Binnenland. «iwswoo JLidüxpccgcamma ««««eosi Onthulling monument Christoffel Pullmann. Prinses Juliana eert soldatentrouw. Nederlandsche Zionistenbond. Het Prinselijk jacht. Vandaag is het anderhalve eeuw ge leden, dat de grenadier 'Christoffel Pullman, schildwacht voor het paleis te Soestdijk, als „Ehrlicher Kerl" den dood boven de ontrouw verkoos. Het eenvoudige houten gedenkteeken by het paleis Soestdijk, dat de nagedach tenis aan deze heldendaad levendig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument vervangen. He denochtend heeft prinses Juliana het nieuwe bronzen standbeeld van den trouwen grenadier, dat door mej, "L A. van Beeck Calkoen in opdracht van de Koninklijke vereeniging Ons Leger is vervaardigd, in tegenwoordigheid van prins Bernhard en vele autoriteiten onthuld. Te half elf hedenochtend was de rijks weg AmsterdamAmersfoort evenals de by het paleis uitkomende zijwegen, voor het verkeer gesloten. Tegenover de histo rische plaats, waar Pullmann het alarm schot, dat hem het leven heeft gekost, heeft gelost, stonden eenige militaire afdeelingen opgesteld, t.w. twee compagnieën infante rie van het 5e regiment uit Amersfoort, een batterij motorartillerie uit Naarden, een eskadron cavalerie en een batterij veld artillerie uit Amersfoort. In de nabijheid van het monument verzamelde zich een klein gezelschap genoodigden, onder wie zich bevonden de commandant in de vierde militaire afdeeling generaal-majoor P. W. Best, de commissaris der koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. H. W. Bosch ridder van Rosenthal, de burgemees ter van Baarn, G. C. J. van Reenen en de loco-burgemeester van Soest, verschillende vertegenwoordigen van militaire en bur gerlijke vereenigingen, o.a. het bestuur van de Kon.-ver. Ons Leger. Te elf uur arriveerden prinses en prins bij het monument, waar de stafmuziek uit Amersfoort hen met het spelen van het Wilhelmus verwelkomde. De vorstelijke personen onderhielden zich eenige oogen- blikken met eenige genoodigden waarna de waarnemende voorzitter van Ons Leger, gep.-kolonel K. E. Oudendijk, een rede uit sprak. Na de aanwezigen, in het bijzonder de prinses en den prins, den commissaris der koningin, den commandant der vierde divi sie en de burgemeesters van Baarn en Soest, welkom te hebben geheeten, bracht spr. namens het bestuur der Koninklijke Ver. Ons Leger dank voor de ontvangen sympathie en den niet genoeg te waardee- ren steun. De vraag zij gesteld, aldus ging spr. voort, wat is de bedoeling van deze plech tigheid? Het antwoord is: wij willen heden met diepen eerbied hulde brengen aan de nagedachtenis van een eenvoudigen soldaat, die liever sterven wilde, dan zijn soldaten- plicht verzaken, wij willen de elementaire soldatendeugd eeren van trouw te zijn tot in den dood. Wat Christoffel Pullmann deed. Wat is er dan geschied in den nacht van den 27sten Juli 1787, toen Christoffel Pull mann op post stond op dezelfde plek, waar op wij nu het voor hem opgerichte gedenk teeken zullen vernieuwen? Als wij ons van het gebeurde van dien nacht eenigszins juist rekenschap willen geven, dan zijn het helaas geen schoone bladzijden, welke wij daartoe in het geschiedboek van ons volk moeten opslaan. In ons land heerschte ver deeldheid, oranje-gezinden en patriotten waren in feilen strijd gewikkeld. De staten der provincie Holland hadden troe pen en vrijkorpsen in de provincie Utrecht gelegd, om prins Willem V met zijn troe pen macht, dat was dus met het leger der Vereenigde Provinciën het leger van den geheelen Nederlandschen staat bui ten Utrecht en Holland te houden. Daarom waren de prinsgezinde staten van Utrecht uit de hoofdstad hunner provincie naar Amersfoort getrokken. In Juli 1787 lag het leger der Staten- Generaal onder bevel van kapitein-gene raal, den prins van Oranje, met zijn hoofd macht in het kamp bij Zeist ter sterkte van ongeveer 3500 man. De tegenpartij wapende zich geducht. Te Utrecht lagen ongeveer 7000 man, voor een groot deel weinig ge oefende vrijkorpsen met 200 stukken ge schut. De patriotten trachtten in dien tyd van spanning, dus in Juli 1787, de troepenmacht van den prins, van Utrecht uit, voortdu rend te verontrusten door uitzending van detachementen, meestal des nachts, naar de voorposten en wachten van het leger van den prins. In den nacht van 26 op 27 Juli rukte een detachement van ongeveer 500 man uit Utrecht naar Soestdijk om het be wakingsdetachement van den prins al daar te overrompelen. Dit mislukte, door dat bij den driesprong van het prinselijk paleis een man op wacht stond, die slechts een plicht kende, n.L de soldatenplicht, Een man, die, toen de aanvallers hem trachtten over te halen om zijn wapens af te geven en de wacht niet te alarmeeren, daar hij anders zou worden gedood, alleen maar wist te antwoorden: „ich bin ein ehr licher kerl" en daarop het alarmschot loste. Dit schot boette hij op hetzelfde oogenblik met zijn leven, maar de wacht vloog in het geweer en het prinselijk paleis werd den overmachtigen aanvallers behou den. Wat zich op dat oogenblik op dien eenzamen post in het nachtelijk duister heeft afgespeeld, was een heldendaad van het zuiverste gehalte. Het is die verheven soldatendeugd van den gewonen plichtsge trouwen soldaat, die wy hier willen eeren. Christoffel Pullmann stierf hier voor 150 jaar den heldendood in dienst van het huis van Oranje. Het is daarom een mooie gedachte, dat aanstonds een afvaardiging van de „Bond ven ridders der militaire Willemsorde be neden den rang van officier", dat is dus een afvaardiging van mannen, die ook eenmaal met moet, beleid en trouw hun leven heb ben gewaagd voor vorstenhuis en vader land, aan den voet van het nieuwe gedenk teeken, ter eere van Pullmann opgerich aldus ging spr. voort, stelt een schildwacht voor in de uniform van 1787, in verdedi gende houding met den vinger aan den trekker om het waarschuwend schot af te geven, dat naar hij weet hem het leven zal kosten. Het ontwerp is van mej. van Beeck Calkoen. Het eenvoudige veelzeggende opschrift hebben wij van het oude gedenkteeken overgenomen: „Christoffel Pullmann, gre nadier van de- lijfcompagnie in het re giment infanterie van den prins van Hes- sen-Darmstadt, oud 28 jaren, verkiezende liever het leven te verliezen dan zyn wa pens over te geven, in den nacht van 27 Juli 1787". Hy viel in dienst van het Huis van Oranje, hy bewaakte het paleis, dat nog niet lang geleden werd bewoond door de koningin- moeder, die jaarlijks op 27 Juli aan het oude gedenkteeken een krans liet hechten ten blyke dat zy zich steeds Pullmanns schoone daad herin; erde. Het gedenkteeken onthuld Thans is het oogenblik gekomen, dat de onthulling zal geschieden, en spr. verzocht derhalve prinses Juliana deze handeling te will enverlichten. Prinses Juliana gaf aan dit verzoek ge hoor en ontdeed het nieuwe gedenkteeken van zijn omhulsel. De kolonel zeide vervolgens, dat de KO' ninklijke Nederlandsche vereeniging Ons Leger alsnog een bronzen plaat op het ge denkteeken zal laten aanbrengen, die er steeds aan zal herinneren, dat de prinses dit gedenkteeken heeft onthuld. Hierna legde een afvaardiging van den Bond van ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier een krans op het nieuwe gedenkteeken. Na deze plechtigheid klonken comman do's en begon het défilé der troepen voor de beide vorstelijke personen langs den be tonweg naar Bilthoven, waarlangs zich in tusschen ook de genoodigden hadden ge schaard. Achter de troepen sloten zich de deputaties van de plaatselijke oranjever- eenigingen aan, welke bij het passeeren het prinselijk paar enthousiast toejuichten. De plechtigheid had ruim een uur ge duurd, toen de beide vorstelijke personen zich in het paleis terug trokken. Nadat kolonel Oudendijk het gedenktee ken aan den intendant van het koninklijk paleis, jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, had overgedragen, vereenigden de genoodigden zich nog korten tyd in het hotel Trier. Tegen de verdeeling van Palestina. In een zeer druk bezochte openbare ver gadering van den Nederlandschen Zionisten bond in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam hebben de heeren M. H. Max Bolle, mr. K. J. Federsheim, mr. Abel J. Herzberg en S. Lissauer het onderwerp be handeld: „Voor de tweede maal verdeeling van Palestina". Mr. L. M. Kan leidde de sprekers in, waarna mr. Federsheim het woord nam. Hij vroeg zich af of Engeland, dat wegens een schending van een verdrag in 1914 den oorlog begon, thans de plechtige verklaring van Balfour, vervolgens het Palestynsche mandaat en vervolgens het land zelf zou verscheuren? Naar rechtsbegrippen kan alleen het joodsche volk krachtens het mandaat ver wezenlijking van zijn nationale behoeften en aspiraties verlangen. Engeland heeft zich door zijn zwak optreden de situatie moei lijk gemaakt, doch is krachtig genoeg om zijn taak als mandataris te vervullen, mits de wil aanwezig is. Ook terwille van de rust in de landen der verstooiïng mogen de belangen van 14 mil- lioen joden niet worden opgeofferd aan de terreur van nog geen millioen Arabieren. De heer S. Lissauer wees er op, dat de koninklijke commissie in den strijd tusschen joden en Arabieren twee factoren niet on der het oog heeft gezien. Voor de socialisten is het geen toeval, dat de strijd in Palestina samenvalt met den strijd in Abessinië en in Spanje. Over de hoofden der joden heen wordt de strijd gevoerd tusschen de fascistische machthebbers en het democratische Enge land om de hegomonie over de Middelland- sche Zee. Verder speelt zich in Palestina een stuk klassenstrijd af, doordat de joden in het al gemeen en de joodsche arbeidersbeweging in het bijzonder, de Arabieren tot een hoo- geren levensstandaard zullen brengen en daardoor een einde dreigen te maken aan de macht der Effendi's over de Fellachen. Spr. wekte vooral de joodsche arbeiders op, hun plaats in te nemen in de rijen van hen die strijden voor een groot joodsche gemeenschap in Palestina op den grondslag van sociale rechtvaardigheid. De heer M. H. Max Bolle verklaarde, dat het plan der Engelsche regeering geen basis biedt voor discussie daar het de oplossing van het joodsche vraagstuk besluit. De troost, die het begrip „jodenstaat" biedt, vermag geen balsem te zijn op deze open wonde. De strategische positie van den geprojec- teerden joodschen staat is een onmogelijke en de economische positie ervan biedt al evenmin vreugdevolle perspectieven. Als klap op de vuurpijl stelt de commissie voor, dat de joodsche staat den Arabischen staat zou subsidieeren. Niet slechts in economi- schen zin beteekent dit een absurditeit. Alle gevoelsargumenten verzetten zich eveneens daartegen. Op grond van de genoemde overwegingen dient het joodsche volk het voorstel der Engelsche regeering af te wijzen. Mr. Herzberg stelde vast, dat de plannen tot verdeeling van het land uitgaan van het Arabische nationalisme. Hy ontkende, dat het mandaat behoorlijk uitgevoerd is. De politiek van onpartijdigheid heeft de Ara bieren gesterkt in hun opvatting, dat het Engeland hiermede geen ernst geweest is. Ten onrechte stelt de commissie het Arabi sche nationalisme, dat agressief is, op één lyn met het joodsche, dat vredelievend i?. scherp richtte spr. zich tegen de woorden van Herbert Samuel, onlangs in het hooger- huis gesproken, toen hij een beperking van de joodsche immigratie in Palestina voor stelde, zoo, dat joden daar altijd een minder heid zouden blijven. Dit is nog erger dan het plan der commissie. De Royal Commis- sion zegt twee staten te willen, doch in werkelijkheid is het de bedoeling den ster ken Arabier te vriend te houden en de thans nog zwakke joden het gelag te laten betalen. Het is te doen om een Arabischen staat met een joodsch Ghetto, dat men hoopt, dat dan vroeg genoeg zal verstikken. Wij zijn echter niet bereid, aldus spr. Engeland te helpen bij de liquidatie van het mandaat wij houden vast aan de Balfourverklaring en het mandaat en blijven van de wereld de mogelijkheid van een nationaal tehuis vragen. Tewaterlating op 14 Augustus. Naar wij vernemen, zal het motor jacht Piet Hein, dat op de Amsterdam- sche scheepswerf van de firma G. de Vries Lentsch Jr. voor het prinselijk paar in aanbouw is, op Zaterdag 14 Augustus a.s. worden te water ge laten. Het ligt in het voornemen van prinses Juliana en prins Bernhard by den stapelloop zoo mogelijk tegen woordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwerking genaderd is. De machinekamer is nagenoeg gereed, slechts moeten wat de technische installatie betreft de noodige pijpleidingen nog worden aan gebracht. In het inwendige van het schip is de be timmering ook reeds voor het grootste ge deelte klaar. Daaraan wordt thans de laat ste hand gelegd. De schilders zijn thans op het jacht aan het werk en het laat zich aanzien, dat op den dag der tewaterlating het jacht nagenoeg gereed zal zijn. De plechtigheid der tewaterlating zal een eenvoudig karakter dragen. Zoodra de Piet Hein geheel gereed zal zyn, zal het jacht door het Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijks geschenk van den bouwer worden overge nomen om vervolgens op een nader vast te stellen tijdstip aan de prinses en den prins te worden overgedragen. OVER DE GRENS GELOKT? Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Boon betreffende het doen van stappen bij de Duitsche regeering tot onmiddellijke invrijheidstelling van de door Duitsche beambten gearresteerde ge broeders Holland, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a. i., dr. H. Colijn, medegedeeld ,dat uit het ingestelde onder zoek naar aanleiding van de gevangen neming in Duitschland op 27 Maart 1937 van de Duitsche onderdanen A. Th. en J. H. Holland .eerstgenoemde wonende te Twistede in Duitschland en de andere wonende te Well, gemeente Bergen, in Limburg, is gebleken, dat deze vreemde lingen vrijwillig naar Duitschland zijn ge gaan naar aanleiding van een hun door een Duitschen douanebeambte mondeling overgebracht verzoek om met een anderen hun bekenden Duitschen douanebeambte te komen spreken. Deze beide Duitschers, die zich uit hoofde van hun beroep herhaaldelijk in Duitschland bevonden, hebben niet ge vraagd, waarover de douanebeambte hen wenschte te spreken en zijn, na het ver trek van den eersten, douanebeambte, op eigen gelegenheid naar Duitschland ver- troken, alwaar zij vervolgens zijn aange houden. Na 4 weken is J. H. Holland in vrijheid gesteld, terwijl zijn broeder A. Th. Holland, die in Duitschland nog een ge vangenisstraf van 3 maanden te goed had, in verzekerde bewaring gehouden is. J. W. NIEMEIJER t Een groote figuur uit het levens verzekeringsbedrijf. In den ouderdom van 67 jaar is Zondag te Huis ter Heide (Utrecht) overleden de heer J. W. Niemeyer, oud-directeur van de Nationale Levensverzekeringsbank te Rot terdam. De heer Niemeyer is op 14 Mei 1870 te Sneek geboren, waar hy het gymnasium en de H.B.S. bezocht. In 1892 werd hy candi- daat-notaris, in welke functie hij te Breu- kelenNijenrode werkzaam was. Van 1894 tot 1896 was hij adjunct-controleur van de gemeentebelasting te Amsterdam. Daarna tot 1905 achtereenvolgens contro leur en hoofdambtenaar van de gemeente belasting te Rotterdam. In 1905 werd hij benoemd tot directeur van de Nationale, welke functie hij bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd neer legde, waarna hij zich te Huis ter Teide vestigde. Bij zyn aftreden als directeur werd de heer Niemeyer tot president-commissaris van de Nationale benoemd, welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. De overledene heeft voor de liberale partij zitting gehad in den Rotterdamschen gemeenteraad en in de Tweede Kamer. Als Kamerlid was hy voorzitter van de commissie voor het ontwerpen van een wet op het levensverzekeringsbedrijf. Deze com missie heeft de wet in December 1922 voor bereid. Ook is de heer Niemeyer lid van de com missie inzake monopolisatie van het levens- verzekeringsbedrijf geweest. Vele jaren was hy voorzitter van de ver eeniging tot bevordering van het levensver zekeringswezen, in welke hoedanigheid hij eveneens zeer belangrijk werk heeft gedaan. Woensdag 28 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Causerie over de droogmaking van de Zuiderzee en gr.pl. (11.RVU.: Hoe moet ik mijn zuigeling verzor gen? causerie). 11.30 Gr.pl. 12. I.45 Fantasia en gr.pl. 2.Gr.pl. 3 Viool en piano. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gr.pl. 5.30 Orkest Vodobemu en soliste. (6.30 Vacan- tie vieren, causerie). 7.— Verv. concert. (7.30 VPRO: Vrijzinnige Protestanten in Noordholland, cau serie). 8.05 Herh. SOS-ber. 8.07 ANP-ber„ VARA-Varia. 8.15 Vroo- lyke voordracht. 8.45 Gr.pl. 9.30 Orgelspel. 10.ANP-ber. 10.05 Fantasia en solist. 11.12.Dans muziek (gr.pl.) HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewij de muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Kinder- en Dameskoor Euphonia, piano en slagwerk. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2.Gr.pl. 2.30 Voor jeugdige postzegelverza melaars. 3.Pianovoordr. 3.45 Gr.pl. 4.Zang en piano. 4.45 Ge lukwenschen. 5.Kinderuur. 6. Gr.pl. 6.30 Causerie over de cijfers betreffende het schoolbezoek der schipperskinderen in 1936. 7.Ber. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkestvereeniging en solist. 9.Iets over de paarlvisscherij bij Ceylon en de Cultivé-Paarlen, causerie. 9.30 Verv. concert. (10. ANP-ber.ichten) 10.30—12.— Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Gr.pl. 12.2C BBC-Nor- thern orkest en solist. 1.20 Het Blaina and District Silver orkest en solist. 2.05 Gr.pl. 2.?5 Deel. 2.50 H Engleman's kwintet en solist. 3.20 Gr.pl. ?.50 Pianoduetten. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 H. Leader's Band. 6.20 Ber. 6.40 Rep. Kon. bezoek aan Noord-Ierland 7.10 J. Payne's Band en solisten. 8. Sportpr. 8.20 BBC-orkest en solist. 9.20 Ber. 9.40 Orgelspel. 10.20 Am. cabaretprogr. 11.05 Het New Geor- gian Trio. 11.35 Mantovani's orkest. II.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.2'J en 10.35 Gr.pl. 12.20 Andolfi-orkest (1.35 Zang). 2.20 Gr.pl. 4.05 Zang. 5.20 Orkestconcert. /.20 Zang. 7.35 Duetten. 8.05 Zang. 8.50 Concert vanwege de Ver. van Oud-Stry- ders. 10.50 Gr.pi. KEULEN, 456 M. 6.50 Westduitsch Kamerorkest. 8.5010.05 Gr.pL 12.20 SS-orkest. 1.35 Orkest van de Rijksarbéidsdienst, de Stuttgarter volksmuziek en solisten. 2.35 Po pulair concert. 4.50 Keulsche Or kestvereeniging. 6.50 Kamersextet en solisten. 8.30 't Akensche Kur- orkest. 9.20 Plattelands-progr. 11.Bonnsche Madrigaal vereen. 11.3012.20 Fr. Hauck's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50, 2.20, 6.20 en 6.50 Grpl. 7.20 Oude muziek. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Symph.-concert uit Knocke. 11.11.20 Dansmuziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 A. Felleman's orkest. 6.35 Gr.pl. 8.20 Omroep- symph.-orkest, -koor en solisten. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Verv. con cert. 10.3011.20 Dansmuziek (gr. platen). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 't Omroep-Amusements-orkest In de pauze: Deel. 10.20 Ber. 10.40 Politiek overzicht. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.05, Nor- mandië 10.0510.35, Parijs R. 10.35 11.05, Lond. Reg. 11.0512.20, Keulen 12.2013.20, Brussel VL 13.20—14.20, Parijs R. 14.20—15.35, Lond. Reg. 15.35—17.20, Keulen 17.2018.20, Hamburg 18.2018.50, Keulen 18.5020.20, Lond. Reg. 20.20—20.45, D.sender 20.45—22.20, Boedapest 22.2022.55 en Berlijn 22.55—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—12.20, Lond. Reg. 12.20— 15.20, Droitwich 15.2018.20, Lu xemburg 18.2018.40, Droitwich 18.40—24.—. Lijn 5: Diversen. Een der voornaamste figuren uit het levens- verzekeringsbedrijf in ons land is roet den heer Niemeyer heengegaan. De overledene was president-commissaris van de brouwerij d'Oranjeboom, van de maatschappij „Vesta" en de Mij. van Le vensverzekering Arnhem. DOOR TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is op de spoorbaan, nabij de spoorbrug te Bare veld bij Wildervank (Gron.) het deerlijk verminkte lijk gevon den van den 42-jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten. Timmer, die jaarlijks de veemarkt te Wil dervank bezoekt, lag aldaar met zijn schuit. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondagavond door den trein, die om 10.10 uit Stadskanaal naar Zuidbroek was ver trokken, is aangereden en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen achter. RONSELAARS AANGEHOUDEN. De centrale recherche te Amsterdam heeft Zaterdag de hand gelegd op een commu- nistischen bewoner van de overzijde van het IJ, tegen wien reeds geruimen tijd ern stige verdenkingen bestonden, dat hij zich schuldig maakte aan ronselaarspraktijken en die, nadat was komen vast te staan, dat hij een eveneens in Amsterdam-Noord wo nenden werklooze had trachten te bewegen naar Spanje te gaan om daar naar hij duidelijk liet uitkomen tegen een be hoorlijke betaling dienst te nemen bij de regeeringstroepen, in verzekerde bewaring is gesteld. Daar van de ronselaarspraktijken ook de hoofdstad haar deel krijgt, is de centrale recherche voortdurend op onderzoek uit naar feiten, welke, zooals in het onderhavige geval, voldoende materiaal opleveren om met kracht op te treden. Gister is, ver band houdende met de arrestatie van Za terdag, opnieuw een aanhouding geschied, ditmaal van een man uit de Jacob van Len- nepbuurt, tegen wien eveneens ernstige aan wijzingen bestaan, dat hij als ronselaar is opgetreden. De aangehoudene is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Zwitsersche Rijnvaart-maatschappij, welke op weg was naar Bazel, bij het opdraaien van de rivier gekapseisd en langzaam ge zonken. Een toegeschoten bootje van de firma Tazelaar heeft de acht opvarenden aan boord kunnen nemen. Een deel van de lading, welke- naar verluidt, een waarde vertegenwoordigt van een halve ton, werd drijvend op het water gevonden. Alles was verzekerd. De Havendienst III, welke in de Schie- haven lag. had zich, vóór de Alpine V zonk, reeds op weg naar de plek van het onheil begeven en nog kans gezien, dit vaartuig op sleeptouw te nemen. Men mocht er evenwel niet meer in slagen, om het schip naar den wal te sleepen. Midden in de vaargeul, welke ter plaatse ongeveer 14 meter diep is, is het schip gezonken. Aan gezien het schip zeer ongunstig ligt en hier juist voor den kop van de Waalhaven de scheepvaart zeer kan belemmeren, zal het ten spoedigste worden gelicht. De Alpine V, een motorvrachtboot van 5V2 meter breedte en 57 meter lengte, een lange platte „kast", die regelmatig op en neer vaart tusschen Rotterdam en Bazel, had de laatste dagen in de IJselhaven la ding ingenomen. Het schip meet 444 ton, en had als lading een deklast van 440 ton stukgoed, bestaande uit pakken cellulose, tabak en chemicaliën, bestemd voor Italië. VOORONTWERP LANDBOUWORDENINGSWET. Wat zal er mee gebeuren? In verschillende bladen is het bericht vei schenen, dat het voorontwerp land- bouw-ordeningswet door den minister van conomische Zaken zou zijn teruggenomen, van bevoegde zijde vernemen wij, dat dit bencht in dezen vorm niet juist is. De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van dit voorontwerp nog niet be paald, maar aan de adviseerende instan ties verzocht haar arbeid voorloopig op te schorten, ten einde te voorkomen, dar mogelijk onnoodig werk zou worden ver richt. MOTORVRACHTBOOT GEKAPSEISD EN GEZONKEN. De acht opvarenden zijn gered. Gisteravond omstreeks zes uur is op de T^eur s' een e'nd ten Oosten van de IJsselhaven te Rotterdam, de motorvracht boot Alpine V van de Nederlandsch— JAARVERGADERING KON. NED. ZANGERSVERBOND. Zondag is te Utrecht de 84ste jaarver* gadering van het Koninklijke Nederland sche Zangersverbond gehouden. Zij was bezocht door afgevaardigden van 37 aan gesloten vereenigingen. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar een vijftal ver eenigingen uit het verbond was getreden,' doch daartegenover trad een achttal toe. Op 30 Juni j.1. bedroeg het aantal aange sloten vereenigingen 61. De heeren J. R. Kornacker, voorzitter, H. Noorman, 2e secretaris en R. Koerselman, bibliothecaris, werden met algemeene stemmen in het bestuur herkozen. Voorts is de heer Q. J. H. Benders met algemee- nen stemmen tot le secretaris gekozen. Tot leden van de muziek-commissie werden gekozen de heeren Hendrik Altink, Lieven Duvossel en Jos Vranken Jr. In beginsel werd besloten het 85-jarig bestaan van het Verbond in 1938 te her denken met een zangersfeest op den Twee den Pinksterdag in het Openluchttheater te Arnhem. LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN. °P Zaterdag 21 Augustus. Op initiatief van de Vereeniging voor Nationale veiligheid is indertijd ingesteld net luchtverdedigingsfonds, welks hoofd- oel is: de vorming van een zoo groot mo gelijk aantal burgervliegers, wier vlieg- bekwaamheid zoodanig is, dat zy in tijd van nood na een aanvullende militaire oplet* uig onze oorlogsluchtmacht kunnen ver sterken. Thans heeft het bestuur de mede- w Van de afdeeling Den Haag van net Nationaal Jongeren Verbond ingeroe pen om door middel van een luchtverdedi- gmgsdag, te houden op Zaterdag 21 Aug-te c leveningen, oud en jong eenig inzicht 'e geven in het doel van het fonds.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6