DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Prins Bernhard heden 26 jaar. DE FRANSCHE FRANC IN EEN CRITIEK STADIUM. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 150 Dinsdag 29 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeerie toestand. n De Fransche financiën Kabinetsraad besloot gisteravond tot voor- loopige sluiting der effectenbeurzen. Heden voorlegging van het volmachten-ontwerp aan de kamer. DE WISSELMARKT. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Ylkmaar, 29 Juni. Blum wilde Frankrijk redde., van een financiëelen ondergang en meende dit niet anders te kunnen doen dan door het nemen van vrij drastische maatregelen. De Fran sche Kamer steunde hem in zijn financieele voorstellen, maar de Senaat liet hem in den steek. En Blum trad af. Opvolger werd Chautemps. Hij stond na tuurlijk voor precies dezelfde moeilijkheden, want de financiën bleven in de war. En nu zal Chautemps vandaag een regeeringsver klaring aflegger., waarin hij de groote lijnen van zijn financiëele politiek zal uitstippelen. Een belangrijke dag dus voor de regee ring en voor do Kamer en Senaat. Het is te verwachten, dat alle groepen van het z.g, Volksfront de regeering zullen steunen, zulks met inbegrip van de communisten. Eveneens mag verwacht worden, dat in de groepen der oppositie het aantal stemonthou- dingen kleiner zal zijn dan verleden week. In afwachting van de gebeurtenissen van vandaag zijn de effecten- en goederenbeur zen vanaf heden gesloten en zij zullen geslo ten blijven tot een nader door den minister van financiën te bepalen datum. Hoe de situatie zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen, dient voorshands te wor den afgewacht, maar in ieder geval staat het vast, dat de nieuwe minister van financiën George Bonnet een geheele reeks netelige vraagstukken zal hebben op te lossen en het is een open vraag of hij hierin zal slagen of kunnen slagen. Want bij alle te nemen maat regelen zal rekening moeten worden gehou den met de politieke stroomingen, die zooals bekend niet alle dezelfde richting uitgaan. Van welken kant men den toestand in Frankrijk ook bekijkt, moet men steeds tot de gevolgtrekking komen, dat die hachelijk is. En de schatkist zal niet met een hand omdraaien op een gezonden grondslag kun nen worden geplaatst. In de critiek, door den senator Cailleaux op het. financieele beleid van de volksfrontregeering uitgeoefend, is de situatie helder uiteengezet, en daaraan behoeft niets te worden toegevoegd. De Beiersche minister van onderwijs, Ru- dolf Wagner, heeft in een vergadering van N. S. D. A. P.-leiders te Fürstenfeldbruck bij München Zondagmorgen een rede ge houden, waarin hij opmerkelijke dingen zeide over het conflict met de Katholieke Kerk. Hij herinnerde eraan, dat Rupert Mayr, een der populairste pastoors van München, al van 5 Juni af gevangen zat. Mayr werd op dien dag gearresteerd, omdat hij een preek gehouden had over de rede van dr. Göbbels, betreffende de processen wegens zedendelicten in kloosters. Minister Wagner verklaarde, dat de staat de macht had blinde loyaliteit te eischen van al zijn onderdanen, zelfs indien deze een pij droe gen. De eenige georganiseerde macht in Duitschland, welke de eenheid van de natie in gevaar brengt, is de kerk. Dat is moei lijk te begrijpen, omdat de kerk financieel afhankelijk is van den staat. Spr. gaf daar eenige voorbeelden voor Beieren van. De kerk ontvangt in Beieren van 810 pet. van de opbrengst van de inkomstenbelasting, zoodat in 1934 15% millioen mark door den Beierschen staat aan de Beiersche kerken was uitbetaald, in 1935 20 millioen mark en in 1936 26 millioen mark. Geheel afgezien van andere overwegingen behoorden de kerken dankbaar te zijn voor deze vermeer dering van haar inkomsten, welke te danken is aan de economische opleving onder het nazi-regime. Behalve deze bedragen betaalt de Beier sche staat op grond van een clausule in het concordaat nog meer aan de katholieke en de protestantsche kerken uit en bovendien komen daar nog bij groote vrijwillige bij dragen. In 1933 werd uit dezen hoofden 25% millioen mark uitbetaald, in 1934 26 l/4mü- liaen in 1935 25 1/4 millioen en in 1936 21 millioen. Van deze bedragen wordt onge veer 1/3 deel gevormd door bovengenoemde vrijwillige bijdragen. De houding van de kerk tegenover den nazi-staat is zoo, dat de staat niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen vnjwilhge betalingen aan de kerk te verrichten Deze bijdragen kunnen niet direct ophouden, maar zuUen in de volgende drie jaren ge reduceerd worden tot 4 of 5 millioen W de staat op die manier uitspaart, zal ge bruikt worden voor den bouw ^an scholen. Bovendien raadt de minister de kerk aan de salarissen voor haar dienaren eveneens te herzien, „welke saiarissen zee^ hoog zyn voor personen, die de wereld hebben afge zworven". Onder hoonend gelach van de vergadering deelde minister Wagner mede, dat de aartsbisschop var, Mujichen een salaris heeft van bqna 29.000 Mk. Daar Beieren al eerder proefwaarnemm- S. D. A.P. hetft *eha,ld. is het zeer goed mogelijk, aldus de Times, dat de aangekondigde maatregelen ook op andere deelen van Duitschland zullen wor den toegepast. Het nieuwe Fransche kabinet, dat zich voor de zware taak geplaatst ziet, om den financieelen toestand te saneeren, heeft onmiddellijk den bul bij de ho rens gevat. Ingaande heden 29 Juni zullen de Fransche effecten- en goede renmarkten tot nader order gesloten blijven en voor alle wissels en verbin tenissen in goud of buitenlandsche deviezen wordt met ingang van heden een moratorium afgekondigd. Men zal zich, met de veronderstelling, dat hiermede een verdere devaluatie van den Franschen franc wordt ingeleid, wel niet sterk vergissen. Labeyrie Het verloop van de Fransche munteenheid op de internationale wisselmarkt gedurende de laatste weken gaf trouwens reeds een duidelijke aanwijzing in deze richting. Wel iswaar bleef de prijs voor contante francs op peil, dank zij de ononderbroken interven tie van het Fransche egalisatiefonds, doch het disagio voor termijnfrancs, deed helder uitkomen, dat men algemeen, met een ver dere waardevermindering van dit ruilmid del rekening hield. Het kapitaal is den laat- sten tijd met groote haast uit Frankrijk gevlucht, en waar de goudvoorraad van het Fransche egalisatiefonds uitgeput was, kan men zich voorstellen, dat op den goudschat van de bank van Frankrijk wederom een beroep moest worden gedaan. In den loop van hedennacht kwamen om trent de Fransche kabinetsraad, die gister avond om half zes bijeen is gekomen, vrij onrustbarende berichten binnen. Om kwart voor 7 vergaderde de kabinetsraad nog steeds en tot dat tijdstip had geen der mi nisters hotel Matignon.waar de bijeenkomst plaats vond, verlaten. De minister van Financiën, Bonnet, kwam tegen 12 uur te Parijs aan. Zonder ook maar eenige verklaring af te leggen begaf hij zich regelrecht naar hotel Matignon, waar hij onmiddellijk tot het kabinet van Chaum- temps werd toegelaten. Even daarna kwam ook de gouverneur van de Banque de Fran- ce, Labeyrie, alsmede andere autoritaire financieele persoonlijkheden. Bespreking op het ministerie van Financiën. Later op den avond hebben op het mi nisterie van financiën de directeur van het kabinet van Bonnet, de hooge ambtenaren van het ministerie van financien, de gouver neur en de ondergouverneur van de Fran sche bank vergaderd. Deze vergadering, welke niet door minister Bonnet werd bijge woond, eindigde om kwart voor elf. Minis ter Bonnet was na de vergadering van den kabinetsraad vermoeid en ging onmiddellijk hierna naar huis. Het wetsontwerp, dat de regeering aan de Kamer wil voorleggen omvat een artikel, waarbij de regeering „uitgebreide volmach ten" worden verleend om tot 31 Augustus bij decreten van den ministerraad den fi nancieelen toestand te regelen Deze decreten van den frank, de overeenkomsten met de Fransche bank en de belastingmaatregelen tot vermindering van het tekort op de be grooting. Omtrent de vergadering van den kabinets- raadwerd gisteravond laat vernomen, dat de nieuwe belastingen, welke de regeering in wil voeren, geen directe belastingen zullen zijn, aangezien de Socialistische ministers zich hiertegen verzetten. In politieke kringen hecht men veel waarde aan een vergadering van de socialistische Kamerfractie, welke op hedenochtend is bijeengeroepen. Men hoopt dat de fractie den steun, welke de socialistische leden van het kabinet aan het financieele wetsontwerp tot het verleenen van „uitgebreide volmachten" in beginsel hebben gegeven, zal goed keuren. Indien dit het geval is, kunnen Kamer en Senaat Donderdag het wets ontwerp hebben aangenomen. Het schijnt, dat Chautemps voornemens is onmddellijk hierna het parlement op reces te laten gaan. In afwachting van de volmachten zullen de beurzen heden gesloten blijven tot nader order en zal het uitbetalen van overeen- komten in goud of vreemde munt worden gestaakt. Deze maatregelen zijn bij decreet genomen en werden eerst vannacht bekend gemaakt. Men ziet hierin den wil van den minister van financien de munt te beschermen tegen de speculatie gedurende de financieele de batten in het parlement. Deze debatten heb ben ten doel den frank meer vrijheid te ge ven ten opzichte van buitenlandsche devie zen, dan welke hem de financieele wet van 1 October 1936 gaf. De Fransche regeering zal het volmachten- ontwerp aan de Kamer voorleggen onmid dellijk na het afleggen van de regeerings- verklaring van heden, zoodat het ontwerp reeds in den avond door de Kamer kan worden besproken en morgen of Donderdag door den Senaat kan worden behandeld. Chautemps De beurzen blijven gesloten. De Fransche staatscourant publiceert een decreet, waarbij wordt bepaald dat de effecten- en goederenbeurzen, met ingang van Dinsdag 29 Juni gesloten zullen blijven tot een nader door den minister van finan ciën te bepalen datum. Betaling van wissels en andere handels overeenkomsten, betaalbaar in goud of bui tenlandsche munt, vervallende op 29 Juni of later, zullen op schriftelijk verzoek van den debiteur uitgesteld kunnen worden. De datum, waarop betaling geëischt zal kunnen worden, zal nader door den minis ter van financiën worden vastgesteld. Pro test van een wissel kan niet geschieden voor een datum vastgesteld bij de veror dening, voorzien in de voorgaande para graaf, betrekking hebbende op de wissels, waarvan de betaling is uitgesteld overeen komstig de voorwaarden, in genoemde pa ragraaf vastgesteld. Gedurende deze periode zal de rente van de schuld van wissels en andere handels overeenkomsten, bedoeld in de vorige para grafen, gerekend worden volgens 1 dis conto van de Bank van Frankrijk. De laatste foto van Prins Bernhard, door den hoffotograaf F. Ziegler, genomen in verband met den verjaardag van Z.K.H. op heden. Het is verheugend, dat wij in de rij der vorstelijke verjaardagen een nieuwen datum konden noteeren. Moge op 29 Juni het Ne- derlandsche volk nog tal van jaren door een feestelijke herdenking van 's Prinsen verjaardag getuigen hoezeer het meeleeft met het geluk onzer vorstelijke familie. In onze gemeente hebben heden zeer ve len de driekleur of de Oranjevaan uitge stoken en onze carillonist heeft ons heden morgen, door het ten gehoore brengen van vele vaderlandsche liederen, al doen hooren dat men ook in Alkmaar 's Prinsen ver jaardag niet onopgemerkt heeft gelaten. Koers van de Fr. zweeft om de 1%. De wisselmarkt werd, zooals te verwach ten was, hedenmorgen volkomen beheerscht door den toestand in Frankrijk, en met spanning verbeidde men nadere bijzonder heden over de ingrijpende maatregelen welke genomen zijn inzake de herziening van het monetaire stelsel. Aangezien de Fransche beurzen gesloten blijven kwamen in francs practisch geen zaken tot stand. In Londen is trouwens tot opschorting van den handel in Fransche valuta besloten. Op den gewonen tijd, dat anders des morgens de eerste wisselkoersen vernomen worden, kon heden nog niets worden gezegd. Toen later de eerste nomi nale noteeringen bekend werden bleek, dat de franc circa 8 gld. bedroeg op welk peil ook iets gedaan schijnt te zijn. De later gangbare koers was f 7.50 a 7.75, daarna vernam men 7.60 a 7.80, welke noteering wel beneden het tot dusver wettelijk toe gelaten minimum is, maar toch boven het de laatste dagen geldende disagio. Massavergiftiging. - In een instituut voor geesterzieken te Lorette (Italië) heeft zich een geval van massavergiftiging voor gedaan. Twee-en-vijftig zieken moesten in allerijl naar een ziekenhuis worden ver voerd, waar twee personen inmiddels zijn overleden. De vergiftiging vind zijn oor- zaak in het nuttigen van spijzen, die in slechte pannen zijn bereid. Zes personen bij treinbotsing gedood. - Nabij Valparaiso ziji twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden zes personen gedood en twintig zwaar gewond. Militair vliegtuig neergestort. - Nabij het vliegveld Novi Liguria in Italië is een militair vliegtuig neergestort en in brand gevlogen. De bestuurder en een werktuig kundige kwamen om het leven. Nat. socialisten overvallen soc.-demo- craten. - In de buitenwijk van Boedapest, is door de sociaal-democraten een open luchtmeeting georganiseerd, welke ge stoord werd door een tegen-betooginig van nationaal-socialisten. Er ontstond een vechtpartij inden loop waarvan een sociaal-democratische arbeider ernstig gewond werd. De politie heeft tien natio naal-socialisten gearresteerd. Neef van Trotzki gearresteerd. - Een neef van Trotzki, Bronstein, directeur van de haven van Leningrad, is gearres teerd onder beschuldiging van sabotage en het iru het ongereede brengen van zestien schepen. Zijn collega, kapitein Trofimof, is eveneens gearresteerd. Beiden zouden gehandeld hebben volgens instructies van een buitenlandschen consul. Kruitontploffing eischt tal van slachtoffers. - Door een ontploffing van kanonnenkruit in het station van Taxila (Br.-Indië) zijn 13 Indische arbeiders ge dood en drie gewond. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Opnieuw dreigt staking in Britsch autobusbedrijf. - Vierduizend autobus chauffeurs en conducteurs van de Ribble Motor Services Ltd. hebben besloten, Zaterdag in staking te gaan, indien de maatschappij weigert aandacht te schen ken aan hun eischen, welke betrekking hebben op de arbeidsvoorwaarden en de loonen. Naar men weet, is het personeel van de Liverpool-diensten derzelfde maatschappij reeds sedert afgeloopen Zaterdag in sta king. Verscheidene steden door wolkbreu ken geteisterd. - De Chineesche bladen melden, dat wolkbreuken in Oost-Tsje- kiang tot overstrooming van een twintig tal steden hebben geleid.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1