£aatste A AMSTERDAMSCHE BEURS 3Cunst en Wetenschap HEERMUGOWAARD EGMOND AAN ZEE Mendelssohns muziek bij ,Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare. sloten, het salaris te brengen op het peil van voorheen. De totale ontvangsten werden geraamd op 7173,35, met inbegrip van het batig sal do van den dienst 1936 van f 2156,91, de uit gaven werden begroot op 5449,68, zoodat er een vermoedelijk voordeelig saldo was van 1723,67. De omslag werd verlaagd van 14 tot f 13 per H.A.. Voor den Noordscharwouder pol der werd de omslag bepaald op 6.50 en voor het verdolven land 3.47. Naar aanleiding van de voorgelezen cijfers merkte de heer IJ. Kaan op, dat men dus eigenlijk dubbele lasten betaalt voor het Hoogheemraadschap. Men betaalt eerst al ajs particulier aan het Hoogheemraadschap en later nog weer eens als Banne. Meerdere heeren voerden over de zaak het woord. Het werd onzinnig genoemd, dat op deze wijze tweemaal lasten werden betaald. De secretaris merkte op, dat men dit wel kon bespreken op de vergadering van den Bond van Waterschappen. De voorzitter zeide, dat er al meer op is gehamerd, dat aan deze dubbele lastenbeta- ling een einde kwam. De lasten van het Hoogheemraadschap worden wel verlaagd,, maar niet voor de bannen. Alleen de parti culiere aanslagen worden verminderd. De bijdragen der bannen blijven gelijk. De heer Kaan dacht, dat het Hoogheem raadschap deze beschouwde als vaste bij dragen. Nadat nog eenige heeren over dit onder werp hadden gesproken, werd besloten, dat het bestuur deze kwestie in gedachten zal houden en er zoo noodig ter bevoegder plaatse over zal spreken. De vergadering ging accoord met de voor gestelde begrooting 1937. In de Tondvraag bracht de heer IJ. Kaan de kroos-kwestie ter sprake. Welk standpunt zal het bestuur innemen, wanneer er een aanvrage komt? Het is een hopeloos geval, meende spr. De voorzitter zeide, er niet voor te zijn, dat het opruimen door de Banne geschiedt. Dat brengt veel te hooge kosten met zich, terwijl het nog niet afdoende zal zijn. Tenslotte besloot men een afwachtende houding aan te nemen. De heer J. Lindeboom vestigde de aan dacht op de diepte van het vaarwater bij de sluis. Daar is dringend voorziening noo dig. Eenige andere heeren waren het hier mede eens. De heer B. Gutter drong aan op uitdieping van de banscheidingssloot tusschen Zuid- scharwoude en Noordscharwoude. Dit zal echter moeten gebeuren door de eigenaren van de belendende perceelen. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. van Donderdag 15 Juli 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige k )cr» STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 100is/16 4 Ned.-indië 1934 101 5H DuitschL '30 m. verkl 35'/8 BAN K-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mik CerL 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Catvé Delft CerL NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda a Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Uniea Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber t t 155 1931/, 160'/« 165 Va 73 90»/, 265 3417, 161»/i« 66ê/16 40tf/16 67'/i« 29/m 43'/;, 301/, 9% t 837/m, 7»/;, 523 235 1701/, 40V, 24.20 1111/, 176»/, 398 412»/, 105i/, 44 20tó/16 14%6 289V, 2331/, 249»/, Oostkust ••><•«•113 Serbadjadi 1697/, Interc. Rubber5»/. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 134'/, 134»/,-5 Scheepvaart Unie 1363/g 13Ö3/,-7 TABAKKEN. Deli Batavia 244 241 Oude Deli3251/, 324'/, Senembah332 332-4 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 59»/, 58V, Southern Pacific 35'/g 34'/, Southern Railw. CerL 24'/j, 23'/. Union Pacific 97 97 Canadian Pac. 9'/, 9»/is -i/, §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. laatste k 2.30-2.45 101 34V.-V, 155 192 161 164'/, 71'/,-2 91 263'/, 339-V, 161'/, 66'/, 401-'/,, 67-11/16 2V, 43V.-V, 29n/„-f 9'Vl6 82'/s-3 6'/, 520-2 236 170 39 23.90 1071/, 176»/, 398 412i/,-| 106'/, 44V, 21'/i,-i 145/1,-i 287-1/, 233'/, 245 112 OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.81»/,. •1.81»/,. Londen 9.01'/, 9.02'/, Berlijn 73.— 73.02 K Parijs 7.04 7.04 X Brussel (Belga) 30.52 30.57 Zürich 41.64K 41.63 Kopenhagen 40.27 40.27 K Stockholm 46.52^ 46.50 Oslo 45.321/2 45.32 y, Italië 9.60 Praag 6.33»/i Schoolfeest. Maandagavond vergaderde de vereeni- ging tot bevordering van getrouw schoolbe zoek in het lokaal van den heer Rus. De vergadering werd geleid door den heer A. Kooi, daar de voorzitter, de heer Th. van der Meer, als zoodanig had bedankt. De heer Kooi herdacht in enkele korte woor den wat de afgetreden voorzitter voor de vereeniging had gedaan. Door den waarnemend voorzitter werd medegedeeld, dat men in het Noordeinde be sloten had alleen schoolfeest te houden. Spr. betreurde het zeer, dat men daar had beslo ten om niet meer samen te werken. De heer Hartog wees er op, dat de voor standers van het openbaar onderwijs vooral in dezen tijd een genheid moesten vormen. De heer Kooi kwam met het plan dit jaar met de kinderen naar Velserend te gaan. Dit vond direct instemming. Mevr. Porte-Wit kwam met het voorstel cm dan ook even naar IJmuiden te gaan. Ook hiermede kon de vergadering accoord gaan. Besloten werd het feest op Woensdag 21 Juli te doen plaats vinden. Op de heenreis zal dan zooals gewoonlijk een bezoek gebracht worden aan de herten kamp in Alkmaar, terwijl de terugreis over Bergen zal gaan. Ongeveer 60 kinderen zul len aan het feest deelnemen, zoodat men 2 autobussen noodig zal hebben. De penningmeester deelde mede, dat er in 1936 een batig saldo overschoot van 69.76 en dat de lijsten vermoedelijk ruim 100 zullen opbrengen. Mede door het feit, dat er dit jaar op de lijsten iets meer is ge- teekend dan vorige jaren, staat de vereeni ging er financieel wat beter voor. Men moet er echter rekening mee houden, dat volgend jaar voor de grooteren weer de reis naar Amsterdam op het programma staat, zoodat dan wel weer meer geld noodig zal zijn. Hierna ging men over tot het benoemen van een voorzitter. Gekozen werd de heer J. Stekelbos, die zijn benoeming aan vaardde. Den penningmeester werd décharge ver leend. Gereed gekomen. Het nieuwe gedeelte waterleiding aan het Zuideinde van den Kruisweg, strekkende tot aan „het Druifje" is gereed gekomen. In dit stuk zijn niet de bekende ronde ijzeren gietpijpen gebruikt, doch buizen met een grijze cementkleur en van een chemische samenstelling, die naar men hoopt weder stand zal bieden aan de corroserie die voor heen in het toen reed aangelegde gedeelte sterk optrad. Eervol ontslag verleend. Aan den heer D. Kappenburg, volontair ter gemeente-secretarie alhier, is op ver zoek wegens vertrek naar 's Hertogenbosch eervol ontslag uit zijn functie verleend. UITSLAG OPENBARE AANBESTEDING. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed voor rekening van de provincie Noordhol land bestek no. 1556 HS het maken, leveren, stellen en verven van: a. een dubbelsporige brug, theoretisch lang 25,20 M., over den provincialen weg bij KM 37.024. b. Een dubbelsporige hefbrug, theoretisch lang 22,48 M. met een hefhoogte van 3 M. over de Ringvaart bij KM 37.120. c. Een voetbrug, theoretisch lang 18.50 M. met twee bijbehoorende trappen over de Ringvaart by KM 37.120, alles met bijko mende werken in de spoorlijn den Helder Amsterdam nabij Heerhugowaard. Raming 176.000, oorspronkelijk, thans 106.000. Ingekomen waren 17 inschrijvingsbiljet ten. Laagste inschrijver Kon. Ned. Machine fabriek Begeman Helmond b 100.100. Hoogste inschrijver Kon. Ned. Grofsmede rij Leiden a 142.000, b. 140.000 Het le bedrag is met gietstaal van Ned. fabrikaat, het 2e bedrag met gielstaal naar vrije keuze. AANBESTEDING. Ged. Staten van Noordholland hebben he den aanbesteed den bouw van een zusterhuis met bijkomende werken op het terrein van het provinciaal ziekenhuis. Laagste inschrijver was de heer P. Scheep bouwer te Castricum voor 134.600. Ongecorrigeerd KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE JAMBOREE. De koningin zal niet alleen op Zaterdag 31 Juli de wereldjamboree te Vogelenzang openen, maar zij heeft ook het voornemen te kennen gegeven de belangrijke welpen en verkennersdemonstraties op Woensdag 4 Augustus bij te wonen en tevens een bezoek aan het kamp te brengen. Het conflict in het Verre Oosten. NATIONALE CHINEESCHE TROEPEN STAAN GEREED OM HET 29E LEGER TE HELPEN. De zegsman der Chineesche regeering heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat een heden van de land- en luchtmacht der na tionale strijdkrachten gereed staan om het 29e leger te hulp te snellen, zoodra de Ja panners gaan optreden. Deze verklaring is van beteekenis met het oog op de recente Japansche proclama tie, inhoudende, dat het vervoer van ver sterkingen naar Noord-China ten doel heeft het 29e leger daaruit te verdrijven. Het Chineesche dagblad „Takoengpau" noemt in een artikel een aantal eischen op, waarbij het blad naar men vermoedt, van hoogerhand geïnspireerd is. Deze eischen luiden: 1. Herstel van den toestand van voor 8 Juli. 2. Terugtrekken van de Japansche versterkingen. 3. Schadevergoeding voor de Japansche kooplieden en burgers. 4. Onvoorwaardelijk herstel van den vredestoestand. Het blad vervolgt na het opsommen van deze eischen: een duurzame rust is slechts mogelijk, wanneer de Japansche garnizoenen van Noord-China aanzien lijk worden verminderd. Ten slotte maakt het blad melding van een door het kabinet van Nanking aan Tsjang Kai Sjek gezonden stanrpuntbepa- ling, waarin verklaard wordt, dat de regionale tegenstand niet voldoende is en dat omvangrijke ondersteuningsmaatrege len voor de noordelijke legers noodzakelijk zijn. HET NIEUWE DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Aan het thans verschenen Staatsblad tot instelling van een departement van econo mische zaken wordt het volgende ontleend: Met ingang van 15 Juli 1937 wordt opge heven het ministerie van landbouw en vis- scherij. Met dien datum wordt de zorg voor de zaken, waarmede dit departement was be last, met uitzondering van die betreffende de rentambten, opgedragen aan het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart De zorg voor de zaken betreffende de rentambten wordt opgedragen aan het de partement van financiën. Voorts wordt de volkshuisvesting over gebracht van het departement van sociale zaken naar het departement van binnen- landsche zaken, terwijl van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart de zaken betreffende de binnenscheepvaart overgaan naar het departement van water staat. Ten slotte wordt de naam van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart gewijzigd in dien van ministerie van economische zaken DE NIET-INMENGINGS-KWESTIE. Ten aanzien van de vrijwilligers schrijft de „Manchester Guardian", dat dit pro bleem door Londen als essentiëel be schouwd wordt. Nu moet toegegeven wor den, dat het ook het moeilijkst is om op te lossen. Generaal Franco zou bereid zijn het zonder Italiaansche infanteristen te doen, maar niet zonder Italiaansche artilleristen, die uitstekend schijnen te zijn geweest en hij heeft geen enkele meening uitgesproken over het terugtrekken der Italiaansche luchtstrijdkrachten, die hem een groote hulp zijn geweest. Aan regeeringszijde is men bereid de vrijwilligers te laten ver trekken, wanneer de rechtschen dit ook deen, want er is geen twijfel aan, dat wan neer alle vrijwilligers zich zouden terug trekken de overwinning van het leger van Franco, welke twijfelachtig is, onmogelijk zuo worden. Het blad erkent, dat dank zij de in het plan vervatte concessies Italië en Duitschland het zonder verlies van prestige zouden kunnen aanvaarden. Maar willen Duitschland en Italië werkelijk een doel treffende niet-inmenging? De heele kwes tie ligt hierin opgesloten en blijft open. De „Daily Express" vindt het plan het papier niet waard, waarop het geschreven is. Het geheel rust op het terugtrekken der vrijwilligers. Dezen zullen echter eerst te rugtrekken, wanneer die van het eene kamp met geweid die van het andere kamp uit het schiereiland zullen hebben gewor pen. De „Daily Herald" drukt op opvallende wijze het bericht af, volgens hetwelk de Labourpartij in het parlement reeds van daag ten aanval zal trekken op de begin selen, waarop het plan is opgebouwd. Waarom zou men nog tijd verdoen, zoo vraagt het blad in een hoofdartikel, om plannen op te stellen, hoe vernuftig ook, die toch moeten mislukken, omdat de geest, die voor welslagen noodig zou zijn, totaal afwezig is? Voorloopige meening van Berlijnsche politieke kringen. Hoewel het onderzoek van het Engelsche voorstel inzake de niet-inmengingskwestie nog niet is gesloten, valt reeds een voor loopige indruk vast te stellen over de be oordeeling van het ontwerp in politieke kringen te Berlijn. Het compromisvoor stel, aldus is de conclusie, waartoe men hier gekomen schijnt te zijn, houdt rekening met deelen van het Duitsche standpunt en kan geschikt geacht worden als grondslag voor verdere besprekingen. Op sommige punten zijn evenwel nog ophelderingen noodig. Naar men hier verder meent, hangt de uitvoerbaarheid van de Engelsche voorstel len in belangrijke mate af van de beide Spaansche partijen. MEVR. ROOSEVELT EN DE BELASTING. De assistent Attorney-General, Robert H. Jackson, heeft in antwoord op door afge vaardigde Hamilton Fish geuite beschuldi gingen het comité voor het instellen van een onderzoek naar belastingontduiking een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat mevr. Franklin D. Roosevelt haar be lastingen nauwkeurig betaald heeft. TEXEL (Juli). Geboren: Helena Laurina Pieternella, d. van Leendert Koopman en Maria Johanna in de Bosch. Neeltje Johanna, d. van Dirk Witte en Anna Hendrica Gomes. Jeanne Cornelia en Theodora Petronella, drs. van Theodorus Wjtte en Cornelia Clementir.a van t Noordende. Hendrika Maria, d. van Martinus Rijk en Johanna Maria van Heerwaarden. Annie Marie, d. van Sij brand Cornelis Keyser en Anna Marie Roeper. Wietze, z. van Wijbren Pranger en Rensje Donker. Geertruida Alberdina, d. van Jan Hessels en Margje Hollander. Meis, d. van Cornelis Blom en Maamke Anneke Alderlieste. Ferdinandus Johan- nes, z. van Johannes Cornelis Gieles en Maria van Tatenhove. Anna, d. van Lam- lertus Johannes Weydt en Adriana van der Schans. Marretje Catharina, d. van Jacob Schaatsenberg en Anna Catharina van der Zwart.Ariën Matheus, z. van Johan Dirk Bakker en Maria Anna Commandeur. Ondertrouwd: Pieter Boon en Cornelia Wouterina Kalis. Jacob Dirk Kooiman en Anna Catharina Drijver. Cornelis Dekker en Anna Drijver. Corne- lis Cupido en Anna Lap. Johannes Mari- nus Duinker en Emma Keyser. Hille- brand Gomes en Alida Maria Smit. Getrouwd: Sijmon dé Waal en Aaltje Jellema. Aart Hooy en Grietje Daalder. Jan Koopman en Engeltje Koopman. Jan Cornelis Bruin en Anna Bregtha Over. Wijbrand Nicolaas Pereboom en Marina Cornelia Kuyper. Cornelis Dekker en Anna Drijver. Jacob Dirk Kooiman en Anna Catharina Drijver. Pieter Boon en Cornelia Wouterina Kalis. Simon Zijm en Jeannette van der Poll. Cornelis Cupido en Anna Lap. Overleden Jacoba Hillenius, 58 jaar, gehuwd met Jan Dogger. Simon Bakker, 52 jaar. Jacob Kooiman, 66 jaar, gehuwd met Krijntje Dros. Maria Koning, 75 jaar. Jacob de Boer, 76 jaar, wedn. van Antje Bruin. Petronella Roos, 58 jaar, wed. van Jacob Breman. JAN ZWART, t Het overlijden van dezen kunstenaar want dat was Zwart noopt mij eenige woorden aan zijn nagedachtenis te wijden. Sedert geruimen tijd was Z. niet meer de voortvarende mensch zooals ik hem in z'n besten tijd gekend heb. Een hartaandoening maakte een verblijf in het ziekenhuis te Zaandam noodzakelijk totdat hij weer zoover hersteld was en heej voorzichtig z'n werk gedeeltelijk kon en mocht hervatten. Wie hem goed gekend heeft, zal weten, dat het hem zeer Veei moeite gekost zal hebben, zich voortdurend aan die beperking te moeten onderwerp^ want Z. was iemand, die over een enornié werkkracht beschikte, en, behalve aan velerlei andere werkzaamheden die zijn belangstelling hadden, toch meen ik, zich het meest inspande voor zijn ideaal, n.m. meer aandacht bij het publiek te wekken voor het orgelspel, en het meer bekend maken, en daardoor meer waardeeren van de meesterwerken der uitgebreide orgel, litteratuur. „Vroeger stonden de kerken toch ook open voor orgelbespelingen", en „is f geen zonde en jammer, wanneer die prach- tige instrumenten, waarvan we er zoo velen in ons land bezitten, alleen maar des Zou» dag's bij de godsdienstoefening bespeeld worden". „Die groote schat van orgelcom. posities is totaal onbekend", zoo redeneerde hij toen hy ook in Alkmaar zijn reeds in meerdere plaatsen gehouden orgelbespelin. gen zou beginnen. En of hij nu zooals in Amsterdam voor een volle kerk speelde, of voor een klein getal toehoorders, op zijn spel had dat geen invloed, dat was steeds af. Een groote voldoening moet het voor hem geweest zijn toen het verzoek uit Ber lijn kwam, aldaar concerten te komen geven waarvan er op de gramophoortplaat zijn vastgelegd. Ik spreek niet over Zwart's loopbaan als kunstenaar, ook niet over de verschillende gebieden der muziek, waarop hij werkzaam was, ik wilde slechts alleen wat Z. pres teerde als organist en zijn liefde voor het bekend maken der orgellitteratuur, wat nader belichten. x A. K. G. B. Shaw, die behalve tooneelschrijver ook eenige jaren muziekcriticus was, schreef in 1892 in zijn wekelijksche kroniek van „The World": Het treffendste voorbeeld, dat ik ken van een jong componist, die de wereld verbaast door een muziekstijl, die tegelijk bekorend, orgineel en echt nieuw is, is de daad van den 17jarigen Mendelssohn met de Ouverture „Midzomernachtdroom". Hoewel de kinderen uit het bankiersgez.in van Abraham Mendelssohn een uitstekende algemeene opvoeding kregen, waarbij een zorgvuldig onderricht in vreemde talen zeker niet verwaarloosd werd, was de jonge Mendelssohn in 1826 nog niet staat om Shakespeare's werken in de oorspronkelijke taal te lezen, laat staan er zich door ge- inspireerd te gevoelen. Een kwart eeuw te voren was echter een begin gemaakt met da Duitsche uitgave van Von Schlegel en in die vertaling raakten Felix en zijn zuster Fanny met deze comedie in vijf bedrijven bekend. Shakespeare's werken werden in de eerste helft der vorige eeuw niet zoo alge meen gelezen en gewaardeerd als heden ten dage. Zoo hoorde Magnus, een vriend der Mendelssohns, in 1843 in een Berlijnsch café een dispuut van eenige „elegante jonge lui" (zooals Fanny Mendelssohn ze in een brief noemde) over de vraag, wie nu eigen lijk de schrijver van het stuk was, Sha kespeare of. Tieck (een medewerker aan de uitgave van de Duitsche vertaling, onder wiens leiding Shakespeare's werk was op gevoerd). Ja, één hield vol, dat Shakespeare het in het Engelsch vertaald moest hebben! Ook stootten velen zich aan de grappen van de werklui en vooral aan den ezelskop. Zoo moest Mendelssohn aan het Pruisische Hof van een hooggeplaatst hoveling de opmer king slikken: „Hoe jammer, dat u uw won- derschoone muziek aan zoo'n onbelangrijk stuk verknoeid hebt!" Voor den componist, die toen 34 jaar was, was ditzelfde stuk echter zoo belanrri,k geweest, dat het hem al de jaren sedert zijn jeugd geboeid had. Op verschillende leeftijden had hij met zijn familie alle rollen gelezen van Erwten bloesem tot Hermia en Helena. Zijn zuster Fanny vertelt later, hoe zij volkomen met den Midzomernachtdroom waren opgegroeid. De eerste kennismaking met het werk had hem echter alleen tot de zoo beroemd ge worden Ouverture aangezet, waarin op feestelijke wijze de sprookjesstemming van het stuk wordt opgeroepen. Tot deze geluk kige inspiratie werkte zijn omgeving (en dit is. i.v.m. de Bergensche opvoering zeker van belang) wel uitermate mee. Sedert een jaar toch woonde de familie in een prachtig hee renhuis in de Leipzigerstrasse. Achter at huis nu was een uitgestrekte tuin, of, zooals de moeder van Felix het beschrijft: waar park, met mooie bloemen, een stuk veld, gras-perken en een hoogst aangename zomerwoning." De mooie zomer van 1826, deze sprookjesachtige sfeer van den tuin, het stuk zelf, dat alles moest den gevoeligen jongen inspireeren tot dit onvergankelijke werk. Nog in hetzelfde jaar bewerkte hij het voor piano vierhandig en speelde hy het met Fanny voor den beroemden Moscheles. Het verbreidde zich snel door de concert zalen. Als de 20-jarige componist in 1828 in Londen is, staat zijn Ouverture als eerste nummer op het programma. Wonderlijk ge noeg heeft Mendelssohn het al die jaren bij zijn Ouverture gelaten. Tot dat in 1843 de Pruisische koning, na de mislukte opvoering van Medea, den Midzomernachtdroom on der Tieck wil laten opvoeren. Voor deze op voering in October schrijft Mendelssohn de volgende 12 nummers, die de tegenwoordige, partituur bevat. Een levendige beschrijving er van geeft Fanny aan haar zuster. Zie: „die familie Mendelssohn" door S. HenseL Als eerst het tooneel bij den fijnen Marsch door hen (de Elfen) gevuld wordt, is het werkelijk een tooverachtig oogenblik. Het mooiste echter in het heele stuk, het eenige, dat op mij bij het lezen geen enkelen keer zoo'n aangrijpenden indruk gemaakt had, is de laatste scène, nadat het Hof zich met den prachtigen Huwelijksmarsch verwijderd heeft, die nu al zachter en verder weg klinkt en plotseling in het thema van de Ouver ture valt, terwijl terzelfder tijd Puck en de Elfen weer de verlaten ruimte betreden, ik zeg je, dat is om te huilen zoo mooi. De tus- schenspelen zijn ware meesterstukken en werden in de grootste volmaaktheid uitge voerd. Nog nooit heb ik een orkest zoo pianissimo hooren spelen. De drie middelste bedrijven zijn slechts door muziek geschei den; het doek valt niet. Na het 2de komt een wonderschoon stuk, dat het zoeken van Hermia naar Lysander uitdrukt, en dan plotseling in de dwaze Burleske omslaat, terwijl tegelijkertijd op de hoogte in het bosch de handwerkslieden verschijnen, die door hun uitgelaten manier van doen hun waardeering voor het mooie der natuur uit drukken; dat is een onweerstaanbaar be spottelijk moment". De muziek, die Felix Mendelssohn b)j Shakespeare's Midzomernachtdroom schreef, is in den loop van de laatste eeuw een on misbaar deel bij de opvoering er van gewor den; ze valt er niet van weg te denken, evenmin als de muziek van Bizet bij Das* dets „L'Arlésienne" en van Grieg bij IbsenS „Peer Gynt". Een nageslacht, moge stand beelden voor hem oprichten en weer neer halen, door deze muziek schiep Mendelssohn zelf een monument, dat onvergankelijk is- JAN BOUWS.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8