de Amsterdamsche rechtbank bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een grootsch opgezette postwisselverval- sching. Deze internationale oplichter, die eenigen tijd kans heeft gezien uit de handen van de politie te blijven, is gister, als resul taat van het opsporingswerk der Amster damsche recherche, van Brussel naar Neder land overgebracht en aan de justitie uitge leverd. Zooals men zich herinnert, was de Vries indertijd in Parijs gearresteerd. Hij simu leerde daar een verlamming, zoodat hij in een ziekenhuis werd opgenomen en ver pleegd Hij speelde zijn rol zoo voortreffe lijk, dat de doctoren en verpleegsters er stellig van overtuigd waren, met een zweren zieke te doen te hebben. De bewaking werd blijkbaar niet al te ernstig opgevat en hier van maakte de Vries gebruik om over muren en schuttingen uit het Parijschr ziekenhuis spoorloos te verdwijnen. Korten tijd later dook hy weer op in Brussel. Daar had hij zich doen opnemen ia een ziekenhuis. Blijk baar vond hij dit een veilige wijkplaats. De Amsterdamsche rechercheurs de Boer en van Dijk wisten hem echter te vinden en opnieuw werd hij gearresteerd. De Vr}es behield echter zijn „verlamming" en een Belgische arts, die hem onderzocht, was van meening, dat hij ziek was. Ook toen de tijd van vertrek naar Nederland was aange broken, bleef de Vries „verlamd". Hij is dan ook per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd en daar gistermiddag voor den rechtercommissaris geleid. Deze zal twee Nederlandsche hoogleeraren aanwijzen om hem te onderzoeken en wetenschappelijk vast stellen of hij thans simuleert of dat hij inderdaad lijdende is aan tijdelijke verlam ming. De Vries is tegen het veroordeelende von nis van de rechtbank in verzet gekomen, zoodat na de vacantie zijn zaak opnieuw zal worden behandeld. Het rapport van de gt- neesheeren zal dan tevens worden uitga- bracht. 47. Na vijf minuten was Weetgraag met den berouw- vollen Flipje terug. „Flip, jongen," zei de Koning, „van daag heb je je heel slecht gedragen. Maar ik wil je een kans geven om het weer goed te maken. Je kunt toch lopen hè? Breng jij dan deze brief weg, het adres staat ei op. Maar vlug! Ingerukt marsch!" 48. Dolgelukkig rende Flipje met de brief weg. Hoera! De Koning was niet meer boos op hem! En hij maakte een luchtsprongetje van vreugde. Vlug pakte hij een lampje en daar rende hij het bosch al in.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6