SPORT EN WEDSTRIJDEN. DE N. H. V. B.-DAG. HET BETOVERDE BOS. Vzaaq *Acui&ad fxichtvaact De Adspirantendag van Noord-Holland. te 1 (Uitspraken van de Strafzitting van Vrijdag 25 Juni 1937. Overtredingen van de Mo tor en Rywielwet: J. P. J. B. te Alkmaar, Z. H. L. H. Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis. A. K. te Schagen, 2.50 boete of dagen hechtenis. P. J. M. te Alkmaar, S. V. te Amsterdam, W. J. S. te Alkmaar, J. W, M. te Amsterdam, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis. M. G. te Egmond Binnen, C. B. te Schoorl, P. V. te Limmen, M. T. te Beverwijk, P. A. te Assendelft, ieder boete of 4 dagenhechtenis. J. L. te Oude Niedorp, J. R, te Oude Niedorp, ieder boete of 4 dagen hechtenis. I. R. te Lim men, 5 boete of 5 dagen hechtaenis. C. J S. te IJmuiden, 20 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorde ring ad 6.25 aan J. U. te Uitgeest. Overtredingen van de po litieverordeningen: C. van W. te Alkmaar, 2 bóete of week tuchtschool. J. van W. te Hoorn, J. D. te Leiden, ieder 2 boete of 2 dagen hech tenis. G. K. van W. te Alkmaar, C. D. te Amsterdam, J. D. te Leiden, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. B. te Alkmaar, M. V. te Bolsward, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. S. te Enkhuizen, 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. D. te Hoorn, 2 8 boete of 1 en 4 dagen hechtenis, Overtredingen van Art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (openb. dronkenschap) G. Z. te Alkmaar, S. C. te Harenkarspel, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vo gel w e t: T. Z. Wzn., te r-gmond aan Zee, 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. Z. te Egmond aan Zee, 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Visscherijwet: H. de V. te IJmuiden, G. J. S. te Bever wijk, A. D. te Beverwijk, A. S. te Akersloot ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. G. J. H te Haarlem, M. G. P. te Haarlen^ ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van Art. 461 van het Wetboek van Straf recht (loopen over verboden grond): J. B. Jbzn. te Egmond aan den Hoef, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van het Ka naalreglement: A. S. te Rotterdam, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van Broodbe- sluit: S. A. G. te Uitgeest, 15 boete of 10 da gen hechtenis. te en en liepen door. vroeg in de MOET EEN MILITAIR AAN DE BEVELEN VAN EEN MEERDERE GEHOORZAMEN, ALS DEZE ZICH NIET LEGITIMEERT? Vier jongelieden, de gewoon-dienst- plichtige sergeants van het korps lucht doel-artillerie te Utrecht, W. B., G. G„ H. J. van der S. en J. J. W. S. hadden op 5 April van dit jaar in hun garni zoensplaats den geheelen avond in een café doorgebracht, hetgeen uiteraard een overvloedige alcohol-consumptie met zich mee had gebracht. Tegen twaalven begaven zij zich weer naar buiten en hoewel men hen niet be paald dronken kon noemen, waren ze toch eenigszins „onder den invloed", hetgeen zij uitten, door elkaar broederlijk beet te pak ken en luidruchtig te zingen. Ongelukkigerwijze kwamen zij luitenant H. tegen, die evenwel in burger was ge kleed. Dit weerhield hem echter niet om de vroolijke soldaten op hun onordelijk gedrag te wijzen. „Ik ben luitenant H. van het regiment genietroepen", zeide hij, „hoe zijn jullie namen?" „Die geef ik niet aan een burger", ant woordde één der jongelieden, „legitimeert u zich maar eerst." Luitenant H.: „Ik behoef mij niet te legiti- meeren. Ik gelast jullie je namen op geven". De soldaten weigerden Luitenant H. volgde hen kazerne hun namen. De krijgsraad veroordeelde wegens opzet telijke ongehoorzaamheid van der S. tot tien dagen gevangenisstraf en de andere drie tot ieder één week, met verlaging van alle vier tot den rang van soldaat. Twee van hen waren in hooger beroep ge komen, terwijl van het vonnis tegen de an dere twee de auditeur-militair appel had aangeteekend, zoodat zij weer alle vier als beklaagde thans voor het Hoog Militair Ge rechtshof verschenen. Twee jongelieden verklaarden, dat zij niet gezongen hadden en gearmd hadden geloo- pen. De anderen gaven dat toe. Wat het niet-opgeven van de namen treft, in het Militair Reglement staat, een militair zijn meerdere m zamen al is deze in burger. Beklaagden hadden hun zakboekje op den bewusten dag pas drie dagen in hun bezit en het nog niet heelemaal doorgekeken. President, mr. Jellinghaus: „Maar er staat op de eerste bladzijde, dat het zakboekje heelemaal doorgelezen moet worden." Hierop konden beklaagden niet veel zeg gen. De advocaat-fiscaal, mr. A. Brants, wees er op, dat de jurisprudentie thans aanneemt, dat een militair de bevelen van zijn meerdere moet opvolgen, wan neer deze in burger is en zich voldoende bekend maakt. De houding van alle beklaagden op dien avond was ook al buitengewoon incorrect. Het landsbelang eischt, dat de discipline in het leger gehandhaafd moet worden spr. meende, dat daarom de straf door krijgsraad juist is opgelegd. Spr. bevestiging van het vonnis. Mej. mr. C. J. H. G. van der Valk, die voor beklaagde J. J. W. S. optrad, bracht naar voren, dat S. op het moment, dat luitenant H. het viertal aansprak op eenigen afstand stond en dus de legitimatie niet heeft ge hoord. Hij heeft geen bevel gehoord en kon derhalve moeilijk daaraan gehoorzamen. Pleitster drong daarom op vrijspraak aan. Mr. A. M. Gerrits, die de verdediging voor beklaagde van der S. voerde, achtte het on juist, dat deze beklaagde een hoogere straf heeft gekregen dan de anderen. Voorts acht te pleiter het gedrag van luitenant H. niet zeer tactisch. Pleiter drong voor dezen be klaagde, die zich overigens als een uitmun tend militair heeft gedragen, met klem op een voorwaardelijke veroordeeling aan. De verdediger van W. B., mr. E. H. Th Kwast, sloot zich grootendeels bij dit plei dooi aan. Het Hof zal nader sententie wijzen. Pracht huisorgel 2 spels met koppeling voor een koopje, prima ijskasten vanaf 10, brandkasten, piano's, mooie sofa, gemakskoffer met pot voor een snertprys- je, closetstoelen. DEKKER, Laat 182. Te koop een prima stofzuiger „Excel sior" met toebehooren 25, een dames fiets 6, een groene vulkachel 5. GEESTERSINGEL 47. Te koop een racefiets merk de Mol een werkfiets 6. v. TOOL, Spoorstraat 12. 15, Hoog be- dat gehoor- en den vorderde MEER BEELDHOUWER DAN STAATSBURGER. Dienstweigeraar voor het Militair Gerechtshof. Wegens dienstweigering was de 20-jari- ge P. Ph. K., gewoon dienstplichtig sol daat bij het 4e reg. veldartillerie te Ede, door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, van welk vonnis hij in hooger beroep is gekomen. K. had eerst niet voldaan aan de oproe ping om in werkelijken dienst te verschij nen en later, toen hij, nadat hij verklaard had, geen gebruik te willen maken van de „Dienstweigeraarswet", eindelijk in Ede was aangekomen, heeft hij geweigerd zijn dienstkleeding aan te trekken. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zei- de beklaagde, dat hij overtuigde gewe tensbezwaren tegen den militairen dienst had en dat hij geen gebruik heeft willen maken van den vervangenden burgerlij ken staatsdienst, omdat hij zich daarvoor niet geschikt achtte. „Ik gevoel mij niet in de eerste plaats staatsburger", zoo zeide hij, „maar beeld' houwer en ik kan geen ander werk doen" President, mr. Jellinghaus: „maar u neemt wel de voordeelen aan, welke de Staat u biedt, zooals beveiliging, wegen aanleg, enz. en u wilt op uw beurt den Staat niet dienen. Dat is bijna onfatsoen lijk". Beklaagde: „Ik begrijp, dat ik daarvoor gestraft moet worden, maar ik kan niet anders". Als getuige a décharge werd gehoord kapitein F. F. H. de M., onder wien be klaagde in Ede zou moeten dienen. Kapitein de M. deelde mede, dat hij, ge durende den tijd, dat hij beklaagde in voorarrest had meegemaakt, dezen had leeren kennen als een behoorlijk jong- mensch met motieven, die getuige zelf niet deelt, doch die van andere mentaliteit blijk gaven, dan die, welke men bij andere dienstweigeraars vindt. Beklaagde is geen dienstweigeraar op politieke gronden en tracht evenmin propaganda voor zijn denkbeelden te maken. Hij heeft ook den burgerlijken dienst niet aanvaard, omdat hij dat als „transigeeren met zijn gewe ten" voelde. De advocaat-fiscaal, mr. A. Brants, be^ schouwde beklaagde als een fatsoenlijk jongmensch, die een goede opvoeding heeft genoten, doch door beïnvloeding van anderen tot een onmaatschappelijk mensch is geworden. Beklaagde lijdt aan allerbespottelijkste zelfoverschatting. Hij zegt: „ik ben beeld houwer en ik heb beter werk te doen dan den staat te dienen". Wat moet er van de samenleving terecht komen, als iedereen dat zegt? Men heeft nu eenmaal plichten tegenover die samenleving en als men daaraan niet gehoorzaamt, dan moet men de consequenties daarvan aanvaarden. Het is heel juist, zooals G. B. Shaw eens gezegd heeft, dat niemand, die met an dere menschen in aanraking komt, geheel vrij in zijn doen en laten is; als enkelingen zich die weelde willen permitteeren, dan moet de samenleving zich daartegen be schermen met alle wettelijke middelen, die ze heeft. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad (twaalf maanden gevangenisstraf). De verdediger, mr. D. J. Veegens, wees er op, dat beklaagde een zeer hooge levensopvatting heeft. Hij is vegetariër, omdat hij ook geen dieren wil laten doo- den. Hij wil niemand zijn ideeën opdrin gen. Tenslotte betoogde pleiter, dat de -straf van twaalf maanden, die het Hof gewoon lijk oplegt, thans wel voor vermindering in aanmerking zou kunnen komen. Nu de algemeene volksovertuiging zich ten aan zien van het militarisme gewijzigd, heeft, n.1. dat men eenzijdige bewapening af keurt, zal het aantal dienstweigeraars in de toekomst steeds minder worden.Daar om zou volgens pleiter ter wille van de generale preventie niet zulk een zware straf meer noodig zijn. De sententie van het Hof volgt later. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Badkuip pracht wit emaille 17.50, prima brandkast 20, mangel 6.50, ledi kanten, bedstellen, spiralen, dekens, kar petten. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 10, Vérkooplokaal. Pracht D. ryw. met Torp. naaf 15.00, als nieuw, H. rijw. met Torp. naaf vanaf 14.50 enz. Indian Scout, prima in orde, 45.00, Indian met zijspan 75.00 met wegenk. NIERCP, Heerenstr. 10. Tel. 3827 Te koop gevraagd: oude kranten en j boeken a 3 gulden per 100 K.G. en tevens Lompen, IJzer en Metalen naar markt waarde bij D. VISSER, Korte Landstraat 2 Alkmaar. Ook aan huis te ontbieden. Te koop: 1 pers. 2 deelig springmatras 2.50, 2 pers. 2 deelig springmatras 3.50, radiotoestel 220 volt 20, 6 ramen ge schikt voor étalage 5. GED. NIEUWESLOOT 4. Te koop als nieuw transportfiets met torpedonaaf en bagagedrager, dressoir en groote kamerspiegel. Te bezichtigen Maandag PAYGLOP 11. Balilla Coach, loopt 1 op 14, laagste wegen-bel., geh. i-n pr. st. Dir. v. partic. 450. Br. letter W 343 bureau v. d. blad. Te koop zoo goed als nieuwe Heeren- fiets. N. G. PIERSONSTRAAT 37. Prima handnaaimachine met garantie 8.50, Singertrapmachine 12.50, luxe naaimachines z. g. a. n. (nergens zoo goedkoop), kleermakers- en stoffeerders naaimachines. DEKKER, Laat 182. Te koop 6 z. g. a. n. kippenschuren voorz. v. houten dak met asbestplaten. Te bevr. N. KEIJZER, Westdijk 15, Alkmaar. Inkoop van Couranten en Boeken, 2.50 per 100 K.G. of 2A cent per kilo, tevens kooper van lompen, 13 cent per-kilo, enz. wordt van huis gehaald. L. DE JONG ZOON, Oudegracht 48, Alkmaar. Tc koop: Ford Sédan, keurig houden en bijna nieuwe banden. C. VEER, Zeglis 6. Tel. 2150. onder- Te koop nog eenige z. g. a. n. dames- en heerenrijwielen met org. torpedonaaf, jongens- en meisjesrijwielen, eiken leef tijd, billijken prijs. S. E. COERSEN „Rij wielhal", Vrouwenstraat 4 bij Ritsevoort, Te koop belastingvrij D. K. W. Motor de luxe 125. v. d. Woudestraat 19, Alkmaar. Te koop: twee motorrijwielen, belasting vrij, voor spotprijs. J. WOLDHUIS, Zuidscharwoude. Voetbal. Zoo komt dus morgen weer het jaarlijks gebeuren binnen Alkmaarsch grenzen en waar zou dit anders zijn dan op ons gemeen telijk Sportpark, een inrichting, die het mo gelijk maakt dat een achttal speelterreinen kunnen worden uitgezet, om het zeer groote aantal wedstrijden 108 in totaal te kun nen verwerken. Het is een feit, dat onze plaatselijke ver- eenigingen sterk vertegenwoordigd zijn, dat het „zoo-dicht-bij-huis" zijn hier een indi recte oorzaak zou kunnen wezen, de trek komt niet alleen uit de naaste omgeving, maar uit alle hoeken van de provincie zal de voetballende jeugd naar de kaasstad op trekken, om elkander op sportieve wijze de eer te betwisten en beslag te kunnen leggen op de zoo begeerde „speldjes", het „eere-me- taal", dat men soms nog jaren op hun borst ziet prijken. Bezien we het uitgebreide programma, dan bemerken wij, dat de eilandsche veree- niging Texel zelfs met twee ploegen vertegenwoordigd zal zijn, wat ons stellig het recht geeft, dezen dag voor den Noord- Hollandsche voetbaljeugd, als „de-dag-der- dagen" te mogen bestempelen. En als dan het traditioneele zonnetje ook nu weer akte de preseance zou willen ge ven en ons .Sportpark in haar heerlijke stra len laat baden, dan is het weer een intens genieten, een vollen dag van jolijt, van zon nige voetbalvreugd als men in de diverse afdeelingen en dat zijn er 27 in getal de bovenste plaats na twee ontmoetingen heeft kunnen bereiken; van jeugdig voetbal leed, als dat begeeren onbeloond blijft; leed echter, dat men gauw zal kunnen vergeten, omdat niet ieder z'n wensch in vervulling kan zien gaan en men den dag niet voor zich zelf zal mogen opeischen. Hoeveel emoties zullen we weer niet be leven? Als verschillende wedstrijden een ge lijk spel opleveren en de bewuste strafschop pen de oplossing moeten brengen, als we dan weer in den „trechter" mogen staan, om te zien hoe een zenuwachtig spelertje zal trachten een onwrikbaren doelman te ver schalken, of.... een vastberaden schot, een andere keeper geen schijn van kans geeft., Wat echter van meer belang isook thans zullen er ongetwijfeld vele momenten van goed jeugd-voetbal zijn, zoodat de sportman bij uitnemendheid met volle teu gen zal kunnen genieten, terwijl de diverse vaders en moeders eens komen kijken, of zoonlief tot de gelukkigen behoort en de noodige broertjes en zusjes of vriendjes, met hun heldere stemmen voor de verdere entou rage zullen zorg dragen. Nogmaals, moge het voor de voetballende jeugd van Noordholland een sportieven dag van jolijt zijn. Zwemmen. NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN TE ZAANDIJK. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwemvereeniging Nereus worden Zondag a.s. te Zaandijk nationale zwemwed strijden gehouden. Op de 100 meter vrije slag dames starten o.a. Tini Wagner, Ida van Feggelen, Dini Hüsken, Ali Styl en op de 100 meter rugslag dames komen in dezelfde serie uit Nida Senff, Ida van Feggelen en Dini Kerkmees ter. Op de 200 meter schoolslag dames zullen o.m. Jopie Waalberg, Jopie Stroomberg en Janny Klynoot hun krachten meten. Bij de heeren hebben op de 100 meter rug slag ingeschreven Scheffer, van Schouwen, Metman, Van Aelst e.a., terwijl de record houder Smitshuizen in de 200 meter school slag uitkomt. Op het nummer 200 meter fcorstcrawl zal de strijd gaan tusschen Schef fer, v. Schouwen, Zeeman, van Hemsber- gen en Geerling. Schaken. HET INTERNATIONALE SCHAAKTORNOOI TE KEMERI. Stahlberg wint van Gisteren zijn de afgebroken partijen uit de vorige ronden van het internationale schaaktornooi te Kemeri afgespeeld, uitge zonderd de partij uit de zevende ronde tusschen Stahlberg en Fine. De uitslagen luidden: Vijfd e ronde: MikenasRellstab StahlbergKeres Zesde ronde: AljechinFeigin Zevende ronde: ReshevskiApschenek Achtste ronde: HasenfussPetrov FineBoeoek SteinerOsols De stand luidt thans: 1. Reshevski 6 A punt. 2, 3 en 4. Aljechin, Petrov en ieder 5A punt. 5 en 6. Flohr en Tartakower, ieder 6 p. 7 en 8. Apschenek en Keres, ieder 4A p. 9. Fine 4 punten plus een afgebroken party. 10. Berg, 4 punten. 11. Stahlberg 3A punt plus een afge broken partij. 12. Mikenas 3 punt. 13 en 14. Osols en Rellstab ieder 3 p. 15 en 16. Landau en Boeoek ieder 2A p. 17 en 18. Feigin en Hasenfuss ieder IA punt. 0-1 1—0 1—0 1-0 0—1 1—0 1-0 Steiner, A t/m. H: de terreinindeeling voor Zondag a.s. S secretariaat (in den toren). Bridge. BRIDGEWEDSTRIJDEN TE BERGEN. Woensdagavond werd de tweede van een serie van 6 bridgewedstrijden in café „Duinvermaak" gespeeld. Er bestond weer een flinke belangstelling voor, zoodat in twee groepen gespeeld moest worden. Na enkele uren van ingespannen strijd kon de uitslag bekend worden gemaakt, welke luidt als volgt: Groep A: oneven lyn, I Gemet-Koopmans, Egmond aan ee, 11 p.; 2 mevr. Cousel en patner, Bergen, 15 p.; 3 dr. Heringe-Köhne, Stompetoren, 15 p. Even lijn: 1 Wol-Snyders, Alkmaar, 8 p.; 2 Blom-Grootegoed, Bergen, 12 p.; 3 Appel-Jonker, Alkmaar, 17 p. Groep B: oneven lijn: 1 Jansen-Hoogland, Bergen, 10 p.; 2 mej. M. en D. Appel, Alk maar, 11A P-> 3 Zentveld-Nieuwenhuis, Eg mond aan de Hoef, 14 A P- Even lyn: 1 gebr. Brinkhof, Alkmaar, 11 p.; 2 Cousel en partner, Bergen, 11A P-! 3 de heer en mevr. van der Toren, Alkmaar, 15 A P- Er heerschte een prettige, sportieve sfeer, zoodat alle dames en heeren ten zeerste vol daan waren. „SPECHT" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanmorgen om vijf minuten over zes is het K. L. M.-vliegtuig „Specht" van Schip hol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zyn vijf passagiers, t.w. twee voor Jodhpoer, en een voor Karachi, Penang en Calcutta. Onderweg komen vier reizigers aan boord en wel, een voor het traject Halle-Leipzig- Bandoeng, twee Halle-Leipzig-Karachi en een Budapest-Jodhpoer. Medegenomen is 483 K.G. briefpost, 21 K.G. pakketpost en 324 K.G. vracht. ONZE POSTVLUCHTEN. Te Jodhpoer zijn de „Valk" op de uitreis en de „Reiger" op de thuisreis geland. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wjj óók I ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 MET OOGEN roo GROOT AUS KNl'KKERS SB. 55. Hy keek naar beneden en zag daar Flipje met zyn grote brief. Zijn ogen werden zo groot als knikkers van verbazing! Wat een klein mannetje was dat! Hy had er wel op kunnen trappen, 56. Hy tilde Flipje met brief en al op en droeg hem zo de kamer binnen. Daar zette hy hem boven op de tafel, Anneke's moeder was heel verbaasd, zo laat in dé avond nog een gast te krygen, en nog wel zo'n kleine.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 13