DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Eden over de Spaansche kwestie. Beschuldigingen tegen den bisschop van Spiers. ^Buitenland Deze Courant wordt EX KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 148 Zaterdag 26 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand De Spaansche revolutie Engeland blijft geïnteresseerd bij de gebeurtenissen in West-Europa. Muiterij aan het Dragaslront. De Duitsche kerkstrijd. De gouwleider van Frankenthal beschuldigt den bisschop van hoogverraad. Huiszoeking bij ds. Niemöller. Luitenant-vlieger verongelukt. Wat Uw snelheidsmeter f U niet vertelt" ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 26 Juni. Veel belangrijk nieuws met positieve ge> gevens is er vandaag niet. Slechts Spanje vraagt nog altyd de aandacht, omdat daar niet alleen twee strijdende partijen zijn maar omdat die oorlog tal van internationale verwikkelingen met zich meebrengt. Wij hebben het gisteren nog gehad over spannende dagen voor Europa en hoewel er thans weer een phase van betrekkelijke rust is ingetreden, zullen wij t.z.t. opnieuw span nende dagen beleven. En dat zal duren, zoo lang de burgerstrijd in Spanje duurt. En dat kan nog heel lang zijn? In het begin kon Franco vrij snel opruk ken en hij kon een groot deel van het1, land bezetten. In Noord en Zuid werden provincies ver overd, en tenslotte restte nog alleen het Bas kenland, Madrid en de provincies aan de Oostkust met Valencia als hoofdcentrum. Voor Madrid heeft Franco zijn neus ge stooten Na maandenlangen strijd is de op standige generaal tot in de voorsteden ge naderd, maar verdei is hij niet gekomen. In het Baskenland, dat bijna niet door Valencia verdedigd werd, maar dat zelf voor zijn verdediging moest zorgen, heeft Franco daarna de kracht van zijn wapens beproefd en na een strijd van een paar weken is het hem gelukt Bilbao te nemen en een groot deel van dit gedeelte van het arme Spanje, Op zich zelf misschien een succesje, dat Franco noodig had om zijn prestige te hand- handhaven; maar nader beschouwd een zeer matig succesje, want hy had veel te veel moeite met deze verovering, die bovendien geen enkel strategisch belang had. Echter, ook de regeeringstroepen maken geen vorderingen; ook zij blijven in hun linies en kunnen weliswaar den vijand tegen houden, maar hem niet terug dringen. Daaruit moge dus volgen, dat beide par tijen van ongeveer gelijke kracht zijn en daaruit volgt dan weer, dat de strijd nog maandenlang kan duren. Dat beteekent tevens, dat we nog maan denlang eiken keer weer kans loopen op internationale verwikkelingen. Want het kan ni. ontkend worden, dat in Spanje een Europeesche oorlog woedt. Zoo beschouwt men het ook in Spanje zelf, waar de regee- ringsgezinden openlijk zeggen, dat de demo cratische mogendheden in Eurona h?n in den steek gelaten hebben in hun strijd tegen het „internationale fascisme". Vandaar ook, dat zij verbitterd zyn op de non-interventie- commissie, die volgens hen de opstandelin gen en de wettige regeering op een lijn stelde. Dat heeft de regeering van Valencia ten zeerste belemmerd in haar actie, want een der directe gevolgen van de non-interventie was, dat de Spaansche regeering geen oor- logsaankoopen kon doen in andere landen, terwijl zij daar wettelijk wel het recht toe had, waar het hier een burgeroorlog betrof. De regeeringsgezinden zyn verbitterd op Engeland c.s. op deze houding der non-inter- centiecommissie en zij zijn thans zoo ver, dat zij het vrij openlijk uitspreken: de an dere democratische landen moeten thans ook maar eens haar deel dragen in de worsteling om het behoud der democratie en zij mee- nen, dat bij een uitbreiding van het Spaan sche conflict tot andere landen van Europa zij zelf slechts te winnen hebben". Met een dergelijke meening loopt men voortdurend de kans, dat de strijd in Spanje niet gelocaliseerd kan blijven. Laten wij hopen, dat het niet zoo ver komt! HET CONFLICT MET DEN BISSCHOP VAN KRAKAU. Poolsche stap by den heiligen stoel. Van officieele zyde is medegedeeld, dat de Poolsche zaakgelastigde bij den heiligen stoel by het staatssecretariaat van den paus stappen heeft gedaan naar aanleiding van het conflict met den aartsbischop van Krakau. Het bestuur van het comité, dat belast is met de eering der nagedachtenis van Pilsoedski, verklaart in een officieele mededeeling, dat een aantal beweringen van den bisschop niet in overeenstemming met de werkelijkheid is. Het is, aldus het comité, onjuist, dat een lange briefwisse ling aan de overbrenging van het stoffelijk overschot vooraf zou zyn gegaan, dat in den klokketoren reeds een plaats zou zyn gereed gemaakt en dat het stoffelijk over schot in de St. Leonardcrypte niet in goe den staat zou zijn gebleven. Het is ook niet waar, dat de overbrenging is bijgewoond door een lid van het comité. Die overbren ging is zelfs buiten weten van de naaste familie van den maarschalk geschied. In het Britsche Lagerhuis heeft Eden in antwoord op een tegen de Britsche regeering ingebrachte beschuldiging van lafheid, verklaard, dat, hoewel hij niet gelooft, dat by den huidigen stand der bewapening van Engeland en die van bepaalde zijner vrienden, Engeland steeds terug moet trekken en er van af moet zien, een vitaal Britsch belang te verdedigen, op de Britsche regeering de ontzaglijke verantwoordelijkheid rust, er voor te waken, dat geen enkele maatregel wordt genomen, die een con flict zou kunnen uitlokken. Het was, zoo vervolgde de minister, niet slechts de wensch van het Britsche volk, niet in den Spaanschen oorlog te worden ge mengd, doch ook de wensch van andere democratieën. Eden zeide te gelooven, dat er geen ander land in Europa is, waar de non interventie krachtiger steun ondervindt dan in Frankrijk. Indien men in de eerstvolgen de bijeenkomst van de non-interventiecom missie den wil toont om samen te werken, zal mfen nogmaals een poging doen om de niet-inmengingspolitiek te doen slagen. Voortgaande zeide Eden: Wy kunnen er niet aan denken, onze belangstelling voor de gebeurtenissen in Midden-Europa te ver minderen, evenmin als voor de gebeurtenis sen overal elders ter wereld. Onze belang stelling voor den vrede in Midden-Europa, zoowel als elders, moet onverzwakt voort duren. Op handels- en economisch gebied hebben andere landen in het Donaubekken meer directe belangen dan wij, doch wij zouden gaarne zien, dat de tolmuren daar geleidelijk verdwenen. Sprekende over de weigering van Enge land, deel te nemen aan een vlootdemon- stratie voor de kust van Valencia, zeide Eden: Wy konden ons niet aansluiten bij iets wat practisch neerkwam op de uit voering van een vonnis zonder vooraf gaand onderzoek. Uit de weigering mag niet worden opgemaakt, dat twijfel gekoesterd werd aan de oprechtheid van de beweringen inzake de „Leipzig". Indien met een Britsch schip een soort gelijk incident was gebeurd, zou de Britsche regeering, volkomen bereid geweest zijn, toe te staan, dat een onderzoek, als thans is voorgesteld, werd ingesteld. De indruk der redevoeringen van Chamberlain en Eden in Duitsch- land. De redevoeringen hebben in Duitsche po litieke kringen een gunstig onthaal gevon den, waar men er een goed voorteeken in ziet, dat Engeland trouw blijft aan het niet- inmengingsstelsel, waarvoor, zoo zegt men, Duitschland reeds zoo zware offers heeft gebracht. In Duitsche kringen is men echter van meening, dat de Engelsche staatslieden het belang van de interventie ten gunste van de „rooden" in Spanje onderschatten en dat zij „als gewoonlijk" er prijs op hebben gesteld „de Fransche gevoeligheden" te sparen. Men constateert verder, dat de En gelsche redevoeringen de verantwoordelijk heid voor de algemeene spanning, die volgde op d enaanval op de Duitschland, op Valen cia hebben geworpen. Men waardeert ten zeerste den lof, die voor de Engelsche minis ters uitgesproken is over de gezindheid van Duitschland, maar betreurt het, dat Cham berlain heeft gemeend critiek te moeten uit oefenen op de represailles tegen Almeria. Te Londen ziet men den toestand minder duister in. Hoewel de redevoeringen van Chamber lain en Eden de moeilijkheden van den in ternationalen toestand niet hebben doen verdwijnen, heeft de mededeeling, dat Engeland en Frankrijk bereid zijn, de ge heele last van de controle in de Spaansche wateren te dragen, ertoe bijgedragen, in po litieke kringen den indruk van ontspanning te wekken. Men is namelijk van oordeel, dat deze regeling niet openbaar zou zijn ge maakt, indien Berlijn en Rome er zich met beslistheid tegen zouden hebben verzet. Men neemt overigens aan, dat beide hoofdsteden niet lang zullen wachten met zich op dit punt uit te spreken. Waarschijnlijk hebben de besprekingen, die Delbos gistermiddag met de ambassa deurs van Italië en Duitschland heeft ge voerd, betrekking gehad op het Fransch- Britsche plan. Trekt Duitschland een deel van zijn vloot terug? De „Intransigeant" verneemt te Berlijn, dat de Duitsche regeering besloten heeft een aantal oorlogsbodems uit de Middel- landsche Zee terug te roepen, welke daar heen waren gezonden na het incident met de „Deutschland". Vier onderzeeërs, die op het oogenblik voor de Spaansche kust patrouilleeren, zou den teruggeroepen worden en ook de .:Leip- zig" zal binnenkort weer gevoegd worden bij het Noordzee-eskader. Om zijn belangen in de Spaansche wate ren te verdedigen zou Duitschland dan hier de kruisers „Nurnberg", „Koeln" en „Karls- ruhe" handhaven met drie torpedojagers en enkele gewapende visschersvaartuigen. Het blad beschouwt het terugroepen van de onderzeeërs uit de Spaansche wateren als zeer geruststellend en als een bewijs voor de goede bedoelingen van Duitschland. Regeeringscrisis in Catalonië? Na de vergadering van den generaliteits- raad van gistermiddag is een communiqué aan de pers verstrekt, waarin gezegd wordt, dat de raad is overgegaan tot een gedach- tenwisseling over den politieken toestand. Volgens het communiqué hebben de raads leden met algemeene stemmen Companys hun vertrouwen uitgesproken en gemach tigd op het geschikte oogenblik de beslis sing te nemen, die hij noodzakelijk zal ach ten. Practisch komt in deze bewoordingen de crisis tot uiting, die men sinds eenige da gen in politieke Catalaansche kringen aan kondigde. Deze crisis is naar men meent nog niet tot uitbarsting gekomen, doch men gelooft, dat zij zal aanvangen na het onder houd, dat Companys heden zal hebben met de ministers der regeering van de republiek Afguade en Irujo. Mocht dit zoo zyn, dan zouden de offici- cieele beraadslagingen terstond beginnen. Te Frankenthal is Woensdag een proces gevoerd tegen een katholiek priester, Joseph Schroeder, die zich te verantwoorden had wegens laster, Schroeder is pastoor te Die- desheim en hij zou in April van den kansel een protest hebben voorgelezen tegen den gouwleider van het Saargebied, Joseph Eürckel, die beschuldigingen had uitgebracht tegen den bisschop van Spiers. Pastoor Schroeder zeide voor de recht bank te Frankenthal, dat het zijn plicht was den bisschop te verdedigen. Hij werd ver oordeeld tot 200 mark boete, het gerecht nam zijn hoogen leeftijd (67 jaar) in aan merking evenals het feit, dat hij nimmer veroordeeld was. De sensatie van het proces was echter, dat de bisschop van Spiers opgeroepen was om te getuigen en dat deze voor de rechtbank een uiteenzetting had met gouwleider Bürckel. De laatste zeide den bisschop nim mer te hebben aangevallen. Hij had alleen geprotesteerd tegen een plaatselijk incident te Frankenthal, waar uit een school een cru cifix was verwijderd, waarvoor in de plaats een portret van Hitier was gehangen, zoo dat sommige ouders geweigerd hadden hun kinderen langer naar die school te zenden. Gouwleider Bürckel beschuldigde tenslotte den aartsbisschop van hoogverraad, omdat hy onjuiste berichten over den toestand in Duitschalnd naar kardinaal-staatssecretaris Facelli te Rome gezonden zou hebben. Vol gens het D.N.B. heeft de bisschop van Spiers dit feit erkend. Bürckel heeft voor de recht bank de zaak aangegrepen om uiteen te zet ten dat de katholieke kerk begonnen is het concordaat te schenden. Het concordaat, zoo zeide hij, is door den staat gesloten onder de vanzelfsprekende voorwaarde, dat de kerk alleen zou worden beschermd bij de vervul ling van haar taak als zielzorgster en dat de correspondentie tusschen Vaticaan cn bis schoppen alleen vrijelijk mag geschieden, voorzoover zij dient tot bescherming van het herderlijk werk der bisschoppen. Als nu evenwel blijkt, dat deze staatsbescherming is misbruikt en dat de bisschop wegens zijn brief naar Rome in het geheel niet door zijn superieuren is gegispt, dan kan men slechts constateeren, dat de kerk begonnen is het concordaat te schenden en dat dit naar de beginselen van goede trouw, niet als geldig kan worden beschouwd. Het D.N.B., dat eerst gisteren iets over het Woensdag gevoerde proces mededeelde, geeft alleen de woorden van Bürckel weer. Van een antwoord van den bisschop rept het niet. De Duitsche perscommentaren houden re kening met de mogelijkheid van een be schuldiging van hoogverraad tegen den bis schop van Spiers. Predikant „onttrekt zich aan arrestatie". In verband met de recente arrestaties van predikanten der belydeniskerk wordt ver nomen, dat de geestelijke, die zich volgens een officieele mededeeling „aan zijn arresta tie onttrokken heeft door de vlucht te ne men", ds. Asmussen is, die de functies van secretaris-generaal der belydeniskerk ver vulde. Op den dag van de arrestatie der pre dikanten, die te zamen met ds. Asmussen besloten hadden tot het openlijk bekend maken van de namen der personen, die uit de kerk getreden waren, had ds. Asmussen zijn huis verlaten. Mevr. Asmussen is ver scheidene malen door de politie ontboden. Zij verklaarde echter volstrekt onbekend te zijn met de plaats, waar haar man verblijft en zich elvendig ongerust over hem te ma ken. Huiszoeking in pastorie van ds Nlemoeller. Gistermiddag heeft de politie in Dahlem een huiszoeking gehouden in de pastorie van ds. Niemoeller. I Officieele mededeeling. Officieel wordt medegedeeld: De z.g. raad der oud-Pruisische unie heeft in een verga dering van den broederraad besloten, in strijd met de verordening van den minister van binnenlandsche zaken voor het rijk en Pruisen d.d. 18 Februari 1937, er bij de pre dikanten op aan te dringen mededeeling te doen van de namen dergenen, die uit de kerk treden. Op grond van deze in strijd met de staats- verordeningen zijnde handeling werd tegen vier personen, die aan de totstandkoming van het desbetreffende besluit hun mede werking hebben verleend, n.1. de predikan ten Jacobi en Niesel, assessor dr. Ehlers en von Arnim-Luetzow, allen te Berlijn, bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Tegen twee andere Berlijnsche geestelij ken, die Zondag 20 Juni op grond van dit besluit en in strijd met het verbod mededee- lingen hadden gedaan over uittredingen, werd eveneens bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd, terwijl een zevende voort vluchtig is. NIEUWE RUSSISCHE ZUIVERING. Weer een hoog ambtenaar afgezet. De Russische bladen melden, dat Maga- lochvili, voorzitter van den raad van volks commissarissen van Georgie, van zyn func ties ontheven is. Na die van wit-Rusland en Oesbekistan is hy de derde president, die af gezet is. Journalisten gearresteerd. Volgens geruchten zouden verschillende redacteuren van de „Izwestija" in hechtenis zijn genomen. Het staat vast, dat op het oogenblik arrestaties in intellectueele en journalistieke kringen verricht worden. Doordat het echter vacantietijd is, is het moeilijk te weten te komen, of zekere per sonen door vacantie, ziekte of door een an dere omstandigheid afwezig zijn. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Ernstig auto-ongeluk te Soesterberg. Luitenant-vlieger verongelukt. In den afgeloopen nacht is by een auto-ongeluk te Soesterberg de 27-ja- rige luitenant-vlieger baron Wentinck uit den Haag om het leven gekomen. Om ongeveer één uur reed baron Wentinck met een kleine sportauto op den Amersfoortschen straatweg. Hij kwam uit Soesterberg en reed in de richting Utrecht. In dezelfde richting reed voor hem een tractor, hoog opge laden met turfmolm. Door nog niet be kende oorzaak is de sportauto op de grens van Soesterberg en Huis ter Hei de met groote snelheid onder den trac tor gereden. De bestuurder raakte zoo danig bekneld, dat hij op slag dood was. De politie uit Zeist was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in, waarby fotografische opnamen van het gebeurde werden genomen. Het stoffelijk overschot is per rijwiel- brancard naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. HET CONFLICT TUSSCHEN DEN POOLSCHEN STAAT EN DEN BISSCHOP VAN KRAKAU. Het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha en den Poolschen staat over het overbrengen van het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski blijft de openbare meening in Polen bezig hou den. De organisaties, welke de regeering steu nen, hebben een felle resolutie aangenomen, waarin wordt geëischt, dat ofwel het parle ment onmiddellijk bijeen wordt geroepen om den Wawel-kathedraal te nationalisee- ren, ofwel de weerspannige Prelaat wordt gearresteerd. De „Gazete Polska" geeft te verstaan, dat de aartsbisschop gerechtelijk vervolgd zou kunnen worden. Het conflict tusschen een katholiek Prelaat en de Poolsche regeering kan ernstige ge volgen hebben voor de binnenlandsche po litiek van Polen. Het „Kamp der nationale Unie" dat kort geleden door kolonel Adam Koe in het leven is geroepen, stelt zich op christelijk beginsel en wenschte de betrek kingen met de kerk te herstellen. Deze ont wikkeling werd met leede oogen aangezien door de oude aanhangers van Pilsoedski, die sedert den herfst van 1935 niet meer aan de macht zijn. De Poolsche geestelijkheid heeft tot nu toe niet ingegrepen in het conflict, zoodat dit beperkt blijft tot den persoon van den aartsbisschop. Betooging tegen houding van den aartsbisschop. Gisteravond heeft te Warschau een groote volksbetooging plaats gevonden als protest tegen de houding van den aartsbisschop van Krakau. Een ontzaglijke menschenmenigte waaronder arbeiders- en oudstrydersorga- nisaties, had zich verzameld op het Maar schalk Pilsoedskiplein, vanwaar men in op tocht naar het slot Belvedere trok om aldus hulde te brengen aan de nagedachtenis van maarschalk Pilsoedski. De arbeiders van de fabrieken te War schau hebben gisteren 15 minuten den ar beid gestaakt uit protest tegen het optreden van den Metropoliet Sapieha en een reso lutie aangenomen, waarin zy verklaren het eens te zyn met de houding van den mi nister-president, bestraffing eischen van den aartsbisschop, die Poolsch staatsburger is, en verlangen dat het Wawel-slot onder be scherming van den staat wordt geplaatst. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter él te hoog laat oploopen!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1