^Buitenland Spoel EEN JAAR BURGEROORLOG De Spaansche burgeroorlog Het Britsche voorstel onder de loupe. De niet-inmengingscommissie over het algemeen niet onwel willend tegenover het compromis. Geen nieuws van de fronten. Stijgende duurte in Frankrijk. Demonstraties te Bagaad. Gistermorgen om 11 uur is de niet- inmengingscommissie op het Foreign Office byeen gekomen. Lord Plymouth bracht de Britsche voorstellen aan de orde, waarop Grandi en von Ribben- trop redevoeringen uitspraken, waarin 2y verklaarden de voorstellen als basis van discussie te aanvaarden. Corbin verzocht de vergadering hem den tijd te geven om nieuwe instructies van zijn regeering af te wachten. Maisky heeft niet gesproken. De zitting werd om 12 uur geschorst en gistermiddag hervat. Verklaring van von Ribbentrop. In de vergadering van gistermorgen van het nietinmengingscomité heeft von Rib bentrop de Britsche regeering zijn waar deering voor haar snelle werk doen hooren en den Nederlandschen gezant dank gezegd voor het in de laatste zitting genomen ini tiatief. Voorts zeide hij: Uit naam van mijn regeering verklaar ik, dat het Britsche plan als uitgangspunt voor de besprekingen kan worden beschouwd. De details van het om vangrijke Engelsche document worden op het oogenblik door mijn regeering bestu deerd. Het ligt voor de hand, dat de bij zonderheden van het nieuwe plan en in het bijzonder de manier van tijdsvolgorde der uitvoering uitvoerig besproken en definitief vastgesteld moeten worden. In het verloop der gedachtenwisselingen zal ik het comité de opvattingen mijner regeeringen betref fende deze punten doen weten en amende menten voor zekere onderdeelen van het plan voorstellen. Het Britsche plan zelf bepaalt, dat beide partijen in Spanje moeten medewerken. Wij hopen allen beslist, dat deze medewer king verkregen zal worden en dat daar mede het standpunt van de beide Spaansche partijen een beslissende factor voor ons werk zal zijn. Het lijkt mij dus het beste, wanneer de details van het Britsche plan voor een kleine commissie besproken wor den. Ik ben van meening, dat de subcom missie van onzen voorzitter onder de leiding van lord Plymouth daarvoor het geschiktst zou zijn. Na von Ribbentrop sprak in de vergade ring van de niet-inmengingscommissie de Italiaansche gedelegeerde Grandi, die ver klaarde het Britsche ontwerp te aanvaar den als grondslag voor de besprekingen. Hij achtte het gelukkig, dat het ontwerp het vraagstuk der niet-inmenging op breeder basis plaatst, zooals overigens aldus Grandi de regeeringen van Duitschland en Italië reeds trachtten te doen door de voorstellen, die zij onlangs de commissie hebben voorgelegd. Grandi verklaarde zich bereid het ontwerp te bestudeeren in een geest van verzoening en samenwerking en stelde evenals von Ribbentrop voor de studie aan de ondercommissie op te dragen. De toespraak van Plymouth. Bij het indienen van het Britsche ont werp heeft de voorzitter, lord Plymouth, onder meer gezegd: „Hoewel de commissie vrij is, wijzigingen van of amendementen op het voorstel te behandelen, is de Britsche regeering van meening, dat de verschillende deelen van het ontwerp nauw met elkaar samenhan gen. Het schrappen of belangrijk wijzigen van welk der voorstellen ook, zou noodza kelijk van invloed zijn op de Britsche meening ten aanzien van de andere onder deelen. Het ontwerp streeft onder meer naar het herstel van het controle-stelsel op den grondslag, die bestond voor de Itali aansche en Duitsche schepen zich uit den patrouilledienst terugtrokken. De Britsche regeering is van meening, dat het toezicht op de landgrenzen als tevoren moet ge handhaafd blijven. Van groot belang is, dat het terugtrekken der vrijwilligers en de toekenning van de rechten van oorlogvoe renden met elkaar samenhangen. De toe kenning der belligerentenrechten zou het voordeel hebben, dat de neutrale mogend heden verplicht zouden zijn redenen op te geven voor het handhaven van oorlogs schepen in de oorlogszone en een werke lijke neutraliteit zouden moeten in acht nemen". In de tweede bijeenkomst verklaarden ook de vertegenwoordigers van Neder land, Letland, Estland en Littauen het Britsche ontwerp als grondslag voor de be sprekingen te aanvaarden. Na Corbin sprak de Russische gedele geerde Maisky, die de algemeene beginse len van het ontwerp steunde en verklaarde, dat de Russische regeering zich latere voor stellen voorbehield. De vertegenwoordiger van Portugal, Monteiro, deelde mede, dat zijn regeering bereid is de waarnemers aan de grens weer toe te laten op het oogen blik, dat zij aan de Pyreneën weer in functie zouden treden en de patrouille- dienst zou worden afgeschaft. De afgevaar digden van Oostenrijk, België, Hongarije en Albanië verklaarden het met de alge meene voorstellen eens te zijn. Plymouth stemde er in toe, dat een uitvoerige be spreking zal worden gehouden in de bij eenkomst van de onder-commissie op Dins dag a.s. te half elf. „De tijd zeide hij is een belangrijke factor en ik hoop, dat amendementen en voorbehouden kort zullen zijn". In Britsche kringen is men van oordeel, dat de arbeid der commissie onder de beste voorteekenen begonnen is. Dinsdag zal al lereerst het minst betwiste punt, het plaat sen van waarnemers in de Spaansche ha vens, besproken worden. Er is nog niet gesproken over een aan Engeland te verstrekken opdracht tot het polsen van beide partijen in Spanje. VAN DE FRONTEN. Kunstschatten der hoofdstad beschermd. De commissie tot herstel van de hoofd stad heeft een plan aangenomen tot be scherming der kunstschatten van Madrid tegen de uitwerking van het bombarde ment der stad. Schaarste van levensmiddelen te Madrid binnenkort tot het verleden. De burgemeester van Madrid heeft in de bijeenkomst van den gemeenteraad ver klaard, dat de schaarste aan levensmidde len, welke zich op het oogenblik doet ge voelen, binnenkort tot het verleden zal behooren. Hij deelde verder mede, dat in alle gebieden, die bij de voedselvoorziening van Madrid zullen helpen, handelsdelegaties zijn gevormd. Naar hij bovendien mede deelde zijn gister honderd vrachtauto's met levensmiddelen uit Valencia naar Madrid vertrokken. De strijd bij Madrid. De regeeringstroepen verbeteren hun stellingen aan de fronten bij Madrid lang zaam maar zeker. Bij Cabanchel, Usera en den weg naar Estramadura dwingen zij de opstandelingen dagelijks terrein prijs te geven, terwijl zij in den sector-las Rozas druk in de richting van Majadahonda uit oefenen. Te Villafranca del Castillo hebben de opstandelingen versterkingen uit Fres- nedillas en Navalagamella ontvangen. De strijd in dit gebied is buitengewoon heftig. In den namiddag begonnen de strijdwagens der regeeringstroepen een bres in het vijandelijke front te maken. Bij Vallanueva del Pardillo oefenen de opstan delingen nog druk uit, hoewel minder dan tevoren. De versterkingen, waarop zij re kenen, kunnen hen niet bereiken door de waakzaamheid der luchtmacht van de re geering. In den sector-Casena hebben de regeeringstroepen belangrijke stellingen genomen, de opstandelingen beginnen hier te wijken. 800 vrijwilligers gewond of ziek uit Spanje teruggekeerd. 800 Italiaansche vrijwilligers, die aan het noordelijk front in Spanje gewond of ziek zijn geworden, zijn gister in Italië terugge keerd, waar hun een zeer hartelijke ont vangst te Rome werd bereid. Beschermingsmaatregelen tegen event. gasaanvallen. Franco wijst de burgerbevolking hoe te handalen. Reuter's speciale correspondent bij de troepen van generaal Franco meldt, dat het rechtsche hoofdkwartier voor de eerste maal in den burgerkrijg tot in bijzonder heden de richtlijnen heeft vastgesteld, wel ke de burgerbevolking moet volgen in ge val van een aanval met gas. „Ofschoon het op het oogenblik onwaar schijnlijk is, aldus desbetreffende mededee- ling, dat gasaanvallen op de burgerbevol king zullen worden gericht, is het van essentiëel belang, dat alle burgers volledig op de hoogte zijn hoe zij aan de gevaren van zulk een eventuëelen aanval kunnen ontkomen". Er wordt verder opgewezen, dat derge lijke aanvallen weinig schade doen, indien de burgerbevolking weet hoe hiertegen op te treden, waaraan wordt toegevoegd, dat gifgassen een geringere beteekenis in den aanval hebben dan de gewone projectielen. De paniek welke dergelijke gasaanvallen kunnen teweeg brengen onder de burger bevolking, indien deze niet op de hoogte is van de middelen tot zelfverdediging, betee- kent een veel grooter gevaar dan de wer kelijke schade welke zij veroorzaken. Een der grootste kamers in het huis, zoo moge lijk met slechts een raam en deur, moet als „gezinsschuilplaats" worden ingericht, en by het eerste alarm moeten alle bewoners zich derwaarts begeven, en kalm blijven, zoo weinig mogelijk spreken, niet rooken en geen vuur maken. De mededeeling bevat verder nauwkeu rige aanwijzingen hoe deze schuilplaats moet worden ingericht en afgesloten. De kosten van levensonderhoud bijna zesmaal zoo hoog als voor den oog. Naar Reuter meldt, blijkt uit de jongste officieele statistieken, dat de kosten van le vensonderhoud in Frankrijk thans bijna zesmaal zoo hoog zijn als voor den oorlog. Als men 100 aanneemt als basis voor 1014, bedroegen de kosten van levensonderhoud te Parijs in.het eerste kwartaal van dit jaar 581, vergeleken bij 540 in het laatste kwar taal van 1936 en 504 in het derde kwartaal. De kleinhandelsprijzen van 13 huishoude lijke benoodigdheden, afgeleid uit de prij zen, welke van geheel Frankrijk zijn opge nomen, bedroegen gemiddeld 529 in het eerste kwartaal van dit jaar en 540 in het tweede kwartaal, vergeleken bij 434 voor 1936 en 395 voor 1935. Het brood is thans 11 pet. duurder dan in 1930, dat beschouwd wordt als een topjaar voor de prijzen, hoewel het verleden jaar 14 pet. goedkooper was dan zeven jaar ge leden. De prijs van dranken is met 7 pet. gestegen,hoewel die verleden jaar 21 pet. lager was fruit en groenten zijn 10 pet. duurder. Deze prijzen zijn gegrond op de gegevens van de maand Juni. De gemiddel de verhooging voor de noodzakelijke levens middelen, vergeleken bij 1936, bedroeg in Juni 23 pet. Natuurlijk geldt dit voor den prijs, uitge drukt in francs en niet voor den prijs, uit gedrukt in goudwaarde. De Franschman heeft echter zelf alleen met de francs te re kenen en kan uit deze cijfers afleiden, hoe duur hem het bewind van Blum c.s. het laatste jaar te staan is gekomen. Voor de arbeiders, die hun loonen den laatsten tijd verhoogd hebben gezien, doet de prijsstijging de verho'oging weer te niet, zoodat de loonsverhooging hun geen verbe tering van levenspeil heeft gebracht. Erger Morgen zal het reeds een jaar geleden zijn, dat de strijd in Spanje ontvlamd is en het einde in dezen internationalen burgeroorlog is nog lang niet te voorzien. Want in wer kelijkheid is deze strijd van groote beteeke nis geworden voor geheel West- en Midden- Europa. Strategische belangenssferen ont moeten elkaar in do Zuid-Westhoek van Europa en alle belanghebbende landen in deze sferen werken mede naar een van bei den zijden om hunne belangen zoo goed mogtlijk veilig te stellen. Doch niet alleen strategisch, maar ook economisch is Spanje een land van beteekenis. Het grondstoffen- vraagstuk, een netelige kwestie voor meer dan één land in Europa, brengt Spanje aan de spits van de internationale belangstel ling. Immers Spanje is in Europa het land, wat de rijkste bodemschatten bezit. Het be zit vele en velerlei mijngebieden. In ronde cijfers brengt Spanje per jaar voorts 7 milt ton steenkool, bijna een 'A mill. bruinkool, 6K mill. ton ijzererts, 40000 ton Kopererts, 4 mill. ton koperhoudend zwavelkiezel, 200.000 ton looderts, 140.000 ton zinkerts, 36.000 kwikzilvererts, 18000 ton mangaan- erts, 20.000 ton zwavel, 1 mill. ton zout. Voorts tin- en zilvermijnen. Voorwaar een bodemrijkdom om van te watertanden. Het meeste van deze ertsen wordt uitgevoerd en de belangstelling in het buitenland, om zich ook een deel, en liefst het voornaamste deel dezer voortbrengselen te verzekeren, is dan ook alleszins verklaarbaar. Het sinds 29 Maart door de witte troepen veroverde deel van het Baskenland met als voornaam ste stad Bilbao, behoort tot de rijkste ijzer- ertsgebieden van Spanje. Een belangrijk ertsgebied ligt ook tus- schen Cordova, Jaên, Almerla en Murcia (ijzer en zilver). Na de verovering vin Malaga (9 Febr.) en het omliggende gebied, is dit mijngebied aan de grens van de ge vechtlinies komen te liggen. Evenwel is het aan de troepen van Franco niet gelukt dit myngebied te bezetten. Evenmin heeft de strijd om Pozoblanco geleid tot verovering van de mijnen van Pozoblanco en Limare». De boschculturen (25.000 H.A.) veeral pijnboomen, eiken, beuken, liggen voor het allergrootste deel in het door de nationalis ten bezette gebied. (Navarra, Leon). zyn de prijsstijgingen voor hen, wier in komsten niet gestegen zijn. Het is dan ook geen wonder dat kantoorpersoneel en an dere loontrekkenden, die tot den midden stand gerekend kunnen worden, en met na me de ambtenaren van den staat, thans aandringen op verhooging van hun loonen en bezoldigingen, opdat deze wat koop kracht betreft op het zelfde peil zullen worden gebracht als het vorig jaar. Weliswaar doet de nieuwe regeering wat zij kan, om onredelijke prijsverhoogingen tegen te gaan, maar de hierboven genoemde cijfers toonen voldoende aan, dat er toch een belangrijke prijsverhooging is, welke klaarblijkelijk als redelijk moet worden be schouwd, en het valt te voorzien, dat de fi- nancieele hervormingen, waartoe de regee ring gedwongen is, de prijzen nog verder omhoog zullen jagen. De ambtenaren eischen thans een mini mum bezoldiging van 12.000 francs (d.i. dus circa 850 gulden) en invoering van een glijdende loonschaal. Zij hebben hun ver langens in het begin van deze week bij Chautemps toegelicht die hun afgevaardig den antwoordde, dat hij zijn best deed de welvaart te herstellen en dat de regeering vastbesloten was haar uiterste best te doen om prijsstijging te voorkomen. Haar eerste taak is echter het evenwicht tusschen inko men en uitgaven te herstellen, zoodat zij voorloopig niet tot nieuwe uitgaven kan be sluiten. Hoewel men thans gerust kan zeggen, dat de 40-urige werkweek de voornaamste factor is geweest, welke geleid heeft tot de prijsstijgingen, hebben de ambtenaren toch ook gevraagd om een werkweek van vijf maal acht uur. Zij merken op, dat zij de eenige groep van arbeiders zijn, die niet van de nieuwe wet heeft geprofiteerd. Ook in dit opzicht kon Chautemps hun geen be langrijke toezeggingen doen. De invoering van de 40-urige werkweek vereischte ie noodige voorbereiding en zou slechts traps gewijze kunnen geschieden en slechts zoo, dat er geen nieuwe lasten voor den belas tingbetaler uit zouden voortvloeien. gestemd in het verzoek der Britsche regee ring, waarbij de op 30 Juli bijeenkomende permanente mandatencommissie wordt gevraagd het rapport der Britsche ko ninklijke commissie van onderzoek inzake Palestina en' de aanbevelingen hierop direct te bestudeeren eii een voorloopig prae-advies uit te brengen aan de Sep- lember-bijeenkomst van den raad. Men verwacht in Britsche kringen, dat de mandatencommissie het plan der ver deeling van Palestina ten minste princi pieel zal goedkeuren. OUDPRESIDENT VAN BOLIVIA IN BALLINGSCHAP. De vroegere president van Bolivia, ko lonel David Toro, die in een onbloedig verloopen militairen staatsgreep is ver dreven, is, in gezelschap van zijn beide zoons, als een balling te Arica in Chili aangekomen. PARTIJ-CENSUUR OP BOEKEN IN DUITSCHLAND. tusschen den Duitsche minister van op voeding en wetenschappen. Rust, en de nat.- soc. partij is een overeenkomst gesloten, waarbij alle boeken met een wetenschappe lijk, opvoedkundig of populair karakter moe ten worden onderworpen aan de censuur van de partij. HET PROCES TEGEN NIEMOLLER. Vermoedelijk zal dominee Niemöller in de week van 26 tot 31 Juli voor den rech ter moeten verschijnen. Ter gelegenheid hiervan zullen bidston den worden gehouden, waarvoor, naar het plan is, de klokken van de evangelische kerken geluid zullen worder Tegen de nieuwe indeeling van Palestina. Meer dan 50.000 Arabieren hebben gisteren te Bagdad gedemonstreerd tegen de voorgestelde nieuwe indee ling van Palestina. In den optocht werden spandoeken medegedragen met anti-joodsche opschriften en teksten, waarin de Engelsche politiek wordt veroordeeld. De ongeveer 60.000 te Bagdad wonende joden hebben hun zaken den geheelen dag gesloten gehouden. Om ernstige incidenten te vermijden heeft de regeering een demonstratieven optocht door de joodsche wijken verboden. De minister-president van Irak, heeft er op aangedrongen de discipline te hand haven. De commissaris van politie te Bagdad heeft het dragen van wapenen verboden, ook voor degenen die daar anders toegerechtigd zijn. Op 30 Juli begin der beraadslaging over rapport inzake Palestina. Naar in volkenbondskringen verluidt hebben de meeste der in den Volkenbonds- raad vertegenwoordigde regeeringen toe 75-JARIG BESTAAN VAN DEN DUITSCHEN ZANGERSBOND. Massa-koor van 100.000 zangers. Aan het feest van den Duitschen zan- gersbond van 18 Juli tot 1 Augustus Breslau te houden, zal door een massa koor van honderdduizend zangers worden medegewerkt. Tegelijkertijd zal het 75-jarig bestaan van den Duitschen zangersbond worden gevierd. AMERIKA EN DE POOLSCHE JODEN. De Poolsche ambassadeur in Washington heeft, volgens berichten in de bladen, een bespreking gevoerd met staatssecretaris Huil over de joden in Polen, waarbij hij den staatssecretaris inlichtte over het joodsche probleem in zijn land. De Pool sche ambassade in Washington heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat stappen als die van het Ameri can Je wish congres bij staatssecretaris .11 Pogingen tot een misplaatste inmen ging in binnenlandsche zaken vormen, die toestand der joden in Polen slechts kunnen verergeren. ..GeliJ'k men zich herinneren zal had rab- yn W;se namens het American Jewish ?°n,gre®s **ull verzocht stappen te doen f °°ls^e regeering ten gunste van de Poolsche joden. Ieder memch, mits gezond van lijf en leden, kan het examen afleggen en in het bezit komen van het H. L. O.-diplotna. Z e i 1 e n. DE KAAGWEEK. Een slechte inzet. De kaagweek is dit jaar onder Wéinig gunstige weersomstandigheden gisteren be gonnen. Een egaal grijze lucht koepelde zich boven de wijde watervlakte, waarop de blanke zeilen verloren gingen in den grau wen, druilerigen motregen, welke geduren de een groot deel van den eersten wedstrijd dag neerdreiride. Gelukkig was deze eerste dag uit wed strijdoogpunt de minst belangrijke, aange zien het programma geheel gevuld werd door motorboot- en onderlinge zeilwedstrij den. De voornaamste races van dezen dag wa ren de eenmanswedstrijden in de regenbeog en in de pampusklasse. De Wit nam direct na het startschot in de regenboogklasse de leiding en handhaafde zich gedurende het verdere verloop gemak kelijk aan den kop. Meer strijd was er om de tweede plaats tusschen van Staveren, F. Theunissen en J. Lens van Rijn, welke ten slotte ten gunste van eerstgenoemde werd beslist. Van Rijn was zoo onfortuinlijk om hét fokkeval te breken, waardoor hij achter raakte en later opgaf. Een zelfde lot trof van der Steur in de pampusklasse. Eigenlijk was voor hem de tegenslag nog grooter, want hij lag bü het ingaan van de tweede ronde vrü ver voor op zijn gevaarlijkste concurrenten ir. Hofkes, Monde en van Hattem. Hier brak hy eerst het fokkeval, terwijl tot overmaat van ramp zijn ballon scheurde. Na een stryd met wis selende aspecten zegevierde Monde voor van Ilattem, ir. Hofkes en den jeugdigen Willem de Vries Lentsch. Waterpolo. NEREUS IV—D. A. W. III 2—3. Een vlotte wedstrijd. Het voordien ongeslagen Nereus IV heeft gisteravond de overwinning aan de A Ik maarders moeten laten, waardoor D. A. W. III na 6 wedstrijden in dé le klasse der kringcompetitie de-eersté plaats inneemt met 1 punt voorsprong op Nereus IV en vóór Kroosduikers I, Het Zwet 1 «n P. Z. en P. C. I en Neptunus III. Nereus IV heeft echter een wedstrijd minder ge speeld, zooals blijkt uit den stand der valen voor de bovenste plaats: D. A. W. III 6 3 2 1 Nereus IV 5 3 1 1 7 Kroosduikers I 5 2 2 1 6 In de vorige zomer-competitie wérden slechts 2 winstpunten behaald, zoodat de verjonging dit zevental blijkbaar geen kwaad heeft gedaan, terwyl het een gun stige omstandigheid is, dat van de vier nog resteerende wedstrijden er drie thuis wedstrijden zijn. D. A. W. III had Meiman als invtll«r> die zich goed bij de andere spelers atn- sloot. Direct na het begin speelden beide p>r" tijen op volle kracht, waarbü bleek, Nereus IV goede schutters had, terwijl M D. A. W. Groothuizen Jr. geen kans on benut liet om zijn voorhoede op te stuwen. Het is Schilder, die daardoor den ba hrijgt toegespeeld en alhoewel zwaar 8€" hindeid den bal toch in het doel zwem

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6