t I Waar het recht zijn loop heeft ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 28 JULI 1937 Athmaarsche Politierechter Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Donderdag 29 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Sportrep.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl. 10.30 't Arnhemsch Strijkkwartet en gr.pl. 11.45 Ko- vacs Lajos' orkest. 12.30 Gr.pl. en jamboreenieuws. 1.30 Pianovoordr. 2.Deel. 2.30 Het Sylvestre-trio, orgelspel en gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Het Canta- bilé-orkest. 5.Voor de kinderen. 5.30 Verv. concert. 6.30 Sporthalf- uur. 7.Avro-dansorkest. 7.30 Pianovoordr. 8.ANP-ber., mede- deelingen. 8.10 Kovacs Lajos' or kest, orgelspel en gr.pl. 10.Ca- baretprogr. 11.ANP-ber., hierna tot 12.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO. de NCRV van 10— 11.en 2.12.uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkles. 3.Voor de vrouw. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbelle zing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 De Gooilan- ders en gr.pl. 7.Ber. 7.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 7.45 Rep. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-orkest, Heemsteedsch Chr. Gemengd koor en solisten. 9.45 In vacantiestemming, causerie. 10.15 ANP-ber. 10.20 Verv. concert. 11.20 12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gr.pl. 12.05 BBC-Welsch-orkest en solist. 1.05 Alt en tenor. 1.35 Gr.pl. 2.05 Het Olof Sextet. 2.50 Gr.pl. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en so liste. 5.05 Gr.pl. 5.20 Ben Oakley en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Causerie over Erasmus. 7.Radiotooneel. 8.15 Verkeerspr. 8.20 Carroll Gib bons en de Savoye Hotel Or- pheans. 8.50 De BBC-zangers. 9.20 Ber. 9.40 Rep. 9.50 Viool en piano. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.35 Sydney Kyte en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) 8.20 RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, en 11.20 Gr.pL 12.50 Pascal-orkest. (1.35 Zang). 2.20 Gr.pL 3.05 en 4.05 Zang. 5.05 Radiotooneel. 7.23 Zang. 7.50 Pianovoordr. 8.05 Zang. 8.2011.20 Die Meistersinger von Nürnberg, opera. KEULEN, 456 M. 6.50 Dresdener Omroeporkest. 8.50 Koningsberger Omroeporkest. 9.50 Gr.pl. 12.20 Mi litair orkest 1.35 Frankforter Om roeporkest. 2.35 Solistenconcert. 4.20 Emil Roosz' orkest. 5.35 Cello en piano. 6.20 Militair orkest. 7.20 Gr.pl. 8.30 Omroeporkest, mmv. so listen. 10.5012.20 Landesorkest Gouw Baden en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Salonorkest en rep. 9.20 Symph.-concert uit Ostende. 11. 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Keulsche Omroeporkest, mmv. solisten en harpduo. 9.30 Radiotooneel. 10.20 Berichten. 10.50 Pianovoordr. 11.05 Weerber. 11.20 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Hjn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—10.20, Nor- mandië 10.2010.35, Parijs R. 10.35 —12.35, Brussel VI. 12.35—14.20, Keulen 14.2015.20, Lond. Reg. 15.20—16.20, Keulen 16.20—17.20, Brussel VI. 17.2018.05, Lond. Reg. 18.05—19.20, Keulen 19.20—20.20, Parijs R. 20.2023.20, Weenen 23.20—24,—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lille 9.209.50, Luxemburg 9.5010.35, Lond. Reg. 10.3514.50, Droitwich 14.5018.20, Luxemburg 18.20 19.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. Zitting van Maandag 26 JulL Weinig reclasseeringskansen. De ambtenaar van de reclasseering, de heer Wiggers, had het Maandagmiddag tij dens de zitting van den Alkmaarschen po litierechter erg druk; in heel wat zaken moest hij als reclasseeringsrapporteur op treden, zoodat er dien middag heel wat over reclasseering van justitioneele klanten werd gesproken, zonder dat er veel pogingen tot reclasseering werden gedaan, aangezien de entecedenten van de meeste zondaars niet dusdanig waren, dat hen een kans om uit de gevangenis te blijven, kon worden gegeven; slechts enkelen mochten het voor recht van een voorwaardelijke veroordee ling smaken. Het geval van de twee zwagers, Domini- cus P. en Herman v. d. M. uit Den Helder, respectievelijk koopman en timmerman van beroep, was daar een goed voorbeeld van. De veertig jaar oude eerstgenoemde had van een bevriende relatie uit Anna Pau- lowna een tip gekregen, dat er bij den koop man Arjen de Hoop te Den Helder een par tijtje wol te kapen viel. P. maakte van die tip gebruik en stal uit een schuurtje op Oudejaarsavond met behulp van zijn er- tig jarigen zwager, die hij daartoe ver lei had, twee balen wol, tezamen 53 k.g. we gend en een waarde van ruim vijftig gul den vertegenwoordigende. De wol werd verkocht voor f 26. P., die de kwade genius bleek te zijn, be weerde 9.schadevergoeding voor de Hoop thuis te hebben liggen; hij had echter verstandiger gedaan die 9.direct aan den bestolene terug te geven, dat zou op den rechter een heel wat beteren indruk hebben gemaakt. Nu werden er ten aanzien van hem een paar harde noten gekraakt, ook door den heer Wiggers, die o.a. had gerappor teerd, dat P. zijn zwager tot het kwaad ver leidde en dat hü in de gaten moest worden gehouden. De man had 12.invaliditeits- rente, zoodat hij niet behoefde te stelen, ter wijl hij reeds twee keer wegens diefstal was veroordeeld, zij het, dat die gevallen 17 jaar oud waren. Toch waren er nog een paar lichtpuntjes, die den heer W. recht gaven te zeggen dat het overigens wel ging met P. en dat, hoewel hij geen voorstel tot reclas seering durfde te doen, de reclasseering wel bereid was bij eventueele voorwaarde lijke veroordeeling toezicht te houden. Met de jongere zwager was het wat gunstiger gesteld, zoodat daarvoor wel tot een voorwaardelijke veroordeeling kon worden geadviseerd. De officier vond de feiten ernstig en achtte een voorwaardelijke veroordeeling voor P. uitgesloten, weshalve hij tegen dezen 4 maanden gevangenisstraf vorderde. Te gen M., die een moeilijke jeugd had gehad en was verleid, vroeg de officier 4 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren. De rechter veroordeelde conform den eisch. P., die doodsbleek was geworden, zei in hooger beroep te zullen gaan. Een Poesenmoordenaar. De poesen van Den Helder, die evenals alle andere Nederlandsche poesen lieve zachte dieren zijn, des winters voor de kachel gezeten, zoo genoeglijk kunnen spin nen en in Maart zoo prachtig heele volks stammen uit den slaap kunnen houden met hun contra-melodieuse liefdesbetuigingen, hebben in Februari van dit jaar een wreede vervolger gehad, die het zich tot een ge woonte maakte telkens een van hen onver hoeds in het nekvel te pakken en met een klomp morsdood te slaan. Deze vervolger was niemand anders dan Johannes van A., vrachtrijder te Den Helder, die de doode poesen verkocht aan den handelaar in alles en tevens poelier zijnden Emanuel Leon B. omwille van der poesen gladde huidjes. Hoeveel poesen er aldus het leven lieten, is niet met zekerheid vast te stellen, de politie wist zestien lijkjes in beslag te nemen en de poelier bekende, dat hij er twintig van Johannes had gekocht. Johannes had aanvankelijk tegenover de politie hardnekkig ontkend, maar tenslotte kon hij niet meer tegen de bewijslast op, zoodat hij wel toe moest geven, dat hij den poesenmoordenaar was. De heer Wiggers bracht over Johannes wel geen vernietigend rapport uit, maar in alle opzichten gunstig was het ook niet. Het huishouden van den jongen zondaar was slordig, mede, doordat hij maar op de bonne fooi getrouwd was, hetgeen niet bepaald van verantwoordelijkheidsgevoel getuigden. Op het oogenblik moest hij van 8.50 steun rondkomen, hetgeen natuurlijk onmogelijk is. De heer Wiggers durfde om het gebrek aan zekerheid geen voorwaardelijke veroor deeling te adviseeren, maar de Prote- stantsch-Christelij ke Reclasseeringsvereeni- ging was bereid bij eventueele noodzake lijkheid het toezicht uit te oefenen. De officier voelde ook niet veel voor een Voorwaardelijke vonnis en vroeg 1 maand gevangenisstraf. Het vonnis was conform, zoodat ook in dit geval niet gereclasseerd zal worden. Mijnheer Wiggers overdreef. De staart van het muisje uit de vorige zaak moest door den reeds genoemden Emanuel Leon B. worden ingeslikt. Het was een voor zijn leeftijd van 24 jaar wat oud uitziend jongeman, die een beetje praatjes- tnakerigen indruk maakte en die die heele kattenmepperij als een quantité negliable scheen te beschouwen; hij kon zelfs niet be grijpen dat het niet mocht, want op de markt in Den Helder lagen honderden kat- tevelletjes te koop, die toch ook niet alle maal van rechtmatig omgebrachte poesen af komstig waren. De heer Wiggers, die ook over hem een rapport uitbracht en ondanks het geringe schuldbesef van Emanuel nog een heel klein reclasseeringskansje zag, kreeg zoowaar een standje van den koop- man-poelier, die het niet heelemaal met het rapport eens was en vond, dat de heer Wig gers daarin de zaken had overdreven. Hij mocht van geluk spreken, dat de of ficier hem nogal zachtmoedig behandelde, hem z'n vorige veroordeelingen niet al te zwaar aanrekende en slechts 7 dagen ge vangenisstraf vroeg. Emanuel had liever een geldboete, want die werd wel door een familielid betaald,, dat niet graag onzen vriend in de bajes zag. De politierechter velde het wijze vonnis van 20.boete of 15 dagen plus 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 proefjaren. Emanuel zal nu moeten oppassen, want anders Het is niettes. Wel een heel merkwaardige houding nam de los-werkman Harm. de B. uit Anna Paulowna aan, die tezamen met den Hel- derschen chauffeur Maarten Br. Den Helder was sterk vertegenwoordigd in de nacht van 8 op 9 Februari van dit jaar flink aangeschoten door de straten van de marinestad liep te dwalen en uit balloo- righeid bij den heer H. Noor inbrak en een geldkistje, een regenmantel, een shawl en eenige broeken stal. In de schuur naast het huis des diefstals stonden zij juist het ge stolen te bekijken, toen de politieman P. Huitinga, die het tweetal reeds eenigen tijd in de gaten had gehouden, binnentrad om aan de grappenmakerijen een eind te ma ken. Maarten vluchtte, maar Harm bleef staan; blijkbaar had hij te veel snaps ge had om zich den toestand volkomen te realiseeren. Enfin, het eind van het liedje was, dat beiden voor den politierechter kwamen en rekenschap van hun daden hadden af te leggen. De genoemde merk waardige houding van Harm dan, kwam hierop neer, dat hij alles straal ontkende en het zelfs bestreed door den politieman te zijn gearesteerd. Hij wist van niks en bromde maar wat achter zijn kiezen. Zijn maat was een tikje mededeelzamer, maar wist zich van het geheele geval een bitter beetje te herinneren, terwijl hij ook niet kon zeggen, waarom ze eigenlijk gestolen hadden. De heer Wiggers, alweer rapporteerend, verklaarde, dat Harm uit een net gezin stamde, maar verslaafd was aan sigaretten rooken en liever lui was dan moe. Termen voor een voorstel tot reclasseering waren er niet, Harm ontkende trouwens het hem ten laste gelegde. Met Maarten Br. was 't wat beter gesteld; het was 'n harde wer ker, die over het algemeen als eerlijk en betrouwbaar bekend stond, al bezocht hij wel wat vaak café's. Voorwaardelijke ver oordeeling was hier wel op z'n plaats. De officier vroeg voor beide twee maan den gevangenisstraf zij het voor Maa.ten voorwaardelijk met 3 proefjaren. Het vonnis kwam harder aan: zes maan den onvoorwaardelijk voor Harm B. en 6 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren voor Maarten Br. Herrie om een koe. Een waar Salomonsoordeel werd van den politierechter gevraagd in de kwestie tus- schen den veehouder C. van Diepen en den slager W. E. te Hoorn, die het met el kaar aan de stok hadden gekregen om een afgekeurde koe. Van D. had aan den sla ger opdracht gegeven een van zijn koeien, die famelijk ziek was, te slachten en te verkoopen, van welke opdracht de slager zich vlijtig kweet. Hij verkocht de koe voor 60 waarvan 20 afging voor hem zelf en voor den vervoerder C. Langendijk. Van Diepen nam met dezen verkoop evenwel geen genoegen en eischte 100 schoon geld voor zijn koe, hetgeen de sla ger natuurlijk niet kon geven, omdat hij er maar 60 voor gemaakt had. De zaak liep zoo hoog, dat van D. aangifte wegens dief stal van een koe deed, zoodat de rechter het nu uit te maken had, wie gelijk had en wie niet. De slager had zich verzekerd van de rechtskundigen hulp van mr. Windhau- sen en hield bij hoog en bij laag vol, dat hij de koe had moeten verkoopen en er slechts 60 voor gekregen had, terwijl zijn tegen partij beweerde, dat het niet ^oo kon zijn en dat de koe minstens 100 waard was en dat hij was bedrogen. Merkwaardigerwijs kwam nu nog zoo'n beetje in de lucht te hangen, of de veehou der aan den slager opdracht had gegeven de koe te verkoopen of alleen maar te slachten. De getuige T. Spel was wel bij de onderhandelingen geweest, maar kon heel weinig positiefs zeggen; alleen verklaarde hij, dat de koe hoogstens 6070 waard was. Gelukkig was ook mijnheer Langendijk, van beroep koopman en veevervoerder, aanwezig, die als getuige a décharge zeer omstandig verslag deed van alles, wat was geschied. Hij bevestigde, dat de koe was verkocht voor 60 en dat v. D. recht had op 40, welke hem door den slager in ge- tuige's tegenwoordigheid waren aangebo den. V. Diepen weigerde echter ze te ont vangen en wilde 100 hebben of de koe, (die hü later ook kon krijgen, omdat ze volkomen waardeloos was gebleken). De zaak werd nu zoo zoetjesaan duidelij ker, zoodat de officier zonder veel omhaal kon' vaststellen, dat van een strafbare han deling of oneerlijkheid van de zijde van den slager niets was gebleken en dat vrij spraak diende te volgen. De verdediger, mr. Windhausen kon zich daarbij natuurlijk geheel en al aansluiten en vond, dat de veehouder dankbaar moest zijn, dat de slager zoo goed om z'n be langen had gedacht. Het was trouwens ko men vast te staan, dat de slager in alle dingen oprecht was geweest. Gelijk te verwachten viel, sprak de rechter den slager vrij. Hopen we, dat nu ook de vrede tusschen de twee partijen weer spoedig hersteld zal zijn. Na 80 jaar knock out. Wanneer we de officieele lezing mogen gelooven, dan kreeg de 81-jarige Alkmaar- sche caféhouder A. N., op den avond van den tweeden Maart, bezoek van een viertal personen, waaronder een zekeren Nicolaas B. uit Avenhorn, welke laatste hem, na een voorgewende ruzie om een borrel, plot seling een stevige klap in het gezicht gaf, zoodat de oude heer over den grond tui melde en voor knock-out lag. Toen hij weer wat was opgekrabbeld en in de huiskamer was aangeland, werd hij door den aanvaller achtervolgd en op den grond gedrukt, zoodat hij geen anderen uitweg zag dan maar luidkeels te gaan kermen, teneinde B. zoodoende angstig te maken. Dit lukte inderdaad. Het heibeltje vond nu z'n slot voor den den politierechter, waarvoor de Avenhor- ner zich had te verantwoorden Hij ontken de hardnekkig en zei zelf van achter te zijn aangevallen en bewusteloos te zijn geslagen. Het ging om zijn meerderjarigen dochter, die bij den heer N. in dienst was en wier zieleheil hij als vader wilde beschermen. Zijn dochter zou door N. zeer worden misleid. Verdachte wond zich daarover zeer op, maar het maakte niet veel indruk, hetgeen wel bleek uit den eisch, die 2 maanden gevangenisstraf behelsde en het vonnis, waarin vadertjelief tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld. Zitting van Dinsdag 27 Juli. GELD EN SIERADEN GESTOLEN. De verdachte beschuldigde de ge tuige voor de rechtbank. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de 36-jarige los- werkman Gerard J. uit Heiloo, die er van werd beschuldigd op 21 Juni j.L te Heiloo ten huizen van een heer J. Leeghwater aan den Kanaalweg 30 te hebben gestolen, alsmede verschillende kostbare sieraden. J. zou op de boerderij zijn geweest om werk te vragen en toen van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om uit een ijzeren trommel in de slaapkamer bovengenoemde zaken weg te nemen. De politie werd een paar dagen later ge waarschuwd door den bestolene, die den diefstal niet onmiddellijk had gemerkt. De gemeenteveldwachter van Heiloo waar schuwde op zijn beurt de goudsmeden van Alkmaar, met het gevolg, dat J. die bij de firma Oudes in het Payglop te Alkmaar eenige gestolen sieraden kwam aanbieden, al spoedig werd gesnapt. J. ontkende echter hardnekkig en zei de op hem bevonden zaken te hebben gekregen van een zekeren S., die hem gevraagd had ze voor hem te verkoopen. Zijn bewering kon echter niet voldende gestaafd worden, maar voor de rechtbank hield hij haar hardnekkig vol. Aanvankelijk zei hij niet te weten, dat hij op de boerderij van Leeghwater was geweest, maar een poosje later erkende hij er wel geweest te zijn, terwijl hij toen ook heel nauwkeurig wist te vertellen, wat hij allemaal daar had gedaan, teneinde te kun nen aantoonen, dat hij niet in de gelegen heid was geweest in het huis te komen. De heer Leeghwater, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij het in huis aanwezige geld met de sieraden en eenige waarde volle papieren in de slaapkamer de zich gelijksvloers bevindt, had neergezet, om dat het in dien tijd noodweer was geweest en zaak was, de boel bij het eerste onraad in veiligheid te kunnen brengen. Een paar dagen later was door een toeval ontdekt, dat uit de trommel het een en ander ver dwenen was. Gehoord werd ook de los-werkman S. uit Heiloo, die volgens verdachte degene was geweest, die eenige sieraden aan hem had gegeven om te verkoopen. Deze getui ge verklaarde van het geheele geval niets af te weten, terwijl hij voorts in zijn opge wondenheid zich zeer kernachtig over de aantijging van verdachte uit liet. Hij vond het verschrikkelijk, dat de schurk (ver dachte) hem er in wilde „luizen". Verdachte, die zich ook opwond, begreep niet, dat S. zoo volharden bij bijn bewe ring, er niets van af te weten, terwijl hij, verdachte, al vier weken voor hem had ge zeten. Het werd een stevig kibbelpartijtje, waar aan de president tenslotte maar een eind maakte om mevrouw Oudes te hooren, bij wie verdachte was geweest om eenige sier raden te verkoopen. Verdachte zou tegen haar gezegd hebben, dat ze voor een juf frouw van de hand moest doen. Ook werd nog gehoord de gemeenteveld wachter Geertsema, die verdachte in het bezit van een deel der gestolen sieraden had aangehouden. De heer G. zei ook nog, dat de getuige S. zeer goed stond aange schreven. De officier, mr. v. d. Feen de Lille zei, dat het vast stond dat verdachte bij den heer Leeghwater was geweest en dat na dien het geld en de sieraden waren ver dwenen en dat J. in het bezit van het ge- stolenen bleek te zijn. De beschuldiging van verdachte, dat S. door hem de sieraden in bezit had, kon spr. niet aanvaarden, omdat zij door niets werd gestaafd en omdat J. met leugen werkte immers, bij den goudsmid sprak hij ook onwaarheid en omdat het strafrechterlijk zeer ongunstig verleden van verdachte wel heel erg af stak by de gunstige reputatie van getuige S. Spr. eischte tenslotte een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdachte betoogde nog met klem, dat hij onschuldig was en dat S. de man, die hem de sieraden had gegeven, terwijl hij zich er over beklaagde, dat men hem altijd maar zocht. De verdediger, mr. Thomas, refereerde zich, wat het bewijs van verdachte's schuld betrof, aan het oordeel van de rechtbank. Wat de strafmaat betrof: deze vond pleiter wel wat erg zwaar, weshalve hij de rechtbank verzocht om mildheid bij een eventueele veroordeeling. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 29 Juli a.s. DRIE HILVERSUMSCHE LOS-WERK- LIEDEN VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Ter zake van diefstal in vereeniging hebben zich voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank drie los werk lieden uit Hilversum te verantwoorden gehad, de 33-jarige G. J. W., de 32-jarige E. M. van W., en de 51-jarige J. J. P., van wie de laatste, die reeds negentien vonnis sen achter den rug heeft, o.a. wegens mis handeling, wederspanningheid, vernieling, strooperij en diefstal, gedetineerd is in het Huis van Bewaring. In den avond van 13 Mei 1.1. had het drietal zich toegang verschaft tot een te huur staande ville aan den Amersfoortschen straatweg te Hilversum, waarin zij twaalf radiatoren buitmaakten, welke den volgen den dag door hen stukgeslagen en vervoerd werden. Het plan tot den diefstal bleek te zijn uitgegaan van P., de anderen waren hem daarbij behulpzaam geweest. P. en van W. gaven de feiten toe; W. had een paard en wagen ter beschikking ge steld om het gestólene te vervoeren. Tegen hem was de eisch 4 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Tegen van W. te wiens aanzien een veel minder gunstig rapport is uitgebracht, luid de de eisch vier maanden gevangenisstraf, terwijl P. een jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, tegen zich hoorde vorderen. POGING TOT ZWARE MISHANDELING EN VERNIELING. Reeds zeventien maal veroordeelde marskramer voor de Amsterdamsche rechtbank. Drie veldwachters bewaakten gistermor gen, in de kleine zaal, waar de vacantie kamer der rechtbank zitting had, een onge veer 35-jarigen man van klein postuur, doch wiens verleden een dergelijke zware bewa king volkomen wettigde, mede door zijn psycho-pathischen geestestoestand. Niet minder dan zeventien vonnissen, o.m. wegens mishandeling, verzet, wederspannigheid en vernieling, heeft deze man, die thans weer in het huis van bewaring is gedetineerd, achter den rug. De zaak, waarvoor hij zich ditmaal te verantwoorden had, had zich op 19 Januari afgespeeld in de P. C. Hooft- straat te Amsterdam, althans wat het slot betreft. De inleiding had plaats in een in deze straat gevestigde speelgoedwinkel, waar verdachte, gewapend met een dikken stok en overigens wat uit boekjes spelden en naalden bestaande koopwaar bij zich hebbend, was binnengegaan. „Dat moet jij van me koopen", had hij tot den winkelier gezegd, die bezig was met het helpen van een paar klanten. De winkelier was van een dergelijk forsch optreden allerminst gediend en hij gaf daaraan uiting door den man te gelasten, zijn zaak te verlaten. Tot driemaal toe her haalde hij dit bevel en toen de marskramer hieraan geen gehoor gaf, riep hij zijn zoons, die beneden in het magazijn werkzaam waren, waarna verdachte met vereende krachten de deur werd uitgezet. Hy ontstak hierover dermate in woede dat hij met zijn vuist een der winkelruiten ter waarde van twee honderden guiden vernielde. De win kelier vloog naar buiten en kreeg op het zelfde oogenblik van den woesteling met den stok een slag op het hoofd, zoo hard aankomende dat het voorwerp in tweeën brak. Er waren twee maanden mee ge moeid, eer de gevolgen van deze mishande ling verdwenen waren, hoewel de mishan delde, naar hij heden tegenover den presi dent verklaarde, nog last heeft van duize lingen. Het psychiatrisch rapport, dat over ver dachte is uitgebracht, noemt hem vermin derd toerekeningsvatbaar. Bij gevaar voor de openbare orde adviseert de deskundige, hem ter beschikking van de regeering te stellen. De officier van justitie eischte acht maan den gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. EEN AVONTUURLIJE MISDADIGER. Voor de vacantiekamer van de Haagsche rechtbank moest zich gister een 27-jarige teekenaar verantwoorden, die opgaf W. H. te heeten en in Spanje uit Duitsche ouders geboren te zijn. Verdachte, die niet in het bezit van iden titeitspapieren was, had bij de politie een fantastisch verhaal opgehangen omtrent zijn levensloop, doch in het algemeen kon niet worden nagegaan, in hoeverre dit op waar heid berustte. H., wiens ware naam ook vermoedelijk anders luidt, zeide, geboren te zijn in Rio Bur, een gehucht nabij Madrid, dat echter op geen landkaart of atlas bleek voor te komen. In ieder geval was hij later naar Duitschland gegaan, doch ten slotte weer in Spanje teruggekeerd, waar hij bij de troe pen van generaal Franco had meegevoch ten. Hy was gevangen genomen door de regeering van Madrid, doch wist te ont vluchten, waarbij hij eindelijk in Rotterdam terecht kwam. Zijn verhaal klonk ook daarom ongeloofwaardig, omdat hij slechts Duitsch sprak en geen woord Spaansch kende. In ons land heeft hij verschillende mis drijven gepleegd. Te Rotterdam kocht hij een fiets, welke van diefstal afkomstig bleek te zijn en waarmee hij zich naar Lichtenvoorde bij de Duitsche grens begaf. Eenige dagen later stal hij een auto van een dokter te Apeldoorn, terwijl hij het rijbe wijs, dat hij daarin vond, vervalschte. Met de auto reed hij daarna by Zeist tegen een boom, doch hij vervolgde zijn weg op een fiets, welke hij voor deze gelegenheid ont vreemdde. Op 30 April van dit jaar werd hij aange houden wegens openbare schennis van de eerbaarheid. Deze beschuldiging bleek on gegrond te zijn, maar de politie kreeg arg waan tegen hem door zijn vreemde gedra gingen. Hij deed n.L alsof hy niet kon spre ken en legitimeerde zich met het vervalschte rijbewijs van den dokter. By fouilleering werd een groot aantal voorwerpen van den meest verscheiden aard op hem gevonden. Inderdaad had een graanhandelaar te Warmond aangifte gedaan, dat in zijn wo ning allerlei voorwerpen waren gestolen en op het politiebureau herkende de bestolene zijn eigendommen. Een deel van de ont vreemde goederen had verdachte te Kat wijk onder het zand verstopt, waar ze door een kind werden gevonden. Ter terechtzitting legde de man een be kentenis af. De officier van justitie jhr. mr. van Asch van Wyck zeide in zijn requisitoir, dat hij in alle groote politiecentra van Europa naar de identiteit van verdachte heeft gezocht, doch dat diens vingerafdrukken nog ner gens bekend waren. Toch heeft verdachte iets te verbergen, want hij vertelt allerlei ongeloofwaardige, niet te controleeren verhalen en probeert

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9