JkovUtciaal Tlieuws BERGEN ST. PANCRAS NOORDSCHARWOUDE Glimlachje n. In de va- ZUIDSCHARWOUDE STOMPETOREN BROEK OP LANGENDIJK Land- en Tuinbouw Het 50-jarig bestaan der L, G. C. te Broek op Langendijk herdacht. TEXEL Naweeën van sta kin ga relletjes. - Gis teren zijn te Cleveland (Am.) tegen de Republic Steel Corp. processen aanhangig gemaakt, waarbij schadevergoedingen tot een bedrag yan in het geheel 220.000 dollar geëischt worden in verband met het over lijden of gewond raken van personen tijdens de relletjes in verband met de staal staking. De strijd om het concordaat. - - Uit Belgrsdo wordt vernomen, dat Dimitri Liotitsj, de leider der Zbor-beweging (een nationale beweging met fascistischen in slag), in een vlugschrift een zeer heftigen oproep tegen concordaat en regeering tot de Zuid-Slavische bevolking heeft gericht Hij verklaarde daarin o.a. dat de Patriarch Varnava vergiftigd werd, en dat het plan van de regeering met het doen ratificeeren van het concordaat, is, Zuid-Slavië te ont binden en de Serven een afkeer van Zuid- Slavië te doen krijgen. Bergen's Harmonie heeft steun noodig. Bergen's Harmonie de onmisbare vereen voor het geven van concerten, het opluis teren van feesten en dergelijke, zit op het oogenblik zonder kasmiddelen, en moet noodzakelijk voor z'n bezetting twee nieuwe instrumenten aanschaffen. Om daarvan in het bezit te komen werd aan B. en W. ver zocht een muzikale collecte te mogen hou den. Dit verzoek is inmiddels toegestaan. De muzikale collecte nu zal worden ge houden op Woensdag 4 Augustus en Vrij dag 6 Augustus a.S. Den eersten avond zal het oostelijk gedeelte van de gemeente worden gecollecteerd en den volgenden avond het andere. Gaarne hopen we dat hierdoor het beoogde doel bereikt wordt. Bergens Harmonie is dit waard. Reis ouden van dagen, Dinsdag hebben de oudjes wederom hun jaarlijksch uitje gehad. Begunstigd door schitterend weer werd de reis met 3 bussen der HABO onderno men. Om 8 uur werden allen van hun woning gehaald. Vanaf Sint Pancras werd gereden door Langendük, Nieuwe Weg, Kanaal met als eerste pleisterplaats de speel tuin Dennenheuvel te Huisduinen. De ont vangst was daar allervoortreffelijkst. Daar na ging men naar de donkere duinen. Deze waren prachtig te zien. Na eenig vertoeven werd om half twee voor de tweede maal de koffie gebruikt in cinema De Haan. Ook daar was alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst, met bloemen op de tafeltjes Wat een vroolijk cachet gaf. Een schitterende film werd daarna gege ven. De oudjes hebben daar volop van ge noten. Vandaar naar het monument op den afsluitdijk en Wieringermeer. Te Wieringer- waard werd gepleisterd in hotel Smit. Via Zijpe, Camperduin, Schoorl ging't als laatste pleisterplaats de bedriegertjes te Ber gen, daar is door de oudjes volop genoten. Dank aan de commissie en dank aan de burgerij voor de gaven, die dit feest voor de oudjes hebben mogelijk gemaakt. Geslaagd. De heer J. Frielink alhier slaagde te Utrecht voor het diploma a en b van het Esperanto-examen, afgenomen door de Alg. Ned. Esp. examen-commissie. Schoolfeest. De laagste klassen van de r.k. jongens- en meisjesschool hebben Woensdag hun jaarlijksch schoolreisje gemaakt. Om pl.m. 9 uur werd de reis aangevangen. Eerst werd te Schoorl in den speeltuin en op het duin verpoosd. Na de versterking van den inwendigen mensch werd de tocht voort gezet naar Bergen, waar in Duinvermaak en op het duin de kinderen zich naar harte lust vermaakten. Ook werden wandel tochten gehouden. Het weer liet aanvanke lijk wel te wenschen over maar gelukkig werd het later op den dag beter. Het schoolfeest is uitstekend geslaagd. Het R.K. schoolfeest. Dinsdag en Woensdag heeft het jaar lij ksche schoolfeest plaats gevonden van de leerlingen der R.K. jongens- en meisjes school. De oudsten hebben een bezoek ge bracht aan de Ruïne van Brederode en aan Artis, alsmede aan het vliegveld Schiphol, terwijl de kleineren hun traditioneele uit stapje naar Schoorl en Bergen gemaakt hebben. Behoudens een regenbuitje verliep alles uitstekend en kan men op een goed ge- slaegd schoolfeest terugzien. L Op werkdagen, cantie. Brand in een motorboot. In een motorboot van den heer v. d H. te Broek op Langendijk is brand ont staan toen hjj lag gemeerd bij de fa. de Nijs alhier. Door omwonenden werd de brand ontdekt. De machine-kamer stond vol rook en het was den heer W. die pro beerde in de machinekamer af te dalen, onmogelijk aan zijn voornemen gevolg te geven. Toen hij het luik aanraakte brandde hij zich de handen. De heer v. d. H., die telefonisch gewaar schuwd werd slaagde er tenslotte in, in de machinekamer door te dringen en de kraan van de olieleiding te sluiten. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in de olieleiding bij de brandende voorverwarm-lamp.Er werd eenige mate- rieele schade aangericht. De Oostelijke proefpolder, Naar wij uit zeer welingelichte bron vernemen, is thans besloten tot den aanleg van den Oostelijken polder achter de ge meente Zuidscharwoude. Naar men ons mededeelt is het besluit hiertoe eenstemmig genomen, ook in de commissie van advies. De grootte van den polder zal niet 54)4 H.A. zijn, zooals eerst het plan was, doch 33 H.A. Er zal een nieuwe weg worden ge legd naar de Langebalk, waar tevens een losplaats zal worden gemaakt, terwijl aan die zijde tevens een gemaaltje zal komen van een capaciteit van 7 a 8 M3. p. minuut. De polder zal worden ingedeeld in 14 perceelen, van 68 eigenaren. Vermoedelijk zal een sluisje worden gemaakt aan de Zuidzijde van den polder. De aanleg van den Westelijken proefpolder zal eveneens worden doorgezet. De actie, welke men hier wil ontketenen tegen den polder zal, nu dit besluit is gevalleh, o.i. van zeer wei nig nut meer zijn. Men mag toch verwach' ten, dat aan de verschillende wenschen, welke ook door de voormannen werden ge uit, die in de commissie van advies zitting hebben, is tegemoet gekomen. Anders zou de beslissing niet met algemeene stemmen zijn genomen, Afscheid van de leerlingen De laatste drie dagen waren voor onze schooljeugd en hun onderwijzers niet zon der emotie. Maandagmiddag nam het hoofd der school, de heer Köhne, die een gelijke functie in Heiloo gaat bekleeden, in het, door de leer lingen versierde lokaal, afscheid van hen, die na de vacantie onderwijsinrichtingen te Alkmaar gaan bezoeken. Ontroerd hoorde de scheidende leeraar het, onder leiding van mej. Noorman, door alle kinderen gezongen afscheidsliedje aan. Daarna werd hem door Cris Leegwater na mens allen, ter herinnering een mooie ets aangeboden en vereerde Annie IJdel hem met een groote ruiker dahlia's. Verder werd de middag prettig doorgebracht en kreeg men een vroegertje. Dinsdag maakten de leerlingen der laagste klassen, per autobus hun jaarlijksch uitstapje naar Bergen en Egmond aan Zee, waar men, onder de koesterende stralen van de zomerzon naar hartelust profiteerde. Minder gunstig be gon de reis van de hoogste klassen Woens dagmorgen. In den stroomenden regen wer den de luxe auto's bevolkt, welke de jeugd en hun begeleiders naar IJmuiden zouden brengen. Gelukkig werd het later droog en verrukte gezichtjes straalden van genoegen, toen 's avonds de wederwaardigheden wer den verteld. De vischafslag die men had bijgewoond, de tocht per boot door de ha ven, de reis vervolgens naar Wijk aan Zee, waar aan het strand was genoten, daarna nog even naar Bergen, het was een onver getelijk dagje geworden, waarypor men degenen, die hun auto's bestuurden, wel dankbaar mag zijn. Een botsing. Hoe akelig men van een pleziertochtje thuis kan komen, door de onoplettendheid van andere weggebruikers, ervoer de familie Leegwater alhier. Op het fietspad langs de Noordervaart reed een jong meisje achte loos tegen de tienjarige Annie L. op, waar door beiden vielen. De heer en mevr. L. die achter hun dochtertje reden konden zich ook niet staande houden. De bezorgster van die ellende, bezeerde zich bloedend. De nieuwe fiets van de kleine Annie was da nig gehavend, waaruit valt te leeren, dat het op den weg, dringend geboden is, niet alleen aan zichzelf, doch ook aan anderen te den ken. Schoolfeest. Begunstigd door mooi zomerweer, werd door de kinderen der bijzondere school, na een periode van drie jaren, wederom schoolfeest gehouden op Dinsdag 27 Juli j.1, In n 8-tal bussen werd bij 't Noord omge reden naar Schoorl waar op 't duin en in den speeltuin een tijdlang werd verpoosd Bij t(jd en wijlen werden versnaperingen rondgedeeld en den inwendigen mensch versterkt, waarna langs den duinrand over Bergen werd gereden naar Egmond aan Zee, waar de hoogste klassen zich ver maakten met pootjes baden en de kleineren met spelletjes op het strand. Onder gezelligen kout werd weder om ingestapt met als einddoel Bakkum waar enkele uren werd rondgetrokken in de duinen. Omstreeks half acht werd over Heiloo en Alkmaar naar huis gereden, waar men half negen arriveerde. Op het schoolplein werd nog een versje gezongen waarna al len hoogst voldaan met blijde gezichten huiswaarts togen. de leden met hunne dames een excursie over het eiland Texel maken. Het gezelschap, ongeveer 70 personen, arriveerde op den ge stelden tijd op Texel. Met autobussen werd de voorgestelde rondrit gemaakt. Een paar boerderijen werden bezichtigd en in het strandhotel Prinses Juliana de lunch ge bruikt. De deelnemers aan de excursie brachten ook een bezoek aan het vliegveld Texel, waar juist gelegenheid was tot het maken van rondvluchten. Verschillende le den van het gezelschap konden daar de ver leiding niet weerstaan om een rondvlucht mede te maken. Dit stond niet op het pro gramma van dien dag vermeld, intusschen verliep de tijd, die voor de vergadering was vastgesteld en daar het gezelschap toch geen enkel deel van het programma wilde missen kwam men inplaats van te 4 uur eerst om 5 uur te den Burg aan. De laatste bootdienst van Texel vertrekt te 5.35 uur uit de Texel- sche haven, dus diende het gezelschap te 5.15 uur per autobussen van den Burg te vertrekken. Tijd voor vergaderen bleef er alzoo niet over, en aangezien het doel van den tocht in hoofdzaak de vergadering was geweest, besloot men deze dan nog maar op de Texelsche boot te houden. Gelukkig was de zee zeer rustig anders hadden de verga> derenden nog wel voor een groot gedeelte afwezig kunnen blijven door zeeziekte. Concert en zangvereeniging Tot stijving van de kas der oranjever eeniging te den Burg die een 'tekort had als gevolg van de huwelijksfeesten van prinses Juliana in Januari, werd Woensdag avond een concert en zanguitvoering gege ven in het Park te den Burg. Medewerking verleende het Texelsche fanfarecorps en de R.G. gemengde zangver. Con Amore en het Herv. kerkkoor te den Burg. Tevens werd dien dag een bloemencorso en allegorische optocht gehouden. De belangstelling, vooral van de vele op Texel vertoevende zomer gasten, was groot. Een excursie van oud-leerlingen. De vereeniging van oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen zou Woensdag in hotel de Lindeboom te den Burg haar jaarlijksche vergadering houden. Vóór den aanvang der vergadering zouden Door den heer S. de Boer, voorzitter van den Tuinbouwbond „Langedijker Groenten Centrale" te Broek op Langendijk, werd hedenmorgen voor den aanvang der veiling het 50-jarig bestaan van het veilingwezen herdacht in een rede. Namens het bestuur van de L.G.C., aldus spr., zij het mij vergund op dezen dag, de herdenkingsdag van het 50-jarig bestaan van het veilingswezen, een enkel woord tot u te spreken. Het is u allen bekend dat er geen feestelijkheden zullen plaats hebben vanwe ge het overlijden van burgemeester Slot, voorzitter van het veilingsbestuur; dit over lijden werpt wel een schaduw op dit vei- hngsjubileumjaar, omdat wij in den heer Slot iemand gekend hebben die de beharti ging van het veilingswezen als zijn levens werk beschouwde. Volgens de gegevens is het heden de dag dat het 50 jaar geleden is dat hier het veilen van groenten bij afslag geboren is; 50 jaar dat is een heele tijd maar wanneer wij uit de geschiedenis vernemen hoe oud de tuin bouw is, dan is deze 50 jaar maar een zeer korte tijd, maar een tijd die van beteekenis is, een tijd dat de tuinbouw hier en in geheel Nederland een enorme vlucht heeft geno men wat zeker wel voor een groot deel te danken is aan het veilen van onze groenten en van het organiseeren van veilingsveree- igingen. Spr. ging vervolgens uitvoerig de geschie denis na om het verschil tusschen vroeger en heden weer te geven. Op 29 Juli 1887 was het koud weer met Noord-Westen wind en er werd weinig bloemkool aangevoerd; de schuiten hadden allen een halve vracht of nog minder en men meende, dat er dien dag niet meer zou komen. Maar in de verte op de groote Burgsloot daar kwam nog een tuinder aan met een schuit bloemkool, dat werd spoedig bekend en alle schippers stonden op den wal op dien tuinder te wachten en toen hij aankwam rie pen zij door elkaar: „breng ze bij mij, want ik geef een hoogen prijs". De tuinder-aan voerder was D. Jongerling van Zuidschar woude, die hoorde met welgevallen dat roe pen aan, maar hij wist niet wie de beste kooper zou zijn. Ten slotte zeide hij: „men- schen jullie zeggen nu allen wel: ik geef den hoogsten prijs, maar ik zou toch wel willen weten wie of den allerhoogsten prijs wil ge ven". Het was een oogenbikl stil, totdat er een uit de schippers riep! „Laat ze veilen, laat ze veilen bij afslag en die het eerst MIJN roept, die heeft de bloemkool". Het was schipper J. Dirkmaat die riep laat ze veilen" en de tuinder D. Jongerling begreep heel spoedig wat de bedoeling was en die stond toe dat zijn bloemkool geveild werd. De gedachte van den heer J. Dirkmaat is het begin van het veilingswezen, dat zulke buitengewone gevolgen heeft gehad; in Nederland is thans bij elke Groenten- en Fruitcentrale een veiling, zoodat bij het Cen traal Bureau voor de veilingen thans 160 veilingsvereenigingen zijn aangesloten, en wel: Noordholland 34 Zuidholland 38 Noordbrabant 12 Limburg 9 Zeeland 10 Gelderland 18 Utrecht 6 Overysel 8 Groningen en Drente 10 Friesland 15 Nadien is er met het veilen doorgegaan, maar het was lang niet direct algemeen, organisaties bestonden er niet zoodat van regelingen of voorschriften geen sprake was, zoodat ieder deed zooals hem dat het beste leek. Een uitzondering was wel de heer K. Wagenaar, de grondlegger van de thans on der dien naam bestaande groenten-groothan del; als zeer vertrouwd koopman wilde ieder gaarne de producten aan hem verkoopen en men gaf ook zelfs gaarne de producten aan hem in vertouwen, zoodat hij steeds buiten de veiling om veel producten kon krijgen. Trots dat was hij toch de koopman die zooveel als hem mogelijk was de veiling steunde en daar steeds als kooper optrad. Het veilen gebeurde nog steeds op een particulier terrein van den heer D. Wage naar maar werd toen door het gemeentebe stuur overgebracht op gemeenteterrein. Daar werd een steigertje gebouwd en werd als vaste afslager benoemd de gemeentebode Jb. Hoogland. Deze genoot geen salaris doch ontving van den handel wel eens fooien en nu kwam al spoedig de gedachte bij velen op, dat wie de grootste fooi gaf ook het meeste bevoor recht werd. Dat waren maar kwade gedachten, maar toch gaf het aanleiding dat het gemeente bestuur iemand ging benoemen op een vast gesteld salaris. Uit negen sollicitanten werd den heer G. van Gulik benoemd en het bleek wel, dat die keuze goed geweest was, want deze Was uitstekend berekend voor zijn taak, Hier te Broek op Langendijk werd de eer ste landbouw (het woord tuin bouw was nog niet bekend) vereeniging opgericht op 28 April 1896 en de voormannen van deze eerstgeborene gingen ook naar andere ge meenten om vereenigingen op te richten, wat ook gelukte, zoodat in verschillende ge meenten vereenigingen werden opgericht, Daarna sloten verschillende vereenigingen zich aaneen en werd toen opgericht de groo te Naamlooze Landbouw en Handelsveree- niging Langedijk en Omstreken. Deze groote vereeniging heeft veel werk gedaan, ten eersten door overal in den om trek vereenigingen op te richten, welke zich dan aansloten bij den grooten Bond; ook op veilingsgebied werden vele verbeteringen aangebracht met krachtige medewerking van den toenmaligen burgemeester A. Slot Pzn., die gesteund werd door den raad. Spr. ging vervolgens uitvoerig de ontwik keling van de veiling na. In 1903 werd een organisatie opgericht van kooplieden, de vereeniging werd ge noemd De Koophandel. Dit gaf een groote vergemakkelijking om regelingen te bespreken betreffende het finantieele gedeelte. Steeds werden meer verbeteringen aange bracht wat tot bloei en welvaart leidde en waardoor de tuinbouw zich al meer en meer uitbreidde. Intusschen was door de groote vereeniging De Naamlooze (onder de krachtige leiding van den voorzitter, den heer A. Nobel van St. Pancras), getracht om de veiling in eigen beheer te krijgen, wat door het gemeente bestuur van Broek niet werd toegestaan Het veilingsgebouw met invaargeul was nog zeer primitief en voldeed lang niet meer aan de eischen voor zoo'n groote aan voer; in 1908 werd er voor een millioen ge veild wat zeker een groot bedrag genoemd kan worden want er was nog geen verplicht veilen en de winterkool werd uit de hand verkocht. Besprekingen werden toen gehouden om te komen tot een nieuw veilingsgebouw; in 1912 zou het veilingwezen 25 jaar bestaan en dan wilde men gaarne een nieuw gebouw hebben. De zaak werd groot opgezet en verrees er een prachtig veilingsgebouw met groote overdekte invaargeul. Op 29 Juli 1912 werd dit nieuwe gebouw in gebruik genomen. In 1913 overleed den betaalmeester, den heer J. Dirkmaat en werd in diens plaats benoemd zijn zoon W. Dirkmaat. In 1911 was de groote vereeniging De Naamlooze ontbonden en stonden de plaat selijke vereenigingen alle op zich zelf als zelfstandige vereenigingen, maar de Comm. van Beheer bleef de veilingzaken regelen. Toch gevoelde men wel een leemte in het vereenigingsleven en toen dan ook in Noord- scharwoude een Marktbond werd opgericht, werd hier op initiatief van het Bestuur van de vereenigng te St. Pancras onder voorzit terschap van den heer P. Gootjes een ver gadering belegd met het doel een tuinbouw bond op te richten welke tevens ten doel zou hebben om de veilingszaken te regelen. Het besluit werd genomen om tot oprichten van een tuinbouwbond over te gaan. Bij de oprichting traden vijf vereenigingen tot den Bond toe en wel St. Pancras, Koedijk, Zuid scharwoude, Broek op Langendijk en Heer Hugowaard. De Bond werd genoemd „Lan- gendijker Groenten Centrale", gevestigd te Broek op Langendijk. De veiling ging in huur over aan den Bond die dan het volle beheer en verantwoording over de veiling zou krijgen. De bepaling werd er echter aan verbon den, dat de burgemeester van Broek voorzit ter zou zijn van het marktbestuur en dat twee leden van Koophandel zitting zouden hebben in het bestuur. Deze bepaling heeft ons tot heden toe nog nooit berouwd. Integendeel, wij hebben steeds en vooral van de burgemeesters, maar ook van het gemeentebestuur, de meeste medewerking ondervonden, wat wij ten zeer- sten op rijs stelden en er onze groote dank voor uitspreken. Ook de leden van Koop- anden zouden wij niet gaarne willen mis sen op onze vergaderingen, ook van die zijde rekenen steeds op S°ede samenwerking °°°r ,de4 vele bepalingen werd het noodig at dagelijks een vertegenwoordi- g an het bestuur op de veiling was, hier- voor werd uit het bestuur benoemd de heer W. de Geus van Koedijk. Deze heeft die taak waargenomen tot 1920 en daarvoor in de plaats werd benoemd de heer S. de Boer. )en Jaf 1921 was wel een belangrijk jaar, h 1 0"jdat de burgemeester wegens hoogen ouderdom zijn ambt neerlegde en het bestuur van dp r n u j r medewerking in ££«1, Z00VeeI g m aiie zaken van hem onder- te M SI," d" W" verte wa, dat hij als burgemeester heenging en soo- doende niet meer als voorzitter zou optre den; door het bestuur werd hij als eere voorzitter benoemd. Het was wel een groote vreugde voor het bestuur, dat zijn zoon p Slot A.Pzn., als burgemeester werd be^ noemd, deze was reeds voorzitter van de L. G.C. en het bestuur wist dat het aan me dewerking zijnerzijds niet zou ontbreken, welke wy dan ook tot zijn laatste levensda gen mochten ondervinden. Hulde en dank voor het vele werk, dat deze man voor den tuinbouw in het alge. meen heeft gedaan, maar in het bijzonder voor onzen bond, de Langedijker Groenten Centrale. Ten tweede is in 1921 het betaalkantoor gebouwd, een mooi gebouw met ruime kan- toorlokalen en een kantoor voor het secreta riaat met daarbij een ruime vergaderzaal voor het bestuur. Dit was weer een groote verbetering en een mooi bezit voor de ver- eeniging. Er is thans een overdekte ruimte voor 100 schuiten. De heer S, Zeeman die van de oprichting af secretaris was geweest van de L.G.C, moest in 1925 om gezondheidsredenen voor deze belangrijke functie bedanken. Dit was voor de vereeniging een groot verlies. In 1926 werd de heer P. Slot A.Pzn., door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze hooge onderscheiding was wel verdiend, maar ook voelden wij het aan dat ook onze tuinbouw daarmee geëerd werd. Intusschen werden de culture's al meer uitgebreid. Door de Prov. Staten werden proefbedrij ven opgericht, waarop bedrijfsleiders wer den geplaatst die de tuinders van voorlich ting konden dienen. In 1929 is de eerste bloembollenveiling ge houden, in deze jaren hebben wij voorspoed gekend maar ook jaren van tegenspoed, vooral in de laatste jaren, maar toch mee- nen wy, dat het een zaak van belang is voor de kweekers hier uit de omtrek, dat wij hier deze veiling behouden. In 1930 werd de eerste druivenveiling gg. houden. Vanaf 1930 zijn de crisisjaren ingetreden en is deze streek met zijn export producten wel zeer zwaar getroffen. De eerste jaren zijn wij buitengewoon ge holpen door de Prov. Staten door het garan deeren van den minimumprijs wat voor den tuinbouw van groot belang was en waarvoor wij dan ook onzen grooten dank willen uitspreken. Hieruit is geboren dat de veilingen zelf een reservefonds hebben gesticht om even tueel later zelfs zooiets te kunnen doen. Vanaf 1933 heeft de regeering den steun aan den Tuinbouw ter hand genomen wat zeker een moeilijke en veelomvattende taak is. Spr. bracht de regeering en den regee- ringscommissaris dank voor de geboden hulp. Doordat er steun verleend wordt, worden er ook door de regeering allerlei maatrege len getroffen en allerlei voorschriften ge geven die in verband met den steun wel noodzakelijk zijn. Hier wordt wel eens wat tegen gesputtenf en men vindt het lastig en moeilijk; tock kunnen wij steeds ontdekken dat de voor schriften wel aan de praktijk getoetst zijn en goed uitvoerbaar zijn, zoodat, als de me dewerking er is, het lastige en het moeilijke vervalt. Op 31 Dec. 1936 heeft de betaalmeester de heer W. Dirkmaat, zijn ontslag aangebo den en is in diens plaats benoemd de heer H. Pastoor te Broep op Langendijk. De tuinbouw maakt wel een moeilijken tijd door, maar wij willen hopen dat wij met Gods hulp en door eendrachtige samenwer king dezen tijd te boven komen en dat er spoedig een betere tijd moge aanbreken. Nog enkele andere spreken. Na deze rede die wij bekorthebben, omdat ze te uitvoerig was om ze in haar ge heel te kunnen opnemen hebben nog ver schillende sprekers het woord gevoerd. Namens Koophandel werd bij monde van den heer C. Wagenaar de L.G.C. in harte lijke bewoordingen gefeliciteerd, waarbij een bloemstuk werd overhandigd. Met waar deering werd gesproken over de goede ver standhouding welke steeds heeft geheerscht tusschen handel en tuinbouw zooals op de gehouden vergaderingen waarin Koophandel een adviseerende stem heeft. De wensch werd uitgesproken, dat de afgeloopen 50 ja ren nog door velen mogen volgen en de L. G.C. moge blijven groeien en bloeien en een betere toekomst tegemoet moge gaan als thans het geval is. De heer J. Hoogland memoreerde als één der oude garde enkele dingen uit het verle den en wees er op, dat in verband met de ontwikkeling in den tuinbouw, de tuinder» tevens de vruchten hebben geplukt van de vertegenwoordiging van Koophandel in de L.G.C., daar deze hun steeds met raad en daad bijstonden. Het deed spr. een groot ge* noegen dat hij dezen dag nog mocht bele ven. De heer Stennenberg wees er op hoe door wryving tusschen koopman en tuinder het veilen is tot stand gekomen. Door deze han- e mg werd men in de gelegenheid gesteld een groot koopman te worden, daar het voorheen by de gunst ging. Spr. sprak den wensch uit dat het den tuinbouw in de toe komst goed moge gaan. tl hteer„H; ^amp wees op de invoering der 8 ftolmg' hetwelk de kleine koop- a at stelde koopman te blijven en at men koopman kon worden. stigwooïi61-de Boer zeide'dat dit een ern* Jn ui Is' 8esProken uit de mond van en Kiemen koopman. Wel een bewijs dus, c°ntante betaling een eerste vereiscbte en evens dat het ook kan. Getracht zal »i**i worden om voor de bollen een- zeHde richting in te slaan. D erv° «ens werd aan alle sprekers dank voor het gesprokene waarna wera „oe?"- ve^en» de 2e periode tege- Naar We vernemen werd hedenmiddag 3 een groote bestuursvergadering gehou- yaar mede waren uitgenoodigd het ge meentebestuur van Broek, benevens de hee- 15 alstar en Barendse en van het Cent--a ureau der veilingen in Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10