Een reis om nooit te vergeten LOTGEVALLEN VAN EEN JEUGDIGEN NEDERLANDSCHEN AVONTURIER. De Russen bij San Jacinto gedaald. Op naar de Jamboree. Indische padvinders in Nederland. Glimlachje H. L. O.-oefenavonden. De zwemmers krijgen een mooie kans. (Vervolg.) V. Langzamerhand liet men mij nu meer vrijheid en op een goeden dag was ik plot seling verdwenen. Maar nooit in mijn leven zal ik deze goede lieden vergeten: ze leven zoo eenvoudig en ze zijn toch zoo gelukkig! Het beeld van die jonge Arabische vrouw staat mij heden, 7 lange jaren later, nog voor den geest alsof ik ze gisteren pas ver liet en soms denk ik, dat ze nog naar mi) verlangen zal Nu brak een slechte tijd voor mij aan. Mijn schoenen waren kapot en ik liep op mijn bloote voeten. Zoo trok ik verder. En omdat er overal scherpe steentjes en door nen waren, had ik mijn voeten ook dra kapot geloopen. Ik zag in, dat het zoo niet gaan zou: 't zou omkomen van honger of dorst. Daarom ver lei ik mijn koers meer in Noordelijke rich ting, om zoo naar Algiers te komen. Men denke echter niet, dat dit een kattenspron- getje was: ook nu nog had ik een 670 kilo meter voor den boeg. Op zekeren dag kwam ik een Arabier tegen, en die wilde geld van me hebben. Maar mijn geld was zoo ongeveer allemaal op, en daarom zeide ik, bij wijze van nood leugentje, om hem kwijt te raken, dat ik al mijn geld had achter gelaten bij de Arabi sche familie zoo-en-zoo, waar ik zoo lang geweest was. Maar hoe verbaasd was ik, te vernemen, dat deze menschen heel goede kennissen van hem waren, en dat hij juist onderweg daar henen was! Nu moest ik hem alles van daar vertellen. Natuurlijk liet ik hem niet merken, dat ik mijn „schoonfamilie" eigenlijk ontvlucht was. Maar hij begreep het toch best en ver langde van mij, dat ik met hem mee terug zou gaan. Ik weigerde, maar toen bedreigde hij mij met zijn dolk: hij zou me overhoop steken als ik niet mee ging. Ik wist al lang, dat de Arabieren met het mes zoo vlug als water zijn, en dat er met hun niet te spot ten valt. Dus onderwierp ik mij aan zijn verlangen en wachtte een gunstig oogenblik af om hem onschadelijk te maken. Toen ik mijn kans 9choon zag, gaf ik hem met mijn knuppel een slag op z'n hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel. Ik trok hem toen zijn schoenen van bokkenleer uit, deed ze zelf aan, en maakte mij zoo snel als ik loopen kon uit de voeten. Want de man was door mijn slag slechts verdoofd en hij kon elk oogenblik weer bij komen De eigenlijke woestijn had ik nu weldra weer verlaten en ik kwam nu in een door het geweld der natuur heel mooie land streek. Het water van vroegere regentijden, had hier geweldige afgronden doen ontstaan. Slechts langs smalle paadjes, ook wel „de Arabierenpaadjes" genaamd, kon men hier langs tTekken. Van grootsche natuurpracht konden de oogen hier niet verzadigd gera ken en men vergat er honger en dorst bij. Het was onbeschrijfelijk mooi in zijn grootschheid en al z'n woestheid. Ik kwam nu eiken dag een flink stuk ver der. Bijna eiken nacht kon ik bij deze of gene Arabische familie in een hut onderdak vinden, zonder dat zich weer moeilijkheden voordeden van dien aard als ik de eerste maal ondervond! Overal werd ik vriende lijk ontvangen; ik danste soms wat voor hun of zong hun een paar mooie versjes uit mijn vaderland voor en bij het afscheid nemen ondervond ik steeds de grootste hartelijk heid: men gaf mij eten voor den dag mede, en soms zelfs een als een kostbaarheid be schouwd pakje tabak. Langzamerhand kwam ik in de buurt van een stad, Djelfa (of Biskrei?). Hier begon de spoorweg weer, die door veel tunnels en bergkloven voert. Maar daar ik nog nauwe lijks genoeg geld om van te leven had, kon ik van den trein geen gebruik maken. Ik zou dus deze 350 kilometer nog te voet moe ten afleggen. Nu moet men ook weer niet denken, dat ik van dag tot dag van het eene dorp naar het andere trok. Integendeel: er zijn ook hier nog vele woeste streken. Dikwijls moest ik des nachts nog onder den blooten hemel slapen, maar de heerlijke natuur maakte hier alles goed. Nu moet ik nog een verschrikkelijk avon tuur vertellen. Als ik er nu, zes jaren later, aan terug denk, dan loopt het koude zweet mij nog over den rug. Denk niet, waarde lezer, dat ik U een verhaaltje ga opdisschen van een leeuw of zoo iets, neen, het was veel minder romantisch en heldhaftig, maar het is voor mij toch een strijd op leven en dood geweest, die wel drie uur geduurd heeft! Op zekeren mooien dag liep ik name lijk langs een droge sloot en bemerkte te laat, dat in een uitgedroogd zoutmeer te recht gekomen was. Toen zonk ik reeds tot over de enkels in de modder en ik kon er niet meer uitkomen. Drie uren heb ik zoo geworsteld, soms tot over mijn knieen in het zoute slijk wegzinkende, voor ik weer vasten grond onder de voeten voelde. Toen viel ik er bij neer en pas diep in den nacht werd ik weer wakker. Toen dankte ik God voor deze redding Nu marcheerde ik verder, over Boghar, Berrouaghla, naar Medea. Ik was nu nog on geveer 90 kilometer van de zee verwijderd en het was een mooie landstreek die ik nu doortrok. De laatste 90 kilometer heb ik ir. 16 uren afgelegd; daarbij liep ik den gan- schen nacht door, want des nachts loopt het beter dan overdag. Begin Januari 1930 kwam ik, in Arabische kleederdracht, in Algiers aan. Ik begaf mij naar het Nederlandsche consulaat, w8ar men mij van andere kleeren voorzag en mij een briefje voor vrij wonen en den kost gaf. Natuurlijk moest ik al mijn belevenissen vertellen en ik zat zoodoende urenlang op het consulaat. Maar ik werd er steeds vrien delijk ontvangen en men gaf mij zelfs een aardig zakgeldje! VI. Den 17en Januari 1930 ging een Hambur ger schip naar Palma de Mallorca. Ik mocht hier mee, en 26 uren later zette ik op dit mooie eiland voet aan wal. Men vond hier in deze kleine en schoor.e wereld vele buiten landers. Palma de Mallorca is, zooals men zal weten, een eiland van de eilandengroep der Balcaren. In vroeger jaren moeten hier be roemde steenslingeraars gewoond hebben. De bewoners pleegt men Marokineezen of Marokkijnen te noemen. Ook wanneer men het Spaansch volkomen machtig is, kan men deze lieden nog moeilijk verstaan. -De kul tuur en zeden doen in veel gevallen nog denken aan die der Mooren, die hier vroeger heerschten. Ook hun liederen zijn meestal op oude Moorsche melodiën. Het is moeilijk zich een mooiere stad dan Palma te denken. De kathedraal is een schitterend kunstwerk en zij staat door vele onderaardsche gangen, die zich onder de geheele stad uitstrekken in verbinding met een wondermooie burcht, die hoog boven op een berg gelegen is. Al deze kunstige gebouwen zijn in den Moor- schen tijd door slaven gebouwd. In deze stad nu zoude ik een tweede heimat vinden. Toen wist ik nog niet, wat mij vijf jaren later boven het hoofd zou hangen. Dat was maar goed ook; als de mensch alles vooruit wist Op zoek naar een kosthuis ontmoette ik een jongen Duitscher van ongeveer mijn leeftijd. Hij was een Beriijner, en een lustig persoontje, die alles altijd van de zonnige zijde bekeek. Hij was zelf ook nog niet lang in Palma en was erg verheugd een halven landsman te ontmoeten en toen hij vernam, dat ik uit Afrika kwam, raakte zijn be langstelling niet uitgeput. Uren lang moest ik van mijn avonturen daar vertellen. Hij was, voor hij op Palma kwam, onge veer een jaar in Barcelona werkzaam ge weest en daar had hij gelukkig al heel aar dig Spaanrch leeren spreken. Kort en goed: wij bleven tezamen en al dra gevoelden wij een broederlijke genegenheid voor elkander. In Tereno, waar vrijwel niets dan buiten landers woonden, had hij een klein zaakje. Hij was namelijk schilder. Dat kwam mooi uit. En in het achterhuis richtten wij nu een meubelmakerwerkplaats er bij in. Alles, wat ik nu maakte, schilderde hij, en zoo leefden en werkten wij gelukkig tezamen. We maak ten uitstaupjes, naar Soller en andere ge deelten van het eiland en de9 Maandags trokken we steeds weer frisch en vroolijk aan den arbeid. Natuurlijk verliep ons leventje hier ook niet zonder verdrietelijkheden. Het Maro- kijner volkje kan erg moeilijk van zijn geldje scheiden en daar hadden wij dan soms den grootsten last mee. Maar de deug nieten waren niet alleen onder de inboor lingen te vinden: ook onder de buitenlan ders troffen we er verscheidene aan die slechts naar Palma gekomen waren om an deren lieden het zuur verdiende eerlijke geldje op allerlei manieren afhandig te ma ken. Zoo werden we op allerlei manieren bedrogen. Desondanks zagen wij in de jarea voor dat de burgeroorlog uitbrak, kans een mooie duit bij elkaar te verdienen. En dat niet alleen: ook onze zaak werd met den dag beter. (Wordt vervolgd.) £*uAtoaaet De Hmaaiache poolvluchf» Nieuwe records op hun naam. 10.860 K.M. afgelegd in 61 uur. De Sovjet-Russische vliegers zijn gis teren bij San Jacinto in Californië ge daald. Zij hebben hiermede het wereld record afstandvliegen in rechte lijn ge bracht op ongeveer 10.860 K.M. Zij zijn 61 uur in de lucht gebleven. Het oude record stond op naam van de Franschen Codos en Rossi met 9.104 K.M. en is derhalve verbeterd met 1.700 K.M. De kruissnelheid bedroeg 200 K.M. Tijdens dezen tocht is de bemanning van het vlieg tuig voortdurend in draadloos contact ge weest met de aarde, ondanks het slechte weer, dat in het Poolgebied heerschte en ondanks de sneeuwstormen. De vliegers hebben verklaard, dat zij het goed maken. Hun toestel is geheel in orde. Zij zullen trachten de militaire luchtbasis van Marchfield (Riverside, Californië) te bereiken, een afstand van 25 K.M. Van dit vliegveld waren militairen hun tegemoet ge vlogen. De Russische vlieger Gromov heeft den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Wash ington telefonisch medegedeeld, dat de offi- cieele tijd van zijn vlucht is 62 uur 17 minu ten. De eenige reden, waarom te San Jacin to is gedaald is het verlangen op het grond gebied van de Ver. Staten te dalen, anders zouden zij zijn doorgevlogen naar Mexico. De bewolking was zoo dicht, dat twee uur is gezocht naar een landingsplaats. Gelukwenschen van president Roosevelt. President Roosevelt heeft den Sovjet-Rus sischen vliegers telegrafisch zijn gelukwen schen doen toekomen met hun prestatie. Verklaring van den Rus Gromov. De eerste bestuurder van het Sovjet-Rus sische vliegtuig A.N.T. 25, dat zoojuist een recordvlucht heeft volbracht via de Noord pool, heeft het volgende over zijn tocht ver klaard „Wij hebben boven een rotsachtig gebied een hoogte bereikt van 5.480 meter en moes ten zuurstof gebruiken. Het moeilijkste deel van den vlucht vormde de opstijging. Wij hebben 1900 meter voortgerold alvorens wij ons van den grond durfden te verheffen. Tusschen Rudolf-eiland en de Pool begon zich ijs op de vleugels te vormen, dat wij echter door middel van een speciaal toestel konden verwijderen. Gromof wees er nog op, dat het vliegtuig volmaakt gewerkt had. Wij zouden ver tot in Mexico hebben kun nen doordringen, indien wij aan het begin van den tocht een betere weersgesteldheid hadden ontmoet. De cyclonen dwongen ons echter talrijke omwegen te maken en eisch- ten buitensporig veel benzine. Wij waren een oogenblik ontsteld toen wij bemerkten dat de benzinereservoirs snel leegliepen, maar het vertrouwen bleef en wij waren er zeker van den tocht zonder ongelukken te voltooien. Geen verbinding meer. Een oogenblik scheen het evenwel nog alsof de tocht niet zonder moeilijkheden was geëindigd. Het draadloos station van het leger te San Francisco deelde gisteren mede, dat het Rus sische vliegtuig om 8 uur 40 was begonnen met het uitzenden van een bericht, doch dat de uitzending werd onderbroken. Alle po gingen om weer in contact te komen met het toestel mislukten. Gukhman, de Russische consul, had per radio aan de United Airlines doen weten, dat hij zich naar Los Angeles begaf om het toestel van zijn landgenooten op te sporen. Later deelde deze consul me de, dat hij om 11 uur 30 GMT in Bakersfield was geland. Hij had geen spoor gevonden van het Russische toestel. De United Airli res zonden een verkenningsvliegtuig uit Los Angeles om de kust in noordelijke rich ting af te zoeken. Het militaire transmissiebureau te Seattle deelde mede, dat het om 11 uur 40 GMT een bericht heeft opgevangen, waarin Los A ge- les gevraagd werd proefseinen te geven. Dit bericht was niet onderteekend, maar het werd uitgezonden op de golflengte van het Russische toestel. Later bleek evenwel dat de radio tijdelijk onklaar was geraakt, waardoor de vliegers geen contact met den grond hadden kunnen krijgen. De Russische vliegers in Amerika. Na een flinke rust genoten te hebben, zijn de Sovjet-Russische vliegers naar San Diego vertrokken. De Russische consul, Gokhzan, deelde me de, dat de vliegers behalve San Diego ook Los Angeles, San Francisco en Washington zullen bezoeken. In laatstgenoemde stad zullen zij de volgende week door president Roosevelt worden ontvangen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: „Ibis" (uitreis) te Singapore. „Nachtegaal (uitreis) te Athene. „Torenvalk" (thuisreis) te Athene. DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gistermiddag is een Duitsch militair vliegtuig in de Oostzee gestort in de nabij heid van Roedbyhaven. Een der beide inzit tenden werd door een Deensch visschers- vaartuig, opgepikt. De ander is omgekomen. NA EARHARTS VERDWIJNING. Verbod van oceaanvluchten voor particuliere vliegers. Volgens het „New-York Journal" heeft dc Amerikaansche regeering een verbod uitge vaardigd voor particuliere vliegers voor het maken van oceaanvluchten. De aanleiding tot dit verbod is het feit, dat de nasporingen naar Amelia Earhart tot nu toe vruchteloos zijn gebleven. RECORDPOGING VAN ROEMEENSCHEN VLIEGER. Hedenmorgen is prins Cantacuzeno van Boekarest opgestegen om te trachten het wereldrecord over 5000 k.m., dat in handen is van den Franschen kapitein Rossi, te verbeteren. (Van onzen R.-redacteur). Dof dreunt de toeter van de Dempo. Sis send trekken de scheefhangende sleepbooten het grijze gevaarte meer en meer naar de kade. Door kijkers tuurt men naar het statige mailschip en dan opeens rijzen padvinders- hoeden op scoutstokken naar boven. Het Indische padvinderscontingent voor de Jam boree 1937 is ontdekt. -j,. En op de Dempo vliegt het rood-wit-blauw met de Fransche lelie langs een lijntje om hoog. Het eerste werkelijke contact is er Langzaam, héél rustig - wordt de Dempo omgetrokken. Dit is in strijd met de ge woonte. Immers wordt een mailschip recht toe, recht aan naar de kade getrokken om vervolgens te meren. Nu echter wordt het schip gezwaaid en zal uitvarensklaar, met den boeg naar zee gericht, aan de kade ge trost worden. Een hoffelijkheid, die de Rotterdamsche Lloyd den Indischen pad vinder bewijst. Hij zal minder hebben te loopen naar de zaal waar de otticieele ont vangst zal plaats vinden. Bootsmanfluitjes klinken schril. Meer en meer nadert het schip de aanlegplaats en de eerste trossen worden afgelegd. Op den boeg van het schip staan padvinders en op de kade staan Hollandsche scouts en beiden zwaaien en zwaaien. Een kraan brengt een loopplank en even later is Indië in Nederland. De leider van het Indisch contingent, de heer Ranneft, is de eerste die den Neder- landschen bodem betreedt en, gevolgd door de aan zijn zorgen toevertrouwde padvin ders, schrijdt hij door een haag Hollandsche collega's. Vlaggen worden gepresenteerd en de eerste strofen van het aloude Wilhelmus worden door Ambonneesche fluitisten ten gehoore gebracht. Een vlag van de Mang- koenagaran, de Javaansche afdeeling, vaan dels van de Chineesche vereenigingen Chung Hsioh en Hoa Tsiau Sin Nien Hui, een banier van de Christelijke padvinders en van de Soendaneesche boy scouts, de Pandoe Indonesia. De wimpel van de Arabische pad vinders met hun typisch hoofddeksel, de fez. Maar allen jongens die „niet als vreemde lingen, maar als deel van Groot Nederland hier kwamen" zooals hopman Ranneft zei. Vijf en zeventig jongens, die elkaar aan De slimme Eva: H-e-l-pü! H-e-l-pU! boord in een enge ruimte hebben leeren kennen en die als de beste vrienden van boord stapten. Na de officieele ontvangst, waarbij auto riteiten uit de padvinderswereld het woord voerden, moenten wij een onderhoud heb ben met den heer Ranneft. Zeer tevreden. De hopman toonde zich zeer ingenomen met het verloop dat de reis tot dusverre genomen had. Zeeziekte kwam op het pro gramma van den Indische padvinder niet voor. Gezond of minder gezond, z'n werk moest gebeuren en dan werd er aan zee ziek zijn eenvoudig niet meer gedacht. De jongens warert ingedeeld in patrouil les volgens landaard en iedere patrouille had een eigen slaapgelegenheid. Maar na tuurlijk werden de (vele) werkzaamheden tezamen verricht. Aan boord was speciaal geoefend voor de Jamboree en men zou in Vogelenzang echt „Indisch" voor den dag komen. Materiaal was er in overvloed meege nomen, ruim 25 kubieke meter en hiermede zou een pendopo worden opgebouwd, waar mee ongeveer 3000 werkuren gemoeid zouden zijn. Het hoofdmoment tijdens de Jamboree is de opvoering van een openluchtspel op 6 Augustus, waarbij een Sultanspel gegeven zal worden, dat zal culmineeren in de aan bieding van een fraaie kris aan den Chief, aan Sir Baden Powell. Alle padvinders uit Indië hebben bijge dragen aan dit fraaie cadeau. Vaak ten koste van eigen genoegens De patrouilles afzonderlijk zullen ook op treden, men zal kunnen genieten van een oud-Chineesch drakenspel, van Ambon neesche demonstraties enz. Maar ook zal een tweede geschenk tijdens het verblijf in Nederland worden aange boden en wel aan prinses Juliana en prins Bernhard. Om hiertoe bij te mogen dragen, was het voor elke Indische padvindster en padvinder plich; het bij te dragen geld zélf verdiend te hebben. Voor deze gelden is gekocht een rookstel van Djocja'sch zilver, versierd met toepasselijke padvindersemble men, dat bestemd is om een plaats te vinden aan boord van het koninklijk jacht. Naar den Haag. Om tien uur begaf het gezelschap zich in de autobussen, die het naar de residentie zouden voeren, alwaar voor den minister van Koloniën gedefileerd zou worden. Tijdens dezen rit deelde de heer van Onse- len, ass.-hoofdleider tot aankomst in Hol land, ons nog verdere bijzonderheden mede. „Ik heb niets dan lof voor de verzorging aan boord. Iedereen had alles voor onze jongens over. Passagiers die limonale aan boden, dames die doozen bonbons ter ver deeling gaven. Uitnoodigingen allerwege te veel om op te noemen. Op den verjaardag van prins Bernhard hebben wij een rondgang door het schip ge maakt en voor den avond zijn de jongens uitgenoodigd voor een bal van jeugdige vol wassenen in de eerste en de tweede klasse. Daarbij deed zich nog een tamelijk grap pige geschiedenis voor. U moet namelijk weten, dat de leider van de Arabische pad vinders tevens gosddienstleeraar is. Hem is het streng verboden, een vrouw aan te raken. Wat wil het toeval nu? Een aardig meisje vraagt hem ten dans eri daar loopt de leider weg! We hebben het geheel moe- en mtleggen, opdat het meisje zich niet be- leedigd voelde! Trouwens, wat de rassen betreft, daar stuitten wy nogal eens op moeilijkheden Arabieren mogen geen varkensvleesch eten zelfs überhaupt niet van een bord eten waar Daar stelde de directie van de Over dekte haar bad. beschikbaar voor hen, die opgaan voor het H.L.O.-diploma! Eiken Donderdagavond van 9 uur tot half tien zouden de adspirant-H.L.O.-gediplomeer- den hun baantjes kunnen trekken. De H.L.O. wil echter iedereen in de gelegenheid stellen, - om het diplome te behalen en moet dus rekening houden, met verschillende opvattingen. En dus zou een half uur zwemmen per week moeilijkheden opleveren: of men zou de eene week de dames en de andere week de heeren kunnen laten zwemmen, of men zou een categorie uitschakelen, die bezwaar heëft tegen gemengd zwemmen. Alweer kwam de Overdekte te hulp: zij besloot de dames des Dinsdagsavond» varf 99.30 uur gelegenheid te geven tot zwemmen en de heeren des Donderdags- avonds gedurende denzelfden tijd te laten roridspartelen. Zoodat thans iedereen voor het H.L.O.-examen kan opgaan! Wij hebben gisteravond op het Sport park een deel der oefeningen meege maakt. 't Was een pracht-avond en onder de meest ideale weersomstandigheden is er getraind dóór een zeer groote groep van dames en heeren van diversen leef tijd. En hoe is er geoefend! Met een onge looflijke animo en onder bezielende lei ding van den heer Snel c.s. Kogelstooten! Een z.g. technisch athle- tiek-nummer. Welnu, de heer v. d. Berg bracht de beoefenaars de techniek bij en zij voeren er wel bij. Hardloopen! Niet alleen de heer Snel leerde de startmethode, de oud-athleet Siem Noom was het ook nog niet ver leerd en demonstreerde de goede wijze van starten. Klimmen! Neen, dat klimmen moet werkelijk niet alleen met de armen en handen geschieden. Ook de beenen en voeten doen een belangrijk werk, mis schien wel het belangrijkste. En als je de kunst maar eerst verstaat en al doende leert men, bovendien: goed voor gaan doet goed volgen! is dat klimmen een peulschilletje. Verspringen èn hoogspringen: 't Ging best 'én geanimeerd. Al zal men over 't algemeen, zijpaanloop nogzuiverder móeten hepaleu, - -A..T Zoo oefent men op verschillende plaat-, sen. Spieren, echt „luie" spieren worden "i losgewerkt en Vanm°r6en zÜn verschillende deelne mers naar hun dagelij ksch werk gegaan met een pijnlijk gezicht: de stijve spieren zijn èr de oorzaak van. Weldra zullen ook die spieren even soepel zijn dan de andere, die altijd ge bruikt worden. Dat is nu al het nut van deze oefenin gen! - vroeger varkensvleesch opgelegen heeft. Maar daarentegen zijn de Chineezen er dól op! Maar we zouden geen padvinders zijn als we daar geen raad mee geweten hadden en de oplossing was eenvoudig. Géén varkens vleesch Geen oogenblik hadden de jongens zich verveeld. Daar waren ze veel te veel bezig met werkzaamheden. Niet in het minst met scheepsarbeid. Verven van het schip, cor veediensten, wachtloopen. Want ook in dat laatste, voor een schip zoo Delangrijke, on derdeel deden alle jongens mee. Wachtloo pen op de brug bij de officieren deden zij om het uur, een brandwacht bij het tus- schendek. De bemanning van de Dempo was dan ook vol bewondering voor de jongelui en wij zijn goede mkatjés geworden met de état- majór en de matrozen. Hët eten was uitstekend. Aan alle wen- schen onzerzijds werd onmiddellijk voldaan. Toen wij niet de sajoer kregen voor de rijst zooals wij graag hadden, zijn er een paar jongens naar den kok gegaan en hebben het hem geleerd. Na twee dagen kwam er een sajoer die klonk als een klok! Druk hebben de jongens het gehad met het bijhouden van een dagboek, dat vaak verlucht was met geestige teekeningen. Wje hebben een jongen bij ons Ko de Liefde, is zyn naam van zeventien jaar, die een lieve 98 kilo weegt. Hij heeft het moeten ontgelden in de illustraties! Een weegschaal met aan den eenen kant Xo en aan den anderen kant niet genoeg lijnde gewichten. Maar dat is niets erg, op zijn beurt „wreekt hijzich wei weer en het resultget is geweest een groote vriendschap en een volkomen elkaar -wederzijdsch begrijpen. In Indië zelf heeft de Jamboree zeer sti- muleerend gewurk op het padvindersleven in de Oost. Da toename is geweldig geweest. Met de uitzending hebben wij rekening moeten houden èn met de evenredige ver tegenwoordiging van de rassen èn met het feit, dat elke plaats, een groote althans, ver tegenwoordigd zou zyn. Elke padvinder io Indië heeft een jaar geleden zijn staat van Padvindersontwikkeling ingestuurd en aan de hand daarvan hebben wij geselecteerd- Maar de niet gekozenen hebben ons niet teleurgesteld. De achterblijvers hebben °n' ëe'd, dat zij zelf gespaard hadden, over handigd mét het verzoek daarvan een be hoeftig Nederlandsch padvinder naar

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6