DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Palestina wordt in twee staten verdeeld No. 158 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het Jewish Agency tegen de voorstellen van de koninklijke commissie. 4 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/k. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Donderdag 8 Juli 1337 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 8 Juli. „Er kan geen sprake zijn van een samen smelting of aanpassing tusschen de Joodsche en de Arabische beschavingen. De reeds breede kloof tusschen de rassen zal voort gaan breeder te worden, wanneer het tegen woordige mandaat gehandhaafd blijft". Zoo luiden de twee hoofdconclusies van de „historische analyse", opgesteld door de koninklijke commissie van onderzoek in Pa lestina. Zoo kan men het lezen in het rap port, dat elders in dit nummer gepubliceerd wordt. Daarin zal men lezen, dat Palestina in twee deelen verdeeld zal worden: een voor de Joden, een voor de Arabieren. Daar mee zal dus een einde komen aan de poging van Engealnd, om in Klein-Azië 'n Jcodsch- Arabischen staat te stichten. De tegenstellin gen tusschen beide volken bleken te groot, om deze te overbruggen. Tegenover 't Arabi sche nationalisme stond en staat het Joodsch nationalisme, tegenover den Islam het Jood sche geloof. En dat waren tegenstellingen, die niet na der tot elkaar gebracht konden worden. Wellicht is de huidige oplossing, twee aparte „staten", wel de beste. Want er zijn verschillende voordeelen op te noemen, die het nieuwe plan sympathiek maken. De Ara bieren verliezen zekere districten welke eeuwen lang de hunne zijn geweest, doch zij krijgen souvereiniteit in de overblijvende betrekkelijk groote gebieden. Zij worden vereenigd met hun verwanten aan gene zij de van de Jordaan. Zij zijn niet langer bui tengesloten van contact met andere Arabi sche staten. Zij behoeven niet meer te vree zen voor overstroomende Joodsche immi gratie en zij komen op gelijken voet met de andere landen, welke zij al zoo lang benijd hebben. De Joden krijgen Jeruzalem niet, een stad welke nooit door een geloof gemonopoliseerd kan worden, maar voor het eerst sinds de vernieling van den tempel aldaar, winnen zy souvereiniteit en vrijheid in hun eigen land, onder hun eigen vlag, en kunnen zij onbeperkte vrijheid hebben om te emigree- ren naar hun eigen staat. Het Britsche strategische belang in Pales tina wordt beperkt tot een garantie van ac- comodatie voor troepen uit Engeland, be scherming van petroleumleidingen uit Irak en handhaving van de luchtverbinding met Indië. Dit alles kan gegarandeerd worden door verdragen met de nieuwe staten, en dat beteekent de ontlasting van de zware en steeds duurdere verantwoordelijkheid, be perking van talrijke en vijandige propagan da en het verlaten van een politiek, welke, hoe goed bedoeld, nooit in overeenstemming is geweest met de politieke feiten. We moeten iets over den luchtbescher mingsdienst schrijven, of liever over den luchtbeschermingsplicht. En we moeten daarbij ons oog richten naar Duitschland, waar men zeer actief is in deze kwestie. Nadat bereids in 1935 in Duitschland een luchtbeschermingswet was tot stand geko men, welke evenals die hier te lande de luchtbescherming in algemeenen zin regel de, zijn kort geleden daarop drie uitvoe ringsverordeningen verschenen, die de daar in voorkomende zaken nauwkeuriger vast stellen. De eerste der drie uitvoeringsverordenin gen houdt zich voornamelijk bezig met de regeling van den luchtbeschermingsdienst plicht, waarbij onderscheid wordt gemaakt tusschen den plicht diensten te verrichten, benoodigdheden te leveren en de luchtbe- schermingstucht in het algemeen. Met de handhaving van de luchtbeschermingstucht is voorloopig de politie belast. Bij deze ma terie daalt de verordening tot in bijzonder heden af wat aangaat de inlijving, de wijze van opleiding, het verleenen van vergoe ding, schadeloosstelling en verlof, terwijl me de is aangegeven op welke manier bezwa ren tegen een en ander moeten worden ken baar gemaakt. De politie-autoriteiten zijn belast met de keuze uit de beschikbare lucht beschermingsdienstplichtigen voor indeeling bij een der luchtbeschermindsdiensten, de zelfbescherming daaronder gerekend. Is men ingelijfd, dan is men verplicht zijn taak ijve rig en nauwgezet te vervullen. Vrijgesteld van den luchtbeschermingsdienstplicht zijn le de personen, die aan den algemeenen dienstplicht zijn onderworpen; 2e de perso nen, die weliswaar niet aan den algemeenen dienstplicht zijn onderworpen, doch elders benoodigd zijn en 3e de personen, die wegens ouderdom, gezondheidstoestand of inlijving bij ander gewichtig werk niet in aanmerking komen. De tweede der drie uitvoeringsverordenin gen verplicht een ieder, die bouwt of ver bouwt luchtbeschermingsmaatregelen te ne men. Deze bepaling is dus heel wat impe- ratiever dan die voorkomende in onze lucht beschermingswet, nader geregeld in het ko ninklijk besluit van 15 Aug. 1936. De veror dening bevat verder nadere bijzonderheden over de wijze van inrichting van schuilge- legenheid. Deze bestaat uit een gassluis, een schuilplaats en W.C.-ruimte. By grootere DE BRITSCHE REGEERING GAAT ACCOORD. Er kan geen sprake zijn van een samensmelting of aanpassing van de Joodsche en Arabische beschavingen; de toch reeds breede kloof tusschen de rassen zal breeder worden, wanneer het tegenwoordige mandaat gehandhaafd blijft. Aldus de twee voornaamste con clusies van het rapport door de Konink lijke Commissie van Onderzoek in Pa lestina opgesteld. De commisise adviseert het tegenwoor dige mandaat op te heffen en onderhande lingen te openen over te sluiten verdragen met de Arabieren, en de regeering van Transjordanië eenerzyds en de Zionistische organisatie anderzijds, welke een verdee ling van Palestina in drie stukken ten doel hebben, t.w.: een met Transjordanië ver eenigd Arabisch gedeelte, een Joodsch ge deelte en een enclave onder Britsch man daat, welke zich uitstrekt van een punt ten Noorden van Jeruzalem tot een punt ten Zuiden van Bethlehem, met een corridor naar zee, loopend van Jeruzalem tot Jaffa. Ook zou een mandaat moeten worden ver leend aan het bestuur van Nazareth, met de bevoegdheid de heiligheid der wateren en de oevers van het meer van Tiberias te waarborgen en de godsdienstige eigendom men enz. te beschermen, welke in de Arabi sche en Joodsche staten voor de Joden en de Arabieren heilig zijn. Voor de Joodsche en Arabische staten worden de volgende grenzen getrokken: van Ras-el-Nakoera volgt de grens de tegen woordige Noord-Oostelijke grenslijn van Palestina tot het meer van Tiberias, loopt door dit meer langs den Jordaan tot een punt, ten Noorden van Beisam, passeert de vlakte van Beisam, loopt langs den Zuid rand van de vallei van JezreëTtot by Megid- do en gaat vervolgens over den top van den Karmel in Zuidelijke richting verder tot den Oostrand van de zeekust, vanwaar zij, ter vermijding van Toelkaram, westelijk af buigt en doorgaat tot den corridor Jeruza lemJaffa nabij Lydda. De Zuidelijke grens schuilgelegenheid met meerdere schuilplaat sen kan de inrichting van gereedschaps-, toezicht-, rust- en sanitaire ruimte noodig blijken. Een schuilplaats mag in het alge meen niet meer dan 50 personen bevatten. Per hoofd moet 3 M3. lucht beschikbaar zijn, tenzij zuivere of gezuiverde lucht in de schuilplaats kan worden gebracht. De schuil plaatsen moeten zoo worden aangelegd, dat na het signaal luchtalarm alle in één gebouw wonende of werkende menschen daarin vol tallig kunnen worden ondergebracht. In deze verordening is dus duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat de schuilplaatsen zich by de omstandigheden moeten aanpassen. De derde uitvoeringsverordening beveelt mir nichts der nichts de verwijdering van licht brandbare stoffen uit de huizen. Deze „Entrümpelungsverordnung" treedt 1 Sept. 1937 in werking. Het schijnt, dat men in Duitschland „een klein beetje" verder is dan hier by ons in Nederland. van den corridor gaat dan verder langs den rand van de kunstvlakte tot een punt op 10 myl ten Zuiden van Rehobot en slaat dan een westelijke richting in tot aan de zee. Haifa, Tiberias, Safed en Akko zouden voorloopig onder mandatair bewind worden gehouden, terwijl de Arabische staat Jaffa een uitmonding naar zee moet krijgen Met het oog op mogelijke ontwikkeling van den handel zou het toekomstig mandaat een enclave aan de kust moeten behouden ten Noordwesten van Guldakabi, met vrijen doorvoer van goederen tusschen den Jood schen staat en de enclave en eveneens naar de Egyptische grens te Rafah. De Joodsche staat zou den Arabischen staat een nader vast te stellen geldelijke toe' lage moeten betalen, terwijl gezien den wei nig ontwikkelden toestand van Transjor danië, de Britsche regeering den Arabi schen staat 2.000.000 zou moeten toe' kennen. Het rapport geeft verder richtlijnen voor den verkoop van landerijen, de uitwisseling van bevolkinsgroepen enz., in verband met de gebiedsverdeeling, terwijl het, in afwach ting van eventueele verdragen, voorstelt overgangsmaatregelen te nemen, in het bij zonder ten aanz'cn van de controle op den verkoop van landerijen en op de immigratie Ofschoon de Koninklijke Commissie niet voorgeeft alle wenscheft van de Arabieren en Joden te kunnen .vervullen, verklaart zij toch, dat volgens het' rapport de Arabieren o.a nationale onafnankelijkheid krijgen en de mogelijkheid om op voet van gelijkheid met de naburige Arabische volken samen te werken, voor de Arabische eenheid en voor uitgang, terwijl de vrees wordt weggenomen dat de heilige plaatsen onder Joodsche con trole zouden komen. Bovendien krijgen de Arabieren een Joodsche subsidie, benevens 2.000.000 uit de Britsche schatkist. Verder verklaart zy, dat de Joden thans een Natio naal Tehuis krijgen, in den meest volledigen zin des woords, waardoor het oorspronke lijke doel van het Zionisme bereikt wordt, terwijl de Joden eindelijk ophouden „het leven eener minderheid" te leiden. Het memorandum van de Britsche regee ring verklaart, dat de regeering voornemens is de noodige maatregelen te nemen, krach' tens haar verplichtingen volgens het Vol kenbondshandvest en de andere interna tionale verdragen, om de vrijheid te ver krijgen, uitvoering te geven aan het verdee- I lingsplan, waaraan naar zy hoopt, de betrok kenen hun goedkeuring zullen geven. Het memorandum voegt hieraan toe, dat de regeering, ondanks de vele ontmoedigende proefnemingen, al het mogelijke heeft ge daan om de samenwerking tusschen Joden en Arabieren te bevorderen, in de hoop, dat de twee rassen eventueel hun nationale aspiraties met elkander in overeenstemming zouden brengen en één gemeenebest moge lijk zouden maken onder één regeering. Zij is echter noodgedwongen tot de slotsom gekomen, dat er een onverzoenlijke tegen stelling bestaat tusschen beider streven, waaraan niet tegemoet kan worden gekomen onder het tegenwoordige mandaat. Zij is van meening, dat de aanbevelingen der Koninklijke Commissie de beste zyn en hoop bieden voor een gunstige oplossing uit de tegenwoordige impasse, waardoor een ge voel van vertrouwen en veiligheid in de plaats van vrees en argwaan zou treden. In afwachting van de uitvoering van het plan, is de Britsche regeering niet voor nemens afstand te doen van haar verant woordelijkheid voor den vrede, de orde en een goed bestuur. De Joodsche immigratie tusschen Augus tus 1937 en Maart 1938 zal de 8000 niet te boven mogen gaan. Het Jewish Agency tegen de voor stellen van de koninklijke commissie. In hun commentaar op de voorstellen van de koninklijke commissie inzake Palestina verklaarden de uitvoerende raad van het Jewish Agency voor Palestina en de Zionis tische organisatie: „De lapmiddelen, welke de koninklijke commissie voor Palestina heeft voorge steld, behelzen niet minder dan een verdee ling van Palestina. Dit is niet in overeen stemming met het mandaat van 1922. Wij zien derhalve met verbazing de wijze, waar op de politieke verklaring van de regeering van Zijne Majesteit het beginsel van de vestigingsmogelijkheid als regelende factor voor de Joodsche immigratie op zij zet en een staatkundig maximum vaststelt, waar door onze rechten worden geschonden". Het algemeen gedeelde standpunt der Joden ten aanzien van het rapport der Palestynsche commissie is, dat dit het einde beteekent van een schoonen droom en van een grootsche proefneming. De religieuze Joden trokken, na geluisterd te hebben naar de radio-uitzending, in optocht naar den klaagmuur waar zy baden, dat het niet tot een verdeeling van het land zou komen. De eerste reactie der Arabieren kan sa mengevat worden in de woorden van Foead Saba, den secretaris van het opperste Ara bische comité: „De teleurstelling zal aan zienlijk zyn". Nog nimmer zullen zooveel luisteraars de uitzending van radio Palestina gevolgd hebben als gisteren. Onder de honderddui zenden toehoorders bevonden zich talrijke Arabische dorpsbewoners, die voor het eerst in hun leven een radio-uitzending beluister den. Opperste Arabische comité komt vanmorgen bijeen. De aanbevelingen van de Koninklijke Commissie, die gisteravond aan de betrok kenen zijn medegedeeld, zijn in de grootste kalmte ontvangen. Het Opperste Arabische Comité zal heden morgen bijeenkomen, teneinde zijn houding te bepalen ten aanzien van de conclusies der Britsche regeering. De Spaansche burgeroorlog Regeeringstroepen ontketenen offensief bij Madrid. Raadselachtige verdediging van een tankschip. De minister van landsverdediging heeft gistermiddag medegedeeld, dat de rechtschen een hevigen aanval hebben gedaan op Las Rozas, terwijl Madrid door hun artillerie werd bestookt. De aanval werd afgeslagen. De regeeringstroepeif hebben by Ma drid een hevig offensief ontketend, waaraan door, naar schatting, 25.000 man is deelgenomen. De aanval werd ondernomen ten zuiden van het Escoriaal, met steun van veel artil lerie, tanks en vliegtuigen. Ondanks het spervuur der rechtsche'artillerie drongen de regeeringstroepen tot de rechtsche linies door, waar zich een felle strijd ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De rechtschen wisten zich goed te handha ven. Na langen strijd moesten de opstande lingen echter naar rechts en links wijken, waardoor een bres ontstond. De regeerings troepen drongen met eenige bataillons door deze bres heen, waarbij zij door eenige tanks werden vergezeld. Deze loyale troe pen trokken in de richting van Villanueva de la Canada. De rechtschen deden hierop tegenaanvallen op den bres en slaagden er in hun linies te herstellen. Bijna 4000 loya- len bevonden zich toen achter de rechtsche linies. Versterkingen werden herwaarts ge zonden, juist op tijd, want twintig minuten later gingen de regeeringstroepen weer tot den aanval over om de bres weer open te stooten. Tot drie uur gistermiddag deden zy vergeefs aanvallen. De achter de linies der opstandelingen afgesloten regeeringstroepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete en kwamen in de onmiddellijke nabijheid van dit plaatsje. Hier werden zij echter aan gevallen en omsingeld, waarna onmiddellijk het vuur op hen werd geopend. Het is nog niet bekend hoe hier de strijd is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze militie mannen, afgesneden als zij zijn, zich zullen moeten overgeven. Gisteren bij het vallen van den avond behielden de rechtschen de stellingen, die zy in den aanvang van het offensief ingenomen hadden. De omsingelde militietroepen verdedigden zich toen nog steeds, waarbij zy gebruik maakten van het geschut hunner tanks. Naar raming hebben de regeeringstroepen bij dezen strijd ver scheidene duizenden verloren. Men acht het niet onmogelijk, dat de regeeringstroepen den strijd heden zullen voortzetten om de ingesloten troepen te bevrijden. Franco eischt erkenning als oorlog voerende mogendheid. De Fransche regeering heeft een nota van generaal Franco ontvangen, waarin deze de rechten van oorlogvoerende partij opeischt. De nota is kort en constateert, dat de regeering van Franco door haar strijd te gen het communisme het recht heeft op eer biediging. Verder wordt geconstateerd, dat de mogendheden, die Franco steunen, geens zins territoriaal voordeel zoeken en ook den stand van zaken in de Middellandsche zee niet willen wijzigen. Onder deze omstandig heden gelooft de regeering van Salamanca de rechten van oorlogvoerende mogendhe:i te kunnen eischen. De mogendheden, welke hier niet op ingaan, moeten niet verwonderd zijn, wanneer Franco zich hun houding her innert in zijn internatioale handelsrr Italianen en Duitschers te Cadix aan land gezet? Een soldaat van het 32ste r.L te Cadix, die is overgeloopen naar de regeeringstroepen, heeft medegedeeld, dat hij op 24 Juni l.L heeft gezien, dat te Cadix 8000 Italiaansche en Duitsche soldaten en 700 Marokkanen aan land werden gezet. Hy voegde hieraan toe, dat tijdens het ontschepen twee vliegtuigen van de regecring boven Cadix verschenen, zy werden beschoten door vier Duitsche en Italiaansche oorlogsschepen. Verder deelde hij mede, dat by een bom barder- ait van de haven van Malaga door vliegtuigen van de regeering twee water vliegtuigen van de rechtschen tot zinken werden gebracht. Spaansch tankschip verdwenen. „Sinds eenige weken lag ter reede van Verdon bij Bordeaux een groot tankschip der Spaansche regeering, de Campo Amor, voor anker, dat geladen was met petroleum en benzine. In» den nacht van zes op zeven Juli is dit schip onder mysterieuze omstandigheden vertrokken. Wij meenen te weten, aldus „Le Petite Gironde", dat een rechtsche bemanning het schip in bezit heeft genomen en de zeelie den, die zich aan boord bevinden, in de berg ruimte heeft opgesloten. De Campo Amor is uitgevaren naar een haven, welke zich in handen der rechtschen bevindt. De havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij informatie verklaard, dat de Campo Amor na een oponthoud ter reede van Ver don gedurende 57 dagen in den afgeloopen nacht met onbekende bestemming is vertrok ken. Men voegde hieraan toe, dat te Verdon noch te Bordeaux iets bekend was van een incident, dat zich voor het vertrek van het regeeringsschip aan boord zou voorgedaan hebben. Spaansche regeering heeft bezwaar tegen Duitsche en Italiaansche waarnemers. Giral, de Spaansche minister van buiten- landsche zaken, heeft tijdens een ontvangst van journalisten verklaard, dat het voorstel buitenlandsche waarnemers in Spaansche havens te stationneeren onder oogen zal moeten worden gezien, maar dat het repu- blikeinsche Spanje er onder geen omstan digheden in zal toestemmen dat Italiaansche en Duitsche waarnemers in haar havens werkzaam zullen zijn. LANSBURY GAAT NAAR ROME. Een onderhoud met Mussolini. Einde dezer week zal George Lansbury een onderhoud hebben met Mussolini. Mor gen zal hij naar Rome vertrekken. „Ik wil Lansbury met Mussolini de vraagstukken van den vrede bespreken, zooals ik met rndere staatshoofden heb gedaan", zeide Lansbury. HET FRANSCHE PARLEMENT OP RECES. Zooals te verwachten was, is de gewone zitting van het parlement, die 12 Januari geopend was, hedenmorgen om kwart voor zeven in de Kamer en den Senaat gesloten. Uiteenzetting van Delbos in de senaatscommissie. Voor de sluiting van de zitting van het parlement heeft de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche aan gelegenheden, Henry Berenger, een uiteen zetting van de Spaansche kwestie gegeven. De vergadering werd bijgewoond door mi nister Delbos. Berenger betreurde de spanning in Europa na de incidenten met de „Deutsch- land" en de „Leipzig" en vroeg den minis ter nadere uiteenzetting van de houding van Frankrijk in deze dagen. Minister Delbos zette uiteen, dat Frank rijk in overeenstemming met Engeland een vastberaden houding zal aannemen in de vergadering van de niet-inmengingscom- missie, welke Vrijdag te Londen wordt ge houden. Namens de commissie dankte Berenger den minister en de commissie droeg haar voorzitter op, gedurende het reces van het parlement in nauw contact met den minis ter te blijven. ONTPLOFFING OP EEN BOERDERIJ. Achttien dooden. Tengevolge van het ontploffen van een stoomketel op een boerderij bij de stad Que- retaro in Mexico zijn achttien menschen om het leven gekomen. O

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1