RUSLAND'S TWINTIG JAREN. Spoct JCeek ói School De jongste zuivering was uitsluitend een strijd om de macht tusschen wedijverende leiders. Geen spoor van een volksbeweging. De ontwikkeling van de politieke crisis in België. Een voorloopige oplossing. D.A.W. I ongeslagen kampioenl Bij het kampioenschap van D. A. W. Stalin In drie lange artikelen geeft een me dewerker van de Times een overzicht van de ontwikkeling van de Sovjet-poli tiek in de twintig jaren, die weldra se dert de revolutie van October 1917 ver- loopen zullen zijn Hij knoopt aan bij de executie van de acht generaals van het Roode Leger, nu enkele weken geleden, en meent, dat van onpartij dig standpunt de opvatting van de Sovjet pers zelve, dat hierdoor de Sovjet-macht ge consolideerd is, gegronder moet worden ge acht, dan de meening, die men in het bui tenland heeft kunnen hooren verkondigen, dat dit het begin van het einde was. „Stalin sloeg toe, voordat zijn vijanden gele genheid hadden om hun slag voor te bereiden, mis schien zelfs voordat zij er zich goed en wel van bewust wa ren, dat zij zijn vijanden waren. Er is geen spoor ge weest van eeniger- lei volksbeweging. Op proletariër noch boer is eenigerlei beroep gedaan. Waar het om ging, indien het ergens om ging, was een strijd om de macht tusschen wedijverende of poten tieele leiders. Toch valt er niet aan te twijfelen, dat Moskou een ernstige crisis heeft doorge maakt; en het is best mogelijk, dat de ge schiedschrijver van de toekomst Juni 1937 zal beschouwen als een keerpunt in de lotge vallen van het Sovjetregiem". Het centrale en fundamenteele feit, aldus de schrijver is dat het hedendaagsche Rus land ten prooi is aan een industrieeie revo lutie, welke te vergelijken is met die welke West-Europa honderd jaar geleden getrans formeerd heeft. Evenals elders verwekt de Russische industrieeie revolutie een snelle verschuiving wat de dichtheid van de bevol king betreft tusschen stad en land. Hoe pa radoxaal het klinken moge, de Sovjet-unie is niet zoo heel ver af van het vraagstuk van andere industrieeie landen: de af vloeiing van de plattelandsbevolking. Dit klemt temeer, daar de boer in de Sovjet-unie altijd aan het kortste eind getrokken heeft, ook in zijn nieuwe gedaante van collectieve boer, terwijl er voor den Russischen fa brieksarbeider veel gedaan is: hij heeft een redelijk zekere kans op werk en naar Russi sche maatstaven voldoend» loon om van te leven. Hij is beter af dan hij ooit geweest is en beter af dan zijn neef van het platte land. Een nieuwe middenstand. Maar, zegt de schrijver, evenmin als in het westen heeft de industrieeie revolutie in Rusland het proletariaat aan de macht gebracht, dat de spieren en peezen voor de industrieeie productie levert, maar een nieu we sociale laag, een soort van nieuwen mid denstand, die voor de hersens en het kapi taal zorgt. De eigenaar van de hersens is de bureaucraat en die van het kapitaal de staat zelf, die in laatste instantie echter ook uit menschen bestaat. „Het eerste instinct van den nieuwen Russischen bureaucraat de kapitalist en de kantoorbeheer van de in dustrieeie revolutie is een levenspeil te bereiken, dat hem boven het proletarische gemeen verheft. Hij wenscht beter voedsel en betere behuizing, betere kleeren voor zijn vrouw, betere plaatsen in den schouwburg, de mogelijkheid om zijn eigen dokter te kie zen en hem te raadplegen zonder uren of dagen in een ziekenhuis-queue te staan en duizend andere voorrechten, die in Rusland, evenals overal elders, het prerogatief van de welgestelden zijn; en in het bezit van deze privileges wenscht hij een doeltreffende staatsmachinerie, met een doeltreffende le ger- en politiemacht om hem het bezit ervan te verzekeren. Al deze dingen begint de nieuwe Russische middenstand, hoofdzake lijk bestaande uit ambtenaren, ingenieurs, bedrijfsleiders, officieren van het Roode le ger enz., langzaam maar zeker te verkrij- gen Tegelijk constateert de schrijver echter, dat dit belangrijke voorbehoud moet worden gemaakt: „de klassen in de Sovjet-Unie zijn nog niet gekristalliseerd en zullen misschien wel nooit kristalliseeren, gelijk ze gedaan hebben na de industrieeie revolutie in West- Europa. De proletariër heeft geen proleta riër te blijven en de boer geen boerDe zoon van den kolendelver heeft een even goeden kans om zijn weg naar den bevoor rechten kring te vinden als de zoon van een kantoorheer of een commissaris. La carrière ouverte aux talents is het wachtwoord in Sovjet-Rusland. Er zijn klassen; maar een heeleboel talent en een beetje geluk zullen de slagboomen daartusschen opruimen". Het beleid van Stalin wijkt af van Lenin's principes. „Zulk een systeem, zoo gaat de schrijver voort, hoe prijzenswaardig ook, beteekent een geweldige afwijking van de beginselen van 1917". Dat is voorzichtiger uitgedrukt dan tenslotte de strekking van het tweede artikel wordt, waarin de schrijver het tracht voor te stellen, alsof de practijk van Stalin slecht aanpast bij de theorie van Lenin, wiens inzichten, althans voor wat November j 1917 betreft, „onberispelijk marxistisch" worden genoemd. Wanneer hij nagaat, hoe zich sedertdien de denkbeelden over „de af sterving van den staat" ontwikkeld hebben, blijkt hij zeer sceptisch te staan tegenover de mogelijkheid, dat de huidige machthebbers in Rusland daar nog in ernst aan zouden gelooven. „De afsterving van den staat speelt in de Sovjet-dogmatiek in vele opzichten dezelfde rol als de wederkomst van Chris tus in de christelijke theologie. Zij neemt een essentieele plaats in, in iedere geloofs belijdenis. Maar sedert de dagen van de pri mitieve kerk is het vooruitzicht niet als op handen beschouwd en heeft men het niet veroorloofd invloed te oefenen op de dage lij ksche practijk". De nieuwe grondwet een slag voor het marxisme. De schrijver meent eveneens, dat het mar xisme een slag toegebracht is door de nieu we grondwet, die als beginsel van het socia lisme vooropstelt, dat ieder zal werken naar zijn bekwaamheid en daarvoor beloond zal worden overeenkomstig zijn prestatie, maar geeft daarbij blijk van onvoldoende kennis van marxisme en Leninisme beide, daar reeds Marx het socialisme als een aan het communisme voorafgaande faze beschouw de, waarin van een egaliseerende belooning naar behoefte nog een sprake kon zijn, ter wijl Lenin de verwezenlijking van het com munisme aan een toekomst voorbehield, waarvan het „overgangstijdperk", als hoe danig hij de eerste jaren na de revolutie aanmerkte, nog door de periode van het so cialisme gescheiden zou zijn. Hij heeft desondanks wellicht niet heele- maal ongelijk, als hij veronderstelt, dat „vele duizenden oude bolsjewiki" heden ten dage merken, dat het systeem dat Stalin ontwik keld heeft, zeer veel verschilt van het systeem, waarvoor de bolsjewiki in 1917 ge vochten hebben", omdat toen innerlaad de verwachtingen van de revolutie voor de meeste hunner een veel radicaler karakter droegen dan de latere practijk bleek te kun nen volhouden. „Maar, vervolgt hij, de meeste slachtoffers van de Stalinistische ter reur behooren waarschijnlijk tot een andere catagorie. Gedurende de laatste vijf jaar heeft de partijlijn zooveel haardspeldbochten gemaakt en is het tempo zoo vurig geweest, dat vele mededingers, met den besten wil ter wereld, het niet hebben kunnen bijhouden". „In geen sfeer is de koerswending van de Sovjet-politiek in de laatste vijf jaar zoo abrupt en zoo volledig geweest als in inter nationale aangelegenheden", aldus het thema van het derde artikel, waar de leuze van de wereldrevolutie tegenover die van het socia lisme in één land wordt gesteld. „Het is een merkwaardig feit, aldus weer de schrijver, dat een staat, die een loopende onderneming is, onafhankelijk van zijn eigen wil, een soort van geïnvesteerd belang krijgt bij de politie ke en economische stabiliteit van andere sta ten. Het werd spoedig duidelijk, dat het erg ste, dat het Vijfjaarsplan zou kunnen over komen, een politieke of economische omwen teling zou zijn, die de wereldprijzen of de koopkracht van Rusland's voornaamste klan ten aantastte. Een wereldrevolutie zou, ver van het eerste doeleinde van de Sovjetpoli- tiek, ee.i ramp van de eerste grootte zijn Sinds 1928 zijn de internationale reacties van Sovjet-Rusland precies dezelfde geweest als die van een gewonen kapitalistischen staat". In denzelfden geest verloopen de beschou wingen over de Komintern, welks „huidige politiek" rust op de veronderstelling, dat de politieke vereischten van den Sovjetstaat in- dentiek zijn met de wereldomvattende belan gen van de arbeidersklasse in haar geheel". „De buitenlandsche politiek van Sovjet-Rus- land en de politiek van de Komintern han gen daarom niet langer af van beginselen die in marxistische teksten te vinden zijn, maar van dezelfde overwegingen van ver licht eigenbelang, die de buitenlandsche po litiek van de democratische en fascistische landen bepalen". De schrijver meent zelfs, dat „de theorie, dat de Sovjet-regeering be lang heeft bij de schepping van een „linksch front" ter verdediging van de democratie te gen fascisme een westersch uitvindsel is, dat geen steun vindt bij de officieele woordvoer der van de Sovjet-politiek", met welke woor den de Sovjet-Unie klaarblijkelijk verweten wordt, dat zij zich niet tot de woordvoerd- ster van den Komintern maakt, die sedert het Vilde congres met alle macht de volks- frontpolitek zoekt te realiseeren. De conclusie is: „De Sovjetregeering heeft binnenlands de handen vol. De vrees voor Duitschland en Japan vormt een effectieve pen op den neus van buitenlandsche ambi ties. Een tijdelijke verkoeling op de confe rentie van Montreux van verleden jaar ten spijt, bestaat er op het oogenblik geen ern stige botsing tusschen de Engelsche en Sov- jetbelangen, behalve in zooverre de Sovjet invloed in Frankrijk de vooruitzichten voor een regeling met Duitschland vermindert. De huidige Sovjet-politiek, in binnen- en buitenland, mag den orthodoxen communist bezig houden. Maar de kapitalist zal niet ge makkelijk te overtuigen zijn, dat zij een nieuw recept behelst, dat de kapitalistische wereld tot dusver niet ontdekt heeft". A<><>Ö<>O<X>OÖO<XX>O<XX>O<X><X>OOOO<><><? De keuze van de krant is een belangrijk iets! Doe serieus uw keus, want anders helpt het niets 1 Wanneer U adverteert, neemt dan een GOEDE krant, Wij kennen er hier één t De ALKMAARSCHE COURANT! QWQWWWWWQVV'V v y VV'V (Van onzen correspondent.) Brussel, 13 Juli 1937. De telegrammen hebben u gemeld, dat de minister van justitie, de heer de Laveleye, ontslag heeft genomen en dat de heer van Zeeland naar aanleiding hiervan het collec tieve ontslag van de regeering heeft aange boden, zonder dat zulks werd aanvaard door den koning, met uitzondering van dat van den heer de Laveleye, wiens besluit onwrik baar bleek te zyn. De ontwikkeling van de politieke crisis in dit land was voorzien, en wat nu gebeurt hebben wij in onze correspondentie ook voorspeld, zonder profetische gaven te bezit ten. Reeds vóór de Amerikaansche reis van den heer van Zeeland was er sprake over moeilijkheden die moesten worden over wonnen, welke moeilijkheden hoofdzakelijk slaan op kwesties van personen. Men heeft toen de zaak verdaagd tot na den terugkeer van den eersten minister uit de Ver. Staten. Onmiddellijk na zijn aankomst zijn de be sprekingen begonnen met de politieke groe pen, waarvan men nu het resultaat kent. Ongetwijfeld is dit slechts een voorloopige oplossing en het is eigenlijk geen elegante manier om een medewerker van den regee- ringsploeg aan den dijk te zetten. Het is waar dat de hoogere belangen welke op het spel staan den heer van Zeeland niet veel keuze laten en dat er een volledige eensge zindheid is blijven heerschen tusschen den eersten minister en zijn ex-minister van justitie. Doch in de politieke kringen heeft men den indruk dat hij het kind van d: re kening is en dat hij werd opgeofferd, nadat hij diensten heeft bewezen aan de regeering welke niemand in zijn plaats had willen be wijzen op den post van minister van justitie. Hij is het immers geweest die de amnestie heeft verdedigd in Kamer en Senaat en die naar aanleiding hiervan heel wat aanvallen heeft te verduren gehad. De omstandigheden waarin hij aan het bewind gekomen is, heb ben de leden van zijn partij tegen hem in genomen en dat is de eerste oorzaak geweest van de animositeit onder de liberalen tegen hem. Hij had een mandaat gekregen waar van hij is afgeweken te eigen bate. Dat heeft men niet kunnen vergeten. Doch als minister van justitie heeft hij zich moedig gedragen. De liberalen eischten de vervanging van al de liberale ministers in de regeering, doch daarop is de hèer van Zeeland niet ingegaan. De liberalen wenschen dat de niet-parlemen- tairen zouden vertrekken. Er heerscht een zeker ongeduld bij een aantal vooraanstaan de personen in de partij om in een mimste- rieelen zetel plaats te nemen. Het ontslag van den heer de Laveleye is als het ware een concessie aan deze laatsten. Maar mén zal begrijpen,, dat hiermee de moeilijkheden nog niet van de baan zijn en dat er nog zullen worden gemaakt om het de regeering onmogelijk te maken. De rexistische agitatie heeft zich verplaatst en is nu ondergrondsch aan het werken. Zij wil een geest van oppositie tegen de regee ring in leven roepen, die als een soort mystiek zou moeten werken en de jongste incidenten welke zich in de straten van Brussel hebben voorgedaan zijn daarvan het beste bewijs. De incidenten vooral in ver band met de amnestiekwestie, en waarin de koning, zooals men weet, zich andermaal heeft geopenbaard als een waar staatsman, zijn kenschetsend in dit opzicht. Tegen deze agitatie zal de regeering maat regelen hebben te nemen en het is_ waar schijnlijk dat het regeeringsprogramma, ze kere veranderingen zal ondergaan. De basis zal worden gewijzigd, nadat in de vervan ging van den heer de Laveleye zal voorzien zijn. In welken zin? Hierop kan voorloopig geen antwoord worden gegeven. De heer- schende meening is dat aan degenen zal worden tegemoet gekomen die opkomen te gen den toenemenden invloed van de socia listen. De heer van Zeeland is handig genoeg om dit te laten gebeuren zonder ruiten te treken. Bovendien zal voor de regeering ook de periode aanbreken van de structuurher vormingen, welke in beginsel, zonder be paald te zijn, in het programma zijn geschre ven, maar waarvan de verwezenlijking nog niet werd aangevat. En ook in dat opzicht is de weg van de regeering met voetangels be zaaid. W aterpolo Een 3O-overwinning in den Helder. Door een gemakkelijke overwinning op Frissche Morgen I (den Helder) keeper van Straaten kreeg zelfs geen enkel schot op doel! heeft D.A.W. beslag gelegd op het 3e klasse kampioenschap, zooals uit de volgende stand blijkt. D.A.W. I 4 3 1 0 9—1 7 De Ham I 3 111 5—1 3 F. M. I 3 0 0 3 1—13 0 Het wedstrijdverloop. Zooals uit de Heldersche Courant bleek, had F.M. voor dezen wedstrijd groote plan nen, maar D.A.W. I dat met Imhülsen Jr. als invaller voor van Beek uitkwam liet z.ch hierdoor niet intimideeren en nam direct het heft in handen. Bij het uitzwemmen had Caarls het eerst den bal en D.A.W. was nu voortdurend in de meerderheid, niettemin kon F.M. in de eerste minuten nog een doelpunt voorkomen. Toen echter kreeg Soecker een bal aange geven door Ooyevaar. Hij zwom op en schoot hard in. Weldra floot de scheidsrechter rust. Na half-time wist F.M. ten koste van veel vrije worpen wegens vasthouden een doel punten regen voorkomen. Plotseling verraste Ooyevaar, die uit de D.A.W.-achterhoede kwam opzwemmen, de F.M.-gelederen, hij kwam geheel vrij te liggen en schoot keurig in. Even later was het Stammes die het kunstje herhaalde en er 30 van maakte. Ook ten Terkei en Caarls probeerden nog vele malen den voorsprong te vergrooten, doch de laatste werd te zwaar gedekt om productief te zijn en de eerste had „z'n dag" niet, want hij bracht er weinig van terecht, zoodat alle pogingen mislukten. After all gaf deze stand wel de juiste ver houding weer, want het spel stond technisch lang niet op hoog peil; het is dan ook te hopen, dat D.A.W. I in de aanstaande pro motiewedstrijden, die waarschijnlijk tegen Neptunus (Zaandam) en Triton (Weesp) ge speeld zullen moeten worden, een beter spel ontwikkelt Dan is de kans op promotie naar de 2e klas K.N.Z.B. lang niet uitgescha keld. Voetbal. ALCMARIA JUBILEERT! De Alcmaria-veteranen probeeren hun steentje bij te dragen voor het jubileum fonds en ze doen dat op een sportieve wijze: door het spelen van wedstrijden tegen gelegenheidscombinaties. Zoo „gaat" vanavond de wedstrijd tegen het ambtena ren-elftal van Purmerend en ook nu weer zullen de oudjes den penningmeester kun nen verblijden met een aantal dubbeltjes. Vanavond dus Alcmaria-veteranenPur- merender ambtenaren. TE D a m m e n. RAICHENBACH EN SPRINGER HOORN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de datum, waarop Raichenbach en Springer te Hoorn simultaan komen spelen, onver wacht is vervroegd. Hedenavond zullen de damspelers in café „De Valk" om acht uur hun simultaanspel aanvangen. Wielrennen. ZONDAG DE CRACKS OP DE ALKMAARSCHE BAAN. Een veld met internationale bezetting. Na het wielerfeest van Zaterdag j.1. op den weg, zal Zondag a.s. op den Alkmaarsche wielerbaan een tweede wielerfestijn worden gehouden, dat op zijn gebied minstens even zoo interessant zal zijn. Geen clubwedstrijd, geen trainingsavond, maar een groep van de allersterkte renners uit binnen- en buiten land zal Zondagavond op de baan zijn krachten met elkaar meten. En dat kan een zeer interessante krachtmeting zijn. Men weet, dat het koppel Pijnenburg Slaats uit elkaar is. Slaats vormt thans met Pellenaers een nieuw, zeer sterk koppel, dat tot de allerbesten in de wereld behoort. Dit duo zal Zondag te vechten hebben tegen KilianVopel, de zeer snelle Duitschers, die van even groote kracht zijn en die zullen zorgen voor harden strijd. Reeds dat duel zou een bezoek aan de baan waard zijn. Echter, er is nog een attractie. Pijnenburg is er ook en de directie heeft hem gekop peld aan den zeer sterken Belg Deneef. En met dezen koppelgenoot zal de groote Pijn een 60 K.M. koppel wedstrijd rijden tegen de sterkste rivalen! Een buitengewoon gebeuren op onze baan, een sensatie van den eersten rang. Tenslotte zal het Belgische koppel Billiet- Dekuyscher een merkwaardige rol kunnen spelen tusschen deze drie sterke koppels en zullen de Noordhollandsche combinaties DietermanHiddes, BakkerDuineveld en KlinkBeukers de grooten dwingen tot strijd, want deze jongeren durven ook in zoo'n veld wegvluchten! Behalve het hoofdnummer, dat we hier reeds besproken hebben, is er een zeer varieerend voorprogramma: een omnium tusschen Pijnenburg, Kilian en Billiet, een klassementwedstrijd tusschen de andere cracks en een 5 K.M. race tusschen alle profs en onafhankelijken, behalve de drie bovengenoemden. Dan zijn er de amateurs. Allereerst staat op het programma een omnium tusschen DerksenPronk en BuchlyBeukers, waar in Derksen zijn krachten zal moeten demon - streeren en een twaalftal amateurs en nieu welingen rijden een 100 ronden-race. Het zijn Groot, Schipper, Evers, Th. Pronk, Tel, Boerkoel, Bosma, Groenewoud Kramer, Schellingerhout, Hollebeek, Eenhoorn en Nijzing. Men ziet, ook het voorprogramma is met zorg vastgesteld, zoodat er Zondagavond op de Alkmaarsche Wielerbaan een werkelijk eerste klas-programma verreden zal worden, een programma, dat natuurlijk een uitver kocht huis zal trekken. Motorsport DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Dick Eysink uitgevallen. Fijma 15 strafpunten. Gister is de vierde etappe van de negen tiende internationale motorzesdaagsche ver reden. De rijders hadden echt „motorzes daagsche weer", d.w.z. des morgens dikken mist en des middags regen. Het traject was overigens ook moeilijker dan op voorgaande dagen, zoodat er gister meer slachtoffers vielen. Een van de slacht offers was onze landgenoot Dick Eysink, die een frame-breuk aan zijn machine kreeg, waardoor hij moest opgeven. Verder was de mist des morgens oorzaak, dat de rijders zich nogal eens in de juiste wegen vergis ten. Zoo reed onze landgenoot Fijma dertig R..M. lang op totaal verkeerde wegen en toen 'J en zijn mede-slachtoffers dit bemerkten, was het te laat, om nog op tijd de controle te bereiken. Onze landgenoot kwam 15 mi nuten te laat aan en kreeg voor elke minuut een strafpunt. Het Nederlandsche A-team heeft door kranig rijden nog geen strafpun ten opgeloopen. Een goed. geoefend lichaam is van groote waarde in the struggle H. L. O.-diploma.' Wat in theorie reeds eenigen tijd te voorzien was, is dan nu practisch verwe. zenlij kt geworden. Alkmaar's eerste waterpolo-zevental heeft het gisteravond in zijn laatsten com petitiewedstrijd te den. Helder tot e«n overwinning gebracht en zich daardoor verzekerd van het kampioenschap van de derde klasse K.N.Z.B. Een kampioenschap, dat op normale wijze tot stand gekomen is, dat by deze ploegensterkte voor de hand lag en dat dan ook -volkomen verdiend is. Het is niet de eerste keer, dat D.A.W. het kampioenschap van deze af deel in g weet te behalen. In het bijna 20 jaar be staan van de Alkm. zwemvefeeniging is een kampioenschap haar nog wel eens meer ten deèl gevallen. Maar.... toén waren de omstandigheden waaronder men de lauwertak veroverde, van gansch ande ren aard. Immers, destijds was D.A.W. ge domicilieerd iri het allergenoeglijkste, doch lang niet aan de gestelde eischen voldoen de bad aan het Zeglis. Ook toen waren er polospelers van groot formaat en was het behaalde succes een kroon op het werk van een zegenrijk seizoen, doch behalve het kampioenschap waren de perspectie ven duister te noemen. Men vreesde de tegenstanders uit de tweede klasse, men voorzag een debacle by een eventueel uit komen in deze hoogere afdeeling ar trok zich bereids terug. Nu staan de papieren anders! Het oude misschien verouderde D. A.W. is herboren en in een tydsverloop van 4 jaar uitgegroeid tot een geheel nieu we zwemclub met volkomen andere be stuursleden, dito zwemmers en zwemsters en zelfs met geheel andere zwemoutillage. En dit laatste nu is zulk een bijzondere factor gebleken in den groei en bloei van de vereeniging. Een schitterend open bad is haar ten deel gevallen met de beschikking over al les wat zij behoeft, een niet minder fraai overdekt bad om gedurende de winter maanden in training te blijven, dit alles heeft niet weinig ertoe bijgedragen, dat er thans iets bereikt is, waarop men met trotsch kan neerzien! D.A.W. heeft dus van nu af aan een mijlpaal bereikt, het kampioenschap is be haald en het nieuwe devies moet zijn; „Vooruit zien op den nieuwen weg, die voor ons ligt". Onversaagd het moeilijke werk, dat straks staat te gebeuren, ter hand genomen. Niet versagen in den stryd om verder te gaan!! Wij maken vanaf deze plaats gaame ge bruik van de geboden gelégenheid om de wakkere D.A.W.-zeventallen en inzon derheid 't kampioens-zevental onze har telijke gelukwenschen aan te bieden en hen succes toe te wenschen in de dagen die komen gaan. Morgenavond om 8 uur zal in het restau rant van Pesie's Natuurbad een buitenge wone ledenvergadering worden gehouden, waarin op eenvoudige wijze het zevental gecomplimenteerd zal worden met het be haalde succes. Moge deze huldiging in aller belangstel ling staan en een feestelijk karakter dra gen! EEN CHRISTELIJKE SCHOOL TE MIDDENMEER? Aanbod van de Wieringermeer- directie. Uit de kringen van het christelijk on derwijs vernam de Schager Crt. dat de kinderen uit de Wieringermeer waar schijnlijk wel reeds den langsten tyd de christelijke school te Schagen hebben be zocht. Naar men. aan dat blad verzekert, heeft de Wieringermeer-directie aangeboden haar invloed aan te wenden, teneinde nog in den loop van dit jaar den bouw te verzekeren van een christelijke school met 4 leslokalen te Middenmeer. Deze school zou nog in den loop van dit jaar klaar komen en 2 Januari, by de instelling van het zelfstandig bestuur v»n den polder, worden geopend. Daar men van de zyde van het school bestuur meent te mogen aannemen, dat de zaak met hét Ministerie in kannen én kruiken is, heeft men de voorwaarde van de directie, dat de kinderen reeds na de groote vacantie weer in de Wieringer meer zouden schoolgaan, geaccepteerd, zoodat de dagelijksche gang naar Schagen, na het beëindigen van het loopende leer jaar, eindigt. M.U.L.O.-EXAMEN. Wij hebben in ons vorig nummer hij de geslaagde candidaten voor het M.U. L.O. -examen den> naam E. A. Kooter genoemd. De desbetreffende jongedame verzekert ons dat zy geen kooter is en op haar ver zoek krijgt zy heden nog een extra plaatsje in onze courant en vermelden wy dus, dat voor het A.-diploma van het M.U D.O-" examen hier ter stede de candidate E- A- Koster geslaagd is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6