Alkmaar moet groeien. Bij Examens JUiMicaties Er moet een commissie voor handel en industrie komen. Een nieuw Landbouwhuis. LIMMEN EGMOND BINNEN VIII. Het warenhuis neemt in de r(j der winkel zaken een zeer bijzondere plaats in. De di recteur van een warenhuis is eigenlijk de groothandelaar onder de eenvoudige zaken- menschen en hij werd in middenstandskrin gen dan ook vaak beschouwd als een ge vreesde concurrent tegen wiens verkoop methoden gezamenlijk stelling moest wor den genomen. Evenwel, die belangenstrijd is aan het verloopen, omdat zoo menige directeur van een warenhuis als een der meest vooraan staande middenstanders in de rij der han deldrijvende stadgenooten is getreden en mede heeft gestreden om op allerlei gebied voor allen tot betere levensvoorwaarden te komen. En ook, omdat er tegenwoordig nog maar weinig middenstanders zijn, die zich bij den winkelverkoop tot één artikel beperken. Steeds meer ziet men in winkels, die men geen warenhuizen kan{ noemen, artikelen verkoopen, welke onderling in geen enkel verband staan en het warenhuis-idee vindt dan ook in middenstandskringen op steeds breedere schaal toepassing. Wij hebben ge meend, dat in de afdeeling handel van onze enquête ook de stem van een „groot-winke lier" moet worden gehoord en de heer J. W. A. Heuseveldt, directeur van de N.V. Alk- maarsch Warenhuis en tevens een der meest gewaardeerde krachten in de mid- denstandsvereeniging hier ter stede is zoo vriendelijk geweest ons het volgende toe te zenden. Gaarne wil ik, zoo begint de heer Heuse veldt, gevolg geven aan uw uitnoodiging ook mijn inzichten kenbaar te maken ten aanzien van de te volgen richting voor een juiste welvaartspolitiek voor onze stad. Het ligt allerminst hierbij in mijn bedoe ling uiting te geven aan ontevredenheid over het gemeentebeleid der laatste jaren. Om critiek te mogen en te kunnen uit oefenen, moet men tot oordeelen bevoegd zijn en daarvoor ontbreken mij de noodige gegevens. Liever dan afbreken, zou ik gaarne een poging wagen, die misschien tot verbetering kan bijdragen. Met alle waardeering voor datgene, dat de laatste jaren ten goede van Alkmaar is tot - Stand gebracht, zou Alkmaar ongetwijfeld in den concurrentiestrijd der gemeenten nog meer activiteit kunnen ontplooien. Vaak kan men in zakenkringen van Alk maar de verzuchting hooren, dat men zich niet aan den indruk kan onttrekken, dat onze gemeente-politiek zich tevreden stelt met het beheer en het geven van leiding aan de toestanden, zooals die zich vanzelf ontwikkelen en openbaren, zonder dat men in de gemeente-politiek zelf voldoende initiatief ontdekt voor het kiezen van juiste richtlijnen, die den groei van Alkmaar door bevordering van handel en industrie als bron van welvaart ten goede kunnen komen. Ik denk hierbij onder meer: le. aan de verkrijging van goede toe- gangs- en doorgangswegen voor het verkeer tot en door onze binnenstad; 2e. de bevordering en vergemakkelijking eventueel subsidieeren van de verkeersmid delen uit de plaatsen onzer omgeving naar Alkmaar, speciaal ook ten opzichte van de aanwinst onzer provincie door de Wieringer- meer; 3e. het voeren van een juiste bouwgrond exploitatie, die, met inachtneming van de tischen ter bevordering van de vestiging van particulieren, toch ook mogelijkheden schept voor de vestiging van industrieele- en handelsondernemingen aan den rand of in de onmiddellijke omgeving van Alkmaar. Deze opgaaf is misschien veeleischend, al thans niet eenvoudig, maar daarom mijns in ziens niet onuitvoerbaar. Mede, zoo zegt de heer Heuseveldt, door dat het voor zakenmenschen, die van de gunst van de geheele Alkmaarsche bevol king afhankelijk zijn, zeer moeilijk is, zich op politiek terrein te begeven, zijn uit den aard der zaak slechts zeer weinig zakenmen schen in den Raad vertegenwoordigd. De meeste zakenmenschen stellen zich te vreden met slechts een dienende taak in het maatschappelijk leven en er is alzoo in dit opzicht ook voor de toekomst in die richting geen wijziging te verwachten. Toch zou het zeer gewenscht zijn, speciaal ten opzichte van het bovengenoemde onder deel van ons gemeentebeleid, indien cok met deze kringen meer contact werd gezocht en door deze groep medewerking kon worden verleend, ten dienste van het algemeen stadsbelang. Er zijn reeds talloos vele commissies, die al of niet hun noodzakelijkheid hebben be wezen en toch zou het naar mijn overtui ging overweging verdienen, daaraan nog één commissie toe te voegen, n.1. een com missie voor Handel en Industrie. Het wil mij voorkomen, aldus de heer Heuseveldt, dat zulk een commissie met een juiste opvatting van haar taak, samen gesteld uit enkele raadsleden, liefst onder presidium van den wethouder van financiën en aangevuld met afgevaardigden uit de groepen van handel, industrie en het bank wezen, hier ter plaatse, zeer nuttig advisee rend en bemiddelend werk zou kunnen ver lichten. Indien zulk een commissie de beschikking krijgt over financieele middelen, die alleen mogen worden aangewend ter verkrijging van voorlichting door steden-bouwkundigen en experts op 't gebied van handel, nijver heid en verkeer, zou-hiermede mijns inziens in een groote behoefte worden voorzien. Daar het uw wensch is zoo beknopt en zakelijk mogelijk te blijven, zal ik er mij van onthouden, mijn inzichten tot in details weer te geven en hoop, dat uw initiatief er toe zal mogen bijdragen om door een pret tige uitwisseling van gedachten, welwillend aangeboden door uw blad, de welvaart van onze Victóflestad té bevorderen. Hoewel landbouw, veeteelt en zuivel eigenlijk meer in de omgeving van Alkmaar dan in de stad zelf op den voorgrond tre den, interesseert men zich in dit centrum van het platteland in Hollands Noorden na tuurlijk ten zeerste voor alles wat met den landbouw in den meest uitgebreiden zin van het woord in verband staat, We hebben hier nog een Landbouwhuis, een gebouw waar in zoo vele belangen van land- en vee houders worden behartigd, waar de bestu ren van diverse organisaties zetelen en vooraanstaande figuren hun dagelij kschen arbeid verrichten. Dat dit Landbouwhuis noodig door een ander en beter moet worden vervangen, is de meening van den heer J. Dokter, Direc teur van de Zuivelbank, die ons, in verband met onze enquête, het volgende schrijven heeft gezonden. U vraagt mij als bestuurder eener organi satie wat er m.i. gedaan kan worden om de welvaart van onze stad te b tvorderen. U sta mij toe, dat ik aan de organisatie „Vereeniging Het Landbouwhuis", die ik mede bestuur, in de eerste plaats mijn aan dacht schenk. Een goed ingericht Landbouwhuis, dat huisvesting kan bieden aan verscheidene landbouwvereenigingen en consulentschap pen, is een onderwerp, dat zeer zeker de aan dacht, zoovel van' het gemeentebestuur als van de inwoners, waard is. Het landbóüwvereenigingsleven heeft na melijk in de laatste 40 jaren een grooten omvang aangenomen en een stad als Alk maar, gelegen in de onmiddellijke omgeving van het land, kan het niet onverschillig lf ten hoe dat vereenigingsleven zich heeft ontwikkeld. De melkverwerking alsmede de verkoop der producten heeft zich verplaatst van de boerderij naar de fabriek, een ontzaglijke verandering in.den loop der tijden. Daarbij trokken ar.dere vereenigingen, de aankoop- vereenigingen, den aankoop en de bewerking van veevoeder en kunstmest tot zich. Zuivel fabrieken en malerijen vereenigden zich in grooter verband en er ontstonden centrales, die op hun beurt weer een controleerende en regelende werking uitoefenden op de lande lijke organisaties. Voeg daarbij, dat de voor lichtingsdienst van de zijde der regeering, alsmede het landbouwonderwijs meer en meer gecompleteerd werden, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat er voor een stad als Alkmaar veel aan gelegen is om een Land bouwhuis binnen hare wallen te hebben, dat het centrum is van vele belangrijke diensten die vereenigingen en consulenten den land bouw en de veeteelt in allen omvang bewij zen. Tal van kantoren, zegt de heer Dokter, zijn daar ondergebracht wat meebrengt dat vele aangestelden hiel- zich metterwoon heb ben gevestigd eri dat velen, zoowel land bouwers als veehouders, de stad Alkmaar bezoeken om hun organisatorische belangen te behartigen en 't behoeft geen betoog, dat deze bezoeken zich niet alleen bepalen tot de kantoren, maar de middenstanders daar van zuilen profiteeren. De gemeente Alkmaar heeft er dus veel belang bij, dat hier een Landbouwhuis ge vestigd is en "het collego van B. en W. heeft dit ook zeer wel begrepen. Een 20-tal jaren geleden kwam de oprichting tot stand en (Alkmaar werd de zetel. In dat Landbouw huis waren de kantoren van den Bond van Zuivelfabrieken, Zi^velbank, Kaas- en Boter ccntrolestation, Bond van Rundveefokver- eenigingen, Schapenstamboek, Varkensstam boek, Commissie uit da Veilingen, Wolver- eeniging, Veeteeltconsulent enz. Later kwam de Landboüw-Crisis-Organi- satie tot stand en vond onderdak in het Landbouwhuis, zij hét met veel moeite, maar het ging, dank zij'den goeden wil van alle betrokken partijen. Evenwel, het blijkt steeds meer en meer, dat door den groei der werkzaamheden erf dén uitbouw van adrrfi nistratie het Landbouwhuis veel'te klein is om alles nog te omvatten. Men voelt zich daar als in een nauwsluitend keurslijf en de "tijd is gekomen om'*daarin verandering te brengen. Het kan beter \£$rdên w&nneer de Ver eeniging Het LörfdMitJwhuis de beschikking krijgt over meer r'öimfe, zulks zou moeten gaan ten" koste van bet Gymnasium, waaruit zou vólgen de bouW'van eèn niéuw Gymna sium. Een andere oplossing, eene waaraan de landbouw verre de voorkeur zou geven, is de stichting, yar een Landbouwhuis. in de nabijheid van de markt gelegén, want dapr behoort een dergelijk' tehuis te staan. Naar een dergelijk ideaal gaan onze wen schen uit en als ik zeg „onze", dan bedoel ik daarmede Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in zijn ganschen omvang. Als bestuur en inwoners van Alkmaar aan dit onderwerp hun aandacht zouden willen schenken, geloof ik zeker, dat er iets valt te bereiken op dit gebied wat de moeite waard is. Een goed geoutilleerd Landbouwhuis in ie nabijheid van de Markt lijkt mij een eisch van den tijd, een Landbouwhuis waar land bouw, tuinbouw en veeteelt een centrum vinden vpor hun zaken, dat tot in verrë toe komst een belangrijk aantrekkingspunt1 voor Alkmaar zal blijken te zijn. nog véél méér belangeloos werd verricht pp dat terrein dan thans door het B. A. wordt gedaan. Ten slotte werd het voorstel van B. en W, aangenomen, onder aamteekening, dat de heer Greeuw ertegen was. Hierna volgde sluiting der openbare vergadering. De Raad kwam Vrijdagavond 9 uur voltallig bijeen. Na opening en vaststel ling der notulen, deelde de voorzitter me de dat het verzoek om de verlaging van vaste lasten voor den aanleg van den Prov. Weg is ingewilligd, met een verla ging van 200. Bericht was gekomen van Ged. Staten, dat de kosten van krankzin- nigen-verpleging zijn verlaagd van 670 op 630, kleeding inbegrepen. Ingekomen was een mededeeling van de Ned. Heide- Mij. dat voor toezicht een reductie is toe gestaan van 11 pet. van den directeur P. T. T., dat ingaande 1 Juli a.s. de kan tooruren voor den telefoondienst zijn vast gesteld van 8 tot 20 uur. Goedgekeurd is de gemeentebegrooting 1935. Een adres van een aantal ingezetenen om bestrijding der stofplaag werd door den voorzitter belicht. Daar in de vorige vergadering is beslo ten om spoed te betrachten, werd tot aan houding besloten. Aanvulling van de begrooting 1936 werd goedgekeurd. Converteeren van de geheele gemeente schuld, groot pl.m. 90.00 in vaste lee ning. B. en W. vroegen machtiging om bij gunstige gelegenheid over te gaan tot het converteeren van de geheele gemeente schuld in leening (en) beneden de 4 pet. rente. Nadat door den voorzitter mededeeling was verstrekt, werd aan B. en W. mach tiging verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Bult naar de stopzetting der werkverschaffing. Hebben we hier ook last van die stopzet ting? De voorzitter zeide dat van 14 Juni tot 15 September de werkverschaffing wordt stop gezet. De bedoeling is de .werkloozen in het vrije bedrijf. B. en W hebben hun best gedaan om te bereiken wat er te beréiken valt. De heer Dekker Vroeg of er personen naar de Wieringer- meer gaan? De voorzitter zeide dat wat B. en W. be reikt hebben tot tevredenheid stemt. Hier na ging men in besloten zitting. van van In ons nummer van Dinsdag zullen wij deze reeks beschouwingen nog vervolgen. praktijk opgedane ervaring dienen te wor den gesteld. Zij gaven daarom in overwe ging in art. 7 van de verordening voor atroomlevering door het G.E.B. tusschen te voegen een nieuw tweede lid, luidende: „De uitvoering der huisinstallaties moet voldoen aan de voorschriften samengesteld door het Verbond van Electrotechnische Handel en Industrie (V.E.H.I.)" De heer Greeuw vreesde, dat er over dreven eischen zullen worden gesteld. Hij had gemeend, zulks uit de bijbehoorende bescheiden te moeten concludeeren. De voorzitter antwoordde, dat de thans bedoelde eischen overal in den lande vorden gesteld door de V.E.H.I. De heer Barnhoorn, voorzitter van het G.F.B., zei, dat het hoofdzakelijk gaat om de stopcontacten. Verschillende bewo ners willen méér dan vorige bewoners. De heer S c h u ij t merkte nog op, dat de bouwkosten van een huis met hoogstens 10 zullen stijgen bij doorvoering van de eischen der V.E.H.I. Het voorstel werd goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Bezoldiging secretaris en penning meester van het B.A. Het burgerlijk armbestuur gaf in een schrijven aan den Raad in overweging om aan den secretaris en aan den penning meester van dat college een jaarlyksche be looning toe te kennen. B. en W. konden zich met de zienswuze van het burgerlijk armbestuur geheel ver eenigen, omdat de omvang der bemoeiingen van bedoelde functionnarissen zoodanig is geworden, dat het toekennen van een beloo ning een dringende eisch moet worden ge acht. Zij stelden daarom voor om aan art. 6 van het reglement voor genoemd ooilege toe te voegen: „Aan den secretaris en aan den penning meester kan een bezoldiging worden toege kend, waarvan het bedrag op voorstel van het burgerlijk armbestuur of nadat genoemd bestuur om advies is gevraagd, door den Raad der gemeente Heiloo wordt bepaald." Het B. A. was van meening, dat thans vol staan kan worden met de bezoldiging voor den secretaris op 150 en voor den penning meester op 200 per jaar te bepalen. B. en W. stelden voor om, behoudens goedkeuring van bovenbedoelde wijziging van het reglement, de bezoldigingen op die bedragen vast te stellen en te bepalen, dat deze geacht zullen worden te zijn ingegaan op 1 Mei 1937. In de toelichting tot het voorstel zei de voorzitter o.a., dat het werk voor het B. A. sterk is toegenomen: er wordt nu 30.000 per jaar omgezet. Men moet niet ver geten, dat de secretaresse elke week een zit dag heeft en daarenboven nog de vergade ringen van het college heeft bij te wonen. De heer Opdam merkte op, dat het karakter van het B.A. veranderd is. Hij zou het geld liever willen houden in beheer van den gemeente-ontvanger. Het werk van het B.A. is gewijzigd door de werkverschaffing e.d. Het B.A. moet z.i. alleen geld geven daar waar het vanouds zulks deed, dus aan de behoeftigen. De voorzitter antwoordde, dat de uitbreiding van het werk van het B.A. is ontstaan tengevolge van de malaise der laatste jaren, die oorzaak is, dat er veel be- hoeftigen kwamen. De heer Akkerman, voorzitter van het B.A., meende, dat het geen verschil maakt uit welke kas de behoeftigen worden geholpen, zij moeten immers hulp hebben vanwege de gemeente. De heer Greeuw zag in de kwestie aanleiding om terug te komen op zijn vroeger voorstel tot instelling van een Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij wilde echter thans niet een daartoe strekkend voorstel herhalen. Alleen wilde hij zich verzetten tegen een bezoldiging blijft men kalm en helder, indien men vooraf MÜnhardt'sZenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. van afzonderlijke personen, die zich be lasten met sociale zorg; zij moesten daar z. i. zooveeli gevoel voor hebben, dat zij het werk wel gratis zouden willen doen. Spr. vond het jammer, dat het B. A. met het voorstel was gekomen. Weth. Akkerman meende, dat in bepaalde gevallen het werk zoo omvang rijk kan worden, dat men dat niet meer gratis mag verlangen. En zoover zijn we thans. De s e c r e t a r i s zei nog, dat de ar menwet geen iristelling van armenzorg kent naast het B. A. zooals dat in deze gemeente bestaat. Het is wel mogelijk, dat de uitgaven voor werkverschaffing wor den gedaan door B. en W., maar zij vormen slechts een klein deel van de uitgaven van het B. A. De heer van 't Veer vroeg of de penningmeester van het B. A. geen borg moet stellen voor het groote bedrag, dat hij heeft te beheeren. De voorzitter antwoordde, dat door een wetswijziging alle borgstellingen zijn afgeschaft, ook voor gemeente-ontvangers. Maar bovendien heeft de penningmeester van het B. A. slechts een betrekkelijk klein bedrag tegelijk onder zijn beheer. De heer Keesman zag in een bezol diging van den penningmeester het schep pen van een betrekking. Weth. Akkerman was van oordeel, dat het hier slechts een tegemoetkoming betrof; als het een betrekking zou zijn, moest men hooger bezoldigen. De heer Greeuw bleef er bij, dat het werk voor sociale zorg gratis moest ge beuren. Hij kende wel voorbeelden, dat De raad vergaderde Vrijdagavond. Naar aanleiding van een 'schrijven den Pensioenraad werden de bësluiten den- raad van 24 Februari j.L betreffende de Vaststelling der pensioengrondslagen van den heer D. Portegiés te Egmond-Binrten als agent der arbeidsbemiddeling en als agent der Werkloosheidsverzekering; 'inge trokken, en daarna opnieuw vastgesteld op resp. 50 en 50, beide besluiten ingaande f6 November 1934. Naar aanleiding van een schrijven van den directeur van het gasbedrijf te Egmond aan Zee deelde de voorzitter mede, dat de meter op de grens der gemeente, wélke den gas- inkoop van deze gemeente bij Egmond aan Zee registreert, sedert lang niet meer zuiver functionneert. Tot grondslag zal dienen de gasverkoop over dat jaar vermeerderd met 4 netverlies. Aangezien de beide gemeenten nog in on derhandeling zijn over de overname van het gasbedrijf dezer gemeente zal nog geen nieuwe meter worden geplaatst. Aan den heer Verheggen werd, overeen komstig diens verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, tevens secretaris dier commissie. In diens plaats droegen B. en W. voor den heer v. d. Berg, Hoofd der Bijz. School te Egmondbinnen. Met algemeene stemmen aldus aangenomei Op voorstel van B. en W. werd besloten van het Hoogheemraadschap van de Uitwa- terende Sluizen in Kennemerl&nd en West friesland de baggerbenoodigdheden, be staande voornamelijk uit 2 schaftlokalen en baggerbeugels, over te nemen voor 288,25 Aldus besloten. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. van Alkmaar deelde de voorzitter mede, dat de vernietiging van afgekeurd vleesch, zooals dit tot heden geschiedde niet overeenkomstig de wet plaats vond: Bit moet geschieden door middel van een destructor. Alkmaar heeft thans voor zijn aangesloten gemeenten met Barsingerhorn een overeenkomst gesloten, welke thans door de raden der bij Alkmaar aangesloten ge meenten goedgekeurd moet worden. Op voorstel van B. en W. werd besloten de door Alkmaar getroffen regeling goed te keuren. Naar aanleiding van een verzoekschrift Van den heer P. Groot, alhier, kwam de ver keersregeling van den nieuwen weg te Eg mond aan den Hoef ter sprakt. De heer Simons was van meening, dat de gemeente zich in de luren heeft laten leg gen door het Hoogheemraadschap. De voorzitter zeide, dat de gemeente over dien nieuw aangelegden weg geen zegging schap had. Het Hoogheemraadschap heeft de Provinciale goedkeuring voor den aanleg verkregen. De gemeente Egmondbinnen is zelfs niet gehoord. Voorts zeide de voorzitter, dat de getrof fen verkeersregeling zeker schade zal bren gen aan de zaak van den heer J. Groot, doch dat hieralgemeen belang voor particulier belang gaat en de getroffen regeling de beste is, waarmede de raad tenslotte accoord ging. Naar aanleiding van een schrijven van den Rijksinspecteur te Beemster deelde de voor zitter mede, dat van dezeri eerst een schrijven was binnengekomen, waarbij werd toege staan, dat slechts, tijdens de stopzetting der steunregeling en werkverschaffing geduren de dezen zon»er, .10 werkloozen in zorg mochten blijven. B. en W. reclameerden hiertegen terstond. Na een persoonlijk be zoek aan den adj.-inspecteur is later weer een brief ingekomen, waarbij werd toege staan dat voortaan 30 werkloozen in zorg mochten blijven. Echter zal de inspectie er voor zorg dragen, dat ten minste 20 werk loozen hiervan in de Rijkswerkverschaffing „De Wieringermeer" geplaatst zullen wor den. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand belast met alle daaraan verbonden zaken werd benoemd de heei J. van Don, ambte naar ter secretarie alhier. Bij de rondvraag vroeg de heer de Reep of te Egmondbinnen bij de r.k. school aldaar niet een bord geplaatst kan worden, met tot opschrift „School", teneinde de auto's te waarschuwen, die aldaar met groote snelheid voorbijrijden. De voorzitter zeide zijn best hiervoor te zullen doen. De heer Zentveld vroeg of het gemeente bestuur niet meer werk kan maken van den Zeeweg te Egmondbinnen. De heer van Duin achtte het voor. Egmond binnen een bestaansbelang, dat deze weg behouden blijft. Welk eigendomsrecht heeft de Provincie? De voorzitter deelde mede, dat het hier niet om het eigendomsrecht gaat, dat onge twijfeld aan de Provincie behoort, immers deze heeft dit recht aangekocht van den heer v. d. Vliet „Heer van Egmont en Rinnegom". Eigendomsbewijs heeft de Provincie dus zeer zeker. Echter gaat de vraag hierom: Is de weg een openbare weg? De hooge instanties beweren van niet. Procedeeren tegen de Provincie, Hoog heemraad enz., kortom lichamen waarmede je telkens weer te maken hebt, is zeer ge vaarlijk. Het is veel beter deze zaak langs minnelijken weg gedaan te krijgen. De heer van Duin bracht in verband hier mede nog ter sprake, dat Egmondbinnen te weinig cultuurgrond heeft, en dat daarom het plan om 150 H.A. duinterrein af te gra ven van het grootste belang is. De heer Simons vond het wel treurig, dat nu er zooveel menschen in de gemeente zonder werk loopen en er in deze gemeente toch waarlijk zooveel objecten zijn, deze niet door die werkloozen ter hand kunnen worden genomen. De wegen in de kom van de gemeente als de Julianaweg, de Krijt, Adelbertusweg enz. zijn treurig. De voorzitter deelde mede, dat de posten voor werkverschaffing absoluut niet hooger gebracht kunnen worden. Egmondbinnen is een grensgemeente, die op de rand der noodlijdendheid staat, en om deze te voor komen drukt de regeering alle uitgaven dezer gemeente zooveel het kan teneinde daardoor het gemeentelijk budget nog met de Rijksbijdrage in evenwicht te kunnen houden. Voorts deed de voorzitter mede deeling met den wensch van den ,heer Si mons zooveel het kan rekening te houden. Vervolgens pleitte de heer Simons voor de oprichting van een voorschotbank, met een kapitaal van ongeveer 1000.van den kapitaaldienst teneinde, aangezien de raad in zijn vorige vergadering geen heil zag in de aansluiting bij het Middenstandsborgstel- lingfonds, op die manier de daarvoor in aanmerking komende middenstanders te hulp te komen. De voorzitter zeide het plan in ernstige overweging te zullen nemen. Hierna ging de raad in geheime zitting over tot bespreking van den bouw van het nieuwe raadhuis. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDS ONDERWIJS TE ALKMAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekkingen van leeraren aan bovengenoemde school in de hierna ge noemde vakken voor een nader te bepalen getal lessen (van 50 minuten) per week, waarvoor bij voorkeur in aanmerking komen bezitters van wettelijke bevoegd heid voor het betreffende vak: bouwkunde en bouwkundig teekenen; werktuigkundig- en smidsteekenen; electro-techniek en electro-technisch teekenen; stoomwerktuigkunde en motoren- kennis; natuurkunde wiskunde. Cursusduur 1 October31 Maart. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse) De Directeur verstrekt gaarne .inlich tingen. Sollicitatiestukaken (adres ongezegeld) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 3 Juli a.s. Alkmaar, 26 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden, in verband met de groote nationale gymnastiek- wedstrijden, krachtens artikel 9, lid 5, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, onthef fing hebben verleend van artikel 4 dier wet ten aanzien van het geopend blijven van winkels in consumptie-artikelen op Zondag 27 Juni a.s., met dien verstande dat het ge oorloofd zal zijn deze winkels op dien dag open te houden van des middags 12 uur tot des namiddags 10 uur. Alkmaar, 26 Juni 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Crisis-publicatie» STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten*, gedenatureerd in het tijdvak van 21 Juni 1937 Juni 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A 3.15 per voor kwaliteitsklasse B 2.65 per voor kwaliteitsklasse C 2.15 per Voor groene erwten van de klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding 1.65 per 100 kg. 's-Gravenhage, 25 Juni 1937. tot en met 26 100 kg. 100 kg. 100 kg. laagste

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7