^Buitenland ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 30 JUNI 1937 De oorlogsbuit van Franco. De stakingen in Amerika. Gemeenschappelijke verklaring van Roossvelt en Van Zeeland. Staking in de staalfabrieken een mislukking. Bemiddelingspogingen der regeering gefaald. PAS-, VISUM- EN DOUANEVOORSCHRIFTEN. Nieuws in 't kort. DE „KLUIZENAAR" VAN BERCHTESGADEN. wwrww» WSVTtw De Spggngche burgeroorlog De lUst van het oorlogs-materiaal, dat de troepen van Franco hebben veroverd op de regeeringstroepen sedert het begin van de vijandelijkheden, waarbij niet inbegrepen het materiaal dat te Bilbao in handen der rechtschen is gevallen, luidt als volgt: 220 kanonnen en houwitsers, 276 loopgraafmor tieren, 671 zwaren mitraüeurs, 553 lichte mi trailleurs, 38.000 geweren, 8900 buksen en karabijnen, 120.000 vliegtuigbommen en gra naten, 47.000 projectielen voor mortieren meer dan 17 milioen geweerpatronen, 25 tanks van Russisch fabrikaat, 123 pantser wagens van verschillende type. De genoem de tanks zijn alle nog in goeden staat. Het spoorwegverkeer tusschen Miranda en Bilbao is hervat. De genie der rechtsche troepen heeft zeven spoorbruggen hersteld, Ook de telegraaf en telefoonverbindingen zijn hersteld. De strijd aan het front ten zuiden van de Taag. Volgens van het front ten zuiden van de Taag ontvangen berichten hebben de op standeling een aanval ondernomen op de stellingen bij Siërra de Alarcon en Argal- lanes. Drie uren lang hebben de regeeringstroe- pen na een krachtige voorbereiding door de artillerie verscheiden opeenvolgende aan vallen van de troepen van Franco afgesla gen. Een tegenaanval bracht geen wijziging in de in dezen sector gelegen regeerings- linies. Het schijnt, dt de opsptandelingen hun strijdkrachten, weke ten zuiden van de Taag opereeren wenschen te vereenigen met die van Estremadura. De ontruiming van Santander; Eden beantwoort Attlee in het lagerhuis. In het lagerhuis heeft Attlee aan het einde van het vragenuur Eden gevraagd of Engel- sche oorlogsschepen thans de evacuatie van Vluchtelingen uit Santander beschermen. Eden bracht in herinnering dat deze be scherming afhing van de toelating door de Fransche regeering van naar de Fransche havens gezonden vluchtelingen. Hij voegde hieraan toe: Ik meen te weten, dat de Fransche regeering in beginsel bereid is opnieuw vluchtelingen op haar gebied toe te laten en hun naar Valencia en Barce- lona te dirigeeren. De vergunning in Frank rijk te ontschepen zal evenwel afhangen van het stelsel der verificatie, daar moet worden vastgesteld, dat uitsluitend vrouwen en kinderen worden geevacueerd. President Roosevelt en minister president van Zeeland hebben een ge meenschappelijke verklaring gepubli ceerd. Deze luidt als volgt:: „De president van de Vereenigde Staten en de Belgische minister-president hebben de gelegenheid gehad te spreken over het fonctionneeren van het handelsverdrag tusschen beide mogendheden en de maat regelen tot samenwerking en stabiliteit op monetair gebied, waar beide regeeringen met andere belang hebben. Het resultaat van deze besprekingen was bevredigend Het toonde duidelijk aan, dat beide landen hun handel wederkeerig kunnen uitbrei den en den levensstandaard in beide landen kunnen verbeteren zonder de organisatie van hun productie in gevaar te brengen. Dit is het voorbeeld dat men kan geven terwijl geen vrees voor een conflict of agressieve bedoelingen bestaan. Dergelijke overeenkomsten zijn en blijven het leidend beginsel in monetair systemen, niet alleen van de zes landen, die lid zijn van het ac eoord, doch ook voor de rest van de we reld. Behalve de betrekkingen tusschen beide landen, bespraken de staatslieden ook de economische moeilijkheden en de voort gaande bewapenings-wedloop, welke vrees brengen in de harten van alle volken uit de besprekingen bleek dat in het kader van de traditioneele politiek van de Vereenigde Staten, deze mede willen werken aan het herstel van den internationalen handel, aan de oplossing van de monetaire vraagstuk ken en het zoeken naar een overeenkomst, waardoor de last en de gevaren van de be wapening verminderd kunnen worden, of naar een methode waardoor hun gebruik zou kunnen worden gereglementeerd. Onder de grondbeginselen van het pro gramma dat de Amerikaansche Staten heb ben aangenomen worden de volgende on derstreept: De noodzakelijkheid de volken op te voe den ln den geest van en vrede en voor de regeeringen om de volken te leiden naar den vrede, uitbreiding en trouwe naleving van de vreedzame verdragen, het zoeken naar een handelspolitiek, welke vreedzame handelsbetrekkingen schept tusschen de mogendheden. KRITIEKE TOESTANDEN IN ALBANIË. Wederom een samenzwering? Naar de correspondent van de Daily Telegraph te Belgrado verneemt, wordt er in politieke kringen in Zuidslavië veel ge sproken over een voortzetting van de po litieke crisis in Albanië. Gemeld wordt n.1. dat generaal Araniti, de minister van oorlog, gedwongen is voor vijf maanden verlof te nemen en niet meer naar zijn post zal mogen terugkeeren, aan gezien hU er van verdacht wordt kennis te nebben gedragen van de voorbereiding van Etem Toto en zijn aanhangers voor de „Pinksterrevolte", terwijl hij niets zou hebben gedaan om die te voorkomen. Een andere lezing stelt de zaken zoo voor, dat generaal Araniti niet met verlof is, maar is geinterneerd in een klein dorp in het binnenland. Voorts zouden vele officieren, van hoogere zoowel als lagere rangen ge arresteerd zijn. Tenslotte doen geruchten de ronde, dat een nieuwe revolte tegen koning Zogoe op touw ia gezet. De pogingen der regeering tusschen- beide te komen in het conflict in de staalindustrie zijn mislukt. De werk zaamheden van den bemiddelingsraad zijn in verband hiermede opgeschort. De staalmaatschappüen hebben gewei gerd het constructieve voorstel, dat de raad heeft voorgelegd, goed te keuren, De geleidelijke hervatting van het werk in de staalfabrieken in de zeven staten, die door de staking van 100.000 arbeiders ge troffen waren, wordt algemeen beschouwd als de belangrijkste nederlaag, die het co mité voor industrieele organisatie heeft ge leden Te Johnstown hebben duizenden arbeiders het werk hervat. Te Youngstown werken de fabrieken van de Sheet and Tube Co. weder normaal en te Warren is de helft der arbei ders weer aan het werk gegaan. Te Cambria is de arbeid in de fabrieken van de Bethle- hem Steel Co. ondanks het feit, dat de water leiding door een dynamietontploffing is ver nield, eveneens hervat. John Lewis, die te Washington vertoeft, bewaart het stilzwijgen. De Inland Steel Co. heeft medegedeeld, dat 2000 arbeiders van daag weder aan het werk zullen gaan. Waterleiding vernield. De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York, dat door het opblazen van de pijplei ding van de watervoorziening van de fabrie ken van de Bethlehem Steel Co. te Cambria, het werk gestaakt moest worden. Tengevolge van deze daad van sabotage zijn vijftienduizend man zonder werk. DE STAND DER BRITSCHE BEWAPENING. De minister voor de coördinatie der de fensie Sir Thomas Inskip, heeft in een ver gadering van meer dan duizend Londensche zakenlieden enkele mededeelingen gedaan over den huidigen stand der Britsche bewa pening. Hij verklaarde o.a., dat de paraat heid van de vloot veel grooter is dan twaalf maanden geleden. Groote voorraden stook olie zijn reeds opgehoopt. Er zijn voorzienin gen getroffen, teneinde indien de nood aan den man mocht komen, over voorraden van de belangrijkste grondstoffen te kunnen be schikken. Voorts waren maatregelen geno men om de levensmiddelenvoorraden des lands te vergrooten. Sir Thomas deelde verder mede, dat van de 123 vliegtuigenescadrilles die sedert den aanvang van de herbewapening voor de ver dediging van het moederland zijn gevormd, alle op een tegen eind Juli hun volle sterk te bereikt zullen hebben. De minister voegde hier nog aan toe: Niets van wat wy voornemens zijn, heeft een agressief doel. Het is alles voor de ver dediging". NIEUWE DOODVONNISSEN IN HET VERRE OOSTEN. Naar het Poolsche Telegraaf agentschap uit Moskou meldt, heeft het hoog militair gerechtshof te Chabarovsk 37 employé's van de spoorwegen in het Verre Oosten wegens „Trotzkisme", spionnage ten gunste van Japan en sabotage ter dood veroor deeld. Het vonnis is onmiddellijk voltrok ken. Het Poolsche Telegraaf agentschap, wijst erop, dat de laatste maal in het Verre Oos ten 131 personen, wien hetzelfde ten laste werd gelegd, ter dood gebracht zijn. Het officieele Russische Telegraaf agentschap heeft over deze processen in het Verre Oosten geen enkel bericht gepubliceerd. HET CONFLICT MET DEN POOLSCHEN AARTSBISSCHOP. Het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha, is nog steeds niet opgelost. Een aantal afgevaardigden en senatoren van de Zuid-Oostelijke Woiwodschappen, die te Lwow (Lemberg) bijeengekomen zyn, heeft besloten, den president der re- publek te verzoeken een buitengewone zitting van het parlement bijeen te roepen. De gezondheidstoestand van aartsbisschop Sapieha geeft geenerlei reden tot ongerust heid. HET CONFLICT MET DEN AARTSBISSCHOP VAN KRAKAU. De ongerustheid wekkende gezondheidstoe stand van den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha, en de aanwezigheid van ko ning Carol hebben het conflict tusschen de regeering en den aartsbisschop eenigszins gekalmeerd. Van officieuse zijde wordt medegedeeld, dat de apostolische nuntius aanwezig zal zyn bij de plechtigheden te Warschau op 30 Juni ter gelegenheid van het koninklijk bezoek. De protesten van regeeringsorga- nisaties tegen den Krakauschen prelaat zijn reeds minder talrijk. Het conservatieve or gaan Czas, dat gedurende drie dagen ge schorst was, omdat het de partij van Sapieha had gekozen, is gistermorgen weer versche nen en heeft amende honorable gemaakt en een medewerker ontslagen. Processen tegen Duitsche ordebroe ders.. - Drie-en-vijftig leden van de Orde der Alexianen te Leulen—Lindental zijn wegens vergrijpen tegen de zeden veroor deeld tot gevangenisstraffen, varieerende tusschen zes maanden en een jaar en vier maanden. Typhusepidemie. - Ernstige bezorgd heid heerscht bij de Turksch,e autoriteiten in verband met een typhusepidemie die in Juni 274 slachtoffers heeft aangetast. 60.000 personen zyn ingeënt. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften, enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Paspoorten. Voor een reis naar het buitenland moet men als algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxem burg is een geldig bewijs van Nederlander schap of een Nederlandsch paspoort, dat niet langer dan 5 jaar vervallen is, voldoende. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire amb tenaren, onder overlegging van een foto en een bewijs dat men Nederlander is (kosten 1 belga). Tijdens de tentoonstelling te Parijs kan men Frankrijk binnenkomen met een bewijs van Nederlanderschap in plaats van met een paspoort. Paspoorten vraagt men aan bij het ge meentebestuur, de kosten voor het rijk be dragen 5.waarbij nog eventueel ge meentelijke en provinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen in het algemeen persoonlijk dient te geschie den) moeten 1 a 3 onopgeplakte foto's wor den overgelegd. De geldigheidsduur is 2 jaren (verlenging nog mogelijk binnen 6 maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitge reikt voor man, vrouw en kinderen tot 15 jaar, de kosten voor het Rijk bedragen 7.50, waarbij nog eventueele gemeentelijke en provinciale leges komen. In Duitschland kunnen kinderen beneden 15 jaar binnen komen op een bewijs van onderdaanschap (Kinderausweis), dat voor kinderen boven 10 jaar van een foto voorzien moet zijn, in andere gevallen is het gewenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel provinciale leges. In de practyk kunnen in België kin deren beneden 15 jaar, mits door hun ouder(s) vergezeld vrij binnenkomen. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moe ten bij het gemeentebestuur worden aan gevraagd; de geldigheidsduur hiervan is 5 jaren. Uitsluitend gemeentelijke leges. Visa. Het viseeren van paspoorten is voor Ne- derlandsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, Australië, Basuto- land, Bechuanaland, België, Brazilië, Canada, Ceylon, Costa Rica, Cuba, Cyprus, Danzig, Denemarken, Duitschland, Engelsch Oost Afrika, Estland, Finland, Frankrijk, Groot- Brittannië en N Ierland, Haïti, Iersche Vrij staat, Italië, Japan, Lichtenstein, Luxem burg, Marokko (Sp.), Mexico, Monaco, New Foundland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, N, en Z. Rhodesië, Noorwegen, Nyasaland, Oos tenrijk, Panama, Portugal, San Marino, Siéun, Spanje (wèl speciale voorschriften), Swaziland, Tsjecho-Slowakye, Uruguay, IJsland, Zuid West-Afrika, Zuid Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor Zweden moet de handteekening op het pas poort gelegaliseerd zijn, door de autoriteit, die het paspoort afgaf. Voor de overige landen is een visum wel vereischt, de handteekening van den pas poorthouder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navol gende bepalingen gelden voor de visa (Juni 1937). Achter de landen is de plaats ver meld, waar het visum afgegeven wordt. Albanië (o.a. Londen, Balfour House, 119 Finsbury Pavement, Cons.-Gen.; Brussel, 36 Rue Léonard da Vinei; Cons.). Op vertoon van een toeristenkaart (te ver krijgen by de Cons.) gratis visum. Visum voor één heenreis, Alb. Goudfrcs. 10.voor én reis heen en terug, Alb. Goudfrs. 20.voor verschillende reizen heen en terug, geldig 3 maanden vanaf den datum van afgifte Alb. Goudfrs. 30.Faciliteiten voor speciale reizen. Britsch-Indië (British Passport Control Office, Den Haag, Nieuwe Parklaan 57). Kosten visum, geldig 1 jaar 6.05. Tran sitvisum voor één doorreis 0.65. Bulgarije (Amsterdam, Joh. Vermeer straat 29, Cons.-Gen.). Gratis visum bij een bezoek aan Bulgarije voor toeris tische doeleinden van ten minste 7 dagen. Verblijfsvisum 6.30 (45 dagen geldig); idem 3 maanden geldig, 21. idem 6 maanden geldig, 42.Transit visum heen en terug, 45 dagen geldig, max. oponthoud 3 dagen 4.20. China(Amsterdam, De Lairessestraat 112; Cons.). Congo (Rotterdam, van Oldenbarnevelt- straat 158; Cons.). Kosten 6.Boven dien kan borgstelling van frs. 10.000. doktersverklaring en bewijs van goed gedrag worden geëischt. Egypte (Den Haag, Surinamestraat 20; Cons. en Legatie). Kosten verblijfsvisum 6.10. Visa de cruise (voor reizigers per boot) geldig 7 dagen 0.75. Geen visum vereischt voor passagiers van een boot, die van Port-Said naar Suez gaan, om aldaar met dezelfde boot verder te reizen. Erythrea (Ital. Cons.-Gen. te Amsterdam, Hobbemastraat 6 voor bewoners van de provincies Noordholland, Utrecht, Gel derland, Overijsel, Drente, Groningen en Friesland; Rotterdam, Calandstraat 7a voor de bewoners van de overige provincies). Fransch Equatoriaal Afrika Geen visum, vele voorwaarden. Fransch West Afrika (Fransche consuls). Geen visum, echter vele voorwaarden. Griekenland (Rotterdam, Zalmhaven 45; Vice-Cons.). Visum geldig voor één reis, gedurende 3 maanden na afgifte 9.15. Transitvisum, geldig voor één doorreis (max. oponthoud 4 dagen) 0.61. Faci liteiten en reductie op visakosten voor speciale reizen. Hongarije (Amsterdam, Heerengracht 214; Cons.-Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heerlen, Akersti%at 104; 104; Cons.). Visum voor enkele reis met verblijf 4.32 (3 mnd. geldig, kan kos teloos door de politie verlengd worden). Meerdere reizen 8.10 (1 jaar geldig). Transitvisum voor één doorreis 1.10 (2 mnd. geldig). Transitvisum voor 2 door reizen, geldigheid afhaneklijk van duur der reis f 2.38; max. oponthoud van beide transitvisa 12 uur. Irak (Den Haag, British Passport Control Office, Nieuwe Parklaan 57). Aange zien voorschriften aanzienlijk uiteen- loopen en eenigszins gecompliceerd zijn, wende men zich voor inlichtingen tot bovengenoemd bureau. Iran (Perzië) (Berlijn W 35, Tiergarten- strasse 33; gezantschap). Letland (Amsterdam, Hobbemastraat 16; Cons.; Rotterdam, Methenesserlaan 355b; Cons.). Visum geldig gedurende 1 jaar, doch max. duur van iedere reis 60 dagen. Kosten 4.80. Voor doorreis geen visum vereischt. Lithauen (Rotterdam, Gelderschestraat 6, Cons.-Gen.). Visum 1 jaar geldig voor een onbepaald aantal reizen met max. verblijf van telkens 14 dagen of een éénmalig verblijf van 60 dagen 7.56. Visum voor een enkele doorreis 0.95 (niet voor automobilisten). Lybië Gratis visum; aan te vragen by de Italiaansche consulaten, n.1. A'dam, Hobbemastraat 6 en R'dam, Caland straat 7a. Malta (Den Haag, British Passport Control Office, Nieuwe Parklaan 57). Geen visum vereischt bij een verblijf korter dan 2 maanden. Visum, 1 jaar geldig 6.05. Landingsvisum, geldig gedurende oponthoud boot 0.65. Marokko (Fransch) Zij, die in de pro vincies Zuidholland, Zeeland, Noord brabant, Gelderland (het gedeelte op den linkeroever van den Rijn) en Limburg wonen, moeten zich wenden tot het Fransche Consulaat te Rotterdam (Wes tersingel 91); de overige belanghebben den tot het Consulaat te Amsterdam (Heerengracht 574). Kosten 4.50. Gel digheidsduur 2 jaar. Transitvisum voor één doorreis of één heen- en terugreis, geldig 14 dagen vanaf den datum van binnenkomst 0.90. Palestina (Den Haag, British Passport Control Office, Nieuwe Parklaan 57). Toeristenvisum, 1 maal geldig voor op onthoud van 3 mnd. 6.05. Transit visum voor én doorreis (72 uur geldig) 0,65. Verschillende restricties. Perzië (Iran) Zie I-an. Polen (Amsterdam, Vossiusstraat 54/55; Cons.). Visum voor één reis heen en terug, max. 3 mnd. geldig 6.voor één of meerdere reizen heen en terug, max. 6 maanden geldig 12.—. Transit visum 0.60 (in één richting) 1.20 (heen en terug). Diverse faciliteiten. Roemenië (Amsterdam, v. Eeghenstraat 88; Cons.-Gen.; (voor Noordholland, Groningen, Friesland en Drente); Rot terdam, Pelgrimstraat 52a, Cons.-Gen. (voor Zuidholland, behalve Den Haag, Zeeland, Noordbrabant en Limburg); Den Haag, Benoordenhoutscheweg 7, Cons.-Gen. (voor Den Haag, provincies Utrecht, Gelderland en Overijsel) en Alexanderstraat 7, Legatie). Kosten visum (duur 1 maand en voor één reis) 6.65. Transitvisum 1.02 (zonder op onthoud) of 3.06 (48 uur oponthoud). Voor groote gezelschappen gunstige be palingen. Rusland Voor toeristenvisum voor Sowjet- Republieken wende men zich tot de „Iytourist". Stadhouderskade 154, Am sterdam. gyrië Zelfde wijze van aanvragen als voor Marokko. Kosten 0.45 f 4.50. Tunis Zie onder Marokko (Fransch). Turkije (Der Haag, Javastraat 86, Le gatie). Gewoon visum, voor één reis heen en terug, reis te aanvaarden bin nen 2 maanden, geldigheidsduur onbe perkt 10.—. Visum voor meerder» reizen, geldig 4 maanden f 16.idem 6 maanden geldig f 20.—. Transitvisum (reis te aanvaarden binnen 2 maanden) 4.Diverse faciliteiten. Vereenigde Staten van Amerika. Amster dam, Keizersgracht 473; Cons. voos bewoners van de provincies Noordhol land, Utrecht, Gelderland, Drente, Fries land, Groningen en Overijsel; Rotter dam, Wijnhaven 147; Cons. voor bewo ners van de overige provincies. Kosten toeristenvisum geen; geldig 1 jaar, doch by binnenkomst wordt door den immi gratie-officier bepaald hoe lang men in de Vereenigde Staten mag verblijven. Zuid-Slavië (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons.-Gen.; Rotterdam, Witte Huis, Wijnhaven 3; Cons.-Gen.). Voor toe risten geen visum, doch wel een ver- olijfsvergunning vereischt. Deze vee- blij fsvergunning is ook aan de grens verkrijgbaar. In andere gevallen visum voor verschillende in- en uitreizen f 6.— tp.(6 maanden geldig); dito voor één in- en uitreis, 3 maanden geldig 3.Tran sitvisum 0.50 (voor één enkele door reis) 1.(één doorreis heen en terug), uitsluitend voor treinreizen en ten hoogste 1 maand geldig. Enkele douanevoorschriften. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts enkele grepen kunnen doen; nieuwe voor werpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrechten onder worpen, bovendien kan de invoer verboden zijn (contingenteering!). Gebruikte voor werpen ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers, enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in sommige ge bieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen; kleine hoeveel heden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wat men mee wenscht te nemen. Onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren, enz., vermeld, welke in den regel vry van rechten mogen worden geïmporteerd. Men zij op zijn hoede bij reizen naar Frankrijk, aangezien men sigaren, enz., steeds moet aangeven, ook al heeft men uitsluitend de hoeveelheid, welke vrij mag worden meegenomen, bij zich. Lucifers mogen in het geheel niet worden ingèvoerd (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in de auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Bulgarije: 15 SA of 50 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveelheid vrij, doch in het algemeen 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Estland: 50 SA of 100 ST of 200 TA. Finland: 25 SA of 100 ST of 200 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Griekenland: 25 SA of 100 ST of 250 TA. Hongarije: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Ierland (Vrijstaat): Maximaal 100 gram tabak of tabaksfabrikaten. Irak: 50 SA of 100 ST of 250 TA. Italië: Officieel niets, echter getolereerd; 5 SA of 1 k 2 pakjes ST. Letland: 25 SA of 50 ST of 250 TA. Litauen: 50 SA of 100 ST of hiermede over eenkomende hoeveelheid TA. Marokko: geen vrijdom. Noorwegen: Ter beoordeeling van de douane. Oostenrijk: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Polen: 20 SA of 50 ST of 50 TA. Portugal: 40 SA of 40 ST of 40 TA. Roemenië: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Spanje: geen enkele hoeveelheid vrij. Tsjecho-Slowakije: 12 SA of 60 ST of 60 TA. Tunis: Zie Frankrijk. Turkije: 20 SA of 50 ST of 50 TA. Zuid-Afrika: Geen vrijdom. Zuid-Slavië: 5 SA of 20 ST of 20 TA. Zweden: 10 -SA of 50 TA of 50 ST zonder mondstuk of 100 ST met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Vijfentwintig doopsgezinde mission- narissen gearresteerd. - Het Sovjet blad van het commissariaat voor de spoorwegen maakt bekend dat 25 doopsgezinde zendelingen, die via Duitschland uit de Vereenigde Staten in 1929 naar Rusland waren gekomen, gear resteerd zijn wegens organisatie van spion nage in Wit Rusland en de Oekraine. Bovendien wegens worde de buitenland- sche zendelinggenootschappen er van be schuldigd spionnen en saboteurs op te leiden in scholen die oogenschynlijk ten doel heb ben zendelingen voor de urss te vormen. Het proces tegen de Trotzkisten zou aan het licht hebben gebracht, dat talrijke priesters en zendelingen Trotskistische terroristen zijn. Grensgeschil tusschen Iran en Irak geregeld. - Tusschen Iran en Irak is een accoord tot stand gekomen, dat een einde maakt aan het grensgeschil dat langen tyd de betrekkingen tusschen de beide landen heeft vertroebeld. Het accoord is te Bagdad gisteren geparafeerd en zal te Teheran wor den onderteekend. Leider Dantzigsche belijdeniskerk veroordeeld. - Het spoedgerechtshof heeft den leider der belijdeniskerk in Dantzig ds. Karl Walter, veroordeeld tot een gevange- nistraf van drie maanden en een geldboete van 1800 gulden „wegens politieke vergry- pen Brand bij International Harvester Cy. - Een gebouw van drie verdiepingen der In ternational Harvester Company te Canton in U. S. A. is geheel door brand vernield. De aangerichte schade wordt geraamd op bijna 200.000 dollar. Botsing in Tulkarem. - Te Tulkarem is een troep Arabische bandieten in Palestina in botsing gekomen met een afdeeling poli tie, een aantal schoten werd gewisseld, waar door een politieman en een bandiet werden gedood. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wy drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 De vesting van den Führer. In de „Sunday-Express" wordt een nauwkeurige schildering gegeven van Hitler's woning in Berchtesgaden. De vol gende bijzonderheden zijn aan die beschrij ving ontleend: Hoe ziet Hitler's berghuis in Berchtesgaden er eigenlijk uit? Naar de postkaarten te oordeelen, die overal in het land verkocht worden, den ken de menschen, behalve dan die in Berchtesgaden, dat het hier ongeveer om 'n rustplaats gaat, waar Hitier vertoeft als zijn dagelijksche bezigheden zijn afge- loopen. Eens was dat zoo, maar nu is Berghof, zooals Hitier zijn woning noemt, een pa leis geworden. Er kunnen gemakkelijk meer dan 40 gasten geherbergd worden in de luxe kamers. Natuurlijk heeft iedere kamer telefoon. Op eer van de knoppen staat eenvoudig „Führer"s

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9