Aqmda M E I S J ES, N.V. DE BANK VAN SAS te Alkmaar. JCech ÓL School Jitmniemvs NASSAU-TAX. Tel. 3545 Alkmaar's kerk totaal verwaarloosd. Een deskundige aan het woord. Vijf-jarig bestaan „Huize Westerlicht". SPOORSTRAAT 38. Telef. 3850. Incasseering van wissels en kwitanties op Binnen- en Buitenland. Assuranties op elk gebied bij uitsluitend prima Maat schappijen. Safeloketten vanaf f 5.per jaar. kunnen 1 Sept. zonder examen toege laten worden tot de vijfde klas der Meisjesschool te Bergen. Inlichtingen geeft de wnd. Directeur, de heer J. DUINKER, Meerwijklaan 6. Alkmaar, Donderdag. „Wie zijn de lieden, die zulk een chaos lieten komen?" vraagt een deskundige als de heer A. Ingwersen in De Telegraaf van hedenochtend. Hij beschrijft hoe hy op het alarmeerend bericht per auto naar onze stad is getrokken en schrijft dan o.m.: „Hollandsche vak- en ambachtslieden en kunstenaars ziet deze kerk! Twee gedach ten vervullen den beschouwer, die dit alles rustig beziet. Ten eerste: Wat zijn het toch voor menschen geweest, die dit uitdachten, dit construeerden, deze cosmos er brachten? Ten tweede: Wie zyn de lieden, die zulk een verwaarloozing, zulk een verwoesting, zulk een chaos lieten ontstaan?" Hij beschryft vervolgens hoe het koor reeds tien jaar bezet is met steigers, die zelf reeds met het waas des ouderdoms zyn omgeven. In de 19e eeuw begon men met de restauratie van het koor en de vernieu wing der gewelven. In 1924 begon men met een groote restauratie tot het geld op was. Men deed niets meer, maar de na tuurkrachten werkten door en die vreten een meter dikke muren rustig weg, ver teren balken en binten en rukken de leien van de daken'. Men verbaast er zich alleen maar over, dat niet alle beeren gebarsten zijn. De steunbeer, die naar den aard van Zijn bestaan den muur moet steunen, hangt zelf aan dien muur en maakt, dat er, in plaats van verzekerdheid, nu gevaar ont staat. Een gevaar, dat te grooter is, naar mate de functie van den steunbeer be langrijk moet worden genoemd. Steenen kantwerk. En die functie is belangrijk. Want het middengewelf drukt door de groote span ning, die het heeft, tegen den buitenmuur aan en oefent een druk uit, die alleen weerstaan kan worden, indien de muur gesteund en gesterkt wordt door deze beeren. Want de groote ramen, die zich in de gevels van een Gotische kerk bevinden, nemen het totale verband uit zulk een gebouw weg. Er blijft tusschen zulk een lichtopening en de dakgoot schier geen metselwerk meer over. Alle steen is daar geworden tot kant. Prachtig zyn de zandsteen-vullingen dezer ramen, maar broos en teer als bloemsten gels. Kracht is er niet in, maar daarom dienen die steunbeeren dan ook de kracht te bezitten, die door het aanbrengen van zulke ramen werd onthouden. En nu zijn het juist die steunpunten, die door water en vorst inwendig verteerd zyn. Neem zulk een steen in uw hand en het lykt meer op turf dan op steen. Alles is ontzet De zandsteen-rosetten der ramen wijken vaneen. Steeds vallen er kalk en steen. Het gebouw werkt er zit beweging in. Dat houdt niet bij één punt op. Dit is een organisme waarbij het eene onherroepelijk van het andere afhangt en er aanhangt en het een sleept het ander in zijn val onherroepelijk mee. Dan spreekt de heer Ingwersen over het postkantoor en hy acht het dringend nood zakelijk dit te ontruimen. Want zoo zegt hy in dezen grooten topgevel, die als een gebergte heel hoog boven dat postkantoor uitsteekt, kan men duidelijk het werken van het gebouw zien. De gordingen der kap doen den muur barsten en breken. Ontzettende krachten zijn aan het werk. De natuur heeft haar hefboomen in werking gesteld. En berg dan het veege lyf. Maar daar zijn ook krachten, die zeer stil en rustig haar taak van vernieling verrichten. Wanneer men loopt over ver- bindingsbalken, die de kap schoren, dan is het of men loopt over molshoopen. Maar het zijn de resultaten der vernieling, door kleine en schier onzichtbare wormpjes aangericht. Alles, waar men in 1924 nog niets aan gedaan had, verkankert dan ook, vermolmt en verteert. Vervolgens beschrijft hij het drama van 1935, de plannen tot algeheele restauratie, die afgestuit zijn op den onwil der vak organisaties waarvan de Alkmaarsche Raad de spreekbuis werd om aldus te besluiten: En van de regeering èn van de vakver- eeniging èn van de gemeente is dat alles toch weer echt: Holland op zyn smalst Want hoe dit alles ook zyn moge, het eind is, dat Nederland weer een ruïne rijker werd. En nu moet er toch iets gebeuren. En dat moet betaald worden. Wat dat zal kosten? Ik heb wel een cijfer in myn hoofd, maar vraag er mij niet naar.... De eerste werkzaamheden aanbesteed. Zooals elders in dit nummer blijkt zal door den architect B. N. A. Herm van der Kloot Meyburg, Donderdag a.s. des n.m. 6 uur in de consistoriekamer van de Groote Kerk worden aanbesteed het uitvoeren van schoorwerken enz. in de Groote Kerk. Het ziet er dus wel naar uit, dat binnen afzi en-baren tyd met de allernoodzakelijk ste werkzaamheden zal worden aange vangen. Voor Huize Westerlicht was het heden een wel zeer bijzondere dag. Voor een vijftal jaren terug immers werd het fraaie huis aan de Prinses Julianalaan geopend. Ter herdenking van dit feit is thans op eenvoudige wijze een gedenkplaat onthuld. Daarvoor was het geheele bestuur met zijn dames, genoodigden en vele bewoners van huize Westerlicht in de hall bijeengekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Het was de heer G. J. van Leersum, voorzitter van Huize Westerlicht, die met een korte toespraak deze plechtigheid verrichtte. „Wy staan thans gereed", aldus spreker, uitvoering te geven aan de reeds lang ge koesterde voornemens. Al eenjge jaren terug werd het besluit genomen ter herinnering aan die van de oprichtuig der vereeniging lid van het be stuur zyn, en leiding hebben gegeven, een gedenkplaat in de vestibule van het ge bouw te plaatsen, teneinde hun werk aan de vergetelheid te ontrukken. Helaas maken niet alle personen die vijf jaar geleden in het bestuur zitting hadden thans nog deel daarvan uit. Het waren o.a. de heeren van der Esch, Kikkert, Nobel en Rooker, waarvan de drie eerst- genoemden om gezondheids- of andere redenen hebben bedankt, terwijl de heer Rooker ons door den dood ontviel. Ik onthul dan deze gedenkplaat in de ver wachting, dat wij en zij die na ons komen om leiding te geven, nimmer zullen ver geten wat de mannen, wier namen in deze plaat weggenomen, waarop allen dezen totstandkoming van dit tehuis. (Applaus). Hierna werd het doek van de gedenk plaat weggenomen, waarop allen deze prachtigen steen konden bewonderen. Er waren een twintigtal bloemstukken ont vangen en vrijwel alle bewoners van het tehuis hebben tijdens de receptie het be stuur gecomplimenteerd, terwijl vele particulieren hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Voorts waren zeer veel tele grammen en schriftelijke felicitaties binnen gekomen. Nadat de onthulling van de gedenkplaat was geschied, begaven alle aanwezigen zich naar de concertzaal, waar nog een feeste lijke bijeenkomst werd gehouden. De geheele zaal was dicht bezet, toen no taris G. J. v. Leersum wederom het woord nam. Deze gaf een uitvoerig over zicht van de afgeloopen 5 jaren, waarop wy morgen nader zullen terugkomen. Hierna spraken nog de dames mevr. de Haasv. Rigteren en mevr. VisserThie- rens, terwijl ook de heer Swan, allen inwo ners van huize „Westerlicht", zich in zeer vleiënde woorden over deze stichting uitlie ten. Op de feestelijke bijeenkomst zelve ko men wij morgen uitvoerig terug. ALKMAAR EN DE WERELDJAMBOREE „Jamboree, jamboree, zingt en neuriet thans ieder, melkboer en bakker, slager en loopjongen, padvinder of geen pad vinder. Jamboree. Nog slechts enkele weken en heel Nederland gaat zien welk een zeer grootsch schouwspel Vogelenzang biedt met zijn tentenstad van 28.000 inwoners. Ook Alkmaar neemt deel aan de Jam boree en daarmede bedoelen we ditmaal niet, dat de Alkmaarsche verkenners ook naar Vogelenzang zullen trekken dat spreekt vanzelf maar dat een groot aantal Jamboree-deelnemers onze stad zal bezoeken. Morgen, Vrijdag 16 Juli, komt een 20- tal verkenners, voortrekkers en leiders van het West-Indische contingent naar Alkmaar om de kaasmarkt en onze stad te bezichtigen, waarna ze 'smiddags via een rondrit langs de duinstreek weer naar Haarlem zullen terugkeeren, waar ze tij delijk hun intrek genomen hebben. Vrijdag 23 Juli d. a. v. komt het Oost- Indische contingent ter Jamboree, be staande uit pl.m. 80 man, naar onze stad. Na de Zaanstreek bezocht te hebben, zullen ze in den loop van den morgen in Alkmaar arriveeren en een bezoek bren gen aan Kaasmarkt en Waagtoren De Alkmaarsche padvinders hebben al voorbereidingen getroffen om hun Indi sche broeder-verkenners zoo gastvrij mo gelijk te ontvangen. Dank zy veler hulp zal de afdeeling Alkmaar hopelijk in staat zijn de Indi sche medepadvinders een rijsttafel aan te bieden, na hun terugkeer 's-middags van een tocht naar den afsluitdijk. Al wie hiervoor interesse heeft en door zijn steun mee wil helpen dit zoo goed mogelijk te doen slagen, gelieve zich te wenden tot Oübaas L. N. A. van der Plank, Berger- weg 12. Om twee uur in den middag zal het con tingent officieel ten stadhuize ontvangen worden. Bereids werd voor de ontvangst van dit contingent een comité gevormd en zegde de V. V. V. alle medewerking toe. Tentoonstellingen. Bergen, Moderne kunstzaal P. Boen dermaker Cz.: werk van Kees Boender maker. Geopend 1012 ert 1—4 uur. Ook des Zondags. Rustende Jager: werken van F. Kamstra, dag. geopend. Bergen, Hoflaan 11, tentoonstelling wer ken kunstschilder Jos. Viëster. Bergen (in de achterkamer van den heer Hopman): Gedurende Juli expositie van schilderijen en teekeningen van E. J. Bowien. Schoorl (in het oude postkantoor): Tot 26 Juli tentoonstelling van werken van den kunstschilder E. J. Bowien. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Jenny (real.); hoofdrollen Albert Prejean en Frangoise Rosay. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Als je verliefd bent (zang en hum.); hoofdrol Cary Grant. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De trots van de marine (sens.); hoofdrol Charles Bickford. Toegang voor eiken leeftijd. Vrijdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag 15 Juli. 8 uur, in de Overdekte, afzwemmen voor diploma. Zaterdag 17 Juli. 8.30 uur, openluchttheater te Bergen, op voering Een Midzomernachtdroom. groote hebzucht hem noodlottig was gewor den Hij had namelijk eerst een fiets gestolen, die vóór de fabriek van Verkade aan de Westzijde had gestaan. Als hij het daarbij zou hebben gelaten, zou er de eerste uren geen haan naar gekraaid hebben en had de benadeelde pas bij het uitgaan van de fa briek gemerkt, dat zijn karretje verdwenen was. Op weg naar huis kwam R. langs de Ha ven, waar, zooals gewoonlijk, tal van fietsen, toebehoorend aan de bootwerkers, tegen de boomen stonden. Hij was van meening, dat hij deze kans niet ongebruikt voorbij mocht laten gaan, pakte een van de karretjes en reeds daarmee aan de hand weg. De eige naar, die op een schip aan het werk was, zag evenwel wat er gebeurde en begaf zich ijlings met een kameraad aan de wal; de beide mannen sprongen eveneens op de fiets en gingen de zwijntjesjager achterna. Toen zij hem hadden ingehaald, bevonden zij zich juist voor de kazerne van de militaire poli tie, zoodat R. binnen enkele oogenblikken reeds achter slot en grendel zat. Bij het verhoor heeft de arrestant toege geven, dat hij, behalve in Zaandam, nog in zes andere gemeente in Noord-Holland het zwijntjesjagersbedrijf had uitgeoefend. Aan de politie van deze plaatsen is daarvan ken nis gegeven en inderdaad bleken de beken tenissen van De R. te kloppen met in de laatste weker, gedane aangiften. De aangehoudene is ingesloten op het hoofdbureau van politie te Zaandam en zou heden naar Haarlem worden overgebracht, teneinde voor den officier van justitie te worden geleid. Het staat naar wij vernemen wel vast, dat zich bij de gestolen fietsen twee „karretjes" uit Alkmaar bevinden. geslaagd voor MULO-diploma, lange reeks van jaren in deze branche werkzaam (eerstgenoemde als coupeur, de ander als winkelchef), hebben in dit perceel een zaak gevestigd in heeren- en jongeheeren-maat- en confectiecostuums. Een flinke voorraad stoffen en reeds afge werkte costuums ligt nu al op koopers te wachten in den winkel, waar zich ook een paskamer bevindt. Op de verdieping bevinden zich naast het behoorlijk ruime en goed ingerichte atelier nog een paskamer en een vertrek voor het rustig bezichtigen en uitzoeken van stoffen, waarvan ook hier een voor raad is opgeslagen. De heele inrichting der zaak met veel spiegels en ook overigens veel licht, zoodat het mogelijk is dat de klant zich aan alle kanten kan zien, en bovendien met prettig aandoende nieuwe opberg-gelegenheden en wat diens meer zy, verraadt dat men hier inderdaad met vaklieden heeft te doen. ZWIJNTJESJAGER GEPAKT. De Zaandsche politie heeft, naar het Volksblad meldt, de hand kunnen leggen op zekeren S. de R. uit Alkmaar, die bekend heeft, zich in niet minder dan zeven plaat sen in Noord-Holland aan rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een telefoontje uit de kazerne der mili taire politie maakte er melding van, dat zich aldaar een zwijntjesjager in arrest be vond. Een rechercheur begaf zich per auto naai' de kazerne en bij het verhoor van de aangehoudene, De R., bleek, dat zyn al te TWEE TWEELINGEN. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat te Heerhugowaard Woensdag twee gelukkige hoofden van gezinnen ge boorte-aangifte deden van een tweeling. GESLAAGD. De dames N. Geus en M. Kroon, alhier, zijn te Amsterdam geslaagd voor apothekers assistente. Voor het Mercurius-diploma boekhouden slaagde o.a. de dames Tine Keesom, Janie van Maarleveld en J. H. Eecen, allen te Alk maar. DE NIEUWE SINGERTAX. De Singertax heeft een nieuwe 7 per- soons-taxi in gebruik genomen, die op den weg een lust voor het oog is. Wy maakten hedenmorgen met deze sierlijke taxi (een 4 cylinder Renault) een ritje en konden con- stateeren, dat deze zuinig loopende wagen vast op den weg ligt, zeer snel optrekt en door zijn bijzondere veering alle schokjes, ook op zeer ongelijke wegen, opvangt. De af werking van deze taxi voldoet aan de hoog ste eischen, zoodat zij vooral voor het toe risme groote voldoening zal geven. In ver band met de nieuwe motor- en rijwielwet is de taxi zoo breed geconstrueerd, dat daar in vóór in, naast den chauffeur, twee perso nen plaats mogen nemen. NIEUWE ZAAK. In het perceel aan de Langestraat (by de Groote kerk), waar tot voor kort de heer Scheepmaker een zaak in rookartikelen dreef, is sinds diens vertrek naarstig ge sloopt en weer opgebouwd en geschilderd, zoodat het een heel ander uiterlijk kreeg Er is thans wéér een zaak in gevestigd doch niet in rookartikelen. Iets anders voor heeren is er nu te krijgen, nl. costuums. De heeren A. J. van der Korst en L. Hovenier, beiden reeds sinds een Groote ritten speciale tarieven. DEURKOZIJN ONTZET. Hedenmorgen omstreeks half negen wilde de chauffeur van de vrachtexpeditie Z. met zijn groote vrachtwagen achteruit rijden op het Hofplein om te keeren. Daar hij blijkbaar de ruimte-afstand te gering schatte, botste hij met het zware achtergedeelte van de vrachtauto tegen het huis van den heer Schuurman, wonende Hofplein, hoek Ged. Nieuwesloot, met het gevolg, dat een gedeelte van het deurkozijn ontzet werd en er een groot gat ontstond in de muur. De familie was niet thuis, de schade zal onderling geregeld worden. BIERENBESCHERMING. Bij den inspecteur van Dierenbescherming is heden tusschen 6% en 7 uur een gezond cypersch poesje verkrijgbaar, dat in zwer venden toestand is aangetroffen. TASSCHENDIEVEGGE AANGEHOUDEN. In verband met de in de laatste weken gepleegde diefstallen in de R.K. kerk aan de Laat, waar herhaaldelijk tijdens den dienst damestasschen op onverklaarbare wijze ver dwenen, is aangehouden een 23-jarige dienst bode alhier, die na verhoor bekend heeft zich schuldig gemaakt te hebben aan" deze diefstallen. Van een en ander is door de politie pro ces-verba al opgemaakt. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. De dader van den brutalen inbraak te Oudorp, de Alkmaarder de B., is heden na verhoor in voorloopige bewaring naar het huis van bewaring alhier overgebracht. OPRUIMING. In het rijk der vrouw beleeft men bij tij den merkwaardige dingen. Het zijn au fond onschuldige gebeurtenissen, die eigenlijk van weinig schokkende beteekenis zijn, maar zij komen met den regelmaat van een klok terug en voor den „outsider" in casu den man hebben ze toch ook telkens weer een bijzondere bekoring. Want hoe ongeloofwaardig het moge klinken er zijn oogenblikken „in het leven van de vrouwen, dat zij zich als „één vrouw" vereenigen en in dichte drommen optrekken naar de winkels met het wondere woord, dat men heden ten dage alom kan lezen, op ra men en aanplakborden, in advertenties of anderzins en welk simpel woord een zoo suggestieve aantrekkingskracht schijnt te bezitten. Want welk ander woord kan meer dan tienduizend andere op de fantasie der vrouw werken, dan de samenstelling van letters, die met elkaar het woord „oprui ming" vormen. „Opruiming", dat is het, wat thans alles schijnt te beheerschen. Daarvoor moet zelfs een drukkende warmte wijken, daarbij val len alle belangrijke wereldgebeurtenissen in het niet en dat is het woord, waarvoor de vrouw actief wordt als nooit te voren. Reeds een uur lang vóór de winkels hun poorten openen, staan zij daar, zusterlijk vereend, in stille berusting en wachtend of ze asjeblieft een beurt krijgen en mogen zoeken en kiezen naar hartelust. Dat zijn de heerlijkste momenten voor een vrouw, oogenblikken, die men niet mag missen en die van onschatbare waarde zijn. Dit schijnen te zijn de oases in het leven der vrouwen, en wie hedenmorgen een oogenblik getuige is geweest van dit speci fiek vrouwelijke spel, kan niet anders dan verrukt zyn over zooveel onschuldig ge noegen. Iets te koopen beneden den werkelijken prijs, dit is het wat haartrekt, te weten een koopje te halen, daar, waar het anders niet mogelijk is, dat is het, wat haar doet leven en bly zyn. En wie zal haar dit plezier niet gunnen? DE BRIEVENBUS AAN HET ZEVENHUIZEN. De directeur van het P.T. kantoor ver zoekt het publiek om mede te willen wer ken, dat groote hoeveelheden corresponden tie niet worden gedeponeerd in de brieven bus aan het Zevenhuizen, waardoor deze bus verstopt kan geraken. In overweging wordt gegeven eenigszins belangrijke hoeveelheden correspondentie af te geven aan het loket. (Het hier gesignaleerde euvel is natuur lijk een gevolg van de afsluiting van het Postkantoor naar de zijde van het Zeven huizen. Men ziet er tegen op heelemaal rond te loopen om de postkantoorbus van de an dere zijde te kunnen bereiken en deponeert dus alles maar in de bus op het Zevenhuizen. Misschien kan hier tijdelijk een oplossing door het plaatsen van twee bussen worden gevonden. Red. Alkm. Crt.) MEN ZIJ GEWAARSCHUWD VOOR RIJWIELDIE VEN. In onze stad trachten momenteel rywiel- dieven hun slag te slaan en uit een onzer berichten onder deze rubriek is reeds mel ding gemaakt van het ontvreemden van een tweetal rijwielen. In het algemeen is het raadzaam zyn fiets niet onbeheerd op den openbaren weg achter te laten en ervoor zorg te dragen, dat de op de loer liggende zwijntjesjagers geen kans krijgen om rijwielen te ontvreemden. DE SCHOOLKWESTIE IN DE WIERINGERMEER. Men schrijft ons: In uw blad van Vrijdag 9 Juli geeft uw correspondent uit Middenmeer, een uiteen zetting welke aanvangt als volgt: Een aantal ouders in Wieringermeer heb ben hun kinderen van de Bijz. Neutrale School te Middenmeer en Slootdorp afge nomen omdat zij zich krachtens de doopbe lofte niet met het onderwijs dat aan deze scholen wordt gegeven kunnen vereenigen. Vier en veertig kinderen worden thans dagelijks per autobus naar de Christelijke school te Schagen vervoerd. Dan volgt er een verdere uiteenzetting, diverse beschuldigingen, malcontenten, de drijvers, en fanatici, slechte opvatting als kolonist, om te eindigen, dat dit niet de meest gewenschte kolonisten zijn. Ik wil mij alleen tot het eerste bepalen. Ouders kunnen zich gezien hun gedane doopbelofte niet vereenigen met het onder wijs, zenden hun kinderen geheel op eigen kosten naar een Christelijke school te Scha gen, en zie, omdat deze ouders pal staan om hun doopbeloften te houden, hun kin deren in alles te willen opvoeden in de vreeze des Heeren, deugden ze nergens meer voor, nu vraag ik mij af, leven wij in de Wieringermeer niet meer in een vrij vaderland dat ieder zijn kinderen naar eigen geloofsovertuiging mag opvoeden, is men alleen goe.de kolonist wanneer men zijn geloof op zij zet; en als men op eigen kosten zijn kinderen naar een Christelijke school zendt is het afgeloopen, dan is men geen goede kolonist! Willen de voorstanders een Christelijke school hebben waar ook de Roomsche dan recht op hebben kan geen W.M. Directie deze geven maar zal deze op wettelijke wij ze verkregen moeten worden zooals in ge heel ons Vaderland en heeft niemand een eisch te stellen als „eerst de kinderen weder terug naar de z.g. Neutrale school" en heeft geen Wieringermeer Directie het zenden van kinderen naar een Christelijke school af of goed te keuren, daar zijn wij vrije Nederlanders voor, ook in de Wieringer meer! Neen, het is algemeen bekend de Directie der Wieringermeer wil geen kip zelfs uit de W.M. laten gaan, alles moet daar blij ven en dit lied wordt hier getracht te zin gen ten koste van hen welke u inplaats van het stempel van minderwaardigheid op te drukken, een eeresaluut had moeten bren gen voor de daad van geloofsovertuiging welke hieruit sprekt, om zich deze opoffe ring te getroosten, om hun eenmaal gedane doopbelofte te houden en te volbrengen! RUZIE TUSSCHEN SCHIPPERS. Bij een aanvaring tusschen twee motor vaartuigen op 23 Juni bij de blauwbrug over den Amstel te Amsterdam kregen de schippers ruzie. De een maakte zich zoo driftig dat hij een stuk ijzer greep en dit naar het hoofd van zijn tegenstander wierp. De man weerde het ijzer met zijn hand af en werd aan den pols gewond. Wegens mishandeling veroordeelde het hof den driftigen schipper vandaag tot een voorwaardelyken gevangenistraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank had hem tot 40.boete veroordeeld. DE MAN, DIE WONDEREN KON DOEN. Een uitstekende film in „City-theater". Als er ooit sprake was van „Zwarte kunst" in een filmstudio, dan was dit wel het geval bij de verfilming van Wells' film- comedie „De mém die wonderen kon doen" in de Denhan Studio's van Alexander Korda. Hoewel Roland Young in de film de man is die de wonderen verricht, werden zij in werkelijkheid gedaan door Ned Mann. Ned Mann begon zijn loopbaan in den tijd van de smijt- en gooifilms en werd spoedig de rechterhand van Mack Sennet, die toen veel gebruik maakte van filmische trucjes. In die dagen gebruikte Ned nog een gewone camera, maar nu is zijn handigheid tot een kunst uitgegroeid en staat hij aan het hoofd van een groote afdeeling technici, terwijl hy de beschikking heeft over speciale camera's. Zijn belangrijkste medewerkers zyn Lau- rence Butler, die zich gespecialiseerd heeft om met kleine modellen groote aardbevin gen, schipbreuken en andere natuurrampen voor te stellen, en Eddy Cohen, die met zijn camera wonderen weet te verrichten. Ned Mann was de man, die Douglas Fair- banks liet zweven met het vliegende tapijt in „De dief van Bagdad", die den zondvloed deed losbarsten in „Deluge", die Robert Donat door een dikken steenen muur too- verde in „Spook te koop", die de moderne beschaving vernietigde in „De wereld in wording". Maar dit was nog niets vergeleken bij het aantal wonderen dat noodig was voor „De man die wonderen kon doen". Voor deze film moest Ned. Mann er nie alleen voor zorgen, dat horloges, konijntjes en katjes kwamen en verdwenen op beve maar ook dat een lamp zich omkeerde, en omgedraaid bleef branden, dat een beschei-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2