Alkmaar moet groeien. JlecfUszafiett Door Alkmaar's bouwgrond-exploitatie uit de gemeente vertrokken. zijn velen Een commissie van vrije mannen Bevestiging rijwielbelastingplaatje. De malversaties bij den B.V.L, te Vlissingen. Oud-wethouder hoort wederom 8 maanden tegen zich eischen. VI. Er is meermalen critiek geoefend op de wijze waarop in onze gemeente gebouwd wordt en men komt dan tot de conclusie, dat er ondanks, of misschien wel juist dóór het bestaan van een zoogenaamde schoon heidscommissie niet veel in het leven wordt geroepen, dat werkelijk de bewonde- ring van den Alkmaar bezoekenden vreem deling kan trekken. Er zijn architecten en andere deskundi- «en, die dit aan de directie van Gemeente werken wijten, er zijn er ook, die van mee ning blijken, dat deze goede ontwerpen maakt, maar dat die ontwerpen daarna nog door zoovele instanties beoordeeld en gewij zigd worden, dat er ten slotte niets dan een dood product overblijft. Dit laatste is b.v. de meening van den heer L. Groen, een der meest op den voor grond tredende architecten in deze omge- ing, wien wij, in verband met onze en quête, om zijn opinie gevraagd hebben. Hoe kunnen wij Alkmaar aantrekkelijker maken?, vraagt de heer Groen en hij geeft daarop zelf het antwoord. Ten eerste, zegt hij, door met piëteit alles te bewaren, wat ons stadje aan aantrekke lijkheid bezit. Het schoone stadsbeeld is niet alleen voor den vreemdeling, maar heeft evengoed waarde voor den voor schoonheid gevoeligen inwoner of adspirant-inwoner. Ten tweede, door woongelegenheid te bie den voor velerlei behoeften. Voor goede en intiem gebouwde arbei derswijken heeft Rochdale (althans met haar eerste plannen) het goede voorbeeld gegeven. Daarom is het des te meer te be treuren, dat de goede woongelegenheid voor den middenstand door de overheid al te zeer is verwaarloosd, en, waar pogingen tot oprichting van goede collectieve midden- standsbouw werden gedaan, deze door ge brek aan medewerking door de gemeente, op een enkele uitzondering na, onmogelijk werden gemaakt. De middenstand is dus aan gewezen op den particulieren bouw. Welke zijn nu de behoeften van den door- snee-middenstander en meer gegoeden mid denstander? Het grootste gedeelte van deze inwoners stelt zich tevreden met het hier geldende type woonhuis in gesloten bebouwing, in hoofdzaak door den zoogenaamden eigen bouwer tot stand gebracht. Voor het indi- vidueele huis, zooals onze voorouders dit bouwden is hierbij geen plaats, maar toch moet ook deze bouw aantrekkelijk ge maakt worden en dit aantrekkelijke moet dus gevonden worden: le. in een juiste en smaakvolle stadsuitbreiding, 2e. in den vorm en de grootte der bouwblokken, 3e. in de be planting. Wanneer we nu, zoo vervolgt de heer Groen, de nieuw-ontstane woonwijken be zien dan kunnen we moeilijk zeggen cjat deze geslaagd zijn. (N.B. - Deze opmerking i« niet bedoeld als een aanval op Gemeente werken; ik weet maar al te goed dat dc goede ontwerpen van dat bureau afkomstig door zoovele personen en commissies aan het hart worden gedrukt, dat er ten slotte r.ieta dan een levenloos product overblijft.) Smalle straten, korte voortuinen, nergens eenige intimiteit, nergens eenige climax, welke het oog een rustpunt geeft. Hetzelfde bij de bouwblokken. Een aan eenrijgen van eenzelfde type zonder eenig begrip van het bouwblok als zoodanig, een gevel zoodanig door de zoogen. schoonheids commissie bedokterd, dat ze niet stoort maar ook niets meer is. En dan de beplanting. Waarom dan toch altijd maar weer die twee rijtjes boomen, die weer gerooid moeten zoodra ze volwas sen zijn geworden om dan weer te worden vervangen door het gebruikelijke sprietje, dat alle ongerechtigheden van de bebouwing in het volle daglicht stelt? Waarom geen ge concentreerde beplanting op sommige pun ten die vrijuit kan groeien? En nu het kleinste gedeelte van de bewo ners van ons stadje, n.1. dat gedeelte, dat nog hecht aan een individueele woning. Deze woning rijt zich niet tot een straatwand. Hier moet beplanting de trait d'union vormen tusschen de heterogeniteit van de bebou wing en is dus hier van overwegend belang. Open bebouwing dus. Hiervoor mist Alk maar de terreinen (en waar ze de gelegen heid daartoe kreeg heeft ze maar weer hare medewerking geweigerd). Het boschplan was een stap in de goede richting, hoewel de ligging niet gunstig te noemen is, zoolang de spoorwegovergang aan den Bergerweg nog een hinderlijke verkeersbelemmering vormt. Half-open bebouwing is voor het scheppen van individueele woningen een lapmiddel zonder eenige waarde, en zeer zeker niet door te voeren bij grondprijzen die voor ge sloten bebouwing reeds als duur aan te mer ken zijn. Tenslotte, zegt de heer Groen, nog eenige opmerkingen van minder belangrijken aard. Gemeente-exploitatie van bouwgrond acht ik gewenscht, mits er niet wordt gestreefd naar winst, de prijzen dus niet achter die van den grondspecqlant aanloopen, maar ze elk jaar opnieuw worden gecalculeerd en vast gesteld. De verkoopsvoorwaarden moeten door den directeur van het Grondbedrijf volledig kunnen worden medegedeeld, zonder dat de Commissie voor het Grondbedrijf of B. en W. nog eens nieuwe, verrassende voorwaar den stellen of den grondprijs wijzigen. De directeur moet volledig op de hoogte zijn met den toestand van het te verkoopen terrein en moet niet op eigen gezag voor waarden kunnen stellen, die door latere be sluiten van B. en W. weer illusoir worden gemaakt, waardoor de adspirant-kooper benevens de eventueele architect worden gedupeerd, wat werkelijk niet aanmoedigt om te adviseeren tot het aankoopen van Alk- maarschen grond. Met deze opmerkingen, welke uitsluitend uit mijn praktijk als particulier architect zijn voortgekomen, meen ik aan uw verzoek, voor zoover mij dat mogelijk was, te hebben vol daan. Vele menschen heb ik uit Alkmaar zien vertrekken omdat ze geen bouwgrond konden vinden, die hen bevredigde en ook omdat ze geen genoegen konden nemen met de wijze waarop Alkmaar grond verkoopt. En dat is niet noodzakelijk. ter stede daarvan de oorzaak is, zou ik niet zonder meer durven beweren. De vraag of gelden voor het boschplan niet beter be steed konden worden voor aanleg van ter reinen voor handel en industrie, mag gesteld worden. Dat deze terreinen by voorkeur in de richting SchermerwegOmvalOudorp een plaats zouden kunnen vinden, met het oog op de nabijheid van het Noordhol- landsch kanaal en den nieuwen weg van uit het Noorden over HuigendijkOmvalrich ting Amsterdam en Haarlem, lijkt mij wel juist. Dat de vervaardiging van kunstwol uit ondermelk door een krachtig bedrijf als de Condensed Milk Cie., met eenige garantie van Rijk en Gemeente, voor proefnemin gen, tot zeer belangrijke resultaten zou kun nen leiden, acht ik niet uitgesloten. Het houden van besprekingen met den Directeur van den Econ. Technol. dienst voor Noordholland op bepaalde zittingsda gen in de voornaamste provinciesteden en dus ook te Alkmaar, door handel en in dustrie, acht ik, by wijze van proef, aanbe velenswaardig. Aansporingen van verschil lende zijden o.m. van de Kamer van Koop' handel, om dit bureau meer populair te ma ken, kunnen stellig geen kwaad en goede ideeën, daar ter tafel gebracht, brengen wel licht instanties in beweging, welke vlotter op nieuwe mogelijkheden zyn ingesteld. De minister van financiën heeft be paald, dat het rywielbelastingmerk eveneens mag worden bevestigd aan den sleutel van een aan den bovenkant van de voorvork van het rijwiel gemon teerd rljwielslot, al dan niet met ge bruikmaking van een houder voor het merk. Het merk moet zoodanig woeden be vestigd, dat het zich ten hoogste 10 c.M. van de balhoofdbuis bevindt en wel in verticalen stand met de op het merk voorkomende teekening naar voren gekeerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl voor het merk geen voorwerpen mogen zijn aange bracht, die het gezicht op het merk belemmeren. Wij hebben ons, in verband met onze en quête, ook tot den directeur van de Nuts- spaarbank gericht en de heer Schoor) heeft cns natuurlijk niet teleurgesteld, al heeft hij dan ook geen critiek op het financieele be leid van onze gemeente gegeven. Noemde de heer Groen het boschplan een stap in de goede richting, de heer Schoorl is van meening, dat de gelden daarvoor beter besteed kunnen worden voor aanleg van ter reinen voor handel en industrie. Wij laten zijn beschouwing hieronder vol gen. Dat het uitblijven aldus de heer Schoorl van nieuwe industrieën voor Alkmaar te betreuren valt, geldt voor hon derden andere gemeenten. Of het ontbre ken van voldoende industrieterreinen hier Tenslotte geven wij voor ditmaal de mee ning van' den heer S. Krom, een der meest bekende industrieelen, die zijn ontevreden heid over de hier gevoerde financieele poli tiek uitspreekt en er op wyst, dat vele stadsbestuurders niet vrij in de keuze van hun beleid zijn, daar zij, in politiek opzicht gebonden, vaak anders moeten beslissen dan zij als vrije mannen zouden hebben gedaan. U vraagt mij, zoo schrijft de heer Krom, wat er gedaan kan worden om Alkmaar als woonstad méér aantrekkelijk te maken. In het kort kan men wel zeggen, dat de financieele politiek van Alkmaar der laatste jaren de rem is geweest waardoor Alkmaar als woonstad zijn aantrekkelijkheid heeft verloren. De grondpolitiek van Alkmaar heeft de grondprijzen enorm doen stijgen, waardoor de vestiging te Alkmaar belemmerd wordt. Het eenige middel zal zijn op het grondbe zit een groot bedrag af te schrijven, waar door de grond goedkooper aan de markt kan worden gebracht, en de concurrentie gemak kelijk kan weerstaan by andere gemeenten, Hiermede zal men méér bereiken dan met het boschplan in de verre toekomst. Industrie laat zich niet plaatsen. Die zoekt alleen naar economisch geschikt terrein in overeenstemming met zyn te verwerken productie en of de grond dan wat meer of minder in prijs is, legt geen gewicht in de schaal. De ontevredenheid over de financieele po litiek, zoo besluit de heer Krom zijn be schouwing, is geen gemakkelijk probleem omdat die vastzit aan de politieke situatie. De groote meerderheid van onze stadsbe stuurders zit daaraan vast en hoewel dik wijls van goeden wille, hebben zy reke ning te houden met organisaties, partijen en fracties. Hierdoor heeft Alkmaar de laatste jaren te weelderig geleefd en zijn sommen gevo teerd, die nuttiger besteed hadden kunnen worden. Wanneer het mogelijk was een commissie te benoemen van 3 of 4 goede mannen, die, wars van politiek gekluister, met breeden blik en liefde voor hun stad de groote vraagstukken de gemeente betreffende kre gen te bestudeeren en daarover hun uit spraak wilden doen, dan was Alkmaar in dc goede richting. Doch deze commissie moest staan onder het hoofd der gemeente, maar boven ver dere besturen der stad en hun gezamenlijke uitspraak moest bindend zyn. Dat daaraan een scherpe kant zit, behoeft geen betoog, doch een andere oplossing kan ik in de tegenwoordige verhoudingen niet zien. In ons nummer van Donderdag zullen wy nog eenige andere beschouwingen publicee- ren. DE WERELD-JAMBOREE. Nu de organisatie van de Wereld-Jambo ree te Vogelenzang steeds vasteren vorm gaat aannemen, is het wel eens aardig een en ander mede te deelen aangaande de voed selvoorziening om de belangstelling, die daarvoor bestaat, te bevredigen. Het speciale commissariaat, dat ingesteld is voor de voedselvoorziening van de 25.000 jongens, die van einde Juli tot half Augustus een stad op zichzelf gaan vormen, heeft een hoofdverdeeling gemaakt door tweeërlei menu's in te stellen, een z.g. Engelsch menu en een z.g. Hollandsch menu. De onderbrenging van de vele verschil lende landaarden bij deze menu's kan na tuurlijk niet zonder meer gebeuren, maar moet met de diverse,landelijke vereenigin- gen definitief worden vastgesteld. Bij deze menu's is met de specifieke voedingswijze, die in Engeland gewoonte is, gerekend te genover die,welke den Hollandschen landaard eigen is. Zoo vinden de Engelsche jongens voor hun ontbyt naast de meelspijzen af wisselend een vischspijs. Het Hollandsche menu bevat een echt Hollandsch ontbijt met kaas, appelstroop en koek. Gelijk reeds is gepubliceerd, is de geheele voedselvoorziening opgedragen aan Simon de Wit, welk bedrijf er zich geheel op in stelt, om een vlotte voorziening, juist met het oog op de duurzame en minder duur zame levensmiddelen, te helpen bevorderen. Alles komt in afzonderlijke kisten vanaf het centrale magazijn te Zaandam dagelijks naar het Jamboreeterrein, terwijl voor de verderfelijke artikelen de levering aan de jongens geschiedt via een centrale tent, op het terrein te Vogelenzang, alwaar de vleeschwaren dagelijks versch gesneden worden en ook dagelijks versch worden aan gevoerd. De bediening van deze tent zal ge heel geschieden door reserve winkelperso neel van Simon de Wit. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. In de vacature mr. C. P. M. Rorame is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Prov. Staten van Noordholland benoemd verklaard de heer J. C. Evers te Amsterdam. GEVANGENBEWAARDER AANGEHOUDEN. Aanstekelijk vak. Aangehouden is de 49-jarige gevangen bewaarder J. P., die in de strafgevangenis aan den Pompstationsweg te Scheveningen door politiepersoneel op heeterdaad werd betrapt op diefstal van een hoeveelheid tin. Hij werd overgebracht naar het hoofd bureau van politie en aldaar in bewaring gesteld. VIJFTIG JAAR IN 'S RIJKS DIENST. De heer J. J. de Groot, beambte op het bureau zeemilitie te den Helder, zal op 29 Juni a.s. den dag herdenken waarop hij voor 50 jaar in 's rijks dienst trad. 65 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Arie Singerling en Clazina Vavier te Leiden herdenkt op 3 Juli a.s. zijn 65-jarige echtvereeniging. De oudjes zijn beiden 90 jaar. De echtelieden S. Wals en J. Wals-Fran- ken te IJmuiden zullen op 4 Juli a.s. den dag herdenken, waarop zy voor 65 jaar in het huwelijk traden. ZOMERPOSTZEGELS. Van prinses Juliana kwam bij het comité voor de zomerpostzegels te Den Haag een belangrijke bestelling aan zomerpostzegels binnen. Ook prins Bernhard heeft door aankoop van deze postzegels van zijn belangstelling doen blijken. JAMBOREE 1937 IN KENNEMERLAND. Tot het comité zyn alsnog toege treden de heeren C. M. Lautenslager te Heemstede, hoofdredacteur van de Katho lieke Illustratie en H. baron van Lamsweerde te Bussum, hoofdredacteur van „De Nieuwe Dag". Met de Jamboree-leiding is reeds overleg gepleegd, op welke meest doeltreffende wijze vooral jegens de buitenlandsche deel nemers gastvrijheid kan worden betoond. Ten deele hangt de uitvoering der plannen af van het binnenkomen der bijdragen, welke gaarne spoedig worden verwacht door storting op de rekening van het comité by de Twentsche Bank N.V. kantoor Bloemen- daal, of op postrekening no. 8250. HET BEZOEK VAN MINISTER-PRESIDENT LYONS. Door minister Colijn ontvangen. Gistermiddag is gelijk gemeld de Australische premier, de heer Lyons, verge zeld van zijn beide secretarissen, in Den Haag aangekomen. De heer Lyons heeft in Amsterdam de lunch gebruikt en reed in een auto van het korps motordienst vandaar naar Hotel Des Indes in Den Haag, waar hy zyn intrek heeft genomen. Om 5 uur heeft de Australische premier, vergezeld van den Engelschen gezant, sir Charles H. Montgomery, zijn opwachting gemaakt by zijn Nederlandschen collega, ör. H. Colyn. Vandaag is hy per trein naar Brussel vertrokken. EX-KEIZER WILHELM BEZOEKT PALEIS SOESTDIJH. Gistermiddag heeft de ex-keizer van Duitschland, Wilhelm II, een bezoek ge bracht aan het Paleis Soestdljk. Te half vyf arriveerde hy van zijn buiten te Doom aan het paleis, waar hij op het bordes werd verwelkomd door het prinselijk paar en de moeder van prins Bernhard, prin ses Armgerd. Om kwart voor zes is ex-keizer Wilhelm wederom per auto naar Doom vertrokken. PRINS BERNHARD NAAR HAARLEM Naar wij vernemen, zal Z. K. H. prins Bernhard Vrijdagmorgen de jaarvergade ring bijwonen van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, die Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in het gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem zal worden ge houden. Waarschijnlijk zal Z. K. H. des namiddags aanzitten by de lunch, die in een der zalen van café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt wordt ge houden. DOODELIJK ONGEVAL. Vanochtend is in de J. P. Coenstraat te IJmuiden de 43-jarige G. J. Schoonhoven door een auto aangereden. De man was op slag dood. Het slachtoffer was vader van acht kinderen. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN IN DE RESIDENTIE. Door de directie van Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun werd namens de gemeente 's-Gravenhage aangifte 8ecla®" van het onrechtmatig steuntrekken in gevallen tot een totaal bedrag van pl.m. 520. DE KABINETSFORMATIE. De de Naar een coalitie-kabinet? „nieuwe phase" is niet meer nieuwste phase! De N. R, Crt. schrijft: Uit het roomsch-katholieke politieke kamp vernemen wij van meer dan één zijde, dat de leden van het nieuwe kabinet reeds he den of morgen ter benoeming aan H. M. de Koningin zu'len worden voorgedragen. Het karakter van dit kabinet zou rechts kerkelijk zyn, een Ccalitie-kabjnet derhal ve, al is na de invoering van de evenredige vertegenwoordiging het bindend accoord vóór de verkiezing tusschen de drie groote kerkeliike partyen vervallen en heeft men om die reden van die zijde wel een bezwaar formeel bezwaar tegen de benaming Coalitie-kabinet. Dr. Colijn schijnt weliswaar in de mee ning te verkeeren, dat hy door opneming van een of twee politiek kleurlooze minis ters toch nog zoo iets als een kabinet op breedere basis zal formeeren, afgescheiden van de politieke samenstelling van het overige gedeelte van het nieuwe kabinet en afgescheiden van de formuleering van zijn beginsel-programma. Als één van die toe komstige kleurlooze vakministers wordt mr. dr. ir. van Buuren genoemd, die gisteren door den formateur is ontvangen, terwijl 't niet onmogelijk is. dat dr. Colijn de porte feuille van buitenlandsche zaken voorloopig zelf ad interim zal beheeren. De hoop op een latere aanvaarding van deze portefeuille door mr. J. A. N. Patyn schijnt overigens nog niet geheel te zijn opgegeven. Van dit kabinèt zou derhalve dr. Colijn toch de formateur zijn! Door besprekingen van dr. Colijn met minister de Graeff en van laatstgenoemde met minister van Lidth de Jeude was aan 't einde van de vorige week aan den dag ge treden, dat de formateur, na de weigering van de heeren Blackstone en Patyn, op nieuw streefde naar een kabinet op breede basis, zij het van politiek eenigszins andere samenstelling dan het tegenwoordige, d.w.z. met een liberalen minister en twee vrijzin- nig-partijloozen, doch zonder vrijz.-dem. minister(s). Deze poging (de „nieuwe phase", die Zaterdag was ingetreden) heet gestrand te zijn op verzet, thans ook van chr.-hist. zijde, tegen wijziging van de „positief"- Christelyke formuleering van het ontwerp- program, een wijziging, die van liberale zijde mede als voorwaarde voor toetreding was gesteld. Eén van de overwegingen, welke aan een zoodanige wijziging in den weg heeft gestaan, is wellicht ook deze ge weest, dat het ontwerp-program in zyn oor spronkelijke redactie reeds in De (a.r.) Stan daard was gepubliceerd BOND AMBTENAREN RADEN VAN ARBEID. Algemeene vergadering te Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer G. K. Vos uit Voorburg, had te Arnhem de 18e Algemeene vergadering plaats van den Algemeenen Bond van Ambtenaren by de Raden van Arbeid. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen. Bij monde van den voorzitter werd de heer C. J. Peereboom, secretaris van den bond, in verband met zyn 15-jarig lidmaat schap van het hoofdbestuur onder aanbie ding van cadeaux gehuldigd. In de pauze hebben de afgevaardigden per extra-trams een door de afdeeling Arn hem georganiseerden tocht naar de Wester- bouwing ondernomen, alwaar ververschin- gen werden aangeboden. In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren C. J. Peereboom en W. de Jong (Amsterdam), J. Chr.-v. d. Berg (Den Haag) en H. Boerhave (Zwolle). Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Leiden aangewezen. Als vaste medewerkers van het orgaan „De Raad van Arbeid" werden aangewezen de heeren C. J Peereboom, C. M. J. van Oeveren, J. Chr v. d. Berg, G. Verburg, L. de Voogd en Mieog. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Tegen handhaving der saneering. In de buitengewone algemeene vergade ring van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke gister in het Krelagehuis te Haarlem werd gehouden, uit geschreven door het hoofdbestuur, werd als hoofdpunt der agenda de vraag behandeld of het gewenscht geacht moest worden, dat de saneeringsmaatregelen voor het bloem bollenvak in 1937/38 worden gehandhaafd. Nadat voor- en tegenstanders der sanee ring het woord hadden gevoerd, werd tot stemming overgegaan. De uitslag was, dat tegen de saneerings maatregelen 137 stemmen werden uitge bracht en vóór de saneeringsmaatregelen 76 stemmen. Zes stemmen waren blanco. Dit resultaat werd door de vergadering met langdurig applaus begroet. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, ver klaarde hierna, dat alles in het werk zal worden gesteld om tot uitvoering van den wensch van de vergadering te geraken. HET VERDRINKINGSGEVAL IN HET BUITEN IJ. Een schipper heeft in het Buiten IJ in Amsterdam het lijk drijvende gevonden van den man, die daar Donderdag j.1. bij het zwemmen is verdronken. De schipper heeft het lijk aan wal ge bracht, vanwaar het door den geneeskun digen dienst naar het Binnengasthuis is ver voerd. POES ONTFERMDE ZICH OVER EEN HAZENKIND. De landbouwer W. te Avereest zag bij werkzaamheden op het land hoe een jong haasje door een wezel werd aangevallen. Hij kon het diertje bevrijden en nam het mee naar huis, in de hoop dat poes, die haar eigen jongen net weer kwijt was, zich over de vondeling zou willen ontfermen. Tot zijn vreugde en verbazing tegelijk, zag hij, dat poes inderdaad aan zijn wensch voldeed en zich als een moeder oyer het beestje ontfermde. (Het Volk). Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage werd gistermiddag in hooger be roep de strafzaak behandeld tegen den 56-jarigen Vlissingschen oud-wethouder P. G. L., die wegens valschheid in ge schrifte door de rechtbank te Middel burg is veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De oud-wethouder had n.1. in zijn functie van penningmeester van het gewest Zeeland van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm waar hij ook de functies van voorzitter en secretaris waarnam verschillende leve ranciers te Vlissingen en omliggende ge meenten kwitanties in blanco laten teeke nen, welke kwitanties hy dan verder invul de en op deze wjjze bijdragen aan de kas van den B.V.L. onttrok. Ook heeft hij kwi tanties voor gefingeerde uitgaven door le veranciers laten teekenen en zelf handtee- keningen vervalscht. Hij heeft dit gedaan om de administratie van den B.V.L., welke hopeloos in de war was, sluitend te maken. Verdachte voerde n.1. in diverse functies het beheer over meerdere kassen en daar hij deze niet afzonderlijk behandelde ontstond ten slotte een chaos, waar niet meer uit te komen was. Door genoemde manipulaties heeft hij nog getracht de zaak te redden, doch het was duidelijk, dat het wanbeheer tenslotte moest uitkomen. L. beweerde, dat hij zich geen cent van hetgeen op deze wyze aan de kas is ont trokken heeft toegeëigend. Hij moest ver schillende „prestige"-uitgaven voor den B. V.L. doen, welke hij niet had geboekt, zoo dat hij er zelf bij in schoot. De officier van justitie in Middelburg was evenwel van meening, dat daargelaten de vraag of de verkregen gelden in verdachte'3 eigen kas of uiteindelijk in die van den B. V.L. terecht kwamen, er in den loop van talrijke jaren door verdachte honderden strafbare feiten zijn gepleegd. Verdachte heeft getracht door royaliteit zich te handhaven en zich in het gevoel der massa onmisbaar te maken. Het geld, dat hij hiervoor noodig had, heeft hij door het aannemen van verschillende functies in één hand, verkregen. Naar men zich zal herinneren is L. reeds eerder wegens malversaties en wel bij het Crisiscomité en Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen veroordeeld, waarbij het Hof hem een voorwaardelijke gevangenisstraf oplegde. Evenals in de vorige zaken werd ver dachte bijgestaan door mr. J. G. A. van Geldrop Meddens te Utrecht. Als eenige getuige werd gehoord de ad ministrateur van den B.V.L. te 's-Graven- hage, de heer G. van Sitteren. Verdachte verklaarde, dat hij in hooger beroep was gekomen, omdat hij den indruk heeft, dat- de rechtbank te Middelburg by

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7