Spoet Jiimnieuws £xuuü w Juitièoum De Ronde van Frankrijk. Toewijzing en gebruik van biggenmerken. zijn beroep honderd jaar kon worden of bin nen een uur sterven. Als men weet, waaraan men toe is en zich lichamelijk in prima conditie bevindt, kan er niets gebeuren". In het verdere verloop verklaarde Taylor nog, dat hij bij zijn „proefduiken", ondanks de krankzinnige snelheden, welke hij be reikt, geen bijzondere gewaarwordingen on derging, vooral niet wijl hij steeds in een gesloten cockpit vliegt. ,.Men heeft, aldus Taylor, in het geheel geen gevoel, dat men zich met bijzondere snelheid verplaatst en evenmin hoort men lawaai. Dit laatste laat men achter zich. Het eenige wat men voelt, is de „pull-out", het oogenblik, waarop men den neus van het toestel opricht en de vlucht naar omlaag ein digt. Doch dan heeft men zooveel te doen met het aflezen van honderd instrumenten, dat men geen tijd heeft, om over dit gevoel na te denken". Taylor verklaarde tenslotte nog, dat de talrijke vliegrampen, welke de laatste jaren in Amerika hebben plaats gehad, het gevolg zijn van de „afstomping" der verkeerspilo- ten, die al te zeer aan hun route wennen en hun dienst half mechanisch verrichten. Eén raad kan ik allen vliegers geven: zij moe ten er altijd aan denken, dat de motoren ieder oogenblik kunnen stoppen en daarom dienen zij tijdens het vliegen, voortdurend naar de mogelijkheden voor een noodlan ding uit te zien. REUSACHTIGE GOUDSCHAT IN PANAMA. Volgens te Panama ontvangen berichten hebben drie goudzoekers, een Duitscher, 'n Franschman en een Amerikaan, goud ter waarde van drie millioen dollars gevonden in de afgelegen provincie Chiriqui. Deze ongeloofelijke hoeveelheid van 6.000 pond zuiver goud in baren is ontdekt in 'n goudmijn, die honderde jaren geleden door Spaansche Conquistadores is ontgonnen, doch later door hen is verlaten. Onder de bevolking der provincie gingen tot op heden geruchten over deze goud mijn, welker juiste ligging echter niet meer bekend was. De drie schatzoekers begonnen geruimen tijd geleden met het toenmaals hopeloos lijkende zoeken naar de mijn, waarin zij thans geslaagd zijn. De eerste berichten over de ontdekking van den reusachtigen goudschat klonken dermate fantastisch, dat de regeering van Panama beambten uitzond, om de waar heid der berichten te onderzoeken. Gister zonden de beambten een rap port, waarin de verklaringen van de goud zoekers volkomen worden bevestigd. DE „WOLFHOUND" EN 'N DUITSCHE DUIKBOOT. -> Duff Cooper geeft een recht zetting van onjuiste geruchten. Er hebben te Londen geruchten de ronde gedaan over een geheimzinnige Duitsche duikboot, die zich tijdens marine oefeningen bij Portland Bill in de nabijheid der Engelsche schepen had bevonden. Het oorlogsschip „Wolfhound" hield daar oefeningen, waaraan ook werd deel genomen door mijnvegers en een duikboot. Door middel van de instrumenten aldus luidde het verhaal had men de aanwezigheid van een onder de zee-opper vlakte varende duikboot ontdekt. Door signalen beval men de boot boven te komen, doch de officieren van de duik boot, die een Duitsche bleek te zijn, gaven aan dat bevel eerst gevolg, toen losse pa tronen boven het vaartuig tot ontploffing werden gebracht. Nadat de duikboot-kapitein onder vraagd was, mocht hij de reis voortzetten. De minister van oorlog, Duff Cooper, heeft gistermiddag naar aanleiding van een vraag van Attlee een rechtzetting ge geven. Hij verklaarde, dat Maandag een Duitsche duikboot buiten de territoriale wateren ter hoogte van Portland Bill aan de oppervlakte voer, waartoe dat schip volkomen gerechtigd was. In dezelfde omgeving werden oefeningen gehouden door een torpedobootjager en een duikboot van de Britsche marine. Na dat een dieptebom door den jager was afgevuurd, kwam de Britsche duikboot boven, geheel in overeenstemming met het oefeningsplan. De oefeningen stonden in geen enkel verband met de aanwezig heid van de Duitsche duikboot. Wielrennen. Lapebie slechts 40 seconden ten achter bij Sylver Maes. Chocque wint de zestiende etappe. De zestiende étappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Bordeaux, over een afstand van 235 K.M. is ge wonnen door den Franschman Chocque in den tijd van 7 uur 56 minuten 50 sec. Als tweede kwam aan zijn landgenoot Lapebie met 7 seconden achterstand op den winnaar. Lapebie kreeg, door het feit, dat hij als tweede aankwam, 45 seconden tijds- vergoeding. Maar belangrijker was, dat Sylver Maes eerst als 24ste de finish be reikte in den tijd van 7 uur 58 minuten 35 sec., waardoor zijn voorsprong in het algemeen klassement op Lapebie tot 40 seconden totaal is geslonken. De span ning is thans wel buitengewoon grcot geworden en in de nog volgende étappes tot Parijs kan er nog veel gebeuren. De étappe van Pau naar Bordeaux was wel lang, doch bood niettemin weinig moei lijkheden, maar sensatie heeft de rit zeker gebracht. Te verwonderen behoeft dit niet, indien wij nog even in herinnering brengen, wat er zich tijdens den rustdag te Pau heeft afgespeeld. In de étappe LuchonPau werd Lapebie, voornamelijk op de Tourmalet, door toeschouwers langs den weg herhaalde ma len geduwd. Bovendien constateerden de koerscommissarissen een georganiseerden hulpdienst voor den Franschman. Deze koerscommissarissen besloten dan ook La pebie met anderhalve minuut tijd te straf fen, wegens het inbreuk maken op de 'regle menten. Het gevolg was, heftige veront waardiging bij de Franschen, in het bijzon der bij Lapebie en zijn ploegmaten. Zelfs dreigde de Fransche ploeg niet meer te zullen vertrekken, een dreigement, dat van zelfsprekend niet werd uitgevoerd. Maar in tusschen waren de gemoederen heftig in be roering geraakt. De Fransche pers bemoeide zich er mee, vond de straf voor Lapebie on rechtvaardig, terwijl de objectieve beoor- deelaar de straf eigenlijk veel te licht vond. Zoo stonden verschillende partijen tegen over elkaar en het was begrijpelijk, dat, toen in de morgenuren de renners vertrokken de Franschen inbegrepen de atmosfeer geladen was. Tot overmaat van ramp was het zeer heet. Nog nimmer brandde de zon zoo fel over de wegen als op dezen dag, nog nimmer was de temperatuur zoo zwoel en broeiend geweest als gisteren. Met 3 minu ten 3 seconden achterstand op Sylver Maes vertrokken Lapebie en zijn ploegmaten, vast besloten iedere gelegenheid aan te grijpen om te trachten Syver Maes te onttroonen. En deze gelegenheid kwam. Op 25 K.M. voor de finish kreeg Sylver Maes band breuk. Het rustige gangetje van het peleton was ineen verdwenen. Met een gemiddelde, dat bij de 50 K.M. lag, stormden Lapebie, Chocque, Marcaillou en de anderen er tus- schenuit, terwijl de andere Belgen afstapten om den drager van de gele trui te helpen. Zelfs de invididueel Deloor hielp een handje, iets wat volgens de reglementen verboden is. Chocque won den rit met Lape bie op de tweede plaats, waardoor deze 45 seconden tijdsvergoeding kreeg. En aange zien Sylver Maes eerst met een tijd van 7 uur 58 minuten 35 sec. binnenkwam, d.w.z met 1 min. 38 sec achterstand op Lapebie, dank zij ook een gesloten spoorwegover gang, won de Franschman in totaal 2 minu ten 23 sec., waardoor hij nog precies 40 seconden achterstand in de algemeene rang schikking heeft. Kenteekenend voor de nerveuze spanning was het feit, dat langs den weg drommen toeschouwers zich hadden opgesteld, protes- teerend tegen het besluit van de koerscom missarissen om Lapebie anderhalve minuut straf te geven. Op sommige punten moesten deze koerscommissarissen met hun wagen zelfs omrijden om ergere moeilijkheden te voorkomen. Achter sommige volgauto's wa ren doeken met opschriften aangebracht met de woorden: „In deze auto zitten geen koers commissarissen". 55 renners waren in de morgenuren van Pau vertrokken. Het ging steeds in een kalm gangetje, ook al door de hitte, die de renners er van weerhield uit looppogingen te ondernemen. Tegen den middag werd de temperatuur ondragelijk, geen windje was aan de lucht. Van de eerste 200 K.M. viel dan ook niets bijzonder te ver tellen, met uitzondering van den val, welken de Duitscher Wendel maakte. Door een on- gelukkigen samenloop van omstandigheden kwam het nogal ernstig aan. Men legde hem een noodverband aan en hij slaagde er in het peleton in te halen. 25 K.M. voor Bor deaux viel de beslissing. Sylver Maes kreeg bandbreuk: het sein voor de anderen om er vandoor te gaan. Geyer nam een voorsprong, doch werd spoedig ingehaald door de Fran schen Chocque en Lapebie, alsmede door Egli, Anton van Schendel, die weer uitste kend reed, Frechaut en anderen. In razende vaart werden de laatste kilometers afgelegd. En toen Sylver Maes nog het ongeluk had voor een gesloten spoorwegovergang te moe ten wachten, stond het vast, dat Lapebie er in zou slagen kostbare seconden van zijn achterstand in te halen op de laatste kilo meters ging Chocque er alleen tusschenuit, won de étappe, op 7 seconden gevolgd door Lapebie, die in de sprint won voor Wengler, Egli en Frychaut. Anton van Schendel kwam als zesde aan tegelijk met zestien andere renners. In denzelfden tijd als Lapebie. Syl ver Maes werd 24ste. Een klacht tegen de Belgen werd inge diend in verband met het feit dat Deloor als individueel geholpen had, toen Sylver Maes pech kreeg. Wederom zullen de koerscom missarissen een moeilijke beslissing moeten nemen. Geen wonder, dat men van dien kant reeds de opmerking heeft kunnen hooren: „Nooit wensch ik meer als koerscommissaris op te treden". Met groote spanning wachtmen verder af of er besloten zal worden nog tijdritten tot Parijs in te lasschen. Dan heeft Vinici en ook Lapebie een groote kans den achter stand op Syver Maes in te loopen, tenminste als het een individueele tijdrit wordt. Bij een tijdrace per ploeg zijn de Belgen natuurlijk zeer sterk, omdat zij een practisch onge schonden team bezitten. De resultaten van gisteren waren (zestien de étappe PauBordeaux 235 K.M.): 1. Chocque (Frankrijk) 7 uur 56 min. 50 sec., 2. Lapebie (Frankrijk) 7 uur 56 min. 57 sec., 3. Wengler (Duitschland) zelfden tijd., 4. Egli (Zwitserland) zelfden tijd, 5. Frechaut (Frankrijk) individueel, zelfden tijd, 6. Anton van Schendel, alsmede een aan tal andere renners, allen zelfden tijd. Algemeen klassement: 1. Syver Maes (België) 111 uur 47 min. 5 sec., 2. Lapebie (Frankrijk) 111 uur 47 min. 45 sec., 3. Vinici (Italië) individueel, 4. Vis sers (België) individueel, 5. Amberg (Zwit serland), 43. Anton van Schendel 114 uur 47 minuten 7 sec. België leidt in het landenklassement voor Frankrijk. Zwemmen NEDERLANDSCHE OVERWINNINGEN IN DEN WEDSTRIJD DAMMEBRUGGE. Voor de 26ste maal werd gisteren de jaar- lijksche lange-afstandswedstrijd Damme Brugge gehouden over een afstand van 4 <4 K.M. Zoowel bij de heeren als bij de dames behaalden landgenooten de overwinning, bij de heeren werd Smitshuysen eerste, bij de dames Jenny Kastein. Smitshuysen heeft, naar men weet, ook den 2 K.M. Amstelwed- strijd gewonnen, terwijl Jenny Kastein on langs nog in den Scheldewedstrijd als eerste was aangekomen. Bij de heeren was de Belg Guilini favoriet, doch de winnaar van den zwemwedstrijd dwars door Mechelen kon het ditmaal niet verder dan de vierde plaats brengen. Onze landgenoot Schoenma ker werd tweede achter Smitshuysen. De uitslagen waren: dames: 1. Jenny Kastein (Amsterdam) 1 uur 30 min. 9 sec.; 2. Juliette Boedt (Brug sche Zwemkring) 1 uur 35 min. 23 sec.; heeren: 1. Smitshuysen (Amsterdam) 1 uur 12 min. 27 sec.; 2. Schoenmaker ('s-Gra- venhage) 1 uur 14 min. 3 sec.; 3. van Cant (Mechelen) 1 uur 14 min. 35 sec.; 4. Guilini (Brugsche Zwemkring) 1 uur 18 min. 33 sec heeren schoolslag: 1. Everaart (Ost- end Swimming Club) 1 uur 25 min. 46 sec. Waterpolo. NEREUS IHD.A.W. II 2—1- Met een vacantie-zevental trokken de D.A.W.-reserves gisteravond naar Zaandijk om hun laatsten competitiewedstrijd te spe len. En ook ditmaal mocht het niet gelukken van een toch waarlijk zwak zevental te win nen en evenals zoovele keeren moest men het water verlaten met de zekerheid van een nederlaag. Deze competitie is thans beëin digd en eerlijk gezegd heeft D.A.W. II zich slecht gehouden. Moge aan den eenen kant de pechduivel zijn achtervolging niet gestaakt hebben, aan den anderen kant was o.i. wat meer productiviteit lang niet denk beeldig geweest. Enfin, het is voor dit jaar gebeurd en maar flink trainen voor de vol gende competitie. Wat de wedstrijd van gisteravond betreft, och, dat was een gemoedelijk Zaansch spel letje van weinig beteekenis. Imhülsen junior scoorde éénmaal na de rust, nadat de voor hoede van Nereus III kans gehad had twee maal het Alkmaarsche doel te dborboren. Scheidsrechter Caarls leidde kalm en rustig. Via de Wormerveersche kermis ging het huistoe. A t hle t i ek JUNIOREN-ATHLETIEK-WEDSTRIJ DEN TE HEILOO. Uitgeschreven door de R.K. Sport- vereeniging H.S.V. Waren de wedstrijden van Zondag 11 Juli een groot succes voor de organiseerende ver- eeniging H.S.V., dit zal ook gezegd kunnen worden van de Zondag a.s. te houden Junio- ren-athletiek-wedstrijden. Op de wedstrij den te Warmenhuizen is voldoende geble ken dat goed jeugd-materiaal in deze ver- eeniging schuilt en ongetwijfeld zullen zij aan ook hun best doen om het verloop van de wedstrijden zoo spannend mogelijk te doen zijn. Ook nu zullen de wedstrijden weer opgeluisterd worden door de geluids installatie van dén heer Verwer, waarmee tevens elk nummer aangekondigd zal wor den en het publiek zal zich dus niet verve len. Op plm. 150 nummers is ingeschreven. De nummers zijn: 80 M. hardloopen 1517 jaar, 60 meter hardloopen 1214 jaar, ko- gelstooten, hoogspringen, balwerpen, ver springen, voor beide leeftijden en 4 x 80 M. estafette voor jongens van 1517 jaar en 4 x 60 M. estafette voor junioren van 12—14 jaar. Voor H.S.V.-adspiranten jonger dan 12 jaar is nog ingelascht: verspringen, hoog springen en 60 M. hardloopen. De wed strijden worden wederom op het H.S.V.- terrein aan den Mallevoortsdijk gehouden. Dammen. HET ALKMAARSCHE KAMPIOENSCHAP. Gisteravond was er in café „Populair" weer een prettige damgeest, toen de ver schillende partijen om het Alkmaarsche kampioenschap werden voortgezet. Voor de 2e ronde werden gespeeld: D. Akkerman—P. de Wijn 20 P. RanzijnS. Vos (baragepartij) 02 De partij J. Ravestein—P. Bakkum moest wegens familieomstandigheden een week worden uitgesteld. In de 3e ronde kwamen voor het eerst de „cracks" ten tooneele waarvoor groote animo was. C. BetlemJ. Mooij 02 S. SchureM. Hemels 02 L. RavesteinD. Marees 02 K. A. JaksehtorJ. Hagens 20 De partij G. OudshoornP. J. Smole- naars moest worden afgebroken in een voor zwart iets betere stelling. A. BurgertD. Akkerman uitgesteld. E. Hofman speelt tegen den winnaar der partij J. RavesteinP. Bakkum. Voor de zomercompetitie der damclub „Voorwaarts" werden de volgende par tijen gespeeld: J. RavesteinK. Slooten 20 A. BurgertF. Appel 11 Th. ZijlstraJ. v. Montfoort 02 G. WoonijkC. Staal 20 Schaken DE SCHAAK-VIERKAMP. EuweAljechin nog onbeslist. Gisteren is te Stuttgart de derde ronde begonnen van het schaaktornooi tusschen de meesters Euwe, Aljechin, Saemisch en Bogoljubov, waarvan de beide eerste ron den in Bad Nauheim zijn gespeeld. Dr. Euwe kwam voor den eersten keer in dit tornooi uit tegen den oud-wereldkampioen Aljechin en speelde met wit. Hij opende met dame-gambiet, dat door Aljechin werd aan genomen. Nadat verschillende stukken wer den afgeruild, is de partij na den 31sten zet afgebroken. De stand in het komende eind spel schijnt voor dr. Euwe iets gunstiger. Ook Saemisch begon zijn partij tegen Bo goljubov met dame-gambiet, waarop deze laatste antwoordde met Cambridge-springs. Tengevolge van eenige verrassende zetten van Bogoljubov geraakte Saemisch in tijd nood, doch hij slaagde er desondanks in zijn positie te verbeteren, zoodat Bogoljubov het verkregen voordeel bijna geheel te niet zag gaan. Toen de partij na den 35sten zet werd afgebroken, had Saemisch zelfs nog kans op winst. Bridge. WEDSTRIJD ORANJE-HOTEL TE BERGEN. De wedstrijd gisteravond in het Oranje hotel te Bergen gespeeld trok meer be langstelling dan de vorige week. Er waren nu 52 deelnemers verdeeld in twee groepen (één van 7 en één van 6 tafels). Onder leiding van den heer Jac. Lange van de Bergen Bridge Club had het geheel 'n vlot verloop en niet lang nadat het laatste spel was gespeeld, kon de uitslag worden be kend gemaakt. In groep A waren in elke lijn 3 prijzen, in groep B in elke lijn 2. Groep A. Even lijn 7 paren. 1 Mej. A. Elzas en de heer B. Kuijper te Alkmaar 21 p.; 2 Mr. en mevr. Rutgers te Bergen 24 p.; 3 mr. L. Sluiser en van Gulik te Alkmaar 25 p. Oneven lijn 7 paren. 1 Mevr. Niederhoffhein en L. Trijbetz 24 p. en 3 met 26 p. mr. en mevr. Jansen te Alkmaar en mevr. van Gulik en de heer R. Govers te Alkmaar. Groep B. Even- lijn 6 paren. 1 mevr. en de heer v. d. Tooren te Alk maar 13 p.; 2 de heer A. Bing en A. Eng- lander te Alkmaar 16 p. Oneven lijn 6 paren. 1 de heer en mevr. Coesel te Bergen 18 p.; 2 mr. de Gast en Beeldman te Bergen 20 p. DE FILM „CIRCUS BUFFALO BILL" IN BIOSCOOP HARMONIE. Aan den inhoud ontleenen wij: Een knappe, verwaande en opschepperige jongeman, in de variété-wereld bekend on der de naam van „de groote Toby Walker", wedt met iederen scherpschutter, dat hij hem in het schieten niet zal kunnen slaan. James Mac Ivor, een hoteleigenaar, gaat een weddenschap met hem aan, niet voor hemzelf doch voor Annie Oakley, die vlie gende kwartels met den buks schiet. Als Annie op het schietterrein aankomt, ontdekt zij pas, dat haar tegenstander nie mand minder is dan de groote Toby Wal ker, wiens afbeeldingen zij zoo dikwijls op aanplakbiljetten e.d. 'bewonderd heeft. Jeff Hogarth, een der managers van het Buffalo Bill Circus is eveneens aanwezig, juist met het oog om Toby te engageeren voor -de komende tournée van het circus. Toby is eerst verontwaardigd, dat men hem tegen een meisje wil laten schieten, doch merkt, nadat beiden eenige malen ge schoten hebben, dat hij zal moeten vechten voor zijn reputatie. Na 49 schoten op steeds moeilijker te treffen objecten hebben geen van beiden nog één keer gemist. De toe schouwers merken dat Toby de situatie zeer onbehagelijk vindt en beginnen te joe len. Daar Annie de reputatie van haar romantische held in geen geval wil scha den, offert zij zich op en mist met opzet haar 50ste schot. Jeff Hogarth keert naar Brooklyn terug met twee ongemeene scherpschutters, die hij aan Buffalo Bill voorstelt. Inmiddels zijn zoowel Jeff als Toby van Anna gaan houden en zien in elkaar gehate tegenstan ders.. Eenigcn tijd later loopt Toby een ver wonding op als hij het leven van een der Indianen-opperhoofden redt. Door kruit damp heeft zijn gezichtsvermogen geleden en wordt hem door een dokter rust voor geschreven. Toch zet hij door en treedt weer in het strijdperk tegen Annie. Het publiek verlangt hun beroemd staaltje van schietkunst, n.1. het wegschieten van een geldstuk tusschen twee vingers opgehouden. Toby aarzet, doch ziet geen uitweg. Hij schiet en mist en verwondt op deze wijze Annie's arm. Jeff Hogarth is er van over tuigd dat Toby opzetelijk miste om op deze wijze van zijn gevaarlijke rivale ver lost te worden en ontslaat hem op staande voet. Annie wil het niet gelooven en is diep ongelukkig zonder haar Toby. Toch verge zelt zij de troep op een Europeescvh tour née en oogst lauweren in de verschillende groote steden. Zij treedt op voor den Prins van Wales en Kroonprins Wilhelm, die haar persoonlijk complimenteeren. Hoe een en ander afloopt, zal U nader duidelijk worden en dat blijft vooralsnog een verrassing. •swkwS Lily Bouwmeester in „Pygmalion", waarvan het Roxy-theater deze week een reprise zal geven. DE FILM „THE GAY DESPERADO" IN HET CITY-THEATER. De N. R. Crt. schrijft hierover als volgt: „The Gay Desperado", regie Rouben Ma- moulian, daarover kan ik kort zijn, omdat ik geen reserves hoef te maken. The Gay Desperado is namelijk het allerbeste, wat er ooit op het gebied van de zangfilm is ge maakt. Zelfs Sternberg, zelfs Lubitsch hebben op dat gebied niet bereikt, wat Mamoulian met deze film bereikt heeft: zooveel echte blijdschap, zooveel gezonde vroolijkheid, zooveel vaart en vlotheid, zooveel pictur^ schoonheid, satire, temperament en spon, taniteit, verbonden met uitstekenden zan? en rijke exotische melodieën. Het bestaan van tallooze slechte tenor, films is gerechtvaardigd, als zij noodig Wa. ren om den weg te banen voor Mamoulian', kostelijke tenorfilm „The Ga> Desperado" Holl. titel „De romantische senorita" zij is de verrukkelijke caprice van een kun. stenaar, die op een mooien zomerochtend alle filmkunst aan zijn laars heeft gelapt en een uitbundig scherzo, jubelend en brui. send van levenslust heeft gemaakt. Maar alleen kniezers kunnen beweren dat dit geen filmkunst is. Het Alg. Handelsblad geeft het volgend, oordeel: De film is geheel en al Burlesqye vormt een geheel apart genre. Frisch, spon. taan en vroolijk is „The Gay Desperado" van begin tot einde en naast de fraaie zang van den tenor, krijgt men ditmaal eens eSn handeling, afwijkend van de geijkte recep. ten, wat bewijst dat het toch wel mogel^ is voor zangfilms een scenario te schrjjven van geheel anderen aard en strekking de twaalf die gebruikelijk in het dozijn gaan. Van deze film zal morgenmiddag om half twee een matinee-voorstelling gegeven worden tegen populaire prijzen. In het. algemeen heerscht ten onrechte.de meening, dat de betrekkelijke hooge big- genprijzen moeten worden geweten aan de beperking van de toekenning van biggen merken. Ten einde dit misverstand uit den weg te ruimen, deelt men ons van bevoeg. de zyde het navolgende mede: Inderdaad werd op de toekenning van biggenmerken voor 1937 van overheids wege een beperking toegepast van ruim 6 ten opzichte van de toekenning voor 1936. De totale toewijzing toch voor Wl bedraagt 2.141.962 tegenover 2.270.231 vom 1936. Uit de volgende cijfers blijkt echter dat over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 door de boeren 13 minder biggenmerken werden gebruikt dan in het overeenkomstige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni tot 3 Juli 1937 deze vermindering zelfs 26 bedraagt tegenover de overeen komstige week van het vorige jaar. Toekenning van biggenmerken. 1936 1937 1 Jan.—31 December 2.270.231 2.141.962 Beperking 1 Jan.31 December 128.269 6 Verbruik van biggenmerken. Tijdvak 1936 1937 1 Jan.—3 Juli 969.621 839.946 28 Juni3 Juli 47.010 34.641 Minder in 1937. 1 Jan.—3 Juli 129.675 13 2*i Juni3 Juli 12.369 26 Hieruit blijkt, dat de boeren minder mer ken hebben gebruikt, dan voor hen beschik baar zijn. De conclusie is derhalve gewet tigd, dat niet in de van overheidswege toe gepaste beperking van de toekenning de oorzaak moet worden gezocht van de betrek kelijke schaarschte aan biggen, doch in de omstandigheid, dat door de boeren minder biggenmerken werden verbruikt, dan de toekenning toelaat. Als reden hiervoor kan worden aangevoerd de lage biggenprijs in het vorige najaar, die de rechthebbenden op biggenmerken er toe gebracht heeft om, teneinde het beperkte aantal merken tot zoo groot mogelijk voordeel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stellen. Aangezien evenwel de ervaring der laat ste jaren heeft geleerd, dat uiteindelijk vrij wel de geheele toewijzing worden verbruikt, kan met groote stelligheid worden verwacht dat in 't 2e halfjaar van 1937 het aantal ver bruikte biggenmerken belangrijk zal toe nemen, met het gevolg dat het aanbod van biggen aanmerkelijk zal stijgen. Deze fluc tuaties in aantallen en dientengevolge in de prijzen van biggen moeten ongewenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uit werking op de varkensprijzen zullen heb ben Met de oedoeling een zeer gelijkmatige verdeeling van biggengeboorten over he' geheele jaar te bevorderen, zullen voortaan geregeld mededeelingen omtrent het a«"' tal verbruikte biggenmerken worden ver" strekt. Voorts zal worden nagegaan of het moge lijk is om de toewijzing, ten minste gedeel telijk, voor korteren tijd, te doen plaats hebben. H AFLOOP VERKOOPING. Voorloopige uitslag veiling perceelen van den heer J. J. Velthuijs te Alkmaar. Inzet. Brouwerstr. 1 3920 „3 3890 5 3930 7 3910 9 3930 Comanstraat 35 421Ö 39 4210 45 4210 32210 Uitslag veiling gehouden bij opbod op Dinsdag 20 Juli 1937 ten overstaan van notaris G. A. Verkade, te Alkmaar, van de volgende perceelen, welke in bod staan als volgt: Woonhuis en erf te Alkmaar, Sanders buurt no. 7, op 700.—. Pakhuis en erf te Alkmaar, Sander - buurt no. 5, op 320. Dubbel woonhuis met bouwland Heerhugowaard, Kil 146 en 147 op De afslag heeft plaats op Dinsdag - Juli 1937 's avonds om 7 uur (aanvang uur) in café Central, Hofplein, te Alkma

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8