HET BETOVERDE BOS. 1)xuticu&ciek JhizzhcuBiiek Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. LOTGEVALLEN VAN EEN JEUGDIGEN NEDERLANDSCHEN AVONTURIER. Wmm™m Een Goede Huidverzorging Raadselhoekje Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. t houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Flauwe stemming- van den dollar Betere stemming op de internatio- le beurzen. De aanhoudende con- versiestroom lijkt niet te stuiten Beteekenis van de opheffing van het emissie-embargo. Wij willen dezen keer in ons financieel overzicht enkele woorden wijden aan de geld- en wisselmarkt, omdat deze in de af- geloopen berichtsweek zoo zeer in het mid delpunt van de belangstelling stond. Voor het eerst sedert geruimen tijd toch vertoon de de dollar een zeer zwakke tendenz, spe ciaal tegenover het Pond, met het gevolg, dat waar het egalisatiefonds hier te lande den dollarprijs onafgebroken op 1.81 7/8 ge handhaafd hield, het Pond hier te lande steeg, omdat het voor de Nederlandsche ban ken voordeelig werd, Ponden aan te koo- pen en deze te Londen tegen dollars te draaien en de aldus verkregen dollars aan het egalisatiefonds te verkoopen. Aldus werd het aanbod van dollars aan het Nederland sche egalisatiefonds vergroot en dit werd dan ook voor dit lichaam aanleiding op één dag driemaal achtereen den aankoopprijs van den dollar te verlagen, hetgeen dus zooveel beteekent, dat het depreciatieper centage van den gulden opnieuw is vermin derd. Momenteel bedraagt het niet meer dan 19.1 pCt. Had het fonds den prijs niet verhoogd, dan was er aan den goudstroom naar ons land voorloopig geen einde geko men en aan een nog grooteren goudstroom dan reeds het geval is, hebben we allerminst behoefte. Reeds nu bedraagt de goudvoor raad bij de Nederlandsche Bank één en een kwart milliard gulden. Welk een verlies dreigt hier niet op, indien t.z.t. de gulden toch zou moeten worden gerevaloriseerd. Wij zullen ons echter vleien met de hoop dat het zoo ver nog niet is en misschien nooit zoo ver zal komen. De geruchten inzake een spoedige revalorisatie van het gele metaal zijn voor het oogenblik althans geheel ver stomd, waartoe het feit dat de dollar zeer flauw ligt, en de drang om goud naar Ame rika te verschepen zeer klein is, niet weinig bijdraagt. Hierdoor toch maakt men zich in Amerika momenteel minder druk om dit vraagstuk, dan in de laatste maanden het ge val was. De flauwe houding van den dollar is aan twee factoren toe te schrijven. Ten eerste aan een aanzienlijk aanbod van Ja- pansche rekeningen, die onder den druk van de enorme oorlogsuitgaven gevolgde defici- taire budgetpolitiek, heeft een zoo sterke stijging van het Japansche prijsniveau ten gevolge gehad, dat de betalingsbalans niet te stoppen tekorten aan begint te wijzen. Tij delijk wordt hier wel in voorzien door het goud van de Bank van Japan naar Amerika te verzenden en hiertegen dollars te kwee ken, maar deze voorraad zal zeer snel zijn uitgeput en dan zal eerst blijken hoezeer het verlaten van de door de vroeger Minseitoe- regeeringen steeds voorgestane deflatiepoli- tiek het land in een financieelen chaos heeft gebracht, waaruit het zich niet dan met de grootste moeite en met vaarwelzegging van hare Chineesche aspiraties zal kunnen ver heffen. Een tweede oorzaak tot het vergroo- te dollaraanbod vormde de omzetting op be langrijke schaal van dollars in Ponden voor Fransche rekening op grond van de reeds eerder vernomen geruchten inzake de plan nen van een door Roosevelt te verleenen bijstand aan den Franschen fiscus tot het na gaan van de gevluchte Fransche kapitalen. Het moet worden gezegd, dat het den Fran schen kapitaalbezitter allengs wel zeer moei lijk wordt gemaakt. En men kan toch niet beweren, dat de schuld bij dezen laatsten moet worden gezocht; het is toch de regee ring zelve die het vertrouwen zoo heeft ge schokt, dat men zijn geld overal elders vei liger achtte dan in zijn vaderland. De aangekondigde plannen der regeering doen op het eerste gezicht nog weinig con structief aan, maar dit is, gezien de berooi de kaspositie, welke het nieuwe kabinet bij zijn optreden aantrof, niet te verwonderen. We weten thans dat de regeering door zeer drastische verhooging van diverse directe en indirecte belastingen een middelenverster king van frs. 8 milliard wil verkrijgen, ter wijl voorts uit de verhooging van de spoor wegtarieven een bedrag van frs. 2 milliard wordt verwacht. Men zal echter mogen aan nemen dat het hier niet bij zal blijven en dat met name in den allergrootsten slokop, t.w. de Fransche spoorwegen, het mes diep zal worden gezet. Naar men weet, werd de dienst der leeningen van de Fransche spo ren gewaarborgd door de Conventie van 1921, waarbij de Staat zich verplichtte, de verliezen en den dienst der leeningen te dekken. Door de thans aangekondigde plan nen der regeering om alle Fransche sporen in één nationale maatschappij onder te Uit de Alkmaarsche Courant van 17 Juli 1837. De gewone jaarlijksche Hard draverij in het Bosch dezer Stad, welke op Donderdag den 13den deze heeft plaats gehad, is weder om in de beste orde afgeloopen; meer dan immer had dezelve, van alle kanten eene overgroote me nigte aanschouwers uitgelokt, welke in dit regt nationale feest, door het schoonste weder begunstigd zijnde, menigvuldige blijken van belang stelling hebben aan den dag ge legd. Tien voor het meerendeel zeer schoone paarden hebben aan de- zelven deelgenomen, terwijl het paard de Reus, toebehoorende aan den Heer A. van der Hoop en be reden door deszelfs pikeur A. Houtman, de schoone Zilver* Vaas, en het paard de Snijboon, toebe hoorende aan den heer F. Wy- brandi, en door den pikeur K. G. Hoekstra bereden, de premie, be staande uit eene fraaije Zilvere Be ker, vanwege het Stedelijk bestuur uitgeloofd, bekomen heeft. brengen, welke onder staatscontrole wordt gebracht, zal ongetwijfeld een belangrijke besparing in de exploitatiekosten kunnen worden verkregen, die de toekomst van dit bedrijf iets minder donker doet tegemoet zien. Men doet het in verband met bovenge noemde plannen voorkomen alsof de belan gen van de obligatiehouders hierdoor in het gedrang zouden komen; zulks is echter be slist onjuist, tenzij de regeering bestaande overeenkomsten niet zou erkennen; hiervoor behoeft echter niet te worden gevreesd. De even genoemde conventie bepaalt immers, dat bij beëindiging van de concessies, ook bij voortijdige overname door den Staat, deze laatste den dienst der leeningen onver minderd overneemt. Het zelfde geldt na tuurlijk ook voor zoover de Staat niet de spoorwegen zelve, doch slechts de aandee- len overneemt. De toestand welke men in de toekomst voor de Fransche spoorwegen mag tegemoet zien, verschilt dus heusch niet veel met dien waaronder hier te lande het spoorwegbedrijf wordt gevoerd. Het is wel typisch dat er, hoewel de toestand in het Fransche spoorwegbedrijf nog allerminst rooskleurig kan worden genoemd, hier te lande toch eenige meerdere belangstelling voor deze waarden begint te komen. Zoo b.v. voor de 5 pCt. guldens obligaties der Pa- rij s-Orleans spoorwegmaatschappij, waarvan in 1928 een tranche van 11.000.000 werd geplaatst. Men is geneigd zich af te vragen wat de oorzaken zijn dat het Nederlandsche publiek doet besluiten zich te interesseeren in fondsen, welke onder de huidige omstan digheden en gegeven de positie van de de- bitrice, toch op zijn minst genomen als zeer speculatief kunnen worden aangemerkt. De verklaring lijkt ons niet moeilijk; de aan houdende stroom van conversies in een tem po en een omvang gelijk we nog nimmer aanschouwden, doet den belegger en speciaal hem, die van zijn rente-inkomsten moet le ven, uitzien naar fondsen, welke een tegen wicht kunnen vormen tegen het in de laatste maanden sterk beknotte rente-inkomen. En daarbij wordt de voorzichtigheid maar r' te vaak uit het oog verloren; vooral wanneer het fonds in kwestie, naast een behoorlijk rendement, nog een kans op een zeer be hoorlijke koerswinst herbergt, gelijk zulks b.v. bij het evengenoemde fonds: de Parijs- Orleans het geval is. De 5 pCt. obligaties van deze maatschappij noteeren momenteel n.L om en nabij de 85 pCt. Betrof het hier een op onze beurs reeds lang bekend fonds, thans kondigen de Hollandsche Bank-Unie en de Fa. Oyens Zonen ook de introductie aan van een post 4 pCt. obligaties Argen tinië, waarvan de koers te New-York om streeks 94 1/4 pCt. bedraagt, overeenkomen de met Amsterdamsche usance ca. 68 pCt. Rekening houdende met den looptijd der leening, t.w. 34 jaren, bedraagt het rende ment ca. 4.4 pCt Na de verzachting van het embargo op buitenlandsche emissies is dit reeds de derde introductie van Argentyn- sche leeningen aan onze beurs. We willen nog eens in herinnering brengen dat het nog niet zoo heel lang is geleden dat dit land in ruil voor zijn bevroren vorderingen, den Argentijnschen handelscrediteuren 20-jarige obligaties moest aanbieden, terwijl de inge stelde deviezen-controle een ecart tusschen den bied- en laatkoers van den peso hand haafde, dat moest dienen om den Staat aan meerdere inkomsten te helpen en tegelijker tijd den koers te steunen. De toestand is voor dit land echter wel heel spoedig ten Slot. IX. De Rebellen men zei op Palma, dat het de Italianen waren bombardeerden de regeeringstroepen en de door hun bezette gebouwen. Daardoor vatten de reohtschen op Palma de Mallorca ook weer moed, en zij begonnen eveneens weer aan den strijd deel te nemen. Zoo werd de toestand bedenkelijk en menige linksche arbeider viel tengevolge der onlusten. Wie er van verdacht werd, gemeene zaak met de regeeringstroepen te maken, werd gevangen genomen, en enkele uren later was het doodvonnis geveld en de man werd gefusilleerd. Op zekeren dag kwam mijn kameraad met het volgende verhaal. De fascisten zou den boven, bij het kasteel, een aantal man nen gevangen genomen hebben. Dat was niet zonder bloedvergieten gebeurd en menige rebel had in het zand gebeten. Onder deze gevangen genomen linkschen bevonden zich niet minder dan vijf van onze goede vrien den, die in hun lichtzinnigheid openlijk aan den kant der regeeringstroepen meegevoch ten hadden. En enkele uren later ston den zij met de gevangen genomen Marokka nen voor het executiepeleton: ze werden overhoop geschoten met de rest. Een onbeschrijfelijke haat tegen dit op treden ontstond toen in mijn verwonde kop. Ik lag er voortdurend over te piekeren, Maar het was nog niet genoeg. Later be richtte mijn vriend me, dat er nog twee ka meraden in straatgevechten gedood waren en tenslotte trokken de regeeringstroepen, murw gemaakt door het bombardement der rebellen en hun buitenlandsche hulptroe pen, geheel weg! Van nu af aan was het leven op Palma de Mallorca mij een kwelling. ïk had slechts een gedachte nog: zoo snel als mogelijk weg te komen. X. Toen ik hersteld uit het ziekenhuis ont slagen werd, besprak ik met mijn vriend de vraag hoe wij naar Barcelona zouden kun nen vluchten. Maar, dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Tenslotte beraamden wij het plan ik ben immers meubelmaker van mijn beroep een boot te bouwen en dan daarmede naar Barcelona te vluchten, Aangezien de zaken langen tijd stil ge legen hadden, beschikten wij niet meer over voldoende geld. Daarom moesten wij eerst eens bij onze klanten aankloppen, die ons geld schuldig waren, om dat te innen. Toen wij dat binnen hadden, kochten we ons het benoodigde hout, eerst voor het geraamte, toen planken voor de huid en de noodige ijzeren deelen. Niemand wist wat van onae plannen, want wij bouwden de boot in den tuin ach ter het huis, en deze tuin was door hooge muren omgeven. We maakten de boot zoo sterk mogelijk; met dubbele wanden en daar goten we teer tusschen, en onder, by de kiel brachten we lood aan. De boot was 1% meter lang en ongeveer 2 meter breed. We zagen nog op de een of andere manier kans er een motor in te bouwen en er kwam ook een kajuit op. (De verteller heeft ons foto's van den bouw der boot en van zijn kameraad en hemzelven aan het werk ge toond. Red.) Ongeveer negen weken hebben we aan deze boot gewerkt; toen was zij klaar, netjes in de verf. We hadden dikwerf slechts droog brood te eten gehad en we hadden er aan gewerkt zoolang het dag was, maar we wa ren nu ook wat trotsch op onzen arbeid. Alles was nu voor de vlucht gereed. XI. Met behulp van vier goed vertrouwde bekenden hebben wij des nachts de boot op rollen naar den waterkant gebracht en te water gelaten. Benzine hadden we overal bij kleine beetjes bij elkaar gescharreld; er was ongeveer 15 liter in de tank en we had den nog ten naaste bij 75 liter extra. Pro viand en drinkwater hadden we voor een week. Ook beschikten we over een kompas, zoodat alles goed voorbereid leek. Zoodra de boot te water lei, verdwenen de vier mannen die ons geholpen hadden: het was hun te gevaarlijk nog langer te blij ven. Men kon nooit weten wat ons boven het hoofd hing. We waren ongeveer tien minuten geleden met de boot vertrokken uit de werkplaats. Nu wilden we het ruime sop kiezen. Maar, wat was dat? Daar kwam plotseling een bootje recht op ons aan gevaren! Allemach tig, dat leek de politieboot wel! Met één sprong waren wij weer aan den wal. Maar wij waren ontdekt, en toen wij hals over kop de beenen namen, werd er van de poli tieboot af op ons geschoten. Daar klonk plotseling naast mij een ver schrikkelijke kreet. Ik keerde mij om en aanschouwde, hoe mijn laatste kameraad en mijn beste vriend, die mij tot een broeder was geworden, naast mij neergeschoten werd! Maar er viel geen ty'd te verliezen, wilde ik niet ook door een kogel getroffen worden, en .gebruik makende van de duis ternis, kToop ik op handen en voeten over de rotsen omhoog. Op de straat aangekomen wilde ik met de tram verder gaan, maar die was er niet meer en zoo moest ik naar de stad loopen, om naar de haven te komen. Want dat was nu mijn plan. Die twintig minuten zouden me echter noodlotttig kunnen worden. Daar kwam een taxi aan. Ik hield den chauffeur aan en zei zoo rustig mogelijk: „Barko Aleman", hetgeen „Duitsche boot" beteekent. De chauffeur zag me natuurlijk voor een Duitschen matroos aan, want er waren altijd Duitsche schepen in de haven in die dagen. Bij den slagboom aan de haven aangekomen vroeg de wachthebbende sol daat naar mijn paspoort. Maar met een vriendelijk gezicht zeide ik dezelfde woor den: „Barko Aleman", en de man liet mij lachende passeeren. Bij een Duitsch schip aangekomen ging ik doodkalm aan boord. Ik was wel meer op schepen geweest en ik wist, dat er des avond en des nachts altijd een wachtsman is. Doodnuchter begroette ik dezen met een stevig „Heil Hitier", de man gToette terug en liet mij doorloopen: hij zag me zeker voor een der matrozen aan. Ik liep naar het voordek en bevond daar alles rustig. In het foxol het stokersverblijf lei een stuk brood; ik nam de vrijheid dat mee te nemen, en toen verstopte ik mij ergens op het schip; van vroeger wist ik nog wel waar men een plaatsje kan vinden! Maar slapen, daar kwam niets van: het beeld van mijn doodge schoten kameraad stond mij maar steeds voor de oogen. In totaal hadden acht van mijn kameraden dit zinnelooze vechten reeds met den dood moeten bekoopen en hoeveel duizenden andere menschen trof eenzelfde lot? Den volgenden dag, omstreeks tien uur ik had een horloge bij mij koos het schip zee en 36 uur later was het in Genua, Des avonds, toen alles donker was, sloop ik aan land; met het woord „Barko Aleman" wist ik ook hier te passeeren met zeelui ziet men wat minder nauw dan met passa giers en zoo kwam ik in de stad. Met mijn overgeschoten geld nam ik onderdak in een herberg; den volgenden dag ging ik naar het Nederlandsche consulaat, waar men mij een nieuwe paspoort gaf (wij hebben dit paspoort gezien Red.) en een vervoer- biljet tot Vlissingen. Ziedaar het relaas mijner avonturen. Ik ben geen kunstenaar met de pen; ik heb in eenvoudige bewoordingen mijn tot dus verre avontuurlijke leventje neergeschreven en ik hoop, dat U het eenige oogenblikken van verpoozing gegeven mag hebben. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij oplossing probleem 1497. F t a n d. Zw. 7 sch. op: 5, 8, 9, 15, 16, 20, 40 dam op 6. W. 8 sch. op: '7, 19, 21, 22, 28, 29, 34, 45. Oplossing. ter en 1. 2. 3. 4. 29—24 19—13 13 24 45 14! 1. 2. 3. 16 18 6 19 (4 s.) 20 29 Zeer mooi! Uit de party. Natuurlijk worden, nu de wedstrijd SpringerRaichenbach is afgeloopen, partijen aandachtig bestudeerd en na ge. plozen. Een aardige opmerking betrof dej volgenden- stand: Zw. 12 sch. op: 2, 7, 11, 12,14, 15, 17/20. 22, 25. W. 12 sch. op: 1, 26, 29, 32, 34, 36, 39/44. Wit (Spr.) was hier aan zet en speelde de verliezende zet 32—27 en 26: 27 36 27 blijft 't zelfde) want zwart kwam op ruit 45. Nu werd de opmerking gemaakt dat wit in den diagramstand 4035 had moe ten spelen. Maar zij die dat kwamen aam. bevelen overzagen den volgenden zet} Wit 40—35!? Zw. 18—23 (Wit 29 :27) Zw. 25—30 (Wit 35 13), Zw. 14—19 (Wl 13 24) en Zwart 20 47! Ook H. de Jongh vestigde in zijn rubriek reeds op deze combinatie de aandacht. De volgende stand is uit een party tus schen Raichenbach en de Jongh. Zw. 13 sch. op: 6, 7, 8, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 24, 45, 29, 30. W. 13 sch. op: 21, 22, 26, 27, 28, 31, 32, 38, 39, 42/45. Als wit in deze positie 3933 speelt laat zwart volgen: 1923 (wit 28 19), 1217 (wit 21 34), 30 50 (wit 19 30) en 50 17! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1498 van P. Kleute Jr., den Haag goede gekeerd en momenteel kan men vei lig stellen dat menig Europeesch debiteur ver ten achter staat bij den Argentijnschen. De vraag is echter maar: hoe lang zal deze gunstige situatie aanhouden? Als typisch agrarisch exportland is zijn economische po sitie zeer kwetsbaar. Op onze markt blijft de stemming gunstig, al hebben de conflicten in 't Verre Oosten hun invloed op de beurs niet gemist. Voor Amerikaansche shares blijft een goede be langstelling bestaan, welke niet weinig wordt gestimuleerd door den steeds duidelij ker in de Ver. St. waarneembaren tendenz hoezeer men geneigd is het optreden van Lewis c.s. te laken. Cultuurwaarden bleven flauw, terwijl ook in scheepvaartaandeelen deze week niet veel omging. De prijsverlaging voor radio lampen in Duitschland had op onze markt geen invloed. 91. De koning had tot laat in de avond zitten werken. Hij had allerlei moeilijke staatszaken moeten oplossen en eindelijk Lad hij, vreselijk vermoeid, maar besloten pp te houden met werken. 92. Zuchtend was hij opgestaan en had zijn boeken in de kast gezet. Even was hij nog naar kleinen Peter we zen kijken, die heerlijk lag te slapen. Toen was de ko ning ook naar bed gegaan. Hij voelde zich wat onrustig. Hoe kwam dat toch? De beleggingsmarkt bleef vast, waarvan speciaal de 3 pCt. Staatsobligaties 1937 kon den profiteeren. Dat de markt tengevolge van de enorme hoeveelheid conversies ove rigens langzamerhand overvoerd is, bleek uit het niet zeer eclatante succes van de jong ste uitgiften van Amsterdam en Rotterdam. Koninklijke Olie 412412; H.V.A. 518—521; Maatschappij Nederland 122125; Rotterdamsche Lloyd 120122; H.A.L. 133—131; Philips 340339; Ned. Bank 164160; 3 pCt. Nederland 1937 961/c—96 5/16; 3 pCt. Nederland 1936 101 7/16—101 3/8; Een gezond lichaam; een gezonde geest.' Twee levenseischen. H. L. O.-diploma! mi lm |pi .„0™- Wb 'W9- JÉ 11 m ■7. 1. 2. De oplossing van de raadsels uit ons vorig nummer is als volgt: 1- pot-lood. 2 een appel 3. III EEN 4. Dezelfde 3 katten. Welke delen van het gezicht kunnen elkaar in het geheel niet verdragen? Waarom doet een haan zij ogen dicht, als hy kraait? Ik ben een vogel en mijn naam bestaat uit vier letters, slaat men my de kop af en geeft men my dan de kop van een haring, dan ben ik een man. Ra, Ra, wie ben ik? Verborgen bomen, Er ligt veel rommel in deze kast. Zeide ik U niet, dat ge wel slagen zoudt' Jacob erkende zijn schuld. Ik wil gaarne met U meegaan. De noten in onze tuin zyn nog niet rijp. wei, staat deze jurk je niet aan, Dora? Zw. 8 sch. op: 6, 8, 9, 16, 20, 30, 33, W. 8 sch. op: 17, 21, 27, 28, 31, 41, 42, 49. In onze volgende rubriek geven wy oplossing. Onze Tweede Juli-Opgave. Optellen en aftrekken. De beide door ons bedoelde sommen zagen er geheel volledig als volgt uit: 7241526128 7241526128 1783490276 1783490276 9025016404 5458035852 Ook nu weer kwamen tal van goede op lossingen binnen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der Juli- serie). Welke plaatsen? In de volgende lyst moeten op de plaats der streepjes letters worden ingevuld* zoodat aardrijkskundige namen ontstaan. 1. a—a—i— 2- eg—1—n, eet—r. 4. -bun a—s—i—1 aknug. Welke zijn de bedoelde namen? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 23 J1"1 aan den Puzzle Redacteur van de Alk maarsche Courant.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12