dagblad voor alkmaar en omstreken. Wil Japan Peking bij verrassing bezetten? K. Donderdag 15 Juli I9S7 139e Jaargang De algemeene toestand De spanning in hei Verre Oosten De berichten over de gevechten blijven vrij schaarsch. De toestand iets hoopvoller. De 14e Juli-viering in Frankrijk. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, poetgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 164 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 15 Juli. Het nieuwe Britsche plan tot herstel van het toezicht op de niet-inmenging is giste ren dan eindelijk wereldkundig geworden Het is een zooveelste poging om orde te stel len op de uitwassen van het Spaansche con flict. De belangrijkste bepaling van het nieu we plan is wel het toekennen van het recht van oorlogvoerende aan de beide strijdende partijen, zij het evenwel met verschil lende beperkingen. Het Engelsche bemiddelingsvoorstel is van de volgende gedachten uitgegaan: 1. Het plan vormt een eenvoudige hervat ting en „combinatie" van de reeds bekende en in de pers besproken voorstellen. 2. Het zou tenslotte wenschelijk geacht worden de vlootcontrole te vervangen door waarnemers in de Spaansche havens. 3. Dit doet de vraag opkomen, of deze waarnemers zich zouden moeten bepalen tot het controleeren van schepen onder de vlag van bij de niet-inmenging aangesloten mo> gendheden, dan wel of hun controle uitge^ strekt zou moeten worden tot schepen onder andere vlag, met inbegrip van de Spaansche. 4. De staat van oorlogvoerende zou slechts kunnen worden toegekend op twee voorwaarden: afsluiting van een overeen komst aangaande het terugtrekken der vrij willigers en een begin van uitvoering van deze overeenkomst. In de preambule op de Britsche voorstel len wordt o.m. toegegeven, dat het plan een compromis is en dat het slechts kans op sla gen heeft, indien het door de belanghebben de regeeringen wordt aanvaard in den geest van het compromis. Alle in de commissie vertegenwoordigde naties hebben thans de gelegenheid den wensch, welken zij herhaaldelijk tot uitdruk king hebben gebracht de niet-inmenging voort te zetten, in vervulling te doen gaan. Tenzij zich een grooter geest van interna tionale samenwerking dan in het verleden openbaart, zal het plan mislukken en zullen de naties van Europa zich geplaatst zien te> genover een nieuwe situatie, welke onein dig gevaarlijker is. De Duitsche pers laat zich over het alge meen nogal waardeerend uit over de nieuwe plannen. Men geeft toe dat de Engelsche re geering vlug gewerkt heeft. In het streven de tegenstellingen te overbruggen, heeft men, zoo zegt de „Duitsche Allgemeine Zei- tung" volgens de Engelsche methode geen volkomen nieuw idee uitgewerkt, maar heeft men den compromisweg bewandeld. Het spreekt vanzelf, dat voor een groot aeel de zer maatregelen toestemming der beide Spaansche partijen noodig is. De wil en het vermogen om na deze toestemming de uit voering der maatregelen ook te waarborgen moet dan nog door de daad bewezen wor den. De National Zeitung van Essen vindt het voorstel in zijn details te veel in afzonder lijke clausules uitgewerkt en te gecompli ceerd. Het omvangrijke Engesche document zal dus zorgvuldig bekeken moeten worden. Dit zal zonder sympathie of antipathie geschie den en alleen van het standpunt, hoe de niet-inmenging gered kan worden en of dit Engelsche document als basis zal kunnen worden beschouwd. Officieel geeft Italië nog geen commentaar doch in ingelichte kringen verwacht men, dat de Italiaansche regeering de voorstellen zal aanvaarden, zulks op grond van twee redenen: erkenning van de rechten van oor logvoerende en den wensch Groot-Britannië te sparen. Reeds verscheidene dagen kan de neiging opgemerkt worden in overeenstem ming met Duitschland een toenadering tot Londen tot stand te brengen, teneinde in ge- val van een mislukking of van moeilijkheden de geheele verantwoordelijkheid op Frank rijk te laten vallen. Het terugtrekken der vrijwilligers en vooral het voorafgaan van dezen maatregel aan de toekenning van de rechten van oorlogvoerende aan de Spaan sche rechtschen zullen ongetwijfeld ernstige tezwaren wekken van den kant van Italië, maar schijnen toch niet van dien aard te 2Ün, dat de fascistische regeering op grond daarvan het Britsche plan in zijn geheel zal verwerpen. 50.000 MAN TRANSPORTPERSONEEL IN STAKING. De bond van vrachtvoerders te Lansing in Michigan heeft de algemeene staking afgekondigd wegens de weigering der pa troons de loonen te verhoogen. De staking omvat 50.000 man. CONFLICT VAN KRAKAU GEËINDIGD. Het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau en de Poolsche regeering is bij gelegd. Mgr. Sapieha heeft de Poolsche re geering een derde schrijven gezonden, waar mee de regeering genoegen heeft gencmen. De kwestie zal thans niet door een buiten- ewone vergadering van het parlement wor den behandeld. Het is gisteren overdag wederom vri rustig geweest in het gebied om Peking weliswaar kwamen schietpartijen voor tusschen de Japansche en de Chineesche troepen doch het scheen, dat de Chinee sche troepen opnieuw bereid waren zich terug te trekken en Inderdaad aan stalten hebben gemaakt zulks te doen Des avond hebben zij hun posities echter weer ingenomen. Verder werd des avor.d bekend, dat een zevenhonderd Japansche soldaten op weg van Tientsin naar Fengtai bij het station Lofa op Chineesche afdeelingen botsten en dat een strijd tusschen hen ontbrandde over het verloop waarvan nog niets be kend is. Uit de schaarsche berichten over de gevechten, die bovendien alle details ontberen, is nog niet af te leiden dat de Japanners een plotselinge bezetting van Peking op het oog hébben. De geheime raad van Japan steunt de regeeringpolitiek. De geheime Japansche raad heeft in zijn gistermiddag gehouden zitting de politiek der regeering in Noord-China goedgekeurd, nadat hij kennis had genomen van rapporten van de minister van oorlog en buitenland- sche zaken, Soegiyama en Hirota. Het verluidt, dat Soegiyama in den gehei men raad heeft medegedeeld, dat de Japan sche militaire autoriteiten in Noord-China een waakzame houding in acht nemen en toezien, dat alle voorwaarden van de voor- loopige overeenkomst tot bijlegging van het incident van Loekausjiau door de Chinee sche troepen worden in acht genomen. Prins Kanin, de chef van den generalen staf van het leger, en minister van oorlog, Soegiyama zijn door den keizer ontvangen, wien zijn rapport hebben uitgebracht over den toestand in Noord-China. Hoopvolle berichten uit Peking ontvangen. berich- Uit Peking en Tintsin ontvangen ten luiden tamelijk hoopvol. De Chineesche onderhandelaars te Peking betoonen geleidelijk meer hun bereidheid maatregelen te nemen tot verbetering van den toestand. Deze maatregelen betreffen o.m.: 1. opheffing van den staat van beleg in het district Peping; 2. herstel van de verkeersfaciliteiten en de handhaving van den vrede en rust; 3. vrijwillig onderzoek van de gevallen, dat Japansche onderdanen zijn gemolesteerd. Voorts wordt uit Peking gemelde dat twee Japansche gendarmen en zes Koreanen op 8 Juli door Chineesche troepen zijn aange houden en gisteravond weer losgelaten. Sommigen zijn van meening, dat de toe stand aanmerkelijk verbeterd wordt, indien de Chineesche autoriteiten te Peking maat regelen nemen voor de ten uitvoer legging der in de voorloopige overeenkomst van 11 Juli vervatte voorwaarden. Het verluidt, dat de Japansche autoriteiten niet eischen, dat alle voorwaarden tegelij kertijd worden ingewilligd, doch daaren tegen wenschen, dat de Chineesche autori teiten zullen beginnen met voorwaarden, welke gemakkelijk zullen worden kunnen nagekomen, zooals die van de aanbieding van verontschuldiging over het incident. Zekere kringen vreezen evenwel, dat de regeering van Nanking bezwaar zou maken, zelfs ingeval de plaatselijke Chineesche autoriteiten te Peking bereid zouden zijn de voorwaarden der overeenkomst na te leven Japansche inwoners van China ken zich terug. De Japansche inwoners in het binnenland van China trekken zich terug in de haven plaatsen. Het boycotten van de Japansche waren, dat in sommige plaatsen is begon nen, schijnt zich tot geheele China te zullen uitbreiden. De Chineesche pers acht het uur gekomen om de rekening met Japan te ver effenen. Bevoegde waarnemers, zoowel Chineezen als buitenlanders, te Peking zijn van oor deel, dat de huidige wapenstilstand bedrieg lijk 'is. Zij gelooven dat de Japanners op- nieuwe handelend zullen optreden, zoodrs hun militaire voorbereidingen voltooid rijn. China zou een half millioen ge oefende manschappen kunnen mobi- liseeren. Tsjang Kai Sjek zou. in geval van een ernstig conflict een half millioen tamelijk goed geoefende manschappen op de been kunnen brengen. Het Chineesche leger wordt sinds vijf jaar gereorganiseerd onder leiding van Tsjang Kai Sjek en met behulp van een honderdtal Duitsche adviseurs, die voor het meerendeel te Nanking gestationneerd zijn Zij staan onder leiding van generaal Falken hausen. Eenige keurcorpsen, yoorzien van tanks, staan onder leiding van Britsche militaire deskundigen. Over het algemeen is evenwel niet zopveel voortgang gemaakt met de mechaniseering. De meeste divisies zijn uit gerust met Tsjecho Slowaaksche mitrail leurs'van de soort welke onlangs in het Britsche leger in gebruik is genomen. De Chineesche luchtmacht bestaat uit vijf tien escadrilles, die nog niet volkomen ge oefend zijn. Komt er bemiddeling in het conflict' De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft het volgen de verklaard: ,Wij stellen geen prijs op in terventie der buitenlandsche mogendheden inzake het incident in Noord-China. Ik kan niet zeggen, of wij een bemiddeling gunstig zullen aanvaarden. Eerst moeten wij daar van den oim en den grondslag kennen De regeering zal in elk geval haar houding pas bepalen, wanneer zij een aanbod tot be middeling heeft ontvangen. Tot dusver heeft geen enkele buitenlandsche regeering ons hierover gepolst". Naar uit welingelichte bron vernomen wordt, wenschen de Japan sche diplomatieke kringen vurig een com promis met Nanking en zou bemiddelin, hun welkom zijn. De zegsman van het mi nisterie bevestigde, dat met de regeering van Nanking besprekingen gaande zijn. Het commando van het Japansche expeditiecorps alleen gemachtigd tot regeling van het conflict. Het commando van het Japansche expeditiecorps onder leiding van luite nant-generaal Kotsoeki heeft gister ver klaard, dat het alleen bevoegd is het conflict in Noord-China te regelen. Dit expeditiecorps zal een sterkte van vijf divisies krijgen. In het gebied tusschen Tientsin Fengtai waren hedenavond 15.000 man Chineesche troepen verzameld. In ver band hiermede is te Nanking de be zorgdheid gestegen, uit alle oorden van China worden manifesten ontvangen, waarin krachtig optreden en algemeene mobilisatie tegen Japan worden ge- ëischt. Mobilisatie in China. De woordvoerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een groot aan tal troepenonderdeelen opdracht heeft ontvangen aan de grens van de provin cie Hopeh in stelling te komen, teneinde eventueel het 29ste leger te kunnen steunen. BUITENLANDSCHE MEENINGEN. Eden over den toestand in Noord- China. In een rede betreffende den toestand in Noord-China heeft Eden gezegd, dat volgens de laatste berichten de situatie wat kalmer was geworden, hoewel er een zekere onge rustheid blijft bestaan. Eden zeide in contact te staan met de Chineesche en Japansche regeeringen; wien hij duidelijk had gemaakt, dat de Britsche regeering ongerustheid ge voelt in verband met den toestand. „Ik heb ook aldus Eden uiting gegeven aan den vrees, dat een der partijen een intiatief zou kunnen nemen, dat tot een conflict zou kun nen leiden, hetgeen vermeden moet kunnen worden, indien beide partijen gezond ver stand toonen. De Britsche regeering zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om mede te werken aan een vreedzame oplossing der moeilijkheden". Vereenigde Staten handhaven „opendeur-politiek" in China. Ten aanzien van het Chineesch-Japansch conflict houdt de regeering van de Ver eenigde Staten vast aan de opendeur-poli tiek in China, doch zij is voorloopig niet ge neigd overeenkomstig het negen-mogend-1 heden-verdrag gemeenschappelijk stappen te doen te Tokio. Indien eenigszins mogelijk wenscht men niet in het conflict betrokken te worden en derhalve zal men zich beper ken tot stappen bij de ambassadeurs van China en Japan te Washington. Rede van Jouhaux. Ter gelegenheid van den nationalen feest dag heeft de leider van de C.G.T., Jouhaux, een rede gehouden, waarin hij de trouw van de arbeiders aan het volksfront betuigde. Hij wees op de resultaten, welke in het afgeloo- pen jaar zijn bereikt. Het volksfront zal ook verder de democratie verdedigen tegen al len die haar aanvallen. De strijd om de de mocratie welke de strijd is om de rechten van den mensch moet zonder aarzelen wor den voortgezet en hetgeen bereikt is moet verdedigd worden, de leuze „Brood, vrede, vrijheid" mag geen holle klank zijn. De tweede taak van de arbeiders is het bewaren van den bedreigden vrede. De ge beurtenissen in het buitenland brengen den vrede steeds meer in gevaar, zij die de vrij heid in hun eigen land hebben vernield, trachten thans een nieuwen oorlog over de wereld te brengen, zonder acht te slaan op de onderteekende verdragen. Men heeft het recht vergeten, om zich te houden aan de belangen, de plichten van het systeem van collectieve veiligheid worden niet geacht. De aanvallen van het fascisme op de democratie nemen steeds toe en men zal thans terug moeten keeren tot het eerbie digen van het recht, zelfs wanneer dit zeer moeilijk is. Rede van Duclos. Ook Duclos heeft het woord gevoerd op de vergadering van het volksfront ter gele genheid van den nationalen feestdag. Hij wees erop, dat het heden een jaar geleden is, dat het Fransche volk zijn vertrouwen uitsprak in het volksfront. In dit jaar is gestreden tegen de finan- cieele oligarchie, welke het volksfront ten val wil brengen. Het volk wil thans niet meer laten tornen aan hetgeen door het volksfront is bereikt en het eischt toepas sing van de financieele maatregelen. Sprekende over Spanje zeide Duclos, dat Duitschland en Italië onder het dekmantel van de niet-inmenging hebben opgehouden te intervenieeren. „Wij staan met al onze krachten aan de zijde van het republikein- sche Spanje en de partij is bereid alle ver antwoordelijkheid op zich te nemen in de volksfrontregeering tot toepassing van het programnia". Ambassadeur Poncet over de Duitsch-Fransche betrekkingen. Ter gelegenheid van den Franschen na tionalen feestdag heeft de Fransche ambas sadeur te Berlijn, Poncet de leden van de Fransche kolonie alhier ontvangen. Hij hield een toespraak tot hen, waarin hij de diepe en oprechte verknochtheid van alle Fran schen aan de democratische denkbeelden en den socialen vooruitgang naar voren bracht en voorts aandacht wijdde aan de buitenlandsche politiek. Het heden is duis ter, de toekomst onzeker, maar Frankrijk heeft niets nagelaten om bij te dragen tot het behoud van den vrede. Frankrijk heeft vele bewijzen gegeven van goeden wil je gens Duitschland en wenschte den ideologi- schen strijd niet. Van Duitschen kant ont moet Frankrijk zeker gevoelens, die aan de Fransche beantwoorden en de Fransche po gingen tot toenadering worden warm en op recht ontvangen. Waarom dan bij het ge ringste incident zoo'n scherpen toon in de perspolemieken, die op geschutvuur van zwaar kaliber gelijken? Op dezelfde pagina van een blad heeft men in de eerste kolom dankbetuigingen en lofspraken jegens Frankrijk kunnen lezen naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch- Fransche handelsverdrag, terwijl de vierde kolom vol stond met de scherpste verwijten en Frankrijk beschuldigde, op grond van een onjuist communiqué, van chantage, woordbreuk, sabotage van den vrede, met vuur spelen, vernieling van de niet-inmen ging door het openstellen der grenzen naar Spanje. Scheldwoorden en complimenten hieven elkander op en lieten een gevoel van onrust en bitterheid over. Behoorde de pers in onze beide landen het gevaarlijkste Spaansche probleem niet te behandelen met een verdubbelde tact en voorzichtigheid? Daar komt bij, dat in de democratische landen de pers niet gehoorzaamt aan beve len der regeering, terwijl in autoritair ge regeerde landen altijd geacht kan worden, dat de dagbladen de gedachten der regee ring uitspreken. Zoo gaat in een oogenblik het met moeite gewonnen terrein verloren. Wjj zouden er ontmoedigd door kunnen worden, wanneer wjj niet reeds lang ge wend waren aan deze afwisseling van warm en koud, en vooral wanneer wij niet vast besloten waren vol te houden, overtuigd, dat onze volken het diepe verlangen hebben in vrede en goed begrip naast elkander te leven en dat de slinger in een evenwicht van gematigheid en wijsheid zal blijven staan na van het eene uiterste naar het an dere te zjjn gegaan. Een goed geweten geeft een goed vertrouwen. Aangesloten om de Fransche vlag, behouden wij een onge deerd vertrouwen in een betere toekomst en in het lot van het vaderland. Incidenten in Marseille. Tijdens het defile ter gelegenheid van den veertienden Juli hebben zich eenige in cidenten voorgedaan, zoo werden eenige stoeten met vijandelijke kreten verwel komd, waarop een handgemeen ontstond, waarin de politie een einde maakte. Voorts werd een tiental revolverschoten gelost op de eerste groepen van den stoet uit een raam en van af een balcon. Er volgde een paniek. Vijf personen werden gewond, evenals een agent van politie. Twee arresta ties werden in verband hiermede verricht. HET ONDERWIJS AAN JOODSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. Bij decreet van 2 Juli 1937 heeft de rijks minister van onderwijs een samenvatting gegeven van de richtlijnen inzake de rechts positie der joden bij het Duitsche onderwijs. Voor zoover geen joodsche bijzondere scholen aanwezig zijn, nemen de joodsche kinderen deel aan het verplichte onderwijs op de openbare algemeene scholen. Er wordt te verstaan gegeven, dat bijzon dere scholen of verzamelklassen voor Jood sche leerlingen moeten worden ingericht. Voor de toelating van joden tot de keuze- scholen (middelbare en hoogere scholen en vakscholen) kunnen joodsche scholieren worden toegelaten, doch niet meer dan 1 pCt. van het totaal aantal leerlingen. De kinderen van joodsche oud-strijders zijn niet bij dit aantal te berekenen. Kinderen uit gemengde huwelijken moe ten principieele de algemeene volks- en vak scholen bezoeken. Ook bij de toelating tot keuzescholen mogen hun geen beperkingen in den weg worden gelegd. Kinderen, die twee joodsche grootouders hebben mogen ook de joodsche scholen of verzamelklassen voor joodsche leerlingen bezoeken. Er zijn evenwel maatregelen ge troffen, dat zij in dat geval niet het rijks burgerrecht zullen krijgen. Voor zoover aan de joodsche scholen voor hooger onderwijs eindexamens worden ge houden, moet op het getuigschrift nadruk kelijk worden vermeld, dat zij zijn afgege ven door joodsche scholen. Joden kunnen geen leeraar of onderwijzer van de Duitsche jeugd zijn. Ook uit ge mengde huwelijken ontsproten kinderen zijn voortaan ongeschikt voor het beroep van opvoeder van de Duitsche jeugd. HET VERDEELINGSPLAN VAN PALESTINA. Irak zal zich verzetten. Men gelooft, dat de regeering van Irak voornemens is zelfstandig haar invloed te Genève aan te wenden ter bestrijding van het plan tot verdeeling van Palestina en ten gunste van de volledige eischen der Arabie ren. De minister-president van Irak zou hebben laten doorschemeren, dat elke Ara bier, die de functie van leider van een vol gens het Britsche plan geschapen Arabi- schen staat zou aanvaarden, zich de woede van de Mohammedaansche wereld op den hals zou halen. Abdoel Hadi, een vooraanstaand lid van het Hooge Arabische Comité, is gister per vliegtuig naar Bagdad vertrokken om een onderhoud met Irakeesche ministers te heb ben. Vandaar zal hij zich naar Genève be geven, waar de Groot-Moefti van Jeruzalem zich bij hem zal voegen. HET LOT VAN DS. NIEMOLLER. Hij zal voor een speciale rechtbank terechtstaan. De voorbereiding van de zaak tegen ds. Niemöller zal, naar men verwacht, gedu rende het weekeinde gereed zijn. Hij zal naar het schijnt, moeten terecht staan wegens het misbruik maken van den kansel en het belasteren van vooraanstaan de leden der regeering en der partij. De laatste beschuldiging zal waarschijnlijk door een speciale rechtbank worden onderzocht. DE BELGISCHE MINISTERCRISIS. Wordt de burgemeester van Mons opvolger van de Laveleye? Als opvolger van den afgetreden minister van justitie de Laveleye wordt genoemd de liberale burgemeester van Bergen Maistriau. Deze was reeds eerder minister en is thans tevens kamerlid. De naam van den nieuwen minister van justitie zal in elk geval heden avond bekend -„n en morgen in de Staats courant verschijnen. Belga verneemt, dat de aangelegenheid hedenavond zal worden geregeld. Van Zee land, die een bespreking heeft gehad met van Langenhove, den secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken en met Frere, heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij grooten voortgang heeft ge maakt bjj zijn zending een onderzoek op economisch gebied in te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1