DE JAMBOREE IS IN AANTOCHT! Zwaar weer boven ons land. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 16 JULI 1937 TERREINEN TE VOGELENZANG GEREED VOOR DE 30.000 PADVINDERS. VREEMDELINGEN ZIEN NEDERLAND. Organisatie van excursies die zeer veel moeite kostte. üBUuuuiaud Wat Uw snelheidsmeter U niet vertelt* Misstanden bij vischleveranties. Jladioptoqcamna cmm*©€kmh& hilversum, 1875 m. (vara- uitz.) 8.Gr.pL 10.VPRO-mor- genwijding. 10.20 Melody Circle, VARA-tooneel en deck 12.1.45 en 2.Gr.pl. 2.45 Filmpraatje. 3. Fantasia. 3.40 De doodende straal, causerie. 4.De Flierefluiters en solist. 4.45 Dreigt een tekort aan geschoolde arbeidskrachten?, cau serie. 5.Gr.pl. 5.40 Literaire cau serie. 6.Orgel en zang. 6.30 De Ramblers. 7.Filmland. 7.30 Van Evangelie tot gemeente, causerie, VPRO. 8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA-varia. 8.15 Zang. 8.25 Gr.pl. 9.VARA-orkest en solisten. 10.ANP-ber. 10.05 Radiotooneel. 10.20 VARA-Theater- orkest en solisten. 11.15 Ber. 11.20 Gr.pl. 11.3512.Fantasia. Eenige menschen door den bliksem getroffen. Brand in ve.e boerderijen, tallooze boomen ontworteld. Hoe de elementen huishielden. het oudste tweelingpaar. nederlandsche jongeman in hongarije verdronken. PER DAG ARRIVEEREN ZEVENTIG TREINEN. In alle deelen van de wereld wordt thans door duizenden jongens een lange reis aanvaard over vreemde landen, zeeën en bergen, langs diepe kloven en donderende rivieren-; per trein, per boot, per fiets en per auto spoeden zij zich voort, allen met één doel voor oogen: Nederland. Een vlekje op den aardbol, een in een vergeten hoek weggedrukt landje, dat nochtans op vele gebieden een enorme reputatie heeft op te houden en over veertien dagen, gelijk reeds zoo vaak te voren, als gastvrouwe op zal treden. Nog twee weken en dan zullen binnen de lands grenzen 15.000 buitenlandsche jongens, die de meest uiteenloopende talen spreken, zich broederlijk vermengen met 15.000 Nederlandsche jongens. Op 1 Augustus vangt het groote padvin dersfestijn aan, een festijn dat voort zal bouwen aan het behoud en de verstevi ging van den wereldvrede, door de in Babylonische spraakverwarring elkaar schijnbaar niet begrijpende boy scouts tot elkaar te brengen en hen te bezielen met het padvindersideaal onder de wapperende vaan van Lord Baden Powell: „Be prepared". Nog wordt in Vogelenzang op het ter rein waar de duizenden zullen verblijven, met noesten ijver gewerkt aan de vol tooiing van het groote kamp dat zoo nabij is. De vertegenwoordigers van de Neder landsche en buitenlandsche pers hebben gelegenheid gehad het kamp, zooals het thans is, te bezichtigen. Zij werden rond geleid door den architect van de Jamboree, den heer H. A. van Leewen, en den leider van de pers- en propagandadienst, C. R. T. baron Krayenhoff. Het centrum. Onder deze deskundige leiding werd een rondwandeling gemaakt over de uitge strekte velden waarop in de landelijke stilte de vele bouwwerken vreemd aan doen. Links van de oprijlaan, die naar het hoofdkwartier voert, bevindt zich het economische centrum van de Jamboree, rechts de demonstratievelden. Op het eerste veld valt het meest op het groote postkantoor, dat zelfs in een be s-heiden stadje nog niet zoo kwaad zou zijn. De P. T. T. slaat hier haar tenten op (om in padvindersstijl te blijven). De duizenden brieven die men verwacht te moeten verzenden naar alle deelen van de wereld, worden bewerkt door een staf van ge.-choold personeel dat gedurende de tien dagen wel de handen vol zal hebben. Bij den bouw van het postkantoor is ook aan de pers gedacht die de overige bewo ners zal moeten inlichten betreffende de gebeurtenissen op de Jamboree. De taak van de „koningin der aarde" zal niet ge makkelijk zijn, maar voor goede commu nicatie-middelen in een speciaal perslokaal wordt zorg gedragen. Telefoon en tele graaf staan ter beschikking van de vele journalisten en zelfs is aan schrijfmachi nes gedacht. Voorts bevinden zich op het marktter rein het groote restaurant en de vele winkels, waar men allerhand kan koopen en die in echte padvinderstrant zijn opge trokken. Een reisbureau (waarop wij aan stonds terugkomen) en een wisselbank voltooien de serie belangrijke gebouwen. In het banklokaal is ook een kluis aan gebracht, zoodat de padvinders niet be vreesd behoeven te zijn dat hun geld, dat zelfs in hun wereld een rol speelt, verloren zal gaan. Het demonstratieterrein biedt een weidsche aanblik. Drie groote tribunes zijn opgebouwd uit stalen buizen en zij bieden plaats aan niet minder dan 15.000 peiso- nen, zoodat men wel van een klein stadion kan spreken. Het middengedeelte van de Zuidelijke tribune, waarop 500 zitplaatsen- zijn, is overdekt. De koninklijke loge be vindt zich aldaar met daarachter de plaat sen voor de genoodigden. Natuurlijk zijn de tribunes aan zware proeven onderwor pen om te controleeren of er geen gevaar voor verzakking bestaat indien zooveel Personen tegelijk de verrichtingen zullen gadeslaan. Het bleek dat de tribunes aan alle verwachtingen beantwoordden en in ieder opzicht ,safe" waren. Het voortrekkerskamp is reeds in ge bruik. Het bevindt zich op geruimen af stand van de hoofdingang midden in de bosschen. De 800 padvinders, coveeërs, die de leidende werkzaamheden moeten verrichten wonen hier. Ook aan het vermaak is op de Jamboree gedacht. Behalve dat de mysterieuse, knappende en flakkerende kampvuren in den duisteren en stillen avond reeds een attractie op zichzelf vormen, evenals op het demonstratie-terrein de folkloristische dansen en spelen, de nationale kleeder drachten en de tallooze padvindersoefenin gen, brengt bovendien het wereldtheater dagelijks een afwisselend internationaal programma met dans, zang, muziek, film en tooneelspeL Zeventig treinen per dag. Een onderdeel van de organisatie, dat zeer veel hoofdbrekens heeft gekost is de verzorging van de trips tijdens de Jam boree. Dit is opgedragen aan zes reisbu reau, die gezamenlijk de schier onover komelijke moeilijkheden moesten oplossen. Het bureau in het winkeldorp verstrekt alle inlichtingen over de te ondernemen uitstapjes. De spoorwegen hebben in ieder opzicht medegewerkt om ook het groote publiek terwille te zijn. Het station Voge lenzang werd uitgebreid met ongeveer 800 M. perron. Deze noodperrons moesten nog extra opgehoogd worden om het in- en uitstappen in de electrische treinen moge lijk te maken. Eenige controledoorgangen werden bijgebouwd, terwijl in de Bekslaan drie noodloketten zijn verrezen. De deel nemers aan de Jamboree kunnen tegen een zeer goedkoop tarief (1 cent per K M.) naar Vogelenzang gaan, mit zij in uniform zijn en hun insigne dragen. Van 31 Juli tot 10 Augustus stopt voorts aan het station Vogelenzang van twaalf uur 's middags iedere tien minuten een trein, of ongeveer 70 treinen per dag. Alle gegevens betreffende de goedkoope trei nen naar en van de Jamboree zijn door de Nederlandsche Spoorwegen verzameld in een folder die op de stations wordt uitge reikt. Want zeer uitgebreid zijn de diensten tijdens de Jamboree. Vele goedkoope trei nen worden ingelascht en bovendien kan men aan alle stations goedkoope ééndaag- sche retourbiljetten verkrijgen die tevens toegang tot de Jamboree geven. De bui tenlandsche deelnemers arriveeren op 30 en 31 Juli met 20 extra-treinen. "000 padvinders trekken door derland. En tenslotte de excursus van de buiten landsche padvinders. Welk een onafzien bare hoeveelheid bezwaren bij deze orga nisatie uit den weg moesten worden ge ruimd is makkelijk te begrijpen indien men bedenkt, dat 15.000 padvinders een optocht van ruim 5 K.M. lengte vormen, zoodat men de jongens geen wandeling kan laten maken b.v. door Amsterdam, daar dit een hopelooze verwarring zou geven en met het resultaat dat niemand iets kon zien. Tal van plannen waren dan ook technisch niet uitvoerbaar. De samenwerking tus- schen het A.N.V.V., onder voorzitterschap van Baron Krayenhoff, en de andere or ganisaties heeft evenwel een gradioos resultaat gehad. Twee doeleinden stelde men zich: de buitenlandsche padvinders met Nederland te laten kennis maken en vervolgens om Nederland met de padvin derij in nader contract te brengen. Het Jamboree reisbureau heeft nu een plan gereed volgens hetwelk de 15.00-0 buiten landsche jongens op 10, 11 en 12 Aug., dus onmiddellijk na afloop van de Jamboree, Nederland kunnen zien. Na lang wikken en wegen heeft men drie excursies ontworpen: de eerste naar Amsterdam en Waterland. De tweede naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen en de derde naar tal van kleine gemeenten in het geheele land. In drie groepen van 5-000 worden deze excursies volbracht in verschil lende volgorde. De derde excursie was de lastigste. Men bezoekt verder Hilversum, Gouda, Utrecht, Leiden, Gorinchem, Tilburg, Nijmegen, Apeldoorn, Baarn, Amersfoort, Den Bosch, Breda, Arnhem, Eindhoven, Haarlem, Ede, Zaandam en Dordrecht. In alle deze plaat sen zijn de padvinders de gasten van de gemeentebesturen. Dit geldt voor hen die tijdens de Jam boree niet weg kunnen. De padvinders echter die vrij zijn kunnen ook nog van 31 Juli tot 10 Augustus tochten maken die worden uitgevoerd door het reis bureau. Het is licht te begrijpen, dat de 36 extratreinen, die op 10, 11 en 12 Augustus door Nederland zullen snellen niet „zoo maar" konden worden ingelegd en de dienstregeling van de gewor.e treinen kwam dan ook eerst leelijk in het nauw (daar alle treinen moesten loopen over het drukst bereden traject Amsterdam HaarlemRotterdam) totdat uiteindelijk bijna op wiskundige wijze de spoorwegen, die toch voor geen klein gerucht verwaard is, een oplossing moest vinden. Zij het met kunst en vliegwerk, men is, op papier althans, geslaagd. Natuurlijk kunnen geen musea en tentoonstellingen bezocht wor den, maar hiervoor heeft men de kleinere excursies. „Uitstapjes" als de boven ge schetste zijn nog geen enkele maal in die vorm in Nederland georganiseerd. Men is echter vol goede hoop dat alles vlot van, stapel zal loopen. En eigenlijk, met een dergelijke minutieuze voorberei ding, wie twijfelt er nog aan. Alles is zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt om 30.000 jongens onvergetelijke dagen te bezorgen en om 15.00 buitenlandsche padvinders een goede indruk van Nederland en de padvinderij mee te geven De Jamboree is in, aantocht! Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eens aan voor u den snelheidsmeter al te hoog laat oploopen! Waarschuwing en advies aan belang hebbenden. Reeds meermalen is, zoowel door direct belanghebbenden als van andere zijde, de aandacht gevestigd op het bestaan van mis standen bij de inschrijvingen voor de leve ring van visch, gebakken of versch. Inschrij vingen voor de leverantie van groote par tijen visch worden o.m. gehouden door gar nizoenen, ziekenhuizen en andere openbare instellingen, voor welke inschrijvingen zich, vooral om dat de laatste jaren de afzet naar het buitenland zijn beteekenis van weleer volkomen verloren heeft, tal van gegadig den aanmelden, met als gevolg een onder linge concurrentiestrijd, waaraan alle ge zonde normen ontbreken, zoodat tenslotte de inschrijver de dupe wordt, doordat hij of een slechte partij visch of in het geheel niet geleverd krijgt, een en ander zeer ten na- deele van bona fide firma's, die door den achteruitgang van hun debiet ervaren dat de goeden onder de kwaden moeten lijden. Het behoeft zeker wel geen nadere ver klaring, dat een dergelijke gang van zaken aan het visscher ij bedrijf, dat toch reeds on der groote moeilijkheden gebukt gaat, groote schade toebrengt en het mag der halve ook uit een oogpunt van algemeen belang een gelukkig feit genoemd wor den, dat er te IJmuiden een instantie is, welker werkzaamheid er op is gericht om aan de hier in het kort geschetste misstan den paal en perk te stellen. Deze instantie, welke den naam draagt van „commissie tot bevordering van het vischgebruik in Ne derland" en waarvan het secretariaat ge vestigd is aan de Middenhavenstraat 42-44 (tel 5101), kan beschouwd worden als een semi-officieele instelling, waardoor zoowel haar neutraliteit als deskundigheid gewaar borgd is. In een onderhoud, dat een verslaggever van het A.N.P. met den secretaris dezer commissie mocht hebben, deed, wat het voorkomen van misstanden betreft, de zegs man uitkomen, dat een deel van de schuld, zij het onbedoeld, ligt bij de bestellers, die geen behoorlijke en/of verstandige leve ringsvoorwaarden stipuleeren en vaak maar gunnen aan den laagsten inschrijver, al deugt deze voor de levering in het geheel niet. Een deel der schuld ligt echter ook bij de leveranciers die te hoog inschrijven en dan maar zooals gezegd slecht of in het geheel niet leveren. „Onze commissie heeft indertijd", aldus de zegsman, „aan alle garnizoenen een cir culaire verzonden, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van goede inschrij- vingsvoorwaarden en waarbij adviezen ter zake zijn ghgeven. Bovendien hebben we ons bereid verklaard, van advies te dienen in die gevallen, waarin men meende, dat slecht of ten onrechte in het geheel niet geleverd werd. Sommige garnizoenen maken daarvan ook geregeld gebruik en zenden ons mon sters van de ontvangen visch, met verzoek om bericht of wel de bestelde soort visch geleverd is, of verschheid en behandeling aan te stellen eischen voldoen, terwijl ook anderzijds inlichtingen worden gevraagd, welke alle verstrekt worden. Er zijn echter ook garnizoenen, die zon der voorafgaand deskundig onderzoek hun orders plaatsen, er zijn ook nog vele andere instellingen, die laten inschrijven en die ons niet bekend zijn. In dit verband zal het zeer zeker zijn nut hebben, eventueele gegadig den voor partijen visch opmerkzaam te ma ken op de mogelijkheid van ernstige teleur stelling bij inschrijvingen en tevens op de mogelijkheid, deze te voorkomen of tot de geringste proporties terug te brengen door gebruik te maken van de voorlichting onzer neutrale en deskundige commissie, zoowel ten aanzien van de samenstelling der in schrijvingsvoor waarden, als ten aanzien van de vraag of inderdaad de bestelde soort wordt geleverd, of het geleverde van goede kwaliteit en goed behandel en/of niet op on juiste wijze leveranciers zich aan levering onttrekken. „Het visscherijbedrijf", aldus besloot de secretaris, „zoowel handel als reederij, wordt hierdoor een groote dienst bewezen, terwijl de binnenlandsche afzet, welke door al die verkeerde practijk enachteruit gaat, onge twijfeld zal worden bevorderd, een en an der mede ten gerieve van het vischetend publiek". Zaterdag 17 Juli. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kin deruurtje. 4.De Woudkoningin, kinderoperette. 5.15 Gr.pl. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-orkest. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Sport en overheid, causerie. 7.35 Act. aether- flitsen. 8.ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 Overpeinzing met mu zikale omlijsting. 8.35 De KRO- melodisten en solist. 9.Gr.pL 9.20 Deel. 10.10 De KRO-melodis- ten. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.55 De KRO-boys en solist. 11.30 12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Gr.pl. 12.05 BBC-Nor- thern-orkest. 12.50 BBC-dansorkest 1.20 Commodore Grandorkest. 2.20 Gr.pl. 2.50 Ch. Ernesco's kwintet. 3.35 Sportrep. 5.35 Ambrose's Band. 6.20 Ber. 6.50 Wels intermezzo. 7.05 BBC-Northern orkest. 7.50 ABC-Cabaret. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Radiotooneel met muziek. 10.20 BBC-Theaterorkest en soliste. 11.20 H. Hali's Hour. 11.50 Ber. 12.12.20 Verv. Henry Hall's Hour. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gr.pl. 12.20 Pascal-orkest en zang. 3.20 Zang. 3.35 Gr.pl. 5.20 Concert. 7.30 Gr.pl. 7.35 Duetten. 7.50 Pianovoordr. 8.05 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 Gr.pL 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest KEULEN, 456 M. 6.50 H. Kallies' orkest. 8.50 Landes-symph.-orkest Saarpalts. 9.50 Gr.pL 12.20 Noord- silezisch Grenzlandorkest. 2.35 Gr.pl. 4.20 Fabrieksorkestconcert. 6.25 Omroepkwintet 8.30 West- duitsch Kamerorkest. 11.20 Melo- die-Serenader. 12.201.20 Hans Bund's dansorkest en Waldemar Hass' dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. I.30 Salonorkest. 1.50 Gr.pL 2.20 A. Felleman's orkest. 3.20 Accor- deonmuziek. 3.35 Verv. van 2.20. 4.20 Kamermuziek. 5.20 Omroep orkest. 6.20 en 7.20 Gr.pL 8.20 Ca baret. 9.20 Kleinorkest. 10.30 Gr.pL II.3512.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest en E. Roosz' orkest. 10.20 Ber. 10.50 Pianoduet ten. 11.05 Weerber. 11.201.15 H. Bund en Waldemar Hasz met hun orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs R. 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.05— 13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Keu len 14.2015.35, Brussel Fr. 15.35 —16.20, Keulen 16.20—19.20, Brus sel VI. 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.50—22.20, Brussel VI. 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.30—22.50, Ber lijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 —18.20, Brussel VI. 18.20—18.50, Brussel Fr. 18.5019.05, Droitwich 19.05—24.—. Lijn 5: Diversen. JEUGDIG WIELRIJDER AANGEREDEN. In het ziekenhuis overleden. Op den rijksstraatweg nabij Voorthuizen is gisteren een automobilist, bestuurder van 'n tweepersoons wagen, in aanrijding geko men met den twaalfjarigen wielrijder De V. uit Zuilen, die geheel alleen op een va- cantietocht 'naar Zutphen was. De jongen werd tegen den grond gesmakt en zoo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij in levens gevaarlijken toestand naar het St. Elisa- beths-ziekenhuis te Amersfoort moest wor den vervoerd. Onmiddellijk werd hier ope ratief ingegrepen, doch zulks mocht niet meer baten. Het slachtoffer bereed den rij weg, hoewel achter de boomen een goed rij wielpad ligt Tegen de bestuurder van de auto, die verklaarde, dat de jongen plotseling naar links uitweek, is proces verbaal opgemaakt en zijn wagen is in beslag genomen door de politie*. De identiteit van den jongen kon worden vastgesteld, doordat op zijn rijwielbelas- tingplaatje naam en adres waren aange bracht. Ook mej. J. C. Jas overleden. Gister zes maanden na den dood van haar tweelingzuster, is de 92-jarige mej. J. C. Jas te Nijmegen overleden. De gezusters waren het oudste tweelingpaar in ons land. De 25-jarige Nederlander Jan Hammer is bij het baden in de Theisz bij Tiszaszalka verdronken. De broeiërige warmte van gisteren deed wel vermoeden, dat er iets op til was. De Bilt had onweer voorspeld, maar ook zonder die voorspelling van deskundige zijde kon wel met vrij groote zekerheid gezegd worden, dat het allesbehalve rustig zou blijven. Tegen het eind van den middag is het tot een uitbarsting gekomen. Wol ken van onheilspellende kleur en vorm voortgedreven door een krachtigen wind, die hier en daar het stof huizen hoog opwoei, en tenslotte het verlos sende onweer, bezegeld door een ver- frisschenden regen. Wat deze bui, die op verscheidene plaat sen van ons land weinig minder .dan een noodweer was, heeft aangericht, blijkt uit de volgende berichten die ons er gister avond over bereikten. Slachtoffers van den bliksem. Uit Leiden wordt gemeld: Donderdagavond omstreeks kwart voor zes is tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een schuurtje op een stuk land van den Broekhuizerpolder achter de Rijn en Schiekade. Daar schuilden op dat oogenblik vier personen, waarvan de om streeks 35-jarige gehuwde J. v. d. M. uit Leiden door den bliksem werd getroffen en gedood. Een arts trachtte nog de levens geesten op te wekken, doch zonder resul taat. De 70-jarige K., die naast het slachtoffer stond, werd aan den schouder getroffen en is met brandwonden naar het Academische ziekenhuis gebracht. Uit A a 11 e n: Het dertienjarige dochtertje van den landbouwer Bulsink op de Haart werd gis teravond vlak bij de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Ook een knecht werd door den bliksem ge raakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. In de hoofdstad. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een hevig onweer, gepaard met hoos verschijnselen en slagregens, ontlastte zich gisteravond te ongeveer zes uur boven de hoofdstad, naar het meteorologisch insti tuut meedeelde, liep de windsnelheid in 5 minuten op tot 13.3 meter per seconde. De hevige windvlagen verminderden echter weldra tot matigen wind. De wind- drukstoot bedroeg 32 K.G. per vierkante meter, de wind liep van Zuid-Oost naar Zuid-West en West. De regenval bedroeg ir. dit korte oogenblik de geheele bui duurde niet langer dan een kwartier 7 milimeter. De temperatuur was na de bui, die in het Zuia-Zuid-Westen opkwam en over de stad naar het Noord-Noord-Westen trok, 7 graden gedaald. Ongelukken zijn niet gebeurd. De wervelwind trok op ver schillende plaatsen aan den rand van Am sterdam het zand naar boven, ontwortelde eenige boomen. Ook verschillende markie zen hadden het zwaar te verantwoorden. Te Haarlem. Op de Dreef te Haarlem, bij het Prinsen laantje is gister een boom op de bovenlei ding van de tram gevallen, waardoor het tramverkeer ongeveer twee uur gestremd werd. De passagiers zijn door autobussen tusschen Plein en Hazepaterslaan vervoerd. Om het Jamboreeterrein te Vogelenzang is eenige schade aangericht. De theatertent ten zuiden van het Marktplein is omge waaid. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het voortrekkerskamp heeft een ruk wind een tent vernield. In Zeeland. Boven V1 i s s i n g e n heeft het onweer, dat samenging met een storm, die soms een orkaankracht bereikte, omstreeks vier uur gewoed. Men was juist bezig de kermis aan het opslaan; verscheidene tenten'zijn hier bij door den wind vernield. Verder zijn talrijke boomen ontworteld en schoorstee- nen omver gewaaid. Op eenige hotel- en caféterrassen werd een groote verwoesting aangericht. Tijdens dit noodweer bevonden zich twee ongeveer achttienjarige jongens uit Mid delburg in een kano op de Schelde. Het Groningsche motorzeilschip Lutgerdina, kapitein R. Landstra, heeft hen juist op tijd aan boord genomen. Het tweetal, dat nogal van streek was geraakt, was dank zij de goede zorgen spoedig weer op hun gemak gesteld. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gemeld dat de onweersbui in de buurt van IJzen- dijke en Schoondijke veel schade aan den landbouw heeft toegebracht. Langs den weg WaterlandkerkjeTurkije zijn veertig boomen ontworteld. Ook het telefoon- en lichtnet werd vernield. In het midden en Oosten van het land. Te Doesburg is door den hevigen regenval een groot gedeelte van het feest terrein Oud-Doesburg, dat daar wordt op gebouwd in verband met het zeshonderd jarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten stonden blank en de kel ders liepen onder. Een aantal boomen werd vernield. Te IJsselstein ontlastte zich te onge veer kwart voor zes een zwaar onweer, gepaard gaande met een windhoos en hevige slagregens. De bovengrondsche tele foonleidingen langs den Utrechtschen weg in deze gemeente zijn ernstig beschadigd, zoodat IJsselstein op het oogenblik niet telefonisch te bereiken is. Vele boomen zijn ontworteld. Op de historische groote hofstede Rij pieker waard ontstond, vermoe delijk door blikseminslag, brand in twee hooibergen. De brandweer uit de omliggen de gemeenten heeft het vuur krachtig aan getast. In de zweminrichting te Vreeswijk werden de kleedhokjes weggeslagen. Een woonwagen, welke dienst doet bij de uitvoering van wegwerken is van den

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9