!£>itmenland 2IJPE OUDESLUIS BURGERBRUG WARM EN HUIZEN EGMOND BINNEN OUDORP STOMPETOREN Gevaarlijk strand teScheveningen Oud-burgemeester van Haarlem zwaar gewond. Olimlaohja Een belangrijke datum voor het wegverkeer. Branden. Verkeersongelukken. Afsluiting rijweg. De Ruigeweg in deze gemeente vanaf 't Noordhollandsch Kanaal tot den Schoor! schen dyk zal, met ingang van Dinsdag 29 Juni a.s. tot nader aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen worden af gesloten. Geslaagd. Mej. G. Jonker alhier is aan de Bijz. Kweekschool te Den Helder geslaagd voor de akten handwerken en handenarbeid. Collecte Zonnestraal. De Zonnestraal-collecte heeft te Bur- gerbrug en Petten in totaal 22.03 opge bracht. Opgepast De burgemeester van Warmenhuizen geeft in overweging, zonder bij hem inlich tingen te hebben gevraagd, géén zaken te doen met den Duitsch sprekenden, zich noe menden Thomson, die in een blauwe auto het platteland afrijdt en stoffen te koop aanbiedt. Gisteren kwam bij het spelen het doch tertje van den burgemeester alhier zeer ge vaarlijk te vallen zoodat doktershulp nood wendig moest worden ingeroepen. Het ging er spelenderwijs om wie over een hek kon loopen. Toen genoemd meisje het probeerde, kwam zij met het hek schijlings tusschen haar beenen, daarop te vallen Dr. Fischer was spoedig ter plaat se en verleende hulp. Overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar werd nog niet noodig geoordeeld. Verlenging steunregeling. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken besloten den geldig heidsduur der steunregeling voor werk- looze arbeiders in deze gemeente te ver lengen tot en met 1 Januari 1938. Onze plaatsgenoot, de heer K. Over, slaagde te Delft voor het examen schei kundig ingenieur. Vier slachtoffers uit de Residentie. Bij het baden in zee zijn gisteren helaas niet minder dan vier slachtoffers gevallen. De 49-jarige W. J. W, bode bij een van de ministeries, wonende aan de Hoefkade 291 te Den Haag, was gistermorgen met vrouw en kinderen strandwaarts gegaan, waar zij evenals zoo tallooze anderen op het vrije strand ter hoogte van de Duive- landschestraat gingen baden Op een gege ven moment bleek een rubber-drijfring van de kinderen wat ver te zijn afgedre ven W trachtte den ring te achterhalen, doch werd vermoedelijk door een golfslag opgenomen en verdween daarbij in het diepere gedeelte van de zee Pogingen tot redding bleven vruchteloos Zijn lijk is later opgehaald en naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht Te half een is ongeveer bij hetzelfde strandgedeelte een 13-jarige jongen, D. W., wonende aan de Vinkensteynstraat 20 te Den Haag, die met zijn vriendje in zee aan het baden was, verdronken. Zijn kameraad kwam den vader, die op het strand aan wezig was, vertellen, dat D. W. in een kuil was weggezakt. Pogingen om den knaap te redden mochten niet meer baten. Het lijk is later aangespoeld en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Voorts is ter hoogte van den vuurtoren omstreeks half één de zevenjarige knaap M. R.. wonende aan de Pahudstraat 71 te Den Haag, die met zijn 5-jarig broertje en 11-jarig zusje aan het zwemmen was, in zee verdronken. Alle drie geraakten in een kuil, doch twee hunner konden zich tijdig in veilig heid begeven. Het slachtoffer, dat was afgedreven, werd eenigen tijd daarna le venloos opgehaald. Ook dit lijk is overge bracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Tenslotte is te 2 uur in den namiddag eveneens ter hoogte van den vuurtoren de 16-jarige jongen D. van W., wonende aan de Van Goghstraat, vermoedelijk verdron ken. Hij was in zee aan het baden en is niet thuis gekomen, terwijl zijn kleeren aan het strand zijn gevonden. Het slacht offer werd gisteravond nog vermist. Zijn vrouw en de chauffeur bü auto-ongeluk om het leven ge komen. De onlangs afgetreden burgemees ter van Haarlem, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, heeft Zater dagmiddag een ernstig auto-rongeluk gehad in Duitschland, waarheen hij met zijn echtgenoote en zijn chauffeur, Roskam genaamd, was vertrokken. De heer Maarschalk bestuurde zelf den wagen, toen in het lersdordter Wald, tus schen Emmerich en Wesel, het stuur van de auto plotseling weigerde en de wagen tegen een boom botste. De chauffeur scheen er het ernstigst aan toe: hij was bewusteloos. Toegesnelde hulp bevrijdde hem uit de wrakstukken van de auto. Erger was het evenwel met mevrouw Maarschalk gesteld. Zij had be halve een dubbele beenbreuk zware in wendige kneuzingen opgeloopen en be zweek om één uur vijftig minuten na het noodlottig gebeuren op de plaats van het ongeluk. De oud-burgemeester, die een schedel- basisfractuur, een armbreuk en een enkel fractuur had opgeloopen, is met den eveneens zwaar gewonden chauffeur naar het Stedelijk ziekenhuis te Wesel overge bracht. Beider toestand is hoogst zorg wekkend. Naar hetzelfde ziekenhuis is het stoffelijk overschot van mevrouw Maar schalk getransporteerd. Had de heer Maarschalk ter plaatse van het ongeluk nog kunnen verklaren, dat het stuur van den wagen plotseling had geweigerd, des avonds was zoowel zijn toestand als die van den chauffeur zooveel verergerd, dat hun geen verhoor meer kon worden afgenomen. Men vreest voor hun leven. Naar verluidt, zou de heer Maarschalk met groote snelheid men spreekt van 120 K.M. hebben gereden, toen opeens het ongeluk gebeurde. De familie was op weg naar Dresden. Kort na het ongeluk passeerde een Hol landsche auto, die op weg was naar Haar lem. Bij de totaal vernielde auto gekomen ontwaarde hij het autonummer, zoodat hij een verder onderzoek instelde, daarna stel de hij de politie te Haarlem van het voor gevallene op de hoogte, die later het be vestigend bericht van het ziekenhuis te Wesel vernam. Ook chauffeur overleden. Het tragisch auto-ongeluk, dat den oudburgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, op een autotocht in het T:ersordter Wald bij Wesel is overkomen, heeft, behalve mevr. Maarschalk-Coppenaal die op de plaats van het ongeluk was over leden, nog een tweede slachtoffer ge maakt. Vanmorgen vroeg kwart over acht Duitschen tijd is in het stadsziekenhuis te Wesel ook de chauffeur, de heer C. Roskam, die ernstig gewond werd en bewusteloos werd opgenomen, overleden. De toe stand van den heer Maarschalk, die het minste zorg baarde, was Zondag avond naar omstandigheden' goed te noemen. Familieleden van den heer en me vrouw Maarsihalk zijn naar Wesel vertrokken om zich op de hoogte van den stand van zaken te stellen. Ook familieleden van den chauffeur zijn in Wesel aangekomen, doch zij hebben hem niet meer in leven gezien. - - MINNENNIJD IN DE HOOFDSTAD. Bij de politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft zich een man gemeld, die in een vlaag van minnennijd zijn vroe gere verloofde met een bijtend vocht heeft geworpen. De Vrouw, die brandwonden aan hoofd en handen had opgeloopen, is in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen. De man is opgesloten. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Het tweejarig bestaan. Op feestelijke wijze is Zaterdagavond in de Apollohal té Amsterdam, die goed ge vuld was, de tweede verjaardag van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie gevierd. De heer M. M. Duijkers, voorzitter van de afdeeling Amsterdam, sprak een openings woord, waarna hij een overzicht gaf van de beteékenis van „Eenheid door Democratie" in de afgeloopen twee jaar. De algemeen secretaris van de beweging, ir. W. Ritmees ter sprak over „Onze Organisatie", waarna de voorzitter, ds. H. Faber uit Velsen een blik in de toekomst der beweging wierp. HET VERGAAN VAN DEN LOGGER 68. Lijk opgehaald. In de buitenhaven te IJmuiden is een lijk opgehaald, dat afkomstig bleek te zijn van den 28-jarigen P. K., gewoond hebbende te Katwijk en opvarende van den op 27 Octo- ber 1936 in de buitenhaven verganen logger „Scheveningen 88". INWERKINGTREDING DER VOGELWET 1936. Met het oog op de nog dit jaar te ver wachten inwerkingtreding der Vogelwet 1936 wordt in het belang van de houders van: a. Volieres, waarin meer dan twee stuks van dezelfde soort beschermde vogels ge houden worden, b. VogeJhandelaren. c. Vogelvangers, d. Preparateurs en e. Houders van verzamelingen van opge zette beschermde vogels, eieren of nesten aangeraden oogave te d°er* aan de directie van den landbouw, afdeeling 2a, Bezuiden- houtschéweg 30 te te 's-Gravenhage. a. Voliere-houders: hoeveel en welke in Europa in het wil levende vogels zij aanwe zig hebben. (In verband met toepassing van artikel 24 der wet regelende vergunning voor vervoer ingeval van behoefte aan ver plaatsing voor op geoorloofde wijze aanwe zige vogels, eieren of nesten). b. Vogelhandelaren: voor welke panden of andere verkoopplaatsen zij een vergun ning wenschen te bekomen en welke hun vermoedelijken omzet per jaar za1 bedragen met vermelding, of zij reeds een vergun ning krachtens de vogelwet bezitten. c. Vogelvangers: of zij voor het geheele rijk of op een bepaald perceel of op meer dan één bepaald perceel kooivogels wen schen te vangen voor eigen vrijen handel, of zij reeds een vergunning krachtens de vo gelwet bezitten. d. Preparateurs: of zij voor één of meer panden en voor één of meer personeel daar in werkzaam vergunning wenschen en of zij voor vrije aflevering of enkel ten behoeve van een persoon of instelling prepareeren. e. Houders van verzamelingen: van opge zette vogels, eieren of nesten: welke en hoe veel exemplaren bezitten (met het oog op toepassing van artikel 24 als boven). Het ligt in de bedoeling der directie van den landbouw te bevorderen, dat de noodige informatiën over de verleening van vergun ningen vóór of zoo spoedig mogelijk na de inwerkingtreding der wet kunnen genomen worden en de verleening der vergunningen zoo min mogelijk vertraging zal behoeven te ondervinden. Voor de toepassing van artikel 24 der wet zal, tenzij het tegendeel klaarblijkelijk is, het aangemelde materiaal als niet op onge oorloofde wijze voorhanden beschouwd kunnen worden. GEMEENTERAADSLEDEN VAN DREUMEL IN STAKING. Vergadering art. 54 gehouden De raad der gemeente Dreumel was in gewone vergadering bijeen geroepen voor Vrijdag 25 dezer. Wegens onvoltalligheid er waren slechts drie van de zeven leden opgekomen kon deze vergadering niet doorgaan. Een nieuwe oproeping volgde voor Zaterdag 26 Juni. Aanwezig waren wederom dezelfde drie leden, zoo dat ook deze vergadering geen doorgang kon vinden. Voor de derde maal werd een vergadering belegd, thans op hedenmorgen om tien uur. Deze vergadering werd ingevolge art 54 der gemeentewet gehouden, ongeacht het aantal leden dat is opgekomen. Het resultaat dezêr oproeping was, dat slechts één raadslid aanwezig was. Eén lid had bericht Van verhindering gezonden. De agenda werd vlot afgewerkt. De oorzaak van het niet opkomen der raadsleden is vermoedelijk het voeren van oppositie tegen de leiding van den voor' zitter. R. C. VERWIJCK. t Op 78-jarigen leeftijd is Zondagavond te Amsterdam overleden de heer R. C. Ver- wijck, oud-directeur hoofdredacteur van het dagblad „De Standaard". De overledene nam in anti-revolutionnaire kringen een belangrijke plaats in. Naast zijn functie "an directeur-hoofdredacteur van het hoofdorgaan der Anti-Revolution- naire Partij nam hij ook de functie van secretaris van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen waar. De laatste jaren was hij eere-secretaris van dit comité, VRIJAF OP DEN VERJAARDAG VAN Z. K. H. DEN PRINS DER NEDERLANDEN. De minister van defensie heeft bij leger order bekend gemaakt, dat de verjaardag van Z. K. H. prips.'^ernhard op dezelfde wijze zal worden gevierd als gebruikelijk is voor dien van.H. K. H. prins Juliana. Aan het rijkspersoneel kan derhalve op dien dag, voor zoover de dienst zulks toe laat, des. middags vrijaf worden gegeven. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE DOCTOR HONORIS CAUSA. De protestantsch-theologische faculteit van de Universiteit in Praag heeft aan minister Slotemaker de Bruïne het eere-doctoraat in de theologie verleend. PLAATSING VAN ONDERWIJZERS IN OVERHEIDSBETREKKINGEN. De mannelijke Nederlanders, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (staatsblad no. 127), en die deze akte hebben behaald vóór 1 April 1937, zullen voor zoover zij niet als onderwijzer in vasten dienst zijn geplaatst of geplaatst geweest en zij den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e le vensjaar nog niet zijn ingeaan, desgewenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte be trekkingen in overheidsdienst buiten het onderwijs worden geplaatst. Een regeling dienaangaande, geldende voor de plaatsing in dienst van het rijk, zal dezer dagen in de Nederlandsche staats courant worden bekend gemaakt. De besturen van provinciën en gemeen ten worden uitgenoodigd op overeenkom stige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling zouden gebruik wenschen te maken, kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den di recteur van het Centraal CapitulantenbU- reau te 's-Gravenhage, Raamweg 3. 25> He! .wacht even!Bij nader overleg geloof ik, dat ik toch maar een brandverzekering neem. 4 Juli a.s. zyn er voorrangswegen. 4 Juli a.s. zullen er voorrangswegen zijn. Dit beteekent, aldus schrijft de K. N. A. C„ dat in tal van gevallen de regel „rechts gaat voor" niet meer zal gelden. Van dien datum af, zal men bij het kruisen of het oprijden van een voorrangsweg, het verkeer op dien weg den voorrang dienen te verleenen, al komt men ten opzichte van dat verkeer ook nog zoo zeer van rechts. Opletten zal de boodschap zijn! Nadert men een voorrangsweg, dan wordt dit aangegeven door een driehoekig bord, waarvan de punt naar beneden wijst. Het bord is wit met rooden rand, het betee kent: „Vaart verminderen uitkijken en stoppen als het verkeer op den voorrangs weg dit gebiedt". De voorrangswegen worden aangegeven door een vierkant bord, waarvan het mid denveld oranje is en de rand wit, terwijl één van de punten van het bord naar be neden wijst. Bovendien zijn de koppen van de afstandspaaltjes langs de voor rangswegen oranje geverfd. ENGELSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. Hedenochtend te ongevéer kwart voor vijf is het Engelsche stoomschip „Farn- dale" afkomstig uit Gdynia, dat te Schie dam wilde bunkeren, bij Dukdalf Wit 11 te Maassluis, tengevolge van den zwaren mist, aarn den grond gevaren. De kapitein heeft om sleepboot-assistentie verzocht. Het 4200 bruto ton metende Engelsche s.s. „Farndale" is tijdens dikken mist in den Nieuwe Rotterdamsche Waterweg even beneden Maassluis aan den Zuidwal aan den grond gevaren. Het schip verlangde sleepbootassistentie. De sleepbooten „Noordzee"en „Hoek van Holland" hebben dadelijk getracht het schip vlot te sleepen, doch zijn hierin niet geslaagd. Men zal nu een gedeelte der lading h°ut lossen en daarna trachten het schip vlot te sleepen. Er bestaat geen gevaar voor de be manning en het schip. FELLE BRAND TE ZUIDLAREN. Zaterdagavond is brand ontstaan in de woning met aangrenzende schuur van de familie F. Jager te Schuilingsoord, gemeen te Zuidlaren. Het vuur moet zijn begonnen, doordat een knecht, die in de schuur werkzaamheden verrichtte men was juist bezig den hooi oogst binnen te halen bij het aansteken van een pijp tabakvonken heeft laten val len, ten gevolge waarvan in een minimum van tijd alles in lichter laaie stond. Ook het aangrenzende woonhuis werd door het vuur aangetast. Met man en macht werd aangevangen den inboedel in veiligheid te brengen, hetgeen gedeeltelijk gelukte. De brandweer uit Zuidlaren kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Woning en schuur zijn een prooi der vlam men geworden. Verzekering dekt de schade. BAKKERIJ MET VOORRAAD SCHUUR AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand ontstaan in de bakkerij van de firma J. van Lier van den Akker in de Ridderstraat te Oss. De bewoners werden door buren ge waarschuwd, dat er vlammen uit het dak van de naast het woonhuis liggende bakke rij sloegen. Het vuur was op de bovenverdieping van de bakkerij ontstaan en plantte zich naar beneden voort. Spoedig stond de heele bak kerij in lichter laaie. De brandweer uit Oss was inmiddels gearriveerd. Zij heeft het woonhuis weten te sparen, doch de aan den anderen kant van de bakkerij gelegen voorraadschuur, waarin 'n hoeveelheid meel was opgeslagen, werd door het vuur verteerd, evenals de bakkerij zelf, welke een jaar geleden is gebouw). De oorzaak van den biand is onbekend. De schade is aanzienlijk, zij wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt BRAND IN WATTENFABRIEK BIJ APELDOORN. Gistermiddag te ongeveer half drie is brand uitgebroken in de voorbewerkingsaf- deeling van de N.V. Utermohlen's verband- wattenfgabriek te Vaassen. Het vuur vond in de groote hoeveelheden opgeslagen ver- bandstoffen een gretig voedsel, zoodat bin nen korten tijd vrijwel de geheele linker zijde van het hoofdgebouw in lichter laaie stond. De brandweer van Vaassen en van Epe was met groot materiaal aanwezig, ter wijl na eenigen tijd ook de Apeldoornsche brandweer, die in de nabijheid een oefening had, op het terrein van den brand arriveer de. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door de groote rookontwikkeling en nam verschillende uren in beslag. Enkele machines zijn vernield, doch het werk ondervindt hiervan geen ernstige stag natie. BRAND OP HET EILAND PAMPUS. Zeilers, die de Oranjesluizen binnenvoe ren, meldden gistermiddag, dat op het eiland Pampus groote rookwolken opstegen. Ofschoon er op het eiland zeer weinig te verbranden is sinds eenige jaren immers zijn de laatste bewoners vertrokken en zijn de woonhuizen gesloopt, zoodat alleen het oude fort nog is overgebleven is toch de Jan van der Heyden, onder commando van hoofdbrandmeester Schuitemaker uitgeva ren. Het bleek, dat het gras van de wallen van het fort, vermoedelijk tengevolge van on voorzichtigheid van picknickers, vlam gevat en over een lengte van eenige tientallen meters was verbrand. Rij aankomst van de brandweer, was het vuur reeds gedoofd. MOTORRIJDER DOOD DEN WEG GEVONDEN. LANGS In den afgeloopen nacht omstreeks 20 mi nuten over twee is op den rijksstraatweg onder Franeker een motorrijwiel gevonden met het lijk van een onbekend persoon, die later bleek te zijn zekere S. Snel wonende te den Helder. Tot dusverre is van een aanrijding of een botsing niets gebleken. De gemeente-pohtie stelt een onderzoek in. NEDERLANDER IN BELGIE VERONGELUKT. Op den weg tusschen Poppel en Aren- donck (België) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongeveer dertigjarige motorrijder J. van Helfteren uit Tilburg is in een bocht van den weg geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Met een verbrijzelden schedel werd de ongelukkige opgenomen. Het slachtoffer was vader van drie kin deren. Het stoffelijk overschot is naar Tilburg overgebracht. SNIJDEN MET EEN VAART VAN 80 K.M. Hevige autobotsing bij Naarden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf zijn op den rijksstraatweg bij Naarden, ter hoogte van het Tuindorp Keverdijk, door het onverantwoordelijk rijden van een be stuurder van een truck met trailer, twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Op dit tijdstip reden op dit weggedeelte, dat voor slechts tweebanig verkeer is inge richt, enkele auto's uit de richting Amster dam achter elkaar, terwijl uit de richting- Amersfoort twee auto's naderden met een snelheid van ongeveer zestig K. M. Tus schen beide file's door schoot plotseling, met een vaart van tachtig K. M., een truck met trailer. Teneinde een aanrijding te voorko men, remde de bestuurder van den eersten, uit de richting Amersfoort komenden wa gen scherp. De bestuurder van de a°hter hem rijdende auto was hierop niet verdacht en wierp, om niet op zijn voorrijder in te rijden, het stuur naar links om, de truck met trailer schoot er nog tusschen uit, maar een uit Amsterdam komende wagen weifl tengevolge van de manoeuvre gegrepen en totaal vernield. De inzittenden, de heer en mevrouw F. uit Amsterdam, werden met een andere auto terstond naar Amsterdam teruggebracht. De politie heeft hen niet kunnen hooren en is niet bekend met hun toestand. De bestuurder van den aanrijdenden wa gen de 65-jarige heer J. D. H. uit Amster dam liep een wonde in de hals op, de naast hem zittende dame, de 64-jarige E. de L., eveneens uit Amsterdam, kreeg een wonde aan het voorhoofd en boven het rechteroog. Na verbonden te zijn konden beiden huns weegs gaan. In den wagen, welke plotseling stopte, teneinde geen stukken te maken, zaten twee personen, die, aangezien zij niet rechtstreeks bjj de botsin» T"»r—betrokkene, zijn weg gereden. Hun getuigenis heeft echter voor

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7