EEN DAG ONDER DE WAPENEN Wij worden gegast. De H.L. O.-proeve. De data zijn vaatgeateld. ui. Men kent de reusachtige microfoons, die geluidstrillingen van verren afstand kunnen opnemen en dus vroegtijdig de komst van Vijandelijke vliegtuigen kunnen melden. Zooiets zou men eigenlijk ook bij de gas- afdeeling moeten hebben. Men zou er over een reusachtigen neus moeten beschikken, die men hoog in de lucht naar alle kanten kon ronddraaien om verschillende geuren op te snuiven en te ontdekken van welken kant er gevaar dreigt en van welke gassen de vijand zich bedient. Helaas, oogen en ooren kan men desnoods vervangen, maar een kunstmatige neus is onbestaanbaar en men heeft bij den gas- dienst dan ook de beste speurneuzen van het regiment ingedeeld. Er zijn vrouwen, die het eten laten aan branden en er niets van ruiken en er zijn er ook, die al ruiken, dat hun echtgenoot een borrel gedronken heeft, als hij alleen nog maar op den stoep staat. Zoo is het ook bij de soldaten en men zoekt zorgvuldig de beste „ruikers" bijeen en maakt er een groep van, die in tijd van gevaar als gasverkenners moeten optreden. Zij hebben door oefening een soort menschelijken hondenneus gekre gen, maar het bleek in de practijk niet altijd gemakkelijk de opgesnoven indrukken in den naam van een of ander strijdgas te laten omzetten. Daarvoor heeft de legerleiding een een voudige oplossing aan de hand gedaan. Er is een gas, dat lewisciet heet en dat naar ge raniums ruikt. Ruikt de soldaat nu ergens geraniums behalve in een of ander plant soentje natuurlijk dan noemt hij den naam lewisciet en in den eersten tijd van zijn opleiding doet hij het natuurlijk precies andersom. De commandant weet dan, dat het tijd is om de maskers op te zetten en ook welk middel hij moet toepassen om het gas zooveel mogelijk te neutraliseeren. Men gebruikt bij de Infanterie tegenwoor dig het gasmasker F in de maten 3, 5 en 7. Daarvoor was het masker E in gebruik, het oude Engelsche masker, dat -og als reserve gebruikt wordt en r is een nog veel beter masker op komst, namelijk model G, waar mee evenwel nog niet wordt geoefend. De gasbestrijding. Bij elk bataljon is een gasofficier inge deeld, waarvoor men in den regel iemand uitzoekt, die ook in de burgermaatschappij iets met gas te maken heeft, waarmee na- natuurlijk niet een meteropnemer bedoeld wordt, maar iemand, die, wat diverse gas sen betreft, min of meer wetenschappelijk onderlegd is en die een speciale opleiding aan de gasschool in Utrecht kan krijgen. Men verdeelt de manschappen dan is gas verkenners en gasontsmetters. De eerste rui ken en signaleeren het gas en de tweede staan gereed om het „weg te werken". Bij de demonstratie welke wij meemaak ten was een groote groep soldaten ijverig in de weer om met emmers water een ge deelte van het terrein schoon te spoelen, dat door een denkbeeldigen vijand met chloor kalk bestrooid was. Zij droegen allemaal gas maskers en een drietal „vrijwilligers" onder de journalisten kreeg daarna ook een derge lijk instrument over het hoofd om te consta- teeren, dat men er gemakkelijk door kan ademhalen. Er had een kunstmatige rookont wikkeling plaats en het eer.ige bezwaar dat wij ervan hebben ondervonden, is, dat de rook tegen de brilleglazen slaat, zoodat men in een ondoorzichtigen nevel rondwandelt. Maar men geyoelt het onwillekeurig -Is een triomf der techniek, dat men daar in een verstikkenden rook staat zonder, er zelfs iets van te ruiken. De luitenant, die hier het bevel voerde heeft ons een instructiedoos met strijdgas sen laten zien. Hij zocht een onzer collega's uit wiens ademvlekken op een metalen plaat voor beide neusgaten precies even groot wa ren, zette daarna een glazen instrumentje met twee neusbuisjes op een gaskokertje en verzocht den min of meer gereserveerden journalist zich voor te stellen, dat hij een hondje was, die iets op de straat ruikt en er aan alle kanten omheen snuffelt. Er werden afkomstig van verschillende fleschjes achtereenvolgens geraniums, bloemkool, bittere amandelen en mosterd geroken en het beteekende practisch, dat wij een spoortje van diverse zeer gevaarlijke strijdgassen hadden waargenomen. Er wa ren buisjes, die naar koffie, naar kamfer en naar beerputten riekten en de belangstelling voor de beide laatste fleschjes was niet zoo groot als die voor het eerste. Ten slotte heeft de luitenant een deel van onze vaderlandsche pers aan het huileh ge bracht door met speciaal daarvoor vervaar digde lucifers een soort traangas te verwek ken. Wie kunstmatig weent om het nu maar eens deftig uit te drukken moet geen zakdoek gebruiken, maar in den wind gaan staan om zijn tranen te laten drogen. Alles wat een waarschuwend geluid kan maken, een gong, een claxon, een sirene of in tijd van nood zelfs een stuk rail, waar men met een ijzeren hamer op slaat werd hier gedemonstreerd en de soldaten waren zoo goed gedresseerd, dat zij bij den eersten slag reeds automatisch hun gasmaskers over het hoofd schoven. Zit men in een schuilplaats dan is er een speciale blaasbalg, die steeds voor den aan voer van versche lucht zorgt en bovendien zijn er binnen- en buiten-gasgordijnen, die men nat kan spuiten en doordrenken met een chemische vloeistof, zoodat de schuil plaats ontoegankelijk wordt voor moordende gassen. Ten slotte werd ons nog een zuurstoftoe stel gedemonstreerd, dat als 't ware kunst matige rubberlongen op den rug bracht en gebruikt wordt door de militairen, die lan- geren tijd temidden van gas moeten wer ken. Een collega, die over bijzondere gelijk- en gelijkvormige neusgaten bleek te beschik ken, rook een koffieluchtje toen de meter van het buisje op 2 stond, terwijl hij het bij 3 eigenlijk pas had moeten ruiken. Hij bleek niet alleen buitengewoon snel op koffie te reageeren, maar ook een voorspellenden geest te hebben, want van het gasterrein ging de tocht naar de soldatencantine waar wij een kleintje koffie zouden drinken, zoo als de doodgewone milicien dat voor vijf centen aan het buffet kan bestellen. De cantine. In de cantine wachtte ons een verrassing één onzer zelfs een minder aangename verrassing, maar dat was de schuld van een struikelenden bediende. Wij kregen een kleintje koffie, dat niet alleen klein was, maar ook uit onvervalschte koffie bestond. Het was koffie met suiker en melk en men zou ze in Scheveningen in het Kurhaus of in De Witte Brug niet beter kunnen verlan- Oefening met de zware mitrailleurs. gen, al zou men er daar wel iets meer voor moeten betalen. Van deze koffie kan de soldaat twee kop pen voor een dubbeltje krijgen en er lag op elke tafel een prijscourant, waaruit bleek, dat men voor een bescheiden bedrag bij soldatentractementen moet men nu eenmaal bescheiden in zijn uitgaven blijven bier, limonade, thee en nog tal van andere dran ken kan koopen. De Kapitein, die de cantines beheert heeft ons dat allemaal uitgelegd en ons een lijst verstrekt van alle artikelen, die er te ver krijgen zijn met een opgave hoeveel daarvan het vorige jaar besteld en verbruikt is. Dat liep voor sommige artikelen in de duizen den stuks. Kwattareepen schijnen wat uit de mode te zijn geraakt, maar Zwitsersche chocolade, gevulde koeken en andere kleine eetwaren, tot haringen en rolmopsen toe, worden in groote hoeveelheden gegeten. Was tot dusver de cantine verpacht, met behulp van het Rijk heeft men den pachter weggekocht en alles in eigen exploitatie ge nomen en de zaken gaan zoo goed, dat men niet alleen bezig is om nieuw meubilair aan te schaffen, maar bovendien reeds de helft van de schuld aan het Rijk afbetaald heeft. Het is dus, in opzet, een eigen café-onder neming geworden en de Kapitein sprak met zoveel enthousiasme over de financieel gun stige resultaten, dat men onwillekeurig den indruk kreeg, dat hij er zijn eigen kapitaal in gestoken had en een groot aandeel in de winst kreeg. Er waren op dit oogenblik 168 stoelen en 20 tafels in de maak, de biljarts, die vrijwel altijd bespeeld worden, kunnen uit de 5 centen, welke men voor een partij betaalt, ruimschoots worden onderhouden eu wie musicale neigingen heeft kan gebruik maken van een op een platform opgestelde piano. De voornaamste dagbladen en eenige tijdschriften vOor zooverre ze in de Ka zernes toegelaten worden waren op de leestafel aanwezig en de lectuur zal weldra met diverse provinciale bladen worden uit gebreid. Er zijn hier de vorige maand 130.000 sigaretten de lucht ingeblazen en menige sigarenwinkel in Amersfoort zou wenschen, dat hij zooveel, afnemers had als er zich hier bij den buffethouder melden. De soldaten vinden hier dam- en schaakbor den, zij hebben voor weinig geld een prettig en goedkoop ontspanningslokaal en de Ka pitein zou er nog veel meer van verteld We worden gegast. hebben, als de Kolonel niet op zijn horloge had gekeken en beslist had, dat het hoog tijd was om naar de gymnastiekzaal te ver trekken. Lichte gymnastiek en zware mitrailleurs. Na het kleintje koffie in de cantine heb ben we de gymnastiekoefeningen oij ge woond. Wij hebben natuurlijk niet kunnen constateeren of men hier een groep van de beste gymnasten bijeengebracht had, maar wel, dat de stevige sergeant die als leeraar optrad, met zijn manschappen een bijzonder goede beurt gemaakt heeft. Zoowel de le nigheidsoefeningen als die aan het Zweed- sche rek, de evenwichts- en de zwaai-oefe- ningen werden keurig afgewerkt en we kre gen meer den indruk, dat hier een gymnas tiekvereniging dan een grc i recruten aan het werk was. Daarna was een oefening aan de beurt waarbij een tirailleurafdeeling met de man schappen van de zware mitrailleurs samen werkten. Er lag een heele rij grijs-groene soldaten in het veld, die niet verder konden omdat de vijand ze met het vuur van een aantal zware mitrailleurs bestookte. Gelukkig hebben wij zelf ook nog van die schietmachines en er werd naar een groep soldaten gefloten, die onder leiding van een sergeant in vliegende vaart kwamen aan stormen. Zij wekten den indruk, dat de Ka pitein jarig was omdat alle helmen met groene takjes en struikjes versierd waren, maar uit de ernstige gezichten bleek al spoe dig, dat dit geen feestelijke beteekenis had en alleen maar gedaan was om de manschap pen in het veld min of meer te camouflee- ren. Het was opmerkelijk hoe deze mannen er „in" waren. Zij zochten geen zacht val- plekje uit, maar wierpen zich voorover in het grint, drie achter elkaar achter een boo.m en een sergeant duidde haastig aan waar de vijand was gelegen. „Daar zit ie, achter de eerste, de tweede en de derde dikke boom". „Hebben jullie 'm gezien?" „Jawel sergeant". „Waar zit ie dan?" „Achter den derden dikken boom". „Heel goed. De derde boom is een dikke, begroeide boom. Gezien?" „Jawel sergeant". „Wijs 'm dan eens aan". Dan werd er gewezen en weer terug ge rend. Er werden mitrailleurs met zware af fuiten aangesleept, er werd door kijkers ge keken, met afstandsmeters gewerkt en er werd ook naar boven gemikt omdat er in middels een denkbeeldig vliegtuig was ver schenen. Er kunnen met deze mitrailleurs 500 schoten per minuut gelost worden en de kogels dragen 4 a 5 K.M., zoodat het geen wonder was, dat de schoten van den vijand binnen enkele minuten niet meer gehoord werden en de tirailleurs weer een eindje naar voren konden springen. Of men den vijand ook werkelijk geraakt had was na tuurlijk niet te controleeren en een overste vertelde, dat men in Rusland voeger wel eens enkele scherpe patronen in den band deed, waardoor men precies kon zien of men raak zou hebben geschoten. Men verloor dan wel eenige manschappen, maar dat kwam er in Rusland niet op aan, omdat er nog ge noeg overbleven. Dat was natuurlijk maar een graoie. De hier gegeven demonstratie had slechts de bedoeling en heeft bij alle aanwezigen dan ook ds overtuiging gevestigd dat door vlugheid en samenwerking binnen dertig seconden een mitrailleurvuur kan d -i gegeven, dat gevaarlijke vijand.' in de lucht en op het land tot den aftocht moet dwingen. Over den soldatenmaaltijd schrijven wij nog in een volgend artikel. 2de pr. grootste hoeveelheid, 9 stuks. D. Bakker. In het geheel werden er 122 stuks ge vangen, waarvan 17 stuks maatbaarzen. Hengel wedstrijd. De hengelclub „Ontspanning" te Noord- scharwoude hield haar tweeden wedstrijd in dit seizoen. Er werd weer niet veel gevangen; doch er werd met animo gevischt. De uitslagen luidde als volgt: le pr.: H. Dekker (4-deelige hengel en wisselprijs) met 9 stuks. 2e pr.: H. Bullooper (hengelsnoer) met 7 stuks; 3e pr.: C. Jongsma (thermoflesch) 6 stuks; 4e pr.: P. Pool (hengelsnoer) 4 stuks; 5e pr.: D. v. Ievente (pierenbak) 4 stuks; 6e pr.: S. Dekker (doos sigaren) 4 stuks. Extra-prijs (4-deelige hengel) werd ge wonnen door T. Maars na loting met A. Keppel beiden één stuk. De voorzitter S. de Rijke reikte met een toepasselijk woord uit. De volgende wed strijd werd bepaald op 11 September a.s. Lawntennis. OM DEN DAVISBEKER. Amerikanen winnen het dubbelspel in de Challenge Round. Voor ruim 10.000 toeschouwers is gister middag onder fraai, zonnig weer het dub belspel in de Challenge Round om den Davisbeker tusschen de Vereenigde Staten en Engeland op het Centre-Court van Wim- bledon gespeeld. Na een onverwacht moei lijken strijd wonnen Budge en Mako met 63, 75, 79, 1210 van Tuckey en Wil de, zoodat de stand thans 21 voor de Ver eenigde Staten is. De verrassing was het spel van Tuckey. De Engelschman speelde schitterend, let terlijk alles gelukte hem en het was hoofd zakelijk aan hem te danken, dat het En gelsche dubbel in de eerste set met 21, in de tweede met 54, in derde met 32 en in de vierde set met 109 leidde. In de eerste set ging het aanvankelijk mooi gelijk op, zelfs wisten de Engelschen met 32 voor te komen, maar toen wonnen Budge en Mako achter elkaar vier games. In de tweede set hadden de Amerikanen het al minder gemakkelijk. Zelfs kwam de Engelschen met 54 voor, maar toen verhoogden de Wimbledonkam- pioenen het tempo en wonnen drie games en waarmede de tweede set. In de derde set klopte het samenspel tus schen Tuckey en Wilde al veel beter. Zij dreven de Amerikanen geducht in het nauw, met 32 namen zij de leiding en na een heftigen strijd, waarin Tuckey de beste speler op het centrecourt was, slaagden zy er zelfs in de derde set met 97 te winnen, een prestatie, welke de ovatie van het pu bliek zeker waard was. De vierde set was zeker wel de span nendste. Beide partijen gaven elkaar niets toe. De Engelschen droomden van een vijf sets partij. De Amerikanen zagen, niet ten onrechte, een mogelijke nederlaag in het verschiet Verbitterd was de strijd, Budge en Mako konden maar niet hun besten vorm te pak ken krijgen, Tuckey speelde voor meer dan hij waard was, Wilde deed zijn uiterste best. Bij den stand 87 in hun voordeel misten de Amerikanen vier matchpoints, de Engelschen, hierdoor aangemoedigd, zetten hun achterstand met een uiterste krachts inspanning in een 109 voorsprong om, maar toen kregen Budge en Mako weer een geniale bui en spoedig was het 1210, Het vuur was hen echter na aan de schenen ge legd en men kan heusch niet beweren, dat de Engelsche Davisbekerploeg den Davis beker zonder strijd aan de Amerikanen af staat. Integendeel, de tegenstand is onver wacht groot. Wandelen. DE VIERDAAGSCHE. Groote drukte in Nijmegen. Gistermiddag om half vijf waren reeds duizenden op het Molenveld verzameld en vormden een bijna onafzienbaren kring om Gisteravond vergaderde het H. L. O.. Comité in het café van Doorn aan den Kennemerstraatweg. De data, waarop de verschillende vaardigheidsproeven zullen worden gehouden, werden ajs volgt vastgesteld: Wandelen: 4 September, n.m. 2.3Q uur en 5 September, v.m 10 uur. Vertrek van den Muziektuin. Wielryden: 9 September, n;m. 8 uur Vertrek café van Doorn Athletiek: 11 September, n.m. 3 uUr Gem. Sportpark (zoo noo. dig 12 September v.^ 10 uur). Zwemmen: 15 September n.m. 7 Uur Overdekte bad- en zwem- inrichting. Het klimmen zal eveneens op het sportpark geschieden op 11 Sept., ter- wijl voor hen, die paalklimmen prefe- reeren, op 16 Sept. n.m. 8 uur de gy^. nastiekzaal in de Schoolstraat beschik baar is gesteld. Tevens werd bepaald, dat vanaf mor genavond de gelegenheid bestaat,, om zich voor de examens op te geven. Daar om zal varaf Woensdagavond (dus morgen) één der comitéleden op het sportterrein aanwezig zijn, om de can- didaten in te schrijven. Zij, die het examengeld bij dit lid storten, ontvan gen onmiddellijk hun examenkaart, ter wijl men overigens het examengeld 1.— p. p. en voor jeugdgroepen 0.50 p. p.) kan storten bij den penningmees ter, den heer L. Webster, Dr. Schaep- mankade 6, postrekening 191360 Alk- maar en daarna de examenkaart ont vangt. Zij, die oefenen bij hun eigen ver- eenigingen, kunnen zich natuurlijk op geven bij hun besturen, die zich dan in verbinding moeten stellen met den heer Webster. Echter, iedereen zoowel in als bui ten Alkmaar dient er rekening mee te houden, dat de inschrijving sluit op 18 Aug., laatste postbestelling. Tenslotte werd besloten, dat de di ploma's uitgereikt zullen worden op 27 Sept. in het Gulden Vlies. Burgemeester van Kinschot zal de diploma's dan uife reiken aan de geslaagden. Dien avond zullen tevens een aantal films van de Olympische Spelen te Berlijn vertoond worden, films, die wel btfzonder goed geslaagd zijn en die meer dan 2 uur in beslag zullen nemen. De deelnemers aan het H. L. O.-examen zullen dien avond gratis toegang hebben tot het Gulden Vlies. Echter, voor het zoover is, zullen we nog wel eens in de gelegenheid zijn, hier het een en ander over mee te deelen.. de Carree, opgesteld rondom de witte standaards. Kapitein Breunese, algemeen leider van de Vierdaagsche had daar de burgerlijke en militaire autoriteiten om zich verzameld, terwijl de muziek van de Kon. Ned. marine, onder kapelmeester Leistikow, gereed stond om straks de na tionale hymnen te spelen, ter eere van de deelnemers uit de verschillende landen, die deelnemen aan de Vierdaagsche. Luitenant van den Heuvel commandeerde de groep van het Kon. Ned. Ind. leger, dat het eere escorte vormde. De algeheele leiding van de plechtigheid was bij kapitein Ed. C. van Heeckeren van Brandsenburg. In alphabetische volgorde werden de vlaggen der verschillende na ties in den mast geheschen. Eerst Denemarken, toen Duitschland, daarop Engeland en Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. Aan het slot werd de Ne- derlandsche driekleur en de oranjevlag onder plechtige vertolking van het Wilhel mus, dat door velen werd medegezongen, ontplooid. En toen de N B. L.-marsch met Mi11 prettige cadans werd ingezet, ging he' oranje kruis op groen veld in top Met deze even eenvoudige, als altijd ern stige stemmende plechtigheid, werd de Vierdaagsche officieel geopend. Met de muziek der marine voorop, gevolgd door het kranige corps van de koloniale reserve, werd nu een defile gemaakt door deputa* ties van de militaire en burgerlijke gr®6' pen, langs de autoriteiten, waaronder we' den opgemerkt jhr. mr. G. von Wed6® voorzitter van het hoofdbestuur van de® N. B. L. O., de burgemeester van Nd1®6 gen, J. Steinweg, en de hoofd-officie®*® van het elfde en vijftiende ref. infante®16 en van de koloniale reserve. De duizend®" gasten van den N. B. L. O. verspreidde® zich vervolgens over de uitgestrekte ter reinen en brachten al terstond overal e* opgewekte stemming. Naar wij vernamen was het aantal in3® schrevenen gestegen tot 4490 en steeds nog meldden zich deelnemers aan. Gisteravon concerteerde de Koninklijke marine in de tuin van „de Vereeniging" onder groote langstelling. ,e Vanmorgen om 4.50 uur trokken ®ee7^ k eerste deelnemers uit naar Groes Mook-Middelaar, Heumen-Nymegen. ,e weer was gunstig: bewolkte hemel en K temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8