DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. REGEERINGSVERKLARING IN DE FRANSCHE KAMER. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 151 Woensdag 30 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Fransche financieele crisis. Na een langdurige zitting werd het volmachten- ontwerp met 380 tegen 228 stemmen aangenomen. VERDERE VERLAGING VAN DEN FRANC. Japansch ultimatum aan Sovjet Rusland. Ontruiming van twee eilandjes geëischt. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 30 Juni, De gebeurtenissen in Frankrijk, waar de regeering een zeer moeilijke periode door maakt en waar het land aan den rand van een faillissement staat, worden plotseling verdrongen door een sensationeel telegram, dat uit Tokio komt: Japan heeft 'n ultimatum overhandigd aan Sovjet- Rusland, waarin het bin nen 24 uur de ontruiming eischt van de eilanden Bolohoï en Senufa in de rivier de Amoer. Deze eilanden zijn op 19 Juni door de Russen bezet. Dit lijkt een zeer ernstig bericht, maar gelukkig zijn er redenen, om aan te nemen, dat de kwestie langs diplomatieken weg zal worden opgelost. Rusland heeft om de situatie hier duidelijker te maken op oude landkaarten een ontdekking gedaan: de bedoelde eilandjes bleken tot het Rus sische grondgebied te hooren! En zoodra deze ontdekking gedaan was, werden de eilandjes bezet. Japan daarentegen erkent die landkaar ten niet en meent, dat de twee eilanden tot Mandsjoekwo behooren. En daarom eischt zij, dat Rusland de militaire bezet ting terugroept. Feitelijk is dit dus een diplomatieke kwestie, die langs zuiveren diplomatieken weg moet worden opgelost. En Litwinof heeft dan ook voorgesteld, om de kwestie zoo op te lossen. Maarhij eischte in de eerste plaats, dat beide landen hun strijd krachten en kanonneerbooten, die zich in de directe nabijheid van de eilanden bevin den, terug trekken. Deze eisch is zeer normaal en begrijpe lijk te noemen en als de beide regeeringen haar gezond verstand gebruiken, moet de kwestie langs diplomatieken weg oplosbaar zijn. Als.. de regeering haar gezond ver stand gebruiken! Maar de belangrijkste vraag is: zullen ze haar gezond verstand gebruiken? Wel zeggen zij beiden, dat de oplossing langs vredelievenden weg moet worden gevonden. Maar Japan eischt op het oogen blik zooveel en stelt een zoo scherp ulti matum, dat er van alles kan gebeuren. En zelfs is een gewapend conflict lang niet onmogelijk. Het ligt er maar aan, hoe sterk de „militaire politieke partij" in Japan is. Men weet, dat de militairen in de Japan- sche regeering een vrij grooten macht heb ben, al is die dan ook juist den laatsten tijd bij de jongste kabinetscrisis eenigszins ver minderd. Maar men weet ook, dat Japan meer dan eenige andere mogendheid met zijn leger en vloot rekening moet houden ook op politiek terrein en dat is altijd een zeer gevaarlijk iets. Op het oogenblik ontbreken ons nog nieuwe gegevens over het conflict, dat laten wij het hopen tenslotte op vreed zame wijze zal worden opgelost. Koning Carol van Roemenië brengt op het oogenblik een bezoek aan Polen en dat bezoek heeft in Frankrijk eenige onge rustheid gewekt. Men vreest nl„ dat Polen en Roemenië een geheim militair bondge nootschap zullen sluiten, dat gericht tegen Frankrijk's bondgenooten, m eerste plaats natuurlijk tegen Rusland. Sedert een jaar heeft minister Beek een actie gevoerd om een tweezijdig militair verbond tot stand te brengen, dat er toe zal Voor de Kamerzitting, waarin Chau- temps gisteren zijn regeeringsverkla ring heeft voorgelezen, bestond uit den aard der zaak groote belangstel ling: de tribunes voor publiek en pers waren overvol. Chautemps trad even over drieën de vergaderzaal binnen on der toejuichingen van de socialistisch- radicalen. Met heldere en gelijkmatige stem deed de minister-president voor lezing van het stuk, dat door de Kamer met groote aandacht werd aangehoord en slechts onderbroken werd door de toejuichingen der lin kerzijde. Ook de rechtsche partijen applaudisseerden bij de passage, waar in Chautemps de financieele wanorde veroordeelde, en beloofde de specula tie te zullen tegengaan. De verklaring, voorzoover deze niet meer in de geheele vorige oplage van onze krant kon worden opgenomen, volge hier: De vrede kan slechts voortkomen uit den wil van volken die vastbesloten zijn hem te verdedigen en al hun krachten in dienst te stellen van hun recht. Wij zullen in dit opzicht niets verwaarloozen om de verdedigingskrachten die de veiligheid Van het vaderland beschermen, te handhaven op haar maximum. Wij hebben de vaste hoop, dat het streven naar ontspanning en onderling begrip, waarmede wij onver moeid voortgaan, zijn vruchten zal af werpen. Wij doen een hartelijk beroep op alle volken, op alle regeeringen, zonder een enkele uitzondering opdat hun oprecht toetreden tot een regime van onderlinge economische hulp en van bewapeningsber- king eindelijk de hoop doet opglansen van een duurzame samenwerking tusschen verzoende volken." De regeering geeft uiting aan haar wil geen enkel nadeel van belang te laten toe brengen aan de nieuwe sociale wetgeving. van het volk. is heil des lands geëischt wordt en dat moet voorgaan voor de andere edelmoedige en billijke eischen van solidariteit en bijstand, De dringendste plicht en de be staansredenen van onze regeering derhalve zonder verwijl energieke maatregelen te nemen, strekkende tot het onderdrukken van de onduldbare misbruiken der speculatie en tot red ding van de goudreserves van Frank rijk, voorts tot dekking van de behoef ten der schatkist, tot streven evenwicht der begrooting tot controle over de prijzen en tot het doen opleven van de nationale economie. Het is derhalve plicht der regeering bij het parlement een uitgebreid totaalplan in te dienen dat in staat is een duurzaam herstel van den financieelen en eco- nomischen topstand te verzekeren en het onmisbare,, vertrouwen van het land in ziohzelve en zijn toekomst te versterken. Met dit doel zal de minister van finan ciën ontwerpen indienen van kapi taal belang, waarbij aan de regeering de noodige volmachten verstrekt worden om op te treden met al de snelheid en beslist heid, die het openbare belang eischt. Aan deze ontwerpen, die door de beide kamers onverwijld moeten worden behandeld, zal het kabinet uiteraard heel zijn politieke verantwoordelijkheid verbinden. Het wenscht dat de ondankbare maar onver mijdelijke taak, die het onderneemt, ten uitvoer gelegd wordt met algemeene goed keuring der burgers die ondanks de uit- eenloopendheid hunner opvattingen, ver- eenigd worden door de klaarblijkelijke nationale eenheid. Vooral doet het kabinet een vurig beroep op de republikeinsche meerderheid der beide kamers opdat haar loyale en moedige medewerking het ur gente streven naar veiligheid zal steunen, welks succes alleen aan de voorspoedig en vrij gebleven democratie zal veroorlo ven haar hervormend werk te hervatten en te beantwoorden aan de verwachtingen is de Zij zal er naar streven deze wetgeving tot ontwikkeling te brengen en haar geleidelijk op te nemen in het normale economische leven van de natie. Om hiertoe te geraken rekent zij op het heldere inzicht van alle belanghebbenden, werklieden en werk gevers. Voortgaande wijst de regeeringsverkla- ring op de noodzakelijkheid van een pauze, „hetgeen ncch een terugtreden, hoch een stagnatie kan beteekenen." veruunu Het arbeidsplan der regeering behelst biidragen den ijzeren ring rondom Rusland opvolgelijke etappes. Allereerst zal de re- te vormen. Het doel van deze politiek is n garing de Kamer verzoeken op haar bedreiging van Tsjecho-Slowakije en een ager<3a te plaatsen zekere dringende wet- verzwakking van het Fransch-Russische ten, die onontbeerlijk zijn voor een goed verdrag. Men wijst er voorts te Parijs op, foestuur van het Ir.nd, o.m. betreffende u —nsfoir ver- vernieuwjng van collectieve arbeidsover eenkomsten. Zoo spoedig mogelijk zullen wij debatten vragen over belangrijke am nestiewetten, een wet op de pers, een her vorming van het onderwijs. Wij zullen eveneens vragen te stemmen over maat regelen ten gunste van het landbouwbe- roep. Er zijn voor ons geen grenzen aan de hervormingen en als de ervaring ons het nut doet zien van nieuwe maatregelen buiten ons aanvankelijk program, zullen wij niet aarzelen, hoe stoutmoedig zij ook mogen zijn, ze in studie te nemen en met de verwerkelijking er van te beginnen." Vervolgens wijst de verklaring op „het streven naar eonomisch en financieel her stel, dat met klem en urgentie voor het dat een Poolsch-Roemeensch militair ver drag der Duitsche plannen in midden Europa gunstig zal beïnvloeden. Frankrijk heeft langs diplomatieken weg pogingen gedaan pressie op Roemenië uit te oefenen enzfeh bereid verklaard dit land groote bewapeningscredieten te ve£lee"en' het is er niet in geslaagd koning Carol s reis naar Warschau te verhinderen D en tengevolge is men er in Fransche politieke kringen van overtuigd dat komngCaroln militair bondgenootschap zal waarbij Polen en Roemenie «ch verpl.ch ten elkaar niet alleen bu een aanval van buitenaf te steunen, doch ook wederzijdsch hulp te verleenen in geval van binnenland- sche troebelen. Een dergelijk bondgenootschap zou langdurige Poolsch-Roemeensche schfp bezegelen Er wordt aan herinnerd, dat Polen reeds 17 jaren geleden met Roe menië een pact van hulpverleening aan ging in geyal van een Russischen aanval. Dit pact werd in 1933 vrijwel te niet ge daan, toen Titulescu met Moskou een overeenkomst sloot over de vaststelling van het begrip wie een aanvaller is. Daar om begon echter de actie om Roemenie te betrekken in het door Duitschland ge vormde anti-Russische blok. Koning Ca- rol's komst te Warschau levert voor de de vriend - Fransche waarnemers het bewijs, dat deze campagne succes heeft gehad. Men houdt het echter ervoor, dat koning Carol in zijn gesprekken met de Poolsche leiders het nieuwe Fransch-Russische ver verdrag en het Fransch-Roemeensche ver drag met elkaar in overeenstemming zal trachten te brengen, want het zou niet in het belang van Polen en Roemenië zijn om Frankrijk aanleiding te geven tot een Oost-Europa-politiek, die voor hen scha delijk zou kunnen zijn. De regeering, die zich bewust is van haar verantwoordelijkheden en bereid om haar ernstigen plicht te vervullen, rekent op de kalmte des lands en den hartelijken steun van het republikeinsche parlement om haar daarbij te helpen." De behandeling van de volmachten. Gisteravond om 9 uur is de kamer bij eengekomen ter behandeling van het vol- machtenontwerp van de regeering. De rapporteur-generaal van de commissie voor financiën, Schmidt, gaf aan het be gin van de vergadering een uiteenzetting van de redenen, waarom de commissie het ontwerp van de regeering heeft aangeno men. Hij vroeg de kamer om snel haar be slissing te nemen. De socialisten zullen voor de vol machten stemmen. Na een bespreking van een uur heeft de socialistische fractie van de kamer één- stemmig besloten voor het ontwerp van de volmachten te stemmen, ook indien de communisten zich van stemming zouden onthouden. Minister Bonnet beschouwde het als een droeve plicht te voldoen aan het ver zoek van Chautemps om de financiën van het land te komen herstellen. De schatkist moet het hoofd bieden aan acht milliard begrootingsuitgaven, aai acht milliard franc voorschotten aan de collectieve be drijven en aan acht milliard vervallende termijnen. Minister Bonnet besprak vervolgens de maatregelen, welke genomen moeten worden om de rchatkist te beschermen. De bankiers mogen zich niet meer leenen voor speculaties. Hij zal de fraude onder drukken en tevens vragen om middelen tot het in evenwicht brengen van de begroo ting 1937. De minister wil de kleine spaarders niet verontrusten. De regeering zal haar toevlucht moe ter nemen tot verhooging van de indirecte belastingen om de spoor wegen te helpen, doch zij zal geen nieuwe uitgaven aanvaarden zonder tegenpresta tie. De uitgaven moeten verminderd wor den. De uitgaven welke voor de landsver dediging noodig zijn, zullen worden ge daan, doch de minister van landsverde diging zal een strenge controle uitoefenen. De minister zeide verder dat een be langrijk voorschot zal worden gevraagd aan de Bank van Frankrijk, opdat men niet zijn toevlucht zal behoeven te nemen tot een leening voor Januari 1938. De monetaire wet zal moeten worden gewijzigd ten behoeve van den uitvoer van goud en de regeering zal strenge maat regelen vragen om de munt te verdedigen. Hij herinnerde eraan, dat steeds slechte financien hebben geleid tot een dictatuur, Tenslotte verklaarde de minister, dat Frankrijk niet moet streven naar autar chie en het moet zijn handelsverdragen handhaven. Het gaat thans om het hand haven van de sociale hervormingen, van de democratische vrijheden en het behoud van den vrede. Nadat tenslotte de communist Duclos had medegedeeld dat zijn fractie voor uit gebreide volmachten zc stemmen, werd de vergadering te half twee opgeschort. De tekst van het volmachtenontwerp. Het volmachtenontwerp, dat in de Kamer is ingediend, bestaat uit een artikel, dat als volgt luidt: „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 gemachtigd, bij decreten, waarover in den ministerraad beraadslaagd wordt, alle maat regelen te nemen, die ten doel hebben de onderdrukking van de benadeeling van het staatscrediet, den strijd tegen de specula tie, het economisch herstel, toezicht op de prijsvorming, het in evenwicht brengen van de begrooting en de schatkist en de verdediging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zónder valutacontrole. Deze decreten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd binnen drie maanden na afkondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste bijeenkomst van de buitengewone zitting van 1937". In de motiveering van het ontwerp wordt gezegd, dat de toestand van begrooting, schatkist en valuta onmiddellijke herstel maatregelen noodzakelijk maken. De schat kist moet tot het einde van het jaar lasten onder het oog zien, die zij niet kan dekken door een beroep op de geldmarkt. De munt is het voorwerp van speculatieven druk, die den goudvoorraad van de Centrale Bank in gevaar zou kunnen brengen. Een dergelijke toestand kan niet voortduren zonder dat de financiëele onafhankelijkheid, de militaire veiligheid, de sociale vooruit gang en het economisch herstel in gevaar komen. De regeering besluit tot het onver- De Japansche pers deelt mede, dat de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, een ultimatum heeft overhandigd aan de Sovjet-regeering, waarin 24 uur worden toegestaan om te antwoorden op den eisch om de eilanden Bolochoi en Senufa in de Amoer te ontruimen. Deze eilanden zijn op 19 Juni door Sovjet-Russen bezet. In welingelichte kringen wordt daar entegen verklaard, dat de Japansche eisch de eilanden te ontruimen geen limiet voor een antwoord bevat, hoewel de eisch in krachtige bewoordingen is opgesteld. De woordvoerder van het Japan sche leger verklaarde den corres pondent van Havas, dat de berichten in de pers, volgens welke Japan de eilanden gewapender hand zou her nemen, in ieder geval voor het oogen blik op een misverstand berusten. Evenwel zou dit toch morgen een feit kunnen worden. „Het ontruimen van deze eilanden is voor ons een prestige kwestie", zoo zeide de woordvoerder, „we kunnen geen Russischen inval dulden". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft op zijn beurt verklaard, dat het Kwantoenleger groot belang hecht aan de ontruiming van de eilanden door de Sovjets, doch het is er zich wel van bewust, dat het met geweld hernemen van de eilanden een zeer ern stige zaak zou zijn. „Wij zijn ervan over tuigd, zeide hij dat wij het incident langs diplomatieken weg zullen oplossen, hoewel de ondervinding ons heeft geleerd, dat besprekingen met de Sovjets steeds van langen duur zijn." De kwestie der bezetting. De onderhandelingen, welke te Moskou worden gevoerd tusschen den Japanschen ambassadeur, Sjigemitsoe, en de Sovjet- wijld ten uitvoer leggen van een herstel- i regeering aangaande de bezetting van de plan, dat verdediging van den goud voor- eilan q. en raad, onverbiddellyke strijd tegen de spe- culatie, in evenwicht brengen van de be- rivier Amoer) door Sovjet-Russische troe- ïn grooting en aanzienlijke verlichting der lasten van de schatkist omvat. Het pro gramma vormt een samenhangend geheel, Geen der voorgestelde maatregelen is op zichzelf voldoende. Zij moeten alle gelijk tijdig worden toegepast en daarom is een buitengewoon snelle procedure noodig. Met het oog hierop vraagt de regeering het par lement toe te stemmen in de verleening der volmachten. De nachtzitting van de Kamer. De Kamer heeft hedennacht de behande ling van het financieele volmachtenontwerp voortgezet en na eenige debatten nam zij met 380 tegen 228 stemmen het volmachten ontwerp aan. Verklaring van Bonnet. In de Fransche Kamercommissie van financiën zou Bonnet gisteren o.m. de vol gende bijzonderheden hebben medegedeeld: Het deficit op de gewone begrooting zou zes a tien milliard bedragen en dat op de. buitengewone begrooting milliard. De schatkist zou het hoofd moeten bieden •aan verschillende belangrijke vervallende termijnen: 700 k 800 millioens bons in Juli (Auriol), 5.400 millioen 4bons (verval lende per 1 October) en 4.400 millioen voor 1 de terugbetaling der Engelsche leening in December. Ten aanzien van de verdediging van de munt zou de minister hebben aangegeven, dat van 1 tot 22 Juni 5.200 millioen goud zou zijn verzonden en van 23 tot 28 Juni 2.500 millioen. De voorgestelde maatregelen. Bonnet zou de volgende maatregelen heb ben bepleit: Verhooging van de limiet der door de bank van Frankrijk aan den staat te ver strekken voorschotten tot tien milliard, her ziening van het stelsel der heffingen en be lastingen, intrekking van de in de finan ciëele wet vastgelegde uiterste grens van den wisselkoers. Deze uiterste grens zou moeilijkheden kunnen opleveren in geval van een druk op de Fransche valuta. Op de vraag of ter zake met Engeland en de Vereenigde Staten een lijn zou worden gevolgd, gaf Bonnet te kennen, dat Cham- pen, heeft in breede kringen ernstig de aandacht getrokken. Het verluidt, dat de Japansche ambas sadeur bij zijn proteststap de onmiddel lijke terugtrekking der Sovjet-troepen van de eilanden heeft geëischt. In de perscommentaren komt de ern stige aard van het incident tot uitdruk king. De Myako Sjimboem zegt, dat zich tot nu toe tal van gevallen van onwettige grenspasseering door Sovjet-troepen heb ben voorgedaan, doch dat deze mogelijk niet beschouwd behoeven te worden als een uitdaging wegens onduidelijke grens- albaekning. Het blad acht de bezetting van de eilandjes Bilisjoi en Sennoefa door de Sovjet-troepen evenwel een provocatie, aangezien deze eilandjes door de Sovjet- regeering sedert lang als gebied van Mandsjoekwo worden herkend. Het blad is van meening, dat de Sovjet-regeering de verantwoordelijkheid voor ongelukkige consequenties moet aanvaarden. berlain en Morgenthau daarover een ver klaring zouden moeten afleggen. De minister gaf voorts te kennen, dat hij vastbesloten was iedere verplichting tot nieuwe uitgaven te weigeren en tegen mis bruik te zullen strijden. De belastingherzie ning zal zoowel de directe als de indirecte belastingen betreffen. Ook de maatregelen tegen belastingontduiking zullen worden verscherpt. De minister verklaarde tegen de verplichte conversie van staatspapieren te zijn. Hij hoopte evenwel een vernieuwing van ver vallende bons te bereiken, dank zij geschik te crediet-maatregelen en later een verlich ting van den schuldenlast te krijgen door een ernstige herstelpoging. De commissie heeft het voorstel in den tekst van Chautemps aangenomen met 25 tegen zestien stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1