DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sfeer van argwaan waait over China. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Maandag 26 Juli 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het conflict in het Verre Oosten Japansche matroos ontvoerd en niet teruggevonden. Zeer verwarde toestand. Last tot tegenstand. De botsing bij Langfang. De Spaansche burgeroorlog Barcelona gebombardeerd door vliegtuigen. Brunette veroverd door Franco. ALKMAARSCHE COURANT. Ho. 173 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Alkmaar, 26 Juli. Het is geen al te belangwekkend nieuws, dat het jongste week-end ons gebracht heeft. In Spanje vecht men lustig door en Franco kon eenige successen boeken; in China schijnt thans de strijd pas goed los te breken, al is het mogelijk, dat „de toe stand zich nog steeds normaal ontwikkelt". Van meer belang is vandaag de non-in terventie. Het vastloopen van de bespre kingen is en blijft het onderwerp van diplomatiek contact. Eden heeft von Rib- bentrop ontvangen en met hem onderhan deld en Corbin, de Fransche ambassadeur te Londen (die Vrijdag naar Parijs ver trok) heeft in de Fransche hoofdstad een langdurig onderhoud gehad met den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken en later ook met den minister-president. Wat er allemaal besproken is, weten wij niet, maar wel is bekend geworden, dat de deskundigen van het Foreign Office thans bezig zijn een vragenlijst op te stellen om vattende al de punten van de oorspronke lijke Engelsche voorstellen. Zij zal worden toegezonden aan de regeeringen, die in de Londensche commissie vertegenwoordigd zijn en deze zullen zich dan hebben uit te spreken zonder dat sommigen ervan de gelegenheid hebben zich onder voorwend sels van procedure e.d. aan een duidelijke bepaling van standpunt te onttrekken. Het document is nog niet geheel gereed, maar men hoopt het te kunnen voorleggen aan de onder-commissie, die vermoedelijk in het begin van de week bijeenkomt, mis schien reeds vandaag. De commissie zal deze nieuwe gedragslijn dan eerst hebben goed te keuren en eerst daarna wordt het naar de verschillende hoofdsteden gezon den met dringend verzoek om spoedig ant woord. Na ontvangst van al de antwoorden is de Engelsche regeering in staat de afme tingen van het meeningsverschil te bepa len. Wanneer daarover nieuwe discussies in de Londensche commissie worden ge opend, zal de werkzaamheid van dit lichaam althans weer op gang gebracht zijn. Reuter meent te weten, dat von Ribben- trop zijn voorloopige toestemming heeft gegeven aan de nieuwe procedure en dat ook Corbin er zich voor zijn vertrek naar Parijs tegen Eden gunstig over heeft uitge laten. Tegelijkertijd wijst hetzelfde agent schap erop, dat Engeland en Frankrijk niet van plan zijn hun patrouilleerende oor logsschepen terug te trekken anders dan op verzoek van de voltallige afzijdigheids commissie of voor de inwerkingtreding van het controlestelsel, voorzien in het Engel sche compromis. Intusschen, ondanks deze mogelijkheid van nieuwe besprekingen, blijft men in Duitschland vasthouden aan het standpunt, dat de kern van het meeningsverschil vormt: van erkenning der partijen als oorlogvoerenden voorafgaande aan terugtrekking der vrijwilligers. Het bericht omtrent het Fransche protest te Berlijn, ingediend wegens het versprei den van onware berichten door de Duitsche pers, wordt door het D.N.B. voorzien van de volgende aanteekening: „Toen de Fran sche ambassadeur Vrijdag op het ministe rie van buitenlandsche zaken een nrotest tegen Duitsche berichten over Fransche inmenging in Spanje indiende, heeft men hem voorgehouden, in welken omvang de Fransche berichtendienst juist den laatsten tijd steeds weer over Duitschland onjuiste berichten verspreidt, die de Duitsch-Fran sche betrekkingen vergiftigen". Onderwijl heeft de Duitsche pers haar campagne ge staakt en het D.N.B. beperkt zich tot het verspreiden van mededeelingen in de Ac- tion Frangaise nopens wapenleveringen an het regeerings-Spanje over de Fransch- Spaansche grens. Men heeft Zaterdag in onze krant kunnen lezen van een voorstel van koning Leopold van België, een voorstel over de reorgani satie van de wereldeconomie e.d. Hedenmorgen hebben we kennis kunnen nemen van diverse commentaren op dit voorstel van Leopold. Het valt daarbij op, dat, terwijl de „Mor- ping Post" in zijn commentaar van Zaterdag het plan van den koning warm toejuichte de overige bladen vandaag, nu zij tijd gehad hebben welingelichte kringen te Londen te raadplegen, zich over het algemeen sceptisch toonen ten aanzien van het nut van het voorgestelde organisme. De „Times" merkt op, dat niets een waarborg zou bieden voor het beter slagen der besprekingen in dit or ganisme dan bereikt werd met de gedach- tenwisselingen in de economische wereld conferentie te Londen, welker samenstelling zeer veel leek op de door den koning voor gestelde. Thans heeft men veeleer behoefte aan positieve overeenkomsten tusschen de regeeringen. De „Daily Telegraph" merkt op, dat de houding van Engeland gekant moet blijven tegen de gedachte aan de we- Sjanghai is in rep en roer: sinds Za terdag is een Japansch marinier, die twist had gehad met Chineezen, in een auto ontvoerd, hetgeen een groote op winding heeft veroorzaakt in de stad. Terstond werd naar den vermiste ge zocht, maar ondanks de zeer uitgebreide maatregelen heeft men den matroos nog steeds niet teruggevonden. De opwinding die dit nieuwe incident onder de Chineesche bevolking heeft ver oorzaakt, is nog steeds niet geluwd. In bonte mengeling vluchten de Chineezen naar de internationale nederzetting, waarbij zich tooneelen afspelen zooals in 1932, toen er in de onmiddellijke nabijheid van de stad hevige gevechten tusschen Chineesche en Japansche troepen werden geleverd. De vluchtelingen hebben al hun have en goed bij zich; de welgestelden vervoeren het op allerlei vehikels; de armen dragen alles op hun rug. Het is in de straten een vreeselijk gedrang en het is onmogelijk een onderdak te vinden voor de velen, die den Chinee- schen wijken zijn ontvlucht, In Noord-China is thans alle aandacht ge concentreerd op de besprekingen, die ver tegenwoordigers der centrale regeering met generaal Soeng Tsje-Joean, den president van den politieken raad van Hopei en Tsja- har, voeren. Te Peiping bevond zich, zooals bekend, generaal Hsioeng-Ping, sous-chef van den generalen staf van Nanking, die pas Zaterdag uit Peiping is vertrokken. Volgens Havas bestaat er te Nanking eenige onge rustheid over de houding van de Chinee sche autoriteiten, die het accoord met Japan hebben gesloten. Naar het D.N.B. verneemt, vertoeven thans nog te Peiping een vertegenwoordiger van maarschalk Tsjiang Kai-Sjek, een van het Chineesche ministerie van Oorlog en twee van het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men zou, aldus D.N.B., Soeng Tsje-Joean niet geschikt vin den voor de behandeling van moeilijke poli tieke problemen. Nieuw Japansch protest. De Japansche militaire attaché te Peiping heeft er opnieuw tegen geprotesteerd, dat de Chineezen zich niet aan het accoord hou den en meer troepen voor aflossing naar Peiping zenden dan er uit vertrekken. Hij heeft daarom geëischt, dat twee regimenten van de 132ste divisie, die pas te Peiping zijn aangekomen, deze stad weer verlaten. Volgens Domei is daardoor zelfs weer een dreigende situatie ingetreden; er zouden bovendien nog steeds Chineesche troepen uit het zuiden naar Noord-China trekken. Te Nanking zijn besprekingen gevoerd tusschen den Japanschen zaakgelastigde Sji- daka en Kau Soeng-Woe, den leider van het bureau voor Aziatische zaken aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Beiden verklaarden dat zij een vreedzame regeling van het incident in Noord-China wenschen. Sjidaka verzekerde, dat Japan het conflict wil localiseeren en herinnerde eraan, dat een regeling geheel afhangt van de hou ding van China. Hij verzocht de Chineesche regeering verder geen troepen meer naar het Noorden te zenden. Volgens de te Sjanghai verschijnende Ja pansche bladen heeft de Sovjet-Unie be loofd, in geval de vijandelijkheden met Japan algemeen mochten worden, hulp te verleenen door het zenden van vliegtuigen en piloten. De Russische militaire attaché generaal Le- pin zou volgens de Japanners onlangs naar Moskou zijn vertrokken om die hulpver leening te organiseeren. Uit Tokio seint United Press, dat drie reldconferentie, zoolang zeer gevorderde onderhandelingen niet bewezen hebben, dat die redelijke kansen op succes heeft. De „News Chronicle" staat veel gunstiger te genover het voorstel. Wanneer het zoover komt, dat Engelschen, Amerikanen, Fran- schen, Duitschers, Italianen en Japanners aan een tafel komen te zitten en de econo mische problemen bespreken, kunnen de gevolgen onmetelijk zijn, zoo schrijft dit blad. Het voegt er echter aan toe: de be spreking op zich zelf leidt tot niets, er moet actie aan vooraf gaan. In dezen zin moet het voorstel van koning Leopold ongetwij feld uitgelegd en door Groot Brittannie ge steund worden. millioen reservisten in het geheele land parades hebben gehouden, om uitdrukking te geven aan hun onderworpenheid aan den keizer en aan hun goedkeuring van de poli tiek tegenover China. Vijf duizend reser visten overhandigden den premier een mo tie, waarin zy verlangden, dat Japan China zou laten gevoelen hoe sterk het is. Japansche vliegtuigen bombardeeren Chineesche stelling. Uit Tientsin wordt aan het Japansche telegraafagentschap Domei gemeld dat een escadrille Japansche vliegtuigen de Chinee sche stellingen en kazernes te Langfang heeft gebombardeerd. Een welonderhouden kanonvuur is den geheelen nacht hoorbaar geweest uit de richting van Langfang, waar een bataillon Japanners, dat Za terdagnacht was aangevallen door de Chi neezen, zich verdedigt in afwachting van de komst van versterkingen. Chineesche troepen hebben kortgeleden de telefoon lijnen van het Japansche leger halverwege tusschen Peking en Tientsin afgesneden. Geen ontruiming door Chineesche troepen. Het hoofdbestuur van de Japansche troe pen in Noord-China deelt mede, dat de 37ste divisie van de Chineesche troepen weigert Peiping volledig te ontruimen. Ook ten Westen van Peiping hebben slechts kleine gedeelten van de 37ste divisie een aanvang gemaakt met den terugtocht naar den Weste lijken oever van de Joengting. Andere af- deelingen dezer troepen zijn bezig met het opwerpen van nieuwe stellingen in de na bijheid van Peiping. Het agentschap Domei maakt verder mel ding van toenemende spanning tusschen het Chineesche 29ste leger en het versterkte Japansche garnizoen in Noord-China. Bij Langfang is het zooals gemeld, tot botsin gen gekomen. Langfang ligt aan de spoor lijn Tientsin-Peiping. Uit Tientsin zijn Ja pansche versterkingen derwaarts onderweg. Generaal Soeng Tsje Joean, die het bevel voert over het 29ste leger en voor zitter is van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, heeft vanmorgen de centrale regeering er télegrafisch van in kennis gesteld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Japanneezen weerstand te bieden. Een uit de omgeving van Peiping komend bericht meldt, dat de toestand bij Loekoetsjau zeer gespannen is. Inzake de incidenten bij Langfang, op 67 kilometer van Tientsin, wordt nog gemeld, dat op 23 Juli een detachement Japansche soldaten zich daarheen heeft begeven om de door de Chineezen omvergehaalde tele graafpalen te herstellen. Zy konden het herstel echter niet voltooien, daar de Chi neesche troepen hun het werk bemoeilijk ten. Den dag daarop vertrok een ander de tachement uit Fengtai daarheen en zette het herstel in versneld tempo voort. Een be richt uit Tientsin meldt, dat op 25 Juli een Japansche pioniersafdeeling, gedekt door een detachement infanterie, onder comman do van kapitein Gonoye, uit Fengtai naar Langfang is gesneld, om de herstelwerk zaamheden te voltooien. Voor hun vertrek stelden de Japansche militaire autoriteiten zich in verbinding met generaal Tsjang Tsoe Tsjoeng, den commandant van de 38e divisie en burgemeester van Tientsin. Hier door en door onderhandelingen met de Chi neesche militaire autoriteiten te plaatse, waren de Japansche detachementen in staat op vreedzame wijze Langfang binnen te trekken en het herstellingswerk aan de tele graafdraden ter hand te nemen. Een tele gram uit Tientsin, ald. Domei, verder meldt echter, dat Zondagavond om 11.30 uur, Chi- neesche troepen met machinegeweren en loopgraafmortieren plotseling een aanval deden op de Japansche afdeelingen. Tevens maakten zij gebruik van handgranaten. De Japansche troepen beantwoordden dezen aanval onmiddellijk. Tegelijkertijd werden Japansche versterkingen uit Tientsin ge zonden en de geregelde vijandelijkheden begonnen. Het Japansche telegraafagentschap Domei maakt dan nog melding van het bombarde ment der Chineesche barakken in Lang fang en deelt mede, dat de Japansche troepen hedenmorgen om 8 uur de Chinee sche troepen uit Langfang hebben verdre ven. Zy achtervolgen hen thans in de richting van Hoeangtsoen, halverwege tus schen Langfang en Fengtai. De verwondering die in Tokio gewekt is, door het uitbreken van de nieuwe vijande lijkheden in Noord-China, is nog grooter geworden toen bekend werd, dat bij dit nieuwe incident niet de 37e divisie maar de 38e die onder bevel staat van generaal Tsjang Tsjoe Tsjoeng, betrokken zou zijn ge weest. Generaal Tsjang Tsjoe Tsjoeng, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de onderhandelingen tusschen de Chineesche en Japansche miltaire autoriteiten van Peiping en Tientsin, na het incident van Loekoetsjau. Tevens herinnert men er aan, dat de 38e divisie getrouwelijk gehoor zaamd heeft aan de bevelen van Tsjang Tsjoe Tsjoeng, en sedert het uitbreken van het incident van Loekoetsjau geen vijan dige actie heeft ondernomen jegens de Ja pansche troepen. Volgens een door Havas weergegeven be richt van Domei wordt uit Tientsin nog gemeld, dat het gevaar voor een algemeen worden der vijandelijkheden ernstiger wordt ten gevolge van de omstandigheid dat belangrijke Chineesche versterkingen naderen in de richting van Langfang. Het Japansche garnizoen in Tientsin heeft daartegenover bekend gemaakt, dat Japan sche versterkingen in Langfang zijn aange komen, en terstond een krachtig tegenof fensief hebben ingezet tegen de Chineesche troepen, die de Japansche stellingen be dreigen. De Japansche verliezen zouden reeds meer dan tien man bedragen. Voorts meldt Domei uit Tientsin, dat ge vreesd moet worden, dat het Japansche garnizoen zich verplicht zal zien tot krach tig optreden tegen de Chineesche troepen, die de Japansche verbindingslijnen tus schen Peiping en Tientsin belemmeren. In afwachting van de aankomst van verdere Japansche versterkingen heerscht onge rustheid over het Japansche bataljon tele grafisten, dat belegerd wordt in het station van Langfang door Chineesche troepen die in veel grooter aantal zijn en die voorzien zijn van handgranaten en machinegeweren. Bij dit bataljon telegrafisten zyn reeds verscheidene gewonden gevallen, van wie drie ernstige wonden hebben bekomen. De toedracht volgens Chineesche lezing. Omtrent de voorgeschiedenis van het nieuwe Chineesch-Japansche incident op de spoorlijn Peiping-Tientsin is het vol gende bekend geworden: De herhaalde verbreking van de Japan sche militaire telefoon-leidingen in de na bijheid van Langfang leidde eenige dagen geleden tot het uitzenden van een afdee- ling Japansche sein troepen, die na het herstellen der leidingen in Langfang wilde blijven. Op protesten van de leiding van de 113e brigade der 38ste Chineesche divisie, wel ker staf in Langfang ligt, trok de Japan sche seinafdeeling echter weer weg. Zon dagmorgen nu keerden de Japanneezen terug, begeleid door honderd man Japan sche infanterie. Zy eischten gebruikmaking van de Chineesche militaire telefoonlijnen. Dit werd van Chineesche zijde toegestaan op voorwaarde, dat de Japansche troepen vóór het betreden der Chineezen telefoon installaties hun wapenen zouden afleggen. Hieruit ontstonden in den loop van den dag oneenigheden, die leidden tot bezet ting door de Japansche troepen van de in stallaties. Tegelijkertijd riepen de Japan neezen uit Tientsin en Fengtai verster kingen op. Terwijl uit Fengtai eenige honderden Japansche soldaten met vier stuks geschut ongehinderd in Langfang aankwamen, werd geconstateerd, dat de rails van de spoorlijn, waarlangs een uit Tientsin komende Japansche pantsertrein zich derwaarts begaf, opgebroken waren. Daarop werden de in de nabijheid liggende Chineesche militaire barakken beschoten, terwijl tenslotte het reeds gemelde bom bardement door Japansche vliegtuigen volgde. Vyf-en-veertig nationalistische vlieg tuigen zijn Zaterdagnacht boven Bar celona verschenen en hebben verschei den wijken van de stad gebombar deerd. Naar Reuter van officieuze zyde verneemt, zijn daarbij 65 men- schen gedood en 150 gewond. De strijd by Madrid heeft geen belang rijke wijzigingen in de fronten gebracht. Na de hevige gevechten om Brunete, is geen van beide partijen meer tot den aanval overgegaan. Het meest is er. nog gevochten in de universiteitswijk van Madrid, doch ook daar zonder eenig resultaat. Het nationalistische hoofdkwartier te Sa- lamanca meldt omtrent de bezetting van Brunete, dat het offensief was begonnen met een hevig luchtbombardement, waar aan 12 escadrilles bombardementsvliegtui gen en even zoovele jachtvliegtuigen deel namen. Hierop trokken de troepen van generaal Varela ten aanval en veroverden de eerste stellingen ten Zuiden van Bru nete. De tegenstand der republikeinen werd steeds zwakker en weldra drongen de witte troepen in de totaal platgeschoten straten van het stadje. Het kwam daar tot een strijd van man tegen man, waarbij de link- schen het onderspit dolven. Tegelijkertijd rukten andere witte troe- penafdeelingen op in de richting van San Martin de Val de Iglesias, waar zij het kruispunt van den straatweg naar deze plaats en den Estramaduraweg naar Alcor- con bezetten. Daar zouden zij ruim 2000 krijgsgevangenen hebben gemaakt. Boven dien hebben zij nog zeven jachtvliegtuigen, acht zware tanks en ca. 200 automobielen buiten gevecht gesteld. Linksche tegenaanval. Salamanca ontkent, dat Brunete later door de linkschen is heroverd. De republi keinen zijn volgens de nationalisten wel tot een tegenaanval overgegaan, doch werden, aldus meldt United Press, met zware ver liezen teruggeslagen. De nationalisten deelen mede, dat met de inneming van Brunete de derde phase van het witte tegenoffensief ten Westen van Madrid beëindigd is. Zondag zijn in dezen sector geen gevechten meer geleverd. Van het front bij Teruel wordt door Havas gemeld, dat het vijfde nationalisti sche corps het bergmassief ten Zuiden van Entramasaguas bezet heeft en dat de repu blikeinen alle dorpjes in deze omgeving hebben prijsgegeven. Uit Gijon bericht Havas, dat verscheiden republikeinsche vliegtuigen de nationalis tische hulpkruisers „Ciudad de Valencia" en „Giudad de Palma", die zich in de om geving van Gijon ophielden, hebben .aange vallen en op de vlucht gedreven. De kust- batterijen van Gijon hebben gevuurd op den nationalistischen kruiser „Baleares", die met 12 kanonschoten antwoordde. Er zijn bij deze beschieting geen slachtoffers gevallen. Behalve genoemde schepen kruisen ook de „Almirante de Cervera" en de „Plus Ultra" in de omgeving van Gijon, ten einde het binnenvaren van andere schepeen te belette. Desondanks zijn een Fransch schip en later ook een Britsche vrachtboot er in geslaagd de haven binnen te komen. Waarschijnlijk zal in Augustus het parle ment te Valencia opnieuw bijeenkomen. Naar Havas verneemt, zullen ditmaal ook afgevaardigden worden uitgenoodigd die niet tot het volksfront behooren, doch daarvan geen besliste tegenstanders zijn. In dit verband worden de namen genoemd van Miguel Maura, (conservatief) en Por- tela Valladares (onafhankelijk). Val van Brunete bevestigd. Van Madrileensche zijde wordt thans be vestigd, dat Brunete in handen der recht- schen is. De correspondent van Havas meld o.m. „Het staat thans vast, dat de republikeinen onder den hevigen druk van de nationalistische troepen tegen midder nacht het stadje ontruimden". De stryd wordt inmiddels nog voortgezet ten Noorden van Brunete om het bezit van den straatweg naar Villanueva de la Canada. Naar Reuter uit Gibraltar verneemt heb ben nationalistische vaartuigen in de omgeving van Gibraltar het Sovjetschip „Varlaam Avanesof" aangehouden en naar Ceuta opgebracht. Internationale frontverandering van Franco? De „Daily Herald" publiceert hedenmor gen onder het opschrift „Generaal Franco is bezig een complot te smeden om zijn bondgenooten te verraden" een artikel van zijn diplomatieken redacteur, die o.m. schrijft: „zeer in het geheim heeft generaal Franco doen weten, dat hy bereid is te breken met Rome en Berlijn en de Duitsche en Italiaansche vrijwilligers terug te zen den op de drie volgende voorwaarden: 1. Wanneer volgens het nietinmengings-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1