DE TURNWEDSTRIJDEN EEN GROOTSCH SUCCES ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 28 JUNI 1937 DIRECTEUR J. J. POLL LID VAN VERDIENSTE VAN HET K.N.G.V, HET WEDSTRIJDTURNEN OP HOOG PEIL. PRACHT-ORGANISATIE. Officieele ontvangst Stadhuis. •f. <"A Jf'ï i'; SPORT EN WEDSTRIJDEN Turnen. Na een maandenlange voorbereiding, waarbij niet alleen het bestuur van Turnlust, maar vrijwel alle leden, zoo wel de dames als heeren en tot zelfs de veteranen toe, hard hebben gewerkt, brak dan eindelijk de lang verbeide dag aan, waarop de turnwedstrijden zouden worden gehouden. En om direct met de deur in huis te vallen, deze wedstrijden zyn in alle op zichten geslaagd. Er is geen oogenblik geweest, waarop de boel dreigde mis te gaan; er is geen moment geweest, dat er iets haperde; het was organisatorisch volkomen af. En sportief? Hoewel hieronder een meer technisch verslag gegeven wordt van de wedstrijden zelf, kunnen we hier wel dadelijk verklaren, dat de wedstrij den op ongekend hoog peil stonden en de uitvoeringen van de laatste jaren in de Korenbeurs of waar dan ook in den Kring Alkmaar, of in geheel Noordhol land-Noord met stukken sloegen. Een stralende zomerdag was gekomen om fleur en luister bij te zetten aan de feesten, die Turnlust zou houden ter eere van het 25-jarig bestaan van haar damesafdeeling. Het zouden nationale openbare wedstrijden worden, zoodat vier pleinen in de stad in orde gemaakt moesten worden. Er moest een afzetting komen, er moesten toestel len geplaatst worden, er moesten luidspre kersinstallaties gemonteerd worden en zit plaatsen voor de juryleden gemaakt wor den, kortom er was werk aan den winkel. En toen we Zaterdagavond nog vrij laat eens lang de pleinen gingen, was daar nog geen spoor te bekennen van de voorberei dende werkzaamheden. En de Turnlustleden vierden feest op het Doelenveld en dachten er voorloopig nog lang niet aan, om aan het werk te gaan. Maar ziet, Zondagmorgen om voor vieren was het appèl voor de dames en heeren en de feestgangers van enkele uren geleden wa ren allen present en togen aan het werk. Zij werkten systematisch, verdeeld in groepen en waar ieder precies wist, wat hij doen moest, daar vorderde de arbeid ziender- oogen. En toen Zondagmorgen alles klaar moest zijn, toen was het klaar. Toen stonden aÜe toestellen op hun plaats, toen waren alle afzettingen gemaakt, toen was er niets meer, dat nog gebeuren moest. Zoodat men met een gerust gevoel de vroege koffie kon nuttigen. Het spel kan beginnen. Het wachten was toen dus op den middag. En naar mate de klok van den Waagtoren dichter bij de twaalf kwam d.w.z. naar mate de ruitertjes ijveriger werden werd het ook drukker op het Waagplein, waar een groot deel van de Alkmaarsche bevolking zich geconcentreerd had. Hier kwamen de deelnemers samen en hier vandaan zou de marschwedstrijd begin nen. Wedstrijdleiders liepen af en aan, raad pleegden voortdurend hun horloges en hun programma's en toen het tijd werd, om de lange stoet op te stellen, toen wérd de stoet opgesteld. 't Ging alles zeer vlot en ieder werkte mede. En precies op tijd kon worden afge marcheerd. Maar voor dien tijd was er nog wat anders gebeurd, niet op het Waagplein, maar in de Langestraat. De vaandeldragers der meer dan 50 ver schillende vereenigingen uit geheel ons land waren n.1. niet aanwezig bij de samenstel ling van den optocht. Zij waren reeds ver trokken naar de Langestraat, waar zij straks een vaandelgroet zouden brengen aan de verschillende autoriteiten, die op het stad huis bijeengekomen waren. Vandaar ook, dat een groot deel van het publiek niet al te lang de samenstelling van den stoet gade sloeg, maar naar onze eerste winkelstraat wandelde en daar de trottoirs bezette. Langs beide kanten van onze hoofdstraat stonden de kijkers rijen-dik, geduldig te wachten pp de dingen, die zouden gaan ge beuren. In de raadszaal hadden zich inmiddels alle autoriteiten verzameld; aanwezig waren de burgemeester Jhr. Mr. v. Kinschot, de wethouders v. Slingeland en Bonsema, vrij wel alle raadsleden met uitzondering van de christelijke, de commissaris van politie, de heer Walraven, directeuren van takken van dienst, de afgevaardigden van de deelnemen de vereenigingen, bestuursleden van de or- ganiseerende vereeniging en vele anderen. Op uitnoodiging van den burgemeester begaven allen zich naar het bordes om ge tuige te zijn van den vaandelgroet, gebracht door de vaandeldragers van de vereenigin gen. Daar stonden keurig naast elkaar opge steld eenige tientallen vaandeldragers, in een bonte verscheidenheid en zich bewust van de plechtigheid van dit moment. En terwijl een fanfarecorps langzaam een lied inzette, neigden alle vaandels keurig gelijk voorwaarts, naar links en naar rechts. Nadat dit betrekkelijk korte, doch onge twijfeld belangrijke deel van het programma was beëindigd, gingen alle aanwezigen wederom de raadszaal binnen. Rede burgemeester v. Kinschot. Hier was het burgemeester v. K i n- s c h o t, die het eerst het woord nam. Spr. noemde het zich een voorrecht om namens het gemeentebestuur van Alkmaar de afgevaardigden van de deelnemende ver eenigingen allereerst hartelijk welkom te mogen heeten. Er staat thans op dezen heerlijk-zonnigen dag voor Alkmaar een belangrijk feit te ge beuren en wel groote nationale turnfeesten, georganiseerd door de gym.ver. „Turnlust". Onwillekeurig gaan aldus spr. onze gedachten terug naar 10 jaar geleden, toen in Alkmaar een dergelijk sportgebeuren plaats greep en het is uit overlevering aan mij be kend, dat deze dag zich destijds in een groote populariteit van de geheele bevolking heeft mogen verheugen. Toen dan ook in het voorjaar tot mij het verzoek kwam mijn medewerking tot zulk een dag te verleenen, heb ik dat met genoe gen aanvaard. Uw vereen., mijnheer de voorzitter, heeft een goeden klank in de gym.wereld en de Alkmaarsche burgerij is uw vereen, zeer sympathiek gestemd. Met spanning is de be volking dezen dag tegemoet gegaan en zij is zich bewust, dat er op sportgebied iets bij zonders staat te gebeuren. Onze stad zal straks in het middelpunt van de belangstel ling staan en het is mijn wensch en ik mag wel zeggen mijn overtuiging, dat uw werk volledig zal slagen. Wij weten het al len, de organisatie hiertoe is groot geweest, moge zij dan ook in overstemming zijn met wat u daarvan verwacht heeft. Spr. sprak vervolgens zijn erkentelijkheid uit voor den gehouden vaandelgroet. Met den wensch, dat niet alleen de dames- Brunhilde uit Groningen bleek een der sterkste damesploegen. De rhythmische oefeningen op het Hofplein dwongen ieders bewondering af. afdeeling van „Turnlust", maar de geheele vereen, tot in lengte van jaren mag groeien en bloeien, besloot de burgemeester zijn rede. (Applaus.) Een hoofdbestuurder van het K.N.G.V. aan het woord. Namens het Kon. Ned. Gymn. Verbond sprak het hoofdbestuurslid de heer Hop ,die zeide, deze ontvangst ten stadhuize op hoo gij prijs te stellen. Spr. meende hierin meer te moeten zien dan een vriendelijke geste, het was een oprechte waardeering voor het werk van het K.N.G.V. Het verbond stelt zich ten doel de volks kracht te vergrooten en als cultureele waar de mag dit niet onderschat worden. Spr. waardeerde de belangstelling van het gemeentebestuur voor de gymnastiek, doch meende toch het te moeten betreuren, dat het gym.-onderwijs op de lagere scholen al hier niet door bevoegde leeraren wordt ge geven. Het verbond heeft ten deele dezen arbeid overgenomen en met succes, spr. verheugde zich tenminste ten zeerste over "het groot aantal turners en turnsters, dat deze stad bevat. Met het uitspreken van de hoop, cfet dit nog lang zoo zal mogen blijven, besloot spr. zijn rede tot den burge meester en wendde zich vervolgens tot het bestuur van „Turnlust". Spr. zeide tot de bestuursleden, dat het hem verheugde, dat zij dit jubileum in dienst hebben willen stellen van de propa ganda. Dat is gepaard gegaan met vele financiëele en andere zorgen. „Turnlust" is van het verbond een toegewijd lid, dat steeds in gezonde rivaliteit zijn wedstrijden houdt. Spr. hoopte voorts, d<at deze wedstrijden zouden voldoen aan hetgeen ervan verwacht werd. Doch niet alleen de vereeniging jubi leert, ook de directeur van „Turnlust", de heer J. J. P o 1 1, vier mede zijn jubi leum. Vijf en twintig jaar is de jubilaris leider van de vereeniging en vijf en twintig jaar heeft hij de vereen, naar zijn beste krachten gediend. Nooit is hem iets te veel geweest steeds heeft hij met hart en ziel gewerkt voor de belan gen van de turnsport en evenals de heer Schenke gaat hij geheel en al op in de gymnastiek. Het was spr. dan ook een buitenge woon genoegen den heer Poll te benoe men tot lid van verdienste van het K.N.G.V. en hem derhalve aan te bieden de gouden medaille. (Langdurig ap plaus). Tenslotte voerde de voorzitter van „Turn lust", de heer J. Schotsman het woord. Spr. bracht den burgemeester hartelijk dank voor de prachtige ontvangst ten stad huize. Dank zij de spontane medewerking van Uw college is onze arbeid sterk verlicht geworden. De voorbereiding tot een dergelijk feest vergde veel tijd, doch wij wisten, waarvan wij werkten. Wij behoefden niet te werken om meer leden te werven, ook niet om meer popu lair te worden, evenmin om de financiën grooter te maken. Neen, dit alles was ge lukkig niet noodig, het eenige doel, dat wij voor oogen hadden was, propaganda te ma ken voor de lichamelijk opvoeding. Na nog woorden van dank te hebben uit gesproken tot de medebestuursleden, sprak spr. den wensch uit, dat alle turners met een prettige herinnering Alkmaar zouden mogen verlaten. (Applaus). Nadat hierna ververschingen waren ge serveerd, begaven alle aanwezigen zich ten tweede mele naar het bordes om getuige te zyn van het défilé der deelnemers. Keurig in de maat en begeleid door eeni ge muziekcorpsen trokken de vele vereeni gingen voorbij. De marschwedstrijd. Na de plechtigheid vóór het stadhuis de vaandeldragers hadden al gauw hun taak volbracht marcheerden de dames en hee ren met hun clubvlaggen naar het Waag plein, waar de vereenigingen intusschen ge heel klaar stonden om den marschwedstrijd te beginnen. Een kort commando en onder de toonen van de muziek er liepen twee muziek corpsen mee in den stoet, n.1. Excelsior en St. Caecilia vertrok de lange fleurige stoet voor een Wandeling door een deel van onze stad. Voorop liepen de tamboers van Turnlust en de bestuursleden der jubileerende ver eenigingen en daarachter volgden precies in de volgorde, die het programma aangaf de vele vereenigingen. Flink en correct werd er gemarcheerd door de meeste deelnemers, die een stoet vorm den van meer dan een kilometer lengte. Het was een bonte verscheidenheid -van costumes en het spreekt vanzelf, dat de dames de beste papieren hadden. Er waren zeer flat- teuse costumes by, zooals de zalmkleurige jurkjes van Concordia uit Haarlem en het zwarte fluweel der Hoornsche dames. Inder daad, de deelnemers hadden hun uiterste best gedaan om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en de dames en heeren mar cheerden zoo, dat een beoordeeling werkelijk een genoegen moet zyn geweest voor de jury. Die het bij de dames dan toch niet al te moeilijk had, want het reeds genoemde Con- Het Bergensche Be Quick had een flinke de knotsoefening damesafdceling. Hier op het Hofplein. een actiekiek van cordia en het Groningsche Brunhilde maak ten zoo'n imponeerenden indruk, dat zij do mineerden. Dat beide vereenigingen den eer sten prijs behaalden, was misschien wel de gelukkigste oplossing, die gevonden kon worden. Bij de heeren was het verschil onderling kleiner. En wij mochten als Alkmaarders met groot genoegen opmerken, dat de Halter een uitstekenden indruk maakte. Al bleken de Heldersche twee vereenigingen ook zware concurrenten. Er waren verschillende vereenigingen, die haar eigen tamboers hadden meege nomen, wat op zichzelf aan het geheel onge twijfeld ten goede kwam. Maar diezelfde tamboers sloegen zeer verschillend. De dames bijvoorbeeld hadden een veel vlugger tempo dan de heeren. En dan wordt het marcheeren moeilijk, als men net tusschen twee maten in moet loopen. Intusschen, de marschwedstrijd was een zeer goed begin van de wedstrijden en hij trok een ongekend aantal belangstellen den. Twee keer hebben wij den stoet opgevan gen, een keer op de Laat en een keer in de Langestraat. En beide keeren was de aan blik van het geheel verrassend. De estafettewedstrijden. We zullen hier een heelen sprong maken. Want na het begin van den wedstrijddag hierboven geschetst te hebben, zullen we thans de estafettes even nader beschouwen, omdat deze ook in de straat gehouden wer den en dus met de gebeurtenissen op de pleinen niets te maken hadden. De estafettewedstrijden vormden dan het slot van den wedstrijddag en jammer ge noeg, was dat slot niet het beste deel van den dag, hoewel ook niet het belangrijkste, Duizenden stonden op de trottoirs van de Laat, waar de estafettes geloopen werden, Ook hier bleek weer de voortreffelijke orga nisatie, want men had een hulptelefoon te hulp geroepen om het starten en tijdopnemen mogelijk te maken. Helaas, men had niet gedacht aan de bocht in de Laat, zoodat de linker groepen een paar meter meer moesten loopen dan de rechter groepen. Dat was dus een technisch foutje, dat we echter niet al te zwaar zullen aanrekenen. Wat echter jammer was, dat was het loo pen zelf. Er waren slechts twee ploegen, die de wisseltechniek onder de knie hadden. De rest wist blijkbaar alleen, dat de stok moest worden overgegeven. En dat kostte wel al te veel tijd. Ook de stijl van loopen was niet in orde ook al weer met enkele uitzonderingen en zoo was het duidelijk, dat de prijzen ten deel zouden vallen aan de best geoefende ploe gen, die misschien ook anders wel de snelste geweest zouden zijn. De turnwedstrijden En nu de hoofdzaak: de turnwedstrijden zelf. Hoewel onze medewerker hieronder een technische beschouwing zal geven, mogen wij wel even een algemeenen indruk vast leggen. Om te beginnen al weer liep alles als ge smeerd. Er werd op de minuut af gewerkt en zelfs zagen de organisatoren kans, om enkele minuten in te loopen, zoodat alles op tijd klaar was. Wij hebben op alle pleinen eenige kwar tieren vertoefd en overal kregen wij den zelfden degelijken indruk. Natuurlijk werkte niet elke groep even fraai, maar steeds weer werden we getroffen door prachtige demon straties, zoowel van de heeren als van de dames. Vooral de vrije oefeningen dames op het Waagplein waren kostelijk. Wat een stof Is daar verwerkt; wat een stof is daar ge demonstreerd. Het was schoon en boeiend en het was alleen maar jammer, dat we slechts een gedeelte van den middag deze oefeningen konden aa'nschouwen. Maar op andere pleinen was het al even zoo. Ook daar werd over het algemeen keu rig gewerkt en als we dan een algemeenen indruk mogen weergeven, dan moeten we zeggen, dat het gebodene op zeer hoog peil stond. Op zeer hoog peil. En daarmee is niets te veel gezegd. Zooals ongetwijfeld hier onder ook zal blijken, als men leest wat onze tech nische medewerker schrijft. Wij willen nog even stilstaan bij de orga nisatie. Op de Paardenmarkt waren de toe stellen opgebouwd en daar werd dus steeds aan ringen, brug, rek en paard gewerkt. Maar bij elke groep moesten de toestellen weer even veranderd worden en dan stonden de Turnlustleden terstond klaar, om die ver anderingen aan te brengen. Ook dat liep als gesmeerd en ook dat onderdeel van het feest was tot in de perfectie geregeld. Een praatje met den hoofdleider. En daar op de Paardenmarkt kregen we gelegenheid om den hoofdleider, den direc teur van Turnlust, den heer J. J. Poll, even aan zijn jasje te nemen. We wilden graag eens iets van hem hooren in verband met zijn benoeming tot lid van verdienste van het K.N.G.V. De heer Poll, geboren Alkmaarder hy is als het ware in Turnlust geboren, zei de heer Budding, die toevallig langs ons liep was 35 jaar geleden al lid van. Turnlust en zoodra hij zijn M.O.-diploma had behaald, werd hij directeur van zijn eigen vereeni ging, Turnlust. Dat is dan thans 25 jaar ge leden. En heeft nu nog meer vereenigingen on der uw leiding? Nog verschillende, o.a. in Wormerveer, waar ik nu woon en waar ik als vakleeraar verbonden ben aan het U.L.O. en L.O. En als we dan vragen, of het jonge lid van verdienste nog al wat vereenigingen gehad heeft, dan is het antwoord al heel duidelyk. Hij somt er een aantal op zoo voor de vuist weg en er uit blijkt, dat een groot gedeelte van Noordholland plezier en nut heeft ge had van den heer Poll, die een voortreffelijk gymnastiekleeraar bleek. En is er ook een groot verschil in het turnen, nu en voor 25 jaar? Het verschil is wel zeer groot, niet zoozeer, doordat het peil omhoog ge gaan is al is dat ook ongetwijfeld het geval maar in de allereerste plaats, omdat de oefenstof geheel veranderd is. Vooral die voor de dames. Vroeger had den we vooral het Duitsche systeem en dat is thans vervangen door tal van an dere systemen, die wellicht meer beko ren en prettiger zijn. En dan is de kwa liteit der stof vooral aan de toestellen voor dames zeer opgevoerd. Och, dat kon ook vrij gemakkelijk al dus de heer Poll want voor 25 jaar werd er hier door de dames heel weinig geturnd. Alleen Kracht en Vriendschap deed er aan, maar de rest niet. Toen hebben wij bij Turnlust een damesafdeeling opgericht en de Halter deed het ook en dat heeft een grooten sprong in de goede richting betee- kend. Want thans hebben alle vereenigingen een flinke damesafdeeling en deze vormt een belangrijke groep in de vereenigingen zelf. En wat het turnen der heeren betreft? Ook dat is vooruit gegaan en vooral aan het paard zijn de vorderingen zeer groot ge weest. Maar merkte de heer Poll op we zijn nog lang niet zoover als Duitschland en Zwitserland, maar daar zullen we ons ook maar niet mee vergelijken. De menschen daar zijn van een geheel ander karakter en leven in een heel ander klimaat, wat ook zijn invloed heeft op de prestaties. En U heeft zelf natuurlijk ook veel ge turnd? Niet als leeraar, maar gewoon als turner? En of. Heel veel. Och, ik weet niet precies, op welke wedstrijden ik zoo al ben uitge komen, maar het zijn er heel was geweest en overal in ons land. Ik weet wel, dat ik in den lsten graad 26 medailles heb behaald. Wat we een nog al behoorlijk aantal vin den En uw verhouding tot Turnlust? vra gen we verder. De samenwerking is van den aller- besten aard. Dat kan niet beter. We werken steeds samen in de beste harmo nie en toch ben ik steeds zonder moeite of wat ook de leider gebleven. Trou wens, dat ging altijd al heel gemakke lijk, want de geest in Turnlust is goed. Kijk nu eens naar vanmorgen. Ik had de Turnlustploeg om 4 uur vanmorgen opgecommandeerd, en om 4 uur was ieder present. Tot de veteranen toe. En dat beteekent veel voor een ver eeniging, die onderlinge samenwerking en waardeering. Dat maakt het werk veel lichter en dat brengt een vereeni ging op steeds hechterer basis.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9