gET BETOVERDE BOS. AKKERTJES OTERLEEK SCHERMERHORN AKKER-CACHETS BERKHOUT WERVERSHOOP OUDORP STOM PETOREN TEXEL NOORDSCHARWOUDE Glimlach)* Oude steden in Friesland. Met gebouwen van zeldzame schoonheid. Ds. J. B. Oskamp te den Helder, onderwerp „Zending en Zender", Spr. citeerde een zendeling, die schreef en sprak over zijn zendingsarbeid. Van zijn boek „Zending is onzin" was spr. geschrok ken, doch toen hij verder las, kreeg hij een andere opinie. De zending vergeleek spr. bij van Gend en Loos en de Posterijen, die onze pakjes en de correspondentie verzorgen. De waarde van het verzondene komt tot uiting in de zegels die we plakken. En nu heeft men goedkoope frankeering voor „monsters zonder waarde". Zoo is het ook met den zen dingsarbeid, die betaald moet worden. Niet in loon, de zendeling heeft bescheiden eischen, doch zijn arbeid daarginds kost geld. En door het „plakken van de zegels", d.w.z. het bedrag, dat we er aan geven, of door op andere wijze onze belangstelling te toonen, geeft men aan of men het werk der zending begrijpt. Begrijpt men het niet dan is „zen* ding onzin En spr. liet nu het pakje open maken, dat we gezonden hebben. Daarin zit het Evangelie van Jezus. Onze belangstel ling moet ook blijken uit ons leven en wer ken, want zeide spr., en hij ging er uitvoerig op in op onze werken wordt gelet. Is ons werk niet in overeenstemming met onze da den, dan is onze „boodschap" naar de zen ding ijdeL Onze werken moeten we zien en uitvoeren in het licht der eeuwigheid. De zending zijn wij, de zender Jezus. Indien we het zóó begrijpen zijn het woord en de daad aan ons. Van strijden en zegen op West-Java. De tweede spreker was de heer D. J. Cou- mou, oud-hoofdonderwijzer aan de Zen dingsschool te Bandoeng, met het onderwerp „Van Strijd en Zegen op West-Java". De spr. gewaagde van den zegen en de teleurstelling, die de zendeling ondervond. Spr. zeide, dat het resultaat maar matig was, doch men heeft vol gehouden. Men heeft zich niet gestoord aan hen die meenden, dat het werk overbodig was. En later is Gods rijke zegen gekomen. Spr. die er 21 jaar werkzaam was, kon er van meespreken. Toen in 1933 de kerk een zelfstandige instelling werd, is het met het werk der zendelingen en hun inlandsche plaatsvervangers vooruit gegaan, wat blijkt uit 't groote kerkbezoek en de vele doopen. Breedvoerig weidde spr. uit over de bijzonderheden van de inland sche bevolking, waar het geloof in Jezus baan heeft gebroken, dank zij dat men de inboorlingen opzocht en hun nooden leerde kennen. Nadat spr. nog had uitgeweid over het werk van zendeling Voortman en zijn zegenrijken arbeid, zeide hij, dat men den Zaligmaker, die de weg, de waarheid en het leven is, kende en heieed, wat tot uiting kwam in hun leven. Spr. beval de zending, het werk van Jezus aan, die ons uitzendt voor Zijn kerk. Hierna werd gepauzeerd. De voorzitter deelde mede, dat bij de collecte twee bank biljetten van 25 waren en bracht den on bekenden gevers dank. Geen andere naam. Ds. J. F. Fritzsche uit Zaandam besprak het onderwerp: Geen andere Naam. Het on derwerp was ontleend aan Handelingen 4. Het heeft 't karakter van 'n Pinkstergetuige nis. Geen andere naam dan die van Christus. Zoo moeten wij 't aanvoelen. De zoekenden en dat zijn er velen moeten den naam van Jezus vinden en geen anderen naam. De wereld, die snakt naar het heil van boven, moet Zijn naam vinden en geen anderen. En dan een getuigenis als van Petrus. Als hij Hem ontmoet, getuigt hij van Hem. Altijd en overal. Zoo moeten ook wij met al onze gebreken van Hem getuigen, alleen Zijn naam kan redding brengen. Getuigen van Hem en die getuigenis aan anderen overbren gen of het mogelijk maken door ons gebed en offer. Getuigen wij zóó niet van Hem dan staan we aan den buitenkant. God geve dat wij ons positief uitdrukken en belijden Zijn naam en geen anderen. Afgezonderd. Ds. C. J. C. Dijkstra van Opperdoes behan delde het onderwerp „Afgezonderd". Spre ker ontleende zijn tekst aan het oude testa ment, toen Hiahima ujttrok om werkers te vinden voor het bouwen van een tempel. De werkers waren weinig, stonden in verge lijking met het groote werk ver van el kaar. Voor onze begrippen een onbegonnen werk, doch als God ons kracht geeft, kan het volvoerd worden. Zoo ook met ons. Wij staan afgezonderd van zoovelen die Hem niet kennen, doch gevoelen ons veilig omdat wij kunnen getuigen en daarom gevoelen wij ons niet afgezonderd. Wij hebben een geloof als Paulus en belijden Hem. Afgezon derd, doch één in Christus, die ons steunt in ons isolement. Geen isolement buiten God, doch in Hem. Jezus zien. De laatste spreker was ds. C. M. Krijger uit Beverwijk met het onderwerp „Jezus zien". Kort na de geboorte van den Heiland, al dus spreker, kwamen de koningen, die Jezus wilden zien. Zoo zijn er na hen duizenden gekomen. Wie geen jood was werd voor een „verdoemde" uitgekreten en het was begrij pelijk dat men in elk ras een ongeloovige zag. Velen zoeken Jezus om Hem te zien. En 't is opmerkelijk hoe velen zoeken naar wat anders. Hun „afgoden" kunnen hen niet bevredigen en daarom willen zij Jezus zien. Spr. trok een parallel tusschen het imitatie- en ware Christendom en zeide dat wij, zijn volgelingen, aan ieder Jezus, den redder en Zaligmaker moeten laten zien. Omstreeks 5 uur sprak ds. H. O. Mole naar uit Sint Pancras het slotwoord. De vwlichtingsavond. De V.V.V. wijdt al weken haar aan dacht aan den komenden verlichtingsavond op 12 Augustus a.s. Buurtcommissies en be sturen vergaderen om dien dag tot een te maken, waarover men geruimen tijd zal spreken. Gelukkig komt er meer teekening in het voorloopig program. Medewerking zal worden aangevraagd aan B. en W. en den administrateur van het G.E.B. om raadhuis en terras te verlichten. De buurt vanaf de Kerkelaan tot het landgoed Ter Coulster zal geïllumineerd worden en ook de Heeren- weg van de Verschuirlaan tot de witte kerk. Er komt meer belangstelling in die buur ten waar men tot heden weinig deed. Want het is noodig, dat de burgerij en niet de V.V.V. de illuminatie verzorgt en ook be taalt, want de V.V.V. heeft genoeg te doen om datgene te financieren, wat door de bur gerij moeilijk betaald kan worden. Boven dien heeft de V.V.V. de zorg voor de con certen. Niettemin zal zij leiding geven. Het doet prettig aan, dat er van de muziekgezel schappen drang uitgaat om mee te werken. En 't is ook niet uitgesloten dat de gymnas tiekvereniging Doves meedoet. Als dat mo- gelijk is zal het af zijn. Evenals 't vorig jaar zal de illuminatie in de Buurt zijn. Het is niet te verwachten, dat er in ter Coulster of de Verschuirlaan verlicht zal worden. Natuur lijk zullen de corpsen concerteeren, terwijl er nog andere attracties op het programma staan. Kostelooze rijwielbelastingmerken. Voor het aanvragen en afhalen van kos telooze rijwielbelastingmerken kan men zich alhier vervoegen ten huize van den assis- tent-dienstgeleider der directe belastingen enz. Heerenweg F 136, op de navolgende tijdstippen: op 21, 26, 28 en 30 Juli van 19-21 uur en op 24 Juli van 14-16 uur. Kookcursus. Op initiatief van den Boerinnenbond werd te Oterleek een kookcursus gehouden, waar voor een flinke belangstelling bestond. De leiding hiervan berustte bij mej. Bakker van Oegstgeest. Den laatsten middag werd de leid ster een fraaie pul aangeboden door de cur sisten als blijk van waardeering. De cursus omvatte de menu's wintervoe- ding en ziekenkost. Reeds zijn pogingen in 't werk gesteld, om alsnog een vervolgcursus te verkrijgen, speciaal vooi zomervoeding, waarvoor ook al weer een flinke belangstel ling bestaat, zoodat vast staat, dat ook deze cursus kan doorgaan. Autotocht ouden van dagen. Dinsdag vond het jaarlijksche uitstapje voor de ouden van dagen plaats. Na het nut tigen van een consumptie werd vanaf café Renses in een aantal luxe-wagens vertrokken over Purmerend en Amsterdam naar Ab coude. In „De Groote Plas" werd eenige tijd vertoefd, waarna de reis via Driebergen werd vervolgd naar Rhenen. Hier werd den oudjes een warme maaltijd aangeboden. Vervolgens werd het uitgebreide dierenpark bezichtigd, waarvan ten zeerste werd ge noten. Nadat allen voldaan waren, werd de tocht voortgezet over Bussum, waar in de Gooische Boer nog iets werd genuttigd. De terugreis werd genomen over Zaandam, waar koffie gedronken werd in café Bos, waarna men in den besten welstand en ten hoogste voldaan weer in Oterleek arriveer de. In café van Ham vertoefde men nog een tijdje heel gezellig onder de vroolijke mar- schen van het mandoline-orkest. Burge meester Huyser van Reenen sprak een slot woord, waarin allen werden bedankt voor de medewerking en zoo behoorde deze on vergetelijke dag voor de oudjes ook weer tot het verleden. Kermis. In tegenstelling met vorige jaren heeft onze kermis dit jaar een druk bezoek ge had. Het aantal kermis-exploitanten was geringer dan verleden jaar. Over het geheel genomen hebben zij goede zaken gemaakt zoo ook onze beide caféhouders. Zondag was het bezoek buitengewoon groot. De too- neel uitvoering van Maandag door het be kende gezelschap „Falkland" van Heiloo was mede goede bezocht, terwijl de spelers mooi spel gaven. is soo'n kokertje "AKKERTJES" een reii-*potheek op siehself, went se helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagensiekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, ens. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, I stuks 20 ct. Hond valt vrouw aan. Naar wij vernemen, heeft te Berkhout een ernstig voorval plaats gehad, hetwelk nog tamelijk goed is afgeloopen. Mej. de wed. P. de Haas zou een grooten hond was- schen, waartegen het dier zich verzette. Hij viel de vrouw aan en verwondde haar deer lijk aan handen en benedenarmen, zoodat dr. v. d. Linden, die spoedig ter plaatse was, verschillende wonden moest hechten. De burgemeester gelastte, dat de hond moest worden afgemaakt, waarmede de ge meenteveldwachter De Boer en rijksveld wachter Kulk zich belastten. Nadat het onbetrouwbare dier in het veld was opgespoord, werd het door den heer Kulk neergeschoten. Duizendste lid van het B.K.Z. Op 1 Juli gaf de heer Cees Beemster- boer, Wervershoof, zich op als lid van het Bonds Keuringsinstituut voor Zaaizaden B.K.Z. Dezer dagen werd hij aangenaam verrast door de mededeeling, dat hij als duizendste lid der vereeniging was ingeschreven, welk feit niet ongemerkt voorbijging. Gister im mers kwam de directeur van het B.K.Z., ir. Th. Arts, Heiloo, hem persoonlijk bezoeken en bood hem een herinnering aan, bestaan de uit een practisch tuinders-werktuig. Ir. Arts sprak daarbij de hoop uit, dat in de eerstkomende dagen vele telers van vrije boonen het goede voorbeeld van den heer Beemsterboer zouden volgen. Kosteloos rijwielbelastingplaatje. Degenen, die meenen in aanmerking te komen voor een kosteloos rijwielbelasting plaatje kunnen zich wenden tot den dienst- geleider der directe belastingen te Koedijk, Hoornscheweg 14 (Zeswielen), op 19, 20, 211, 22 en 23 Juli a.s., telkens des avonds van 79 uur. Kostelooze rijwielplaatjes. Voor het aanvragen van kostelooze rij wielbelastingmerken voor het tijdvak aan vangende 1 Aug. 1937 kan men zich wenden tot den ass.-dienstgeleider der directe belas tingen, den heer Stam, op Vrijdag 16 Juli en Maandag 19 Juli van 1820 uur, Zaterdag 24 Juli van 1618 uur, Maandag 2 Aug. en Donderdag 5 Aug. van 1820 uur. Brandspuitdemonstratie. Onder groote belangstelling werd Woensdagavond de jaarlijksche demonstra tie met de brandspuit gehouden. De jeugd liet zich niet onbetuigd en waagde er een nat pak aan. Geheel in orde bleek de spuit niet te zijn, na afloop werd zij ter reparatie naar den timmerman gebracht. Ponderboom op het hoofd. Woensdagmiddag kreeg de dijkopzichter C. Vlaming bij het laden van hooi op een wagen 'n zwaren ponderboom op het hoofd. De ongelukkige bleef bewusteloos liggen. De direct ontboden arts oordeelde onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis te den Helder noodzakelijk. De laatste bootdienst ondervond doordat de ziekenauto niet tijdig genoeg kon arriveeren, eenige vertraging. De toestand van den getroffene is hoogst ernstig. De electriciteitstarieven. In hotel „de Burg" werd een vergade ring gehouden van de dagelij ksche besturen van de aan den Langendijk en St. Pancras gevestigde Middenstandsvereenigingen en vereenigingen van vakliedenpatroons. Op deze vergadering was mede aanwezig de electro-technisch adviseur van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Door den ingenieur werd een uiteenzet ting gegeven van de mogelijkheden om te 89. Waar bevonden zich de slaapkamers van den koning en de koningin? waar was de slaapkamer van het prinsje? Dat moest ze weten. Ze loerde door elk slsutei- gat en luisterde aan iedere deur 90 Haha' Deze deur moest zij binnen. Met haar stafje raakte zij even de deur aan en geruisloos gmg die open. Op haar tenen sloop zij naar binnen. Daar zag zy het grote praalbed staan waarin de koning sliep. De slaap muts van den koning stak net boven de dekens uit, komen tot verlaging van de elctriciteitstarie- ven. Verschillende vragen die werden gesteld kon genoemde ingenieur beantwoorden en nader uitleggen. Tevens word door hem het rapport over deze materie samengesteld, aangeboden. Dit rapport zal in druk verschijnen en aan allen die op de lijsten hebben geteekend, benevens aan de raadsleden en leden van de commissie van beheer der licht bedrijven worden toegezonden. Mercurius. Dinsdagavond hield de afd. Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius in Concordia, al hier, voor de kantoorbedienden van den Langendijk, een propagandavergadering. Nadat de afdeelings-voorzitter, de heer Kraayo, de vergadering geopend had en de aanwezigen, die aan de uitnoodiging tot deze vergadering hadden gehoor gegeven, hartelijk welkom had geheeten, gaf spr. het woord aan den bondssecretaris, den heer Joh. M. de Zeeuw. De heer de Zeeuw zette op heldere en dui delijke wijze het werken en streven van Mercurius uiteen, schetste de financieele voordeelen welke aan een lidmaatschap ver bonden zijn en sprak vervolgens over de noodzakelijkheid voor de kantoorbedienden om zich te organiseer en. Hierna spraken de afd.-voorzitter en -se cretaris nog een kort woord over Mercurius. Het resultaat der vergadering was dat en kele der aanwezigen toetraden als lid, een der aanwezigen was reeds lid. Voorloopig moet onze liefde een geheim blijven, hè, schat!? Ja, maar je staat tegen de electrische bel aan! Het is noodzakelijk, dat een ieder zijn lichaam behoorlijk ontwikkelt en op peil houdt, H, L, O.-difdomal De heer C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, schrijft ons: Eens drong de middelzee diep in het land der Friezen door. Aan haar oevers ontstonden belangrijke handelscentra, die tot in onze dagen kostbare relieken uit een gouden tijd bewaarden. Zoo was Bolsward reeds vroeg een stad van beteekenis. Gesticht in de Frankischen tijd, ontving het van keizer Karei de Groote het recht tot het voeren van het keizerlijk wapen: de dubbele adelaar op een veld van goud. Ook na het verdwijnen van de Middelzee bleef de handel voor loopig bestaan. Keizer Sigismund nam de stad in 1422 op in het machtige verbond der Hanze. Ook daarna moet de stad tijden van grooten bloei gekend hebben. Dat blijkt wel zeer duidelijk uit den bouw van het monumentale stadhuis. Uit een op schrift van een gevelsteen valt af te lei den, dat het tegenwoordige Raadhuis van 1613 tot 1616 werd opgetrokken op de grondslagen van een vroeger stadhuis, gesticht in 1473. De hoofdingang van het architectonisch zeer fraaie gebouw is gelegen in de Markt straat. Een monumentale stoep in Rococo stijl, in 1765 in plaats van'den oorspronke- lijken toegang aangebracht, leidt naar de vestibule, de vroegere Vierschaar. Van hier voert een trap naar de fraaie raadzaal met haar hoogen schouw met karyatiden, haar balkzoldering met gebeeldhouwde corbeaux onder de moerbalken, haar rijk gebeeldhouwde toegangsdeur. Uitwendig is het fraaie gebouw een lust voor de oogen. Vooral het niet in de as liggend middengedeelte met de hoofd entree is met zijn monumentale bordes, zijn rijkbewerkten topgevel en zijn slanken toren van ongewonen rijkdom. De gevels zijn gemetseld van kleinen, rooden bak steen, waartusschen banden van zandsteen liggen. Daarvan zijn ook gemaakt de gevellijsten, kapiteelen, bazimenten, sluit- steenen, balustraden en beeldbouwwerken. Dan is er in Bolsward nog een ander gebouw van ongemeene schoonheid, de Groote of Maartenskerk. Dit in het midden der 15e eeuw opgetrokken gebouw geldt algemeen voor het mooiste Gothische bedehuis van Friesland. Bezienswaardig zijn de ryk gebeeldhouwde preekstoel, de mooie koorbanken en het kostbare orgel. Vele Friezen van edelen bloede liggen hier begraven, terwijl er in 1823 een ge- denkteeken geplaatst werd voor den Frieschen dichter Gijsbert Jacobs. In het monumentale kerkgebouw worden be waard de prachtige koorbanken, afkomstig uit de Kleine of Boerkerk, een overblijf sel van het vroegere Franciskaner kloos ter, ongetwijfeld een der oudste bedehui zen van ons land. Het stadhuis van Franeker, getuigt van den bloei van het oude Froonacker, eens een beroemde universiteitsstad. Met zijn slanke» toren, zijn mooie trapgevels, zijn zandsteenen lijsten, beelden, lofwerk, arabesken en wapenschilden maakt het een trotschen indruk, getuigenis afleggend val* den kunst- en burgerzin van Franekers vroede vaderen uit de 16e eeuw. In het oude gedeelte is een museum ingericht waar wij vele bezienswaardigheden tm Franekers roemrijke historie aantreffen. De Martinikerk, opgetrokken van zgn. „oude Friezen" dateert van 1421. Het be roemde Planetarium, vervaardigd doot Eise Eisinga, een eenvoudig wolkammer, heeft zeker wel het meeste bekijks. Het kunstige werk spreekt eigenlijk niet ge noeg tot den toeschouwer, omdat alles stil schijnt té staan. Alleen de zon is, alg we terugkomen van de bovenverdieping waar wij het ingewikkelde mechanisme kunnen bezichtigen een eindje verdet gekomen op haar baan. By sommige he mellichamen duurt het echter jaren', voonf ze zichtbaar van plaats zijn veranderd! Het mechaniek is zeer primitief ver vaardigd. De kamraderen bestaan uit eikenhouten schijven, waarin spijkers worden geslagen. En toch loopt alles reeds meer dan rnderhalve eeuw met eeij accuratesse, die eerbied afdwingt. Wel'k een geduld, maar ook welk een groot aan tal berekeningen zijn noodig geweest, om dit ingewikkelde uurwerk samen te stel len. Franeker bezit vele oude gevels, waar van sommige de herinnering aan oude stinsen bewaren. Ook Sneek heeft een fraai stadhuis - al is dat dan niet zóó oud met een bizon- der mooi en rijk bewerkt bordes. Men toont er u den helm van Groote Pier, den Kimwerder boer, eens de schrik der Zui derzee. Bovendien kan het bogen op een fraaie Waterpoort, een buitengewoon mooi stuk strategische architectuur uit het bloeiperiode van de Hollandsche renais sance. Om duidelijk te doen uitkomen, dat Friesland den liefheber van oud-steden schoon veel biedt, noemen wy nog da massale Oldenhove en de fraaie Kanselarij te Leeuwarden, waar de pittoreske grach tjes hem zeker rullen boeien. Bovendien Fezit de provincie met zijn vruchtbare akkers en zyn grazige weiden een zeer aantrekkelijke natuurschoon. Zijn daar niet in de eerste plaats de schitteren de meren, die een paradijs mogen heeten voor eken liefhebber van de watersport? Zijn daar niet de zandige hoogten van de Friesche wouden met de mooie bosschen van Oranjewoud, Beetsterzwaag en Olter- terp? En is daar niet het schilderachtige Gaasterland met zijn bijna beroemde klif fen? Bdrdes raadhuis Bolsward (foto A. N. K £9

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11