N GEHEIMEN DIENST SUtumUaMd. QemeeHtemdeH ^Buitenland JUovwciaal Tlieuws ÜeuittetoH ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 26 JUNI 1937 Verkeersongelukken. Nieuws in 't kort. Onlusten aan het Aragon-front. NIEUWE NIEDORP EGMOND BINNEN BROEK OP LANGENDIJk ZIJPE NIEUWE NIEDORP ST. PANCRAS EGMOND AAN ZEE Éi NEDERLAND EN DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Overeenkomstig de door den minister van Buitenlandsche Zaken ter gelegenheid van de behandeling van het wetsontwerp betref fende het nemen van maatregelen met be trekking tot de vijandelijkheden in Spanje, aan de Staten-Generaal gedane toezegging Zijn thans nedergelegd ter griffie, ter inzage van de leden der Tweede Kamer, een tiental exemplaren van Staatsblad no. 163, hou dende den tekst van het kon. besluit van 11 Juni j.L, strekkende om het dienstnemen bij één der strijdende partijen in Spanje te beletten. De minister van Buitenlandsche Zaken voegt hieraan toe, dat tot dusverre geen andere besluiten dan het hiergenoemde kon. besluit van 11 Juni j.1., op grond van de wet van 8 April 1937 zijn uitgevaardigd. KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag om twee uur verzocht de heer D., wonende aan het Nassauplein te Groningen, de opsporing van zijn drie-jarig zoontje. Gisteravond acht uur men zou juist be gum en te dreggen vond de politie het lijkje in de spoorsloot aan het Reitdiep. Het is naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN Na een uitstapje in Amsterdam, waarbij blijkbaar veel drank werd gebruikt zij verkeerden althans sterk onder den in vloed kwamen twee vrienden op hun terugtocht naar den Nieuwendammerdijk op het z.g. Zwarte Pad bij het IJ-bosch met elkaar in botsing. Met hun rijwielen maak ten de mannen een val, waarbij de 29-jarige V. een vrij ernstige hoofdwonde opliep. Hij klaagde over inwendige pijnen. De ambu lance-auto van den Geneeskundigen Dienst vervoerde den man naar het Binnen-Gast- huis, van waar hij later werd overgebracht naar de Valerius-kliniek. BRITSCHE GEZANT NEEMT ONTSLAG. Mr. v. Limburg Stirum opvolger, Bij K.B, van 19 Juni 1937 is aan jhr. mr. de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Britsche Hof, met ingang van 15 Juli 1937 op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatieken dienst aan Hare Majesteit de Koningin en aan den lande be wezen zeer belangrijke en langdurige dien- aten. Bij K. B. van 22 Juni 1937 is mevrouw jhr. mr. R. de Marees van Swinderen te Londen benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Bij K. B. van 22 Juni 1937 is met ingang van 16 Juli 1937 benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lon den mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister ter beschikking. STOPVERBOD VOOR PALEIS SOESTDIJK. De commissaris van politie te Baarn ves tigt de aandacht van de weggebruikers nog eens nadrukkelijk op het sinds korten tijd voor het gedeelte van den rijksweg Amster damAmersfoort, dat gelegen is voor het paleis Soestdijk, ónder de gemeente Baarn, uitgevaardigde stopverbod. De groote belangstelling welke van de zijde van het publiek nog immer voor het paleis Soestdijk aan den dag wordt gelegd en welke belangstelling, naar verwacht wordt, in de komende vacantiemaanden nog zal toenemen, maken bijzondere maatrege len noodzakelijk. Wegens de aldaar heerschende verkeers drukte zal op de naleving van dit stopver bod van nu af streng worden toegezien en onverwijld proces-verbaal worden opge maakt. INWERKINGTREDING DER VOOR RANGSWEGEN. De A.N.W.B. meldt verder, dat de mee ning, als zou de in werking treding der aan wijzing van voorrangswegen op 4 Juli a.s. welke voor een groot gedeelte van het rijks wegennet geldt, worden uitgesteld, daar met de aanduiding van die wegen niet gereed gekomen zou kunnen worden, onjuist is. De voorrang op de bedoelde rijkswegen treedt inderdaad den 4den Juli a.s. in wer king. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 17-jarige wielrijder W. Kroes, die op weg was van Ferwerd naar Marrum (Fr.) by het oversteken van den weg, bij de zuivelfabriek te Marrum-Wester Nijkerk, door een vee- auto uit Temaard aangereden en op slag dood. De jongeman, die achter een vrachtauto reed, vergewiste zich bij het oversteken van den weg niet of deze wel veilig was. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. In de Bussumschestraat te Den Haag is gistermiddag omstreeks kwart voor drie een 3-jarig knaapje H. de B., wonende in ge noemde straat, door een vrachtauto over reden. Hoewel het ventje reeds herhaalde malen door den chauffeur gewaarschuwd was, was het toch achterop de auto geklommen, met het gevolg, dat, to ende vrachtauto zich in beweging zette, de jongen er af viel en on der het rechterachterwiel terecht kwam. Het jeugdige slachtoffer was vrijwel op slag dood. De G.G. en G.D. heeft het lijkje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. ERNSTIG MOTORONGELUK TE SOESTERBERG. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft zich tegenover „Huis ten Halve" te Soester- berg een ernstige motorongeluk voorgedaan. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak is aldaar de uit Tilburg afkomstige motor rijder H. O. in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende auto, bestuurd door den heer H. uit Amersfoort. Door de botsing sloeg de auto over den kop, doch de bestuurder kwam er gelukkig onge deerd af, terwijl de auto vrijwel niet werd beschadigd. Ernstiger was het met O. gesteld. Hij liep een schedelbreuk op en is, nadat hem geeste lijke en geneeskundige hulp was verleend, in schier hopeloozen toestand naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Hittegolf in de middelwest. - De staten van het middenwesten van Texas tot de groote meren hebben op het oogenblik van de eerste hittegolf van dit jaar te lijden, Temperaturen tot 42 graden Celsius zijn geconstateerd. 59 personen zijn ten gevolge van de hitte om het leven gekomen, waarvan acht te Chicago. De hittegolf verplaatst zich in Oostelijke richting. Zes dooden bij ontploffingsramp in garage. - In een garage te Montreal heeft zich in den voorraad benzine een hevige ontploffing voorgedaan, tengevolge waar van een zestal personen gedood en omstreeks honderd gewond werden. Er wordt een per soon vermist. Merkwaardig ongeluk. - Gisteren is in een der natuurreservaten in Californië een 75 meter hooge Redwood-Segoya boom, wiens leeftijd tusschen de 2500 en 3000 jaar lag, zonder eenige aanwijzing plotseling omgevallen en terecht gekomen op een der vele automobielen, die dit woud dagelijks bezoeken. De auto werd versplinterd en de vier inzittenden waren op slag dood. De weg waar het ongeluk gebeurd is, is door den opperhoutvester tot nader order afgezet. Sluier en grond. - Naar aanleiding van de Albaneesche wet, welke den Mohamme- daanschen vrouwen het dragen van den sluier verbiedt, zijn... de grondprijzen in de grensdistricten van Zuid-Slavië snel ge rezen. Vele Mohammedanen, met name in de vallei van de Bojana, die Albanië van het vroegere Montenegro scheidt, zijn n.1. zoo weinig over deze wet gesticht, dat zij er de voorkur aan geven het land te ver laten en zich in Zuid-Slavië te vestigen. Basken-regeering voor overgave van Santander? Uit Barcelona wordt gemeld, dat bij het bekend worden van den val van Bilbao aan het front van Aragon on lusten zijn uitgebroken, welke tot bloe dige botsingen hebben geleid. In Bujaraloz, het hoofdkwartier der anarcho-syndicalistische militie, heeft zich een generale staf gevormd, welke onafhankelijk van den rooden bevel hebber aan het Aragon-front, Pozes, wilde optreden. Van Valencia uit zouden troepen naar Bujaraloz zijn gezonden om tegen de anarchisten op te treden. Aan het front van Almeria hebben den afgeloopen nacht schietpartijen tusschen verschillende roode troepenafdeelingen plaats gevonden. Een Havas-telegram uit Valencia meldt, dat de veiligheidsdienst daar een wijd ver takt spionnage-complot heeft ontdekt, waar bij zekere vooraanstaande persoonlijkheden zouden zijn betrokken. Heden of morgen zou eencommuniqué worden gepubliceerd, dat, naar men be weert, een zekere sensatie zal verwekken. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). Donderdagavond vergaderde de raad voltallig onder leiding van burgemeester Pluister. Ingekomen was een ontslag-aanvrage van mej. A. v. d. Molen als agente der ArbeidS' bemiddeling en ambtenaar van den burger lijken stand per 1 Augustus a.s. Voorgesteld werd, dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dankbetui ging voor de uitnemende diensten in die betrekking bewezen. De voorzitter verklaarde dat mej. v. d Molen haar taak altijd zeer ten genoegen heeft verricht. Als ambtenaresse ter secre tarie, waarvoor zij van B. en W. op de meest eervolle wijze ontslag heeft gekregen, heeft zij gedurende 19 jaren haar werkzaamht-'.en zoodanig verricht, dat een woord van groote erkentelijkheid hier zeer zeker op zijn plaats is. De voorzitter sprak, den wensch uit, dat het mej. v. d. Molen in de toekomst goed moge gaan. (Instemming van de raadsleden). Het gevraagde ontslag werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. verleend. Vaststelling geschiedde van een gemeen schappelijke regeling inzake het gebruik van de destructor te Schagen tusschen de ge meenten behoorende tot den Vleeschkeu- ringskring Alkmaar eenerzijds en die be hoorende tot den kring Barsingerhorn an derzijds. Wijziging had plaats van de rekening 1935 en tevens van de begrooting 1936. Van Ged. Staten was bericht ingekomen tot wijziging der begrooting van diverse klei ne posten, waartoe de raad de vorige maal niet wenschte mede te werken. Ged. Staten bleken hunne wenschen toch te willen door zetten waarmee de raad tenslotte accoord ging. De post wethouderssalarissen werd van 150 teruggebracht op 100. De heer Gayaard wenschte hiertegen ten sterkste te protesteeren, omdat op deze wijze in de hand werd gewerkt, dat iemand, die uit den werkenden stand voortkomt, niet meer in de gelegenheid is lid te zijn van het college van B. en W. Besloten werd tot het aangaan van een annuïteitsleening groot 43.600 tegen een rente van ten hoogste 4 en met een loop tijd van 30 jaren. Het leeningsbedrag is be stemd voor de uitkeering aan het schoolbe stuur in 't Veld van 80 van de indertijd geschatte waarde van de r.k. jongens school. Medegedeeld werd, dat de werkverschaf fing en steunregeling in deze gemeente moet worden stopgezet van 14 Juni tot en met 25 September 1937, met dien verstande, dat in dit tijdvak in „zorg" mogen blijven 5 arbei ders, die bij voorkeur geplaatst moeten wor den bij een centraal werkobject. Sint Adalbertusviering. Gister heeft te Egmond-Binnen weder de Sint Adalbertusviering plaats gehad, waar voor steeds meer belangstelling blijkt te be staan. Ook nu waren zeer velen uit alle dee- len van Nederland bijeengekomen ter her denking van Sint Adalbert, die omstreeks 700 in Kennemerland het* Christendom pre dikte. De herinnering aan dezen heilige wordt levendig gehouden door de aanwezig heid van den Sint Adalbertusput, die genees krachtig water zou bevatten en volgens de legende ontstaan is op de plaats, waar Sint Adalbert werd begraven. Op den Sint Adalbertusakker, waar deze put ligt, werd des morgens om 10 uur in de open lucht een pontificale hoogmis opgedra gen door den bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, daarbij geassisteerd door mgr. dr. Van Gils uit Roermond, deken E. P. Rengs uit Alkmaar, Dom. Schutte O.S.B., sub-prior der priorij te Egmond-Binnen, pastoor J. C. H. M. Schiphorst uit Amster dam en pastoor R. M. A. Nieveen van Dij- kum uit Egmond aan den Hoef. Het indruk wekkende van deze typische, landelijke openluchtmis werd nog verhoogd door den zang der Benedictijner monniken in hun ka rakteristieke pijen. Onder de mis werd de feestpredicatie gehouden door mgr. Huibers. Om halftwee werd door pastoor W. Nolet uit Amsterdam op den akker een plechtig lof gehouden. Om halfdrie brachten de deel nemers een bezoek aan het Jeugdwerkkamp Vredesteijn en daarna aan de terreinen der Benedictijner abdij. Tot slot der plechtighe den werden onder leiding van mgr. Huibers te vier uur de plechtige vespers gehouden in de kapel van de priorij der Benedictijnen. l Opbrengst collecte fanfare. De collecte ten bate der kasmiddelen van het plaatselijk fanfarecorps Advendo heeft tijdens de muzikale wandeling door het dorp opgebracht 52. Geen werkloozen meer. Als een bijzonderheid kan worden aangemerkt dat thans ,mede door de oogst- werkzaamheden, geen werkloozen meer staan ingeschreven by het agentschap der arbeidsbemiddeling dezer gemeente. Steunregeling transportarbeiders. Als gevolg eener bespreking tusschen het gemeentebestuur en de inspectie werk verschaffing betreffende algeheele stopzet ting steunregeling is als gunstig resultaat verkregen dat dit in toepassing wordt ge bracht voor een categorie transport-arbei ders. De genomen steunregeling blijft voor dezen van kracht. Gedeeltelijke stopzetting werk verschaffing, enz. Ingevolge ministerieëele beslissing zijn de werkverschaffing en steunregeling in deze gemeente gedeeltelijk stopgezet tot 25 Sept. a.s. Een beperkt aantal werkloo zen mag blijven profiteeren van werkver schaffing en steunregeling. Wijziging rouleerregeling. Op verzoek van B. en W. dezer ge meente heeft de minister van soc. zaken de voor Zijpe geldende rouleerregeling zoodanig gewijzigd, dat na September 1937 tegenover 3 weken in werkverschaffing, 1 steunweek staat. Thans is de regeling als volgt: 2 weken in werkverschaffing en 1 week steun. Een botsing. Vrijdagmiddag ging de heer P. V. met een gecombineerde zwadkeerder met paard langs den prov. weg tusschen het klooster en den Terdiekerweg naar zijn land. Juist wilde hij oversteken naar zijn land toen uit tegenovergestelde richting een luxe auto aankwam met ongeveer 80 K.M. vaart. Hoewel V. beweert richting te hebben aangegeven, bleek een botsing onvermijde lijk en raakte de auto het achtergedeelte van de zwadkeerder. Hoewel geen per soonlijke ongelukken hieruit voortkwamen en ook het paard met den shrik vrij kwam, is de materieele schade tamelijk groot. Van een en ander is procesverbaal op gemaakt. Een dichteres bezocht het dorp. Tot de bezoekers van het zangconcours op 20 Juni j.1. behoorde de dichteres van een der liederen, dat als verplicht nummer moest worden gezongeni, mevr. Ria Draak- Groenveld. Deze dame had de ontvangst alhier zoo prettig gevonden en het dorp met zijn om geving zoo mooi, zoodat zij na haar thuis komst hierop spontaan een gedichtje heeft gemaakt, en zond dit aan den burgemees ter die het ons ter inzage heeft gegeven. Het luidt als volgt: O, wonder der natuur nog ongerept, in vrijheid ik zie Uw dorp van ver in al z'n échte blijheid. Spontaan, en open hart voor allen die U groeten, o, mildheid der natuur dit nog eens te ontmoeten. Het water met zy'n kroos, kan 't schildersoog bekoren; daar waar bij 't hooge riet, een beetje deint naar voren. Het lage land brengt rust, wat wij zoo vaak behoeven, heerlijk conventieloos een wijle bij U toeven. Jaarvergadering. De schoolfeestvereeniging der O. L. school hield haar jaarvergadering in het café van den heer Bouwstra, onder voor zitterschap van den heer P. de Ruiter. Voor 3 jaar is door den heer v. d. Tak de zaak serieus ter hand genomen, en het ledental opgevoerd van 70 tot 151. De voorzitter dankte den heer v. d. Tak voor zijn werk en feliciteerde hem met zijn succes. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag, ontvangsten 200.58, uit gaven 193.58, saldo 7. Achteruitgang 13. Besprekingen schoolfeest. Volgens het opgemaakte rooster zullen, indien de geldmiddelen dit toelaten, de grooten dit jaar naar Haarlem, Bloemen- daal, Ruïne van Brederode en IJmuiden gaan. De kleintjes naar Schoorl, Kamper duin, Duinvermaak. De vergadering vond dit algemeen goed. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de heer T. Groen (herkiesbaar) werd herkozen, in de plaats van den heer A. Groot (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer C. v. d. Ham). De data werden bepaald op 16 en 20 Juli. Nog werd besloten om een paar dames bij de commissie te benoemen, om met de kleintjes behulpzaam te zijn. Opening Troelstra-oord. Het vergroote Troelstra-oord zal op Za terdag 3 Juli a.s. des middags om 2 uur in bijzijn van autoriteiten en genoodigden of ficieel geopend worden. Subsidie voor t.b.c.-bestryding. De prov. N.H. ver. tot bestrijding der tuberculose heeft aan de afd. Egmond aan Zee van het Witte Kruis voor 1937 een sub sidie toegekend voor de tuberculosebestrij ding, groot 45. i gUOTORMCBE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 48) Een vent, die voor Franciscaner monnik wilde doorgaan. De onoozele sukkel kende geen woord Latijn. Ik wilde haar naar Tilly brengen om te biechten. Helaas het is misgeloopen. Die vervloekte Saxon kwam er tusschen. Maar het leven hebben we weer gered. En", voegde hij er zachter aan toe, „zoo'n verhaal van mijn wederopstanding zal de menschen nog meer vrees inboeze men. Ze zullen nog vlugger voor me vlie gen. Ze zullen nu evenveel angst hebben voor my als voor Satan zelf". ,Hier is het andere vrijgeleide", ant woordde Gaspar. „Uwe Excellentie vertelde den waard dat uw papieren gestolen wa ren". „Dank je, ofschoon ook zonder dat zullen de wachten ons wel laten passeeren. Veel waarde hadden de brieven niet. Een nog niet verzonden brief aan den koning en een brief bevattende de belooning voor dien stommeling. Doch niets anders van belang. Ik hoorde, dat die vent toch reeds had op gebiecht. We zullen naar Saksen gaan. Het is goed te zijn bij een invallend leger in ean rijk land. Buit, vrouwen en juweelen. En ik heb nieuws voor Tilly. Ik ken de plannen van den Zweed". De meisjes hadden inmiddels het eten opgediend en wijn gebracht. Don Felipe en zijn secretaris onderhielden zich nu fluiste rend. De andere bedienden zaten een eind van hen verwijderd, zich aan het heerlijke maal te goed te doen; terwijl ze grapjes maakten met de bedienden meisjes. Of schoon de waard dat anders nooit gedoogde, maakte hij nu geen enkele aanmerking. Zelfs dwong hy zijn bleek gezicht tot een zuurzoet lachje, toen een der kerels, die diep in den roemer gekeken had, wat al te ondernemend werd. Doch de forsche kok greep den gloeienden pook vaster in de gespierde hand en don Felipe lachte luid. Paardenhoeven klonken op de keien voor de herberg. Men hoorde een regel van een vroolyk lied. Er werd luid op de deur ge klopt. De waard liet opendoen. De man, die binnentrad, werd door den Spanjaard en zijn secretaris scherp opge nomen. Hy was een lange, breede man, en wanneer zyn hoofd niet scheef had gestaan tegen den linker schouder, die hooger was dan den rechter, zou hij buitengewoon flink gebouwd zijn geweest. Hij ging aan een tafel zitten, bestelde iets te eten en te drinken, keek met zijn scher pe blauwe oogen onder het hooge voorhoofd naar don Felipe en knikte. Deze deed of hij het niet bemerkte en peuzelde op zijn kippenbout, schonk zich daarna een roemer wijn in en had blijk baar niet de minste aandacht voor den vreemdeling, maar tersluiks verloor hy hem niet uit het oog. „Gaspar", fluisterde hy. „Die kerel is een spion. Zend ongemerkt een knecht weg om de beide mannen, die buiten de wacht hou den, te waarschuwen. Maskers voor. Hij meet verdwijnen". Gaspar knikte en zei luid: „Excellentie. Ik heb een vermoeienden dag achter den rug. Ik zoek mijn bed op". Hij verdween, na nog even met de andere bedienden te hebben gesproken. Luid maakte hy een aanmerkmg op het gedrag van één hunner. Deze stond dadelijk op en er volgde een kort fluisterend ge sprek. „Ga je roes maar uitslapen", besloot Gaspar. De man haalde de schouders op en ver dween. Hij wankelde. De wijn was hem te machtig geweest. De vreemdeling had vlug iets gegeten, stond op en sprak don Felipe aan. „Ik heb Uwe Excellentie twee dagen ge zocht", zei hy zeer zacht. „Het heeft moeite gekost u te vinden. Ik heb een boodschap voor u". „Spreek Spaansch", klonk het antwoord. „U weet wie ik ben, Cantin", vervolgde de man in het Spaansch. „Amigo mio, zou ik Cantin, den geheim schrijver van graaf Tilly niet kennen? Al leen je optreden is verduiveld onvoorzichtig. Met jou intelligentie zou ik me schamen. Tegenwoordig kan men niemand vertrouwen, zelfs je bedienden niet. Jij misschien, om dat je er geen by je hebt, maar ik helaas 1 niet. Leer dit van mij. Vertrouw niemand. Zelfs... jezelf niet". „Dank voor de les. Uwe Excellentie heeft als altijd volkomen gelijk". „Je hebt een boodschap van Tilly?" „Inderdaad, een opdracht. De veldmaar schalk wenscht te weten wat de Zweed in zijn schild voert". „Ik ben op weg naar den veldmaarschalk en ben volkomen op de hoogte van de positie van het Zweedsche leger en de plannen van hun koning. De troepen trek ken op het oogenblik naar Coswig en van daar naar Wittenberg, om zich in Torgau met de Saksen te vereenigen. Ik kan Tilly alle mogelijke inlichtingen verschaffen", besloot de Spanjaard. „Maar?" vroeg hy. „Waar bevindt Tilly zich? Ik zal morgenochtend om vijf uur van hier vertrekken en zoo vlug mogelijk reizen". „De veldmaarschalk is in Saksen geval len, veroverde Merseburg en is op weg naar Leipzig. De Zweed trekt dus eerst naar het Oos ten om dan Zuidwaarts te marcheeren. De keizerlijke troepen eerst zuidwaarts om dan oostelijk naar Leipzig op te rukken. Men behoeft geen groot strateeg te zijn om te voorspellen waar de groote schok zal plaats hebben. En nu", zei don Felipe, „ga ik sla pen". „Nog een glas wijn?" vroeg hij. „Neen", antwoordde de ander. „Dank u. Myn op dracht heb ik vervuld. Ik ga zoo spoedig mogelijk vertrekken". „Schitterend vervuld", bevestigde don Felipe. „Het is mij nog een raadsel hoe u mij gevonden heeft". De ander lachte. „Wij weten ook iets", antwoordde hij zelfvoldaan. „Dat blijkt. Maar nu ga ik slapen. Blijft u hier logeeren? We kunnen dan morgen bij het aanbreken van den dag samen afrei zen". „Vriendelijk aangeboden, don Felipe, maar ik vertrek onmiddellijk. Elk uur kan nu van groote waarde zijn". „Reis liever met ons. Voor een man al leen is het 's nachts in de wouden gevaar lijk. Het land is vol boeven en maraudeurs. U kunt doen wat u wilt, maar neem mijn raad aan, blijf en reis met ons, Cantin". „Dank u don Felipe. Ik kan trouwens uit stekend voor mezelf zorgen". „Dat meenen we zoo dikwijls", luidde het antwoord. „Maar er bestaat zoo iets als het noodlot". De geheimschrijver van Tilly gaf don Felipe de hand. „Tot weerziens", zei hy. „Zooals je wilt", antwoordde deze. „Ik ga slapen. Morgen is er weer een dag". Hy gaapte achter zijn hand. „Ik heb slaap". Don Felipe schonk zich nog eens in. Een paar uren later zat hij nog achter een kruik wijn. Gaspar kwam binnen. „En?" „Ze hebben hem opgepikt. Een goot in den zandweg op een duistere plek. Geen papieren. Niets bijzonders. Ze hebben hem beroofd van hetgeen hij bezat en een paar uren verder in 't woud neergelegd. Zyne eene been is door den val gebroken en hy blyft eenige uren buiten westen. Je kunt toch niet iemand in koelen bloeden ver moorden?" „Neen", antwoordde de Spanjaard. „Maar het was misschien toch voorzichtiger ge weest, of meen je dat ze ons met zijden handschoentjes zullen aanpakken? Hij was een spion en bovendien geen stommeling maar met wat al te veel vertrouwen. Wie hebben hem te pakken genomen?" Gaspar haalde de schouders op. „Twee broeders van Mérede hebben hem uitge schud. Hy had geen kans zijn aanvallers te bekijken". (Wordt vervolgd). V

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9