HET BETOVERDE BOS fBuUmtand £iufUoaact Spoct GEMENGD NIEUWS. Verkeersongelukken. Nieuws in 't kort. Glimlachje TOONEELJUBILEUM LOUIS SAALBORN. In den aanvang van het volgende speel seizoen hoopt Louis Saalborn met zijn ge zelschap (SaalbornParser), zijn dertig jarig tooneeljubileum te herdenken. NEDERLANDSCH HERVORMDE RADIO-OMROEP. Dezer dagen kwam het bestuur van de vereeniging tot oprichting van een Neder- landsch hervormde radio-omroep in verga dering byeen te Middelburg. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat reeds een honderdtal predikanten van de Nederlandsch hervormde kerk deze be weging steunen. In verschillende plaatsen zullen propaganda-vergaderingen worden gehouden in de eerstkomende maanden. Het plan is om in den loop van October een algemeenen ledenvergadering in Utrecht te beleggen, teneinde definitief tot een landelijke organisatie te geraken. DE JAMBOREE. Koninklijke belangstelling. Naar wij vernemen, zullen de Indische padvinders in de gelegenheid worden ge steld, de voor prinses Juliana en prins Bernhard meegebrachte geschenken aan te bieden op 4 Augustus, tijdens het koninklijk bezoek aan de Jamboree. Mocht de prinses alsdan niet aanwezig kunnen zijn, dan zal de prins de geschenken méde namens de prinses aanvaarden. ONGEPASTE „GRAPPEN". Op 10 Juli j.L werd een bewoner van de Thomas van Wijkenstraat te Utrecht, een zakenman, voor de eerste maal de dupe van een reeks ongepaste „grappen", die voor hem onaangenaam waren, maar die boven dien voor anderen een schadepost beteeke- nen. Dien dag namelijk kwam een taxi voorrijden, waarvan de chauffeur te ken nen gaf telefonisch te zijn besteld. De zakenman wist echter va nniets en de taxi chauffeur vertrok, aannemend, dat er een vergissing in het spel was. De situatie werd vreemder toen enkele minuten later een banketbakkersknecht aanbelde met „de be stelde taartjes". Nauwlijks was deze weer met zijn gebakjes vertrokken of met groo- ten haast kwam een auto met een genees heer voorrijden, die met zijn instumenten- tasch de stoep opholde met de vraag, waar het slachtoffer was en nog had hij niet ver teld, dat hij telefonisch ontboden was, of een der auto's van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst stopte voor het huis. Niet alleen de zakenman, maar begrijpe lijkerwijze ook de ontboden menschen wa ren zeer ontstemd over dezen overlast die hun bezorgd werd. Dien avond herhaalde zich hetzelfde „spelletje" nog eenige malen. Enkele dagen lang gebeurde er niets en de familie hoopte al," dat zij van alle verdere ellende ver schoond zou blijven, toen Dinsdag j.1. plotse ling weer iemand belde, die eenige gebra den kippen kwam brengen, die al evenmin besteld bleken en dienzelfden dag kwam er zelfs een keurmeester om waren te keuren, die heelemaal niet aanwezig bleken te zijn. De zakenman weet niet wien hij van deze „grappen" moet verdenken. De politie stelt een onderzoek in, maar de dader zal zeer moeilijk op t» sporen zijn, daar bij de auto matische telefooncentrale geen navraag mo gelijk is, naar dengene, die heeft opgebeld. CONGRES VAN LUCHTPOST- VERZAMELAARS. Tijdens de internationale luchtvaartten toonstelling „Avia" in Den Haag wordt tevens een tentoonstelling van luchtpost - zegels en -brieven gehouden, georganiseerd door den Nederlandschen Bond van ver- eenigingen van postzegelverzamelaars. Het is voor het eerst, dat een dergelijke tentoonstelling in ons land wordt gehouden. Veel belangstelling ervoor bestaat ook in het buitenland. In aansluiting op den openingsdag wordt Zaterdag 31 Juli van 2 tot 6 uur n.m. in het Avia-restaurant een congres en luchtpostbeurs gehouden, waar aan alle postzegelverzamelaars kunnen deelnemen. Dien middag zal gedurende de bijeenkomst een speciaal luchtpoststempel worden gebezigd voor de afstempeling van daar bezorgde correspondentie. VERZOEK OM VERLAGING VAN DEN BIERACCIJNS. De bond van Nederlandsche brouwerijen heeft dezer dagen in een request aan den minister van financiën om verlaging van den bieraccijns gevraagd en daarvoor de volgende gronden aangevoerd: De te hoog opgeschroefde accijns drukt nu 13 maal zoo zwaar als vóór 1917, de schatkist onder vindt hiervan nadeelen, het biergebruik en dus ook de accijnsopbrengst zijn thans nog niet de helft van 1930, de brouwerijen teren in en het koffiehuisbedrijf verkeert in een noodtoestand. In dit bedrijf heeft de elders optredende opleving geen verbetering gebracht. Dit alles komt onder meer, omdat het bier te duur is moeten blijven vanwege den »<*ijns. Zoodoende is Nederland veel so berder dan de omringende landen, waar Per hoofd wel tienmaal meer bier gedron ken wordt dan hier. Tenslotte somet het request op, welke officeele instanties zich in de laatste jaren voor accijns verlaging hebben uitgesproken. In deze lijst worden naast den vorigen minister van financiën onder meer de Nij- verheidsraad, tallooze kamers van Koop handel en andere organisaties genoemd. DE BABY WAS NIET IN ZIJN ELEMENT. Bij een onder de gemeente Aar gehouden demonstratie in het reddend zwemmen enz. vanwege de reddingsbrigade uit Oude Wete ring, welke door een groot aantal belang stellenden werd bijgewoond, zorgde een baby Zy het buiten zijn wil voor het hoofdnummer. Het één jaar oude kind was door zyn moeder, die met groote aandacht de demon straties volgde, zoolang aan den kant van het Aarkanaal neergezet. Zonder dat iemand er iets van bemerkte, had de baby kans ge zien zich te verplaatsen, totdat plotseling een algemeene consternatie ontstond. Het kind rolde van den schuinen grasberm af en tuimelde in het AarkanaaL Zóó groot was de consternatie dat aan vankelijk niemand een hand uitstak om het wicht te redden. Het publiek aan de over zijde van het kanaal vroeg zich intusschen af of dit nummer bij het programma be hoorde of dat er sprake was van een werke lijk ongeluk, doch aan deze onzekerheid werd tenslotte een eind gemaakt, toen en kele personen, o.w. een veldwachter, zich te water begaven en baby op het droge brach ten. De moeder zal van deze demonstratie waarschijnlijk geleerd hebben, dat het nóg beter is ongelukken te voorkomen dat bij een ongeluk reddend op te treden! DOOD GEVALLEN. Toen de 20-jarige landbouwerszoon M. Jans te Reek (N.-Br.) koren op een wagen wilde laden, gleed hij uit en kwam te vallen. De jongeman kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij den nek brak. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Geen audiëntie. - De minister van Binnenlandsche Zaken zal gedurende de maand Augustus geen audiëntie vtrleenen. Steun aan tongvisscherij. - Uit het landbouw-crisis-fonds wordt steun ver leend aan hen, die als georganiseerden bij de Nederlandsche visscherij-centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toege laten in de groep „eigenaars en/of gebrui kers van zee- en kustvisschersvaartuigen", tot een maximumbedrag van 8.292,61. Amerikaansehe opleidingsschip in de Amsterdamsche haven. - Vanmorgen te negen uur is het Amerikaansehe opleidings schip Empire States in de Amsterdamsche haven aangekomen, waar het aan den stei ger van de Holland-Amerikalijn ligplaats heeft gekozen. Het verblijf van de Empire States, dat geen officieel karakter draagt, zal tot 2 Augustus duren. Internationale hondententoonstelling. - Over enkele maanden zal op Houtrust te Den Haag weder een internationale honden tentoonstelling plaats hebben, georgani seerd door de Kynologenclub „de Hofstad". Daarnaast zal deze vereeniging internatio nale windhondenrennen organiseeren, voorts demonstraties van politie- en jachthonden. Ten slotte zal een tentoonstelling van oude en moderne schilderijen worden gehouden om te doen zien de rol, welke de hond in de kunst speelt. Het princevlag-defilé te Soestdijk. - Behalve de paleisstandaards en autovlaggen met het nieuwe wapen van den prins wordt Zaterdagmiddag aan den prins en de prinses ook een album met al de namen van hen die aan dit geschenk deelnemen, aange boden. Christelijk nationale werkmansbond. - Op Woensdag 4 Augustus zal de Christelijk nationale werkmansbond een landdag hou den op het terrein van de Gezina-Ida-stich- ting te Lunteren. Ds. J. Raams zal spreken over het onderwerp „Wij en de bijbel". Geluk bij een ongeluk.'- Een bewoner van de buurtschap Steenenkamer bij De venter heeft bijzonder geboft. Onlangs ver brandde, na blikseminslag, zijn huis. Bij het graafwerk ten behoeve van het nieuwe huis ter plaatse vond men eenige bloempotten met geld, gouden tientjes, rijksdaalders en guldens, te zamen ten bedrage van eenige honderden guldens. MOTORRIJWIEL GESLIPT. Gisteravond om acht uur is de 33-jarige motorrijder J. K., wonende te Stadskanaal, op den Pekelderweg onder de gemeente Wildervank (Gron.) bij het uitwijken voor een auto met zijn motorrijwiel geslipt en tegen een boom gebotst. De man bekwam een schedelbasisfrac- tuur en verschillende andere verwondin gen en is, na ter plaatse voorloopig te zijn verbonden, naar het Academisch Zieken huis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. SLIPPENDE AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST; TWEE GE WONDEN. Gisteravond is op den rijksweg Tilburg- Breda onder Huiten een ernstig auto ongeluk voorgevallen. Op weg naar Bergen op Zoom reed daar eer luxe bedrijfsauto, bestuurd door den 40-jarigen T. A. uit 's-Hertogenbosch. Op een gegeven moment slipte de wagen en sloeg met kracht tegen een der langs den weg staande boomen, schoof door en kantelde tegen een tweeden boom. De bestuurder liep een schedelbasis- fractuur op en kreeg een zware hersen schudding, de ongeveer dertigjarige A. van L„ eveneens uit 's-Hertogenbosch, die naast hem was gezeten, kreeg een lichte hersenschudding en snij- en scheur wonden over het geheele lichaam, terwijl de 14- jarige A. van D. uit 's-Hertogenbosch een onbeduidende scheurwonde aan het ach terhoofd opliep. De drie slachtoffers werden naar een ziekenhuis te Tilburg vervoerd, van waar de jongen, na verbonden te zijn, naar zijn woning kon terugkeeren. De toestand van A. is hoogst zorgwekkend. MOTORFIETS GESLIPT; TWEE GEWONDEN. Gistermiddag is op den Westkanaalweg te Alphen de 30-jarige winkelier C. C. Damme uit Rotterdam, die met zijn vriend per motorfiets uit ter Aar, waar zij aan het visschen waren geweest, naar zijn woon plaats terugkeerde, geslipt. Hoewel Damme niet hard reed, had het ongeluk, dat te wijten was aan het leegloopen van den achterband, toch ernstige gevolgen. Zoo wél Damme als zijn duopassagier, de 26- jarige sigarenwinkelier v. Esser, eveneens uit Rotterdam, werden over den weg geslingerd, waarbij eerstgenoemde ver wondingen aan armen en beenen opliep. De heer Esser bleek er ernstiger aan toe. Hij had een hersenschudding, verwondin gen aan hoofd en armen en bleek boven dien een sleutelbeen te hebben gebroken. Beide gewonden zijn naar een ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Damme behoefde echter niet te worden opgenomen. TWEE NEDERLANDERS IN BELGIE GEWOND. Te Soignies in de provincie Henegouwen op den straatweg naar Bergen is de auto van de heeren Wannes en Muyle uit Den Haag, tengevolge van een defect aan het stuur in botsing gekomen met een Bel gische auto. De Nederlandsche auto reed tegen een boom en kwm daarna in- een sloot terecht. De twee inzittenden werden vrij zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. STAKINGSONLUSTEN. Twintig gewonden. Een aantal postende stakers voor de fa brieken van de Republic Steel Company te Cleveland (Ver. Staten) is slaags ge raakt met de politie, toen deze in auto's werkwilligen langs de stakersposten wilde brengen. In het gevecht werden twintig personen gewond, waar"afi twee politie mannen. Elf personen werden gearresteerd. Nieuwe stakingsonlusten. Gisteravond is een nieuw gevecht ont staan, waarbij een der posters gedood werd, doordat hij onver gereden werd door een auto, waarmede werkwilligen naar de fa brieken werden overgebracht. De vijandige stemming tusschen posters en werkwilligen is hierdoor verergerd. Nieuwe incidenten vielen voor en ver schillende gewonden werden naar het zie kenhuis vervoerd. In totaal zijn er nu 30 a 35 gewonden. De politie houdt toezicht bij de gebouwen der Republic Steel bij het aan- en uitgaan der fabrieken. Weer botsingen. Tegen middernacht is wederom een bot sing ontstaan tusschen werkwillige arbei ders die een fabrièk wilden betreden en stakingspesten. Zeven personen werden ge wond, vijf en zeventig auto's werden be schadigd. MEXICO DOOR AARDBEVING GETEISTERD. Vier dooden. Zondagavond is Mexico-Stad door een aardbeving geteisterd, waarvan het epi centrum ongeveer 183 kilometer naar het Zuidoosten lag. Ook andere plaatsen zijn door de aardbeving geteisterd. Te Vera- Cruz zijn vier personen om het leven ge komen en twintig gewond tengevolge van het instorten van het plafond van de ope ratiezaal van het Madro-hospitaal. De te legraaf- en telefoonlijnen naar Vera-Cruz zijn vernield. In Jalapaz en Terra Blanca zijn even eens huizen ingestort. Het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend. DE ONTEVREDEN ARABIEREN IN PALESTINA. Omar-moskee tot een vesting omgevormd? Naar uit Jeruzalem wordt vernomen, heeft de Moefti zich met een aantal aan hangers verschanst in de Omar-moskee. Zij zou tot een ware vesting omgevormd zijn. Op de muren moeten geregeld wacht posten zijn geplaatst en reeds geruimen tijd geleden zou men begonnen zijn met het aanleggen van een groot wapen- en munitiedepót in de moskee. Naar verder verluidt is de moskee om singeld door een sterke afdeeling politie en militairen en zijn de straten, die hier heen leiden afgesloten. Ieder, die wil pas- seeren, moet zich legimiteeren. Het gerucht gaat verder, dat de Brit- sche autoriteiten den Moefti, die de leider is van de extremistische Arabieren, zouden willen arresteeren. TROTSKISTEN IN VRIJHEID GESTELD. De onafhankelijke arbeiderspartij ver neemt uit Valencia, dat 26 leden der P. O. U. M., de Trotzkisische organisatie, die on langs door de geheime - politie gearresteerd werden, in vrijheid gesteld zijn, omdat men hun geen strafbare feiten ten laste kon leg gen. Een der vrijgelatenen is kolonel Rovira de Luis Portela, hoofdredacteur van „El Communiste" een ander is George Arquer, bestuurslid van de P. O. U. M. NIEUWE OVERPLAATSINGEN IN RUSLAND. Het blad „Molot" uit Rostof aan de Don meldt, dat een der acht rechters van Toe- chatsjefki, generaal Kachirin, die comman dant van het militaire district Kaukasus was, van zijn functie ;s ontheven en over geplaatst naar een anderen post, waarbij hij is vervangen door generaal Timosjenko, commandant van het tweede district te Kief, waar hij ondergeschikt was aan gene raal Jakir, die met Toechatjefski terecht gesteld is. Timosjenko, die de zoon van een arme boer.is, heeft zich opgewerkt van ge woon soldaat: hij heeft medegewerkt aan de organisatie der roode cavallerie van Boedjenny. De „Molot" maakt verder melding van „de Trotskistische provocaties" van Pri- loetzki, directeur van het bijkantoor van Tass voor Azov en de Zwarte Zee. Het blad beschuldigd dezen man ervan, geen bekend heid te hebben gegeven aan het requisitoir van den procureur Vysjinski tijdens het laatste proces tegen de Trotzkisten en laste rende berichten over den Stachanovisti- schen arbeid verspreid te hebben. HET VLOOTVERDRAG VAN LONDEN. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot bekrachtiging van het vlootverdrag van Londen in tweede lezing aangenomen. In antwoord op vragen verklaarde lord Stanhope namens de regeering, dat de ad miraliteit, met het oog op de beslissing van Japan zich niet gebonden acht aan de grens van 14 duim voor het geschut van slagschepen en de aangelegenheid opnieuw zal moeten bestudeeren om na te gaan, of de oorlogsschepen voorzien moeten wor den van veertienduims- of zestienduims geschut .indien Engeland voornemens is de tonnage van zijn schepen tot 35.000 te be perken. Treinongeluk in Mexico. - Volgens een mededeeling van de spoorwegdirectie zijn zeven personen gedood en zeventien ge wond, toen een locomotief tusschen Tam- pico en Cardenas op een spoorwegovergang inreed op een autobus. Het Poolsche grensincident. - Wino- gradof, raadsheer der Sovjet-ambassade te Warschau, heeft Zaterdag bij het ministe rie van Buitenlandsche Zaken aldaar stap pen gedaan in verband met het grensinci dent, dat zich op 16 Juli bij Slavoetski heeft voorgedaan en waarbij twee Polen, die door de Russen er van verdacht werden de grens te hebben overschreden om spion- nage te bedrijven, doodgeschoten werden. De aanslag op kolonel Koe. - Ten aanzien van den aanslag op kolonel Kcc wordt officieel medegedeeld, dat de rechter van instructie, die het onderzoek leidt, Korzijnski, zich sedert enkele dagen buiten Warschau ophoudt. De dader van den aanslag is thans definitief vastgesteld door middel van vingerafdrukken. De in- dentificatie was zeer moeilijk, aangezien het gelaat van den man geheel was ver minkt. ONZE POSTVLUCHTEN. De Ibis is gistermiddag te 16.15 uur op Schiphol geland. Morgen zal de Reiger van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit: G. J. Geysendorffer (ge zagvoerder), N. W. Bos (tweede bestuur der), J. Deltenre (werktuigkundige) en C. van Beukering (radiotelegrafist). De post voor dit toestel moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De Torenvalk op de uitreis en da Nan- doe op de thuisreis zijn gister te Jodhpoer geland, de Valk (uitreis) kwam te Ban- doeng. Voetbal. INDEELING COMPETITIE. De Sportkroniek van gisteravond vermeldt officieel de indeeling van de competitie voor de afdeelingen I en II. Deze indeeling ziét er als volgt uit: Afdeeling I le klasse: Ajax, D.W.S., Sparta, V.S.V., D.F.C., K.F.C., Excelsior, V.U.C., A.D.O., R.F.C. 2e klasse A: Z.V.V., W.F.C., West Frisia. H.R.C.. O.S.V.; Alcmaria Victrix, De Kenne- mers, D.W.V., Z F.C., De Spartaan. 2e klasse B. Velox, D.O.S., B.F.C., Hilver sum, E.D.O., A.F.C., R.C.H., Zeeburgia, H.V.C., H.F.C. De man, die vergeten had zijn hangmat mee te nemen. Afdeeling H. le klasse: Fejjenoord, Xerxes, Haarlem, Stormvogels, Hermes-D.V.S., D.H.C., H.B.S., C.V.V., Blauw-Wit, 't Gooi. 2e klasse A: H.V.V., Quick, B.E.C., U.V.S., Hoek van Holland, De Hollandiaan, V.D.L., Neptunus, D.C.L., Emma. 2e klasse B: Hercules, Vriendenschaar, U.V.V., Overmaas, Gouda, Sliedrecht, O.D.S., Unitas, Alphen, S.V.V. Voor ons is natuurlijk van het meeste be lang, hoe de tweede klasse A er uit ziet. Welnu, Alcmaria zal dit seizoen haar al-oude vrienden weer terug zien; een specifieke Noordhollandsche klasse is geformeerd met slechts twee Amsterdamsche clubs er bij, D.W.V. en de Spartaan. Dat belooft dus een interessante competitie te worden. V.V.R.-GEMEENTE-ELFTAL. Gisteravond speelde op een terrein aan den Westerweg van de Alkm. Boys het elftal van de V. V. R. (Voetbalver. Reini ging) een wedstrijd tegen het Gemeente elftal, ter opening van de Jubileum-wed strijden, uitgeschreven door de V. V. R. In de eerste helft wist 't Gemeente-elftal den stand op 31 te brengen, terwijl in de tweede helft de V. V. R., toen den stand op 41 was gebracht, dezen wist te ver kleinen tot 43, waarmede 't einde kwam. Scheidsrechter Peek leidde verdienstelijk. Nog zij vermeld, dat de aftrap werd ver richt door den directeur van de Reiniging. Wielrennen. KLAAS EENHOORN GEHULDIGD. Men zal zich herinneren, hoe de jonge Klaas Eenhoorn in de Ronde van Alk maar op zeer fraaie wijze den eersten prijs, een frame, won. Deze prestatie was aanlei ding van een groep wielrenenthousiaste, om den jongen renner te huldigen. Dit zou op een trainingsavond gebeuren,, maar dat kon in dit geval niet. De huldiging bestond n.i. in het aanbieden van twee wielen met banden en een reserve-band. Waar Een hoorn echter had ingeschreven aan de Ronde van Gouda en hij daar zijn nieuwe fiets best kan gebruiken, is hem daags te voren het cadeau aangeboden. We gelooven echter, dat a.s. Donderdag avond op de Wielerbaan deze populaire Alcmariaan nog wel even in de bloemme- tjes zal worden gezet. Schaken. DE VIERKAMP IN DUITSCHLAND. Dr. Euwe verliest van Bogoljubov. Gisteren is de internationale schaakvier kamp te Garmisch Partenkirchen voort gezet met de vijfde ronde. Onze landge noot dr. Euwe, verloor van den Duitschen meester Bogoljubov, terwijl de partij van dr. Aljechin en Saemisch in een gelijke stelling werd afgebroken. De stand is thans: 1. dr. Euwe 3 punt. 2. Bogoljubov 2 punt. 3. dr. Aljechin 2 punten plus een afge broken partij. 4. Saemisch 1 pnt. plus een afgebroken partij. Visschen. Vischwedstrijd. Door de hengelclub te Oudkarspel werd Zondag in de Moosmeer een, vischwedstrijd gehouden, waarvan de uitslagen als volgt zijn: le pr„ grootste baars 31.5 c.m. V. Polman, le pr. grootste hoeveelheid maatbaars, 4 stuks, A. Timmerman, le pr. grootste hoe heelheid, 14 st. T. Heidveld, 2de pr. groot ste baars 29.5 c.m. K. Visser, 2de grootste hoeveelheid maatbaars, 3 stuks, K Dekker, 107. „Op een goeden dag, toen hij er weer op uitge trokken was, vond hij de heks slapend in het bos. Een vogeltje zat rustig op haar arm, doch daar merkte ze niets van, want zij droomde. Zij droomde zelfs hardop". 108. Stilletjes kwam Eenzaam naderbij, en luisterde aandachtig toe. Wie weet wat hij te horen zou krijgen. Rrrrrt, het vogeltje vloog weg. Hoorde hij goed? „Het Prinsje is bij mijniemand weet het".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7