HET BETOVERDE BOS. UILTJE Qemeetite-eaden Jkovwciaoi Tlieaias Branden. Verkeersongelukken. OUDORP De nieuwe Rijksweg Stolpen—Van Ewijcksluis. AlS U uitgaaf om een genoeglijken avond ie hebben, vergeef vooral Uw Uiltje Sigaren nietl Zonder hef genot van deze lekkerste aller sigaren kan geen avond geslaagd heefen. Heer lijk aroma, fijnen smaak, gelijkmafigen koelen brand, kortom, hoogstaande kwaliteit biedt U elke Uiltje Sigaar, in welken prijs dan ook. KOEDIJK BERGEN EGMOND BINNEN BROEK OP LANGENDIJk OUDORP Olimlachje zouden kunnen vormen van een buitenland- sche verzameling curicsa, waarmede de aantrekkelijkheid van het museum zou worden verhoogd zonder dat het zijn natio naal karakter inboette. Uit de financieele paragraaf klinkt een minder optimistische toon. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers' het tekort der stichting voor haar rekening genomen. Andere organisa ties, o.m. „De Ngderlandsche Journalisten kring verhoogden haar bijdragen, evenals enkele couranten-ondernemingen. Doch het aantal nieuwe contribuanten bleef ten achter bij dat van de oude begunstigers, die hun bijdrage hadden ingetrokken. Duurzaam was de haar gebrachte hulp niet. MET KAPITALE BOERDERIJ SCHUUR AFGEBRAND. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand ontstaan in de schuur van den landbouwer S. R. Mellema te Beerta. Het vuur greep snel om zich heen en korten tijd later sloegen de vlammen over naar de boerderij. Schuur en boerderij brandden geheel af. Een deel van de oogst van het vorig jaar, dat in de schuur was opgeslagen, werd door het vuur ver teerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt MOTORRIJDER TEGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Op den weg Scherpenzeel-Renswoude, ter hoogte van de hoeve „Groot Overeen" is gisteravond omstreeks half acht een motor rijder bij het uitwijken voor een vrachtauto tegen een boom gereden. De motorrijder, de ongeveer 30-jarige L. uit Leusden, bleef ernstig gewond op den weg liggen en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Zijn stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje te Renswoude overgebracht. Het motorrijwiel was totaal vernield. De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in openbare vergadering ten raad- huize bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer W. Bos Gzn. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en stelde allereerst aan de orde het onderzoek der geloofsbrie ven van den heer C. Laan, die wegens ver trek van den heer van Wees, was benoemd verklaard tot lid van den raad. Nadat de stukken in orde waren bevon den legde de heer Laan de vereischten eeden af. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Laan de belangen van de gemeente naar zijn beste vermogen zou be hartigen. De heeren Vogelpoel, Simons en Buis ver zochten ontheffing inzake hondenbelasting. De voorzitter zeide, dat de verordening geen vermindering toelaat; indien de men- schen onmogelijk kunnen betalen, kunnen de posten door de raad oninbaar worden verklaard, maar dit komt eerst later. Besloten werd de aanslagen te handhaven Binnengekomen was een schrijven van den minister van sociale zaken, mededeelende dat verhooging der kindertoeslag tot 1 niet werd toegestaan. Op voorstel van B. en W. werd besloten den heer Smidts, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als lid van het Burg. Armbestuur en wel met ingang van 1 Juli a.s. Van Ged. Staten was een schrijven ont vangen, houdende enkele aanmerkihgen op de ingezonden verordening tot verhaal van besmettelijke ziektengelden. Besloten werd de verordening te wijzigen overeenkomstig den wensch van Gedeputeerden. Door het gemeentebestuur van Alkmaar werd ter vaststelling aangeboden een onl- werp-regeling inzake vernietiging van afge keurd vee en vleesch, enz. Medegedeeld werd, dat B. en W. van Alk maar met de commissie van uitvoering van den vleeschkeuringsdienst in den kring Bar- singerhorn onderhandelingen hebben ge voerd namens alle bij den vleeschkeurings dienst van Alkmaar aangesloten gemeenten, dus ook voor Oudorp. Er is overeenstemming bereikt en een ontwerp-regeling tot stand ge komen, welke thans door de raden der bij Alkmaar aangesloten gemeenten goedge keurd moet worden. De kosten welke Oudorp moet betalen blijven dezelfde. Op voorstel van B. en W. werd besloten de door Alkmaar getroffen regeling goed te keuren. Van de Ver. van Ned. Gemeenten was bericht ontvangen, dat zy een request heeft gezonden aan de regeering tot verhooging der steunbedragen voor werkloozen wegens prijsstijging der eerste levensbehoeften. Ontvangen was een schrijven van Gedep. Staten, mededeelende dat koninklijke goed keuring is verkregen tot het heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. Naar aanleiding van een schrijven van den Rijksinspecteur voor de werkverschaf fing deelde de voorzitter mede, dat van de zen eerst een schrijven was ontvangen, waarbij werd toegestaan, dat gedurende de zomermaanden, twintig werkloozen in zorg mochten blijven. Na een protest van B. en W. heeft de Rijksinspecteur nader bepaald dat 33 werkloozen in zorg mochten blijven, doch dat deze zooveel mogelijk bij een cen trale werkverschaffing moeten worden ge plaatst. De voorzitter zeide, dat B. en W. voorloo pig nog geen neiging hebben om de werk loozen naar den Wieringermeer te zenden, doch als het aantal werkloozen weer grooter is dan kan dit nog nader worden besproken. De heer Staa verklaarde zich tegen het bepalen van een vast aantal dat in zorg mag blijven, daar men het in het geheel niet in de hand heeft hoeveel werkloozen er over eenigen tijd zijn; hij achtte het beter dat de grootere plaatsen, waar in 't algemeen meer oplevingen zijn dan ten plattelande, derge lijke maatregelen werden opgelegd. Naar aanleiding van een schrijven van den heer D. de Moei alhier, verzoekende vrijstelling van straatbelasting, werd beslo ten het verzoek aan te houden en op het ein de der vergadering in besloten zitting te be handelen. Ontvangen was een schrijven van den heer C. Stam, verzoekende zijn woning voor de personeele belasting te plaatsen in de vierde klasse, evenals de naburige huizen. De voorzitter lichtte toe, dat bij het des tijds genomen raadsbesluit tot wijziging clas sificatie der personeele belasting was ver zuimd het perceel van den heer Stam in de 4e klasse te plaatsen, alhoewel dit toch ze ker de bedoeling was. B. en W. hebben nu geschreven aan den directeur der directe be lastingen te Amsterdam, daar alleen deze ontheffing kan verleenen; pok hebben B. en W. een bespreking aangevraagd met den in specteur te Alkmaar. Besloten werd om voor het volgende be lastingjaar tijdig een raadsbesluit te nemen opdat ook dit perceel in de 4e klasse wordt geplaatst. Op een verzoek van B. en W. aan de'n mi nister van sociale zaken om toe staan, dat het uitbetalen der steungelden voortaan weer des Zaterdags zou geschieden, was van den minister een schrijven ontvangep, dat dit wel zou kunnen, maar dan op den Zater dag volgende op de steunweek. Aangezien deze regeling administratief onuitvoerbaar is werd besloten hiertoe niet over te gaan. Wegens conversie van de 4 pCt.-geldlee- ning van de Provincie Noordholland werd besloten de vrijgekomen gelden ad 4000 te beleggen in de nieuwe leening a 3)4 pCt. Verder stelden B. en W. voor het Burgerl. Armbestuur alhier niet om te zetten in een Maatschappelijk Hulpbetoon. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st, aangenomen. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. inzake benoeming van den heer C. Tuijnman tot secretaris-penningm. van het Burg. Armbestuur, wegens het be danken van den heer Smidts. Bij de openbare oproeping van sollicitan ten had zich slechts één persoon aange meld, n.1. de heer Tuijnman. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten den hegr Tuijnman te benoemen Naar aanleiding van een verzoek van het Wit-Gele Kruis om verhooging van subsidie werd besloten het verzoek af te wijzen. Het subsidie aan het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis zal over 1937 dus weer worden bepaald op 200 en 50. Medegedeeld werd, dat in het z.g. stads gedeelte in de Burg. Bosstraat een publica tiebord is geplaatst voor het aanplakken van officieele bekendmakingen e.d. In verband met het bedanken van den heer Smidts als lid van het Burg. Arr-be- stuur werd besloten in zijn plaats te benoe men den heer E. Schermerhorn, raadslid de zer gemeente. Vervolgens werden nog eenige wijzigin gen gebracht in de begrooting voor den dienst 1936. Hierna ging de raad in besloten zitting. MET LOF 6 cf 'n Puike sigaar! De raad vergaderde gisteravond ten 7.30 uur onder voorzitterschap van burgemeester Nienaber. Medegedeeld werd, dat volgens mededee- ling van den rijksinspecteur voor de werk verschaffing van 5 Juli tot en met 28 Augustus ten hoogste 40 arbeiders in zorg mogen blijven, met dien verstande, dat voor hen plaatsing bij de centrale werkverschaf fing in de Wieringermeer moet worden aan gevraagd. Deze plaatsng is inmiddels door B. en W. gevraagd. Dat van den minister van Sociale Zaken mededeeling is ontvangen, dat geen aanlei ding bestaat wijziging te brengen in de re- gling, waarbij is bepaald, dat de werkgevers voor een baggex schuit dienen te zorgen, en deze regeling ook voor de omliggende ge meenten zal worden ingevoerd; dat van den heer D. Klomp bericht is in gekomen (naar aanleiding van de mededee ling van den heer W. Visser in de vorige vergadering), dat hij dien Zondag afwezig was en zijn zoon Simon toen heeft gevent, Deze verkocht 2 huizen voor den heer W. Visser zijn laatste ijs en ging door naar zijn grootouders om te eten. Bij den heer W Visser kon hij niet meer verkoopen, want hy was los. Dit zei hij ook bij den heer A. But- ter, maar die jongens lieten hem niet gaan en zeiden tegen hem: „Je vader schraapt de kanten altijd nog af. Dit heeft hij toen ook gedaan met het resultaat, dat er nog 2 ijsjes van 3 centen uitkwamen. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. De heer Boon gaf in overweging, om als werkobject voor de arbeiders het sloten uit baggeren in overleg met de banne tot stand te brengen. De voorzitter achtte dit niet moge lijk, doch 'het kan gevraagd worden, maar 5 Juli moet er gereden worden. Weth. v. Z o o n e n achtte het niet moge lijk om voor Juli een nadere regeling te scheppen. Weth. Hart zeide, dat het niet mag. Over de plaatsing van de arbeiders in het vrije bedrijf in de Wieringermeer, wilde spr. wel stappen doen via de arbeidsbemiddeling. De heer C r a m e r zeide, dat het daar allemaal machinaal gaat. Weth. Har t: Het vorig jaar konden er ook velen geplaatst worden. Uit Koedijk kwamen ze toen niet in aanmerking, omdat ze niet via de arbeidsbemiddeling kwamen, De voorzitter deed hierop mededee ling van de regeling met het Hoogheemraad schap over overdracht van den dijk voor 1683. De gemeente behoudt het gebruiks recht over verschillende deelen van den berm. Conform besloten. Hierop werden eenige administratieve wijzigingen aangebracht in de begrootingen voor 1936 en 1937. De voordracht voor onderwijzer luidde: 1. H. J. Schut te Callantsoog, 2. W. F. G. Wiese t Dirkshorn en 3. P. Cornielje te Westerland. De heer C r a m e r had te Callantsoog vernomen, dat men no. 1 noode ziet vertrek ken. De voorzitter oordeelde, dat dit het advies van het schoolhoofd en de autori teiten versterkt. Benoemd werd no. één der voordracht met algemeene stemmen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W, werd hierop besloten tot conversie van geld- leeningen, opgenomen bij de Maatschappij voor Gemeentecredieten, met ingang van Jan. 1938. De leeningen worden verlaagd tot 4 leeningen, onder eenige voorwaarden tot 1 provisie. Van den heer P. Tromp was een verzoek ingkomen, om hem ontheffing te verleenen voor de hondenbelasting. Zal in comité behandeld worden. Op een vraag van den heer Boon zeide de De A. N. W. B. meldt, dat 16 Juli a.s. door den Rijkswaterstaat te Haarlem zal worden aanbesteed den aanleg van een ge deelte van de aardebaan van het wegvak Stolpen-van Ewijcksluis van den Rijksweg no. 9 Haarlem-Alkmaar-Wieringen-Leeu- warden en het maken van een brug van gewapend beton met bijkomende werken. Dit weggedeelte ter lengte van ruim 4 K.M. zal nabij de Stolperbrug over het Noordhollandsch kanaal voorloopig aan sluiten aan den bestaanden weg langs dit kanaal. De gemiddelde kruinsbreedte van de aar debaan bedraagt 10 m., waarvan 7.20 m. is bestemd voor de rijbaan en 2.50 m. voor een vrijliggend rijwielpad. Door de totstandkoming van dit wegvak zal de route Alkmaar-Wieringen, welke thans leidt over de Kooy, ongeveer 6 K.M. korter worden. Het werk zal uiterlijk acht maanden na den datum van aanvang moeten zijn vol tooid. voorzitter, dat de leegstaande secre tariswoning voor bewoning in orde zal worden gemaakt. Weth. Hart had de toezegging van den benoemden onderwijzer, dat deze de woning wil huren, als ze hem aanstaat. De gemeente is no. één. De heer Schuur gaf in overweging, om de woning op de beste manier in orde te maken. Voor 300 is de onderwijzerswoning in St. Pancras op aardige wijze omgezet. Hier zal een groot bedrag aan de voor gevel besteed moeten worden, omdat die lek is. De voorzitter: Er zal geen beslissing genomen kunnen worden, vóór beslist is, of ik er in kan of niet. Hierop sluiting. 36 JAAR TROUWE DIENST. Op 3 Juli a.s. zal aan den magazijnbeheer der der artillerie van de le klasse M. Bra- ber, werkzaam bij het regiment kustartil- lerie te Den Helder, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden toege kend. Deze uitreiking zal geschieden in het militair hospitaal te Den Haag. Openstelling P.T.T.-kantoren. De openstelling P.T.T.-kantoren te Ber gen (N.H.) en Bergen aan Zee van 1 Juli tot en met 31 Aug. a.s. is: Bergen 819.30 uur; Bergen aan Zee 8.3011.30, 1416 en 17.30—19.30 uur. In Bergen zijn voorts twee loketten ge opend, zoodat het publiek vlugger bediend kan worden. over De verjaardag van prins Bernhard. De gemeente Egmondbinnen heeft ge meend den verjaardag van Z. K. H. prins Bernhard voor de jeugd niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Des morgens om half elf hield de burge meester tot de leerlingen der openbare lagere school alhier een kleine toespraak, om de liefde en trouw tot het Oranjehuis te sterken. Na afloop daarvan werd het „Wien Neerlands Bloed" gezongen, waarna verder den geheelen dag vrijaf werd gege ven. Bij genoegzame medewerking anderzijds ligt het in de bedoeling van den burge meester om de viering van de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis op eenvoudige wijze te doen genaard gaan met volksspelen of iets dergelijks voor de schoolgaande jeugd, teneinde om die dagen een meer dan gewone een nationaal eigene sfeer te scheppen, waardoor de jeugd op die dagen steeds met bijzonder genoe gen en warmte zal kunnen terugzien. 61. Alles deed hem pijn, maar hij had geen tijd om te zien of hij zich bezeerd had. Op de tast vond hij zijn lampje en zo strompelde hij in het ^onker verder. Ge lukkig zag hij in de verte de lichtjes van het paleis. 62. Op zijn kloppen deed de paleisbewaker hem open. Deze lichtte hem met zijn lantaarntje eerst eens bij, om te zien of dat modderige mannetje met die buil op zijn hoofd werkelijk Flipje was. Belang der Jeugd. Het belang der jeugd kwam in jaarver gadering bijeen ten lokale van den heer Vijzelaar. Door afwezigheid van den voorz. dhr. P. v. d. Molen, berustte thans de leiding bij het hoofd der school den heer Westenberg, die de vergadering opende met de navol gende woorden: Mijne heeren! Ik verzoek U beleefd U van Uwe zetels te verheffen, teneinde het navolgende staande aan te hooren: Over ons dorp is dezer dagen een scha duw gevallen veroorzaakt door het ver scheiden van onzen geëerden en geërbie- digden burgervader. Het is dan ook dat ik zijn nagedachtenis hier in het Belang der Jeugd wil geden ken. Burgemeester Slot heeft den dank ver diend van Belang der Jeugd. Ofschoon een man van geheel andere principe's dan de onze, heeft hij steeds op de bres gestaan voor het O. L. O. Ik prijs mij gelukkig, dat ik deze woor den mag uitspreken, aangezien ik persoon lijk vrij goed op de hoogte ben met school* gebouwen en ambtswoningen in onze pro vincie. Dat laat, zelfs in uitgesproken linksche gemeenten zeer veel te wenschen over. Burgemeester Slot droeg ook ons onder wijs een goed hart toe, en steeds heeft hij alles gedaan wat in zijn vermogen lag om het O. L. O. niet bij het bijzonder on derwijs ten achter te stellen. Daarvoor zijn wij hem dank verschuldigd. Ik hoop dan ook, en ik twijfel er niet aan, dat de vergadering met deze woorden in stemt en ik verzoek den secretaris den dank der vergadering aan de familie Slot over te brengen. Zijn nagedachtenis zal met dankbaarheid in onze harten gegrift blijven. Ik dank U. Na deze herdenking volgde lezing der notulen, welke onveranderd werden vast gesteld, evenzoo het finantieël verslag. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer v. d. Molen, herkozen en in plaats van den heer M. Wagenaar, die als be stuurslid bedankte, werd de heer J. Weder gekozen. De voorzitter richtte eenige woorden van waardeering tot den heer Wagenaar. Vastgesteld werd na eenige besprekingen dat wederom het jaarlijksche schoolreisje gemaakt zal worden. Na vaststelling van geleidsters en gelei ders volgden bij de rondvraag eenige huis houdelijke besprekingen, waarna sluiting volgde. Onderhands gegund. Namens het bestuur van den Inlaagpol- aer te Haarlemmerliede heeft de bouwkun dige W. Moejes te Oudorp aanbesteed het bouwen van een electrisch vijzelgemaal. Het werk is opgedragen aan de Vinkeveensche Onderlinge Beton Industrie te Vinkeveen. Efficiency!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7