Vtaaq. en Aati&od £xuub en 3Jtm&tuw Radionieuws kermisreizigers. Branden. ONDER BOOMSTAM GEDOOD. Op het terrein van Corn. Swarttouw Co. aan de Merwehaven te Rotterdam was men Donderdag bezig met het lossen van boomstammen uit het Finsche stoomschip „Hollda Torden". Op den wal lag reeds een stapel boomstammen en op dien stapel stond de havenarbeider G. Hoornweg, wonende in de Cath. Beersmansstraat, om de nog te lossen boomstammen in de juiste richting te dirigeeren. Toen er beweging in den stapel stammen kwam en enkele daarvan wegrolden, heeft de man getracht zich voor ongelukken te vrijwaren door er af te springen. Daarbij is hij gestruikeld met het gevolg, dat hij een van de boom stammen op het lichaam kreeg. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. AANGERAND. Toen J. P. uit Zwagerbosch zich Don derdagavond naar Twijzelerheide in de gemeente Achtkarspelen begaf, is hij on verwacht door onbekend gebleven perso nen, die hem met een mes verschillende wonden aan het hoofd toebrachten, aan gevallen. P., die ernstig gewond werd, moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. De gemeentepolitie van Achtkarspelen stelt een onderzoek in. GRILLEN DER NATUUR. In den tuin van den heer V. te Kerkrade staat een zwaar beladen kersenboom in vollen bloei. LOFFELIJK BELEID BIJ DE RAMP VAN DE VAN DER WIJCK. Groote onderscheiding voor een jong zee-officier. Reeds is gemeld, dat luitenant ter zee 2de klasse R. Stuffken is benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau, het versiersel te dragen met de zwaarden, ter wijl den bootsman J. Noorland de eere medaille in zilver en den matroos le klasse J. Adriaansen de eere-medaille in brons is verleend, deze versierselen eveneens met de zwaarden. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat dit een zeer groote onderscheiding is, in het bijzonder voor een jong zee-officier als luitenant ter zee Stuffken, die de lei ding heeft gehad van de duikwerkzaam- heden bij het wrak van de Van der Wijck, het schip van de K.P.M., dat in Indië is vergaan. Marineduikers zijn hierbij tot een diepte van 45 meter beneden den zeespiegel ge doken. HET TE BARCELONA GEARRESTEERDE NEDERLANDSCHE ECHTPAAR. Uitzettingsbevel door Spaansche regeering geteekend. Van den Nederlandschen consul te Barcelona, den heer Daubauton, is bericht ontvangen, dat de Spaansche regeering op 14 Juli het uitzettingsbevel heeft onder teekend tegen het Nederlandsche echtpaar J. Molenaar, dat eenige weken geleden tijdens een verblijf te Barcelona, onder verdenking van spionnage, werd gear resteerd. Deze verdenking is ongegrond gebleken. Verwacht kan worden, dat het echtpaar thans zoo spoedig mogelijk in in vrijheid zal worden gesteld en over de Spaansche grens zal worden gezet. WERKVERSCHAFFING EN KLEINE BOEREN. De „Gelderlander" schrijft: Blijkens een circulaire van de Rijksin spectie voor de werkverschaffing te Zwolle zal voor de z.g. categorie van kleine boeren de werkverschaffing en steunverleening van ongeveer begin Juli tot 18 September wor den stopgezet voor diegenen, die in totaal meer bezitten dan zes eenheden. Hierbij is een eenheid gelijk te stellen aan één koe of aan één H.A. Als we dit goed verstaan, zou dus een boer, die bijv. 3 koeien heeft en 4 H.A. land, in genoemde periode niet in aanmer king komen voor plaatsing in werkverschaf fing of voor steunverleening. Met alle waardeering, die we kunnen hebben voor het stellen van de grens tot en met 6 H.A. moet ons toch de opmerking uit de pen: is deze maatregel in sociaal opzicht voldoende? Loopen hier juist de groote gezinnen in het landbouwbedrijf niet gevaar de dupe te worden? Het wil ons voorkomen, dat te veel gelet is op het cijfer en veel te weinig met de structuur van het gemengde bedrijf zoo als dit zich in het Oosten en Zuid oosten van ons land vooral voordoet, reke ning is gehouden. Ook hier wreekt zich weer een teveel aan centralisatie, die tot een generaliseeren leidt, dat tot onbillijkheden aanleiding geeft. Aangelegenheden als deze dienen regio naal te worden bekeken. En daar is heusch niet zoo'n rompslomp van administratie voor noodig, als men blijkbaar in Den Haag ducht. De plaatselijke colleges van B. en W., aangevuld met een paar andere tot oordeelen bevoegde personen ter plaatse, zijn met de locale toestanden zoodanig op de hoogte, dat ze onmiddellijk kunnen zeggen: dit of dat gezin, al is het ook wat grooter dan wat men onder een klein-boerengezin pleegt te verstaan, kan steun of werkverschaffing niet missen. VISSCHER VERONGELUKT. Gistermiddag is de 61-jarige Volendam- mer visscher A. Schilder in een botter ge vallen en dood opgenomen. Schilder was knecht op den botter VD 3, waarvan J. Bont schipper is. De botter vischte anderhalf uur uit de kust op het IJsselmeer en is onmid dellijk na het ongeluk naar de haven van Volendam teruggekeerd. Vermoedelijk is het slachtoffer over een vischje uitgegleden, en is bij den val hartverlamming opge treden. RIJKSMIDDELEN IN JUNI. In eerste halfjaar 1937 33 millioen boven zelfde periode 1936. Wat de kohierbelastingen betreft was op ultimo Juni j.1. in kohier gebracht 57.775.374 tegen 52.021.379 ultimo Juni van het vorig jaar. Van de „overige middelen" was de op brengst over Juni van dit jaar 40.410.768 (een twaalfde der raming 31.143.750) tegen 30.254.177 over Juni van het vorige jaar. Over de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg deze opbrengst 209.115.399 (op brengst eerste 6 maanden 1936 175.980.506). NIEUW GEWONNEN ROOS. De Nederlandsche Tuinbouwraad deelt mede, dat de kweeker Jean Caujard, te Feyzin (Isere), een nieuwe roos heeft gewonnen, welke „Rrose d'Or" genoemd is. Zy behoort tot de plantenfamilie Rosa en tot de variëteit „The Hybride". Van dit nieuwe product wordt de vol gende beschrijving gegeven: groote volle bloem, volmaakte vorm, kleur oud-goud, plant rijk bloeiend en sterk groeiend. MOEILIJKE ARRESTATIE VAN EEN RIJWIELDIEF. In den afgeloopen nacht, omstreeks luur, heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam met groote moeite een 24-jarigen rijwieldief inge rekend. Een rijwielagent zag den man, die voor hem geen onbekende was, op de Marnix- kade, bij het Marnixplantsoen, bij een fiets staan, hetgeen hem verdacht voorkwam. Bij nadere beschouwing constateerde de agent, dat het slot van deze fiets verbro ken was en dat de handvaten waren ver wijderd, zoodat er geen twijfel aan be stond, dat het karretje gestolen was. Hij hield den man in het oog, en toen deze wilde opstappen, schoot de agent toe om hem te arresteeren. Dit ging echter niet zoo eenvoudig, aangezien de man zich hevig verzette. Een oogenblik later waren beiden dan ook in een worsteling gewik keld, waarby de agent het onderspit moest delven. De man wist zich los te werken en ging er op het rijwiel snel van door. Doch op hetzelfde oogenblik ver scheen de inspecteur van politie Visser, die juist het bureau voor het doen van een ronde had verlaten en gezien had, wat er aan de hand was. Hij zette op zijn fiets den vluchteling onmiddellijk na en er ontstond een spannende achtervolging, welke door de voorbijgangers met nieuws gierigheid werd gadegeslagen. Toen de dief zich op de Westerkade ingehaald zag, wiep hij de fiets weg en zette het op een loopen. Het was toen voor den inspecteur een klein kunstje den man te overmeesteren, hetgeen in de Tuinstraat geschiedde. ONGELUK OP EEN BOTTER. Gistermiddag is de 61-jarige visscher A. Schilder te Volendam ,in een botter gevallen en dood opgenomen. De botter vischte een uur uit de kust en is onmiddellijk na het ongeluk naar de haven teruggekeerd. Ver moedelijk is Schilder over een vischje uit gegleden. DRIELING GEBOREN. In het gezin Jansen, wonende aan de Rouwbergstraat 12 te Schinveld (L.) is een drieling geboren, een jongen en twee meis jes. Zoowel de moeder als de drie nieuwe wereldburgers maken het uitstekend, terwijl zij uiteraard over gebrek aan belangstelling niet te klagen hebben. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 1—5 regels 35 cent bij vooruit betaling. ONZE NIEUWE GEZANT IN ENGELAND. De nieuwe Nederlandsche gezant te Lon den, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, is gistermiddag per vliegtuig op Croydon geland. TWEE DUBBELE WOONHUIZEN AFGEBRAND. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in 't dubbele woonhuis in de buurtschip Vriezenveenschewijk, aan het Overijselsche Kanaal, bewoond door de gezinnen F. Mul der, bestaande uit acht personen, en A. Haitjema uit vier personen. De brand, ont staan in het achterhuis, sloeg onmiddellijk over naar de voorkamer. In een oogenblik stond het geheele pand in brand en van het redden van de inboedels was geen sprake. Daar al heel spoedig de automobielbrand spuiten ter plaatse waren, kon nog met moeite een in de nabijheid staande schuur gered worden. Burgemeester Albarda was op het terrein van den brand aanwezig. Het dubbele woonhuis behoorde in eigendom toe aan den heer G. Ekkel te Vogelenzang (N.-H.) en was verzekerd. De inboedels waren even eens verzekerd. Korten tijd daarna brak er wederom brand uit en wel in de dubbele woning ge legen aan den Hammerdijk eveneens in deze buurtschap. Het huis werd bewoond door de gezinnen H. Huiskes en J. Mast, bestaande elk uit vier personen. Op het moment dat de brand uitbrak, was er niemand aanwezig. Ook hier is de brand in het achterste deel der woning uitgebroekn. Het dubbele woon huis stond reeds voor een groot deel in vlammen, voor de brand werd ontdekt. Hoe wel de brandspuiten uit Vriezenveen heel spoedig ter plaatse waren, viel aan het be houd der perceelen niet te denken. Eenige .naby gelegen woningen en een hooiberg lie pen ernstig gevaar, doch de brandweer kon, daar ruimschoots over water viel te beschik ken, deze behouden. Het woonhuis behoor de in eigendom toe aan D. Bruins te Sibculo en was verzekerd. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden). Prima handnaaimachine met garantie 12.50, Singer-trapmachine 15, luxe hand- en trapnaaimachines (koopjes), naaimachines vanaf 5, z. g- n* DEKKER, Laat 182. Inkoop van Couranten, Boeken en Lompen, enz. wordt van huis afgehaald. L. DE JONG ZOON, Oudëgracht 48, Alkmaar. Prima brandkasten van bekende merken, pracht piano's als nieuw, voor weinig geld, ijskasten vanaf 10, mooi schrijfbureau (koopje), groot vast kleed, closetstoelen, enz. DEKKER, Laat 182. Te koop z. g. a. n. dames- en heeren rijwielen met org. torpedonaaf, „Fongers" meisjesrijwiel, jongens- en meisjesrijwie len, eiken leeft. Bill. prijs. RIJWIELHAL Vrouwenstraat 4 bij het Ritsevoort. Ter overname Italiaansch nationaal meisjescostuum (handborduursel). Te bevragen LINDENLAAN 119. Als nieuw: Heerenrijw. met torp.naaf 13.50, D. rijwiel 14.00, enz. Indian- motor met zijspan, pracht comb. 65. Indian Scout 35, enz. enz. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop 17 zoo goed als nieuwe zyden palingfuiken, 150 mazen opzet. Tevens vischboot met lier en kruisnet, geheel compleet. H. J. KEESEN, Zeglis 21, Alkmaar. Te koop gevraagd: licht motorrijwiel, liefst Gillet of D. K. W. of ander merk. Brieven met uitv. inl. en prijsopgaaf onder Ietter D 417 bureau van dit blad. INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. Veeprijzen en slagersbelangen. De her Weitkamp heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld:: Is het den minister bekend, dat het in landbouwkringen groote bevreemding heeft gewekt, dat nadat eerst een drastische teeltbeperking en een kostbare afslachting van vee is toegepast, de regeering voor 1937 een invoer van 3.600.000 K.g. rundvleesch uit Denemarken heeft toegestaan? Is de minister bereid, mede te deelen, wat de oorzaak is, dat de regeering den in voer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht? Heeft de minister kennis genomen van de jongste gegevens, verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, betreffende den inhoud der collectieve arbeidscontrac ten, alsook van de gegevens der boekhoud- bureaux van de verschillende landbouw- maatschappijen, waarut blijkt, dat de land- bouwarbeid tot den laagst bezoldigde be hoort? Zoo ja, is de minister dan niet tot de con clusie gekomen, dat maatregelen, welke de verdiensten in het landbouwbedrijf in on- gunstigen zin kunnen beinvloeden, niet ge rechtvaardigd zijn? Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de minister, in aan merking nemende, dat de koeien voor het eerst sinds jaren den boeren een behoor lijken prijs opbrengen welk gunstig re sultaat door de in de eerste vraag bedoelde regeeringsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen der koeien omlaag kunnen drukken, te meer niet, wijl de rundveepryzen het ni veau van vóór den oorlog nog niet bereikt hebben. Cfitu-publicafe. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Cenfrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 12 Juli 1937 tot en met 17 Juli 1937 zal bedragen: voor kwaliteitskl. A 2.85 per 100 kg., voor kwaliteitskl. B 2.35 per 100 kg., voor kwaliteitskl. C 1.85 per 100 kg. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding 1.35 per 100 kg. Hoorwegen verkoopt im met courantenreciame. Noorwegen verkocht 2 jaar geieden 24.000v000 pond sardines in Amerika. Men achtte de verkoopemogelykheden nog met geheel uitgebuit te hebben en men besloot tot een peelame-campagne in couranten in het najaar van 1936. Het gevolg was, dat men aan het eind van het jaar ruim 3.000.000 pond meer had verkocht. Natemrfejk ging men, na deze geslaagde proef-campagne, op uitgebreide schaal voort met couran tenreciame, die zulke prachtige resultaten had opgeleverd. EEN NIEUW RADIO-CENTRUM. Definitief zendercomplex by Vianen? Al vele, vele jaren zoekt men in ons land naar de beste plaats voor de vestiging van onze radio-omroepzenders. Langen tijd was de toestand zoo, dat onze lange golf over heel het land uitstekend werd gehoord, maar de korte was op sommige plaatsen, o.a. in Zuid-Limburg, vrijwel niet te ontvangen. Langzamerhand is hierin verbetering geko Men zegt wel eens, dat kermissen uit den tijd zijn en dat dit eeuwenoud volksvermaak zich zelf heeft overleefd. Het tegendeel is waar, zooals de ervaring leert, want waarom worden dan haast in iedere groote stad Lu naparken georganiseerd, waarom blijven de grootste kermissen van Europa de Dom op het Heiligengeistfeld te Hamburg en de Freimarkt te Bremen dan bestaan? Ook in Nederland worden de groote kermissen zoo als Groningen, Deventer, Nijmegen, 's-Her- togenbosch, Tilburg en Breda niet afge schaft; dit vermaak is te diep in het volk ingeworteld, afgezien dan van het feit, dat de verpachtingen een slordigen duit brengen in de meestal in deze tijden berooide ge meentekassen. In Zuidelijke steden, zooals in Tilburg en Eindhoven worden de ker misdagen als vacantiedagen genomen en het blijkt dan maar te duidelijk, dat men lie ver in de stad zelf blijft om kermis te vie ren dan op reis gaat. In vele steden in het Zuiden vinden we ook in de café's, de zoo genaamde „kermispotten" hangen, waarin de leden van de biljart- of de kaartclub nu en dan wat instoppen welke som dan voor de kermis onder deze leden wordt verdeeld. En men zou verstomd staan, als men wist, hoeveel geld zulke potten wel kunnen be vatten. Het is echter jammer, dat de kermissen het oude romantische kermiskarakter begin nen te verliezen, doordat we vooral op de Lunaparken die groote mooie orgels missen, die op een kermisterrein zulk een heerlijk geroezemoes van klanken vormen en men nu hardschreeuwende gramofoonpla- tenmuziek door middel van luidsprekers over de verschillende ondernemingen distri bueert. Laten de exploitanten er vooral aan denken, dat ze zich zelf en de kermis daar veel schade mede berokkenen en dat een kermis zonder het geronk van orgels, zander oliebollenlucht, zonder zuurkramen en zon der een stoomcaroussel geen karakter heeft. Het is toch al erg genoeg, dat de kinderen in de gewone open centsmallemolen het paard moeten missen. Hoe heerlijk was het vroeger voor de jeugd het paard te kunnen medehelpen de mallemolen op gang te bren gen om er daarna op te springen. Thans wordt de molen nuchter voortbewogen door electriciteit, terwijl de rit ook geen cent meer, maar drie cent kost. Maar er zijn gelukkig nog exploitanten, die waarde hechten aan prachtige orgels in hun zaken „op reis", zooals het in de vak term heet. Vooral de heer Kunkels uit s- Hertogenbosch bezit steeds de prachtigste orgels van de bekende merken Casparini Paris, MortierAntwerpen, Gavignolt, Ruth en ook van den Nederlandschen bouwer Carl Frey uit Oosterhout. Carl Frey is de man, die in Nederland eenig in zijn vak is: hij maakt orgels en zoogenaamde boeken (dat zijn de platen voor de orgels). Alle kermis reizigers zijn op dezen man aangewezen en hij heeft dan ook een winstgevend zaakje. 1.50 per meter rekent hij voor zijn boeken en een schlager als Kovacs is al gauw 20 meter lang. Frey snijdt zelf een boek en de copieën worden door een helpstertje, dat al met een tientje in de week tevreden is, overgetrokken en naar de verschillende ex ploitanten gestuurd. Frey spint dus garen uit zijn beroep. De heer Kunkels, een Lim burger in hart en nieren, bezit thans vele kermisondernemingen en is begonnen als harmonicaspeler in de café's tijdens de Lim- burgsche kermissen. Zoo ver had hij het in dit spel gebracht, dat hy op geen danspartij mocht ontbreken. Later is hij in dansorgels gaan handelen en zoo in het kermisvak teland gekomen. Een groote steun heeft hij verloren toen zijn eerste vrouw mevrouw Anna van Bergen, is overleden eenige ja ren geleden, op en top een zakenvrouw uit een zeer soliede kermisreizigersfamilie, die thans een groot bioscooptheater bezitten te Roermond en waarvoor ook te Heerlen een groot theater wordt gebouwd. Andere bekende Nederlandsche kermis- familie's waren de Wolfs, Teeuwen, Vinke, Benner en zijn Roels, Wegkmap, Huygens, van Dam en Dirks, namen die bijna op geen kermis ontbreken, evenals in de oliebollen branche de Goosens en in de wafelwereld Van der Zee. Wie kent niet de naam Wil lem Stuvé, de bedrijvige man, met zijn prachtige Oostersch verlichte nougatkraam. Om niet te spreken van de pofferkramen van Cictor Consael en de Haan en vroeger Uiterwijk. De van Dam's zijn zeer eenvou dige menschen ,die uiterst spaarzaam leven en in den winter hun beroep van turfschip pers weer opnemen. Het zou mij te ver voe ren de interessante levensgeschiedenis van de verschillende kermisfamilie's op te schrij ven. In 't algemeen zyn de meeste familie's door het huwelijk met elkander verwant, want ook bij deze categorie van hardwer kende menschen is het voor den buiten staander haast ondoenlijk erin opgenomen te worden, evenals dit het geval is bij de circusmenschen. Toch willen we nog even wat dieper in gaan op de tweede grootste exploitanten uit Nederland: De Janviers en de combinatie Hommerson en Vermolen. De laatste hebben de Vereenigde Amusements Bedrijven ge_ sticht. Ze pakken hun bedrijf zeer Ameri- gaansch aan en bezitten een zeer groot aan tal groote ondernemingen en een Zeer groote dosis durf en werkkracht. Op geen kermis ontbreekt dan ook hun naam en dikwijls zijn ze er met zeven of acht onder nemingen vertegenwoordigd. Hun bedrijven en hun materiaal zien er uitstekend uit 'en hun combinatie is als concurrent niet te onderschatten; ze heeft een groote macht in deze wereld. De familie Janvier zijn bekende kermis, reizigers van zeer goeden naam. 2te komen oorspronkelijk uit Frankrijk en zijn als een voudige marskramers bij een epedimie naar België en Nederland getrokken en hebben zich tenslotte te Bergen op Zoom geves- tigd, waar zoovele kermisfamilie's wonen. De oude heer Janvier overleed eenige jaren geleden aldaar op 64-jarigen leeftijd als «en zeer geëerd en geacht burger. Hij was lid van den gemeenteraad (R.K.) en lid van het armbestuur. Zijn gezin was zeer talrijk. De meeste kinderen zyn op „reis" gegaan, naar de jongste voelde zich aangetrokken tot de studie en voltooide deze aan de uni. versiteit te Leiden. Thans is hij als advo caat te Dongen gevestigd. De oude heer reisde met een mooie stoomcaroussel en hij handelde in kermiszaken. Byna al zijn kin, deren werden door hem in een stoomcarous sel gezet. De meest geziene van zijn zoonj is Jan, een machtig man in deze branche, die ook vele inrichtingen bezit en uit con- currentieoverwegingen alle Nederlandsche stoomcaroussels heeft opgekocht, zoodat hy hiervan het monopolie bezit, wat zonder twijfel groote voordeelen met zich brengt. Een sekuur, klein manneke, dat nooit te veel zegt, graag zijn bolhoedje bij iedere gelegenheid ophoudt en alles in zijn zaak ziet, wat hy zien moet. Hij is met zyn vrouw (die graag in de cassa van de prachtige stoomcaroussel veel „vangt", zooals de vak« term heet voor incasseeren) en zyn kinde ren steeds druk in de weer. Er komt veel kijken indien men met meer dan een dozijn groote zaken op reis is. Vraagt men aan Jan, hoe dat de zaken gaan, dan luidt reeds jaren het laconieke antwoord: Alweer heel wat minder dan het vorig jaar. Maar wy, in- gewyden, weten wel beter. De heer Jan vier plukt rijpe vruchten aan het eind van het seizoen en hij verdient dit ook. Ook zijn woonwagenpark is zeer uitge breid en ziet er buitengewoon goed uit, Hij bezit een salonwoonwagen, die vroeger van Desmet was en dit is een unicum vay pracht. Het voorste gedeelte is een salon, waarvan de wanden bestaan uit de edelste houtsoorten. Hetzelfde materiaal als de zeer smaakvolle meubelen en daarachter vinden we een zeer ruime slaapkamer met een soort praalbed; daarachter tenslotte een badkamer, die we in het geriefiykste hotel niet beter vinden. De heer Desmet stelde dezen wagen, die werkelijk een be zienswaardigheid is, op de kermissen voor het publiek toegankelijk tegen den prija van een kwartje en had binnen enkela uren500 gulden verdiend. Enkele jaren geleden heeft Janvier zeer moderne wagens laten bouwen voor zijn personeel. Het zijn breede wagens, die zeer veel ruimte bevatten, die met eigen kracht over den weg worden voortbewogen. De man nen en vrouwen, in dienst van Janvier^ hebben een afzonderlijken slaapwagen, waarin zij ruimer liggen dan in de slaap wagens onzer internationale treinen. Een dezer wagens is ingericht als keuken en eetkamer. In dien keukenwagen treft men alles naar de eischen des tyds aan. Keu rige keukenkasten met fraai keukengerief, eetserviezen en glaswerk vallen dadelijk in het oog, evenals het kachelfornuit en het aanrecht. Zelfs het butagas ontbreekt niet. In de slaapvertrekken der molen meisjes vinden we keurige hang- en leg kasten voor hun kleeren. Het is er keurig behangen; de vloer is met zeildoek belegd en overal wordt een groote zindelijkheid betracht. De wagen voor de mannen is eenvoudiger, doch biedt ook het noodige comfort. De wagens hebben een lengte van 8 Meter en een breedte van 2.5 M. Dat ze iets bijzonders zijn, bewijst wel het feit, dat de groote circuskoning Sarrasani plan nen heeft gehad, deze wagens na te laten maken. Onder het personeel van Janvier heerscht een aangename sfeer van tevre denheid en kameraadschappelijkheid, die men overal zou wenschen. In kort bestek zou het ons te ver voeren nog meer te vertellen van deze categorie van Nederlanders, die onder groote kosten met hard werken hun brood moeten ver* dienen. In het algemeen is echter nog op te merken, dat de kermisreizigers naïve menschen zijn met een hart van goud. Ook zij hebben natuurlijk hun fouten en ge breken, maar wie heeft dat niet. De be* doeling van dit artikel is een beteren tók te geven op deze categorie van menschen en als ik hierin geslaagd ben, heeft het aan het beoogde doel voldaan. J. VAN DOVEREN. men, doch ideaal is de toestand ook thans nog niet. Men is blijven zoeken en meten om het plekje te ontdekken, dat de beste resultaten gaf. Ook de Nozema is hiermede voortgegaan en thans meent men het gevon den te hebben tusschen Lopikerkapel en Vianen. Hier zal thans de zender worden opgericht voor de 415-meter golf, waarop zooals men weet sinds een week ongeveer van Kootwijk uit de programma's van Hil versum I (1875 M.) 's avonds na 8 uur mede worden uitgezonden. In de Radio-Bode deelt de heer Vogt hier over het volgende mede: „Wij hebben de 415 m, golf geannexeerd, omdat zij door Kiew (Ruland) niet zóó in tensief gebruikt wordt, dat dupliceering door Nederland niet mogelijk zou zyn. De bedoe ling is, om aan de luisteraars, die straks door Bod gehinderd worden, het lange-golf- programma op de 415 m. golf als alternatief aan te bieden. Ook in het belang van de Nederlanders in het buitenland is deze maa regel genomen. Over eenige maanden zal deze 415 m. golfzender van Kootwijk verdwijnen en hy zai dan vervangen zijn door een anderen zender, werkende op de zelfde golf, die opgericht zal worden in de omstreken van Vianen; niet al te ver van de nieuwe brug over de Lek. Deze nieuwe zender, die ook een vermo gen van 20 kw zal hebben, zal echter, als gevolg van den veel gunstiger bodem waar op hij wordt opgericht, een veel grooter veldsterkte leveren en dus overal belang rijk luider worden gehoord. Deze voorloo- pige zender, die in constructie genomen is, zal door de N.O.Z.E.M.A, worden gebruikt voor het verzamelen van gegevens ten be hoeve van de oprichting van het definitieve zender-complex. Zouden de omstreken van Lopikerkapel inderdaad zoo gunstig blij kerl te zyn voor den bouw van den definitieven zender als de uitkomsten van metingen met zendertjes met zeer geringe energie hebben te verstaan gegeven, dan zal de proef neming met het 415 m. provisorium, die n'J van October af zal plaatsvinden, de bevesti- gmg kunnen brengen. Natuurlijk zal Nederland zijn rechten aanspraken op de 1785 m. golf onverzwa*,1 blijven verdedigen. Maar zoolang de l®'3 golf niet storingsvrij kan worden ie noten, blyven wij ook op de 415 m."

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10