De voordeelen van de Vierdaagsche. DE OUDERDOM MARCHEERT. Het controlestelsel in de practijk. Nieuws in 't kort. Nog steeds gevechten bij Brunete. De eerste dag en de eerste avond I Wielrennen. MORGENAVOND TRAININGS- WEDSTRIJDEN. Morgen(Donderdag)avond worden op de Alkmaarsche Wielerbaan weer tranings- wed«trijden gehouden, aan welke de sterke club De Kampioen uit Haarlem zal deel nemen. Juist door de komst van deze wielerclub kunnen we verzekerd zijn van uitstekende wedstrijden, waarin onze Alk- maarders het hard te verantwoorden zullen krijgen. Men weet, dat bij slecht weer de wedstrij den een dag worden uitgesteld, doch laten we hopen, dat het morgenavond prachtig weer is! DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN. Ooms, van Rossum en van Vliet sprintkampioen. Drie nieuwe Nederlandsche kampioe nen hebben de finales der sprintwed strijden, welke gisteravond op de Sta- dionbaan onder groote belangstelling werden verreden, opgeleverd: Ooms won den titel bij de amateurs, van Rossum zegevierde bij de onafhankelij ken en van Vliet bij de profs. Verrassend waren de resultaten bij de amateurs. Het moet een groote teleurstelling voor van der Vijver zijn geweest niet de finale te hebben kunnen bereiken. Hij verd op regelmatige wijze in den halven eind strijd geslagen door Ooms, die voor de Ma rathontribune onverwacht binnendoor was gekomen en hard was doorgegaan. De Roo sendaler had zich laten verrassen en ondanks zijn snelheid, welke hij op de laatste 200 M. ontwikkelde, kon hij Ooms niet meer pas- seeren. En de tweede renner, wien men een plaats in de finale had toegedacht, Peper kamp, werd door Kropman uitgeschakeld. In de finale tusschen Ooms en Kropman bleek Henk Ooms veel sneller te zijn dan de Nijmegenaar. De Haarlemmer bevestigde zijn vorm van Manchester. In den eersten rit kwam hij uit tweede positie bij het uitkomen van de bocht onweerstaanbaar naar voren, in den tweeden rit was Ooms op de laatste meters juist te snel voor Kropman. Voor de derde plaats reden van der Vijver en Peper kamp tegen elkaar. Van der Vijver gaf in den eersten en derden rit wederom blijk dat zijn tactisch inzicht op de koers niet erg groot is. Den tweeden rit kon hij winnen door zijn enorme snelheid op de laatste 60 M. In den derden rit was van der Viiver een geslagen man, toen Peperkamp slingerde, waarvoor hij, die dat kunstje uitermate goed kent, terecht gedistanceerd werd. Van Rossum reed tweemaal een vlot en tactisch aardig sprintje tegen Beukers, die weinig soepel reed. Van Vliet had niet de minste moeite met v. Egmond. Den eersten rit won de vroegere amateurkampioen van kop af. Voor de Ma rathontribune demarreerde hij, van Egmond werd volkomen verrast en zonder zich ver der in te spannen won van Vliet gemakke lijk. In den tweeden rit wilde van Egmond verstandiger doen. Hij nam nu de leiding om met zijn lange sprint zijn tegenstander te overwinnen. Doch van Vliet volgde het tempo gemakkelijk, liet zich rustig trekken tot bij hèt uitkomen van de bocht. Met eenige machtige trappen passeerde v. Vliet van Egmond op het laatste rechte eind. Twee ritten, waaruit duidelijk bleek, dat van Vliet een klasse hooger staat dan van Egmond. Vanzelfsprekend werd het algem jen sprintkampioenschap door van Vliet gewon nen, die tweemaal van Ooms en tweemaal van van Rossum won. Ooms sloeg tweemaal dèn kampioen der onafhankelijken. Slaats kampioen achtervolging. De achtervolging werd een strijd tusschen Pijnenburg en Slaats. Deze laatste liep da delijk uit en na elke ronde blèek hij enkele meters te hebben gewonnen. Na K.M. was hij zeker 80 meter ingeloopen. Wel wist Pijnenburg nog enkele tientallen meters te rug te winnen, doch Slaats was onbetwist de beste. Het ging zeer snel en de tijd van Slaats 6 min. 26.4 sec. op deze zware baan is bqitengewon fraai te noemen. Voor den stayers wedstrijd kwamen in deze volgorde aan den start: J. Holleboon (Veld- huysen), J. van der Stel (van der Bom); B. J. Domhof (Slesker), W. Buis (Sterke), K. van der Valk (Wiersma), J. Fransman (Kae- ser), J. Woldendorf (Bushaar), F. C. Leyse (Ceurremans) en R. Loskamp (Schlebaum). Uit dezen voorwedstrijd over 100 K.M. werd één renner in de finale geplaatst, wel ke Dinsdagavond wordt verreden. Terwijl alle stayers regelmatig meer ach terstand kregen, ging de strijd aan den kop uitsluitend tegen Domhof. Loskamp en van der Valk. Verscheidene malen trachtte Los kamp voorbij Domhof te komen, doch Sles- kêr reed vaak zoo hoog, dat Loskamp niet Passeeren kon. Dertig ronden vóór het einde Passeerde van der Valk Loskamp. In het laatste gedeelte wist Domhof zich ook te handhaven tegen de aanvallen van van dér Jalk. Overigens een uitstekende race van deze drie renners. Voortdurend is men "«chts enkele minuten boven de baanre- Cords over de verschillende afstanden geble ven. Domhof legde de 100 K.M. af in 1 uur 20 win. 12.2 sec. en als men bedenkt, dat het baanreccrd staat op naam van Blekemolen wet een tijd van 1 uur 17 min. 0.8 sec., dan het duidelijk, dat het een zeer snelle race i« geworden. Alleen Domhof zal in de finale wogen meerijden. De uitslag was: 1. Domhof, tijd 1 uur 20 Win. 12.2 sec.; 2. van der Valk op 50 meter; 3- Loskamp op 250 meter. De overige stayers twee of meer ronden achter. Bridge. WEDSTRIJD ORANJE-HOTEL TE BERGEN Gisteravond werd in het Oranje-Hótel Bergen onder leiding van den heer J. de Dange, de derde seizoenwedstrijd gehou den. Er waren ook ditmaal 52 deelnemers en er werd gespeeld in twee groepen (één v*n 7 en één van 6 tafels). Na eenige uren van geanimeerd spel kon in betrekkelijk korten tijd den uitslag worden bekend gemaakt. Deze was als volgt: Groep A. Even lijn 7 paren. 1. Mevr. Berkhouwer en de hr. B. Kuijper te Alkmaar 20 p.; 2. Hr. en Mevr. Rutgers te Bergen 27 p.; 3. Hrn. A. Visser en N. Schermerhom te Alkmaar 28J/2 p. Oneven lijn 7 paren. 1. Hr. en Mevr. H. Janaen te Alkmaar (Van onzen R.-redacteur.) Met roodbruin verbrand gezicht en met bestofte kleeren, stapt een jeugdig deel nemer aan de Vierdaagsche in den middag het kazernehek weer binnen en hij zegt tegen een lief meisje: „Fijn, ga je mee dan sen vanavond in de Vereeniging Hij is geen uitzondering en het is typee rend voor den „wandelwelstand" waarin de gemiddelde looper in dit Nijmeegsch festijn verkeert bij terugkomst bij de kolo niale reserve. Overdag een lief aantal kilo meters wegstappen en des avonds nog een behoorlijke hoeveelheid erbij. Natuurlijk er zijn er bij mear hun aantal is minder geworden die 's avonds op het Molenveld blijven, gehuld in nog minder officieele ge waden dan overdag reeds vaak het geval is. Een pyamajasje en een flanellen broek plus een paar gemakkelijke sloffen is al modieus te noemen. Ook op het Molenveld is er mu ziek. Door de luidspreker walst de Blaue Donau en hot-;rzzt Rsy Noble,' maar dansen is trsoe. In de cantine wordt in vele talen het wel en w;t van den dag besprokén. Daar pro- beeren de Nederlanders den Noren een ietsje verwijs te meken in onze taal. Daar wordt (de vergelijking is ietwat krom de rc-rte steen geltgd voor de herkennings hoofdknik voor den volgenden dag, die op Vrijdag wel uitgebreid zal zijn tot een Hol- landcch ajull Men zegt altijd, dat de ge trouwe Mo'gnvetders hun wandeltsak met de grootste toewijding opvatten. Maar in de Vereeniging speelt Louis Barnett and his famous Orchestra en ook in de Vereeniging worden banden aangeknoopt. Wandelbanden voor den resteerenden tijd. Waarom is het noodig geweest, dat de Vereeniging eenige aparte ingangen heeft gecreïerd? Voor Vierdaagsche deelnemers, leden en introducé's. Drie ingangen die im mers allen naar den dansvloer leiden. Hos komt het toch, dat de tweede, derde en laatste dag meer en meer het samen- loopen van manlijke en vrouwelijke deel nemers vertoont, en het antwoord ligt voor de hand. De Vereeniging! Want dit is de plaats waar menige jonge ling, die met een hupsch meiske en een frisch ontloken blaar, ronddanst onder de tonen ven syncopeerende trompetten, hot violins, gillende klarinetten en roffelende drums, de vraag stelt: „Mag ik morgen met je mee gaan wandelen?" In het dagelijksche leven is deze vraag al zoo vaak gesteld (ten minste voor de avonduren), bij de Vierdaagsche is het ge woonte. En waarom niet! Hier is het zooveel anders, hier lacher, heele contingenten agenten vier dagen lang, hier is het dienstgezicht van den mare chaussee en rijksveldwachter verdwenen. Ja, het is waar! Niet immer leidt de weg naar het hart door de maag. Het kan ook de Vierdaagsche zijn en „men" beweert dat vaak van de Vierdaagsche een méérdaag- sche is gekomen, ja zelfs een levenslange. II n'y a qu'un pas van Louis Barnett's Blues naar de Hochzeitsmarsch. Het is en blijft verwonderlijk dat de Ver eeniging liefst drie ingangen heeft en maar één uitgang. Mogelijk is dat Cupido's Vier- daagschepijplen de oplossing van het tech nische drie uitgangenvraagstuk verhinderd hebben. Een bonte troep. Twee vraagstukken die allang opgelost staan in het boekje dat telken jare door de Vierdaagsche Commissie wordt uitgegeven Daar worden raadgevingen in gegeven over looptechniek en over de wijze van kleeding. Maar, te oordeelen naar het geziene, lezen velen dit document humain na afloop van het wandelfeest. Op bergschoenen, sanda len, ja zelfs op sloffen begeeft men zich op 19 p.; 2. Mevr. Heygenaar en hr. L. Trijbetz 20 p.; 3. Hr. en Mevr. Biet te Bergen 24V2 punt. Groep B. Even lijn 6 paren. 1. Hr. en Mevr. Consel te Bergen 16 p.; 2. Mevr. Schermerhom en hr. A. Englan- der te Alkmaar 18 p. Oneven lijn 6 paren. 1. Mevr. Blom en hr. Blokker te Bergen 16 p.; 2. Hrn. Frantzen en Visser te Bergen 17 p. weg. Voor den militair zijn de roemruchte kistjes het meest aangewezen, maar de bur ger kiest zijn of haar schoeisel naar wille keur. Ook de verdere voetbedekking schept problemen. Eerst een dun zijden sok, ver volgens een dikke wollen of gewoon maar één paar wollen sokken vele combina- tie's zijn mogelijk en alle worden toegepast met de bedoeling blarenwerend te werken. Wat te zeggen van den corpulenten deel nemer die in shorts zijn kruis wenscht te verdienen, afgezien van het feit, dat hij zijn corpulentie reeds als kruis heeft? Waar om lachte men ook om zijn antipode, om den in onberispelijk bruin costuum ge stoken heer met een dito hoed op en zwaaiend met een eleganten wandelstok. Feitelijk voldoen, wat doelmatige klee ding betreft, het meest de wandelvereeni- gingen, die in grooten getale in Nijmegen present zijn. Luchtige kleedij, die hoewel in sommige gevallen toch niet iemand luchtig gekleed doet gaan, is bij hen het parool. Maar hoe dan ook, doelmatig of mipder practisch gekleed, fier komt een ieder de poort "an de kazerne binnenstappen, wan delen of marcheeren, blij dat de eerste dag „er op zit". Merkwaardig is het hoeveel burgergroe- pen zich tijdens de wandeling aansluiten bij de militaire detachementen. Het mili taire tempo schijnt het beste te bevallen, terwijl bovendien een zeer opbeurende wer king uitgaat van de muziekinstrumenten die de landsverdedigers bijna zonde- uitzon dering bij zich hebben, hetzij trompet, trom mel of mondharmonica. En getrouw aan het parool „samen uit, samen thuis", wandelt gedurende een paar uur in den namiddag oen bonte sliert terug door een lang haag toeschouwers, die nu eenmaal de versiering pleegt te zijn bij de Vierdaagsche. Maar het zijn ook de toeschouwers, die door een hartelijk welkom een zeer ver moeid looper nieuw vuur inblazen, want iedereen hetzij in uniform of civiel stelt er prijs op om kranig binnen te komen, al is deze houding vaak geforceerd. In het bijzonder is men gul met de huldebetuigingen jegens de oude garde waarvan verscheidene vertegenwoordigers zijn en met de wijsheid van den ouderdom rustig en wél, zonder demonstratie van een goede conditie, zich gaan meiden. Het was meer dan aardig toen twee deelnemers, die tesamen ongeveer de 15 kruisjes zullen halen, het voorterrein geanimeerd pratend opwandelden en vriendelijk het enthousiaste publiek toezwaaiden. Zoo kwamen ze binnen den eersten dag, mariniers en matrozen, soldaten en burgers, wandelvereenigingen, enfin allen en alles wat er aan de Vierdaagsche meedoet. Tot vermaek ende leeringhe. PRINS BERNHARD TE WYCHEN. Deelnemers aan de vierdaagsche defileeren langs den prins. Prins Bernhard is vanmorgen om half tien per auto te Nijmegen aangekomen. In het Oranje-hotel werd hij begroet door het bestuur van den N.B.L.O. waarna de voorzitter van dit bestuur, jhr. mr. von Weyler, de burgerlijke en militaire auto riteiten aan hem voorstelde. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk hierna per auto naar Wychen. Het stadje had zich voor deze gelegenheid geheel met vlaggen getooid. In de straten en op de markt bevonden zich duizenden personen. Prins Bernhard koos zich, omgeven door burgemeesters, wethouders, militaire auto riteiten en de bestuursrleden van den N.B. L.O. eveneens een plaatsje op de markt, vanwaar hij, met zichtbaar veel genoegen, de lengs hem defileerende deelnemers aan de vierdaagsche afstandn.arschen gadesloeg. Het enthousiasme van de wandeliers was zeer groot. Luidop klonken nationale liede ren en bekende marschwijsjes. mogelijk maakt de jachtvliegtuigen te ont snappen, zoodat geen extra bewapening noodig is. De zware bommenwerpers van de regeering, waarvan de nieuwste voorzien zijn van 7 machinegeweren, hebben totnog toe zelden luchtaanvallen uitgevoerd zon der een escorte van jachtvliegtuigen. De ervaringen van een der Neder landsche waarnemers. Een N. R. C.-medewerker heeft een der Nederlandsche officieren-waarnemers der veel besproken non-interventiecontrole aan de Pyreneeëngrens bereid gevonden zijn ervaringen te vertellen hetgeen te in teressanter is, omdat slechts weinigen weten, hoe in de practijk de controle wordt uitgeoefend. Deze zegsman was gestaionneerd te Cer- bère, het overlaadstation van de voor naamste spoorwegverbinding met regee- rings-Spanje, de lijn Perpignan-Barcelona later oefende hij ook cotrole uit te Prats de Molle, een hooggelegen bergdopje, waar een der weinige groote wegen de Spaansche grens passeert. Zijn sector stond recht streeks onder den administrateur der con trole, overste Palm, wiens zetel zich te Perpignan bevindt, evenals zijn adjudant res.-kapitein Kernebeek, een Nederlander. Het hoofd der controle, de Deen kolonel Lunn, zetelt te Tarbes en ontvangt recht streeks zijn instructies uit Londen. De eerste vraag was, hoe het toezicht werd uitgeoefend en of dit effectief was te achten. „Daaromtrent", aldus het antwoord, kan geen twijfel bestaan. Te Cerbére moeten alle goederen worden overgeladen, daar de Spaansche spoorwegen een grootere spoor breedte gebruiken een goede gelegen heid voor de controle. Op aanwijzing der controleurs onderzoekt de douane in hun bijzijn de goederen, waarbij willekeurige steekproeven altijd mogelijk zijn. De con troleurs hebben dan de bevoegdheid 5e goederen die zij als oorlogscontrabande beschouwen aan te houden tot advies uit Perpignan, Tarbes of Londen is ontvangen hoe verder gehandeld moet worden. Dit maakt uit den aard der zaak een nauwe samenwerking met de douane-autoriteiten noodzakelijk". „Hoe was de betrekking met de douane ambtenaren en met de autoriteiten in het algemeen?" „Voortreffelijk wij hebben niet an ders dan volledige medewerking ondervon den; in het bijzonder was de samenwerking aangenaam met de Garde Mobile, het keurcorps dat het beste met onze militaire politie of marechaussee te vergelijken is en waaraan de geheele ordedienst 'in het grensgebied is opgedragen. In het bijzonder te Perpignan is een groote macht gecon centreerd, met het oog op den sterken communistischen inslag onder de bevolking en de sympathie voor het regeerings- Soanje. Trouwens, ook de samenwerking en de geest onder de waarnemers onderling, die van velerlei nationaliteit zijn, was bij zonder vlot en aangenaam. Behalve de controle op de goederen emplacementen, wordt of liever werd, ook cotrole uitgeoefend op de groote wegen, in samenwerking met de gardes mobiles, welke de auto's aanhouden en den inhoud onderzoeken. En tenslotte werden regel matig patrouilletochten ondernomen langs de grensdorpjes en op de bergwegen door een waarnemer, vergezeld van een tweetal onderofficieren der gardes mobiles. Wat dan tenslotte misschien nog langs de berg paadjes gesmokkeld wordt, kan voor de oorlogvoering nooit van groote beteekenis zijn". „Hebt u wel eens goederen aangehou den?" „Zeker, herhaaldelijk". Het „logboek", waarin iedere waarnemer zijn dagrappor ten opteekent en waarvan copie naar Tar bes en Londen ging, kwam te voorschijn. „Hier vind ik b.v. een aanteekening van het aanhouden van 60 vrachtchassis, be stemd voor Barcelona. Ik heb ze eenige da gen vastgehouden tot er bevel kwam van hoogerhand dat het hier géén oorlogs contrabande betrof. De exporteur heeft nog 10.000 francs schadevergoeding ge- ëischt. Zoo hield ik kort daarop ook een tweede colonne aan, waarbij op ieder chassis om gekeerd nog een tweede chassis gelegd was. En hetzelfde gebeurde met enkele wagons geladen met plaatijzer Trouwens alle am bulance-goederen, voorzien van de bekende kenteekeren, worden zonder controle door gelaten. Zoo b.v. ook vrachtauto's waarop het roode kruis was aangebracht; of die roode kruizen er in Spanje lang opgeble ven zijn „Er werd aan de grens zeker druk han del gedreven?" „Geweldig te Perpignan bevinden zich op het oogenblik tajlooze handelaars, van groot tot klein ook veel Nederlanders; voornamelijk worden levensmiddelen ge leverd, suiker, meel, kaas, enz. „En hoe is de toestand nu op het oogen blik?" „13 Juli, toen de Fransche regeering de controle aan de Pyreneeën-grens schorste, zijn alle waarnemers teruggetrokken diegenen die onder bevel staan van over ste Palm, bevinden zich nu te Perpignan. Daar wordt nu de verdere ontwikkeling afgewacht. Indien zou worden overgegaan tot instelling van controle in de Spaansche havens, wordt de taak der waarnemers er niet aangenamer op en kan gerust levens gevaarlijk worden geacht. Weliswaar heeft de controlecommissie al haar waarnemers verzekerd tegen ongevallen maar dat is een schrale troost!" „Hebt u nog iets van den oorlog zelf ge merkt?" „Alleen een paar vliegeraanvallen op Port Bou een keer met toestellen van Italiaansche type, Port Bou is trouwens in belangrijke mate verwoest en wordt, met het oog op de voortdurende aanvallen, niet opgebouwd. De vliegeraanvallen waren zeer effectief en werden op een origineele manier uitgevoerd, n.1. met bommen waarvan er eenige tegelijk in een visch- net samengebonden waren. De bevolking van Port Bou brengt den nacht en een deel vanden ochtend niet in het dorp, maar in den spoorwegtunnel door. Te Cerbère komen voortdurend nog mas sa's vluchtelingen aan, vaak in ellendigen toestand, die van alles beroofd zijn en den nacht op de perrons van het station door brengen". REGEERINGSCRISIS IN ZUID-SLA VIE? Het door de heilige synode der Servisch- Orthodoxe kerk tege* den minister president en acht andere ministers geno men besluit kan naar de meening van orthodoxe kringen belangrijke constitutio- neele en politieke gevolgen hebben. In de oogen der kerk kunnen de minis ters, die door dit besluit getroffen wer den, hun ministerieele werkzaamheden niet meer uitoefenen. Inderdaad moeten volgens de grondwet de leden der regee ring behooren tot een der erkende gods diensten. De door de kerkelijke autoritei ten van hun rechten als leden der ortho doxe kerk vervallen verklaarde negen ministers behooren niet meer tot dezen godsdienst en in de oogen der kerk heeft de eed aan den koning en de grondwet door hen .afgelegd geen waarde meer. Door dit besluit der heilige synode is dus in feite een ware regeeringscrisis ontstaan en ih de oogen der orthodoxe kerk zou iedere an dere opvatting in strijd met de grondwet zijn. Men verzet zich dan ook op grond van dit argument tegen deelneming der regeeringsleden aan de verkiezing van den nieuwen patriarch. AANSLAGEN AAN DE GRENS TUSSCHEN IERLAND EN ULSTER. Langs de grens tusschen den Ierschen Vrijstaat en Ulster is een reeks aanslagen gepleegd, waarbij douaneposten aan beide zjjden van de grenslijn vernield zijn. De aanslagen worden toegeschreven aan extre mistische republikeinen, die inwoners van den Vrijstaat willen verhinderen naar Belfast te gaan om het bezoek van den koning en de koningin bij te wonen. De politie heeft voorzorgsmaatregelen genomen en een reeks arrestaties verricht. Bij de aan slagen is o.m. de spoorbrug bij Dundalk gedeeltelijk vernield. Slachtoffers van de Nanga-Parbat ex peditie geborgen. - De Duitsche Himalaya stichting heeft medegedeeld, dat de ber gingsexpeditie in het Nanga-Parbatgebied er in is geslaagd het stoffelijk overschot van vijf der verongelukte leden der Duit sche expeditie te bergen, nl. dat van Pfef- fer, Hartmann, Hepp, Wien en Fankhauser. De beide andere verongelukten en de negen dragers konden niet meer gevonden worden. De lawine, welke de deelnemers aan de Duitsche expeditie bedolf, is ont staan doordat stukken ijs van de Rakibt- Peak losbraken en versch gevallen sneeuw meesleurde. Kamp vier, waar het ongeluk gebeurde, werd als zeer veilig beschouwd. In de omgeving waren nog nooit lawines omlaag gekomen. Kerkelijke kwestie in Zuid-Slavië. - Naar thans wordt gemeld zijn de minis ter-president en de acht orthodoxe leden van de Zdid-Slavische regeering niet door de synode van de orthodoxe kerk geëxcom municeerd, doch de synode heeft hen alleen vervallen verklaard van alle rechten en eere-functies in de Servische orthodoxe kerk en gedreigd met excommunicatie. Men stelt zich thans de vraag, hoe de ver kiezing van den nieuwen patriarch zal ver- loopen, aangezien de orthodoxe leden van de regeering ook zitting hebben in het kies college. Het schijnt, dat de minister-presi dent besloten heeft de stemming uit te stellen tot de kerk een meer verzoenende houding zal hebben aangenomen. Communisten gearresteerd. - De poli tie van Bialystok in Polen heeft negentien militaire communisten gearresteerd, leden van het plaatselijk comité van de Wit- Russische communistische partij, die pro- padanda maakten door binnen te dringen in de arbeidersorganisaties om stakingen te verwekken. Verder verspreidden zij com munistische pamfletten en gaven zij een tijdschrijft -met extremistische strekking uit. Twee spionnen gearresteerd. - Naar de „Expres Poranny" bericht zijn te Bydgos- zoz in Polen twee Duitschers gearresteerd, beschuldigd van spionnage ten gunste van een „naburige mogendheid". Beide Duit schers waren Poolsch staatsburger. £xuuL: ett Juiti&otm DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De Langendijker groentenveilingen heb ben deze week weer voor een belangrijk deel in het teeken gestaan van de aard appelen, welke voor den 15en Juli voor oppelen, welke voor den 15en Juli voor rekening van de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale waren ingekuild. Van deze inge kuilde aardappelen zijn er in deze week belangrijke hoeveelheden verkocht, waar door bij de exporteurs, welke zich met den export naar de landen over zee buiten Europa bezig houden vele handen werk vonden aan de verpakking en verdere be werkingen der aardappelen, De veilingen werden niettemin ook nog welverzorgd met thans geoogste aardappe len. Te Noordscharwoude beliep de aanvoer ongeveer negentig wagons, terwijl te Broek op Langen dijk ongeveer vijftig wagons wer den verhandeld. De prijzen van de middelsoort aardappe len (Schotsche muizen) handhaafden zich in het jegin van de week goed, waren zelfs beter dan de vorige week, n.L van 1 3.50 4 per 100 K.G. Later kwam er een kleine inzinking, met gevolg dat wij niet hooger konden noteeren dan f 3.50f 3.80 en er ook partijen van d» h-v-l gingen beneden f 3, vaaf f 2; ds tegen bleven op de JbuUeHtand De Spaansche burgeroorlog Van de buitengewoon bloedige gevechten tusschen Brunete en Villanueva de la Cana da is het einde nog niet te zien. Hoewel de verliezen aan beide zijden in de duizenden moeten loopen, schijnt in het bijzonder Franco een zeer groot menschenmateriaal over te hebben voor de herovering van het aan zienlijke gebied, dat aan de Madrileen- sche troepen de laatste weken in handen is gevallen. Zoo moet bijv de bezetting van Brunete 6000 man hebben gekost van de Moorsche stoottroepen, die waren inge zet, nadat het plaatsje tijdens een onge meen zwaar bombardement in puin was ge schoten. Nu was het Franco natuurlijk om meer dan die rookende puinhoopen te doen: er is al eens op gewezen van welk een vitaal belang deze stellingen waren voor de recht- sche verbindingen met de stellingen in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad. Moge aldus aan Franco's zijde misschien het grootste aantal gesneuvelden zijn, wat de materieele verliezen betreft heeft de luchtmacht van de regeering ongetwijfeld het meeste geleden. Aan beide zijden is aan het Madrileensche front een zeer groot luchtwapen in het geweei gebracht, waar van het rechtsche het verre in bruikbaar heid heeft gewonnen. Een hoog officier van de rechtsche luchtmacht verschafte daar over aan een correspondent van de Man chester Guardian inlichtingen, die, hoewel niet neutraal, toch de kennisneming waard zijn. De bommenwerpers van de regeering zijn, volgens dezen zegsman, in Ruslandgebouwd volgens een Amerikaansch model, maar de capaciteiten van de toestellen blijven bene den de plannen. Zij bezitten een kruissnel heid van 240 mijl per uur, maar het is moei lijk ermede te manoeuvreeren bij de hooge snelheden en zij vertoonen neiging tot af glijden. De Curtiss-jachtvliegtuigen, waar over de regee'ing geschikt, zijn niet minder snel en gemakkelijker te besturen, maar hun bewapening is slecht geplaatst, waar door een groote blinde hoek overblijft. De snelle Russische Katiuska-bommenwerpers hebben minder ongelukken gehad, dan de zware Martins. Ook de Katiuska's hebben een kruissnelheid van 240 mijl, die het hun

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7