I SITTEBSsXdKRR TON en JAH BOHEMflHHE, Hooostr.8 ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 15 JULI 193? QemeeMtuadeti WINKEL Bruin en niet verbrand. GRAFT !Bin*teHiand Jiadiopcaqtattuiic Ook ronselarij in Rotterdam De secretaris-kwestie aan de orde De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag. De voorzitter, burgemeester J. H. Zwart, opende de vergadering met een woord van welkom- Onder de ingekomen stukken was een be richt van den commissaris der koningin, dat tot gemeenteveldwachter is benoemd de 'heer JC Wiersma. De teruggezonden begrootingswijziging 1937 werd naar de eischen van Ged. Staten veranderd. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal bedrag van 363 voor 121 honden. Benoeming hooisteker Tot hooisteker werd benoemd de heer K. Viersma met algemeene stemmen. Overdracht Leekerbrug. Van het gemeentebestuur van Barsinger- horn is een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Leekerbrug in een Slechte onderhoudstoestand verkeerde. Voor gesteld werd voor gezamenlijke rekening een nieuwe brug te leggen. B. en W. hebben zich toen met het Hoog heemraadschap in verbinding gesteld om te onderzoeken op welke voorwaarden over dracht aan dat lichaam mogelijk was. Het Hoogheemraadschap wilde de brug Overnemen en er een nieuwe betonbrug ma ken, wanneer beide gemeenten ieder per gaar 35 aan het Hoogheemraadschap wilde betalen. Een nader voorstel van het Hoog heemraadschap is, de brug te doen vervan gen door een duiker ter wijdte van 2 M.; dan is de bijdrage dezer gemeente 20 per gaar. B. en W. stelden voor, op dit laatste voor stel in te gaan. De heer Dekker herinnerde aan zijn in de gorige maand ingenomen standpunt, dat hij motiveerde. Het verschil van de kosten door de deskundige van Barsingerhorn, die 5000 gulden raamde en het Hoogheemraadschap, dat het voor 2400 wilde doen met een jaarlijksche bijdrage van 35 per gemeente. Spr. kon zich met het voorstel van B. en W. yereenigen om een duiker te leggen. De heer Kamp merkte op, dat men het Vaarwater zou wegnemen van de menschen Uit die buurt. Dat moest men niet vergeten. De heer Engel had ook bezwaar tegen de Afsluiting van het vaarwater. Zouden de omwonenden geen bezwaren kunnen indie nen. Hoe breed en hoe hoog wordt de door vaart? De voorzitter antwoordde, dat het varen Uit is. De heer Engel: Nemen de menschen uit den polder er genoegen mee? De voorzitter ging de voorgeschiedenis na yan deze zaak, de onderhandelingen met Barsingerhorn en het Hoogheemraadschap. De hoogte van de brug is momenteel 85 eM„ zoodat ze voor het varen van weinig belang is. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. B. en W. stelden voor, op aandrang van Ged. Staten te trachten een goedkoopere kasgeldleening te sluiten. Zij stelde voor een leening aan te gaan met de fa. Staal en Co. tegen een rente van 1 pCt. tot een bedrag Van 15.000 voor den tijd van 3 maanden. De afsluitprovisie is 1/4 pCt. Werd aangenomen. De gemeentebegrooting 1937 is van Ged. Staten terug ontvangen met een nota van opmerkingen. B. en W. stelden voor, aan de gemaakte opmerkingen te voldoen, met uitzondering van de post voor de rijksveldwacht en voor de wijkverpleging. B. en W. stelden voor, op de post voor de Rijksveldwacht een bedrag van 25 te ra men, bedoeld als gratificatie voor den bri gadier J. van Ens voor het werk dat hij heeft verricht voor de gemeente tijdens de weken, dat hier geen gemeenteveldwachter was. Op de post voor de wijkverpleging wil men het geraamde bedrag handhaven, om dat wanneer die post meer wordt verlaagd dit niet anders kan dan door het salaris te verlagen en B. en W. zijn van oordeel, dat dit een willekeurige verlaging is. Dit voorstel werd na een korte bespre king over het salaris van de wijkverpleeg ster, aldus aangenomen. Benoeming onderwijzeres. Ter voorziening in de vacature door het bedanken van mej. A. Koomen leggen B. en W. de volgende alfabetische voordracht aan den raad voor: 1. mej. J. du Bruck, Zuid- scharwoude, 2. mej. M. J. Schermer, Schoorl, 3. mej. A. van der Tooren te Alkmaar. De raad ging in comité. Benoemd werd mej. M. J. Schermer met 6 stemmen. Mej. du Burck had 1 stem. Uitbreiding begraafplaats. Aan de orde kwam hierna een voorstel tot aankoop van grond voor de begraafplaats en het sluiten van een geldleening. Benoodigd Plnx. 2500 M3. grond, hetgeen een bedrag zal worden van f 500. B. en W. stelden voor deze leening aan te gaan bij een particulier legen een rente van 4 pCt Na eenige besprekingen van technischen aard werd het voorstel aangenomen. De heer Raven vroeg of de bad- en zwem inrichting in werkverschaffing wordt uitge voerd. De voorzitter antwoordde, dat het centrale Werkverschaffing is geworden. De secretaris-benoeming. De heer Brugman deelde mede, dat de Centrale Raad van Beroep een beslissing heeft genomen in de kwestie van de secre taris-benoeming. De beslissing van het amb tenarengerecht te Amsterdam, waarbij den heer Korver een schadeloosstelling was toe gekend van 2500 is teniet gedaan. Thans is aan deze zaak een einde gekomen, merkte de heer Brugman op. Over de motieven van deze laatste beslissing deelde spr. mede, dat volgens de Centrale Raad van Beroep niet is komen vast te staan, dat over de ge- heele linie bezuinigd werd, wanneer de heer Bjj zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Korver secretaris was gebleven. Daarom is het standpunt van de regeering het juiste geweest en werd de benoeming vernietigd als zijnde in strijd met het algemeen be lang. Spr. vond dit een onjuiste beslissing, doch er is niets meer aan te doen. Deze zaak is afgedaan. De heer Dekker uitte zijn teleurstelling over deze uitslag. Spr. dankte de beide wet houders hartelijk voor de door hen in deze verrichte werkzaamheden. Spr. is van mee ning, dat dit een onrechtvaardige uitspraak is geweest. Weth. van Zoonen meende te weten, dat in het bezwaarschrift van den minister naar voren wordt gebracht, dat de heer Korver voldoende was schadeloos gesteld door de salarisverhooging, welke hij heeft gehad. Daarom vond de minister het niet noodig, een schadevergoeding te geven. Wordt de zaak in ongunstigen zin beslist, stond er ver der, dan zullen de bevoegde instanties het daarheen leiden, dat het salaris herzien wordt. Dit vond spr. geen juist standpunt. De heer Dekker: Wij trokken dus altijd aan het kortste eind. De heer Engel meende, dat het salaris niet was verhoogd om den heer Korver schade loos te stellen doch dat dit was ter vergoe ding van de meerdere werkzaamheden. Spr. had niet gedacht, dat op deze gronden de be noeming te niet zou worden gedaan. Wij hebben ons niet te schamen, dat wij het niet goed wisten, vond spr. Ze weten het daar ook wel eens niet. Den heer Brugman had deze uitspraak zeer gefrappeerd. De rechtspraak is in ons land nog niet volmaakt in orde. Daarna sluiting. De raad vergaderde Maandagavond. De voorzitter deelde mede, dat vanwege het Prov. Waterleidingbedrijf in N.H. een aanvang is gemaakt met vernieuwing van het leggen van buizen Beemster-Oost-Graft- dijk, aan welk werk door medewerking van de directie van genoemd bedrijf een drietal arbeiders uit deze gemeente zijn geplaatst. Als gevolg van dit werk zal de openbare weg te Oost-Graftdijk voor het verkeer ge sloten moeten worden. De mogelijkheid werd onder de bogen gezien of het verkeer al of niet door de Dorpsstraat ter plaatse geleid kan worden. De heeren Koppen en van Ammers namen terzake aan de discussies deel en wezen op de moeilijkheden. De heer van Ammers wees bovendien naar de boomen van het Zeeva rend fonds te Oost-Graftdijk. De heer P. Brouwer deelde mede, dat het fonds destijds deze boomen wel geplant heeft, doch deze thans eigendom zijn van particulieren. Het bestuur van het fonds snoeit bedoelde boomen geregeld en zal thans ook wel medewerken. Nadat de heeren Koppen, Brouwer en J. C. Heijnis deze aangelegenheid nog eens met den voorzitter deugdelijk onder de oogen hadden gezien, werd een en ander aan den voorzitter ter regeling overgelaten. Een adres van de commissie van voorbe reiding van de „kleuterschool" de Rijp-Graft werd zonder discussie voor kennisgeving aangenomen. Gewijzigd werd de verordening tot het heffen van besmettelijke ziektengelden in deze gemeente, n.L voor een in te stellen onderzoek thans een bedrag te bepalen van 2.—. Met algemeene stemmen werden vastge steld de ingediende voorstellen tot wijziging van de begrooting 1936. De voorzitter bracht namens B. en W. ter tafel de gemeenterekening 1936 welke reke ning thans den Raad werd aangeboden. Rondvraag. De heer J. Koppen bracht ter sprake de kuilen in den rijweg voor zijn perceel te West-Graftdijk en ontving de mededeeling van den voorzitter dat een en ander zal worden verholpen. De heer J. Koppen zou gaarne zien, dat door werkloozen deze kuilen enz. werden opgehaald, doch de voorzitter gaf een uit eenzetting omtrent tewerkstellen van werk loozen in werkverschaffing. De heer P. Brouwer bracht het verkeer door het dorp Oost-Graftdijk nog eens ter sprake in verband met de boomen langs den openbaren weg aldaar, alsmede de heggen en afrasteringen. Een en ander werd daardoor nogmaals deugdelijk besproken. De heer W. van Ammers Sr. deelde me de, dat de begraafplaats te Oost-Graftdijk nog in dezelfden toestand verkeert als voor heen, terwijl toezegging was gedaan dat hierin verbetering zou komen. De voorzitter deelde den heer van Am mers mede, dat inderdaad het grintpad is op geknapt. Dat alles thans niet kan worden uitgevoerd is in verband met de verlaging van de uitgaafposten in de begrooting 1937, hetgeen de laatste vergadering door den raad op advies van Ged. Staten is geschied. De gemeente Graft moet zich thans nog aan passen aan de beschikbare geldmiddelen. De heer van Ammers wees eveneens nog op den zandbak ter plaatse en verzocht op ruiming van dezen bak. Volgens spreker ware het beter een en ander goed in orde te brengen. De heer P. Brouwer meende te moeten veronderstellen dat bedoelde zandbak niet op het eigendom van de gemeente is geplaatst, doch waarschijnlijk op eigendom van de N.H. kerk. De voorzitter gaf den heer van Ammers nog omtrent deze aangelegenheid een uit eenzetting, waarna de discussie over deze z&slt werd gesloten. Na in comité te hebben vergaderd werd na heropening der openbare vergadering besloten aan B. Stam ontheffing van zijn aanslag hondenbelasting 1937 te verleenen tot een bedrag van f 3 onder voorwaarde, dat zijn hond voortaan behoorlek zal wor den vastgehouden. Daarna sluiting. DE STAAT WAARBORGT UITKEERINGEN. ALLE De voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar schrijft ons: Naar aanleiding van het in uw blad van 9 dezer onder bovenstaanden titel voorko mende stuk zij het mij vergund het volgende op te merken: De Vereeniging Buitendienstambtenaren in het Levensverzekeringsbedrijf heeft het noodig geoordeeld, de oogen van het publiek te openen voor de misleidende aanbeveling van de V.O.V. (Vrijwillige Ouderdoms Ver zekering). De misleiding bestaat daarin, dat aan de candidaat-verzekerden wordt medegedeeld, dat de uitkeeringen door den Staat worden gewaarborgd. De bovenbedoelde vereeniging meent met een voorbeeld te kunnen aantoonen, dat die waarborg heelemaal niet bestaat. Dat voorbeeld is natuurlijk ontleend aan de practijk der V.O.V.; de vereeniging had het immers over de uitkeeringen ingevolge de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Dat zou men inderdaad veronderstellen, want dan zou aan het voorbeeld beteekenis moeten worden toegekend. Zoo nauw neemt de vereeniging het echter niet; zij komt dan ook aandragen met een voorbeeld, ontleend aan de practijk der Invaliditeitswet, niet dus ontleend aan de vrijwillige, maar aan de verplichte ver zekering. Inderdaad bevat de Invaliditeitswet een bepaling, dat de rente ingevolge artikel 373 dier wet (een bepaalde vorm van ouder domsrente) niet wordt toegekend, indien de aanvrager is aangeslagen in de vermogens belasting. De Vrijwillige Ouderdomsverzekering wordt niet geregeld in de Invaliditeitswet, doch in de Ouderdomswet 1919. Dit is wellicht aan bovengenoemde ver eeniging ontgaan en daarom heeft zij het zeker niet noodig geoordeeld, om na te gaan, of in de Ouderdomswet 1919 een zelfde be paling voorkomt als in de Invaliditeitswet. Zij zou trouwens in laatstbedoelde wet te vergeefs naar een dergelijke bepaling heb ben gezocht, zoodat het aangehaalde voor beeld ten aanzien van de uitkeeringen der Vrijwillige Ouderdoms-Verzekering abso luut niets zegt. We hebben hier dus in het gunstigste ge val te doen met onwetendheid, want anders zou men moeten denken aan misleiding. Voor den onwetende is het echter gevaar lijk zich op te werpen tot voorlichter van het publiek; wie zelf niet zien kan, moet niet probeeren anderen de oogen te openen. Een enkel woord nog in verband met de inlichtingen, welke door een voorzitter van een Raad van Arbeid zouden zijn verstrekt. Vermoedelijk hebben de leiders van levensverzekerings-bedrijven zelf wel eens eenige ervaringen opgedaan omtrent de wijze, waarop het publiek verstrekte inlich tingen weergeeft. Daarom past ook hier de noodige voorzichtigheid bij het trekken van conclusies uit de mededeelingen van den verzekerde in het aangehaalde voorbeeld. Dat de bedoelde voorzitter heeft aange raden dóór te plakken ,is zeer goed mogelijk en ook wel te verklaren. Immers alleen de ouderdomsrente ex art. 373 wordt niet toegekend bij aanslag in de vermogensbelasting; onaangetast blijf echter het recht op invaliditeitsrente, op weduwen- en weezenrente. Met het oog op deze renten verdient het inderdaad aanbeveling, dat de verzekerde zelf zorg draagt, dat zijn rente- kaart van zegels wordt voorzien. Dat de bedoelde voorzitter zou gezegd hebben, dat de aanslag in de vermogensbelasting geen invloed zou hebben op de toekenning van ouderdomsrente art. 373, komt mij, op zijn zachtst uitgedrukt, wel héél twijfelachtig voor. Bij de Rotterdamsche rivierpolitie waren den laatsten tijd telkens weer klachten binnen gekomen, dat er aan boord van Rjjnschepen in de Rotterdamsche haven pogingen in het werk werden gesteld om menschen te vinden, die genegen waren om dienst te nemen bij de linksche par tijen in Spanje. Laar sedert korten tijd een maand geleden is bedoeld artikel in werking getreden het bevorderen van het dienstnemen bij de strijdmacht in Spanje strafbaar is gesteld, heeft de rivierpolitie diiect alle middelen in het werk gesteld om de gegrondheid van de gedane klachttn te onderzoeken en dit heeft thans geleid tot aanhouding van eenige personen tegen wie procesverbaal is opgemaakt. Bij het allereerste onderzoek kwam reeds vast te staan, dat de 36-jarige S. W. K., wonende aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam, betrokken was bij de zaak. Deze man, van beroep koopman-haven- Vrijdag 16 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgen wijding. 10.20 Viool en piano. 11.DecL 11.20 Melody Circle. 12.Kovacs Lajos' orkest, gr.pl. en orgelspel. 2.De tuin in Juli, causerie. 2.30 Zang en piano. (In de pauze gr.pl.) 3.15 Het Avro-dansorkest. 4.Gr.pL 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest en gr.pl. 7.Van den akker tot de fabriek, interview. 7.20 Gr.pl. 7.30 Ber. 7.35 God in ons leven, causerie. 8.20 Piano- voordracht 8.30 Literaire causerie. 9.Tenor en orgeL 9.45 Fantasia. 10.30 ANP-berichten. 10.40 VPRO- Avondwijding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medi tatie, gewijde muzik (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Sopraan en piano. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.Gr.pl. 2.30 Christ. lec tuur. 3.Viool en piano. 5.Deel. en gr.pl. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkestvereen. 9.05 De Frans Hals-tentoonstelling te Haar lem, causerie. 9.30 Vervolg concert. (10— ANP-ber.) 10.40 Gr.pl. 10.45 Zwemmen in zee, causerie. 11. 12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 Cello en orgel. 12.50 BBC- dansorkest. 1.35 Cricketverslag. 1.50 Het Schwiller Strijk Octet. 2.35 Gr.pl. 3.05 Pianovoordracht. 3.35 Causerie over Sir John Fran- klin. 4.05 Revue-progr. 4.50 Gr.pl. 5.20 Cricketrep. 5.35 Gr.pl. 6. Sportrep. 6.20 Ber. 6.45 BBC-Har- mopie-orkest en solist. 7.35 Voor tuinliefhebbers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 BBC-Midland-orkest. People en the move, causerie. 10. 8.50 Revue-progr. 9.20 Ber. 9.40 Het Philharmonie-Ensemble en sopraan. 11.Deel. 11.20 HetGros- venor House-orkest. 11.5012.20 Dansmuzieg. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.50 L. Goldy's orkest en zang. 2.50 Radiotooneel. 4.20 Gr.pl. 5.50 Cellovoordr. 6.05 Zang. 7.50 Viool en piano. 8.50 Zang. 9.20 G. Curti's orkest. 10.50 Gr.pl. 11.201.05 Orkestconcert en het Loewenguth-kwartet. KEULEN, 456 M. 6.50 Politiemu- ziekkorps. 7.30 Gr.pL 8.50 Omroep- schrammelensemble en de twee Sewald's (accordeon). 9.50 Gr.pL 12.Westduitsch Kamerorkest. 2.50 Gev. concert. 4.20 Omroep- Amusementsorkest. 5.40 Zang. 6.20 Gr.pl. 7.20 Westduitsch Kamer orkest. 8.30 Kamerorkest. 9.20 Sted. Orkest van Düsseldorf. 10.50 12.20 W. Stanke's orkest, het Normann-piano-trio en accordeon. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Willie Lewiss' Band en de Lanigiro Hot Players. 6.20 en 6.50 Gr.pL 7.20 Pianovoordr. 8.20 Omroeporkest en radiotooneeL 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 1.05 Salon- orkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Kleinorkest. 5.40 DecL en gr.pl. 6.Accordeonmuziek. 6.35 Gr.pL 6.50 Vioolvoordr. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsymph.-orkest en solisten. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroepkleinorkest. 9.30 Radio tooneeL 10.20 Ber. 10.50—12.20 W. Stanke's orkest, pianotrio en solist. (11.05 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO- S DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35,.Parijs R. 10.35—12.35, Keulen 12.35—13.20, Brussel VL 13.20—13.35, Keulen 13.3514.35, Droitwich 14.3515.35 D.sender 15.35—16.20, Keulen 16.20 —17.20, Brussel VL 17.20—18.20, Keulen 18.2020.20, Droitwieh 20.20—21.40, Brussel (Fr.) 21.40— 22.20, Brussel (VL) 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.3022.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35—13.20 Lond. Reg. 13.2016.05, Droitwich 16.05—18.20, Brussel VI. 18.20— 18.45, Droitwich 18.4520.20, Lond. Reg. 20.2020.50, Keulen 20.50 22.Droitwich 22.23.Lond. Reg. 23.23.20, Droitwich 23.20 —24— Lijn 5: Diversen. arbeider-verzekeringsagent, bovendien steuntrekker, ventte langs de schepen met scheermesjes en zoodoende kwam hij in kennis met talrijke personen. Hij maakte dan een praatje over politiek en zoo ter loops polste hij dan de menschen hoe ze over Spanje dachten. Wanneer hij meende, dat er wel iets in zou zitten, stelde hij ronduit de vraag of zij misschien interesse hadden om naar Spanje te gaan. Deze K, nu werd geschaduwd en het bleek de politie, dat hij diverse malen op straat samenkomsten had met zekeren A. A. v. d. R., een 36-jarige havenarbeider-varens gezel, die een van de vooraanstaande leden van de communistische partij is. Het nader onderzoek wees uit, dat K. eigenlijk tusschenpersoon was tusschen dezen v. d. R. en de Spanje-enithouisastelingen. Wan neer iemand inderdaad naar Spanje wilde, dan zei K.: Stel je maar in verbinding met v. d. R. Ook deze ontmoetingen hadden op straat plaats. Op verschillende tijd stippen zijn met dezen v. d. R. gezien de 34-jarige schippersknecht G. P. v. E. en de 39-jarige werklooze schilder J. v. d. V. Deze beide mannen zijn aangehouden en uit het verhoor bleek toen, dat v. d. R. hen had beloofd de zaak van het dienstnemen in Spanje voor hen te klaren. Zij zouden ongeveer 10 per dag verdienen. Aanvan kelijk was er sprake van, dat zij in de mjjnen zouden werken, maar tenslotte kregen zij toch het regelrechte antwoord, dat zij bij de regeeringstroepen zouden worden geplaatst. Er werd een datum af gesproken, maar door verschillende om standigheden werd het vertrek telkens weer verschoven. Definitief zouden de heeren evenwel tenslotte vertrekken op Dinsdag 13 Juli van het station D.P., 's middags 1 uur. De politie was ter oore gekomen, dat er dan een vijf -of zevental gegadigden zouden afreizen, maar tenslotte bleken alleen van E. en v. d. V. gekomen te zijn. Deze beiden stonden prompt om 12 uur op het Stations plein en wachttenwachtten Tegen kwart voor één arriveerde v. d. R., die beide mannen van geld voorzag. Hij - - L. 18 ms.andfen! gir<a-tius verzekerd legert diefstal.- 18 maanden allerreparoties gratis! Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: voegde er bij, dat zij een kaartje Bergen op Zoom moesten koopen en verder dat zij, wanneer ze eenmaal op het perron waren gekomen, net moesten doen of zij hem nooit eerder hadden gezien. De beide Spanjolen in spé kochten een kaartje, v. d. R. ging ook het perron op en het drietal deed alsof ze elkaar nooit hadden gezien. Maar v. d. R., die later over een retour kaartje Dordrecht bleek te beschikken, scheen nog andere kennissen op het per ron te hebben. Hij wisselde namelijk tel kens bikken en teekenen van verstandhou ding met een anderen man, die blijkbaar ook met den trein mee moest en waarin de politie direct een geleider van de beide naar Spanje vertrekkenden meende te zien. Kort daarop kwam de trein en het heele gezelschap, de twee gegadigden, v. d. R. en de vierde man, die later bleek te zijn de 33-jarige W. van R. een losse werkman, woonachtig te Amsterdam, eveneens een lid van de communistische partij en ook al voorzien van een spoorkaartje naar ULU, mujji J UU. - 87. De deuren stonden op een kier en waren met een haakje aan elkaar vastgemaakt. Voorzichtig stiet ze met haar staf tegen het haakje en de deur ging geruisloos open. Op haar muilen ging ze naar binnen 88. Wat gebeurde er toch allemaal in dat stiUe paleis. Waarom wordt er toch niemand wakker? De heks sloop door de gangen van het grote paleis en liep de trap af, zo zacht, dat er geen trede kraakte.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9