dagblad voor alkmaar en omstreken. Frankrijk protesteert te Berlijn. ■I Zaterdag 24 Juli 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De jongste Duitsche perscampagne hiervan de oorzaak. Het krijgsverloop in Spanje. Een voorstel van Koning Leopold. Lloyd George als zondebok. Russische beschuldigingen. Spanning in Noord-China verminderd. Japanners tevreden over hou ding plaatselijke Chineesche autoriteiten. LKMAARS Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 172 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 24 JulL Sinds Roosevelt met overgroote meer derheid van stemmen als president van de Ver. Staten is herkozen, is het hem in alles tegengeloopen. Herhaaldelijk werd hij be trokken in aller-onverkwikkelijkste sta kingsconflicten, tallooze malen werd zijn hulp ingeroepen daar, waar hij geenszins bij machte was te helpen en alles bij elkaar kunnen wij zijn jongste regeeringsperiode niet gelukkig noemen. Het grootste verzet ondervond hij even wel nog van het Hooggerechtshof en alhoe wel de groote president met ongekende vol machten is gewapend, vermag hij tegen dit lichaam weinig uit te richten. Roosevelt trachtte den moeilijken en ge vaarlijken weg van de wijziging van de grondwet te vermijden. Hij wilde het recht van het Hooggerechtshof de wetten aan de grondwet te toetsen niet elimineeren, maar trachtte zijn doel langs een gemak kelijker weg, door de herziening van de samenstelling van het hof, te bereiken. Maar het Amerikaansche volk volgde hem niet. Voor hen was de hervorming van het hof een verandering van de constitutie. En voor de constitutie heeft de Amerikaan, die men waarlijk anders niet van conservatis me of traditionalisme kan beschuldigen, een zwak. Zij is zoo meent ook de N. R. Crt. voor hem bijna iets heiligs, iets dat door vele decennia heen vrijwel onveran derd is gebleven en dit ook moet blijven. Roosevelt had bij zijn poging tot feite lijke hervorming van de constitutie een handicap. En dat was, dat hij het langs een achterweg probeerde. Dit werd in het alge meen maar matig gewaardeerd. En het werd nu een kwestie van Roosevelt's per soonlijk prestige dat in staat moest zijn de openbare meening heen te helpen over de gevoelens van antipathie over den gevolg den weg, die haar beheerschten. Het hooggerechtshof heeft zich dien te genstand een handje geholpen, doordat het in zijn beslissingen van den laatsten tijd overstag was gegaan en verschillende maat regelen niet ongrondwettig verklaarde, die zij vroeger als zoodanig beschouwd zou heb ben. De noodzaak van de hervorming werd hierdoor minder, de feitelijke reden de onmogelijkheid van de regeering haar plan nen te verwezenlijken viel daardoor weg en daarmede verloor Roosevelt een groot deel van de niet enthousiaste voorstanders uit zijn eigen gelederen. Zijn prestige en ge zag in eigen gelederen bleken danig te heb ben geleden. Ondanks alle pogingen de een heid te bewaren. Ondanks het verzoeningsfeest slaag de men hierin niet. De meeste der democra tische senatoren stemden voor de terugwij zing van het ontwerp naar de juridische commissie, tegen de herziening van het hooggerechtshof derhalve. De afwijzing van de herziening van het Hooggerechtshof wil echter niet alleen zeg gen, dat men geen verandering van de con stitutie wenscht. Op denzelfden dag leed Roosevelt ook bij een ander onderwerp een nederlaag. Het kwaad ligt dus dieper; de democratische partij is geen eenheid meer, een deel der leden staat niet langer achter het program van den leider. Dat Roosevelt ondanks de overweldigende meerderheid der democraten zijn wil niet heeft kunnen doorzetten, dat de meerder heidspartij uiteenviel, is niet verwonderlijk. De samenstelling van de meerderheid was te hetorogeen om een meerderheid te kun nen zijn. Er was geen communis opinio on der de afgevaardigden, integendeel, hun opvattingen waren op vele punten lijnrecht met elkaar in strijd. De ervaring leerde, en dit verschijnsel trad des te gemakkelijker op naarmate de meerderheid grooter was, dat zoodra andere terreinen moesten worden betreden, de ver deeldheid onder de meerderheid al spoedig tot uiting kwam. Niets was zoo fnuikend voor de meerderheid, als wanneer een an der dan het verkiezingscriterium in het centrum der belangstelling kwam te staan. Dan kwam de kans voor de oppositie. Wan neer zij maar een ander onderwerp in het centrum der belangstelling kon plaatsen, dan wankelde de meerderheid al heel spoe dig, dan bleek achter de schoone facade geen eenheid te huizen. En bij de volgende verkiezing was de balans dikwijls naar de andere richting doorgeslagen. De daling van Roosevelt's prestige die aan de gebeurtenissen van den laatsten tijd verbonden is, valt van internationaal oog punt uit, in menig opzicht te betreuren. Roosevelt is de man, die er misschien in ge slaagd zou kunnen zijn de Vereenigde Staten te overtuigen van de noodzakelijkheid in de buitenlandsche politiek een meer actieve rol te kunnen spelen. Die er hen toe had kun nen brengen te aanvaarden, dat Amerika zich met de Europeesche verdwazing had te bemoeien, die hen naar een bewuste Azia tische politiek had kunnen leiden, hetgeen in verwarde tijden als waarin wü leven van De Fransche ambassadeur te Ber lijn heeft zich gistermiddag naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven, waar hij uit naam van zijn regeering krachtig geprotesteerd heeft tegen de door de nationaal-soci- alistische pers gepubliceerde leugen achtige beweringen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voortgaan, nadat de Fransche regeering een officieele en stellige tegenspraak had doen hooren. De perscampagne, waartegen het Fran sche protest zich richt, was ingezet door het officieele orgaan der N.S.D.A.P., den Völkischer Beobachter en overgenomen door het D.N.B. en andere Duitsche bla den. Ook gisteren gingen de kranten in de provincie nog voort de ernstige beschuldi gingen te verspreiden, ondanks de krach tige tegenspraak van de Fransche regee ring. Kolonel Lunn, chef van de interna tionale controle langs de Fransch-Spaan- sche grens, had aan dit dementi kracht bijgezet, maar het Berliner Tageblatt van gisteren ontzegt aan deze getuigenis haar waarde door te verklaren, dat zij alleen betrekking heeft op de Fransche land grens, maar niet op de andere wegen van vervoer. In het Bulletin du Jour laat de Temps zich zeer verontwaardigd uit over dezen „Duitschen veldtocht tegen Frankrijk", welke de strekking heeft de door Grandi veroorzaakte moeilijkheden in de onder commissie te vergrooten. De Duitsche pers aldus het blad wil de verantwoorde lijkheid voor de verwikkelingen, die door de tactiek van Grandi kunnen ontstaan, alsof de officieele Fransche tegenspraak van de berichten, als zouden in Frankrijk vrijwilligers voor de Spaansche regee- ringstroepen geworven worden, verwaar loosd kan worden. Het is helaas niet voor het eerst, dat men aan de overzijde van den Rijn tot een dergelijken aanval over gaat, waarbij wordt uitgegaan van een verzinsel. Wij willen wel aannemen, zoo vervolgt de Temps, dat dit het werk is van elementen, die geen officieele verant woordelijkheid dragen, maar het is onge twijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitschland te vestigen op dergelijke me thoden, die de betrekkingen tusschen bei de landen zouden kunnen benadeelen. Toch geen nieuwe Engelsche voorstellen? Na drie dagen van onderlinge bespre kingen over de procedure in de non-inter- ventie-commissie aldus meldt Reuter uit Londen is men nog tot geen enkele oplossing gekomen. De voorstellen, waar aan de Engelsche regeering Donderdag heeft gedacht, schijnen niet tot een zooda nige bevredigende oplossing te leiden, zoodat men zich eigenlijk voor een alge- heele impasse geplaatst ziet. Het valt aan de instanties te Londen bijzonder moeilijk te aanvaarden, dat een procedurekwestie een werkelijke oorzaak tot uitstel vormt en men zou dan ook gaarne een klemmen der reden voor de Italiaansche houding vernemen dan wel een Italiaansch com promis-voorstel, bij gebreke waarvan men tot de slotsom zou moeten komen, dat Italië het Engelsche verlangen, om de non-interventie effectiever te maken, niet deelt. In dit geval is het mogelijk, dat de Engelsche regeering zich verplicht voelt haar voorstellen in te trekken en een nieuwe houding aan te nemen. Corbin, de ambassadeur van Frankrijk, heeft de situatie gisteren met Eden be sproken; vandaag begeeft hij zich voor een kort bezoek naar Parijs. Voor de vergadering van de sub-com missie is onder de gegeven omstandig heden nog geen datum vastgesteld. Naar een organisatie van oecono- mische studiën. De Koning der Belgen heeft aan Van Zeeland een brief doen toekomen, waarin hij wijst op het gewicht van de zending, die door Groot-Britannië en Frankrijk in den persoon van den minister-president aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strekking heeft dan men haar gemeenlijk toekent, vermits zij inderdaad tot het vinden der elementen van een ra- tioneele inrichting der gansche wereld economie kan leiden. Uit de ontvangst, die Van Zeeland aan den overkant van den Atlantischen Oceaan is ten deel gevallen, blijkt de ingenomenheid der Vereenigde Staten met het streven, dat aan het ini tiatief van Groot-Britannië en Frankrijk te danken is. Aldus betuigen deze drie groote natiën haar edelmoedig verlangen, mede te werken aan de vestiging van een betere levensorde, waarnaar de gansche wereld snakt. De Koning is van meening, dat het van overwegend belang ware een or ganisme voor economische studiën te stichten, welker waarde naar voren zou worden gebracht door zijn drie voudig karakter van universaliteit, be stendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener or ganisatie van de wereldeconomie en duurzame aanpassing van deze organi satie bij de steeds veranderlijke econo mische factoren vormen het dubbele doel, dat aan een dergelijke instelling zou worden toegedacht. Onafhankelijk van nationale in vloeden. Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten moet een dergelijke instel ling zoo onafhankelijk mogelijk van alle nationale invloeden zijn. Het is ongetwij feld moeilijk het economisch gebied van veel waarde zou kunnen zijn. Maar met Roosevelt's prestige daalt ook de kans, dat de Amerikanen hun innerlyken tegenzin ten aanzien van bemoeienis met hetgeen buiten het eigen continent gebeurt, zullen overwinnen. Koning Leopold politieken invloed vrij te houden. Maar de ze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men van Zeeland ter bestudeering heeft opgedragen en waarop onze vereenigde krachtsinspanning gecon centreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewer king van alle groote deskundigen ter we reld moge worden gerekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraagstukken betreffende de nijver heid, den handel, den landbouw, het geld wezen en den arbeid. Deze deskundigen zouden hun toetreding niet door een man daat, maar door hun individueele bevoegd heid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren noch eenige andere gedeelte'ijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog willen weren en de menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moe ten wij den meed hebben het economische vraagstuk in zijn algemeenheid te beschou wen en een oplossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen, de verdee ling van de grondstoffen, de verdeeling van de geldmidtjfelen, de internationale verdee ling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landbouwstaten en de industrielanden, enz. De koning beseft ten volle de moeilijk heden, die aan de tenuitvoerlegging van een zoo uitgebreid programma zijn verbon den. Nochtans is hij ervan overtuigd, dat het oogenblik gunstig is om den stap tc wagen, en dat men bij de vervulling van een dergelijke taak zou kunnen rekenen niet slechts op den steun van alle regee ringen, maar ook op de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen godsdienst en philantropische gemeen schappen: in één woord van alle menschen, die in hun hart het verlangen naar we- derzijdsch begrijpen en solidariteit gevoe len. De brief besluit aldus: Indien een eerste stap kon worden ge daan om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het menschdom (en vooral het Oosten) het bewijs hebben gele verd, dat het Westen boven het stoffelijke de geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waarachtige broederlijke liefde. REUSACHTIGE VUURTOREN BIJ HET PANAMA KANAAL. De Amerikaansche legercommissie heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor de oprichting in het gebied van het Panama-kanaal van een zeer groot monument voor generaal Goethals, den ingenieur, die belast was met den aan leg van het kanaal. Het monument, dat 160.000 dollars zal kosten, zal den vorm krijgen van een reusachtigen vuurtoren, welke zoowel de vliegtuigen als de schepen als gids moet dienen en waarvan het licht in beide oceanen zichtbaar zal zijn. (De afstand tusschen beide oceanen bedraagt 250 K.M. Het officieele orgaan van de commu nistische partij te Moskou, de Moskou- sche Arbeider, heeft het niet erg op den Engelschen politicus, Lloyd George, be grepen; het beschuldigt hem er n.1. van aanzienlijke sommen aan de Russische Doopsgezinden te hebben overgemaakt, met de bedoeling, dat ze voor ondermij ning van het sowjet-bewind worden aangewend. Deze beschuldiging wordt, volgens de Moskousche correspondent van de Daily Telegraph door de pers aangegrepen als een middel en als een oproep tot de bevolking om de anti-godsdienstcampagne te verscher pen, zulks met het oog op de komende al gemeene verkiezingen in de sowj et-Unie. De geloovigen, maar vooral de afgeschei den secten, worden er van beticht, „de voortgaande democratiseering van het sow- jet-regime te exploiteeren voor anti-sowjet doeleinden door vriendschappelijke gezind heid tegenover den staat te veinzen en het aanbod te doen aan den socialen arbeid te willen deelnemen. De Moskousche Arbeider haalt twee ta melijk oude voorbeelden aan. In 1929 aldus het Dlad werd een groep van 25 „babtistenspionnen uit Duitschland hierheen gestuurd", doch te Minsk, de hoofdstad van de Wit-Russische republiek, ontmaskerd. Een soorgelijke groep kwam de Oekraine binnen onder leiding van „een der meest geziene predikers, n.1. Sjeftsjoek". De officieele Isvestia zorgt eveneens voor nieuw voedsel voor de agitatie door de vol gende voorbeelden te geven van buitenland sche „saboteurs". „Een zekere mr. Brown", die voorgeeft een Amerikaansche katoenexpert te zijn, doch in werkelijkheid een agent is van een der buitenlandsche spionnagediensten, is ontmaskerd. Hij heeft naar de katoenplan tages van den staat verscheiden pakjes zaad gezonden, welke geinfecteerd waren. Een soorgelijk pakje zaad is uit een staat in het Nabije Oosten aan de sowjet- landbouwer-autoriteiten gezonden, eveneens met de bedoeling de Russische katoenvelden te vernietigen in de hoop hierdoor te kunnen voorkomen, dat de sowjet-Unie met buiten landsche kapitalisten concurreert; en een Japanner, die met den Transsiberischen spoorweg reisde en er niet in ken slagen den kellner te overreden, gaf hem een bou- quet bloemen, waarvan de wortels met door een aardappelziekte besmette aarde w-iren bedekt Ontslagen, veelal neerkomende op arres taties, zijn verder ook weer aan de orde. Het centrale comité van de communistische partij in de Oekraine, heeft den voorzitter van het Oekrainsche radiocomité ontslagen en uit de partij gezet. In de motiveering van dit besluit wordt gezegd, dat de voorzitter geen zuivering had gehouden onder het ra- Lloyd George diopersoneel, dat bij clandestiene contra- revolutionnaire propaganda in de program ma's toeliet en dat hij voor de partij had weten te verheimelijken, dat hij in 1923 trotskistische redevoeringen had gehouden. Verder is de vroegere voorzitter van dit radiocomité, Koelik, die thans de patrij- communique's opstelde, ontslagen, evenals de chef der radio-uitzendingen voor natio nale minderheden Rading, de chef van de muzikale uitzendingen Guberman en de chef voor literaire en tooneel-uitzendingen Spektor, die tevens redacteur was van de Proletarskaja Prawda. Voorts heeft men een zuivering gehouden in de redactie van het in de Oekrainsche taal verschijnende dagblad, de Communist, wijl de redactie waarschuwingen, die haar over de activiteit van dit radiocomité be reikten, eenvoudig terzijde legde. De Praw da heeft in verscheiden artikelen geschre ven over de slechte verzorging van de Oekrainsche radio. Volgens berichten uit Peiping is het in geheel Noord-China thans rustig. Er valt een zekere ontspanning waar te nemen. De Japanners zijn tevreden over de hou ding van de plaatselijke Chineesche autori teiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou kunnen verergeren, doch zij blijven waakzaam. Sedert 20 dezer zijn er geen besprekingen meer tusschen Tokio en Nanking gevoerd. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de plaatselijke overeen komsten in Noord-China geen politieke clausules bevatten, hoewel erin bepaald wordt, dat een einde moet worden gemaakt aan de anti-Japansche agitatie in Noord- China. Volgens een mededeeling van het mi nisterie van oorlog omvat de op 19 Juli ge sloten plaatselijke overeenkomst de vol gende bepalingen: lo. Verwijdering van alle personen, die storend kunnen werken op de Chineesch- Japansche betrekkingen. 2e. Onderdrukking van het communisme. 3e. Scherpe controle op de anti-Japansche organisaties en bonden. Bovendien is overeengekomen de 37e di visie uit Peiping en de andere plaatsen terug te trekken, teneinde verdere inciden ten te vermijden, terwijl tenslotte de Chi neesche plaatselijke autoriteiten hebben be loofd, de voor de incidenten verantwoorde lijke personen te straffen en de nationaal- Chineesche „blauwhemden-organisatie" te onderdrukken. De Japansche minister van oorlog, Soe- pijama zal op 27 dezer in het parlement een verklaring afleggen over het ontstaan en de ontwikkeling van het incident in Noord-China. Volgens een D. N. B.-bericht uit Peiping, is men inChineesche kringen teleurgesteld, dat de Japansche autoriteiten, ondanks alle beloften, hun troepen nog niet merkbaar hebben teruggetrokken. De spoorwegverbinding met Tientsin is zoo goed als hersteld, terwijl de twee Chi neesche luchtlijnen weer normaal dienst dienst doen. Nader meldt Domei, dat Soegijama, de Japansche minister van oorlog, tijdens een Vrijdagmorgen gehouden zitting van het kabinet heeft medegedeeld, dat het 29ste Chineesche leger zich in volmaakte orde en gecontroleerd door de Japansche troepen terugtrekt. Voorts heeft de woordvoerder van den Japanschen generalen staf medegedeeld, dat hedenmorgen 2200 man van de 37ste divisie van het 29ste leger Peiping hebben yer-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1