DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe gevechten rondom Peking. SOENG TSJE JOEAN VERWERPT ULTIMATA Ho. 174 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dinsdag 27 Juli 1937 139e Jaargang De algemeens toestand. Sjanghai, 27 Juli (Havaa). Officieel wordt uit Nan king gemeld, dat generaal Soeng Tsje Joean de Japan sche ultimata verworpen heeft. Het conflict in het Verre Oosten Weinig kans meer op een vreedzame oplossing van het conflict. JAPANSCHE OFFICIEREN CONFEREEREN. Conferentie van Japansche stafofficieren. Japan's geduld ten einde? Zal Franco thans Madrid aanvallen Brunete een strategisch punt. De vergadering der sub-commissie. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behahre Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—» franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. g Alkmaar, 27 Juli Het is wel interessant, om eens na te gaan. hoe men in Japan officieel over den huidi- gen toestand in het Verre Oosten denkt. De gelegenheid daartoe doet zich voor, nu de Japansche minister van buitenlandsche za ken Hirota een rede heeft gehouden in het Lagerhuis en daarbij de buitenlandsche po litiek van Japan heeft geschilderd. Bij het lezen van die redevoering die dus een min of meer officieel tintje heeft moet men echter bedenken, dat openbare rede voeringen dikwijls heel anders zijn dan di plomatieke besprekingen, welke te vaak binnenshuis gehouden worden en waarvan zoonoodig slechts een communiqué wordt uitgegeven. Wanneer wij dan de rede van Hirota ook nader beschouwen, dan moeten we toch nog altijd bedenken, dat de waarheid wellicht niet heelemaal volledig gezegd is.... Hirota dan begon met de mededeeling, dat Japan het diep betreurde, dat in China het anti-Japansche gevoel werd aangewakkerd en op systematische wijze geëxploiteerd met het doel, de openbare meening tot eenheid te brengen en het nationale bewustzijn te doen herboren worden. Japan verzocht reeds verleden jaar aan China, om de houding je gens Japan te wijzigen en bewijs te geven van oprechtheid in concrete vraagstukken, welke verbonden zijn met de verbetering der betrekkingen tusschen beide landen. De Japansche politiek in Oost-Azië al dus Hirota is uitsluitend gericht op ver wezenlijking der stabiliteit in dit gebied van Azië door middel van bevrediging en samen werking tusschen Japan, Mandsjoerije en China en door het tot staan brengen van de communistische indringing in het Oosten. Helaas constateert men in Japan, dat China in dit opzicht niet meewerkt en tevens, dat de anti-Japansche gevoelens, waarvan het incident van Loe Koe Tsjau van 7 Juli 1.1. het gevolg is geweest, nog steeds toenemen. Hirota besloot dit deel van zijn rede met de opmerking: Elk oogenblik kan een ge vaarlijke toestand aan den dag treden. Wij hebben reeds vaak de aandacht der centrale Chineesche regéering gevestigd op de noodzakelijkheid de anti-Japansche drij verijen te doen ophouden en hebben onze landgenooten in China gewaarschuwd. Ten einde de veiligheid dezer laatste te verze keren is de Japansche regeering vastbeslo ten alle middelen toe te passen in verband met de ontwikkeling van den toestand, in één woord: „China heeft den sleutel tot een regeling in handen". Sprekend over de betrekkingen met Sov jet-Rusland verklaarde Hirota: Aan de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo blijven zich incidenten voordoen. Het ergste incident was de onwettige inval en bezetting der Mandsjoekwosche eilanden in de Amoer. Dit leidde tot een treffen tusschen de Ja- pansch-Mandsjoekwosche troepen en de Sovjet-Russische indringers. De toestand dreigde zich tot een ernstig conflict te it- wikkelen. De zaak eindigde echter met een vreedzame regeling, daar de regeering van Sovjet-Rusland er in toestemde den status- quo te herstellen. Hirota voegde er aan toe, dat het zeer noodzakelijk is practische maatregelen te treffen ter voorkoming van grens-incidenten Daarom moeten de beide commissies, tot af bakening der grenzen en regeling der ge schillen, tot wier instelling besloten is, spoe dig tot stand komen. Wij kunnen er niet ge noeg bij de Sovjet-Russische regeering op aan dringen, dat zij bij deze zaak vrijwillig en zonder reserve met ons samenwerkt. Ja pan zou gaarne willen weten of zijn onder danen, die in de noordelijke wateren vis- schen en zij die petroleum- of steenkolen- concessies bezitten in Noord-Sachalin, al dan niet noodzakelijke garanties zullen ontvan gen vor een wettige uitoefening van hun be drijven. Wij zijn vast besloten geen enkele omstandigheid te laten ontstaan, welke zou neerkomen op een feitelijke vernietiging de zer ondernemingen, wier bestaan door ver dragen is goedgekeurd. In het kort, er blij ven tusschen Japan en Sovjet-Rusland nog een aantal kwesties hangende, voor de op lossing waarvan Japan al het mogelijke zal doen. De toestand in China lijkt vandaag dreigender dan hij de vorige week was. Nadat het een paar dagen leek, of de grootste spanning voorbij was en het ernstige conflict tenslotte tóch nog langs diplomatieken weg tot oplossing was te brengen, moet men thans ernstig reke ning houden met een naderenden oorlog tusschen Japan en China. Het is gisteravond bij Peking tot vrij ern stige gevechten gekomen. Naar het schijnt was daar de staat van beleg alweer afge kondigd, in ieder geval waren gisteravond omstreeks half acht de poorten van de stad gesloten. Uit Fengtai is toen het verzoek ge komen om 500 Japansche soldaten met lichte mortieren de stad binnen te laten trekken. Berichten uit Sjanghai zeggen, dat de autori teiten dit verzoek toestonden en dat de Ja panners onmiddellijk nadat ze de Kwangan- poort in het Zuid-Westen van de stad waren binnengetrokken, het vuur openden. De Chi- neezen beantwoordden dit vuur en wierpen handgranaten tusschen de Japansche solda ten. Volgens de Japansche lezing werden de troepen niet toegelaten tot de stad, waarna zij het vuur op de poort geopend hebben. Welke van de twee lezingen ook de juiste is, er is gisteravond gevochten in de stad, of onder den muur van de stad. Daarbij zou den 20 Japanners en een aantal Chineezen, waaronder een Chineesch politieagent het leven hebben verloren. Het laatste bericht, dat gisteren omtrent dezen strijd bekend werd, was, dat de telefonische verbindingen tusschen Nanking en Peking omstreeks mid dernacht plotseling verbroken waren en dat men veronderstelde, dat ergens een ernstig gevecht aan den gang was. Op tal van andere punten in de buurt van Peking is het gisteren eveneens tot vechten gekomen en men mag wel aannemen, dat de troepen van de 37e divisie, die zijn te ruggetrokken, met dat terugtrekken zijn op gehouden. Hoe de positie van deze troepen thans is, is uit de berichten nog niet op te maken, maar uit de gevechten van Langfeng valt af te leiden, dat de Japanners zich de volledige controle hebben willen verzeke ren van de spoorlijn van Tientsin naar Pe king, langs welke spoorlijn gisteren Japan sche versterkingen zijn aangebracht. Bij Langfeng zijn de Japanners hardhandiger opgetreden dan bij de gevechten van de vo rige week. De vliegtuigen hebben thans zeer actief deelgenomen aan den strijd. De Ja panners spreken van aanzienlijke Chinee sche verliezen. Voorloopig zal af te wachten zijn of de Japanners onmiddellijk strategi sche punten zullen trachten te bezetten, wat zij bij de vorige incidenten nog hebben na gelaten en of zij zich ook van de spoorlijn naar Moekden zullen verzekeren. Het Japansche ultimatum. Officieuze Chineesche kringen gelooven niet dat het Japansche ultimatum aan gene raal Soeng Tsje Joean (men zie ons nummer van gisteravond) aanvaard kan worden. Zij wijzen met klem op den wil van Nanking tot iederen prijs de souvereiniteit in Noord-Chi- na te verzekeren. Voorts zijn zij van mee ning, dat in geval van een Japansch offen sief op de troepen van Soeng Tsje Joean on middellijk den generaal steun gege-en zou worden door de centrale regeering, die op het oogenblik 10 divisies, d.w.z. ruim 100.000 manschappen in het uiden van Ho- pei geconcentreerd heeft. Er h;ersch* een zeer groote zenuwachtig heid in Tientsin en de Chineezen blijven wegtrekken naar de buitenlandsche conces sies. Ongeveer twintig Japansche soldaten heb ben getracht het Chineesche politiebureau te bezetten, doch moesten hiervan afzien door de krachtige houding, die de agenten aannamen. Officieele Japansche persoonlijkheden hebben geen hoop op een vreedzame rege ling. Zij leggen er den nadruk op, dat zelfs wanneer Soeng Tsje Joean het Japansche ultimatum ten uitvoer zou leggen, het pro bleem van de aanwezigheid der troepen van de centrale regeering in Hopei nog zal blij ven bestaan en eventueel een optreden van Japan vereischt zal maken. De toestand in Peking. Hedenmorgen vroeg hebben alle Japan sche inwoners van Peking instructie gekre gen voor 12 uur hun toevlucht te nemen in de gezantschapswijk. Bij den aanval der Japansche brigade Ka- wabe op de westelijke poort van Peking zijn gisteren ongeveer honderd Japansche soldaten de poort Koeanganman binnenge drongen. Zij werden van de overige troe pen afgesneden. Na langdurige onderhande lingen werden zij laat in den nacht overge bracht naar de Japansche militaire barak binnen de gezantschapswijk. Japansche stafofficieren hebben een conferentie gehouden naar aanleiding van het incident van Langfang. Vol gens berichten uit Tientsin hebben de militaire autoriteiten na deze conferen tie door middel van kolonel Matsui, den chef van de Japansche militaire missie te Peking, generaal Soeng Tsje Joean een protest gezonden dat door de bla den een ultimatum wordt genoemd. Hierin wordt gezegd, dat luitenant-gene raal Kiyoshi Kazoeki, bevelhebber van het Japansche garnizoen in Noord-China, ten zeerste het uitbreken van de vijan delijkheden tusschen Chineezen en Ja panners te Langfang betreurt. Het incident is ontstaan door het onver antwoordelijk openen van het vuur door Chineesche troepen op Japansche infante rie, welke de Japansche seinafdeeling die de telefoonleidingen herstelde, moest be schermen. De Japansche opperbevelhebber is van meening. dat deze nieuwe ernstige gebeurte nissen zijn terug te voeren tot den weinigen ernst, waarmede de Chineezen de overeen komst met de Japansche militaire autori teiten nakwamen en tot de uitdagende hou ding van een deel der Chineesche troepen. Indien de Chineesche troepen zouden ver langen den toestand niet erger te maken, dan verzoekt de Japansche opperbevelhebber dat de afdeelingen van de 37ste divisie van het Chineesche leger, welke bij Loe Kau jau en Pa Pau Sjan gelegerd zijn, voor Dinsdagmiddag te Sjang Hi Tan terugge trokken zullen worden, dat de afdeelingen van deze divisie uit Peiping zullen worden weggezonden en dat de afdeelingen welke bij Si Joean liggen, voor Woensdagmiddag teruggetrokken zullen zijn tot het westen van Joeng Ting Ho. Deze troepen moeten dan verder worden teruggetrokken m de richting van Pau Ting Foe. Indien deze voorwaarden van de Japan ners niet worden vervuld, dan zullen zij ge dwongen zijn hun vrijheid van handelen te hernemen en alle verantwoordelijkheid hiervan zal dan door de Chineezen moeten worden gedragen. Het incident bij de Kwang Gan Men-poort. Omstreeks acht uur gisteravond zijn Ja pansche en Chineesche troepen in botsing gekomen bij de Kwan Gan Men-poort, in het zuid-westen van Peking. Japansche troepen, die op auto's naar de kazerne terugkeerden, vonden de poort be zet door Chineesche troepen, die weigerden hen door te laten, hoewel de Japansche of ficieren van te voren toestemming hadden ontvangen van den burgemeester van Pe king. De Chineezen op den stadsmuur en op het poortgebouw openden plotseling ge weer- en mitrailleurvuur op de Japansche troepen, waarop deze terugschoten. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. Twee Japansche officieren vermis! Men is zeer bezorgd over het lot van lui tenant-kolonel Sakoerai, den militairen ad viseur van het 29ste Chineesche leger en den tolk Kawaga, die sedert de gevechten bij de Kwan Gan Men-poort vermist worden. Diplomatieke besprekingen. De Duitsche ambassadeur in China, Traut- mann, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Chineeschen minister van buiten landsche zaken. Wang Tsjoeng Hoe over den toestand in Noord-China. Trautmann had verder besprekingen met de vice-ministers Soe Mo en Tsjang Tsje. Ook de leiders van de Italiaansche legatie en de Amerikaansche ambassadeur voerden besprekingen met den minister van buiten landsche zaken. Niettegenstaande de groote hitte in de hoofdstad, zijn de ambassadeurs van Duitschland, Engeland, Italië, Sovjet- Rusland, Frankrijk en Amerika uit hun zo merverblijven naar de stad teruggekeerd, om de ontwikkeling van den toestand nauw keurig te volgen. Alleen de Japansche am bassadeur vertoeft nog in de provincie Sjangtoeng. Het Japansche kabinet heeft een vergadering gehouden, waarin beslo ten werd in verband met de inciden ten bij Langfang thans besliste maat regelen te nemen tegen „de vijandige houding van de Chineesche troepen in Noord-China". Het Japansche garnizoen in Noord- China, aldus wordt in een mededee ling over de kabinetsberaadslagingen gezegd, heeft thans het recht zelfstan dig alle noodige maatregelen te nemen ter bescherming van leven en eigen dom van de Japansche bevolking in Peiping en in het gebied van Tientsin en het nakomen der verdragen af te dwingen. De Japansche regeering ga randeert, dat zij bij de uitvoering van haar zelfverdedigingsmaatregelen gee nerlei territoriale eischen wil stellen aan Noord-China en de internationale belangen wil beschermen. Zjj hoopt door haar vastberaden ingrijpen het conflict uitsluitend tot Noord-China te kunnen beperken en het incident spoedig te kunnen bijleggen.. In politieke kringen verwacht men in verband met deze verklaring van uur tot uur het uitbreken van hevige gevechten. Toestand wanhopig? Chineesche ambtenaren te Tientsin achten den toestand in Peiping wanhopig, ofschoon de autoriteiten tengevolge van het verbreken der verbindingen nog niet weten, welke definitieve houding door Peiping is aangenomen, ten aanzien van het Japansche ultimatum. Bom ontploft in Japansche con cessie te Tientsin. In de Japansche concessie te Tientsin is een bom tot ontploffing gekomen. Zeven personen werden gewond. De Japansche autoriteiten hebben den staat van beleg afgekondigd en Spaansche ruiters aan de grens der concessie geplaatst. De oorlog onvermijdelijk? In verband met den dreigenden toestand zijn Amerikaansche marinetroepen opge roepen Amerikaansche onderdanen in dit gebied te begeleiden naar de Amerikaan sche ambassade en voor hun veiligheid zorg te dragen. Aan alle Amerikaansche onderdanen, die in Peiping verblijf hou den ,is bevel gegeven zich in gereedheid te houden om bijeen te komen in de metho distische missie, het Peiping Union Medi- cal College of op het marineterrein bij de ambassade, zoodra waarschuwingen ge geven zouden worden. Men vreest thans, dat een Japansch- Chineesche oorlog onvermijdelijk is ge worden. Vijfhonderd Chineezen gedood en gewond. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche troepen met medewerking hunner luchtstrijdkrachten een een heid van het negen en twintigste Chi neesche leger hebben omsingeld en vernietigd op 25 K.M. ten Oosten van Peking. Naar gemeld wordt, zouden 500 Chineezen gedood en gewond zijn, terwijl een tiental Japaneezen gedood of gewond is. De Spaansche burgeroorlog De verovering van Brunete door de troe pen van Franco kan binnenkort ernstige ge volgen hebben voor de stellingen, die de re- geeringstroepen sedert drie weken bezetten. Bij het offensief, dat de regeeringstroepen eenigen tijd geleden inzetten, was Brunete hun eerste verovering en deze plaats ver schafte hun een steunpunt van zeer groote beteekenis, omdat men van daaruit de aan komst van mogelijke versterkingen voor den vijand kon verhinderen en omdat de verove ring van Quijorna en Villanueva de la Ca nada gemakkelijker gemaakt werd. Het verlies van Brunete kan thans dezelf de ongunstige beteekenis hebben, ditmaal voor de regeeringstroepen. Deze trekken thans terug op Villa Nueva de la Canada, 5 kilometer ten noorden van Brunete. De bei de legers zijn slaags op ongeveer twee kilo meter van Villa Nueva. Indien de regeerings troepen verder zouden moeten terugtrek ken, zouden zij gevaar loopen tusschen Vil la Nueva en Quijorna te worden afgesne den. Stellingen bij Quijorna zouden dan uiterst lastig gehandhaafd kunnen worden en de troepen zouden slechts langs zeer slechte wegen op Val de Morillo kunnen te rugtrekken. Het staat vast, dat de troepen van Franco hun opmarsch zullen voortzetten en trachten Villa Nueva te veroveren. Misschien kunnen de regeeringstroepen dit verhinderen, door dat zij de beide oevers van de Rio Aulencia bezet houden en in het bezit zijn van Castil- lo de Villa Franca aan de samenvloeiing van Aulencia en Guadarrama. De rechtsche strijdkrachten zullen zich dus moeilijk kunnen vereenigen. Daarom hopen de regeeringstroepen hun stellingen te kunnen behouden en zelfs te kunnen ver beteren. De stellingen bij Brunete. Uit Madrid meldt Havas het volgende over de strijd ten Westen van Madrid: Gistermorgen verschenen 40 bombarde mentsvliegtuigen en evenveel jagers van de luchtmacht van Franco boven de linies der regeeringstroepen ten Zuiden van Villanue va de la Canada. Een dezer toestellen werd met het afweergeschut neergeschoten, terwijl twee andere machines door een eskader ja gers der regeering werden neergehaald. Een bombardementsvliegtuig der regeeringstroe pen werd door een vijandelijken jager aan gevallen, doch deze laatste stortte brandend neer. De druk, door de troepen van Franco uit geoefend op de stellingen zuidelijk van Vil lanueva, duurde voort, doch was niet meer zoo zwaar. Versterkingsbrigades leggen in derhaast verdedigingswerken aan ten Zui den en ten Oosten van Villanueva en aan den rechteroever van de Rio Aulencia. In de vergadering van de sub-commissie voor de niet-inmenging heeft Grandi giste ren herinnerd aan de verklaringen van Eden en Lord Plymouth, die het Engelsche voor stel een onsplitsbare eenheid hadden ge noemd. De Italiaan deelde dit standpunt ge heel en zeide, dat iedere verandering in het plan een verslechtering zou zijn. Grandi leg de aan de commissie een nieuwe vragenlijst vor, waarin de punten van de Engelsche voorstellen worden behandeld, met dien verstande, dat, anders dan in de Engelsche vragenlijst, de terugtrekking er vrijwilligers volgt op het herstel van het controlestelsel en de toekening van belligerenten-rechten. Grandi verzocht aan de vergadering deze vragenlijst gelijktijdig in behandeling te ne men met de Engelsche vragenlijst, zeggende, dat de eerste kan dienen om de laatste op die punten te verbeteren, waar deze laatste duidelijk verandering had gebracht in de orspronkelijke Engelsche voorstellen. Hierna verklaarde Grandi dat Italië de terugtrek king der vrijwilligers voorstaat, op voor waarde dat ook de andere mogendheden zich met de voorgaande punten zouden ver eenigen. Plymouth zeide hierop, dat de volgorde der vragen er weinig toe doe! want alle vragen moeten toch tegelijkertijd beant woord worden. Maiski, de Russische vertegenwoordiger stelde voor, dat de kwestie van de plaatsing der waarnemers in de Spaansche havens en de evacuatie onmiddellijk aan de beide Spaansche partijen zouden worden voorge legd, daar de andere punten onafhankelijk zijn van de goedkeuring dier beide partijen. De Sovjet-Unie zou onder geen omstandig heid de partij van Franco als oorlogvoerende erkennen. Ribbentrop steunde het standpunt van den Italiaanschen ambassadeur. Nadat de ambassadeurs van Portugal en België nog het woord gevoerd hadden, stelde Plymouth voor, dat men zou terugkomen op de oor spronkelijke Engelsche voorstellen, wat alge- meene instemming vond. Ten slotte werd besloten, dat men in plaats van een vragen lijst aan alle vertegenwoordigde regeeringen liever de oorspronkelijke voorstellen, zooals zij zijn gepubliceerd in het Engelsche wit boek van 14 dezer, zou voorleggen. Aldus zal men aan ieder dezer 27 regeeringen de vraag stellen of zij instemmen met elk der in het witboek neergelegde voorstellen. De regeeringen worden verzocht voor Woens dagmiddag te antwoorden. Vrouwelijk persfotograaf gedood. Gisteravond is de Fransche vrouwelijke persfotograaf Gerda Taro, aan het front voor Brunete ernstig gewond, terwijl de spe ciale correspondent van de Federate Press, en van het blad „Clarion" uit Toronto, Ted Allan, een gebroken voet bekwam. De beide buitenlandsche persvertegenwoordigers ston den te praten bij hun auto, toen deze aan gereden werd door een tank der regeerings troepen, die in groote vaart naderde. Mevr. Taro is in het ziekenhuis, waarheen zij ver voerd werd, overleden. Ten slotte is dr. Randolph Sallenberger, lid van de Britsche medische missie in Span je, aan het front van Brunete gedood.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1