HxuuL en JuwBouw 3b.uitett(attd Verkeersongelukken. Glimlachje Ontploffing in een kruitfabriek. De paus en kardinaal Mundelein De lofuiting van den kerkvorst voor aartsbisschop Mundelein en Duitsch reactie. Lichte aardschok te Napels. Nieuwe vlootverdragen. Een Engeisch-Russieche overeenkomst. MILITAIR BIJ HET BADEN j VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half vier is de 25-jarige Verhoeven uit Gemert (N.-Br.), die te Kornwerderzand bij de militaire poli tie is gedetacheerd, bfj het baden verdron ken. Het ongeluk gebeurde ten Oosten van Kornwerderzand op een plaats in het IJsel- meer, waar de man, die niet zwemmen kon, meende, dat niet veel water stond. De sterke stroom had daar evenwel eenige groote gaten veroorzaakt en in één hiervan is hij terecht gekomen. Op den Afsluitdijk zag men hem in de diepte verdwijnen en stelde onmiddellijk pogingen in het werk om hem te redden. Dit ging echter niet gemakkelijk en er gingen twintig minuten mee heen voor men het slachtoffer vond. De doktoren Bogstra uit Makkum en de Jong uit Witmar- sum hebben ruim een uur met een zuurstof apparaat getracht de levensgeesten op te wekken, doch alle moeite was tevergeefsch. De pastoor uit Makkum had den man, dade lijk nadat hij op het droge was gebracht, het heilige oliesel toegediend. Het lijk zal naar het militair hospitaal te Utrecht worden vervoerd. KNIKKER INGESLIKT EN GESTIKT. De vier maanden oude T. C. de B„ wo nende in de Spakenburgestraat te Den Haag is tengevolge van het inslikken van een knikker gestikt. JONGEN DOODGEREDEN. Zaterdagavond is op den drukken Rijks straatweg te Bodegraven de 9-j. zoon van den arbeider V. tegen een vrachtauto uit IJmuiden geloopen, toen hij bij het spelen den weg overstak. De knaap was op slag dood. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. Eén doode, één ernstig gewonde. Gistermiddag omstreeks drie uur is op den hoek van de Brink en de Hoog landsingel te Enschede een motor fiets in volle vaart tegen een auto gebotst. De bestuurder van het motorrijwiel, de 28-jarige Rokker uit Enschede, werd ernstig gewond, even als zijn broer, die op de duo zat. Beiden zijn naar het ziekenhuis ver voerd, waar eerstgenoemde eenige uren na het ongeluk is overleden. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de auto den voorrang moest hebben gehad. NEDERL. ROODE KRUIS. 1867 19 Juli 1987. Heden herdenkt het Nederlandsche Roode Kruis zijn zeventig jarig bestaan. Bij Ko ninklijk Besluit van 19 Juli 1867 toch rioo koning Willem III de Nederlandsche Ver- eenigingen v»n het Roode Kruis in het leven. Al moge het Nederlandsche Roode Kruis dit jubileum in stilte voorbij laten gaan; er is toch alle aanleiding eens na te gaan wat door ons Roode Kruis in die jaren in het belang der lijdende mensehhtid werd ver richt. En eerbiedwaardig is dit itaat van dienst zeker. Daar zij de ambulances in den Eransch-Duitschen oorlog van 1870, den Transvaalschen oorlog, de Balkan-oorlogen den wereldoorlog van 1914/18 en de past ambulances naar Ned. Oost-Indië in 1914 We denken terug aan de hulp gedurende 1914/18 verleend aan Belgische vluchtelin gen, bij de uitwisseling van verminkten krijgsgevangenen en vluchtelingen, het tot stand brengen van noodziekeninrichtingen de hulpverleening bij de munitieramp te Hamont, de kindertreinen uit Oostenrijk en Hongarije. We denken aan de hulp bij de watersnood- en stormrampen, het ziekenver- voer per spoor en aan de stations, de bloed transfusiediensten, de hulpposten langs de groote wegen, den radio-medischen dienst voor schepen, de parkherstellingsoorden, de reclasseering ven afgekeurde militairen, de eerst# hulp bij ongelukken enz. enz. Inderdaad, het Nederlandsche Roode Kruis kan op veel mooi en goed werk terug zien. Aan H.K.H. Prinses Juliana, voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, be tuigen wij heden onze eerbiedige hulde, en in Haar ook den velen ongenoemden man nén en vrouwen, die in het verleden en zoo noodig ook in de toekomst, om niet hun beste krachten gaven en zullen geven aan de schitterende, menschlievende taak van het Nederlandsche Roode Kruis. MOTORONGEVAL BIJ TONSEL Zaterdagavond is op den Rijksstraatweg van Ermelo naar Harderwijk onder Tonsel een motorongeval geschied. Een motor rijder, die een tweetal wielrijders wilde voorbij rijden, werd ingehaald door een zespersoons auto. Doordat de motorrijder, de 50-jarige P. uit Ermelo. slingerde, werd hij door den passeerenden wagen geschept en eenige meters verder tegen den grond gesmakt. Hij brak een arm en liep kneu zingen en schaafwonden op. In het ziekenhuis „Salem" te Ermelo, waarheen hij werd vervoerd, is P. opge nomen. BEJAARDE MAN AANGEREDEN. Gistermiddag is op den weg Nijmegen Den Bosch, onder Nijmegen de 66-jarige landbouw K. D., die bij de Dennfstraat den Graafschen weg kwam oprijden, door een auto uit Den Bosch, bestuurd door J. M., gegrepen. De man sloeg tegen den weg en bleef met een schedelbasisfractuur en een her senschudding liggen. Het slachtoffer werd ter plaatse door dr. van den Brekel de eerste hulp verleend, waarna hij naar het St. Can-isius-ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toestand was des avonds niet zonder levensgevaar. In de vacantie: Nu ben ik wel gedwongen in een restaurant te eten zoolang mijn vrouw met vacantie is! ^e« ERNSTIGE AUTOBOTSING OP DEN WEG NAAR SCHIPHOL. Zaterdag is op den weg naar Schiphol, by het viaduct, te ongeveer kwart voor elf, een hevige botsing geschied tusschen een kleine personenauto, waarin twee dames en vier kinderen waren gezeten, en een autobus uit Heemstede, waarin zich, behalve de chauffeur slechts één passa gier bevond. De kleine auto kwam uit een zijweg en had de autobus voorrang moeten geven. De bestuurster verzuimde dit ech ter, met het gevog, dat beide wagens met een hevigen klap tegen elkander botsten. Zóó hevig was de botsing, dat de bus om kantelde en op haar zijde kwam te liggen, met de kap in de richting van het v;aduct. De chauffeur en passagier bleken niet ge wond te zjjn, doch erger waren er de in- tittenden van de kleine auto aan toe, uit welker wrakstuken, nadat spoedig hulp ter plaatse was, de twee dames en een kind allen vrij ernstig gewond, bevrijd werden De andere drie kinderen waren met den schrik vrijgekomen. De drie gewonden zijn naar een der hoofdstedelijke ziekenhuizen vervoerd. Een der gewonde dames is mevrouw C. M. Linthorst uit Goor, wier vier kinde ren mede in de auto zaten. De andere dame was een familielid. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE AMSTERDAM. Op den Amstel, hoek Halvemaansteeg, ij gistermiddag een ongeluk met doodelij- ken afloop gebeurd. Een 55-jarige motorrijder, die, uit deze steeg komende, den Kloveniersburgwal wilde oprijden, trachtte nog vóór een van rechts naderenden tramwagen van lijn 14 langs te gaan. De manoeuvre mislukte, met het noodlottig gevolg, dat de man werd gegrepen en onder de tram terecht kwam. Teneinde hem te kunnen bevrijden, moest de wagen worden opgevijzeld. Na dat dit gebeurd was, is het slachtoffer, dat zeer zware verwondingen had opgeloopen, naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hy reeds te zijn overleden. betering aan te dringen, verkiest men de zoo hoog geroemde vrijheid: Ieder voor zie God voor ons allen, doch de duivel hale de* achtersten. (Dit zijn natuurlijk de kleine telers) aldus de N.T.B. De N.T.B. gaat door met samenwerking, ter bereiking van een behoorlijken produc tieprijs. Besloten werd, van de afdeelingssecreta- rissen inlichtingen te vragen over hun in drukken van den economischen toestand onder de tuinders, verschillende bijzonder heden over verkoopsprijzen van land, pach ten, optreden van bankinstellingen enz. Ten aanzien van de kwestie N.A.K.-B.K. Z. besloot men geen keuze te doen, maar men ging accoord met de conclusies van een rapport, dat voor de zaaizaadkeuring een heid geboden is; dat is een landsbelang. De regeering behoort daarom de hoofdleiding te nemen en met de belanghebbenden de ver dere leiding te deelen. De N.T.B. steunt de daartoe in het werk gestelde pogingen, ver oordeelt den strijd of de handelingen, die deze pogingen belemmeren of de huidige telers voor geforceerde moeilijkheden plaatsen. VERHOOGING VARKENSPRIJZEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen van de met ingang van Maandag 19 Juli a.s. aan de Nederlandsche veehou derij centrale te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, met 2 cent per kilo gram geslacht gewicht, worden verhoogd. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 18 tot en met 24 Juli, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, wederom vastgesteld op 70 cent per K.g. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Enquete. In de gehouden Hoofdbestuursvergadering van den Nederlandschen Tuindersbond werd o.m. besproken de uitkomst van den aard appeloogst. De pryzen zijn helaas snel ge daald en verliesgevend. De oorzaken hier van zijn voldoende aanwijsbaar, zoodat om het inkuilen tot een practisch geboden mini mum te beperken, de gevolgde tactiek wordt goedgekeurd. De N.T.B. sluit zich dus niet aan bij diegenen, die zonder meer handha ving van hooger minimumprijzen zou hebben verlangd. De N.T.B. heeft echter nadrukke lijk gewezen op de noodzaak dat den telers zoodra mogelijk de productieprijs uitbe taald WOFdt. Ten aanzien van den export en goederen- ruil met Rusland werd medegedeeld, dat aan de bestaande commissie enkele perso nen zijn toegevoegd, die behalve de bestu deering v. d. goederenruil met Rusland, ook j speciaal de deelneming aan de groote tuin- troffen voor het oogsten, veilen enz. bouwtentoonstelling te Moskou, te houden DE KALI-K ALKMESTSTOF „KENCICA". Men schrijft ons: Sedert eenige jaren wordt door de N.V. Handel Scheepvaart Onderneming v.h. Fa. N. Daenen te Maastricht een kalihou- dende kalkmeststof „Kencica" genaamd, In den handel gebracht. In de provincies Limburg, Noordbrabant, Zeeland, Gelderland, Groningen wordt deze meststof met veel succes op kalibehoeftige, zure gronden gebruikt en ondervindt men de grondverbeterende eigenschappen en daarmede tredhoudende oogstvermeerde- ring van dit product. „Kencica" is een meststof die tijdens de cementfabricage uit de ontledingsproducten der grondstoffen voer de cement ontstaat en langs electrischen weg uit de rookgassen wordt afgescheiden en verzameld. Geregel de scheikundige controle stelt In staat een product van constante samenstelling te le veren. „Kencica" is een uiterst fijn, volkomen droog product, dat naast 40 procent werk zame kalk (CaO), tevens 4 procent op neembare kali (K20) bevat. De kalk (CaO) is gedeeltelijk aan koolzuur tot koolzurekalk gebonden, gedeeltelijk aan kiezelzuur tot kiezelzure kalk, die in den grond geheel tot oplossingen werking komt. Door de enorme fijnheid lost ook de koolzurekalk snel in het bodemvocht op. De kali (K20) komt gedeeltelijk als in wa teroplosbare kali voor, gedeeltelijk als kie zelzure kali, die in den grond gemakkelijk ontleedt. Het kiezelzuur en het aluminium van deze meststof werken verbeterend op het grondcomplex. Door prof. ir, J. Hudig, professor aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, en door ir. O. J. Cloveringa, rijkslandbouw- consulent te Zutphen, zijn met veel succes proeven met deze meststof genomen. Beide vooraanstaande wetenschappelijke landbouwkundigen zijn gaarne bereid, des- gewenscht, alle inlichtingen over „Kencica' te verschaffen. In het kort komen de resultaten van prof. Hudig hierop neer: 1. De silikaten van „Kencica" ontleden gemakkelijk in den grond, zoowel de kalk als de kali komen volledig ter beschikking. 2. „Kencica" als kali-kalkmeststof kan gelijk gesteld worden met gelijksoortige combinaties van de gebruikelijke kalk- kalimeststoffen. 3. „Kencica" oordeelkundig toegepast bij bieten, werkt verhoogend op het suiker gehalte. De conclusies van ir. Cleveringa luiden als volgt: 1. „Kencica" heeft een zeer goede kalk- werking gehad. 2. De kali van „Kencica" heeft zoowel op den oogst als op het kaligetal van den grond een zeer goed effect gehad. 3. „Kencica" bevat geen schadelijke nevenstoffen (ballaststoffen). 4. Met „Kencica" worden kiezelzuur en aluminium in den grond gebracht, die voor het bodemcomplex een positieve waarde hebben. 5. „Kencica" heeft getoond op kalk- kaliarme ontginningen een meststol te zijn, die met uitstekend resultaat en met finan- tieel voordeel kan gebruikt worden. De gebruikers van „Kencica" komen zonder uitzondering op dit product terug en betuigen zoowel mondeling als schriftelijk hunnen groote tevredenheid over de wer- kirg. Een bemesting met „Kencica" op zure, kalibe hoeftige gronden is veel goed- kooper dan een overeenkomstige bemes ting met poederkalk en kalizout. „Kencica" wordt geleverd in sterke pa pieren zakken van 50 K.G. „afwijkend" en „afgekeurd" blijven van kracht. Nu er met ingang van 18 Juli geen garan tieprijzen meer zijn, zullen de aardappelen ook niet meer door de Nederl. Groenten- en Fruit Centrale worden overgenomen. Ten aanzien van de export is bepaald, dat behalve voor Duitschland voor export naar andere landen kan worden gekocht uit de aangevoerde partijen groote en bonken. Machtigingen tot uitvoer moeten tot 1 Aug. 1937 op de gebruikelijke wijze op de veiling worden aangevraagd. Aangezien de invoer van vroege aardappelen na 15 Juli in Duitschland niet meer is toegestaan zullen de veilingen vanaf 16 Juli geen machtigin gen tot uitvoer naar Duitschland meer mo gen afgeven. De ingekuilde aardappelen, die tot en met 15 Juli doorgedraaid zijn, mogen tot nader order niet worden geveild of verkocht. Hierover zullen nog nedere instructies wor den gegeven. Maat der eigenheimers. De maat van de groep C (Eigenheimers) is als volgt vastgesteld: Bonken 55 m.M. en op, groote 36 tot 55 m.M. en drielingen 28 38 m.M. Reeds zeventig lijken gevonden. Een kruitfabriek by Hsingtengkau in de nabijheid van Tsoegking (pro vincie Tsjechoean) is Zaterdagmiddag door een hevige ontploffing vernield. Ook meer dan honderd huizen in de omgeving werden verwoest. Onder de puinhoopen heeft men totdusverre ze ventig dooden gevonden, terwijl meer dan driehonderd gewonden zijn opge nomen. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. De leider der fabriek is in hech tenis genomen, daar men rekening houdt met de mogelijkheid van sabotage. SANEERING VAN HET AARDAPPELGEWAS. Reeds geruimen tijd wordt er door de veilingsbesturen in de Streek naar ge streefd, om weer te geraken tot een gezond aardappelgewas. In overleg met de stands organisaties is, om dit plan te verwezen lijken de hulp van de burgerlijke overhe:d ingeroepen en vergaderden de Streeker gemeentebesturen ten stadhuieze te Groo tebrook met vertegenwoordigers van de vak- en standorganisaties. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat aan alle gemeentebesturen in de Streek thans wordt verzocht om bij verordening te bepalen: le. alle aardappelplanten, die door een of andere virusziekte zijn aangetast moeten onmiddellijk worden verwijderd; 2e. verboden is de teelt van Zeeuwsche blauwen-, Zeeuwsche bonten, Westeinder blauwen en identieke rassen. Voorts was onder de oogen gezien, het aanschaffen van goedgekeurd plantgoed verplichtend te stellen. Hiervan is echter voorloopig afgezien, omdat verwacht wordt, dat de tuinder hier zelf wel toe zal overgaan. Het Duitsche nieuwsbureau publi ceert een bericht uit Rome over het bezoek van de Pelgrims uit Chicago en de toespraak, die de paus tot hen ge houden heeft en waarin hij de moedige houding van kardinaal aartsbisschop Mundelein prees. Het Duitsche nieuws bureau laat zijn desbetreffend bericht als volgt beginnen: „Pius 11 heeft Zaterdagmorgen een Amerikaansche Pelgrimsgroep uit Chicago ontvangen, waarby hij openlijk te kennen gaf, dat h\j op het In acht nemen van de internationale gebruiken in de betrekking van het Vatikaan tot Duitschland geen prijs meer stelt". De Paus zou volgens Reuter ten aanzien van aartsbisschop Mundelein wiens ver klaringen over Hitier zooveel stof hebben doen opwaaien geprezen. De Paus heeft gezegd: „Gij moest trots zijn op de grootheid van Uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van Uw prachtigen aartsbisschop, die zoo moedig is by de verdediging van de rech ten van God en de kerk en het heil der zielen". HET VEILEN EN OOGSTEN VAN AARDAPPELEN NA 15 JULI. Nu de minimumprü zenregeling voor de vroege aardappelen met ingang van 16 Juli niet meer geldt zijn nieuwe regelingen ge in 1938, zal voorbereiden. Het voorontwerp Landbouwordeningswet 1937 besprekende kwam het H.B. tot de conclusie, dat, in de overtuiging dat in de toekomst een geordende economie noodza kelijk is. wy in beginsel volle medewerking zullen verleenen aan ordening van het be drijfsleven en dit voorontwerp. De wijze van steunverleening aan de bloembollenkweekers heeft de N.T.B. steeds veroordeeld, speciaal om de gevaarlijke be perking en de onvoldoende uitbetaling van het surplus. De uitspraak van de alg. vereen. Bloembollencultuur brengt in het standpunt van den bond geen verandering. De ge noemde fouten zijn grootendeels te wijten aan de alg. ver., die zich het alleenrecht op weinig sympathieke wijze heeft toegeëigend. De verschillende maatregelen sorteeren weinig anders dan een gelijke distributie van armoede (te lage prod. prijs), tenminste beoogden dit te doen, maar bereikten dit slechts ten deele. Inplaats van door ervaring en door het economisch gebeuren geleerd, nu op ver- De Ned. Groenten- en Fruit Centrale heeft bepaald, dat voor 1 Augustus 1937 geen vroege aardappelen en ook geen eigen heimers of Bintjes mogen worden geoogst wanneer de teler-oogster niet in het bezit is van een voor 1937 afgegeven tuinbouw teeltvergunning of een voor 1937 afgegeven oogstvergunning voor eigenheimers of Bintjes met of zonder bruinen balk. Het oogsten van een grootere oppervlakte dan de betreffende vergunning aangeeft alsmede het oogsten van andere soorten aardappelen is verboden. Alle aardappelen, waarvan de oogst voor 1 Augustus is toegestaan moeten by ver koop tot 1 Augustus worden geveild over de veiling, waarby de teler-oogster is aan gesloten. De veilingen dienen toe te zien, dat alleen voor die personen wordt geveild, die in het bezit zijn van de bovenvermelde vergunningen. De sorteering blijft voor A, B en C-groep in vierkantmaat hetzelfde zooals deze tot op heden is vastgesteld. De voorschriften omtrent het juiste ge wicht, alsmede omtrent de bepaling „goed". De leeiinnd in Palestina HERDENKING VAN DE VERWOESTING VAN JERUZALEM. Voorzorgsmaatregelen der autori teiten. De herdenking van de verwoesting van Jeruzalem heeft Zaterdag 10.000 personen naar den klaagmuur doen gaan. Er woru een optocht gehouden in de Armenische wijk, De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Zoowel jood- sche als Arabische extremisten waren in verzekerde bewaring gesteld. Verscheidene revisionisten waren gear resteerd in verband met de verspreiding van een aanplakbiljet, waarin de joden worden opgewekt zich te verzetten tegen de verdeeling van Palestina. De Arabische betooging in Bagdad. De betoogingen tegen het plan tot ver deeling van Palestina zijn Zaterdag zon der incidenten verloopen. Het comité tot verdediging van Palestina heeft een telegram aan den secretaris ge neraal van den Volkenbond gericht, waarin den leden van den Volkenbond verzocht wordt uit naam van de rechtvaardigheid en de geschiedenis der menschheid het ontwerp af te keuren en Palestina als Arabisch en onafhankelijk te beschouwen. De tekst van het telegram is ook ter ken nis gebracht van de diplomatieke verte genwoordigers van Bagdad. Een Poolsche protestvergadering tegen de verdeeling. Ter gelegenheid van de herdenking van de verwoesting van Jeruzalem, werden in de hoofdstad en in een 200-tal steden in de provincie groote protestdemonstraties ge houden doo:r de rev insionistische zionisti sche partijen. Tegen het Britsche voorstel tot verdee ling van Palestina. Des ochtends werd te Warschau een groote bijeenkomst gehou den op het Muranowska-plein in het cen trum van de joodsche wijk. De leiders van verschillende afdeelingen hielde heftige redevoeringen tegen de Britsche regeering en de joodsche organi saties die het plan goed keuren. Joodsche demonstratie te Ant werpen. Giateren werd te Antwerpen een jood sche demonstratie gehouden tegen het voorstel tot verdeeling van Palestina. Een stoet doorkruiste de voornaamste wegen der joodsche wijk, waarna een bijeenkomst werd gehouden voor het monument van koning Albert, waar bloemen werden neergelegd. Een der redenaars verzocht de toehoorders den volgenden eed te willen afleggen: „Eerder dar. ik U vergeet Jeruzalem, zal ik mijn rechterhand vergeten". Ter bevestiging van dezen eed gingen vele handen omhoog. Huizen ingestort. Te Napels en in de omgeving is te half zeven Zaterdagavond een lichte aardschok gevoeld, berichten over schade zijn nog niet ontvangen. In aansluiting op de mededeelingen om trent den aardschok meldt een onbevestigd bericht, dat te Torre Maggiore in Apulie verscheidene huizen zouden zijn ingestort. Ontploffing in een Chineesche kruitfabriek Zaterdagmorgen zijn op het Brit sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, na onderhandelingen die ruim een jaar geduurd hebben, de bilaterale vlootovereenkomsten ge- teekend, welke Engeland heeft aan gegaan met Duitschland en Sovjet- Rusland. Deze overeenkomsten zyn bestemd om de clausules van het op de Vloot- conferentie van Londen in 1936 ge sloten verdrag in zake de kwalitatieve beperking van oorlogsschepen en de onderlinge uitwisseling van berichten betreffende den voorgenomen nieu wen vlootbouw voor de marine, uit te breiden tot de mogendheden, die niet aan deze Londensche conferentie hebben deelgenomen. Het gelijktijdig met de Duitsch-Engel- sche vlootovereenkomst Zaterdag onder- teekende vlootverdrag tusschen Engeland en de Sovjet-Unie berust op de bepalingen van het Londensche vlootverdrag van 1936. Het behelst dus voor Sovjet-Rusland dezelfde voorwaarden inzake de grootte en het kaliber der schepen als voor de overige mogendheden. Bijzondere bepalingen zijn echter opge nomen betreffende het verre Oosten. Met betrekking tot den vlootbouw in het verre Oosten is Sovjet-Rusland zoo lang van de verplichting bevrijd om Engeland hierover vooraf op de hoogte te stellen, als de Sov- jes de bepalingen naleven van het 'verdrag van 1936 inzake den scheepsbouw en de scheepsbewapening. Hiervan kan slechts worden afgeweken, indien de Engelsche legeering verwittigd wordt. Men hoopt, dat het Britsche parlement spoedig goedkeuring zal hechten aan de verdragen, zoodat Groot-Brittannië ze eind Juli reeds zal kunnen ratificeeren. Frankrijk en de Ver. Staten zijn op de hoogte gehouden van beide verdragen en hebben geen bezwaar gemaakt tegen de bepalingen daarvan. Alle vlootkwesties met Duitsch land geregeld. Het Zaterdagmorgen door den ge zant von Ribbentrop voor Duitschland onderteekende vlootverdrag met En geland bestaat uit drie deelen: a. een kwalitatieve overeenkomst, d. w. z. een afspraak inzake de grootte en de bewapening der oorlogsschepen en een afspraak om berichten over toekomstigen vlootbouw uit te wisselen; b. een als „opheldering" gekenmerkte aanvullende overeenkomst op het Duitsch- Engelsche vlootaccoord van 1935, reke ning houdende met de speciale positie van Duitschland na dit accoord; c. een uitwisseling van nota's inzake de stillegging van den aanbouw van groote De overeenkomst treedt in wer king na de ratificatie, gelijktijdig met het Londensche vlootverdrag van 1936 en met het verdrag tusschen Engeland en Sovjet- Rusland. Met het onderteekende verdrag, dat het resultaat is van langdurige onderhande lingen, zijn alle tusschen Engeland en Duitschland bestaande vlootkwesties ge regeld. Het geeft blijk van Duitschland s wensch naar samenwerking en van het voornemen alles ir» bet werk te stellen om een bewr"t:"-l.'^.„loop te verhinderen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6