I 10 s IS s Het avontuur met de Vrachtauto Wij gaan „knopen werpen" tien brief met open ruimten Wetenswaardigheden. Bijna niet te geloven TOON WAT JE KUNT Aardige voorbeelden om te kleuren Otto als Horlogemaker VOOR ONZE KINDEREN door Carly Vos. Op de Brink bij ons in het dorp staan 's avonds lange rijen grote vrachtauto's, die volgeladen, tegen middernacht naar ver verwijderde plaatsen vertrekken om daar vroeg in den ochtend aan te komen, zodat de verschillende bestellingen vroeg bij de mensen kunnen worden bezorgd. Bij elke boom staat dan zo'n bakbeest van een vrachtauto, terwijl de chauffeur meestal met een hulpchauffeur nog van de laatste ogenblikken rust genieten en zich te goed doen aan een warme kop koffie. Maar eindelijk is het dan zover en binnen een kwartier zijn alle auto's vertrokken en staat de Brink daar leeg en verlaten. De reis van zo'n vrachtauto gaat ech ter niet altijd even gemakkelijk, vooral als het stormt of als de wegen glad zijn van de regen, dan is oppassen de bood schap. Een van de chauffeurs had echter enkele jaren geleden eens iets zo vreemds meegemaakt, dat hij het nog dikwijls daarna vertelde. Het ging om een dief stal, die zo geheimzinnig was, dat men er de oplossing in het begin niet van kon vinden. Hier volgt het relaas. Bruinders, de chauffeur had dikwijls zoveel vracht om weg te brengen, dat het niet allemaal in die ene grote vracht auto kon. In dergelijke gevallen werd er dus een aanhangwagen achter de auto vastgekoppeld. Welnu, in die aan hangwagen, waarvan de achterdeur na tuurlijk afgesloten waren, lage grote pak ken met bontvellen, die aan een bont- mantelfabriek moesten worden afgeleverd, Onderweg werd drie maal halt gehouden. Iedere keer werden de wagens even ge controleerd of alles nog in orde was. Bij de eerste controle was alles in orde, ogenschijnlijk bij de twede ook, doch bij de derde maal stond tot grote schrik van de beide mannen de aanhangwagen open en de pakken met vellen waren er uit verdwenen. Onmiddellijk telefoneer de hij naar zijn firma en naar de politie, die terstond op onderzoek uitgingen, doch zonder enig resultaat. Enkele weken daarna overkwam een van de andere vrachtrijders hetzelfde, en weer waren het bontvellen, die de grote aantrekkingskracht schenen te hebben. Toen nu Bruinders weer met de aan hangwagen weg moest, en eveneens ge laden met bontvellen, nam hij te voren de politie' in de arm. Een van de re chercheurs verstopte zich in de aanhang wagen achter de pakken met vellen, zo, dat er niets van hem te zien was, want hij wilde de oplossing van het ge heim weten. Eerst ging alles goed, de eerste con trole had plaats en er was niets ver dachts te bemerken. Even voorbij de tweede controle echter, naderde er een personenauto in grote vaart en hoe on gelooflijk het ook klinkt, een van de inzittenden nam een gewaagde sprong en kwam op de aanhangwagen terecht. Spoedig hoorde de rechercheur hem over het dak van de wagen heenlopen en niet lang daarna werden de achterdeuren met een valse sleutel geopend, De dief Mijn neefje zond mij vorige week een brief, doch toen ik hem wilde lezen ging dat zo gemakkelijk niet Want wat had die kleine grappemaker gedaan Hij had eenvoudig hier en daar een woord weggelaten, dat moest ik dan zelf maar zien in te vullen. Ik vond het idee zo grappig, dat ik hieronder het briefje voor jullie laat afdrukken. Lieve Ik wilde U al lang maar kwam niet omdat geen tijd had. Het is hier heerlijk, iedere schijnt de de is blauw en de zingen. Wat dat U niet bent. Gisteren heb ik op een gereden. Bijna was ik maar mijn ving mij nog op tijd op. Lieve ik weet meer, wat schrijven zal. Vele groeten van neefje Pim. En, hebben jullie het briefje kunnen lezen Voor de kinderen, die niet alle woorden hebben kunnen vinden, zal ik ze in volgorde hieronder schrijven. Dus, op iedere plaats waar een streepje staat komt het volgende woord, tante schrijven er toe ik weer dag zon hemel vogels jammer hier heerlijk fiets gevallen vriendje juist op tante niet ik hartelijke uw. klom nu naar binnen. De rechercheur wilde onmiddellijk te voorschijn komen, doch dan had hij niet geweten, wat er zou gaan gebeuren, hij liet de man dus rustig zijn gang gaan. Welnu, deze be gon onmiddellijk de pakken met bont vellen uit de auto te gooien, die door een vlak daarachter komende vrachtauto werden opgeraapt een meegenomen. Even voor de derde controle begon de auto langzamer te rijden zodoende zag de dief kans van de wagen af te springen en wilde juist naar de personen auto toelopen, die ergens op een zijweg verscholen stond, toen de rechercheur eveneens uit de aan hangwagen sprong en binnen enkele tellen de dief bij zijn kraag had gevat Daar er voldoende politie bij deze der de stopplaats op gesteld stond, had men nu spoedig ook de vrachtauto te pakken, waar de buit in opgeborgen was, evenals de per sonenauto, waarin de handlangers van de dief op hem 1 zaten te wachten. „Ja", zei Bruin ders, „dat was een rare geschiedenis, die ik niet gemakkelijk zal vergeten, al rijd ik nog twintig jaar met de vracht auto's door het land." Dat geloven wij graag en daarom wensen wij hem tot afscheid veel geluk en voor allesgoede reis. 5" 15 10 w Dit is een aardig spelletje, dat je zelf kunt maken, als je maar stevig karton hebt. Dit moet I Meter lang en 80 cm. breed zijn. Door grove lijnen wordt het karton ingedeeld, zoals het plaatje aan geeft en de hokjes genummerd met grote duidelijke cijfers. Je speelt met platte knopen. Ieder mag 5 maal werpen. Het karton wordt op de grond gelegd en wanneer je allemaal op een afstand van drie meter hebt plaats genomen, werp je om beurten de vijf knopen en probeert ze in de hokjes met de hoogste cijfers te gooien. Wordt een knoop door een latere worp naar een ander veld ver schoven, dan telt alleen de laatste ver plaatsing, ook al is dit hoger of lager dan de vorige. Als de vijf knopen gegooid zijn, worden de punten opgeteld en de volgende speler begint. Wie de meeste punten heeft gekregen, is winnaar. Het vleesch van de walvis Op de markt te Parijs is dezer dagen voor het eerst walvisvlees aangevoerd, wat bij de huisvrouwen groot opzien baarde. De verkopers verzekerden echter dat het walvisvlees net zo klaar gemaakt moet worden als rundvlees en dat het heel lekker smaakt De stand der eoren. In Amerika let men er in verschillende staten op, hoe bij de automobilist de oren aan het hoofd zitten. Men beweert namelijk, dat personen met laagzittende oren gevaarlijke autobestuurders zijn. Gelukkig, dat wij hier zo iets nog niet hebben 1 De vergiftigste slang De vergiftigste slang van lndiè is de Aghan Thar, die zelfs over zijn lichaam giftig is. Het gras waar het dier door heen kruipt, wordt na de aanraking bruin alsof het verdord is terwijl zelfs de grond waarop het dier geslapen heeft, daarna helemaal vergiftigd is. Wij denken altijd, dat kurk zoo bui tengewoon licht is, nietwaar, want als wij een kurk van een fles op onze hand wegen, dan kunnen wij het ge wicht ervan nauwelijks waarnemen. Kurk blijft in het water altijd drijven, omdat het nu ja, omdat het „zo licht is als kurk" Als wij echter eens een bal van kurk konden maken met een straal van 1 Meter, hoeveel zou die bal dan wel wegen? Wij moeten ons vooistellen, dat zo'n bal iets hoger is dan een normaal mens, en natuurlijk even dik als hoog. Er zullen er maar weinig zijn, die het juiste antwoord vinden, want de bal zou een ton wegen, dat is 100 Kg. 4 Terwijl wij kurk onderschatten, over- Hierbij een prent, waarop zeven ver schillende dieren zijn afgebeeld. De be doeling is, dat jullie deze prent eens mooi gaat kleuren. Niet zo maar luk raak, maar nauwkeurig en met goed gekozen kleuren. Bovenaan links zien jullie een vlinder. Houd je van witte vlinders met gele stippeltjes op de rug, maak deze vlinder dan wit en geel. De kop kan een klein beetje bruin zijn, want let maar eens op, en witte vlinder heeft toch altijd nog een donker kopje. Nu kijken we naar de zwaluw. Een prachtige vogel, vindt jullie niet? Weet je er de kleur van Meestal blauwzwart, je weet wel, van dat fluweelachtig blauw, iets lichter dan zwart, maar toch niet veel. Verder gaan we. Wij zien een kip. Een dikke kloek. Maak haar bruin met goudgeel en geef haar een helrode kam. De poten kunnen geel zijn en de staart iets donkerder bruin. De slak is ook een aardig dier om te kleuren. Het huisje is grijsachtig bruin en heeft meestal de kleur van de grond, waar de slak overheen kruipt. De slak zelf kan geelbruin worden gemaakt Haar voelhorens zijn over het algemeen zwart. Dan volgt de kreeft Brr.Wat riet hij er gevaarlijk uit I Maar wij zijn niet bang voor hem, hoor! Wij durven hem zelfs wel te kleuren. Wat dachten jullie? Rood Mis hoorRood is een kreeft alleen als hij gekookt is, maar hij is grijszwart met vuilgele poten en iets lichtere scharen. Tenslotte komt de vis aan de beurt. Wat een mooie vis, wat zou het ervoor een zijn? Een schelvis of een karper? Om een vis te kleuren moeten wij eens goed nadenken, want een vis heeft eigenlijk niet veel kleur. Maak daarom de rug blauwachtig grijs en de buik iets lichter om tenslotte over te gaan tot wit. Het oog kan rood zijn, want vissenogen zijn heel dikwijls rood. De bek is ook wit en de kop van boven weer wat blauwachtig. De vinnen zou je grijs kunnen maken en de staart eveneens. 'Z.o, kinderen, veel plezier met het kleuren van dit aardige prentje. schatten wij gewoonlijk metaal. Nemen wij bijvoorbeeld een gewoon waterglas en we vullen dit tot aan den rand met water. Hoeveel spelden kan men dan nog in het glas doen, voordat het water over den rand heenvloeit De lezer zal waarschijnlijk zeggen hoogstens 12, maar hij is beslist ver baasd als hij zichzelf door een proef kan bewijzen, dat er werkelijk 1700 spelden voorzichtig een voor een in het glas kunnen worden gedaan, voordat het water overloopt De verklaring van dit wonder is, dat wij aan de bovenkant van het glas een beetje ruimte overhebben, terwijl het water nooit overloopt, als het den rand van het glas bereikt, doch zich in ronde vorm een beetje boven de rand verheft Daarbij hebben wij de hoeveelheid me taal, die aan een speld zit, schromelijk overschat, want een gemiddelde sfield meet slechts 0.0059 kubieke centimeter. Het waterglas heeft van boven een door snede van bijna 8 cM., zodat de opper vlakte van het water, als het glas tot aan den rand gevuld is, ongeveer 50 cM bedraagt. Het is bekend, dat water ongeveer 2 milimeter boven de glasrand uitstijgt zonder er over heen te vloeien. Als «dj dus het glas precies tot aan de rand vul len, kunnen wij er nog ongeveer 10cM water bijvoegen, of deze zelfde hoeveel- ivnn aAD 6pe^en> dat zijn er ongeveer 1700. Dat is een hele berg spelden ris men die zo maar zonder meer in een glas gooit Jullie ziet hieruit, hoe weinig wij nog van de gewone dingen om ons heen afweten. IWat, wil mijn horloge niet meer lopen? Het is niets erg, zal ik hopen. En het grote keukenmes, ■jut hij precies bij het cijfer 6. 3. De veer neemt al heel gauw de vlucht En springt van schrik hoog in de lucht. 4. Wat er overblijft, moet het gezegd Welnu, in de asbak kwam alles terg?"'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12