DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog geen ontspanning in den toestand. No. 169 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Woensdag 21 Juli 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand. De besprekingen in de ondercommissie voor de niet-inmenging. Het conflict in het Verre Oosten Wang Ping opnieuw door de Japanners gebombardeerd. Raad van Hopei en Tsjahar gaat accoord met de Japansche voorstellen. Talrijke arrestaties in Polen Vier ernstig gewonden bij een overval met roof. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. recteur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 21 Juli. Hoewel er gisteren tot tweemaal toe ern stiger gevochten is dan tot dusverre in dit conflict en de Japanners voor het eerst zwaar geschut zijn gaan gebruiken, scheen men gisteravond toch wel eenig meer opti misme te koesteren ten aanzien van de mo gelijkheid het incident te localiseeren. De politieke raad van Hopei en Tsjahar heeft bepaalde Japansche voorwaarden aange nomen, waarbij de Chineesche troepen haar oorspronkelijke stellingen weer zouden in nemen en verder bepaalde Chineesche lei ders htm verontschuldigingen aan zouden bieden. Het is echter de vraag in hoeverre deze bereidheid, die mogelijk zelfs bij de militairen wel een oogenblik aanwezig is geweest, niet weer is weggenomen door het zware geschut van de Japanners. Generaal Feng Sji-han, een van de leiders der onte vreden militairen van het 29ste leger, heeft Nanking laten weten, dat er volgens hem van aanneming van de voorstellen van den politieken raad door de ontevreden militai ren geen sprake is. Aan den anderen kant hebben de Japansche militairen bij Wang Ping nieuwe reden tot ontevredenheid, om dat het ondanks het zware geschut gisteren niet gelukt is Wang Ping te bezetten. Nu de Japanners op Chineesch gebied zoo zware eischen stellen voor de Japansche defensie, kan het feit van een niet gelukten aanval aan alleen ten nadeele van de Chineezen ge bracht worden en dit laat voorzien dat het met het vechten bij Wang Ping nog wel niet uit zal zqn, ondanks de pogingen van den politieken raad met generaal Soeng aan het hoofd om te trachten nieuwe gevechten te voorkomen en danks het streven, dat blijk baar te Nanking zoowel als te Tokio bestaat om het vechten niet uit te breiden. Zoowel het Chineesche memorandum van antwoord op de Japansche eischen, dat niet uitdrukke lijk opkwam voor het uitsluitend gezag van China in de Hopei en Tsjahar, zoolang Nan king de Japansche eischen kon goedkeuren, als Tsjiang Kai-sjek's verklaring dat iedere regeling, die territoriale integriteit en de souvereiniteit van China niet aantast, te aanvaarden is, wijzen op soepelheid te Nan king en zoolang Tokio tegenover zijn mili tairen zich nog niet bindt, lijkt ook daar nog niets gewonnen. Al is het feit, dat giste ren te Tangkoe 35.000 nieuwe Japansche troepen verwacht werden, misschien sterker bindend dan een besluit van den Japanschen kabinïtsraad De besprekingen in de sub-commissie van het Britsche compromis voorstel, zijn al da delijk bij het begin vastgeloopen. Het is nauwelijks verrassend. Zooals eerder uit eengezet beteekende de unanieme aanvaar ding van het voorstel als een grondslag voor onderhandelingen geenszins, dat de betrok ken partijen het over het cardinale punt van dit plan eens waren. Er was ook na de ver gadering van vorigen Vrijdag al reeds te ver wachten, dat Rome en Berlijn eenerzijds en Londen, Parijs en Moskou anderzijds, over de vraag, wanneer oorlogsvoerende rechten moeten worden toegekend, tegenovergestel de meeningen zouden zijn toegedaan. De vergadering van de sub-commissie heeft bewezen, dat deze verwachting maar al te zeer gegrond was. Grandi en von Ribben- trop hebben direct met de toekenning van oorlogvoerende rechten willen beginnen, terwijl Lord Plymouth, Corbin en Maisky, gesteund door vertegenwoordigers van Bel gië, Tsj echo-Slowakij e en Zweden eerst een aanvang willen maken met de terugtrekking der vrijwilligers. Dat is de kern van het geschil. De Spaansehe burgeroorlog In de ochtendbijeenkomst der onder- commie heeft lord Plymouth gisteren voorgesteld, dat men onmiddellijk zou overgaan tot de behandeling der pun ten van paragraaf negen van het wit boek, volgens welke de Britsche regee ring gemachtigd zou worden, onver wijld besprekingen met de partijen in Spanje aan te knoopen over de volgende anderwerpen: 1. Het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens. 2. Het terugtrekken der vrijwilligers. 3. De toekenning van de rechten van oor logvoerenden. In het witboek worden de voorstellen in een andere volgorde vermeld en wel in de volgende: L Het plaatsen der waarnemers en de af schaffing van de patrouilleering ter zee. 2. De grenscontrole te land. 3. Toekenning der oorlogsrechten. De te rugtrekking der vrijwilligers komt eerst in de zevende plaats. Grandi stelde voor, dat deze volgorde in acht zou worden genomen: 1. De subcommissie is het er over eens en neemt er acte van, dat de patrouilleering geëindigd is. 2. De controle te land wordt onverwijld hersteld. 3. Den beiden partijen in Spanje wordt verzocht waarnemers in de havens toe te laten. Lord Plymouth verklaarde daarop, dat hij zijn regeering moest raadplegen, alvo rens hij de voorstellen van Grandi kon aan vaarden. In de middagbijeenkomst verzocht hij de commissie over te gaan tot de behan deling van het vrijwilligersvraagstuk. Grandi verklaarde een bespreking in deze volgorde niet te kunnen aanvaarden. Hij gaf de voorkeur aan een behandeling in de volgorde van het witboek, zoodat men des morgens was men het eens geworden over de plaatsing der waarnemers zich zou moeten wijden aan het vraagstuk der controle op de landsgrenzen. Plymouth zeide daarop, dat in de ochtendbijeenkomst iedereen had begrepen, dat de punten die de toestemming der strijdende partijen niet behoeven, later zouden moeten worden be sproken en dat voor het oogenblik alleen de punten van paragraaf negen aan de orde waren Grandi verklaarde, dat er een mis verstand bestond en dat men het naar zijn meening over alle voorstellen eens moet zijn, voor het plan aan de strijdende partijen zal worden voorgelegd. De Portugeesche am bassadeur steunde Grandi, doch verklaarde, dat een verschil van meening over de pro cedure voor de Portugeesche regeering niet van fundamenteel belang is. De Duitsche vertegenwoordiger Woermann, die von Rib- bentrop verving, zeide het met Grandi eens te zijn, terwijl de vertegenwoordigers van Frankrijk, België en Tsjecho Slowakije zich achter Plymouth schaarden. De^e stelde toen voor de controle op de landgrenzen te be handelen op voorwaarde, dat men het er over eens zou zijn daarna tot het vrijwilli gersvraagstuk over te gaan. Corbin merkte op, dat men, indien het vraagstuk der controle te land zou worden aangesneden, een zeker aantal punten van secundaire beteekenis zou moeten bespre ken, die vertraging zouden veroorzaken. Niettemin aanvaardde hij het laatste voor stel van Plymouth. Grandi zeide echter, dat hij en zijn regeering geen andere volgorde dan die van het witboek kunnen aanvaar den. Daar men niet tot overeenstemming kwam, werd tot verdaging besloten, opdat de gedelegeerden hun regeeringen konden raadplegen en middelen worden gevonden tot oplossing van de moeilijkheid. Hoewel de gedachtenwisseling soms levendig was, was de algemeene toon, naar men verklaart, vriendschappelijk en men gelooft niet, dat de verdaging voor langer dan 48 uur zal gelden. Wel betreurt men het in Britsche kringen, dat de machtiging der regeering tot het aanknoopen van onderhandelingen met de Spaansche partijen thans reeds ver traagd is. Londensche persstemmen. De diplomatieke redacteur van de „Times" beschrijft breedvoerig de tweede vergade ring der niet-inmengingscommissie en verklaart, dat het geschil op het punt der procedure symptomatisch is. De bezwaren zijn in wezen veel belangrijker dan in vorm. „De Morning Post" schrijft, dat de ver tegenwoordigers gisteren vaak een extre mistische houding hebben aangenomen, welke slechts nadeelig kan zijn voor de kansen om tot een comprimis te geraken. Zoo heeft Maisky verklaard, dat zijn regeering bereid zou zyn de kwestie der toekenning van de oorlogsrechten pas te overwegen, wanneer de laatste vrijwilligers Spaansch grongebied zou hebben veriaten. De Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers daarentegen stelden in het licht dat de kwestie der terugroeping van vrij willigers een kwestie was waaraan zij veel minder belang toekennen dan aan het her stel der controle aan de grens der Pure- neeën of aan die der toekenning van het recht van oorlogvoerende. „Manchester Guardian" zegt, datDuitsch- la'nd en Italië de terugtrekking van vrij willigers zoo veel mogelijk willen rekken. VAN DE FRONTEN. De strijd bij Madrid. De druk, dien de opstandelingen gedu rende twee dagen aan het front van Bru- nete, Guijorna en Villanueva Del Pardillo uitoefenden, schijnt te verzwakken. Gisteren werd slechts geweer- en ma chinegeweervuur gewisseld. De opstandelingen hebben een aanval te gen Villafranca Del Castillo ingezet, doch met minder kracht, zoodat de regeerings- troepen zich gemakkelijk konden handha ven. Een aanval op Usera is afgeslagen. In Guadalajara, ten westen van den weg naar Aragon, oefenen de regeeringstroe- pen een krachtigen druk uit op de stel lingen van den vijand, die eenige loop- graaflinien moest prijsgeven. Terwyl de onderhandelingen te Tient- sin worden voortgezet* is het in de laat ste 24 uur in de streek van Loekwosjau en Fengtai hier en daar tot schermutse lingen gekomen, waarbij aan beide zij den verliezen zyn geleden. De verkla ringen van Tsjang-Kai-Sjek hebben in Chineesche kringen te Peking nieuwe ongerustheid veroorzaakt, doch generaal Soeng-Tsje-Joean, die de Chineesche pers heeft ontvangen, gaf hoop op een spoedige en vreedzame regeling van de incidenten bij Loekwosjau. Volgens mededeelingen uit Chineesche bron zou Soeng de leiders van het 29ste le ger, die van anti-Japansche gezindheid zijn, er toe willen brengen zekere eischen van Japan in te willigen. Niettemin schijnt het, dat een terugtrekken van het 29ste leger ernstige moeilijkheden zou doen rijzen. Uit buitenlandsche bron verneemt men, dat vier of vyf divisies van de troepen van Nanking bij Paoting en Sjisjiasjoeang zijn aangeko men. De raad van Hopei en Tsjahar neemt Japansche voorstellen aan. Uit Peking wordt gemeld, dat gisteroch tend het lid van den politieken raad van Ho pei en Tsjahar, generaal Tsji Sóe Joean, een bezoek heeft gebracht aan den Japanschen militairen resident van Peking, kolonel Imai, om hem mede te deelen, dat de politieke raad had gelast: 1. Onmiddellijk intrekken van den staat van beleg te Peking. 2. Terugtrekken van de troepen der 37ste divisie uit Peking. 3. Het nemen van disciplinaire maatrege len tegen den commandant van de Chinee sche legerafdeeling, welke verantwoordelijk is voor het oorspronkelijke incident van Loe Koe Sjau op 7 Juli. Ongeacht de houding van de Nanking-re- geering zijn waarnemers van oordeel, dat een vriendschappelijke regeling van het in cident alleen afhangt van de houding van de jongere officieren en de manschappen van het 29ste leger, vooral van de 37ste divisie hiervan, welke onmiddellijk betrokken was bij het incident van Loe Koe Sjau. Men wijst er op, dat alle overeenkomsten tus- schen de Chineesche en Japansche autoritei ten „vodjes papier" worden, wanneer deze troepen ze niet nakomen en niet gehoorza men aan de commandeerende officieren. Verder wordt er in Japansche kringen op gewezen, dat de Chineesche autoriteiten reeds meermalen hebben beloofd de anti- Japansche agitatie te onderdrukken, doch tot nu toe hebben zij deze belofte neg nooit gehouden. De Japansche regeering kan zich thans niet vergenoegen met een Chineesche belofte. Zij willen toezien, dat deze ook wordt uitgevoerd. Staat van beleg voor Japanners te Sjanghai. De Japansche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben den staat van beleg afge kondigd voor de Japansche onderdanen in de stad. Zij moeten na 's avonds zeven uur in huis blijven en de Japansche winkels in Hongkew zyn kort na het vallen der duister nis gesloten. De Japansche autoriteiten hebben de po litie van de internationale nederzetting ver zocht te helpen by het doorvoeren van deze maatregelen. De reden van deze maatregelen is te zoeken in het feit, dat de berichten over het bombardement van Wang Ping Sien een groote opwinding teweeg heeft gebracht onder de Chineesche bevolking. Communiqué van het Japansche ministerie van oorlog. Het Japansche ministerie van oorlog heeft gisteren een communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat de Chinee sche troepen sedert hedenochtend de Japans sche troepen hevig hebben gebombardeerd en daarna omstreeks twee uur in den mid dag zijn overgegaan tot een offensief tegen de Japansche troepen, met als uitgangspunt Pa Pau Sjan, Loe Koe Sjau en Wang Ping Sien. De Japansche troepen gingen hierna tot een tegenaanval over. De woordvoerder van het ministerie van oorlog verklaarde te half zeven gisteravond, dat het Japansche garnizoen in Noord-China sedert het uitbreken van het incident van Loe Koe Sjau heeft getracht een vreedzame regeling tot stand te brengen, met het ge duld en de zelf beheer sching van de politiek der Japansche regeering. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de leiding van het 29ste Chineesche leger 18 Juli haar veront schuldigingen heeft aangeboden, doch de manschappen van dit leger hebben bij Loe Koe Sjau gisteravond op de Japanners ge schoten, terwijl de Chineesche troepen bij Pa Pau Sjan en Tsjang Sin Tien gistermid dag een uur artillerievuur op de Japansche troepen hebben geopend, waardoor de Ja panners werden gedwongen terug te schie ten. De woordvoerder betreurde het dat het verlangen van de Japansche troepen de kwestie plaatselijk te regelen, niet in ver vulling is gegaan door het onverantwoorde lijk optreden van de Chineesche troepen. Uit Feng Tai wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen weigerden Wang Ping Sien te verlaten, overeenkomstig het verdrag van 11 Juli. Zij openden het vuur op het Japan sche hoofdkwartier te Feng Tai met loop graafmortieren, de Japansche artillerie be antwoordde dit vuur en bracht het in een half uur tot zwijgen. De Chineesche troepen op den rechter oever van de Joeng Tingrivier begonnen om streeks vier uur in den middag weer te schieten doch ook hier werd het vuur spoe dig door de Japansche artillerie tot zwijgen gebracht. De Japansche infanterie is nog niet in actie gekomen. Doorf het vuur der Chineezen werd een Japansch soldaat ge dood en een gewond. Niettegenstaande het schieten worden de onderhandelingen tusschen de Chineesche en Japansche autoriteiten te Tientsin en Pe king voortgezet om te pogen een vriend schappelijke regeling tot stand te brengen. Gisteravond werd medegedeeld, dat de besprekingen om te komen tot een vriend schappelijke regeling, goeden voortgang hadden. Uit Feng Tai wordt vernomen, dat de Chi neesche kazernes te Loe Koe Sjau en het wapenmagazijn te Wang Ping Sien in brand zijn geschoten. TSJENG TSJOE SJANG AFGETREDEN. Als directeur van den spoorweg Peking-Moekden. Uit Chineesche bron wordt medegedeeld, dat het lid van den politieken raad van Ho pei en Sjahar, Tsjeng Tsjoe Sjang, directeur van den spoorweg Peking-Moekden, die deel neemt aan de onderhandelingen tusschen de plaatselijke Chineesche en Japansche autori teiten, om „gezondheidsredenen' is afgetre den. In Chineesche kringen legt men deze hou ding van Tsjeng Tsjoe Sjang, wiens pro- Japansche gevoelens bekend zijn, als een aanwijzing dat de onderhandelingen mislukt zijn. Tientsin wordt versterkt. Te Tientsin zijn machinegeweren en met aarde gevulde zakken op de daken en voor tal van gebouwen geplaatst. De zenuwach tige stemming der bevolking blijkt duidelijk door den aanzienlijken trek naar de buiten landsche concessies, waar het nog steeds rustig is. Het consulaire corps te Tientsin heeft ver gaderd om den toestand te bespreken. Soeng Tsjeh Toean stelt voor 37ste divisie terug te trekken en te ver vangen door militaire politie. Soeng Tseh Yoean heeft voorgesteld, dat de 37ste Chineesche divisie zich tusschen 10 uur en twaalf uur 's middags uit Papausian zal terugtrekken om plaats te maken voor militaire politie en op die manier verdere botsingen te voorkomen. De Japansche militaire autoriteiten heb ben drie officieren benoemd om te contro leeren of de terugtrekking inderdaad ge schiedt. Tweede bombardement van Wangping, met zwaarder geschut. De Japanneezen begonnen te 19.45 uur gisteravond Wangping opnieuw en hevig te bombardeeren. Nadat de eerste beschieting van den middag vruchteloos was gebleven, hadden zij zwaarder geschut uit Fengtai la ten komen. Ook op andere punten by Pei- ping is het tot botsingen gekomen: de strijd dreigt algemeen te worden. Het tweede borbardement van Wangping is na een uur gestaakt. De Japanneezen hebben gebruik gemaakt van brandbommen. De Ver. Staten en de spanning in Noord-China. In de persconferentie van gisteren heeft president Roosevelt verklaard, dat de regee ring alles zal vermijden, wat de sinds kort gevestigde betrekkingen tot China en de goede economische betrekkingen tot Japan zou kunnen ve-storen. Gelijk reeds gemeld voegde president Roosevelt er aan toe, dat de kwestie, of hij de neutraliteitswet van toepassing zou verklaren op het Chineesch- Japansche conflict, nog niet actueel is. Duitsche persstemmen. De Duitsche bladen houden zich druk be zig met het conflict in het Verre Oosten. „De Völkische Beobachter" geeft een uit voerig overzicht over de ontwikkeling, die geleid heeft tot de laatste gebeurtenissen en schrijft ten slotte: het optreden der Japan neezen is niet tegen China gericht Het gaat daarbij om voorzorgsmaatregelen voor een treffen met de Sovjets. De tragiek is, dat het in den aard van het Japansche optreden ligt, dat het de vijandschap tusschen Japan en China moet vergrooten. Dagelijks neemt de verontwaardiging van het Chineesche volk toe, en het eigenlijke doel, dat indertijd door den Japanschen minister-president Hirota was opgesteld, samenwerking met het oog op het roode gevaar, schijnt steeds verder af te liggen en het ziet er naar uit, dat de te genstellingen nauwelijks meer overbrugd kunnen worden. De toestand schijnt verbeterd te zijn. De toestand in Noord-China schynt verbe terd te zijn, daar de 37ste Chineesche divi sie, welke onder bevel staat van Feng Sjian, den gouverneur van Ho Pei, er toe is over gegaan zich terug te trekken uit haar. stel- ilngen ten westen van Peking. Men gelooft niet, dat andere Chineesche troepen de ontruimde zone zullen bezetten. De crisis is evenwel nog niet geëindigd, daar er geen enkele aanwijzing bestaat, dat de Japansche troepenzendingen naar Noord- China gestaakt zijn. De gevechten van gisteren. ve woordvoerder van het Jap. departement van buitenl. zaken stelt de gevechten by Wangping en Peking in den loop van giste ren voor als een plaatselijk treffen, dat zijn oorzaak vindt in Chineesche vuurovervallen op de stellingen van de Japanneezen en op de weigerachtige houding van de Chineezen, de stellingen bij Loekoetsjau te ontruimen. De veronderstelling, dat de gevechten van gisteren het begin zouden vormen van een algemeen Japansche strafexpeditie, zijn vol gens dezen woordvoerder onjuist. Hij had echter geen berichten ontvangen over het stopzetten der acties. Voorts stelde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken in het licht, dat de Japansche beschermings maatregelen in Noord-China door den laat- sten kabinetsraad uitsluitend gesanction- neerd zijn in geval de in Noord-China tot stand gekomen overeenkomsten door de Chineezen niet ten uitvoer zouden worden gelegd. Aan dit ten uitvoer leggen der over eenkomsten moet echter getwijfeld worden. Het onderhoud, dat de raadsheer der Japan sche ambassade, Hidaka, gisteren gehad heeft met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, is voor Japan onbe vredigend. Dat beteekent echter niet, dat alle onderhandelingen afgebroken worden. Zy kunnen te allen tijde hervat worden. Ten slotte verwierp de woordvoerder nog maals den eisch van de Nankingregeering, dat alle plaatselijke overeenkomsten door de centrale regeering goedgekeurd moeten worden. Eergisteren en gisteren zijn op verscheidene plaatsen in Polen arrestaties verricht in ver band met den aanslag op kolonel Koe. De autoriteiten weigerden nadere bijzonder heden mede te deelen, doch het gerucht gaat dat deze arrestaties vooral zijn verricht in uiterst rechtsche kringen. Men spreekt over driehonderd arrestaties te Warschau. Een wilde schietpartij. Gisteravond is een drietal jongelieden binnengedrongen in een café op de Visschers- kade te Oostende en trachtten hier de lade te lichten. Toen zij bemerkten, dat zij ontdekt waren, trok een van hen een revolver en begon in het wilde weg te schieten, met het gevolg dat de waardin, twee bezoekers van het café en een van zyn handlangers ernstig werden gewond. Vervolgens sloegen de beide niet gewonde roovers op de vlucht, doch slechts één hunner wist te ontkomen, de ander werd evenals de gewonde gearresteerd Het schynt, dat de jongelieden uit Ant werpen afkomstig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1