Help! HET BETOVERDE BOS. ÖSmlwlatuL twee artilleristen tegen den grond geslagen. Glimlachje Verkeersongelukken. Ernstig auto-ongeluk bij Scherpenzeel. Een heer gedood. Twee dames ernstig gewond. Joereneff bij hitier. Weer een Eiger^drama. De snelste mensch ter wereld. De Amerikaansche vlieger Taylor over het „proefduiken". Toen gisteren een colonne veldartillerie de hellende Prins Frederiklaan te Amers foort afreed, zwenkten, vermoedelijk door te groote snelheid de paarden voor een der stukken plotseling naar links met het ge volg, dat twee stukrijders, van E. en van de P.. tegen den grond sloegen. V. E. ontwrichtte zijn rechterarm en van de P. deed vermoedelijk een buikbescha diging op. Beiden zijn naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. De toestand van v. d. P. is niet geheel zonder gevaar. DE ZAANDAMSCHE 100-JARIGE. Onder zeer vele blijken van belangstel ling heeft de wed. G. v. Zaane-Heitgeert gisteren haar lOOsten verjaardag gevierd. De Prinsenstraat, waar het oudje woont, was door de zorgen eener buurtcommissie jcetirig met vlaggen en guirlandes versierd, afgewerkt met keurige eerepoorten. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder Kan complimenteeren, waarbij een kolossale taart met het Zaandamsche wapen opgemaakt werd geoffreerd. De woning van de jubilaresse werd met bloemstukken overladen o.a. een van den burgemeester persoonlijk die met vacantie afwezig was. Honderden belangstellenden kwamen hun opwachting bij de 100-jarige maken, terwijl des avonds door een der plaatse lijke muziekvereenigingen een serenade werd gebracht. HET PRINSELIJKE PAAR OP HET LOO. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om kwart voor elf per auto uit Soestdijk op het paleis Het Loo aange komen, waar zij enkele dagen zullen verblijven. Te Apeldoorn zijn zij over den Amersfoortschenweg en de Koningslaan door het Koninklijke park naar Het Loo gereden. Ondanks het late uur viel het Prinselijke paar een hartelijke begroeting van de tal rijke belangstellenden ten deel. Een meisjesvereeniging uit Dedemsvaart had er enkele uren wichten voor over, om van de aankomst getuige te zijn. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. Bijna iederen dag worden in Nijmegen en omgeving, tot in het Brabantsche toe, fietsen gestoen. De dieven zijn vaak moei- i)k te achterhalen, daar zij veelal uit plaatsen over het geheele land verspreid, afkomstig zijn. Gisteren is nu bij een razzia in de Nij- meegsche volkslogementen een zekere van U., een geboren Leidenaar, thans wonende te Voerendaal, gearresteerd. De man bekende verscheidene rijwiel diefstallen gepleegd te hebben, o.a. te Sambeek, tijdens de kermis aldaar. IN PRIKKELDRAAD GEVALLEN. Ongeval in werkverschaffing. Tijdens zijn werkzaamheden in de werk verschaffing aan de Helmerslaan te Eind hoven, had de arbeider Smulders, wonende op het Fultonhof, het ongeluk te vallen. S.t die in het prikkeldraad terechtkwam, liep daarbij zulke ernstige verwondingen aan zijn hals op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Sevens, die de eerste hulp verleende, liet den man per auto van de G.G.D. naar het ziekenhuis overbrengen. VERSTEKELINGEN. Met het Zuid-Slavische stoomschip Sloga zijn uit Split naar Rotterdam als verste kelingen meegekomen de 33-jarige Zuid- Slaaf R. G. uit Split, van beroep fabrieks arbeider, en de 17-jarige Zwitser F. P„ tuinman, zonder vaste woonplaats. De eer ste wilde zich via Rotterdam naar Belgie begeven. Beide mannen zijn ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld, maar aangezien gisteravond 't stoomschip Senga, eveneens een Zuid-Slavische boot, weer naar Split vertrok, is het tweetal met dit schip teruggestuurd naar deze haven. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Voor acht passagers van de „Baloeran". Naar wij vernemen hebben acht Neder- landsche passagiers van de „Baloeran die 10 Juli te Belawan arriveerde, tijdens het oponthoud te Singapore een bang avontuur beleefd, dat hun bijna het leven kostte. Zij werden n.1. tijdens een vaar tocht door een marineboot overvaren en ontsnapten slechts dank zij de activiteit der marinemenschen aan den dood, aldus de Deli Crt. In het drukste van het badsei zoen: Ja!.... er is plaats voor een dame van 1.65 lengte! Tijdens het verblijf te Singapore wilden twee dames en zes heeren, allen Neder landers die van Java op weg waren naar Nederland, naar den wal om de stad te be zoeken. Zij keerden des avonds tegen tien uur met een motorboot weer naar de „Baloeran" terug, en werden toen mid scheeps aangevaren door een boot van het Britsche opmetingssehip „Hedale", dat in Singapore gestationneerd is. Doordat de motorboot vrijwel in het midden geramd was, zonk het vaartuig on middellijk, doch dank zij de tegenwoordig heid der Engelsche bemanning van de marineboot, die onmiddellijk gereed stond hulp te bieden, konden de acht Neder landers op het Britsche vaartuig overstap pen zonder dat zij rog het zeewater aan hun voeten hadden gevoeld. Gisteravond omstreeks negen uur is op den Rijksstraatweg tusschen Scher penzeel en Renswoude een auto-onge luk gebeurd, waarbij één doode te be treuren is en twee personen ernstig zijn gewond. Het betreft hier een huurauto, waarmede een wilde dienst tusschen Amsterdam en Arnhem wordt onderhouden. Op een gege ven moment is de vooras van den wagen door midden gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het voer tuig tegen een boom vloog. Van de inzitten den werd de 56-jarige heer K. Bezemer, wonende in de Derde Oosterparkstraat te Amsterdam, vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, even als de derde passagiere, mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig is. De beide dames zijn met een ziekenauto uit Veenendaal naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van de auto kwam er zondei letsel af. De eerste hulp werd verleend door de doktoren H. G. J. Wensink en J. H. Renken uit Scherpen zeel. Het ongeluk gebeurde op het grondgebied der gemeente Renswoude. De auto, welke zeven tot acht personen kon bevatten, was op weg naar de hoofdstad. De wagen vloog eerst naar links en kwam vervolgens aan den rechterkant tegen een boom tot stilstand, waarbij het voertuig grootendeels werd ingedrukt, terwijl de boom gedeeltelijk werd ontworteld. Een auto, die op korten afstand volgde, kon nog juist bijtijds uitwijken. Het stoffelijk overschot van den heer Bezemer is naar de begraafplaats te Rens woude vervoerd. Met een takelwagen zijn de restèn van de vernielde auto weggesleept. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit auto-ongeluk wordt nader gemeld, dat de twee gewonde dames er zeer ernstig aan toe waren, Mevr. Bezemer. die ruim vijftig jaar oud is, had vele snijwonden opgeloopen, terwijl zij klaagde over inwen dige pijnen in het onderlichaam. De onge veer zestigjarige mej. E. Smit had een lichte hersenschudding, ernstige snijwonden in het gelaat en een gebroken onderbeen. Beider toestand was zorgwekkend. De chauffeur had alleen een snij wonde aan het voorhoofd gekregen. De auto was een Ford-wagen van het jaar 1936. Nader blijkt, dat niet de vooras zelf is gebroken, doch dat het driehoekige verbin dingsstuk, dat op deze as uitloopt, een breuk vertoor.de. Hierdoor zijn de voorwielen on der den wagen uit geschoven. De veronge lukte auto had slechts een matige vaart, na melijk tusschen de dertig en veertig kilo meter. De wagen kwam bij het ongeluk op zijn linkerkant te liggen. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM; TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Gistermiddag om vier uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Harme ien (U.) een auto-ongeluk gebeurd, waar bij twee personen ernstig werden gewond. Uit de richting Utrecht kwam een vrachtauto van de farma Takkens aldaar, beladen met zakken eierkolen. De snel heid was ongeveer veertig kilometer. Door een defect aan de stuurinrich ting was de bestuurder plotseling zijn wagen niet meer meester, waardoor het voertuig tegen een boom reed en vrijwel geheel vernield werd. De chauffeur raakte tusschen de overblijfselen bekneld, doch liep geen verwondingen op. De naast hem gezeten controleur was er veel erger aan toe. Hij kwam tusschen boom en carrosserie terecht en brak een bovenarm, terwijl hem de borstkas werd ingedrukt. Hij moest uit de auto worden gezaagd. Achter op den wagen bevonden zich twee knechts, die door den hevigen schok van het voertuig vielen. Een der mannen kwam juist voor een achterop rijdende auto terecht en werd ongeveer tien meter meegesleurd. Hij bleef hevig bloedend liggen. Bij onderzoel. bleek, dat hu een arm had gebroken en inwendige kneuzingen had gekregen. Zijn metgezel bleef onge deerd Per ziekenauto van den gemeente lijken geneeskundigen dienst te Utrecht zijn de slachtoffers naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Toespraken gewisseld tusschen Führer en bolsjewiek. Uit Berchtesgaden wordt gemeld: De Führer en rijkskanselier Hitier heeft heden in zijn woning op den Obersalzberg den nieuwen ambassadeur der Sovjet-unie, Joereneff, ontvangen, die hem zijn geloofs brieven kwam overhandigen. Joereneff verklaarde daarbij, dat het tot stand brengen en onderhouden van normale betrekkingen tusschen de unie der socialis tische Sovjet-republieken en Duitschland in overeenstemming is met de belangen van heide staten en een bijdrage vormt tot het werk van den algemeenen vrede. Spr. zal zijn streven richten op de uitvoering van deze belangrijke taak. De Duitsche rijkskanselier antwoordde o.m.: „Van uwe verklaring, dat ge uw stre ven wilt richten naar het tot stand brengen en onderhouden van normale betrekkingen tusschen Duitschland en de unie van socia- listische-sovjet-republieken, heb ik met vol doening kennis genomen. Ik ben met u van opvatting, dat een dus danige verhouding tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-unie evenzeer in overeen stemming zal zijn met de thans meer dan ooit noodzakelijke eischen van de niet-in- menging als met de belangen van beide lan den en aldus kan bijdragen tot de zaak van den algemeenen vrede. Ik verzeker u derhalve, dat u bij de uit voering van de taken, die gij u gesteld hebt, zoowel van mijn kant als ook van den kant mijner regeering de noodzakelijke steun ten deel zal vallen. Nadere bijzonderheden. De bolsjewiek Joereneff is de eerste bui- tenlandsche diplomaat, dien de Duitsche staatschef voor de overhandiging van ge loofsbrieven in zijn zomerresidentie op Obersalzberg ontving. In politieke kringen acht men .'t feit, dat de Duitsche middagbladen de toespraken van Joereneff en Hitier zeer naar voren brengen en zelfs met grooten opmaak publi- ceeren, als ook den toon der beide toespra ken van groote beteekenis. In het antwoord van Hitier, dat Joere- neff's streven bij hem persoonlijk en bij de Duitsche regeering den noodigen steun zou vinden, meent men een bewijs te mogen zien van het verlangen der beide regeerin gen naar een nórmaliseering der totdusver zeer koele Duitsch-Sovjet-Russische betrek kingen. Het feit, dat von Neurath en Joereneff el kaar persoonlijk kennen uit den tijd, dat beide staatslieden diplomatieke posten te Rome bekleedden, zal wellicht van gunstigen invloed zijn op dit streven. NA DEN AANSLAG OP KOLONEL KOC De verwachte officieele mededee- ling over de tot dusverre bereikte re sultaten van het onderzoek naar den bomaanslag te Warschau, op kolonel Adam Koe is nog niet verstrekt. Klaarblijkelijk wordt de kring van direct en indirect betrokken personen voortdurend grooter. In den loop van de laatste 24 uur zijn zoowel in War schau als in de provincie verdere huiszoekingen gehouden en arresta ties verricht. ...dan man, dit 'nwittan wandelnek droogt alt hij d« straat meat kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) Twee Oostenrijkers vermist. Gisteren had men nog geen teeken van leven ontvangen van de twee Oos- tenrijksche alpinisten, die verleden week Donderdag van Alpiglen waren vertrok ken om den noordwand van den Eiger in het Berner Oberland te beklimmen, tweede poging van dit jaar. Het weer is in de afgeloopen dagen zeer slecht ge weest en men heeft geen hoop meer, dat beide klimmers nog in leven zijn. Evenals de beide Italianen, die verleden week op het nippertje zijn gered, vertrokken de Oostenrijkers Franz Primas en Albert Collackner van het dorpje Alpiglen om het oostelijk gedeelte van den noordwand van den Eiger te beklimmen langs de route, die dr. Lauper in 1932 naar de overwinning voerde. Het westelijk gedeelte van den wand is nog nooit beklommen. In 1935 verongeluk ten daar Sedlmayer en Mehringer; verleden jaar vielen er vier slachtoffers, o.w. Rainer, Angerer en de jeugdige Tony Kurz. Zij stier ven van koude en uitputting in den wand, hangend aan hun touwen. De Lauper-route is sinds 1932 niet voor de tweede maal ge volgd. Primas en Gollackner begonnen Donder dagmiddag hun gevecht met den dooden- wand. Men had beiden gewaarschuwd, dat het weer ongunstig was. De barometer stond slag. Aan den einder trokken windpluimen in de lucht, voorboden van slecht weer. De sneeuw was nat en week. Op de waarschu wingen gaven zij ten antwoord, dat zij zoo ver de Lauper-route wilden volgen, tot zij een blik konden werpen op den westelijken noordwand, de felbegeerde en nog nooit overwonnen rotsbarrière. Men raadde beide klimmers aan, van den Eigergletscher de beklimming te beginnen. Dit was minder gevaarlijk en onderweg zou men den westelijken kant goed kunnen zien. Het hielp echter niet. Beiden gingen op pad en men zag hen tegen den avond onder den top, waar zij voorbereidingen voor hun bivak troffen. Het weer werd steeds slechter. Er kwam een onweersbui. Vrijdagmorgen was de wand in nevel ge huld. Het sneeuwde tot de boomgrens. Des morgens om 6 uur scheurde het nevelgordijn voor een oogenblik uiteen en toen zag men de klimmers van Grindelwald uit op 3400 meter hoogte, ongeveer 500 meter onder den top. Dien nacht woedde een felle sneeuw storm langs den wand. Ook Zaterdag had men geen zicht. De wand bleef in de wolken. Zondag scheen de zon. Den geheelen dag heeft men met kijkers de route afgezocht maar men heeft geen spoor van leven kun nen ontdekken. Men vreest, dat beiden zijn omgekomen, indien zij in een spleet geen dekking hebben kunnen vinden voor de ijzige koude en de sneeuw. Eenige gidsen zijn vertrokken om naar de vermisten te zoeken. DE MISHANDELING DER AMERI- KAANSCHE DAMES. Japansch officier biedt verontschul diging aan. Het departement van den Amerikaanschen staat maakt bekend, dat de commandant van de Japansche ambassade wacht te Pei- ping verontschuldiging heeft aangeboden aan den commandant der ambassadewacht van de Vereenigde Staten naar aanleiding van het optreden der Japansche schild wachten tegenover twee Amerikaansche dames. Huil heeft op dit incident een toespeling gemaat tijdens zijn besprekingen met den ambassadeur van Japan te Washington, Saito, doch in officieele kringen geeft men te kennen, dat deze aangelegenheid niet van invloed zal- zijn op de betrekkingen der beide landen. STRAFFEN VOOR HET VERDUISTEREN VAN EEN WAGON BUSKRUIT. De rechtbank van Toulouse (Fr.) heeft gisteren vonnis geveld tegen den waarne- menden stationschef van Elne (oostelijke pyreneën), wegens het zenden van een wa gon buskruit bestemd voor de Maginot linie, in de richting van de Spaansche grens in den nacht van 14 op 15 November van het vorig jaar. Hij werd veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Twee per sonen die beschuldigd werden van mede plichtigheid werden vrijgesproken. DE VERDEELING VAN PALESTINA. Het debat in het Lagerhuis. In het debat over Palestina in het Engel sche Lagerhuis heeft Ormsby Gore, de ir°- nister van koloniën, o.a. gezegd, dat hij zou willen, dat definitief zou worden uitgemaakt, dat de Britsche regeering in geen geval zou toestaan, dat Palestina ten westen van de Jordaan ooit zou worden begrepen in de be lofte, welke aan den sjerif van Mekka is ge daan en dat men steeds voor oogen zal hou den, dat in het bijzonder rekening moet wor den gehouden met de toekomst van het Hei lige Land. Hij voegde hieraan toe, dat het speciale karakter van Palestina is toegegeven door de Arabische afgevaardigden ter vredescon ferentie. Het wordt door de geheele wereld erkend. De drie groote godsdiensten der wereld hebben belang bij Palestina en geen regeling zal tot stand kunnen komen, wan neer geen rekening zal worden gehouden met de belangen van Christenen, Arabie ren en Joden. Ormsby Gore verklaarde verder nog, dat de belofte van Engeland en de andere ge allieerden niet inhield, dat Palestina de haardstede voor de Joden zou worden, doch dat in Palestina een nationale woonplaats voor de Joden zou worden geschapen. De bedoeling was duidelijk. Aangezien de ver klaring van Balfour de preambule van het mandaat vormt, geloofde men, dat dit het mandaat was, doch het mandaat is de ge schreven grondwet, welke de handelingen van de Britsche regeering regelt Indien ooit door de ontwikkeling van den tijd de herzie ning van een mandaat noodig is geworden, dan geldt dit voor het mandaat van 1921, dat in 1922 door den Volkenbond werd goedge keurd. De grond van de zaak is de vrees van de Arabieren door de Joden te worden over- heerscht en de vrees van de Joden door de Arabieren te worden overheerscht Dit vraagstuk kan alleen door een verdee ling van Palestina worden opgelost. Spreker achtte het voortduren van de tegenwoordig heid van Engeland in Palestina noodzakelijk voor een vriendschappelijke regeling van het conflict. Ten slotte deelde Ormsby Gore mede, dat ten gevolge van de Britsche stappen, de mi nister-president van Irak heeft verklaard zich niet meer te zullen verzetten tegen een verdeeling van Palestina. Ormsby Gore bestreed, dat de troebelen van economischen aard waren geweest of te wijten aan zwak óf onjuist bestuur. Men moest inzien, dat het heftigste Joodsche nationalisme tegenover een levendig Ara bisch nationalisme stond. De moeilijkheden in Palestina zijn van politieken en niet van economischen aard. Het sprak vanzelf, dat het Arabische nationalisme geprikkeld was door het Fransch-Syrische verdrag, terwijl het aanwakkeren van de anti-semietische vervolgingen den Joodschen kijk op Palesti na als op een cultureel centrum gewijzigd had in dien van een toevluchtsoord. Er bestond geen hoop, dat bij handha ving van het mandaat in Palestina plaats zou zijn te vinden voor een veel grooter aantal Joden en geen hoop, dat Palestina In zijn ge heel zich tot een Joodschen staat zou kun nen ontwikkelen, evenmin als de Arabische verwachtingen van zelfbestuur voor verwe zenlijking vatbaar waren. De koninklijke commissie was langzaam, maar onweerstaanbaar tot het inzicht geko men, dat de eenige oplossing was Joden en Arabieren souvereine onafhankelijkheid en zelfbestuur te geven, niet voor geheel Pa lestina, maar aan ieder voor een gedeelte. En de Engelsche regeering was het daarmee eens. Slechts op die manier kon beider hoop verwezenlijkt worden. Slechts door verdee ling kon de vrede tusschen de twee natio naliteiten worden hersteld. De labourpartij heeft een amendement in gediend, waarin wordt voorgesteld het Wit boek nauwkeurig door een commissie te doen onderzoeken, alvorens het voor te leg gen aan het Lagerhuis. TWEE MINUTEN STILTE TER HERDENKING VAN MARCONI. Ter herdenking van markies Marconi wer den alle draadlooze Engelsche uitzendingen gistermiddag zes uur Britsche zomertijd gedurende twee minuten onderbroken. Een der millioenen inwoners van New- York, zeker James B. Taylor Jr., beoefent een tweetal beroepen tegelijk. Op de eerste plaats is hij eigenaar van een floreerenden ijzerhandel en vervolgens verdient hij met „proefduiken" een hoop geld en dat terecht, wijl dit beroep wel als het gevaarlijkste ter wereld mag worden beschouwd. „Proef-duiken" (Test Diving) doet een vlieger, dis hij, om het weerstandsvermogen van een vliegtuig te beproeven, het nieuwe toestel met den neus naar den grond richt en door de samenwerking van zwaarte kracht en de volle snelheid der motoren alle cnderdeelen van de machine tot het uiterste op de proef stelt. Dit is de zwaarste lucht- vaardigheidsproef, waaraan een vliegtuig onderworpen kan worden Op deze wijze bereikte Taylor, toen hij on langs een Seversky-vliegtuig, dat geheel van metaal was vervaardigd, verscheidene kilo meters loodrecht omlaag liet vliegen, naar schatting een snelheid van 960 kilometer per uur, zoodat hij zich terecht den „snelsten mensch ter wereld" mag noemen. In den loop der laatste jaren heeft Taylor vijfhonderd nieuwe vliegtuigtypes op hun luchtwaardigheid beproefd. „Vele menschen meenen, dat ik een gek ben", verklaarde Taylor tijdens een inter view, dat hij onlangs aan een vertegenwoor diger van de „United Press" verleend had. Dat is echter absoluut niet het geval. Ik heb steeds alles bedacht en berekend, wat er zou kunnen gebeuren en ik weet precies, wat mij te doen staat, als er iets gebeurt. Ten slotte werken er in Amerika talrijke proef- vliegers en men hoort slechts zelden, dat er één gedood wordt. De laatste was Jimmy Collins, die pasgiog een artikel had gepu bliceerd, waarin hij verklaarde, dat hij in 99. Anneke keek heel ernstig, dacht eens goed na en knikte toen vastberaden „ja". „Maar zou ik dat wel kun nen?" vroeg ze bedeesd? 100. „Ja zeker kan je dat", antwoordde de koning, ter wijl hij opstond en het vertrek op en neer liep. „Er rust op den prins een betovering. Waar, of wat hij precies is weten wij niet. Wel, dat de betovering alleen verbroken kan worden door een menschenkind, dat heel erg lief, vriendelijk en oprecht is. En dat ben jij allemaal, kleine meid."

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7