Herdenking Eerste Lustrum „Huize Westerlicht" Moeilijkheden met de bemanning van de Thorpehall. Onze Jioloniën rH. L. O. overal Voor de Huisvrouw. SMAAKT ALS CHAMPY Binnenland De officieren wilden deserteeren. Het schip zou vannacht naar Bordeaux vertrekken. overboord gevallen en verdronken. een rampok-partij nabij buitenzorg. aanslag gepleegd te djokjakarta. rampokker neergelegd. Hoe gaat het rondom Alkmaar? Als straks over een maand ongeveer de inschrijvingen binnenkomen voor het H.L.O.-examen, dan zal het comité een groote groep Alkmaarders te exami- neeren hebben. In gedachten zien wij al een lange colonne wandelaars langs de wegen marcheeren, in vlot marschtempo met tamboers voorop; zij loopen kwiek en zingen de vroolijkste wandelliedjes en als ze terug komen, hebben zij een prachti- gen middag achter den rug. Maar hoevele niet-Alkmaarders zullen er bij zijn? Tien, of twintig, ofvijftig? Wij weten het niet, omdat de omgeving zich angstig stil houdt. Wordt er in de dorpen wel gewerkt voor de H.L.O.? Wat doen de plaatselijke sportvereenigin- gen? Zijn haar besturen in dezen paraat en actief geweest? Wij weten het niet, maar als deze vra gen soms ontkennend beantwoord moeten worden, dan zeggen wij; nóg is 't tijd, om te beginnen bij uw eigen vereeniging. Nóg kunnen de bestuurderen een goede daad verrichten, nóg kunnen zij toonen, te willen werken voor een harmonische lichaamsontwikkeling, voor deH.L.O.! Want ook de niet-stedeling moet in het bezit komen van het H.L.O.-diploma, ook de niet-stedeling heeft een harmonisch ontwikkeld lichaam noodig. Den landar beider, die den ganschen dag in gebukte houding zijn werk verricht, zal een wan deltocht ongelooflijk veel goed doen, het stof-zuigerende dienstmeisje zal bij het vérspringen veerkrachtiger worden dan ooit, de middenstander zal na een H.L.O.- oefeningsavond heerlijk kunnen slapen en den volgenden dag met frisschen geest en nieuwen ondernemingslust achter de toon bank staan. Vacantiè! Ja, de onderwijzers, hier, daar en overal, zullen natuurlijk allen voor het H.L.O.-examen opgaan. Zij hebben nu vacantie en als zij een half uurtje per dag, of twee uurtjes per week over hebben voor hun eigen lichaam, dan zullen zij straks in September het H.L.O.-diploma bezitten. H.L.O., overal! MOEDER GAAT OOK MEE UIT. Een gemeenschappelijk uitstapje in de va cantie, een dagje echt naar buiten 't is een genoegen, waarvan de herinnering nog lang blijft bewaard. De boterhammen gaan natuurlijk mee en ook de thermos- of veldflesschen met iets koels voor de dorstigen (koude slappe thee kan ik daarvoor bijzonder aanbevelen!). Met dat gedeelte van de huiselijke „voedsel voorziening" gaat het dus vrijwel als op gewone dagen: moeder snijdt en belegt de boterham men alleen wat vroeger dan ze anders gewend is en ze rekent misschien op een paar sne den meer, want de buitenlucht maakt hongerig, leder pakt desnoods zelf zijn portie in boter- hampapier, en in tasch of rugzak wordt alles gemakkelijk meegenomen. Tot zoover is moe der dus uit de zorgen en kan ze echt meegenie ten van het „dagje-uit". Zal straks echter niet een des te zwaardere taak haar wachten, als ze, moe van de wande ling, dadelijk aan het werk zal moeten gaan voor het middagmaal? Noodig is dat niet: ze kan haar maatregelen zóó nemen, dat in een ommezientje en zonder inspanning allen aan tafel kunnen gaan. Laat ik maar eens een paar voorbeelden van gemakkelijke maaltijden noemen. Ten eerste: groentesoep (den vorigen dag gekookt) met als nagerecht koude stijve rijste- brij met suiker en kaneel. Ten tweede: macaroni met kaas als voedzame hoofdschotel (de macaroni kan daags te voren zijn gekookt, terwijl ze thans met een scheutje water op den bodem tegen het aan branden voorzichtig wordt gewarmd en ver- mengd met de boter en de 's ochtends reeds geraspte kaas); mocht een nagerecht gewenscht zijn, dan zou ik voorstellen: beschuiten, die den vorigen dag met een kokende bessensapsaus zijn overgoten en die dus lekker doortrokken j zijn met de frissche vloeistof. Ten derde: sla met hardgekookte eieren en gebakken aardappelen; eieren en aardappelen zijn den vorigen dag gekookt, en de sla is 's ochtends gewasschen. Terwijl de tafel wordt gedekt, worden de in plakjes gesneden aard appelen gebakken en wordt de sla vermengd met het gebruikelijke sausje van olie, azijn, ge snipperd preitje en misschien wat mosterd. U doet er toch ook eenige druppels Maggi's Aro ma door voor de geurigheid? Nog even het recept van -een eenvoudige groentesoep en van de macaroni met kaas. Eenvoudige groentesoep. (voor 4 volwassen personen, met ste vige rijstebrij als nagerecht). 2 L. water, 100 G. (1 ons) vermicelli, flinke portie soepgroente, 8 Maggi s Bouillonblokjes. Breng het water aan den kook, los er de bouillonblokjes in op, strooi er de gebroken vermicelli in en laat die zachtjes gaar worden, af en toe roerende, tot de vloeistof voldoende gebonden is (ongeveer 3/4 uur). Maak intus- schen de soepgroente schoon en hak of snijd ze heel fijn. Roer ze door de kokende soep, maar laat ze slechts even meekoken (niet langer dan 5 a 10 minuten). Macaroni met kaas. (voedzame vóórschotel voor 4 vol wassen personen). 500 G. (1 pond) macaroni, 250 G. ['A pond) kaas, ongeveer 1 eetlepel zout, 100 G. (1 ons) boter, ongeveer 4 thee lepels Maggi's Aroma. Breng een ruime hoeveelheid water met zout aan de kook, breek daarin geleidelijk de pijpjes macaroni, zóó, dat het water niet van de kook gaat. Laat op een zacht vuur de macaroni gaar worden (dikke macaroni uur, spaghetti hoogstens 15 minuten); giet er het water af (dit kan den volgenden dag o.a. voor een soep wor den gebruikt). Zet de macaroni opnieuw op het vuur, roer er de boter en de geraspte (of zeer fijngesneden) kaas door en laat die er in smel ten. Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma. Een gezond lichaam; een gezonde geest! Twee levenseischen. H. L. O.-diploma! Het zag er gistermiddag naar uit, dat de Thorpehall eindelijk zijn gedwongen ver blijfplaats in de Tweede Binnenhaven te Vlissingen zou verlaten. De pijp rookte, alles was voor het vertrek gereed gemaakt en men zou gaan bunkeren om vervolgens zee te kiezen. Maar het is anders geloopen. Er hebben zich moeilijkheden voorgedaan, die het ingrijpen van de regeering en van den Britschen consul-generaal, en ook ge welddadig optreden van de politie te Vlis singen noodig hebben gemaakt. Zooals bekend werd de Thorpehall op verzoek van den commissaris van politie streng bewaakt door marechaussees, die op grond van de vreemdelingenwet de landing van de Spaansche opvarenden moest be letten. Op verzoek van den kapitein is hier bij eenige soepelheid betracht. Kapitein Andrews wees er nl. op, dat verscheidene leden van de bemanning reeds sinds 12 Juni het schip niet hadden verlaten en dat hij, wanneer hun geen gelegenheid werd gegeven om te passagieren, ernstige moei lijkheden vreesde bij het vertrek. De commissaris heeft toen Dinsdagavond een deel van de opvarenden verlof gegeven om aan wal te gaan. Allen zijn tijdig terug gekeerd en dit heeft niet tot moeilijkheden geleid. Ook Woensdagavond is weer op dringend verzoek van den kapitein verlof tot passagieren gegeven in verband met het feit, dat de Thorpehall Donderdagmiddag zou vertrekken. Hoewel ook ditmaal allen aan boord zijn teruggekeerd, was toen reeds gebleken, dat er ernstige moeilijkheden dreigden. In opdracht van de Nederland- sche regeering heeft de commissaris van politie Woensdagavond verschillende leden van de bemanning op het politiebureau verhoord, aangezien zij den wensch te kennen hadden gegeven hem te willen raadplegen. Hierbij is gebleken, dat aan boord onrust heerschte, daar een deel van de bemanning partij heeft gekozen voor generaal Franco. De meerderheid daaren tegen sympathiseert met de regeering van Valencia. In beide kampen waren opva- Kadat op plechtige wijze de gedenkplaat in de hall was onthuld, vereenigden de bestuursleden, eenige oud-bestuursleden en genoodigden zich met hun dames voor den ingang van huize „Westerlicht", waar na bovenstaande foto werd gemaakt. renden, die er niets voor voelden om met de Thorpehall naar Spanje te gaan, sommigen omdat zij vreesden, dat het in beslag ne men van de groote waarden, die het schip aan boord had, hun door de Spaansche regeering ten kwade zou worden geduid, anderen, omdat zij een eventuëele aanhou ding van het schip door de Spaansche op standelingen vreesden. En het stond wel vast, dat de Thorpehall opnieuw naar Spanje zou vertrekken aan gezien de Spaansche regeering het schip dringend noodig heeft voor het vervoer van vluchtelingen uit Santander. De commis saris van politie heeft in verband hiermee Woensdagavond zoowel van den kapitein als van den Britschen consul (de Thorpe hall vaart onder Engelsche vlag) de ge autoriseerde verklaring gekregen, dat het schip niet rechtstreeks van Vlissingen naar Spanje gaat, maar dat het als eerste haven Bordeaux zou aanloopen. De kapitein heeft zich verplicht voordien geen Spaansche havens aan te doen of zich in Spaansche territoriale wateren te begeven. Bovendien zal hij die leden der bemanning, die hiertoe den wensch te kennen geven, gelegenheid bieden om voor den Britschen consul te Bordeaux af te monsteren. De bemanning scheen echter een en ander niet te vertrouwen en Donderdag hebben opnieuw vier opvarenden zich voor een bespreking by den commissaris van politie gemeld. Deze stelde hen gerust en wees er op, dat tij desgewenscht te Bor deaux konden afmonsteren. Zij zijn toen naar boord gegaan, doch in plaats van daar te blijven hebben de eerste en de tweede stuurman, de tweede machinist en de mar conist hun bagage aan wal gebracht en ge poogd te deserteeren. Zij hadden al een taxi besteld, die hen naar het station moest brengen, toen de marechaussee ingreep en tot arrestatie overging. Het viertal werd naar het politiebureau gebracht, waar de commissaris hen opnieuw gerust trachtte te stellen, doch alle betoogen baatten niet. De vier officieren bleven weigeren naar de Thorpehall terug te keeren. De Engelsche consul heeft toen namens den kapitein overbrenging van de officie ren naar boord verzocht en de politiechef Zooals wij in ons vorig nummer reeds in het kort hebben medegedeeld, is gistermid dag om kwart over twee, nadat de gedenk steen in de hall was onthuld, een feestelijke bijeenkomst gehouden in de prachtige con certzaal van huize „Westerlicht". Nadat allen gezeten waren (de zaal was geheel bezet, zoodat er ongeveer 350 per sonen aanwezig waren) nam de voorzitter van „Westerlicht", notaris G. J. v. Leersum, wederom het woord. De wordingsgeschiedenis. De heer van Leersum ging uitvoerig, aan de hand van de notulen der vergaderingen, de wordingsgeschiedenis van Westerlicht na. Hij herinnerde aan de destijds opgerichte commissie van onderzoek, welke bestond uit de heeren van der Esch, Kikkert, Ro- derwijn, Vrije, Akkerman en Rutsen, waar aan werden toegevoegd de heeren ds. Eilerts de Haan, ds. Rooker, Schröder en Saai. Besloten werd den vereen igingsvorm en niet die van een stichting te kiezen. Het kapitaal zou gevormd worden uit stortin gen van de aangesloten diaconieën, waar tegen 3 obligaties werden uitgereikt. Het bedrag van ieders deelname werd op 100 der gemiddelde ontvangsten over de laatste 3 jaar met aftrek van de onkosten gesteld. Op 28 November 1929 werden de statuten vastgesteld. In de vergadering van het voor- loopig bestuur van 23 April 1930 werd de terreinkwestie besproken. De voorzitter van den kerkeraad van Schoorl had een terrein in die gemeente ten geschenke aangeboden. Ook Bergen dong mee naar de plaats van vestiging, terwijl eveneens een terrein tus- schen Heiloo en Alkmaar aan den Rijks straatweg in aanmerking kwam. Op 6 Mei 1930 werd besloten bij het gemeentebestuur van Alkmaar nader naar een terrein bij den stadstuin te informeeren. In de alg. leden vergadering op 11 Juni werd ten slotte met meerderheid van stemmen tot aankoop van grond te Alkmaar besloten. Een definitief bestuur werd gekozen in de algemeene vergadering van 1 December 1930, bestaande uit de heeren van der Esch, Kikkert, ds. Eilerts de Haan, Vrije, ds. Rooker, Roderwijn, Rutsen, Akkerman en Wegener Sleeswijk. Toen kon worden medegedeeld, dat 30 diaconieën waren aangesloten en dat het toegezegde kapitaal 75000 was. Er zou evenwel 300.000 noodig zijn. Door de pro paganda door ds. Baar in het orgaan „De Protestant" gevoerd, is het aantal obligaties sterk vermeerderd. Toen bleek reeds 100.000 bij particulieren ondergebracht. Op 4 Mei 1931 had de aanbesteding van het gebouw onder architectuur van den heer Saai plaats en de eerste steenleg ging geschiedde op 14 September 1931, bij welke gelegenheid ook B en W. waren tegenwoordig vele redevoeringen werden gehouden. Uit 243 sollicitanten voor het directeurschap werden de heer en mevrouw Maats gekozen. Op 15 Juli 1932 had de officieele opening van het gebouw plaats, op 1 Augustus wer den de bewoners ontvangen en werd met de exploitatie van het vrijwel geheel ge vulde huis begonnen. Op 26 Februari 1934 besloot men tot uitbreiding van het tehuis en het aangebouwde gedeelte werd in Juni 1935 in gebruik genomen. In September 1935 werd het gebouw door H. K. H. prinses Juliana bezocht. Hierop met nog wat uitgewerkte bij zonderheden kwam het geschiedkundig overzicht van den heer van Leersum neer. De tegenwoordige samenstelling van het be stuur vermeldden wij al in ons nummer van Dinsdag. Spr. memoreerde nog, dat er door de op richters zeer veel werk is verzet voor dat om de woorden van een der vroege voorzit ters te gebruiken de hoeksteen kon wor den gelegd voor een gebouw, dat uiting wil geven aan de levenskracht der diaconieën in de Ned. herv. kerk kerk, die de klop op de deur hebben verstaan. Wij zullen zeide hij blijven voort schrijden op den weg door anderen met veel enthousiasme gebaand en de voorzich tigheid daarbij betrachten. Moge zoo eindigde hij er dan zegen rusten op het werk dat wij als leden van het bestuur onder de beste harmonie ver richten. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, waren er ruim 20 bloemstukken aangeboden, w.o. een prachtige bloemenmand van bur gemeester en mevr. v. Kinschot. Eén der bewoonsters dankt. Het was hierna mevr. de Haasv. Rigte- ren, die namens de bewoners van „Wester licht" een woord van dank uitsprak. Spr. wenschte allereerst het bestuur van harte geluk met het eerste lustrum en roemde vervolgens het huis als een waar rustoord. Uit dank bood mevr. de Haasv. Rigterea twee stel tuinmeubelen aan, daarby de hoop uitsprekend, dat nog vele inwoners hiervan zouden kunnen genieten. Met den wensch, dat het „Westerlicht" verder goed moge gaan, besloot spr. haar luide toege juicht dankwoord. Mevr. VisserThierens sprak als de eerste inwoonster eveneens woorden van dank en bracht hulde ?an het bestuur voor den ver richten arbeid. Bovenal roemde spr. de heer en mevr. Maats, voor wie niets te veel is, om overal, waar dit noodig is, steun 1 en hulp te bieden. „Dat wij ons hier allemaal zoo heer lijk thuis voelen, is voor een zeer groot deel te danken aan de liefde, waarmee de heer en mevr. Maats hun taak op vatten." (Applaus). De heer Swan spreekt. De heer Swan eveneens een bewoner bracht hulde en dank aan het bestuur in het algemeen en aan het dagelij ksch bestuur in het bijzonder. Vooral de heeren Maats en Roderwijn verdienen aldus spr. een extra woord van dank. (Applaus). In „Westerlicht" is een prettige sfeer ge schapen, alles is tot in de puntjes verzorgd, de voeding is boven allen lof verheven en de schare verpleegsters en helpsters weet steeds weer vreugde en blijdschap bij de in woners te brengen. Waar dit noodig is, ont vangen wij steeds van haar een lieve en hartelijke verzorging. Spr. gewaagde ervan, dat „Westerlicht" meer nog als een „rustoord" een „lustoord" genoemd mag worden. (Langdurig applaus). Hierna trad voor de aanwezigen de be kende goochelaar Larette op, die eenige uren lang een aangename verpoozing wist te brengen met zijn goocheltoeren. Ter afwisseling bracht een strijkje, be staande uit de heeren Corn. Jonker, vleugel; Eddy Porck, viool, Otto Bauer, cello en mevr. v. d. ZijdeGeus eenige muzieknum mers ten gehoore. De heer G. C. Brander kreeg hierna nog gelegenheid woorden van hulde uit te spreken en het bestuur te complimenteeren met het eerste lustrum. De middag werd verder op allergezelligste wijze doorgebracht, waarna een feestdiner de herdenking van het eerste lustrum be sloot. o Rectificatie. Door het snelle tempo, waarin gistermid dag het verslag van de onthulling van de gedenkplaat moest worden gemaakt, gezet en gecorrigeerd, is bij het opmaken van den vorm een verkeerde regel uit het zetsel weggenomen, waardoor het eind van de toespraak van den heer G. J. v. Leersum eenigszins onduidelijk werd. De laatste zin van deze rede moet volgt luiden: „Ik onthul dan deze gedenkplaat in verwachting, dat wij en zij, die na ons k°' men om leiding te geven, nimmer z^en vergeten wat de mannen, wier namen deze plaat gegrift staan, voor het tot stónd komen van huize „Westerlicht" hebben êe' daan". heeft hiertoe opdracht gegeven. Het trans port zou per auto plaats hebben, maar de vier Spanjaarden bleven weigeren en be gonnen zich dusdanig tegen hun overbren ging te verzetten, dat de politie ten slotte geweld moest gebruiken. Het is een heele vechtpartij geworden, die groote belang stelling van de zijde van het publiek heeft getrokken en waarbij rake klappen zijn ge vallen. Een van de Spanjaarden moest kor ten tijd in een cel worden ingesloten. On derweg kalmeerden de deserteurs, zoodat zij Eonder verder verzet aan boord van «de Thorpehall gingen, waar de Britsche con sul in tegenwoordigheid van den kapitein de door den laatste geteekende verklaring, waarop wij hierboven doelden, heeft voor gelezen. Hoewel niet alle wantrouwen ver dween, werd de stemming aan boord wat rustiger. Het schip zou Donderdagavond om ongeveer half zeven gaan bunkeren. Wanneer zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen zou het schip heden tus- schen twee en drie uur de haven van Vlis singen verlaten. De in beslag genomen wapens en muni tie zijn aan boord teruggebracht. Een en ander is door de douane verzegeld; de ze gels zullen eerst worden verbroken wan neer het schip buitengaats is. Gisteravond omstreeks half tien hoorde de bemanning van het Duitsche s.s. „Oak- land welk schip op dat oogenblik even buiten de pieren te Hoek van Holland op zee voer, een plons. Het bleek dat een pas sagier, een 24-jarige jongeman van Duit sche nationaliteit, overboord was gevallen. De „Oakland" stopte onmiddellijk. Door de loodsboot, de reddingsboot en eenige mo torbootjes is met behulp van zoeklichten de zee afgezocht, evenwel zonder resultaat. Het s.s. „Oakland" heeft na eenigen tijd de reis naar Hamburg voortgezet. Een zwaar- en een lichtgewonde. Hedennacht werd gerampokt by den Euro peaan Minderop, in een Desa in het Buiten- zorgsche. De heer Minderop werd zwaar gewond door golok-houwen, een inlandsch huisge noot wera lichter gewond. De buit, die de roovers behaalden, had een waarde van vier honderd gulden. Hedennacht is een aanslag gepleegd °P mevrouw Gohliche echtgenoote van den secretaris van den voetbalbond Djokja. Mevrouw Gohliche zat voor een open raam te wachten op haar echtgenoot die naar een vergadering was gegaan. Plotseling ontving zy van achteren een klap met een hard voor werp op het hoofd, waardoor een ernstig bloedende wond ontstond. Mevrouw Gohliche was echter in staat om hulp roepen, waarop politie toesnelde. Het onderzoek is zonder resultaat geble ven. Het eenige gegeven, dat men heeft. ir> dat men een in het wit gekleed persoon hard heeft zien wegloopen. De marechaussee heeft in een kampong be zuiden Tjililitan na een kort vuurgevech den beruchten rampokker Alip neergelleg die reeds drie jaar lang door de politie we gezocht. - Alip bleek behalve een revolver met n vijf en twintig patronen nog verschheb- slag- en steekwapenen in zijn bezit te ben.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8