DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN* HET RAADSEL VAN PEIPING. Ho. 170 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Donderdag 22 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. r] Franco ontvangt Git Robles. Nieuwe politieke étappe in rechtsch Spanje? Hei conflict in het Verre Oosten Trekken de Chineezen terug, trekken zij niet terug? WEINIG POSITIEFS. Auto en tram in volle vaart op elkaar gebotst. ALKMAARSCHE COURANT. ■if.s Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 22 Juli. Laten wjj het vandaag maar eens eerlijk en onomwonden zeggen, de kenteekenen van den in de journalistiek zoo bekenden „komkommertijd" zijn duidelijk merkbaar. Ook de groote staatslieden hebben weieens behoefte aan rust en kalmte en voor wat Europa betreft, is er van het politieke front dan ook weinig te melden. Hitier heeft den nieuwen ambassadeur van de Sovjet-Unie ontvangen en allerbe- minlijkste woorden geuit (vooralsnog zien we liever daden!); Franco heeft bezoek ontvangen van Gil Robles en al evenzeer geruststellende woorden uitgesproken, maar wij kunnen gevoeglijk aannemen, dat een en ander slechts schijn is en bestemd om de buitenwereld niet al te zeer te veront rusten. Dan zitten er in Londen nog vele heeren te beraadslagen over. de niet-inmenging, maar veel verder dan praten komt men niet. Immers, de zaak is vastgeloopen op een procedure-kwestie: in welke volgorde de verschillende problemen aan de orde zijn gekomen. Men moet zich echter door die betrekkelijk oppervlakkige procedure-aan gelegenheid niet om den tuin laten leiden: het werkelijke geschil zit veel en veel die per. Het gaat om twee vraagstukken: de erkenning van de rechten van oorlogvoe rende aan Franco, en het terugtrekken van alle buitenlandsche vrijwilligers van de beide fronten in Spanje. En als men de zaak nog scherper wil stellen: het gaat eigenlijk alleen om het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers. Want als deze uit Spanje heengaan, zullen Frankrijk en Engeland ten slotte over alle bezwaren heenstappen om Franco als belligerent te erkennen. En dan moeten we Londen en Parijs toegeven, dat ze inderdaad niet al te veel moeilijkheden voor de toekenning be hoeven te maken, als er geen vrijwilligers meer zijn. Maar Franco als oorlogvoerende erkennen, zoolang een aanmerkelijk deel van zijn troepenmacht uit Italianen bestaat, is een hachelijke onderneming, waarvan de consekwenties in geen weken en maanden te overzien vallen. De Spaansche burgeroorlog is nu een maal en dit is het centrale punt, dat men nooit uit het oog mag verliezen, als men iets van den op het oogenblik zoo ver wikkelden Europeeschen toestand wil be grijpen door den onder de gegeven om standigheden practisch onvermij delij ken gang van zaken een Europeesche oorlog op Spaansch grondgebied geworden. Of het in den eersten aanvang mogelijk geweest ware dit groote gevaar te omzeilen, is uiterst moeilijk uit te maken. Er zijn van alle kanten, in en buiten Spanje, aanvankelijk groote, bijna onbegrij pelijke misrekeningen en fouten gemaakt. Waarvan wel de ergste was, dat men in het Spaansche verzet tegen de regeering en overheersching een der normale pronun- ciamiento's der militairen wilde zien; en op een na de ergste, dat, toen tegen de ver- Wachting van velen in een burgeroorlog los barstte, men er op rekende, dat deze spoe dig met een overwinning van een der par tijen zou eindigen. We hebben tegen deze twee „meeningen" van den eersten dag af nadrukkelijk gewaarschuwd. De Spaansche burgeroorlog, welke den 17den of ldden Juli 1936 „verklaard" werd, was slechts een fase naar men hopen wil een beslissende fase in een langdurige ontwikkeling in Spanje, en niet minder in geheel Europa. Hij was geen opwelling van het oogenblik, Waarop hij uitbrak; maar een zorgvuldig door de beide partijen voorbereide onder neming, welke misschien ietwat te vroeg hioest beginnen, maar welke in die dagen niet meer te vermijden was. Het is ongetwijfeld een belangrijke vraag te weten of een buitenlandsche mogend heid een rol in de voorbereiding van dezen strijd gespeeld heeft en zoo ja, welke Precies. Dat nu is men mede aan het on derzoeken en of men daar ooit uit zal ko men is vooralsnog een open vraag. We zullen echter in deze kolom nog weieens gelegenheid krijgen een duidelijk entwoord hier op te geven, de tijd zal lee- ren, hoe deze politieke steel in de puntige vork zal steken. Strydt men in Europa over betrekkelijke Weinigheden, om achter dien strijd eigen lijk de ideologische tegenstelling uit te vechten, in het Verre Oosten is de toestand zoo mogelijk nog ernstiger. Een naar uit breiding verlangende staat grijpt een klei nigheid een inmiddels weer terugge keerde verdwenen soldaat aan om op den weg naar expansie voort te gaan. Ook de spanning tusschen China en Japan heeft haar up en downs gekend. Maar de span ning van dit oogenblik ligt wel zoo hoog, dat de kans, dat zij weer verminderen zal, gering moet worden genoemd. Er komen nu eenmaal momenten dat men een opge- De Spaansche bargeroorfoi! De groote slag ten Westen van Madrid. Men verneemt uit St. Jean de Luz, dat generaal Franco te Salamanca een onder houd heeft gehad met den leider der „Accion Popular", Gil Roles, waaraan veel beteekenis wordt toegekend. Gil Robles kwam uit Lissabon, waar hij sedert het begin van den burgeroorlog vertoefde. De politieke vrienden van Robles ver zekeren, dat het onderhoud een nieuwe étappe in. de politiek van het rechtsche Spanje inluidt en dat Robles geroepen is, om een belangrijke rol te spelen in de organisatie van den nieuwen staat. Men voegt hieraan toe, dat Franco Gil Robles heeft belast met een geheime zen ding bij de regeering te Londen door be middeling van Oliviera Salazar, een groo- ten vriend van den Spaanschen politicus. Na zijn onderhoud met Franco is Gil Ro bles weer naar Lissabon vertrokken. Van de Spaansch-Fransche grens mei den de opstandelingen, dat hun grootsch opgezet offensief in den Brunete-sector ten Westen van Madrid, voortdurend voort gang maakt. Reeds vier dagen duurt nu onafgebroken de geweldige veldslag. Veertigduizend man heeft de Valencia-regeering er in den strijd staan en het gevaar is niet denkbeel dig, dat ze weldra door de gestadig links en rechts opdringende troepen van Franco omsingeld, tot overgave of een overhaasten aftocht gedwongen zullen worden. Nog nimmer is in dezen, burgeroorlog een veldslag geleverd met zooveel groot oorlogsmateriaal. De verliezen der rooden sinds het begin van deze gevechten moeten ontzettend zijn. Het avance der nationalisten op beide flanken, van de Valencia-troepen wordt op 4 a 5 K. M. geschat. Zij hebben o. a. be langrijke stellingen aan den Guadarrama- oever veroverd, waar de rooden honder den dooden hadden achtergelaten. Van de vlakte rondom Sevilla la Nueva en Villa Viciosa drongen de rechtschen in de richting van de Guadarama vooruit. Hier werd den geheelen nacht verwoed gevochten. Hevig was ook de strijd in den Quijorna-sector, waar de Madrileensche militie, volgens verklaringen van deser teurs, de helft harer manschappen moet verloren hebben. Mededeelingen der Spaansche regeering. De generale staf van het leger der regee ring heeft den militairen toestand ontleed. De staf is van oordeel, dat het offensief van de regeeringstroepen aan het front te Madrid den opmarsch van de rechtschen in het noorden tot staan heeft gebracht. Verder wordt medegdeeld, dat de Duce ontevreden over het optreden van generaal Mancin in Spanje, hem heeft vervangen door generaal Bastico, die tot nu toe een divisie in Abes- sinië commandeerde. Deze heeft van Franco volmacht geëischt om de Italiaansche strijd krachten te hervormen. Bastico heeft een dagorder gepubliceerd, waarin hij zeide, dat Santander onmiddellijk genomen moet wor den en dat dan naar Madrid zal worden ge marcheerd, waarbij alle hinderpalen uit den weg zullen worden geruimd. De generale staf der regeering is van meening dat generaal Bastico voorzichtiger zou zijn geweest in zijn uitlatingen, als hij gedacht zou hebben aan Brihuega. Verder wordt gewezen op het mislukken drongen oorlog moet aanvaarden, zelfs wanneer men weet daarin slechte kansen te hebben. China heeft er in moeten be rusten, dat Mantsjoerije werd weggenomen en een „autonome" staat werd gecreëerd. Het kan er niet in berusten, zijn invloed ook in de vijf Noordelijke provincies te zien afnemen, omdat het er zich van be wust zou zijn, dat zulks slechts een stap zou vormen voor de geleidelijke algeheele annexatie van het Chineesche rijk. In den formeelen toestand is weinig ver andering gekomen. Maar ten slotte zegt dat niets. Niemand verwacht, dat Japan aan de vijandelijkheden een oorlogsverkla ring zal doen voorafgaan. Moet het tot een oorlog komen, dan zal deze ontstaan uit de uitbreiding en toeneming der plaatselijke incidenten. Deze concessie aan den vorm is gebruikelijk voor onzen tijd. Houdt men dit in het oog, dan is er waarlijk geen reden tot optimisme. Want alle communiqué's ten spijt, communiqué's die niet ongunstig zijn, vinden de feiten voortgang. De Japanners hebben zij het tevergeefs getracht Wang Ping te bezet ten, de ring om Peiping wordt nauwer aangehaald. Dat juist in deze dagen de yen verder devalueert, kan ook al aller minst als een hoopgevend feit worden be schouwd. van het tegenoffensief van de rechtschen aan het front van Madrid. Hier wordt be wezen dat de regeeringstroepen niet alleen weten aan te vallen, doch ook het gewon nen terrein weten te behouden. De goede samenwerking van alle onderdeelen van het leger der regeering belooft groote overwin ningen voor de toekomst. Het leger heeft groote moeilijkheden overwonnen, zoowel in het loopgraafgevecht als in den strijd in het open veld tegen krachtige stellingen, verdedigd door een sterke infanterie, voor zien van moderne middelen. Ten aanzien van den strijd van Aragon deel de de generale staf mede dat de druk op Sa- ragossa toeneemt. Het schijnt, dat de troe pen van Franco meer dan zesduizend Ita lianen hebben geconcentreerd om een aan val te doen op het front van Astramadura, doch de verdediging is hier krachtig geor ganiseerd. Hier is de aardrijkskundige ge steldheid van het land niet in het voordeel van de aanvallers, zooals in het Basken land. Tenslotte heeft de generale staf verklaard: „Terwijl te Londen de westelijke democra- tiën opnieuw, wijken voor de dreigende fascisten strijden wij tegen drie staten en de verraders die hen op ons gebied helpen". Verslag uit het rechtsche kamp. De verslaggever van Havas, die geaccre diteerd is bij de rechtsche troepen voor Ma drid, meldt, dat de krijgsbedrijven gister ochtend met dezelfde hevigheid zijn her vat als zij den dag tevoren hebben gewoed. Een nieuwe sprong voorwaarts der recht sche troepen ten noorden van Quijorna heeft hen in staat gesteld voor het middaguur twee stellingen te bezetten, die den weg naar Escuriaal over een afstand van zes kilo meter onder het vuur der kanonnen plaat sen. Regeeringstroepen ontwijken den strijd. De regeeringstroepen ontwijken den strijd met de geregelde troepen der rechtschen. Zjj verdedigen hun stellingen met automa tische wapenen en geven liever een deel van het terrein prijs dan over te gaan tot een gevecht van man tegenover man; het geschut speelt een steeds belangrijker roL De artillerie is aan beide zijden zonder onderbreking in actie. De infanterie en de luchtmacht der recht schen werken hecht samen. De regeeringstroepen daarentegen maken een druk gebruik van hun strijdwagens. Gisterochtend hebben de afdeelingen tanks aan de operaties deelgenomen. Het ma teriaal is nieuw en het wordt met bekwaam heid bediend. De hevige warmte, welke in deze strijdwagens heerscht, verhindert den manschappen evenwel er langen tijd in te verblijven. Voortdurend melden zich deserteurs aan bij de rechtsche linies. De laatste paar dagen laat het hoofdkwar tier der regeeringstroepen de bruggen en aangelegde werken tusschen Las Rosas en Egcurial opblazen. De berichten, welke uit Noord-China binnenkomen, blijven een verwarden indruk maken en zijn herhaaldelijk lijnrecht met elkander in tegenspraak. Meldde aanvankelijk een Domei-te legram uit Tokio vol optimisme, dat de troepen van het Chineesche 29ste leger vrijwillig terugtrokken, even later be richtte hetzelfde persagentschap, dat zijn eerste mededeeling voorbarig was geweest en dat volgens de jongste be richten Peiping opnieuw door het 29ste leger was bezet. Wel is de Chineesche 37ste divisie uit Jamen Koe teruggetrokken deze plaats was gistermiddag omstreeks één uur ont ruimd doch de Chineesche troepen aan den linkeroever van de Joeng Ting-rivier, te Pau Sjan en Loekoetsjan aan den rech teroever van de Joeng Ting weigerden te rug te trekken. Zij verklaarden geen last hiertoe te hebben ontvangen. Men vreest, dat hierdoor de toestand nog meer gespannen zal worden. De commandant van de Japansche mili taire missie, kolonel Matsoei. heeft krach tig bij generaal Soeng Tse Yoean gepro testeerd. Een Reuter-telegram uit Peiping meldde tenslotte nog, dat de troepen van de Chi neesche 37ste divisie, die zich uit de om geving van Wan Ping hadden teruggtrok- ken, gistermiddag hun oude stellingen weder bezetten en begonnen met het aan leggen van loopgraven. Naar schatting bevonden zich tegen den avond vijfduizend Chineesche soldaten op een front van vijftien kilometer, dat zijn centrum te Pau Sjan heeft. De poorten van Peiping wordeD volgens hetzelfde telegram nog steeds bewaakt door eenheden van de 37ste divisie. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zes van zijn divisies naar Hopei heeft gezonden. De voortdurende Japansche troepenzen dingen uit Mandsjoekwo en het optrekken der Chineesche troepen naar Hopei toonen aan, dat het conflict nog lang niet is opge lost. De onrust en vrees in Shanghai zijn intus- schen nog toegenomen bij het vernemen van het bericht, dat te Peiping verscheide ne persoonlijkheden vermoord zijn, die gunstig stonden ten aanzien van een „vre de tot iederen prijs". Verder verluidt, dat het Japansche gar nizoen te Shanghai heeft afgezien van het houden van manoeuvres in den nacht van 22 op 23 Juli en dat de Japansche ambas sade een bericht uit Tokio, volgens het welk de gezinnen der Japansche diploma tieke vertegenwoordigers en consuls in China op 23 Juli naar Japan zouden ver trekken, heeft tegengesproken. Duitschland neutraal. De Duitsche ambassadeur, Dieckhoff, heeft een onderhoud met den Amerikaan- schen staatssecretaris Cordell Huil gehad, waarbij hij, naar uit betrouwbare bron verluidt, Huil de verzekering heeft gege ven, dat Duitschland besloten is, zich niet in den strijd in het Verre Oosten te mengen en een politiek van de strengste neutraliteit te voeren. De houding der Britsche regeering. Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat het, zoolang de bestaande toestand in Noord-China zou voortduren, niet wenschelijk zou zijn, met de Japansche regeering besprekingen aan te knoopen, die de Britsche regeering gaarne had willen houden. Eden zeide, dat hij het Japansche kabi net tot zijn leedwezen moet mededeelen, dat dit het standpunt der Britsche regee ring is. DE VALERA HERKOZEN. Als president van den lerschen uitvoerenden raad. De Dail heeft De Valera herkozen als president van den uitvoerenden raad van den lerschen vrijstaat met 82 tegen 52 stemmen. De Valera De Valera is aldus voor de derde maal tot het bekleeden van het hoogste ambt in den vrijstaat geroepen. Cosgrave had zich krachtig tegen de herkiezing van De Valera verzet, omdat naar zijn meening de president den vrij staat schade had toegebracht, wijl het hem niet gelukt was een overeenkomst met Engeland te sluiten. Autobestuurder op slag gedood. In de Oranjeboomstraat te Rotter dam is vannacht een ernstige botsing ontstaan tusschen een personenauto van dr. Romeyn uit Slikkerveer en een motorwagen van de Rotterdam- sche Electrische Tram. De beide voertuigen die elkaar met flinke snelheid tegemoet reden, zijn met een on'zettenden slag op elkaar gebotst, zoodat de omwonenden uit hun slaap werden gewekt. De be stuurder van de auto moet op slag dood zijn geweest, de drie andere in zittenden van den wagen hebben min of meer ernstige hersenschuddingen opgeloopen. Zij zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De bestuurder, de conducteur en enkele inzittenden van de tram zijn ongedeerd 'ebleven. De auto is finaal in elkaar gedrukt. De voorzijde van den tramwagen is ernstig beschadigd. Hoe het ongeluk geschiedde. Omstreeks kwart voor een reed de auto, bestuurd door den dertigjarigen arts J. A. Romeyi^in de Oranjeboomstraat in de richting van den Kreekweg. De wagen had een flinke vaart en reed op het rech- sche deel van de trambaan. Even voor de gasfabriek haalde dr. Romeyn, die verge zeld was van drie Amsterdamsche studen ten, een in dezelfde richting rijdende tram in, om daarna weer op de rechter tram baan te gaan rijden. Uit tegenovergestel de richting naderde motorwagen 435 van lijn 9, bestuurd door den 36-jarigen J. M. Rawie. Aan het einde van den Kreekweg zag de trambestuuurder den kaarsrech ten weg van de Oranjeboomstraat voor zich liggen, er was niets in den weg en daarom reed de tram op volle snelheid. Wel had de bestuurder opgemerkt, dat uit de richting stad een auto naderde, maar deze bevond zich op het andere spoor en het zag er naar uit, dat deze den tramwagen gewoon zou passeeren. Men heeft de oorzaak van het daarop volgende nog niet kunnen vaststellen, maar toen tram en auto vrij dicht bij elkaar waren gekomen, zwenkte de auto ineens naar links en kwam dus terecht op dezelfde baan als de tram. De bestuurder van de auto moet nog gemerkt hebben, dat een ongeluk op deze manier niet meer te ver mijden was, want hij wierp nog snel het stur om, ten einde weer aan de rechterzijde van den weg te komen. Auto en tram hadden evenwel beide zulk een vaart, doch noch sterk remmen van den trambe- sturder, noch het omgooien van het stuq| door den autobestuurder, kon het ongeluk meer afwenden. Met een hevigen slag reden beide voertuigen op elkaar. De groote vierpersoons Nash werd ter hoogte van den motor gegrepen en volkomen in elkaar gedrukt. De voorzijde van den tramwagen werd zwaar beschadigd, het voorbalcon is geheel vernield en de ruiten braken. De slag was zoo hevig, dat omwonenden uit hun slaap werden gewekt. Zij snelden onmiddellijk te hulp. De gemeentelijke ge neeskundige dienst en de politie werden direct gealarmeerd en weldra kon het reddingswerk een aanvang nemen. Eerst moest men de auto achteruit trekken, ten einde de passagiers, die nog in den totaal vernielden wagen zaten, te kunnen bevrijden. De slachtoffers. Het bleek, dat dr. Romeyn, de bestuur der van den wagen, reeds geen teekenen van leven meer gaf. Hij moet op slag dood zijn geweest. Naast den bestuurder zat de 24-jarige Amsterdamsche student, H. A. R. Haven- berg, die er ook zeer ernstig aan toe was. Deze had een zware hersenschudding en een gebroken dijbeen opgeloopen. De twee eveneens uit Amsterdam afkomstige stu denten, die achterin de auto hadden plaats genomen, waren er beter afgekomen. Hoewel ook zij vrij ernstig letsel kregen. De 28-jarige H. M. Zwicht bekwam een hersenschudding en een wond aan den kin, de 25-jarige S. Rijs een hersenschudding en schaafwonden. Per auto van den ge neeskundigen dienst zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar de gewonden ter ver pleging zijn opgenomen. De politie zet het onderzoek naar de oorzaak van dit tragisch ongeluk voort. De auto is tot dit doel in beslag genomen,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1