NORTON GEKLOPT DOOR B.M.W.! De teohnische kant van de wedstrijden. Het peil v. d. wedstrijden zeer hoog. NIEUWE RECORDS OP DE ASSER BAAN. Gall op B.M.W. onge naakbaar. Nieuw wereldrecord van Jopie Waalberg. Zoo besloot de heer Poll zijn praatje, dat wel heel erg terloops was geweest, maar dat niet langer kon zijn, omdat hij zijn werk als hoofdleider van den dag niet in den steek kon laten. Wij meenen, dat Turnlust in den heer Poll een directeur heeft, die zijn plaats meer dan waard is, die een kostbaar bezit is voor de geheele vereeniging. Want was hij niet de ziel van deze wedstrijden? Zooals hij het ook was tien jaar geleden? En nu we toch even bij dit onderdeel stil staan, mogen wij ook nog wel hulde brengen aan het bestuur zelf, dat getoond heeft voor de zooveelste maal, dat het een krachtig be stuur is, dat wat wil en dat wat kan. Want het beteekent toch wel iets zeer omvangrijks, zulke wedstrijden te organiseeren. Waar zijn de vereenigingen in Nederland, die dat ook aandurven? Waar zijn ze? Turnlust heeft met dezen dag een groot stuk propaganda gemaakt. Het heeft niet aan financiëel voordeel gedacht, want anders zouden de wedstrijden zeer wel op het sport park zijn gehouden en toegankelijk zijn ge steld tegen een entree; het was tevreden met een dekken van de onkosten en hoopte verder op de propaganda, die niet alleen haar, maar geheel Alkmaar, pardon, geheel Noordholland-Noord ten goede komt. Tevreden? En is u tevreden met dezen middag? vroe gen we aan een bestuurslid, dat ons toeval lig passeerde. Dubbel en dwars, zeide hij en in de gau wigheid vertelde hij ons nog, dat alles pre cies zoo was verloopen als tien jaar geleden. Toen klopte alles ook tot op de minuut, en nu was het ook weer zoo. Ook tevreden over de deelname? Meer dan dat. Tien jaar geleden konden we juichen, maar het aantal deelnemers was dezen keer veel en veel grooter. En de publieke belangstelling? Hij lachte en herinnerde ons aan de drom men, die op de pleinen verzameld waren en op de compacte menigte, die op de Laat de estafettes volgde. Tevreden. Dat was Turnlust met zijn bestuur en zijn directeur. En er was reden toe. De prijsuitreiking. Om ongeveer half zeven konden de ver schillende prijzen worden uitgereikt, wat ge schiedde op het Hofplein door den voorzitter der vereeniging, den heer J. Schotsman. Deze heeft in een kort speechje allereerst een verrassing gebracht aan de deelnemers: alle prijswinnaars kregen n.L een fraai diploma, waarop vermeld stond de prijs, de behaalde punten en de naam. Onder zeer groot enthousiasme werden daarna de prijzen uitgereikt er. aan het slot had de heer Schotsman woorden van dank aan de jury en de politie, die beiden haar taak op voortreffelijke wijze vervuld had den. De uitslagen. De uitslagen waren als volgt: Personeel le graad dames: D. v. Waardijk, W. I. K., Den Haag, 69% pt., le pr.; C. v. Koningsbruggen, O. S. S., Zandvoort, 64% pt., 2e pr.; mevr. Schleev. d. Berg, W. I. K., Den Haag, 64 pt., 3e pr. Personeel le graad heeren: J. Koster, Odis, Andijk, 51% pt., le pr.; J. Koster, K. en VI., Amsterdam, 51 pt., 2e pr. Personeel 2e graad dames: F. v. Vliet, N. C. A., Purmerend, 18 pt., le pr.; L. Tabak- spinder, K. en VI., Amsterdam, 17% pt., 2e pr.; A. Noë, W. I. L., Assendelft, 17 pt., 3e pr.; mevr. Majolé, K. en VL, Alkmaar, 16% pt., 4e pr.; T. v. Roon, O. S. S., Zandvoort, 16% pt., 4e pr.; D. v. Loyen, K. en VI., Am sterdam, 16% pt., 4e pr. Personeel 2e graad heeren: J. Hakker, K. en VI., Amsterdam, 26 pt., le pr.; C. Knayen, Volharding, Purmerend, 24 pt., 2e pr.; J. H. Brink, O. S. S., Zaandam, 23% pt., 3e pr.; F. Mortinus, Turnlust, Den Haag, 23% pt., 3e pr.; A. Dorlijn, O. A. K., Helder, 23% pt., 3e pr. Brug dames, groepen van 6 personen: Gymnastiekver. Brunhilde, Groningen, 8% pt., le pr.; gymnastiekver. Kracht en Vlug heid, Badhoevedorp, 7 pt., 2e pr. Brug dames, groepen van 9 personen: Gymnastiekver. Be Quick, Bergen, 7 pt., le prijs. Brug dames, groepen van 12 personen: Gymnastiekver. Hygiea, Oudkarspel, 7% pt., le pr.; gymnastiekver. W. I. L., Assendelft, 7% pt., le pr.; gymnastiekver. Concordia, Leiden, 7 pt., 2e pr.; gymnastiekver. O. K. K., Den Helder, 7 pt., 2e pr. Brug dames, groepen van 15: Gymnastiek ver. W. I. K„ Den Haag, 9 pt., le pr. Brug dames, groepen van 21: Gymnastiek ver. Lycurgus Oranje, Den Helder, 7 pt., 2e pr. Knotsoefeningen groepen van 611: Gym nastiekver. Brunhilde, Groningen, 15% pt., le pr.; gymnastiekver. Atlanta, Rotterdam, 13% pt., 2e pr.; gymnastiekver. Thusnelda, Sneek, 13 pt., 3e pr. Knotsoefeningen groepen van 12-17: Gym nastiekver. W. I. K., Den Haag, 16 pt., le pr.; gymnastiekver. O. K. K., Den Helder, 13% pt., 2e pr. Knotsoefeningen groepen van 18-24: Gym nastiekver. Concordia, Haarlem, 15% pt., le pr. Rhythm. oefeningen, groepen van 611: Gymnastiekver. Brunhilde, Groningen, 16 pt., le pr.; gymnastiekver. Tusnelda, Sneek, 15 pt., 2e pr.; gymnastiekver. O. S. S., Sneek, 14 pt., 3e pr.; gymnastiekver. Tanida, Am sterdam, 13% pt., 4e pr. Rhythm. oefeningen, groepen van 12—17: Gymnastiekver. Leonidas, Vlaardingen, 17 pt., le pr.; gymnastiekver. U. D. I. W. v. O. Hoorn, 14 pt., 2e pr. Rhythm. oefeningen, groepen van 18—24: Gymnastiekver. Brunhilde, Leiden, 12 pt., le pr.; gymnastiekver. Concordia, Leiden, 11% pt., 2e pr. Vrije oefeningen dames, groepen van 611: Gymnastiekver. Brunhilde, Gronin gen, 16 pt., le pr.; gymnastiekver. Kracht en Vlugheid, Badh. Dorp, 14% pt., 2e pr.; gym nastiekver. Voorwaarts, Stompetoren, 14 pt., 3e pr.; gymnastiekver. Kracht en Vriend schap, Renkum, 14 pt., 3e pr. Vrije oefeningen dames, groepen van 1217: Gymnastiekver. Hygiea, Oudkarspel, 17% pt., le pr.; gymnastiekver. Atalanta Rotterdam, 14 pt., 2e pr. Vrye oefeningen dames, groepen van 1824: Gymnastiekver. Wik, Den Haag, 16 pt., le pr.; gymnastiekver. Kracht en Vlug heid, Amsterdam, 15% pt., 2e pr.; gymnas' tiekver. Turnlust, Den Haag, 15 pt., 3e pr. Vrye oefeningen heeren, groepen van 611: Gymnastiekver. Kracht en Vlugheid, Amsterdam, 19 pt., le pr.; gymnastiekver, Kracht en Vriendschap, Renkum, 17% pt, 2e pr.; gymnastiekver. Wik, Den Haag, 17% pt., 2e pr.; gymnastiekver. Hercules, Oud karspel, 16 pt., 3e pr.; gymnastiekver. Turn lust, Den Haag, 15% pt., 4e pr.; gymnastiek ver. De Halter, Alkmaar, 15% pt., 4e pr. Vrye oefeningen heeren, groepen van 1217: Gymnastiekver. Be Quick, Bergen, 14 pt., le pr. Estafetteloop dames: Gymnastiekvereeni- ging Brunhilde, Groningen, le pr., 431/ sec.; gymnastiekver. Brunhilde, Leiden, 2e pr., 43»/8 sec.; gymnastiekver. Be Quick, Bergen, 3e pr., 44*/, sec.; gymnastiekver, Concordia, Haarlem, 4e pr., 45 sec. Estafetteloop heeren: Gymnastiekver. De Halter, Alkmaar, le pr., 483/6 sec.; gymnas^ tiekver. O. K. K., Den Helder, le pr., 483/, sec.; gymnastiekver. Sneeker Gein, Sneek, 2e pr., 49'/io sec. Marschwedstrijd dames: Gymnastiekver. Brunhilde, Groningen, 25 pt., le pr.; gym nastiekver. Concordia, Haarlem, 25 pt., le pr.; gymnastiekver. Hygiea, Oudkarspel, 24% pt., 2e pr.; gymnastiekver. Kracht en Vlugheid, Amsterdam, 24 pt., 3e pr. Marsch wedstrijd heeren: Gymnastiekver. De Halter, Alkmaar, 25 pt., le pr.; gymnas tiekver. Pro Patria, Den Helder, 24 pt., 2e pr.; gymnastiekver. O. K. K., Den Helder, 24 pt., 2e pr. Brug heeren, groepen van 6 personen: Gymnastiekver. De Halter, Alkmaar, 6 pt., le pr. Brug heeren, groepen van 9 personen: Gymnastiekver. Be Quick, Berg, 7% pt., le prijs. Brug heeren, groepen van 12 personen: Gymnastiekver. Hercules, Oudkarspel, 9% pt., le pr.; gymnastiekver. W. I. K., Den Haag, 8% pt., 2e pr.; gymnastiekver. Kracht en Vriendschap, Renkum, 8 pt., 3e pr. Wij laten thans een meer technisch verslag volgen van de wedstrijden, om dat wij meenen, dat ook deze zijde van den grooten turndag belicht moet wor den. Onze medewerker op turngebied, de heer Bob Bruinvis, schrijft dan de vol gende indrukken neer: Bij de technische beschouwing zullen wij ons moeten beperken tot het geven van een algemeenen indruk. Een bespreking van elke groep, die wij zagen werken, zou onbillijk zijn, waar wij nu eenmaal niet op de 4 wed strijdterreinen tegelijk konden zijn, en dus bij ieder wedstrijdonderdeel slechts een be perkt aantal vereenigingen konden gade slaan. Die algemeene indruk dan, voor zoover het betreft de geboden en verwerkte stof, kan gelukkig zéér bevredigend genoemd worden. Turnlust kan dan ook tevens over dit onderdeel van haar zomerfeest buiten gewoon tevreden zyn. Zij heeft het genoe gen mogen smaken, dat op haar Nationale Wedstrijden niet alleen door vereenigingen uit den naasten omtrek ingeschreven werd, maar ook door vereenigingen uit diverse plaatsen van het geheele land, en dat waren voornamelijk vereenigingen, die een klin kenden naam in het K.N.G.V. hebben. Hier door was men reeds bij voorbaat verzekerd van oefenstof op hoog peil; di. is waar ge bleken, zoodat het Alkmaarsche publiek heeft kunnen genieten van oefenstof en uit voering, zooals zij die hier op de kring- en vereenigingswedstrijden en -uitvoeringen op zulk een schaal niet gewend. Veel was er, wat ons tot bewondering bracht, en veel was er waar onze turners en turnsters van konden leeren. Om tot een nadere beschouwing te ko men, zullen wij de diverse pleinen ach tereenvolgens afzonderlijk onder de loupe nemen. Het Hofplein. Dit plein was het domein van de knots- en rhythmische oefeningen der dames; een combinatie die heel goed past, daar immers ook de knotsoefeningen veelal rhythmisch verloopen; het plotselinge richtingverande- ren, manlijke rekkingsoefeningen, statische contracties, etc., zijn wij het knotszwaaien en kreitsen onmogelijk, zoodat de oefeningen wel vloeiend moeten verloopen. De rhythmische oefeningen waren nogal uiteenloopend, soms zelf niet eens zoo erg rhythmisch! Maar daarnaast zagen wij vor men, die verrassend goed waren, die goed uitgevoerd werden en waarbij dan ook het soepele meisjeslichamen in gracieuze har monie golfden en zwaaiden. De heer G. C. van den Bergh, de leider van het vrouwen- turnen in het K.N.G.V., en een warm voor stander van de aesthetisch oefenstof, was hierbij jurylid; hij zal wel naast een enkele teleurstelling, veel gezien hebben, wat liem voldoening moest geven. Ook bij de knotsoefeningen zagen we fraai werk. Nu eens werd in een oefening het acent op het polswerk gelegd, dan weer op armzwaaien en een soepel rompbuigen en neigen; bij de eene groep ontdekten we weinig verplaatsing, bij een andere varieerde de opstelling juist geregeld. Zoo begon Brunhilde (Gron.) achter aan met de oefe ning en kwam als knotszwaaiend naar voren op; deze oefening was over haar geheel ge kenmerkt door fraaie compositie, zoowel wat bebetreft de individueele bewegings vorm, als de verplaatsing t.o.v. elkaar en van het geheel; bovendien werd alles heel goed uitgevoerd. Ook de Keus van de muziek is niet altijd even gemakkelijk. Deze was nu eens beter, dan weer minder geslaagd. Het Waagplein. De vrije oefeningen van de dames gaven nog meer gelegenheid tot variatie; we zagen dan ook oefeningen met een sterk rhythmi- schen inslag en heerlijke echt vrouwelijke oefenenvormen, afgewisseld met meer stug ge, mannelijke of Niels Bukh-oefeningen Hier was meer gelegenheid tot doorwerking van het geheele lichaam. Toch zagen we nu eens vrij eenzijdige, dan weer veelzijdige stof; jammer, dat enkele oefeningen in ge deelten uitgevoerd werden, wagrbij tus- schentijds de opstelling gewijzigd werd, veelal op non chelante wijze (dames, waar blijft het nut van de rhythmische of aesthe tische oefeningsvormen, als gij u buiten het ofcfeningscomplex, dus ook in het dagelij ksch leven, niet gratie-vol en beheerscht kunt bewegen?!); elders echter aardige opstel lingswijzigingen en figuurvorming tijdens de oefening. Het Doelenveld. Op het Doelenveld waren het de heeren die, gekleed in smetloos wit (althans bij het begin der oefening), hunne vrije oefeningen af moesten draaien op een veerend plankier, dat, na als dansvloer gebruikt te zijn, waar schijnlijk niet meer schoon geschrobt of aangeveegd was. Niettemin konden we ge nieten van fraaie werk, van pittige, manne lijke oefenstof. Toch was ook hier de moei lijkheid van oefenstof verschillend. Zoo toonden ons de Sneeker gymnasten een oefening, die ook waarschijnlijk door hun dames uitgevoerd had kunnen worden; dan vormde Kracht en Vlugheid (Amster dam) hiermee wel een tegenstelling: krach tige mannenoefeningen met verschillende vormen van de voor mannen zoo geschikte bodemgymnastiek (als we „Bodenturnen" zoo vertalen mogen!). Ook Be Quick (Bergen) kwam goed voor den dag; de stof niet te gemakkelijk, omdat de leider wel begrepen had, dat hij van zijn turners in deze omgeving niet te weinig mocht eischen. De Paardenmarkt. De Paardenmarkt was het terrein van het klassicaal brugturnen en van de personeele wedstrijden, beide van dames en heeren. Door W.I.K. (den Haag) werd met 15 dames aan zes bruggen gewerkt (en hoe!), evenals de zeer door haar stadgenoote Lucurgus Oranje met 21 dames. De overige dames- en heeren- ploegen van zes, negen of twaalf person werkten aan drie bruggen tegelijk. ei drietal maakte twee oefeningen, waarvan keuze geheel vrij was, waardoor we z verschillend werk te zien kregen. Daar door het klassicale werken de eischen niet hoog opgevoerd werden, zagen we weinig mislukkingen en werden de oefeningen coi reet en gelijk uitgevoerd. Echter moeten we niet vergeten, dat bij heel langzaam e en en wachten op een nakomer ongelijk wei en wel uitgesloten is! Anders ging het bij de personeele toestel oefeningen. Over het algemeen grijpen de turners dan te hoog waardoor de oefening veelal gedeeltelijk mislukt, althans slordig afgewerkt wordt. Dikwijls zien we ook, da de oefening moeilijk begint, de turner lijk dan uitgeput te zijn, waardoor hij in stof a zakt en vaak slordig afkomt. Alleen de eerste graad maakten twee oefe ningen, waarvan een voorgeschreven. D< tweede graad dames en heeren maakten een oefening naar keuze. Te verwachten is, dat by de eerste graad dames en heeren de keuze-oefening beter uitgevoerd wordt dan de verplichte. Immers de keuze-oefening kan geheel samengesteld worden naar eigen kunnen en keer op keer geoefend. Waarom wordt dan die oefening niet zoo samengesteld, dat zij volkomen be heerscht wordt! Echter ook by de verplichte oefeningen kwam nog al eens een mislukkig voor. Daar naast echter veel keurig werk en goede stof - beheersch in g. Door de verscheidenheid van uitvoering is het te begrijpen, dat de jury-leden een niet gemakkelijke taak hadden en dit geldt niet alleen voor het toestelwerken, maar voor alle wedstrijdonderdeelen op alle plei nen. De dank en de lof, hun door den heer Schotsman bij de prijsuitreiking gebracht, was volkomen verdiend, door de, uitsteken de wijze waarop zij zich van hun taak ge kweten hebben. Motoren. Winkler winnaar in de 250- en White in de 350cc klasse. Ideale weersomstandigheden begunstigden Zaterdag de TT-races welke begonnen met de 250- en 350cc klasse. De belangstelling was buitengewoon groot. De zeventien deelnemers in de kleine klasse vertrokken het eerst en de kleine D.K.W. van Winkler vloog er zeer snel tusschenuit, gevolgd door zijn stalgenoot Kluge en verder Tyrell Smith met British Eencelsior, de laatste met Ginger Wood, de groote concurrenten van D.K.W. Kluge kreeg reeds in de eerste ronde by Hoogha len pech, moest stoppen, maar het euvel was spoedig verholpen. Intusschen moest hij zich voorloopig met de zevende plaats tevreden stellen. De Duitscher Hausler met D.K.W., die aanvankelijk in de voorste gelederen had gestreden, ging in de vierde ronde terug en van de vijfde ronde af was de situatie aan den kop Winkler, op grooten afstand Tyrell Smith, daarop Ginger Wood, vervol gens Manders Kluge, die zich reeds tot de vijfde plaats had opgewerkt, Hausler en als zevende Simons, de eerste Nederlander, rijdend op een Excelsior machine. Kluge was, bij zijn pogingen om zijn ach terstand in te halen, er in geslaagd het ronde record van Geiss met een tijd van 7 min. 40 2/5 sec. (129,1 K.M.) te verbete ren en te brengen op 7 min. 39 2/5 sec. (129,6 K.M.), maar Winkler bracht het in de zevende ronde reeds op 131,6 K.M.! Na negen ronden, dus toen de helft van den afstand was afgelegd, had Winkler bijna twee minuten voorsprong op Tyrell Smith. De zege kon Winkler niet meer ontgaan. Op regelmatige wijze reed hij zyn verdere ronden en werd onbedreigd winnaar met Tyrell Smith op de tweede plaats. Kluge werd nog derde, doordat Wood enkele ronden voor het einde moest uitvallen. 350cc klasse voor de Engelschen. In de 350cc klasse, waarin 32 renners vertrokken, namen onmiddellijk na den start, hetgeen overigens niet anders ver wacht lyerd, de beide Norton-renners Frith en White, den kop. De tyd van Frith, over de eerste ronde, dus met staanden start, bedroeg 7 min. 20 sec., dus met een gemiddelde snelheid van 135,3 K.M. per uur. Indien men bedenkt, dat het ronderecord met vliegenden start in deze klasse op 137,2 K.M. stond gevestigd het vorige jaar door White, dan is het duidelijk, dat reeds op dat moment te voorspellen viel, dat het ronde record spoedig verbeterd zou worden. De eerste uitvaller was Tomlinson, zijn motor wilde bij den start niet aanslaan en de Engelschman trok zich onmiddellijk achter de pitch terug. Na twee ronden in deze klasse moesten 20 ronden, in totaal 330,7 K.M. worden afgelegd bleek, dat het ronderecord reeds verbeterd was. White legde deze ronde nl. af in 7 min. 4 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 140,5 K.M. per uur. De volgorde in de kopgroep was al spoedig als volgt: White, Frith, Mellors en Thomas, de beide laatsten met Velocette en op de vyfde plaats de Nederlander Piet van Wijngaarden, die op een officiëele fabrieksmachine van Norton reed en van de Nederlandsche renners verreweg de beste kansen maakte op het nationale kampioenschap. Hy voerde een voortdurenden strijd met den Duitscher Hamelehle, eveneens met Norton. Steeds werden de snelheden opgevoerd en het was Frith, die in de vierde ronde, met een tijd van 7 min. 11/5 sec. opnieuw het ronderecord verbeterde. Dat de race weer aanzienlijk sneller dan het vorige jaar was bleek o.m. uit de gemiddelde snelhe den der Norton-rijders, welke na 7 ronden, dus toen 1/3 van den afstand was afgelegd, nog steeds boven de 139 K.M. lagen. Na. elf ronden tankten White en Frith tegelijk aan de pitch, slechts enkele secon den duurde het en reeds zaten beiden weer op hun motor, afwisselend den kop nemend. Uitvallers waren er natuurlijk ook. In de achtste ronde maakte Frith een tijd van 7 min. 1 sec., doch naar later bleek, zou White in de vierde ronde reeds een tyd hebben gemaakt van 6 min. 45 2/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 146,9 K.M. Een enorme prestatie voor deze machine met 350cc inhoudt. Deze recordtijd kon eerst later bekend worden gemaakt in verband met een omissie in het tydwaarne- mershuisje begaan. De strijd aan den kop had in het verdere verloop van den wedstrijd niet veel meer te beteekenen, White en Frith wonnen, zoo als zij wilden en ditmaal ging White als eerste door de finish. Zooals verwacht ging des middagsin de 500 cc-klasse de strüd voornamelijk tusschen de beide B.M.W.'s van Gall en Ley en de machine van James Guthrie, de Norton, die in vorige jaren zoovele malen onoverwinlijk was gebleken, dit maal echter bleek de B.M.W. sneller te zyn. Norton was voorts gehandicapt door het feit, dat haar tweede rijder, Daniels voor de eerste maal het circuit bereed en zich dus niet geheel kon geven in critieke mo menten. Reeds spoedig hadden de beide B.M.W.'s de leiding genomen. Steeds meer zakte Guthrie met Norton af. Na zeven ronden, van de 24 te rijden ronden, was Guthrie 19 seconden op Gall achter, na acht ronden was dit verschil 36 seconden, na negen ronden 58 seconden. In de tiende ronde reed Guthrie by Hooghalen plotse ling door, naar de stallen, hij gaf den strijd op, hij had het alleruiterste van den motor gevergd. Inmiddels had Gall in de negende ronde een tijd gemaakt van 6 minuten 29 3/5 sec., hetgeen een gemiddelde uursnel heid van 152,9 K.M. en dat later ook het absolute snelheidsrecord op dit circuit zou beteekenen. Na het opgeven van Guthrie was de strijd beslist. Na de elfde ronde deed Gall het wat kalmer aan en plotseling kwam toen ook de andere B.M.W., die van Ley niet meer door. Wegens motordefect vlak bij de hoofdtribune moest ook hij den strijd staken. Door dit uitvallen was de tweede Nortonrijder Daniels op de tweede plaats achter Gall gekomen, doch na twaalf ronden, dus toen de helft van den afstand was afgelegd, had Daniels 3% minuut ach terstand. Rustig doorrijdend, zonder zijn gemiddelde snelheid verder te verminderen, reed Gall zijn verdere ronden en in prach- tigen styl won de Duitscher. De race had intusschen vele slachtoffers gemaakt. Suc cessievelijk verdwenen van de achttien renners zeker tien van het circuit en toen Gall zyn laatste ronde had beëindigd, lagen er nog zeven renners in de baan. Na Gall en Daniels slaagden alleen de Fin Lampinen en onze landgenoot Zwolle er in binnen het half uur na den tijd van den winnaar door te komen. Zwolle werd hier mede officieus kampioen van Nederland. Deze rijder zou echter bougies van eer merk, dat niet toelaatbaar was, hebben ge bruikt, zoodat hij door de wedstrydcom- missie voorloopig gedisqualificeerd moest worden. Waren in de 350 cc-klasse de Norton heer en. meester geweest, in de zware klasse hadden de B.M.W.'s hun meerderheid ge toond. aan de Engelsche supprematie was een einde gekomen en dit was eigenlijk het allerbelangrijkste feit van deze TT-races. De uitslagen. De uitslagen luidden: 250 cc-klasse: 1. W. Winkler (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 21 min. 4 1/5 sec. (gemiddelde uur snelheid 126,6 K.M., nieuw circuitrecord); 2. Tyrell Smith (Ierland) met British Excelsior, 2 uur 22 min. 48 sec. (125,1 K.M. 3. Kluge (Duitschland) met D.K.W. 2 uur 26 min. 7 sec., 122,1 K.M.; 4 Manders (Ierland) met British Excelsior, 2 uur 27 min. 16,2 sec. (121,2 K.M.); 5. Hausler (Duitschland) met D.K.W. 2 uur 33 min. 44,2 sec. (116,2 K.M.); 6. L. Simons (Nederland) met Excelsior, 2 uur 37 min. 8 sec., 113,7 K.M., Neder- landsch kampioen; 7. Sontag (Duitschland) met D.K.W. 2 uur 45 min. 38,1 sec. (107,7 K.M.) De snelste ronde van den Nederlandschen kampioen Simons was een tyd van 8 min. 121/5 sec., zijnde een gemiddelde van 121 K.M. 350 cc-klasse: 1. White (Engeland) met Norton, tyd 2 uur 24 min. 53,4 sec. over 360,7 K.M., ge middelde uursnelheid 136,9 K.M., nieuw cir cuit record; 2. Frith (Engeland) met Norton, 2 uur 24 min. 54 sec., 136,8 K.M.; 3 Mellors (Engeland) met Velocette, 2 uur 27 min. 27,4 sec., 134,6 K.M.; 4. Thomas (Engeland) met Velocette, 2 uur 32 min. 51,1 sec., 129,7 K.M.; 5. Piet van Wijngaarden (Nederland) met Norton, 2 uur 34 min. 48,3 sec., 128,2 K.M., kampioen van Nederland. De beste ronde door den Nederlandschen kampioen in deze klasse gemaakt, was 7 min. 30 2/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 132,2 K.M.; 6. Richnow (Duitschland) met Rudge, 2 uur 39 min. 19 sec.; 7. Binder (Oostenrijk) met Velocette, 2 uur 41 min. 22 3/5 sec.; 8. Soerensen (Denemarken) met Excel- cior, 2 uur 41 min. 56,1 sec.; 9. Link (Oostenrijk) met Norton, 2 uur 43 min. 17 sec.; 10. Fernihough (Engeland) met A.J.S., 2 uur 44 min. 27 3/5 sec.; 11. Vaassen (Duitschland) met Norton, 2 uur 44 min. 48 2/5 sec.; 12. In der Eist Duitschland) met Norton, 2 uur 44 min. 51 4/5 sec.; 13. Van Dalsum (Nederland) met Norton, 2 uur 47 min. 41 sec., gemiddelde uursnel heid 118,1 K.M. 500 cc-klasse: 1. K. Gall (Duitschland) met B.M.W., tijd 2 uur 40 min. 26,2 sec., gemiddelde snelheid 148,5 K.M. per uur (nieuw circuit record) 2. H. L. Daniels (Engeland) met Norton, 2 uur 45 min. 9 4/5 sec., 144,2 K.M.; 3. R. Lampinen (Finland) met Norton 2 uur 59 min. 1/5 sec., 131,5 K.M.; 4. Theo Zwolle (Nederland) met Norton, 3 uur 8 min. 29 1/5 sec., 126,4 K.M. Zwolle reed de achttiende ronde het snelst in een tyd van 7 min. 23 2/5 sec., ge middelde snelheid 134,1 K.M. per uur. De snelste ronde reed de winnaar Galfin den tyd van 6 min. 29 3/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 152,9 K.M., hetgeen een nieuw ronderecord beteekende. Het oude record stond op naam van zyn landgenoot Ley met 146 K.M. Zwemmen. Een tyd van 2 min. 58 sec. in open water. Tijdens de door de zwemclub „Ne- reus" in de Zaanlandsche bad- en zweminrichting te Zaandijk gehouden nationale zwemwedstrijden is Jopie Waalberg van de Amsterdamsche dames-zwemclub er in geslaagd, het wereldrecord op de 200 meter school slag te verbeteren en te brengen op 2 min. 58 sec.een fenomenale prestatie, vooral, als men bedenkt, dat dit record in open water is ge maakt. Het water te Zaandijk was vrij koud, ondanks het feit, dat de zon fel scheen. Jopie Waalberg echter, die haar eeuwige concurrente, Jopie Stroomberg, ook dit maal tot tegenstandster had, ondervond niettemin den minsten hinder van de vrij lage temperatuur van het water. De eerste 100 meter legde Jopie Waalberg af in den tyd van 1 min. 24 1/5 sec. en toen was het duidelijk, dat een recordverbetering te ver wachten was. Het keeren geschiedde uitstekend en toen zij aan haar acht ste baan begon, waren alle mogelijk heden aanwezig om onder de drie mi nuten te blijven, een prestatie, die nog nimmer door een zwemster ter wereld was verricht. Zij tikte aan in den tijd van 2 min. 58 sec. precies, waardoor zij haar eigen wereld-, Europeesch- en Nederlandsch record, gevestigd op 11 Mei van dit jaar te Amsterdam, met niet minder dan 2 1/5 sec. ver beterde. Vanzelfsprekend veroorzaakte deze re cordverbetering groote vreugde onder de aanwezigen. De voorzitter van den K N die^A hnrvJ' dC Vfies' was de eerste' die de A. D. Z.-zwemster feliciteerde en een zoen gaf en natuurlijk werd de train- ster mevr. de Dood-Koenen, niet bij de huldiging vergeten. Laatstgenoemde ver-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10